Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2013.(XII.01.) önkormányzati rendelete

a közterületnév és településrész-név megállapításának, valamint a házak számozásának, emléktáblák elhelyezésének részletes szabályairól

Hatályos: 2013. 12. 01- 2023. 05. 01

Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2013.(XII.01.) önkormányzati rendelete

a közterületnév és településrész-név megállapításának, valamint a házak számozásának, emléktáblák elhelyezésének részletes szabályairól1

2013.12.01.

Jánoshalma Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében a 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott felhatalmazás alapján, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény 51. § (5) bekezdésében, valamint a 143. § (3) bekezdésében kapott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet célja

E rendelet célja, hogy a közterület elnevezése Jánoshalma város közterületeit pontosan megjelölje, azonosítsa, a tájékozódás céljára szolgáljon, egyben emléket állítson, hagyományokat ápoljon és a közterületek elnevezésére, azok megváltoztatására vonatkozó szabályokat egységes rendbe foglalja.

2. §

Értelmező rendelkezések

E rendelet alkalmazásában:
1. Közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat, és az ingatlan-nyilvántartás is ekként tartja nyilván. Közterület rendeltetése különösen: a közlekedés biztosítása, a pihenő és emlékhelyek kialakítása.
2. Közterületnév: közterület neve (személynév, fogalom, tárgy) és közterület jellege (út, utca, tér, köz, stb.).
3. Házszám: Az ingatlannak az ingatlan-nyilvántartás szerinti és a többlakásos épületben lévő egyes lakásoknak az utca házsorában elfoglalt egyedi számszaki megjelölése.

3. §

Általános szabályok

(1) Jánoshalma városban minden belterületi közterületet el kell nevezni és minden külterületi vagy magánutat el lehet nevezni.
(2) Új közterület kialakítása után, közterületként való bejegyzését követően két hónapon belül meg kell állapítani a közterület nevét.
(3) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként nyíló új szakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett közterület nevét veszi fel (meghosszabbítás).

4. § (1) Közterület elnevezésekor különös figyelemmel kell lenni a helyi hagyományokra, a helytörténeti kutatásokra, a lakosság élő névhasználatára, a magyar nyelv követelményeire, az egyszerűségre és arra, hogy a név a többitől írásban is, hangzásában is jól megkülönböztethető legyen.

(2) Közterület élő személyről nem nevezhető el, valamint alkalmazni kell a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX.törvény 14. § (2)-(3) bekezdéseit.

(3) A közterület elnevezésekor névazonosság nem állhat elő.

(4) Új közterület elnevezését kezdeményezhetik az önkormányzati képviselők, a Képviselőtestület bizottságai, Jánoshalmán székhellyel rendelkező civil szervezetek és Jánoshalmán lakóhellyel rendelkező állampolgárok legalább ötven főből álló csoportja.

(5) Közterület nevének változását kezdeményezhetik az önkormányzati képviselők, a Képviselő-testület bizottságai és az érintett közterületen lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező állampolgárok 20 %-a.

5. §

Hatásköri és eljárási szabályok

(1) A közterület elnevezése és megváltoztatása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik. Az elnevezésről a Képviselő-testület határozattal dönt. A képviselő-testületi döntéssel kapcsolatos előkészítési és végrehajtási feladatokat a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási Osztálya végzi el.
(2) Ha a közterület elnevezésének megváltoztatását az érintett lakosság kezdeményezi, akkor az adott közterületen lakók véleményét ki kell kérni. A lakosság véleménynyilvánítása e rendelet 8. §-a alapján történik, azonban a lakosság véleményének a Képviselő-testület döntésére nincs kötelező ereje.
(3) Nem lakossági kezdeményezés esetében a Képviselő-testület kikérheti a közterület elnevezésével, megváltoztatásával érintett lakosság véleményét, azonban a lakosság véleményének a Képviselő-testület döntésére nincsen kötelező ereje.

6. § (1) A közterületnév megállapításáról, illetőleg megváltoztatásáról szóló határozatban a Képviselő-testület köteles rendelkezni arról, hogy az új, illetőleg megváltozott közterületnév mely időponttól lép hatályba. A határozatban rendelkeznie kell az utcanév-táblák elhelyezésének határidejéről.

(2) A Képviselő-testület döntéséről a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási Osztálya 30 napon belül köteles értesíteni:

a) az érintett tulajdonosokat (lista szerint, ingatlanonként 1 személyt),

b) a települési lakcímnyilvántartót helyben,

c) a települési adóhivatalt helyben,

d) a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Jánoshalmi Járási Hivatalát,

e) a közhiteles ingatlan-nyilvántartást vezető szervet,

f) a Magyar Posta Jánoshalmi Hivatalát

g) a Kiskunhalasi Rendőrkapitányságot,

h) a tűzvédelmi hatóságot,

i) a Mentőszolgálatot

j) a közműszolgáltatókat és közszolgáltatókat

k) a Földrajzinév-bizottságot valamint a Földmérési és Távérzékelési Intézetet (csak településrész-névvel kapcsolatos döntés esetében).

7. §

Közterületnév táblák

(1) Az utcanév-táblák elkészíttetése, elhelyezése, karbantartása és szükség szerinti pótlása a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási Osztályának a feladata.
(2) Az utcanév-táblákat építményeken (épületen, kerítésen, támfalon), illetőleg önálló vagy pedig más célra is szolgáló oszlopon, jól látható helyen kell elhelyezni.
(3) Növényzetre utcanév-táblát elhelyezni nem szabad.
(4) Az ingatlan tulajdonosa, kezelője vagy használója a közterületnév tábla elhelyezését és az ezzel kapcsolatos munkálatokat tűrni köteles. Amennyiben a tábla elhelyezésével az ingatlanon kár keletkezik, azt a kihelyezésért felelős szerv köteles megtéríteni.

8. §

A lakosság vélemény-nyilvánításának rendjére vonatkozó szabályok

(1) A lakosság véleményének kikérésében, azok összesítésében, a Képviselő-testület döntésének előkészítésében a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal működik közre.
(2) A lakosság a Képviselő-testülethez a véleményét, kérelmét, javaslatát postai és elektronikus úton egyaránt benyújthatja.
(3) Az érintett lakosság véleményének kikérése esetén a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal hirdetményt tesz közzé – az Önkormányzat honlapján, illetőleg a Hivatal hirdetőtábláján a tervezett névváltozásról, amelyre a helyi érdekeltségű civil szervezetek, illetve bármely helyi lakos észrevételt tehet.

9. §

Házszámtáblák, címmegállapítás

(1) A házak (építési telkek) megszámozását a Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási Osztálya köteles elvégezni minden új utca vagy telek kialakítása alkalmával és erről köteles értesíteni a tulajdonosokat és a mindenkori közhiteles ingatlan-nyilvántartást végző szervet.
(2) A Jánoshalmi Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási osztálya köteles a házszámozást felülvizsgálni és az esetleg szükséges változtatásokat elvégezni, ha valamelyik utca neve megváltozik, ha valamelyik utcát közterület-szabályozás érinti, vagy ha ezt a kialakult házszámozás rendezése indokolja.
(3) Ugyanazon helyrajzi számú ingatlanon álló, több lépcsőházból álló épület lépcsőházait latin betűs alátöréssel kell megkülönböztetni (pl. 6/A, 6/B, 6/C). Lépcsőházakon belül a lakásokat arab számokkal kell jelölni.
(4) Ugyanazon helyrajzi számú ingatlanon álló ikerház, sorház, szerkezetileg megosztható és nem megosztható földszintes vagy emelet ráépítéses ingatlan esetén a lakásokat arab számmal történő kell jelölni. (pl. 6/1, 6/2, 6/3…)
(5) Telekosztás során keletkező új helyrajzi számú ingatlan(ok) esetén az új ingatlan(ok) házszáma(i) a telekosztás előtti ingatlan házszámát kapja(ák) latin betűs alátöréssel (pl. 6/A, 6/B, 6/C).
(6) A kialakult házszámozást követően két ingatlan telekösszevonással létrejött ingatlan megtartja eredeti házszámait, kötőjellel elválasztva (pl. 10-12). Több ingatlan telekösszevonásával létrejött ingatlan házszáma az eredeti ingatlanok legkisebb és legnagyobb házszámát kapja, kötőjellel elválasztva (pl.: 10-18)
(7) Az épületek házszámait az ingatlanok tulajdonosai (kezelői) kötelesek saját költségükön a közterületről jól látható módon (táblán vagy más módon) feltüntetni. Ha egy ingatlan több közterülettel is érintkezik, csak egy közterületre kell megállapítani a házszámot.

10. §

Emléktábla állítás rendjére vonatkozó szabályok

(1) A város közterületein emléktábla csak a Képviselő-testület hozzájárulásával helyezhető el.
(2) A műemlék, műemlék jellegű és a helyi védettségű épületeken emléktábla elhelyezéséhez az illetékes műemlékvédelmi hatóság előzetes hozzájárulása is szükséges.
(3) A képviselő-testületi hozzájárulás nélkül vagy a hozzájárulásról szóló határozatban foglaltaknak nem megfelelően elhelyezett emléktáblát a polgármester – az eltávolításra vonatkozó felszólításban megjelölt határidő eredménytelen eltelte esetén– az emléktábla tulajdonosának költségére leszerelteti és elszállíttatja.

11. §

Vegyes és záró rendelkezések

(1) Közterületnév, házszám, épület, lépcsőház, szint, ajtó számozásának változása miatt, költözéssel nem járó lakcímváltozásról az állampolgárnak nem kell bejelentést tennie. A lakcímadat ilyen megváltozása nem minősül adatváltozásnak. Társasházak esetében a lakcímek pontosításakor egyidejűleg, szükség esetén az ajtószámozások ellenőrzését, pontosítását is el kell végezni.
(2) A jegyző az (1) bekezdés szerinti változást hivatalból vezeti át a nyilvántartáson.
(3) A házszámtáblával nem rendelkező ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója a jelen rendelet 9. § (4) bekezdésében foglalt tábla-kihelyezési kötelezettségének e rendelet hatályba lépését követő fél éven belül köteles eleget tenni.

12. §

Hatálybalépés

(1) Ez a rendelet 2013. december 1-én lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
1

Az önkormányzati rendeletet a Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2023. (IV. 28.) önkormányzati rendelete 9. §-a hatályon kívül helyezte 2023. május 2. napjával.