Kunbaja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (V. 31.) önkormányzati rendeletének indokolása

az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról

Hatályos: 2023. 06. 01

Kunbaja Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2023. (V. 31.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.06.01.
az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV törvény (továbbiakban: Áht.) 91. §. (1) bekezdésében foglaltak szerint a jegyző által előkészített zárszámadási rendelettervezetet a polgármester terjeszti a képviselő-testület elé úgy, hogy az a képviselő-testület elé terjesztést követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
Az Önkormányzat 2022. évi zárszámadásáról szóló rendelet megalkotása indokolt annak érdekében, hogy a 2022. évi kötelezettséggel terhelt maradványok 2023. évi költségvetési évre történő áthozatala megtörténhessen.
Kunbaja Község Önkormányzatának Képviselő-testülete 2022. március 10-én fogadta el a 2022. évi költségvetésről szóló 2/2022.(III.10.) számú rendeletét, amely a költségvetés végrehajtásának időszakában kétszer módosításra került.
Kunbaja Község Önkormányzata 2022. évi költségvetéséről szóló 2/2022.(III.10.) rendelet végrehajtásáról, a költségvetésben meghatározott feladatok, bevételi és kiadási előirányzatok teljesítéséről, az önkormányzat vagyoni helyzetéről, a normatívák alakulásáról az alábbiak szerint számolunk be:
Feladatellátás:
Intézményi szintű feladatellátások alakulása:
Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde
A 2022-es évben az óvodai ellátást biztosító intézményünk a 2021. évben kialakított struktúra szerint működött. A 2 csoportos óvoda mellett 7 fővel működik a mini bölcsődei csoport.
A gyermekétkeztetést biztosító konyha 2017. január 1. óta a Kunglobál Foglalkoztató és Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft közreműködésével látja el a feladatát.
2022. évben a Magyar Falu Program keretén belül tovább tudtuk fejleszteni az óvodát. Felújításra kerül az óvodát határoló kerítés és az udvarba gyermekek részére 2 db udvarijáték beszerzését tervezzük. A projekt befejezése 2023. I. félévében várható.
2022. nevelési év adatai:
Csoportok száma: 2
Beíratott gyermekek száma: 44 fő
44 főből 6 fő SNI-s, így a számított létszám: 50 fő.
Mini Bölcsőde:
Csoportok száma: 1
Beíratott gyermekek száma: 7 fő,
Az SNI-s, BTMN-s kisgyermekekkel utazó fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus foglalkozik, heti négy órában megbízási szerződéssel (ezen feltételek megléte szükséges a megfelelő normatíva igényléshez).
Az óvoda személyi ellátottsága:
Óvodapedagógus: 3 fő + 1 fő pedagógiai asszisztens. Nevelőmunkát segítő: 2 fő.
Sajnos az óvodavezetői állást a mai napig nem sikerült betölteni, így az intézmény vezetését megbízással biztosította a Képviselő-testület.
Az Önkormányzat közfoglalkoztatás keretében 1 fő takarítónőt biztosít.
A bölcsőde tekintetében: 2 fő közalkalmazott (1 fő kisgyermekgondozó, 1 fő bölcsődei dajka). Az épület karbantartásához 2022. évben átlagosan 1 fő karbantartót is alkalmaztunk.
A kisgyermekek óvodai életét a kompetencia alapú Pedagógiai Program alapján a gyermek egyéni sajátosságait figyelembe véve a helyi sajátosságokra adaptáltan szervezzük.
Óvodánk mindennapi életéhez és nevelőmunkánkhoz a Fenntartó Önkormányzat minden szükséges feltételt biztosít.
Óvodában kétnyelvű német nemzetiségi nevelés folyik.
Ünnepeink, rendezvényeink, programjaink:
A fent leírtakat figyelembe véve szervezzük. Igyekszünk őrizni hagyományainkat. Ezért a kézműves délutánok, Falunap, Márton-napi lampionos felvonulás, Mikulás, az Adventi (karácsony) ünnepkör, farsang, Húsvét, Gyereknap, ballagás mellett évről-évre újabb programokat szervezünk.
Kapcsolatrendszerünk megfelelően működik partnereinkkel. Szülői Szervezetünk tagjai tiszteletet érdemlő módon tevékenykednek, sokszor erejükön felül is, hogy még szebbé és élménydúsabbá tegyék a kisgyermekek óvodai életét.
Rendszeres a kapcsolatunk az Összefogás Közösségi Házzal. A gyermekek rendszeres látogatói a Könyvtárnak.
A Védőnő rendszeresen látogatja a kisgyerekeket. Fontos a kapcsolattartás a Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ munkatársaival, a különböző Szakszolgálatokkal.
Az iskola igazgatójával és pedagógusaival megfelelő a kapcsolatunk, részt veszünk egymás rendezvényein. Az Igazgató Asszonyt és az elsős Tanítónőt meghívjuk a Nagycsoportosok szülői értekezletére, ballagási ünnepségükre is. Részt veszünk az iskola Kukucskáló rendezvényén, betekintve az iskola mindennapi életébe.
A német hagyományok ápolásában és a nemzetiségi tánc oktatásában legfőbb támaszunk a Kunbajai Német Önkormányzat és a Német Hagyományőrző Egyesület.
Eszköz ellátottságunk megfelelő. Folyamatosan bővítjük, pótoljuk őket. Az udvar felújítására elnyert pályázat részben megvalósításra került, befejezése 2023. I. félévben várható.
Óvodapedagógusaink folyamatosan önképzéssel, valamint továbbképzéseken való részvétellel fejlesztik tudásukat. Ezen felül a központilag érkező szakmai anyagokat, továbbképzési lehetőségeket a neten keresztül továbbítom kolléganőim számára.
Valljuk, hogy az óvodai élet meghatározó a kisgyermekek szocializációjában. Nevelési rendszerünk alapintézménye, melyben szeretetteljes, biztonságos, nyugodt környezetben neveljük a kisgyermekeket, akkor építeni lehet az itt szerzett ismeretekre, élményekre, emlékekre.
Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ
Az intézmény látja el a településen a szociális és gyermekjóléti alapellátás szolgáltatásait az alábbiak szerint:
gyermekjóléti szolgálat
családsegítés
házi segítségnyújtás
szociális étkeztetés
időskorúak nappali ellátása.
Az intézményi feladatellátás folyamatos, melynek alapja a Szakmai Program. A szolgáltatások kapacitáskihasználtsága 100 %-os, a működési engedélyben foglalt engedélyezett létszámkeretet maximálisan kihasználjuk.
A szociális étkeztetést a Kunglobál Kft biztosítja.
Házi segítségnyújtás:
Engedélyezett létszám: 22 fő
2022. évi átlagos létszám: szociális segítés: 0 fő
személyi gondozás: 16 fő
Szociális étkeztetés
Engedélyezett létszám: 100 fő
2022. évi átlagos napi ellátotti létszáma: 72 fő.
Idősek Klubja:
Engedélyezett létszám: 30 fő
2022. évi átlagos napi ellátotti létszám: 29 fő.
A Központ működéséhez a Fenntartó Önkormányzat minden segítséget biztosít.
Az épület karbantartása és felújítása folyamatos. A feladatok ellátásához 1 db kisteherautót bocsátott az Önkormányzat a rendelkezésre. Az idősek szállítását (bankba, bevásárolni) szintén az Önkormányzat által biztosított buszok segítségével oldjuk meg.
Az intézmény 7 főnek biztosít munkát. 4 fő gondozónő, 1 fő szociális munkás, 1 fő intézményvezető és 1 fő gépkocsivezető. Az Önkormányzat közfoglalkoztatás keretében 1 fő takarítónőt biztosít.
Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal
Az Önkormányzat Tataháza Község Önkormányzatával hozta létre a KÖH-t. Az hivatal feladata, hogy a lakosság részére biztosítsa az igazgatási szolgáltatások elérhetőségét, illetve ellássa az önkormányzatok és intézményeik adminisztrációjával kapcsolatos teendőket.
A KÖH létszám 12 fő, melyből 7 fő Kunbaján (6 köztisztviselő, 1 fő hivatalsegéd), míg 5 fő (köztisztviselő) Tataházán dolgozik.
Helyi Önkormányzat és kapcsolódó szakfeladatok:
A civil szervezetek több fontos feladatot látnak el a település életében. Működésüket támogatja az önkormányzat.
Polgármesteri hatáskörben méltányossági alapon és helyi rendelet alapján részesülnek ellátásban a rászoruló lakosok.
A közfoglalkoztatással kapcsolatos szakfeladatok a START közmunkaprogram és a hosszabb távú közfoglalkoztatás költségeinek elkülönítésére szolgálnak
A város és községgazdálkodás szakfeladatra könyveljük az intézményekhez és a közvetlenül nem elszámolható ingatlanok és gépek felmerült költségeit.
Bevételek és kiadások alakulása
Kunbaja Község Önkormányzatának 2022. évi költségvetésének a pénzügyi műveletekkel növelt
teljesített bevételi főösszege: 643 640 273 Ft
teljesített kiadások főösszege: 552 494 623 Ft
Bevételek alakulása
Működési bevételek
Intézményi működési bevételek:
Az intézményi működési bevételek alakulása: Adatok e Ft-ban

intézmény megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Kunbaja Község Önkormányzata

52 757

66 382

68 299

Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde

29

Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal

10

8

Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ

15 143

15 710

15 706

összesen:

67 900

82 102

84 042

A működési bevételink jelentős részét a konyha által biztosított szociális étkeztetés bevétele teszi ki, mely a Szivárvány Szociális Szolgáltató Központnál realizálódik. A gyermekétkeztetés - mint kötelezően ellátandó feladat – térítési díj bevétele az ingyenes étkeztetés miatt alacsony.
Az Önkormányzat bevételeit elsősorban a naperőmű termelése, illetve a továbbszámlázott szolgáltatások ellenértéke teszi ki.
Beszámoló a 2022. évi adóbevételek alakulásáról
Az adók rendszere
Az Önkormányzatok feladatellátását a saját bevételek, az állami támogatások, valamint az átengedett központi adók biztosítják. Az önkormányzati autonómia szempontjából kiemelkedő jelentősége van a saját bevételeknek. Ezen belül helyezkednek el a helyi adók, mely teljes egészében az önkormányzat bevételét növeli. Az önkormányzat által beszedett központi adók (gépjárműadó, talajterhelési díj, a termőföld bérbeadásból származó jövedelemadó, adók módjára behajtott bírságok, szabálysértési bírságok, közigazgatási bírságok egy része) eltérő mértékben szintén az önkormányzatot illeti meg.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. tv. (Htv.) rendelkezései alapján és keretei között a képviselő testület dönt a helyi adók (helyi iparűzési adó és magánszemélyek kommunális adója) fenntartásáról, az alkalmazott adómértékekről, kedvezményekről és mentességekről. Önkormányzat széleskörű döntési szabadsággal rendelkezik a helyi adók szabályozása során. Az önkormányzatoknak rendeleteik megalkotása során figyelembe kell venni a helyi sajátosságokat, az önkormányzat gazdálkodási követelményeit és az adóalanyok teherviselő képességét.
Helyi adóbevételek alakulása 2022.
Az adóbevételek alakulását (tervezett, tényleges és befolyt bevétel) az alábbi táblázat mutatja.
Adatok e Ft-ban

Eredeti előirányzat
(eFt)

Módosított előirányzat (eFt)

Bevétel (eFt)

Magánszemélyek kommunális adója

1 500

1 500

1 419

Iparűzési adó

11 500

12 700

12 150

Késedelmi pótlék

100

250

114

Önkormányzat összesen

13 100

14 450

13 683

Magánszemélyek kommunális adója:
Kommunálisadó-kötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki a helyi önkormányzat területén lakás tulajdonjoggal rendelkezik, vagy ezzel kapcsolatos vagyoni értékű joggal, illetve nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával. Adóalanynak minden esetben az a személy minősül, aki az év első napján az ingatlannak a tulajdonosa, haszonélvezője, vagy bérlője. Abban az esetben, ha több tulajdonosról van szó, akkor a tulajdonostársak a tulajdoni hányadaik arányában kötelesek megfizetni az összeget. Az adó évi mértéke lakás, családi ház, lakásbérleti jogviszony esetén 2.500,- Ft
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) szerint az adó évi mértékének felső határa adótárgyanként, illetőleg lakásbérleti jogonként 18 000,- Ft.
A Képviselő-testület 2022. évben döntött a magánszemélyek kommunális adója mértékének emeléséről 4 000.- Ft/év-re 2023. január 1-i hatállyal, így ezen bevétel emelkedésével 2023. évtől számolhatunk.
Iparűzési adó:
A helyi iparűzési adónak meghatározó súlya van az önkormányzati saját közhatalmi bevételeken belül, melynek összege 12 150 e Ft. A 2022. évben befolyt önkormányzati közhatalmi bevétel 88,8 %-át tette ki.
Az iparűzési adó fizetés sajátossága, hogy az adózók éves bevallása során számolnak el az előző évben március 15. és szeptember 15.
Továbbra is jelentős nagyságot mutatnak a megszűnő, illetve eltűnt vállalkozások, akiktől nem lehet az adókat még végrehajtási eljárásban sem beszedni. A felszámolási eljárás megindulását követően az önkormányzati adóhatóságnak nincs lehetősége a tartozás behajtására. A felszámolási eljárás végéig, majd ettől számítottan a követelés elévüléséig (4 év) az adóhatóság köteles nyilvántartani a tartozásokat, növelve ezzel a hátralékot.
Gépjárműadó
A gépjárműadót érintően önkormányzatnál maradó adóbevételek 2013. évtől radikálisan csökkentek. A 2020. január l-jétől beszedett, befizetett adó teljes összegben átadásra kerül a Államkincstár részére. A gépjárműadó beszedésének feladata átadásra került a NAV-nak, így csak a hátralékokat kezeli az Önkormányzat.
A gépjármű adó hátralékos állomány is nagyszámban tartalmaz behajthatatlan tételeket, melyek felszámolás és megszűnés alatt álló vállalkozások, cégek maradványai, valamint magánszemélyek esetében a nem rendezett tulajdonviszonyokból adódnak.
Késedelmi pótlék
A pótlék állomány nagyságát nagyban befolyásolja, hogy a nem működő vállalkozások tartozásaira képződő késedelmi pótlék és a már régen eladott, de tulajdon jogilag nem rendezett gépjárművek pótléka is ezt az állományt növeli, ami egy év alatt többszörösére nőhet. Természetesen ezek a tőketartozással együtt behajthatatlanok, de szintén 5 évig nyilvántartandók. Sajnos csak az 1 000 Ft-ot meghaladó tételek beszedésére van lehetőség, így az ezen a jogcímen történő bevétel radikálisan csökkent.
Önkormányzatok költségvetési támogatása
Az önkormányzat bevételeinek jelentős hányadát az állami támogatások adják, melyek az alábbiak voltak:
Működési célú támogatások államháztartáson belülről:
Adatok e Ft-ban

megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Helyi önkormányzatok működési támogatása

103 754

103 754

103 754

Települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása

38 399

38 637

38 637

Települési önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatása

59 380

56 250

56 250

Települési önkormányzatok gyermekétkeztetési feladatainak támogatása

33 155

33 317

33 317

Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása

3 284

3 284

3 284

Működési célú központosított előirányzatok

3 375

10 539

10 539

Elszámolásból adódó bevételek

Önkormányzatok működési támogatásai

241 347

245 781

245 781

Átvett pénzeszközök
Működési célra átvett pénzeszközök között a fogorvosi és védőnői szolgálatra kapott finanszírozást, a közfoglalkoztatás támogatást tartjuk nyilván.
Kiadások alakulása
Működési kiadások:
A működési kiadások módosított előirányzata 453 184 e Ft volt, a teljesülés pedig 407 806 e Ft, 89,99 %-os volt az arány. Minden intézmény törekedett a takarékos gazdálkodásra. A kiemelt előirányzatok teljesülését az alábbi táblák mutatják:
Személyi juttatások alakulása:
Adatok eFt-ban

megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Kunbaja Község Önkormányzata

63 944

103 304

74 305

Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde

35 523

35 729

35 643

Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal

58 611

64 038

63 230

Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ

23 286

23 295

23 283

összesen:

181 364

226 366

196 461

Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó alakulása:
Adatok e Ft-ban

megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Kunbaja Község Önkormányzata

6 735

18 815

6 628

Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde

4 172

4 172

4 148

Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal

7 620

8 349

8 286

Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ

2 666

2 782

2 777

összesen:

21 193

34 118

21 839

Dologi kiadások alakulása:
Adatok e Ft-ban

megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Kunbaja Község Önkormányzata

103 793

134 675

134 188

Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde

12 265

12 296

12 131

Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal

2 380

3 980

3 884

Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ

22 290

20 484

20 459

összesen:

140 728

171 435

170 662

Ellátottak pénzbeli juttatásainak (segélyek) alakulása:
Adatok e Ft-ban

megnevezése

eredeti előirányzat

módosított előirányzat

teljesítés

Kunbaja Község Önkormányzata

5 100

2 500

2 443

Aranyfürt Óvoda és Mini Bölcsőde

Kunbajai Közös Önkormányzati Hivatal

Szivárvány Szociális Szolgáltató Központ

összesen:

5 100

2 500

2 443

Egyéb működési célú kiadások (támogatásértékű kiadások, pénzeszköz átadások) alakulása:
A módosított előirányzat összege 18 765 eFt. A teljesítés 16 402 eFt.
E soron szerepel többek között a különböző társulásokat megillető támogatás és a civil szervezetek részére történő támogatás nyújtása is.
2022. évben a civil szervezetek részére nyújtott támogatás által biztosított volt olyan feladatok ellátása is, melyet jelentős civil szerveződés útján biztosítottak a lakosság részére, ilyen volt például a sportolási tevékenységek ellátása.
Felhalmozási kiadások
2022. évben a felhalmozási kiadások módosított előirányzata 202 963 eFt volt, a teljesítés 135 693 eFt, a teljesülés 66,86 %-os. A felhalmozási kiadások részletezését a 8. számú melléklet tartalmazza. A beruházási előirányzatunk jelentős részét a TOP csapadékvíz elvezetési projekt megvalósítása teszi ki.
Az önkormányzatnak 2022. évben adósságot keletkeztető ügylete és éven túli hitele nem volt.