Ófalu Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2009. (IX. 18.) önkormányzati rendelete

falugondnoki szolgáltatásról

Hatályos: 2023. 10. 26

Ófalu Község Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2009. (IX. 18.) önkormányzati rendelete

falugondnoki szolgáltatásról

2023.10.26.

Ófalu Község Önkormányzatának képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. S-ának (l) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. S-ának (4) bekezdése értelmében, a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (1.7.) SzCsM rendelet 39. S-ának (1)-(3) bekezdései figyelembevételével a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás falugondnoki szolgáltatás - ellátásáról az alábbiak szerint rendelkezik:

Általános rendelkezések
1.§
A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatás megszervezésével a települési önkormányzat segítséget nyújt a szociálisan rászorulók részére saját otthonukban és lakókörnyezetükben önálló életvitelük fenntartásában, valamint egészségi-, mentális állapotukból, vagy más okból származó problémáik megoldásában.
2.§
A személyes gondoskodás biztosítása során fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy az ellátásban részesülő személyek emberi és állampolgári jogai ne sérüljenek.
3.§
Az alapszolgáltatás nyújtását a fenntartó nem szüneteltetheti, a folyamatos működésről távollét esetén a szakmai programjában meghatározott módon — a szolgáltatást végző személy az 1/2000. (1.27.) SzCsM rendelet 3. számú mellékletének megfelelő - helyettesítés, illetve fenntartóval kötött megállapodás révén gondoskodik.
4.§
A szolgáltatás jogszabályi előírásoknak megfelelő személyi és tárgyi feltételeinek biztosítása a fenntartó kötelezettsége.
5.§
(1) A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához személyszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező felelősség- és CASCO biztosítással rendelkező üzemképes gépjárművet biztosít.
A gépjármű üzemképes állapotáért a falugondnok a felelős, aki a gépjármű rendellenes használatából, valamint a falugondnok hibájából a gépjárműben vagy idegen dologban keletkezett károkért anyagi felelősséggel tartozik.
6.§
A fenntartó a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatok ellátásához — a falugondnok elérhetősége érdekében - bluetooth headsetet és mobiltelefont biztosít.
7.§
(1) A fenntartó — figyelembe véve az 1/2000. (1.7.) SzCsM rendeletben leírtakat — a személyes gondoskodás keretében I fő falugondnoki álláshelyet tart fenn.
(2) A szolgáltatást ellátó személyes gondoskodást végző személyt (falugondnokot) pályázati eljárás lefolytatása útján határozatlan időre főfoglalkozású (teljes munkaidös) — kötetlen munkarendű — önkormányzati közalkalmazotti munkakörbe a Képviselőtestület minősített többségű szavazati aránnyal nevezi ki. A munkáltatói jogkör gyakorlója a Képviselőtestület. (3) A falugondnok felett az egyéb munkáltatói jogokat (pl.: szabadság engedélyezése) a polgármester gyakorolja.
(4) A falugondnok tevékenységét e rendelet, a szakmai program és a munkaköri leírásában foglaltak szerint látja el.
(5) A falugondnok az elvégzett munkáról a tárgyévet követő minden év március 3 1 -ig köteles beszámolni a képviselő-testületnek.
(6) Az alapszolgáltatásban részt vevő, személyes gondoskodást nyújtó feladatokat ellátó személy részére a munkáltató igazolványt állít ki, annak érdekében, hogy a feladatok elvégzése során a feladat ellátására vonatkozó felhatalmazását igazolni tudja.
(7) A fenntartó a személyes gondoskodás körébe tartozó feladatot ellátó személy részére munkaruha-juttatást biztosít.
8.§
A falugondnok a feladatellátás eredményességének, hatékonyságának növelése érdekében kapcsolatot tart a Baranya Megyei Falugondnoki Hálózattal és részt vesz ezen szervezet által a falugondnokok részére szervezett szakmai találkozókon, továbbképzéseken együttműködik, az ellátási területén működő szociális, gyermekjóléti-gyermekvédelmi, egészségügyi, oktatási intézményekkel.

A RENDELET CÉLJA

9.§
(1) A rendelet célja, hogy a személyes gondoskodás keretében szociális alapszolgáltatásként nyújtott falugondnoki szolgáltatás e rendeletben szabályozott keretek között a település intézményhiányából eredő hátrányait enyhítse, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatáshoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást biztosítsa, továbbá az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesülését segítse.
(2) A rendelet az életminőség javítása érdekében meghatározza a falugondnoki szolgáltatás által ellátandó feladatokat, a szolgáltatás rendszerét, szervezetét és a szolgáltatáshoz való hozzájutás feltételeit, módját.

A RENDELET HATÁLYA

10.§
A rendelet hatálya kiterjed az Ófalu község közigazgatási területén lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező
a.) magyar állampolgárokra,
b.) a bevándoroltakra és letelepedettekre,
c.) a hontalanokra,
d.) a magyar hatóságok által menekültként elismert személyekre,
e.) valamint a településen életvitelszerűen tartózkodó hajléktalanokra.

A FALUGONDNOKI SZOLGÁLTATÁS ÁLTAL ELLÁTANDÓ FELADATOK

11.§
A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül alapfeladatnak minősül
a) a közreműködés aa) az étkeztetésben, ab) a házi segítségnyújtásban, ac) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában;
b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása, így ba) a háziorvosi rendelésre szállítás, bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, bc) a gyógyszerkiváltáshoz és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása;
c) az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása, így ca) az óvodába, iskolába szállítás, cb) az egyéb gyermekszállítás.
12.§
A falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott közvetlen, személyes szolgáltatások közül kiegészítő feladatnak minősülnek a lakossági szolgáltatások, így
a) a közösségi, művelődési, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,
b) az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,
c) az egyéb lakossági szolgáltatások, illetve a I l. S a) pontjában meghatározottakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.
13.§
A szolgáltatás során az önkormányzat rendeletében a falugondnoki szolgáltatás számára meghatározott, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatásnak minősül:
a) az önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,
b) a falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.
14.§
(1) A falugondnoki szolgáltatás keretében nyújtott szolgáltatási feladatokat a szakmai program részletesen tartalma77a.

A SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS ELLÁTÁS IGÉNYBEVÉTELE

15.§
(1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
(2) Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve — a törvényes képviselője terjeszti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével, vagy — ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta — önállóan terjesztheti elő.
(3) 1 A kérelemben meg kell jelölni azt az okot és célt, aminek érdekében a falugondnoki szolgáltatást igénybe kívánja vemi. A kérelmet személyesen a falugondnoknál, az önkormányzati hivatalban (7695 Ófalu, Kossuth L. u. 3.), vagy telefonon a 72/563-030-as telefonszámon, illetve elektronikusan az ofalu@t-online.hu címre küldött levélben lehet előterjeszteni. Az igények elbírálása fontossági szempont alapján, a falugondnok feladatellátásának figyelembevételével történik, előnyben kell részesíteni a szociális alapellátási feladatokhoz kapcsolódó igényeket.
(4) A falugondnok nyilvántartást köteles vezetni a szolgáltatási igényekről és azok teljesítéséről.
(5) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok napi, heti, havi megszervezése az előre bejelentett és idő közben felmerült igények ismeretében - a falugondnok feladata és felelőssége.
(6) A rendeletben meghatározott és a szakmai programban szabályozott közvetlen, személyes szolgáltatás jellegű alap- és kiegészítő feladatok igénybevétele térítésmentes.
(7) A falugondnoknak elsősorban az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási feladatokat kell ellátnia.
(8)
(9) A szolgáltatás biztosításáról vagy a kérelem elutasításáról, a szolgáltatás tartalmáról a falugondnok köteles az igénylőt haladéktalanul, de legkésőbb 3 munkanapon belül tájékoztatni.
Záró rendelkezések
16.§
(1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a falugondnoki szolgálatról szóló 7/2000. (V.26.) sz. rendelet
1

A (3) bekezdés az Ófalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (X. 25.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.