Sükösd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2014. (II. 18.) önkormányzati rendelete

a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról

Hatályos: 2014. 02. 19- 2015. 07. 31

Szerkesztés...

Sükösd Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének

3/2014. (II.18.) önkormányzati rendelete

a  települési szilárd hulladékkal kapcsolatos hulladékkezelési helyi közszolgáltatásról




Sükösd Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő-testület) Magyarország Alaptörvénye 32.cikk (2) bekezdésében biztosított hatáskörében eljárva a Hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 39.§(5) bekezdésében és a 88.§(4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendeli el:


Általános rendelkezések


1.§


  1. A rendelet célja a köztisztaság, településtisztaság, a közegészségügyi rendelkezések betartásának biztosítása, valamint Sükösd nagyközség természetes és épített környezetének megóvása a keletkező települési szilárd hulladékok káros hatásaitól, azok célszerű és gondos kezelése révén. A kötelező közszolgáltatásra vonatkozó rendelkezések célja a tevékenység kiszámítható ellátása, a tevékenység ellenőrizhetősége.

2.§


  1. Sükösd Nagyközség Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) a jelen rendeletben foglaltak szerint hulladékkezelési közszolgáltatást szervez a települési szilárd hulladék rendszeres gyűjtésére, elszállítására, ártalmatlanítására és kezelésére, és ezen tevékenységek ellátásáról kötelező helyi közszolgáltatás útján gondoskodik.


  1. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás Sükösd Nagyközség (továbbiakban: település) mindenkori közigazgatási területére terjed ki.


  1. A rendelet személyi hatálya a közigazgatási határon belül valamennyi ingatlantulajdonosra, birtokosra és használóra (továbbiakban: ingatlantulajdonos) terjed ki, függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság.


  1. A rendelet tárgyi hatálya kiterjed a lakossági és intézményi fogyasztásból, felhasználásból, szolgáltatásból, továbbá az ingatlanok, közterületek, tisztántartásából származó települési hulladékra.


  1. A rendelet hatálya nem terjed ki a veszélyes és a radioaktív hulladékokra, a települési folyékony hulladékokra, továbbá a biológiailag lebomló és az inert hulladékokra.


  1. Sükösd nagyközség a település közigazgatási területén a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítésére jogosult, illetőleg kötelezett közszolgáltató a közszolgáltatási szerződés alapján feljogosított gazdálkodó szervezet (továbbiakban: Szolgáltató.)


  1. Az Önkormányzat a vaskúti 0551 hrsz-ú területen kialakított és üzembe helyezett lerakóban ártalmatlaníttatja a Szolgáltatóval a települési szilárd hulladékot.

Az Önkormányzat közszolgáltatással kapcsolatos feladatai


3.§


/1./ Az Önkormányzat az ingatlantulajdonosoknál keletkező települési szilárd hulladék kezelésére hulladékkezelési közszolgáltatást szervez és tart fenn. Feladata e tekintetben különösen:


  1. A helyi közszolgáltatás körébe tartozó települési szilárd hulladék rendszeres begyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése.
  2. A közszolgáltatás ellátására Szolgáltató kijelölése, a Szolgáltatóval szerződés megkötése.
  3. Gondoskodás a Szolgáltató rendelkezésére bocsátott települési szilárd hulladék elhelyezésére szolgáló ártalmatlanító hely, hasznosító hely kialakításáról, fenntartásáról, üzemeltetéséről, megszüntetéséről illetve rekultivációjáról.
  4. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos egyes – a jogszabályban meghatározott – hatósági jogkörök gyakorlása.
  5. A közszolgáltatással összefüggő – egyéb jogszabályban nem rendezett – önkormányzati feladat- és hatáskör megállapítása.


/2./ A közszolgáltatás a közszolgáltatás ellátására feljogosított Szolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényben, a közterületen vagy az ingatlanon összegyűjtött, és a Szolgáltató rendelkezésére bocsátott, települési szilárd hulladék elhelyezés céljából történő rendszeres elszállítására, rendszeres begyűjtésére, tárolásra, ártalmatlanításra, hasznosításra (hulladék kezelés), illetőleg kezelőlétesítmény üzemeltetésére, működtetésére terjed ki.


Az ingatlantulajdonos kötelezettségei


4.§


(1) Az ingatlantulajdonos köteles az ingatlanán keletkező települési szilárd hulladékot az e rendeletben meghatározott módon és helyen gyűjteni, továbbá a hasznosítónak, vagy ártalmatlanítónak történő átadásáról gondoskodni.

Alapvető kötelessége e tekintetben, hogy

  1. a települési szilárd hulladékot – különös tekintettel a hulladék további kezelésére – az elszállításra való átvételig gyűjtse, illetve tárolja,
  2. az ingatlanán keletkező települési szilárd hulladék kezelésére az Önkormányzat által szervezett közszolgáltatást vegye igénybe, illetve a hulladékot a begyűjtésre  e rendeletben feljogosított hulladékkezelőnek adja át, illetve a közszolgáltatási díjat kiegyenlítse,
  3. a hulladék gyűjtése során megfelelő gondossággal járjon el annak érdekében, hogy a hulladék mások életét, testi épségét, egészségét, és jó közérdekét ne veszélyeztesse, a község természetes és épített környezetét ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja,
  4. az ingatlanán keletkező hulladék mennyiségét alacsony szinten tartsa.


  1. Az ingatlantulajdonos köteles a Szolgáltatónak bejelenteni – abban az esetben is, ha tulajdonosváltozás vagy egyéb ok folytán válik kötelezetté a közszolgáltatás igénybevételére – az ingatlanon keletkező rendszeres háztartási szilárd hulladék esetében a gyűjtőedény térfogatát és darabszámát, nem rendszeres szilárd hulladék esetében pedig a várhatóan keletkező hulladék mennyiségét. Ingatlantulajdonos személyében bekövetkező változás esetén a bejelentésre a birtokba lépés napjától az új ingatlantulajdonos köteles.


  1. a)Az ingatlantulajdonost nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség az olyan beépítetlen ingatlana tekintetében, ahol nem tartózkodik, és hulladék sem keletkezik.


b)Szüneteltethető a közszolgáltatás igénybevétele azokon az ingatlanokon, amelyeken legalább 60 napig senki nem tartózkodik, és emiatt hulladék sem keletkezik. A szüneteltetésre vonatkozó igényt az ingatlantulajdonos egy kérelemmel, írásban köteles bejelenteni a Szolgáltatónak, a szünetelés kezdő időpontja előtt, azt legalább 15 nappal megelőzően. Ha a szünetelés feltételeiben változás következik be, az ingatlantulajdonos ezt írásban haladéktalanul köteles a Szolgáltatónak bejelenteni. Amennyiben a szünetelés időtartama alatt hulladékkezelési közszolgáltatás alá tartozó hulladék kerül kihelyezésre, úgy az ingatlantulajdonos egyidejű értesítése mellett a Szolgáltató a hulladékot köteles elszállítani, az ingatlantulajdonos pedig köteles a rendeletben meghatározott közszolgáltatási díjat megfizetni.

c) Az ingatlantulajdonos díjfizetési kötelezettség alól leghamarabb a szüneteltetési kérelem beérkezésének napjától mentesül.


(4) Az ingatlantulajdonos, akinek ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik, de az ingatlana egyidejűleg gazdálkodó szervezet cégnyilvántartásában bejegyzett székhelyéül, telephelyéül vagy fióktelepéül is szolgál, köteles a települési szilárd hulladékát a gazdálkodó szervezetnek az ingatlanon folytatott gazdasági tevékenysége során keletkezett szilárd hulladéktól elkülönítetten gyűjteni és arra közszolgáltatást igénybe venni, feltéve, hogy a gazdasági tevékenységével összefüggésben keletkezett települési szilárd hulladékának kezeléséről a jogszabályban előírt módon nem gondoskodik.


A hasznosításra vagy ártalmatlanításra vonatkozó kötelezettségét a

  1. jogszabályokban meghatározott feltételekkel, megfelelő hasznosító vagy ártalmatlanító eljárás, berendezés, létesítmény alkalmazásával saját maga teljesíti, vagy
  2. az erre feljogosított és engedéllyel rendelkező kezelőnek történő átadással, a kezelés költségeinek megfizetésével teljesíti.


  1. A gazdálkodó szervezet akkor köteles a közszolgáltatás igénybevételére, ha a gazdasági tevékenységével összefüggésben  keletkezett települési szilárd hulladékának kezeléséről
    1. a (4) bekezdés a.) és b.) pontjában foglaltaknak nem megfelelően gondoskodik,  vagy
    2. az önkormányzat közigazgatási területén, ahol a gazdálkodó szervezet települési hulladéka keletkezik a közszolgáltatás keretében nyújtott települési hulladékkezelés környezeti szempontból a (4) bekezdés a.) és b.) pontjában meghatározottaknál kedvezőbb megoldással történik.


A hulladékkezelési helyi közszolgáltatás ellátásnak rendje, a közszolgáltatás kötelező igénybevétele


5.§


  1. Az ingatlantulajdonos köteles a Szolgáltató által nyújtott közszolgáltatást igénybe venni.


  1. A helyi közszolgáltatás körében az ingatlantulajdonos és a Szolgáltató közötti jogviszonyt a települési szilárd hulladékra vonatkozó közszolgáltatás esetében az a tény hozza létre, hogy a Szolgáltató az ingatlantulajdonos számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll. A Szolgáltató akkor áll az ingatlantulajdonos rendelkezésére, ha a települési szilárd hulladék elszállításának napján az ingatlantulajdonos ingatlana előtti közterülten a hulladék elszállítására gépjárművel és szakszemélyzetével megjelenik.


  1. A közszolgáltatás teljesítésének feltételeiről a Szolgáltató az ingatlantulajdonost írásban köteles értesíteni vagy felhívás közzététele útján tájékoztatni. A hulladék begyűjtésének, elszállításának rendjét (gyakoriság, útvonal és időpont) – a keletkező hulladékmennyiségek figyelembevételével – a Szolgáltató köteles elkészíteni és arról az ingatlantulajdonosokat – változás esetén is – értesíteni. A hulladékszállítás rendjét az önkormányzat – a közszolgáltatóval egyeztetett módon hagyja jóvá.


(4) A nem települési szilárd hulladéknak minősülő hulladék keletkezése során az ingatlantulajdonos köteles megtenni azokat az intézkedéseket, amelyek útján a hulladék kezelhető és elszállítható.


(5) A települési szilárd hulladéknak nem minősülő hulladék keletkezése során az ingatlantulajdonos köteles megjelölni azokat a körülményeket, amelyek miatt az adott hulladék  nem minősül települési szilárd hulladéknak, továbbá azokat az intézkedéseket, amelyek útján a hulladék kezeléséről gondoskodik.


(6) Amennyiben e  rendeletben meghatározott települési szilárd hulladéknak nem minősülő hulladék – árusító, szolgáltató vagy egyéb gazdasági tevékenység folytán – közterületen keletkezik, a tevékenység végzésére kiadott közterület- használati hozzájárulás, illetve engedély birtokosa köteles az önkormányzatnak bejelenteni, hogy hulladékának kezeléséről hogyan gondoskodik. A közterület használati hozzájárulás, illetve engedély megadását az Önkormányzat az általa szervezett közszolgáltatás igénybevételéhez kötheti.


(7)A hulladékkezelési helyi közszolgáltatás feltételeiben bekövetkezett változásokról a Szolgáltató az ingatlantulajdonost – a változás bekövetkezte előtt – írásban értesíteni köteles.






A helyi közszolgáltatást ellátó Szolgáltató kijelölésének szabályai, a közszolgáltatási szerződés megkötése


6.§


  1. A helyi közszolgáltatás keretén belül a hulladék begyűjtésére, szállítására vonatkozó közszolgáltatás ellátására a lefolytatott közbeszerzési eljárás eredményeként a ZP Homokhátsági Hulladékgazdálkodási Konzorcium tagját, a  vaskúti székhelyű FBH-NP Közsszolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaságot jelöli ki az Önkormányzat (Szolgáltató).


  1. A helyi közszolgáltatás teljesítésére az önkormányzat közszolgáltatási szerződést köt a Szolgáltatóval. A szerződés 2008. augusztus 1-től 2034. december 31-ig érvényes. A közszolgáltatási szerződést a település Internetes honlapján közzé kell tenni.


  1. A szerződéses jogviszony a közszolgáltatási szerződésben részletezettek szerint hat hónapos felmondási idővel felmondható. 



A hulladék gyűjtésére és elszállításra való átadására szolgáló gyűjtőedények rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos jogok és kötelezettségek


7.§


  1. A lakosság a települési szilárd hulladék gyűjtésére, illetve elszállítására a Szolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített 70, 110, 120, 240, 1.100, 3.000, 4.000, 5.000, 7.000 literes, a közület 110, 120, 240, 1.100, 3.000, 4.000, 5.000, 7.000, 10.000, 15.000, 31.000 literes gyűjtőedényt köteles igénybe venni. A Szolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtő edényzet űrtartalmát meghaladó mennyiségű alkalmi hulladék gyűjtésére – a Szolgáltató által rendelkezésre bocsátott, és azonosító jellel ellátott -más gyűjtőeszközt köteles igénybe venni.


  1. A hulladék ürítésének minimális gyakorisága külterületen és belterületen heti egy alkalom.


  1. Ha az ingatlantulajdonos a Szolgáltató felé a valóságnak meg nem felelő mennyiséget vagy adatot közöl, és ennek folytán az átadásra kerülő hulladék mennyisége rendszeresen meghaladja az átvett gyűjtőedények űrtartalmát, a Szolgáltató a szolgáltatási szerződés módosítását kezdeményezheti.


  1. Az ingatlantulajdonos köteles írásban, három nappal korábban bejelenteni a Szolgáltatónak, ha ingatlanán az addig szokásos hulladékmennyiséget jelentősen meghaladó mennyiségű hulladék keletkezése várható. A bejelentés alapján a Szolgáltató köteles az ingatlantulajdonos által megjelölt időpontra vagy időtartamra a hulladék adott mennyiségének megfelelő gyűjtéséhez, illetve elszállításához alkalmas nagyobb űrtartalmú, vagy további gyűjtőedényt az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátani, és a többletszolgáltatást teljesíteni.


  1. Ha az ingatlanon keletkező hulladék mennyisége nem rendszeresen, hanem alkalmilag haladja meg az átadott gyűjtőedények űrtartalmát, és az ingatlantulajdonos elmulasztja a (4) bekezdésben írt bejelentési kötelezettségét, a Szolgáltató szállítólevél ellenében  jogosult az így átadott, illetőleg a gyűjtőedényzet mellé kirakott hulladék elszállítására. A többletszolgáltatás tényéről és az ennek megfelelő díj alkalmazásáról a Szolgáltató az ingatlantulajdonost egyidejűleg értesíteni köteles.


  1. A Szolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényeket az ingatlantulajdonos erre irányuló írásbeli szerződés alapján jogosult megvásárolni vagy külön megállapodás és díjfizetés ellenében – bérbe venni. 



A közszolgáltatási szerződés tartalmi elemei


8. §


A közszolgáltatási szerződésben a közszolgáltató kiválasztásáról és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatói szerződésről szóló 317/2013.(VIII.28.) Korm. rendelet által a 4.§ és 5.§ -ban előírt szerződéses tartalom alkalmazandó.



A hulladék gyűjtésére és elszállításra való átadására szolgáló gyűjtőedények elhelyezésével, használatával és kezelésével, a közterület tisztántartásával kapcsolatos kötelezettségek 


9.§


(1)  Az ingatlantulajdonos a gyűjtőedényeket az ingatlan területén belül köteles elhelyezni. Gyűjtőedényt közterületen 24 órát meghaladóan elhelyezni tilos!


  1. Az ingatlantulajdonos köteles a gyűjtőedényeket a hulladék elszállítása céljából a

Szolgáltató által megjelölt időpontban a közterületen, a begyűjtést végző gépjárművel megközelíthető és ürítésre alkalmas helyen elhelyezni. A gyűjtőedényt legfeljebb a szállítási napot megelőző napon, 18 órától lehet kihelyezni.


(3)A hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelének – a közterület szennyezésének elkerülése érdekében – lecsukott állapotban kell lennie. A hulladékot a gyűjtőedényben úgy kell elhelyezni, hogy az edény mozgatásakor és ürítésekor ne szóródjon, valamint a gépi ürítést ne akadályozza. A kihelyezett gyűjtőedényből guberálni tilos. A kihelyezett gyűjtőedény nem akadályozhatja a jármű- és gyalogos forgalmat és elhelyezése egyébként sem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.


(4)A hulladék elszállítása során a Szolgáltatónak olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék  szállítójárműbe történő ürítésekor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon el, és más környezetterhelést ne idézzen elő. Szállításból eredő szennyeződés esetén a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról a szállító köteles gondoskodni.


10.§


  1. Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni a gyűjtőedények tisztántartásáról, fertőtlenítéséről, rendeltetésszerű használatáról, valamint környezetük tisztántartásáról.


  1. A szabályszerűen kihelyezett gyűjtőedények ürítése során esetlegesen keletkezett szennyeződés takarításáról a Szolgáltató köteles gondoskodni.


  1. A Szolgáltató tulajdonát képező, az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátott vagy általa bérbe vett és rendeltetésszerűen használt gyűjtőedények szükség szerinti javításáról, cseréjéről és esetleges pótlásáról az ingatlantulajdonos bejelentése alapján a Szolgáltató köteles gondoskodni.

A gyűjtőedény rendeltetéstől eltérő használata, valamint eltűnése vagy megsemmisülése miatt keletkezett kárt az az ingatlantulajdonos köteles megtéríteni, aki a gyűjtőedény használati jogát megszerezte. Kivételt képeznek azok az esetek, amikor a szolgáltatást végző személyzetnek felróható magatartása okozza az edényzet sérülését vagy megsemmisülését. Ebben az esetben nem az ingatlantulajdonos tartozik helytállni a keletkezett kárért, hanem a sérülés okozója. A Szolgáltató ez esetben köteles helytállni az alkalmazottja által okozott kárért, tehát az  edényzet pótlására a Szolgáltató köteles.


11.§


  1. Ha a gyűjtőedényben olyan nedves hulladékot helyeztek el, amely az edényben összetömörödött vagy befagyott, illetve az edényben lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy emiatt az edényt üríteni nem lehet, az ingatlantulajdonos a Szolgáltató felhívására köteles az edényt üríthetővé, illetve használhatóvá tenni. Köteles továbbá az így okozott esetleges kárt megtéríteni.


  1. Tilos a gyűjtőedénybe folyékony, mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyagot, állati tetemet, veszélyes hulladékot, vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyeztetheti a begyűjtést, ürítést végző személyek vagy más személyek életét, testi épségét, egészségét.



A hulladék elhelyezésével, ártalmatlanításával, illetve hasznosításával kapcsolatos rendelkezések


12.§


A települési szilárd hulladék elhelyezését, ártalmatlanítását és hasznosítását a Szolgáltató kizárólag a vaskúti 0551 hrsz-ú telephelyen végezheti.






A lomtalanítás körébe tartozó alkalmi háztartási szilárd hulladékra vonatkozó külön rendelkezések


13.§

  1. A háztartásban keletkezett hulladékra nézve a lomtalanítás megszervezéséről és lebonyolításáról – a hasznosítás vagy ártalmatlanítás céljából történő – elszállításáról a Szolgáltató gondoskodik.


  1. Az Önkormányzata lomtalanítást évente egyszer rendel el, melynek – a Szolgáltatóval előzetesen egyeztetett – időpontját hirdetményben teszi közzé.


  1. A hulladékot az ingatlantulajdonos a hirdetményben megjelölt időpontban helyezheti ki elszállítás céljából arra a helyre, amelyet a Szolgáltató előzetesen megjelölt.


  1. Az elszállítandó hulladékot úgy kell elhelyezni a közterületen, hogy az a jármű és gyalogos forgalmat ne akadályozza, a zöldterületeket és növényzetet ne károsítsa, illetve ne járjon baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.


  1. A Szolgáltató az (3) és (4) bekezdésben foglalt előírásoktól eltérő módon, szabálytalanul elhelyezett hulladékot köteles – külön díjfizetés ellenében – elszállítani. Ha a külön díj megfizetésére kötelezett személye nem állapítható meg, a Szolgáltató a számlát a települési önkormányzatnak nyújtja be.



A közszolgáltatás teljesítésének szünetelése, a közszolgáltatás teljesítésének megtagadása


14.§


  1. A hulladékkezelési helyi közszolgáltatás teljesítése csak törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott esetekben szüneteltethető, illetőleg korlátozható.


(2) A Szolgáltató a közszolgáltatás keretében megtagadhatja a hulladék elszállítását, ha:

  1. az nem rendszeresített edényzetben kerül átadásra,
  2. az edényzetben elhelyezett hulladék az ürítés illetve a szállítás során a szállítást végző személyek életében, testi épségében, egészségében, továbbá a szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat,
  3. érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy az edényzet mérgező, robbanó, folyékony, vagy veszélyes hulladékot, vagy olyan anyagot tartalmaz, amely a települési szilárd hulladékkal együtt nem kezelhető.


(3) A (2) bekezdésben meghatározott esetekben a szolgáltató az ingatlantulajdonost írásban haladéktalanul értesíti a hulladék elszállítása megtagadásának tényéről és okáról. Az ingatlantulajdonos a megtagadás okát maga köteles megszüntetni, vagy a megszüntetéséről gondoskodni. Amennyiben e kötelességének a tulajdonos nem tesz eleget a szállítás újabb időpontjáig, úgy a Szolgáltató jogosult az ingatlantulajdonos költségére a hulladék elszállításának megtagadására okot adó körülményt megszüntetni vagy mással megszüntettetni. Az ezzel kapcsolatban felmerült költségeit a szoláltató a soron következő számlában külön tételként megjelölve érvényesíti.

A hulladékkezelési helyi közszolgáltatás alá nem tartozó, közterület tisztántartása érdekében meghatározott települési szilárd hulladékkal kapcsolatos tevékenység ellátásának rendjére vonatkozó előírások


15.§


  1. Ha az ingatlantulajdonos a közszolgáltatás alá nem tartozó ún. inert hulladék elszállításával a Szolgáltatót bízza meg, a megrendelés és szolgáltatás feltételeiben történő megállapodásuk alapján a Szolgáltató a megjelölt időpontra vagy időtartamra a megjelölt mennyiségű és összetételű hulladéknak megfelelő gyűjtőedényt az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátja, a hulladék elszállítását elvégzi és gondoskodik a kijelölt ártalmatlanító helyen történő elhelyezéséről.


  1. Az ingatlantulajdonos a Szolgáltató részére a megállapodásban kikötött díjat köteles megfizetni.

16.§


  1. A közszolgáltatás alá nem tartozó hulladék szállítás esetében a hulladék termelője, birtokosa, illetőleg az általa szállításra igénybe vett gazdálkodó szervezet köteles a közterület tisztántartására vonatkozó jogszabályok szerint eljárni.


  1. A hulladék termelője, birtokosa köteles gondoskodni a közterület-használati hozzájárulás, illetve engedély megszerzéséről, ha a hulladék összegyűjtésére szolgáló konténer a közterületen 24 órát meghaladó időtartamra kerül kihelyezésre. Ez alól kivételt képez, ha a tulajdonos a rendkívüli időjárás, vagy körülményeiben beállt rendkívüli helyzete miatt e kötelezettségét határidőre nem tudja teljesíteni. A tulajdonos köteles gondoskodni továbbá a konténer telítődése esetén annak haladéktalan elszállításáról.


  1. A szállítást végző gazdálkodó szervezet konténert közterületen a közúti és a gyalogos fogalom biztonságát nem veszélyeztető módon, az alábbi előírások megtartásával helyezhet ki:
    1. főútvonalon konténer kizárólag folyamatos rakodás idejére helyezhető ki, a szállító jármű helyszínen tartásával annak érdekében, hogy az elszállítás a telítődéskor haladéktalanul megtörténhessen,
    2. tömegközlekedési útvonalon, amennyiben a konténer kihelyezése csak a közúti forgalom zavarásával oldható meg, az a) pontban foglaltak szerint kell eljárni,
    3. egyéb útvonalakon a konténert, a telítődést követő 8 órán belül el kell szállítani.


  1. Közterületre kihelyezett konténeren el nem távolítható módon, jól láthatóan fel kell tüntetni a hulladék termelőjének, birtokosának, illetőleg a Szolgáltató nevét, cégnevét, címét, telefonszámát és a konténer azonosító számát.







Szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos szabályok


17.§


  1. A szelektív hulladékgyűjtés megvalósítása, a települési szilárd hulladék másodlagos hasznosítása céljából az önkormányzat közigazgatási területén hulladékgyűjtő-szigeteket alakít ki. 


  1. A másodlagos hasznosításra alkalmas hulladékok gyűjtése az alábbi anyagfajtákra történik:
    • papír,
    • műanyag,
    • színes üveg,
    • fehér üveg


(3) A fentiekben meghatározott maradék hulladékot – fajtánként elkülönítve – a kijelölt hulladékgyűjtő-szigetbe köteles az ingatlantulajdonos elhelyezni. Sükösd területén a gyűjtőszigetek az alábbi közterületi helyszíneken találhatók:

a./        Ady E. u. – Kossuth L. utca sarkán

b./        Szabadság u. 2. sz. előtt

c./        Templom u. 11. előtt

d./        Mártírok utca- Ságvári E. u. sarkán

e./        Árpád v. utca és Dózsa Gy.u. sarkán

f./        Bajcsy- Zs.u. és Zrínyi u. sarkán

g./        Hősök útja és Új u. sarkán

h./        Szabadság u. és Hunyadi J.u. sarkán

i./         Ságvári E. u. és Petőfi S. u. sarkán


(4)A szelektív hulladékgyűjtésben résztvevő ingatlan-tulajdonosok számára a közszolgáltatás díján felül külön díjazás nem számítható fel.


(5) A szelektíven gyűjtött hulladék elszállításáról, hasznosításáról és elhelyezéséről a Szolgáltató gondoskodik.



18.§


Adatszolgáltatási kötelezettség


(1) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatással ellátott területen lévő ingatlan 2. § (3) bekezdésében rögzített tulajdonosának személyi adataira vonatkozóan kötelezően adatot kell szolgáltatnia a Szolgáltatónak a kötelező közszolgáltatásba történő bevonáshoz.


(2) A Szolgáltató az ingatlantulajdonos személyes adatait /név, születési hely és idő, lakcím, anyja neve/ jogosult nyilvántartani és kezelni.

                                                                                                                                       

(3) A Szolgáltató a nyilvántartott személyi adatokat kizárólag a közszolgáltatási feladatai ellátásával és jogai érvényesítésével kapcsolatban használhatja fel, jogosulatlanoknak nem adhatja át.


(4) A közszolgáltatási kötelezettség megszüntetését követően a személyes adatokat a díjfizetésre kötelezettek nyilvántartásából 5 napon belül törölnie kell a Szolgáltatónak. Szolgáltatási díj tartozás fennállása, meg nem fizetése esetén a köztartozás behajtásáig, illetve a végrehajtás elévüléséig tarthatja nyilván a személyes adatokat a Szolgáltató.


(5) A Szolgáltató külön intézkedésében jelöli ki a személyes adatok kezelésére jogosult /felelős/ személyt és határozza meg a nyilvántartás formáját, módját, valamint a szabályait, mely kizárja a jogosulatlanok betekintésének lehetőségét.


(6) A Szolgáltató a (2) bekezdésben felsorolt személyes adat pontosítása, kiegészítése céljából adatszolgáltatást kérhet az Önkormányzat Jegyzőjétől. Az adatszolgáltatás díját a vonatkozó hatályos jogszabály határozza meg.



19.§


A jelen rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 8/2008. (VII.28.) Kt. sz. rendelet.


Sükösd, 2014. február 12.





Tamás Márta                                                                         Bánné Dr. Raffai Gyöngyi

Polgármester                                                                                     Jegyző




Kihirdetve:


Sükösd, 2014. február 18.                                                                Bánné Dr. Raffai Gyöngyi

                                                                                                                      Jegyző