Békés Város Önkormányzat Képviselő-testületének 20/2009. (VI.26.) önkormányzati rendelete
A zajvédelem helyi szabályozásáról
Hatályos: 2011. 03. 01- 2012. 05. 25Békés Város Önkormányzat Képviselő-testületének 20/2009. (VI.26.) önkormányzati rendelete
A ZAJVÉDELEM HELYI SZABÁLYOZÁSÁRÓL
Hatályos: 2011. 03. 01- 2012. 05. 25
BÉKÉS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK
20/2009. (VI. 26.)
önkormányzati rendelete
a zajvédelem helyi szabályozásáról[1]
Békés Város Önkormányzata képviselő-testülete a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköréről szóló 1991. évi XX. törvény 85. §-a (1) bekezdésének e) pontjában, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. §-a (1) bekezdésének c) pontjában és 48. §-ának (1) bekezdésében, valamint a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján a zajvédelem helyi szabályozásáról az alábbi rendeletet alkotja:
1. §
A rendelet hatálya
(1) E rendelet hatálya a Békés Város közigazgatási területén kiterjed minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, aki vagy amely állandó vagy ideiglenes jelleggel a település közigazgatási területén tartózkodik, illetve tevékenységet végez.
(2) E rendelet szabályait kell alkalmazni a település közigazgatási területén
a) környezeti zaj- és rezgésforrás működtetésével járó közterületi rendezvényekre,
b) a magánszemélyek háztartási igényeit kielégítő tevékenységéből származó zajokra,
c) mobil zajforrások működtetésével kapcsolatos zaj- és rezgéskeltésre,
d) egyéb különleges zaj- és rezgéskeltésre.
2. §
Értelmező rendelkezések
E rendelet alkalmazásában:
a) hangerősítő, hangkeltő berendezés: bármilyen műszaki megoldású berendezés, amely környezeti zajt, rezgést idéz elő,
b) helyhez kötött, közterületi üzemeltetés: közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló földterületen, amelyet közterület-használati engedély megléte esetén az engedélyben meghatározott jogosult használhat, és az ingatlan-nyilvántartásban ekként tartanak nyilván, az ezen a területen folytatott olyan tevékenység, ami nem jár a zajforrás helyváltoztatásával,
c) mobil közterületi üzemeltetés: közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló földterületen, amelyet közterület-használati engedély megléte esetén az engedélyben meghatározott jogosult használhat, és az ingatlan-nyilvántartásban ekként tartanak nyilván, az ezen a területen folytatott olyan tevékenység, ami a zajforrás helyváltoztatásával jár,
d) különleges zajokozás: különleges zajokozásnak minősülnek különösen a szabadtéri sport, kulturális, szórakoztató, élőzenei rendezvények, bemutatók térzenék, ünnepségek,
e) veszélyes mértékű környezeti zaj:
ea) olyan környezeti zaj, amely meghaladja a külön jogszabályban megállapított zajszennyezettség (a továbbiakban: zajterhelés), illetőleg zajkibocsátás megengedett határértékét,
eb) olyan szabadidős zajforrástól származó zaj, amelyre jellegéből adódóan határértéket megállapítani nem lehet, mert azonos körülmények között nem ismételhető és érzékszervi észleléssel megállapíthatóan a hatásterületen élő lakosság nyugalmát zavarja.
3. §
(1) A településen lakók nyugalmának biztosítása érdekében a magánszemély tulajdonában, illetve használatában lévő építményeken és egyéb ingatlanokon zajjal járó, jelentős építési és bontási, kivitelezési tevékenység – a közvetlen veszélyelhárítástól eltekintve – nem végezhető:
a) munkanapokon 22.00 óra és 6.00 óra között,
b) szombati napokon, munkaszüneti napokon, vasárnap és ünnepnapokon 0.00-8.00 óra és 12.00-14.00 óra, valamint 20.00-24.00 között.
E rendelkezés alól közérdekből, illetve technológiai szükségességből a zajszint eseti meghatározásával az illetékes környezetvédelmi hatóság indokolt esetben, meghatározott időre szóló felmentést adhat.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit mind az építési telkeken, mind a felvonulási területeken, mind a közterületeken végzett tevékenységek esetében alkalmazni kell.
(3) Kertépítéssel és zöldfelület-fenntartással kapcsolatos, zajt keltő tevékenység (pl. robbanómotoros fűnyírás, motoros fakivágás, kerti traktor működtetése) nem végezhető:
a) munkanapokon 22.00 óra és 6.00 óra között,
b) szombati napokon és munkaszüneti napokon és vasárnap és ünnepnapokon 0.00-8.00 óra és 12.00-14.00 óra 20.00-24.00 között.
4. §
Pirotechnikai termékek szabadtéri felhasználása 22.00 óráig engedélyezhető, alkalmanként legfeljebb 20 percig terjedő időtartalomra. Kivételt képez az állami, önkormányzati ünnepi és a külön jogszabályban szabályozott szilveszteri tűzijáték időtartalma.
5. §[2]
(1) Tilos a hangerősítő, zajkibocsátó rendszerrel üzemelő riasztó berendezésekkel történő indokolatlan, különleges zajokozás.
(2) A hangerősítő, zajkibocsátó berendezések megfelelő műszaki állapotáról a tulajdonos köteles gondoskodni.
(3) A polgármester engedélyezi a közterületi rendezvényen bármilyen időtartamú hangosító berendezés üzemeltetését, élőzene illetve műsor szolgáltatását, amely alól kivételt képeznek az állami szervek, valamint az Önkormányzat és intézményei által szervezett ünnepségek programjához kapcsolódó koncertek, valamint a Békés Város Önkormányzata által jóváhagyott rendezvények.
(4) A polgármester engedélyezi a mobil szabadtéri hangerősítő berendezés üzemeltetését. A mobil szabadtéri hangerősítő berendezést naponta 08.00 és 20.00 óra között szabad üzemeltetni.
(5) Az engedély iránti kérelmet a zajforrás üzemeltetője a rendezvény tervezett időpontja előtt illetve a mobil szabadtéri hangosító berendezés használata előtt legalább 30 nappal köteles benyújtani a polgármesterhez. Amennyiben a kérelmet a tervezett üzemeltetés előtt kevesebb, mint 30 nappal nyújtják be, akkor a polgármester az engedély kiadását megtagadhatja.
(6) A (4) bekezdésben meghatározott engedélykérelem mellékletét kell képeznie:
a) a rendelet 1. mellékletét képező zajvédelmi adatlapnak, és
b) a zajforrás várható zajkibocsátására, hatásterületére vonatkozó dokumentumoknak.
(7) A polgármester a hangosító berendezés használatának időtartamát, teljesítményét korlátozhatja, vagy az engedély kiadását megtagadhatja, ha a kérelemből és annak mellékleteiben közölt adatokból az állapítható meg, hogy az alkalmazni kívánt hangosító berendezés használata vagy élőzene, műsor szolgáltatása során a zajkibocsátási határértékek nem betarthatók.
(8) A polgármester az engedélyt visszavonhatja, ha az engedélyben meghatározott feltételeket a kérelmező nem teljesítette.
6. §[3]
Szabálysértési rendelkezések
Aki e rendelet 3. § (1)-(3) bekezdésének, a 4. §-ának, 5. § (1)-(4) bekezdésének előírásait megszegi, szabálysértést követ el és 50.000,- forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
7. §
Záró rendelkezések
(1) Ez a rendelet 2009. július 1. napján lép hatályba.
(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet, a környezeti zaj és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet és a zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról szóló 93/2007. (XII: 18.) KvVM rendelet vonatkozó rendelkezései az irányadóak.
(3) E rendeletben meghatározott zajterhelési határértékeket az 1. számú melléklet tartalmazza.
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Békés Város Önkormányzata Képviselő-testületének a zajvédelemről szóló 19/1993. (V. 24.) számú rendelete.
E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.[4]
Békés, 2009. június 25.
Izsó Gábor s.k. Dr. Heinerné Dr. Kecskés Aranka s.k.
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetésre került: 2009. június 26-án.
Dr. Heinerné Dr. Kecskés Aranka s.k.
jegyző
1. sz. melléklet
a 20/2009. (VI. 25.) önkormányzati rendelet által szabályozott tevékenységek zajterhelési határértékei a zajtól védendő területeken
Sor- | Zajtól védendő terület | Határérték (LTH) az LAM | |
nappal | éjjel | ||
1. | Üdülőterület, különleges területek közül az egészségügyi területek | 45 | 35 |
2. | Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerű beépítésű), különleges területek közül az oktatási létesítmények területe, a temetők, a zöldterület | 50 | 40 |
3. | Lakóterület (nagyvárosias beépítésű), a vegyes terület | 55 | 45 |
4. | Gazdasági terület | 60 | 50 |