Érsekcsanád Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2011. (II. 18.) önkormányzati rendelete

a község közterületének rendjéről és használatáról

Hatályos: 2021. 02. 21- 2022. 10. 27

Érsekcsanád Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2011. (II. 18.) önkormányzati rendelete

a község közterületének rendjéről és használatáról

2021.02.21.

Érsekcsanád Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a község közterületének rendjét és használatát az alábbiak szerint állapítja meg:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet hatálya Érsekcsanád község közigazgatási területére terjed ki.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya a helyi közút nem közlekedési célú igénybevételével kapcsolatos eljárásra, valamint a közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezetek feladatellátásához szükséges közterület használatra.

2. § (1)1 Közterület használattal kapcsolatos ügyekben - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - első fokon az önkormányzat polgármestere jár el. Eljárása önkormányzati hatósági ügy, amelyre az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.2

(2)3

(3) A közterület használatára vonatkozó engedély nem helyettesíti a közterület jogszerű használatához esetlegesen szükséges hatósági engedélyeket, azokat a közterület használója köteles a közterület használatának megkezdése előtt saját költségén és felelősségére beszerezni.

(4)4 Jelen rendeletben megállapított közterület használati díj mértékét kérelemre, méltányolható körülmények alapján a képviselő-testület jogosult csökkenteni vagy elengedni. Méltányolható körülménynek számít például, ha a közterületen lévő építmény használata nem folyamatos vagy a kérelmezőre a közterület használati díj aránytalan terhet róna.

2. Csapadékvíz, szennyvíz

3. § (1) Az épület tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy épületéről az esővíz és a hólé a járdára, vagy a közterület más részére csak az általa létesített esővíz elvezetőn keresztül jusson az árokba.

(2) A község területén átfolyó csatornába, belvíz elvezető árokba szennyvizet, trágyalevet levezetni, szemetet bedobni tilos.

(3) A szennyvizet közterületre vezetni vagy önteni tilos.

3. Állattartás

4. § (1) Háziállatot csak a vonatkozó jogszabályok szerint lehet a közterületre kiengedni, kihajtani.

(2) Ha az eb harapós, a lakóépület bejáratára figyelmeztető táblát kell elhelyezni.

(3) Közterületre ebet csak felügyelet mellett szabad kiengedni, közforgalmú utakon, járdákon, sétányokon pedig csak pórázon szabad vezetni.

(4) Állatot - díszállat kivételével - élelmiszer, vendéglátó üzletekbe, boltokba, szórakozóhelyekre, játszóterekre, strandokra, egészségügyi intézményekbe, iskolákba, óvodába bevinni még pórázon sem szabad.

(5) Tilos az eb elhagyása.

4. Ivóvíz, közkifolyó

5. § A közkifolyók vizét kizárólag a háztartási szükségletek kielégítésére lehet rendszeresen igénybe venni.

5. Dohányzás, szeszesital fogyasztás

6. § (1) Közterületen szeszesital fogyasztása tilos.

(2) Az (1) bekezdésben megfogalmazott tilalom nem vonatkozik:

a) a Szabadidőpark és a Sporttelep területére,

b) a közterület használati engedéllyel rendelkező építményeken,

c) az engedélyezett alkalmi rendezvények idejére azok helyszínein,

d) az önkormányzati rendezvények helyszínein azok időtartama alatt.

7. § Közterületen a dohányzás tilos:

a) a játszótereken,

b) a buszmegállók fedett váróiban , valamint a váró és az úttest közötti közterületen.

6. Közterületek tisztántartása és védelme

7. § (1) Az önkormányzat – a (2) bekezdésben foglaltak kivétellel – gondoskodik a közterületek tisztántartásáról.

(2) Az ingatlanok előtti járdaszakasz állandó tisztántartásáról, a járdaszakasz melletti folyókának, csatornanyílásnak megtisztításáról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni.

(3) Árkokba, csatornába, folyókákba eldugulás vagy rongálásra alkalmas anyagot önteni vagy bevezetni nem szabad.

(4) A szórakozóhelyek, vendéglátóipari egységek, üzlethelyiségek előtti járdaszakasz hóeltakarítását és síkosságát a tulajdonos köteles megszüntetni.

(5) A község belterületén lévő autóbuszmegállók, váróhelyiségek és azok környezetének tisztántartásáról az önkormányzat gondoskodik.

(6) Közterületen folytatott és szennyeződést okozó tevékenység esetén, a környezetet a tevékenységet gyakorló köteles tisztántartani és a keletkezett hulladék elszállításáról gondoskodni. Az ilyen hulladékot a munkálatok után haladéktalanul el kell takarítani.

(7) Tilos a közterületen olyan ipari jellegű tevékenységet folytatni, amely nem a közterületen lévő építmény létesítésével vagy karbantartásával kapcsolatos, ilyen tevékenyésgek különösen a járművek rendszeres karbantartása, javítása.

(8) Tilos a járművek 48 órát meghaladó tárolása az úttesten.

(9) Tilos az üzemképtelen jármű, karosszéria, gép 48 órát meghaladó tárolása a közterületen.

(10) Tilos szerves anyagot, sót, olajat, permetezőszert vagy egyéb háztartási vegyi anyagot tartalmazó folyadékot, oldatot a közterületre hordani vagy oda folyatni.

(11) Tilos trágyát a közterületre kihelyezve tárolni még akkor is, ha azt az előkert vagy az utcarész talajjavítására kívánják felhasználni.

(12) Tilos a közterületet feltölteni.

(13) A hulladékszállítás céljából kihelyezett hulladékon kívül tilos a közterületre hordani bármilyen ömlesztett hulladékot, salakot vagy törmeléket.

(14) A járdán történő árusítás tilos.

8. § (1) A közterületen elhelyezett felszerelési és berendezési tárgyakat beszennyezni, rongálni tilos.

(2) A terek, parkok gondozásáról az önkormányzat gondoskodik.

(3) Az ingatlanok előtt a közterületnek a telekhatár és a közút között lévő növényzet folyamatos gondozása az ingatlan tulajdonosának a kötelessége.

(4) A fák, cserjék és más haszon-, vagy dísznövények közterületre történő telepítése a közterület használatát, a közlekedést nem akadályozó módon lehetséges. A közterületre magas növésű (nyár, fűz, platán-félék, vadgesztenye) – nagy habitusú fát ültetni csak a polgármester előzetes írásbeli engedélyével lehet.

(5) A közterületen lévő fák köztulajdonban vannak. Az ingatlanok előtti közterületen lévő gyümölcsfák, cserjék, valamint a megengedett haszonnövények termése az ingatlan tulajdonosát illeti meg.

7. Közterületek igénybevétele

9. § (1) Közterületen építési törmelék és szemétnek minősülő anyag nem tárolható. Más anyagok és eszközök közterületen történő tárolásáért közterület-foglalási díjat (a továbbiakban: használati díj) kell fizetni.

(2) A polgármester által kiadott előzetes engedély alapján az építési engedéllyel rendelkezők az építkezés időtartamára a használatbavételi engedély kiadásának időpontjáig – de legfeljebb 4 év időtartamra – az építkezéshez szükséges anyagok tárolására mentesülnek a használati díj fizetése alól. Az építőanyag tárolásának módját a polgármesteri hivatallal egyeztetni kell, és a tárolást úgy kell megoldani, hogy az a közlekedést ne akadályozza, a közterületet ne rongálja. Rongálás esetén a helyreállítás a közterület használót terheli.

(3) Traktor, munkagép, nehézgépjármű, pótkocsi rendszeres tárolása - az úttest kivételével - közterületen a lakóhelyi körülmények biztosításával történhet, oly módon, hogy az a közlekedést, takarítást ne akadályozza, a közterületet ne szennyezze, és ne rongálja.

(4) Minden más anyag és eszköz tárolásáért, ami e rendeletben nincs tiltva, és tárolása egyéb jogszabályba nem ütközik egy hónapig ingyenesen tárolható - az úttest kivételével - a közterületen. Egy hónapot meghaladó tárolásért havonta négyzetméterenként 1000,- Forint használati díjat kell fizetni.

(5) A község közigazgatási területén gazdasági tevékenység céljából felállított, felszerelt hirdetőtábla, transzparens, zászló és egyéb hirdetőeszköz használati díja havonta négyzetméterenként 1000,- Ft. A fizetendő díj számításakor minden megkezdett négyzetmétert egésznek kell venni.

(6) A vendéglátóhelyek más szervek által is engedélyezett – ideiglenes jellegű - közterületi kereskedelmi tevékenység (kitelepülés, büfékocsi, sátor) folytatásáért - a zárt önkormányzati rendezvények kivételével - négyzetméterenként 500,- Ft/hó használati díjat kötelesek fizetni. Zárt önkormányzati rendezvénynek minősülnek a képviselő-testület által az adott év március 01. napjáig jóváhagyott éves kulturális programban szereplő rendezvények. 5Zárt önkormányzati rendezvényen a használati díjat a polgármester egyedileg határozza meg a rendezvény várható látogatottsága és az időjárási körülmények alapján.

(7) Közterületen gépjárműről történő alkalmi árusítás - a (8) bekezdésben foglalt kivétellel - és mutatványosok az általuk elfoglalt terület után négyzetméterenként naponta 1.000,- Ft-ot - ahol nem állapítható meg a négyzetméter, ott járművenként naponta 1000,- Ft-ot - kötelesek közterület használati díjként megfizetni. Egyéb alkalmi árus az általa elfoglalt közterület használatáért 100,- Ft/m2/nap díjat köteles fizetni. Minden megkezdett négyzetméter 1 egész négyzetméternek számít. 6Zárt önkormányzati rendezvényen az egyéb alkalmi árus által fizetendő használati díjat a polgármester egyedileg határozza meg a rendezvény várható látogatottsága és az időjárási körülmények alapján.

(8)7 A polgármester a lakosság által termelt zöldség, gyümölcs méz8 és virág termelői árusításához árusonként legfeljebb 2 négyzetméter közterületig ingyenes közterület-használatot engedélyez az alábbiak szerint:9

a) A kérelemhez mellékelni kell - a b) pontban foglalt kivétellel - az árusítás tervezett helyéhez 100 méter távolságon belül lévő zöldséget, gyümölcsöt, mézet10 és virágot áruló üzlet vezetőjének írásbeli hozzájárulását. A távolságot az üzlet bejáratától kell számítani.

b) Az ingatlantulajdonosnak a saját ingatlana előtt tervezett árusításához nem kell beszereznie a 100 méter távolságon belül lévő zöldséget, gyümölcsöt, mézet11 és virágot áruló üzlet vezetőjének írásbeli hozzájárulását.

c) Közintézmény vagy egyházi ingatlan előtti árusításhoz a kérelemhez mellékelni kell a közintézmény vezetőjének vagy egyház helyi vezetőjének a hozzájárulását.

(9) A közterületen épített üzlethelyiségek, egyéb építmények éves közterület használati díja 30 négyzetméterig 30.000,- Forint évente. 30 négyzetméter felett minden megkezdett négyzetméter használatáért 1.000,- Ft éves használati díjat kell még felszámítani. Az így megállapított használati díjakat évente a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző évi inflációs mértékkel növelni kell.

(10)12

(11) A rendelet alapján megállapított közterület használati díjakat az önkormányzat hivatalának pénztárába kell készpénzben vagy a hivatal bankszámlájára átutalással megfizetni.

9/A. §13 (1)14 A Szabadidőparkban legalább 15 fős magán vagy hivatalos rendezvény közterület használati engedély alapján tartható. Az engedély kiadása előtt a kérelmezőnek hitelt érdemlően igazolnia kell a közterület használati díj előzetes megfizetését.

(2)15 A Szabadidőparkban legalább 15 fős magán vagy hivatalos rendezvény közterület használatának díja alkalmanként 50 főig 6350,- Ft, e felett 50 főnként 6350,- Ft-tal növekszik a díj összege.

(3) A helyi társadalmi szervezetek és a helyi nemzetiségi önkormányzatok 100 %-os díjkedvezményben részesülnek. Az érsekcsanádi lakosok magán jellegű rendezvényei 50 %-os díjkedvezményben részesülnek.

7/A.16 A közterület filmforgatási célú használata

9/B. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, az Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

9/C. § (1) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg a két hét időtartamot.

(2) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek fel nem róható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

(3) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes másnak érvényes közterület-használati szerződése van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.

9/D. § (1) A közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg a 250 m2 területet.

(2) A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

9/E. § (1) A közterület-használat díjaként a mozgóképről szóló törvényben meghatározott díjtételeket kell alkalmazni.

(2) Mentes a közterület-használati díj alól:

a) az önkormányzat megrendelésére készülő film forgatása,

b) turisztikai célból készített film forgatása,

c) filmművészeti oktatási intézményben hallgató vizsgafilmjének forgatása,

d) a községi ünnepségeken, rendezvényeken és a sporteseményeken történő forgatás,

e) tudományos, ismeretterjesztést szolgáló film forgatása,

f) gasztronómiai, életrajzi film forgatása.

9/F. § Turisztikailag kiemelt közterület a 7272. hrsz-ú Szabadidőpark területe.

8. Szabálysértési rendelkezések

10. §17

9. Záró rendelkezések

11. § (1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2011. március 01. napján lép hatályba, rendelkezéseit az ezt követően indult ügyekben kell alkalmazni.

(2) E rendelet 9. § (9) bekezdése 2012. január 01. napján lép hatályba.

(3) A rendelet kihirdetésével egyidejűleg hatályát veszti a község közterületének rendjéről és használatáról szóló R-19/1995. (XI. 15.) számú rendelet.

1

Újraszabályozta a 19/2015. (IX.29.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2015. szeptember 30-tól.

2

Újraszabályozta a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2021. február 21-től.

3

Hatályon kívül helyezte a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos 2021. február 21-től.

4

Megállapította a 19/2015. (IX.29.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos 2015. szeptember 30-tól.

5

Kiegészítette a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos 2021. február 21-től.

6

Kiegészítette a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 3. §. Hatályos 2021. február 21-től.

7

Újraszabályozta a 12/2011. (III.30.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2011. március 31-től.

8

Kiegészítette a 15/2018. (XII.20.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2018. december 21-től.

9

Újraszabályozta a 9/2014. (VII.25.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2014. július 26-tól.

10

Kiegészítette a 15/2018. (XII.20.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2018. december 21-től

11

Kiegészítette a 15/2018. (XII.20.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2018. december 21-től

12

Hatályon kívül helyezte a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos 2021. február 21-től.)

13

Megállapította a 3/2012. (II.01.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2012. február 2-től.

14

Újraszabályozta a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 4. §. Hatályos 2021. február 21-től.

15

Újraszabályozta a 2/2021. (II.20.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos 2021. február 21-től.

16

Megállapította a 10/2013. (VII.31.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos 2013. augusztus 1-től.

17

Hatályon kívül helyezte a 12/2013. (IX.27.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos 2013. október 8-tól.