Békés Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (I. 30.) önkormányzati rendelete

A Helyi Építészeti Tervtanácsról

Hatályos: 2025. 01. 31

Békés Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (I. 30.) önkormányzati rendelete

A Helyi Építészeti Tervtanácsról

Hatályos: 2025. 01. 31

[1] A rendelet célja a helyi építészeti tervtanács létrehozása és annak működésével kapcsolatos szabályok megalkotása.

[2] Békés Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 225. § (8) bekezdésének 3. pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Békés Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a települési környezet, a táj- és településkép, a beépítési és az építészeti jellegzetesség és látvány, a helyi jelleg védelme, valamint a helyi építészeti értékek és örökség védelme, továbbá a jogszabályok összehangolt érvényre juttatása érdekében helyi építészeti tervtanácsot (a továbbiakban: Tervtanács) működtet.

(2) A Tervtanács illetékessége

a) Békés város közigazgatási területére, valamint

b) külön megállapodás esetén, a Békés Város Önkormányzatával szerződő békési járási település közigazgatási területére terjed ki.

(3) A rendelet hatálya Békés város közigazgatási területét, valamint a 1. § (2) bekezdés b) pontja szerinti település közigazgatási területét érintő, az e rendelet alapján előzetes tervtanácsi véleményezési kötelezettség alá eső építészeti tervekre, valamint azok készítőire, tervezőire, véleményezésében és engedélyezésében közreműködőkre terjed ki.

(4) Az építészeti és településrendezési tervtanácsokról szóló 283/2024. (IX.30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: TTKorm.R) előírásait az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel együtt kell alkalmazni.

2. A Tervtanács feladatai

2. § (1) A Tervtanács szakmai segítő és véleményező testület, amely a településképi véleményezés szakmai előkészítését végzi.

(2) A Tervtanács vizsgálja, hogy a benyújtott építészeti-műszaki terv megfelel-e a TTKorm.R-ben meghatározott minősítési szempontoknak, így a Tervtanács feladata – az 1. § (1)-ben meghatározott célok elérése érdekében – különösen:

a) a meglévő településszerkezet, táj- és településkép értékeinek, a látványának és a helyi jellegének védelme,

b) a településkép rendezett, esztétikus, harmonikus és nívós alakításának elősegítése,

c) az építészeti örökség és az építészeti érték, az építészeti minőség védelme,

d) a településrendezési és településfejlesztési döntések szakmai megalapozása és hatékony érvényre juttatása, valamint

e) a fentiekkel ellentétes hatások mérséklése, kiküszöbölése.

(3) A Tervtanács a rendelkezésre bocsátott dokumentációt

a) minősítő-értékelő, vagy

b) konzultatív jelleggel

bírálja el. A konzultatív véleményezés, javaslat nem tekinthető az előírt településképi vélemény kötelezettség teljesítésének.

(4) A Tervtanács minősítő-értékelő jelleggel bírálja az alábbi eljárások építészeti terveit, amennyiben azt a TTKorm.R. más tervtanács (területi vagy országos) hatáskörébe nem utalta:

a) építmény építésére, bővítésére irányuló építési vagy fennmaradási engedélyezési eljárása a településképi rendelet szerinti történeti beépítésű területen, városkapu területen és helyi területi védelemmel érintett területen,

b) helyi egyedi védelem alatt álló épület, helyi egyedi védett szakrális kisépítmény és egyéb köztárgy és telkével kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárása,

c) helyi egyedi védelemmel érintett építmény, építményrész bontási engedélyezési eljárása,

d) helyi egyedi védelemben részesített épületek egyszerű bejelentési eljárása,

e) egyszerű bejelentéssel épülő új épület hatósági eljárása a településképi rendelet szerinti történeti beépítésű területen, mezővárosi és helyi területi védelemmel érintett területen,

f) összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakasza.

(5) A Tervtanács a Főépítész minősítése alapján - az ügy súlyára vagy jellegére tekintettel-, konzultatív jelleggel tárgyalhatja az alábbi terveket, melyekre vonatkozóan a Tervtanács konzultációs javaslatot fogalmaz meg a közterületről látható változást eredményező építési tevékenység esetén, a településképi rendelet szerinti településképi szempontból meghatározott alábbi területeken:

a) a településképi rendelet 1. melléklete szerinti

aa) mezővárosi területen,

ab) alacsony intenzitású beépítési területen,

ac) történeti beépítésű területen,

ad) városkapuknál,

b) a településképi rendelet 2. melléklete szerinti helyi területi védelem alatt álló területen,

c) a településképi rendelet 3. melléklete szerinti helyi egyedi védelem alatt álló

ca) épületek építményekkel, építmény részekkel

cb) szobrokkal, képzőművészeti alkotásokkal

cc) egyedi tájértékekkel

érintett területeken

d) a Dánfoki üdülőterületen.

(6) Ugyanazon ténybeli állapot mellett azonos építészeti megoldást tartalmazó tervdokumentáció ismételten nem bírálható el.

3. Tervtanács összetétele

3. § (1) A Tervtanács elnöke (a továbbiakban: Elnök) Békés város főépítésze.

(2) Az Elnök ellátja a TTKorm.R 4. §-ban meghatározott feladatokat, valamint a tervtanácsi ülésen szavazati joggal rendelkezik.

4. § (1) A Tervtanács titkára (a továbbiakban: Titkár) a Polgármesteri Hivatal köztisztviselője.

(2) A Titkár a Tervtanács munkájának szervezését, valamint a működésével kapcsolatos egyéb adminisztratív feladatokat látja el. Az erre irányuló tevékenységét az Elnök irányításával végzi, szavazati joggal nem rendelkezik.

5. § (1) A Tervtanács tagjai (a továbbiakban: Tagok) a településtervezésben vagy az építészeti-műszaki tervezésben, valamint az örökségvédelem területén magas szintű elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező, természetes személyekből álló szakmai tanácsadó, véleményező testület.

(2) A Tervtanács tagja a Méptv. 60. § (3) bekezdésében meghatározott természetes személy lehet.

6. § (1) A Tervtanács

a) az Elnökből,

b) a Titkárból,

c) a szavazati joggal rendelkező tagokból, illetve

d) a tanácskozási joggal rendelkező meghívottakból áll.

(2) A Tervtanács tagjait - az Elnök javaslatainak figyelembevételével – a Polgármester kéri fel, és vonja vissza felkérésüket. A felkérés 2 évre szól, amely meghosszabbítható, illetve visszavonható. A Tervtanács tagja lemondhat.

(3) A Tervtanács tagja részt vesz a tervtanácsi ülésen, véleményt alakít ki a napirendi pontokról és szavaz azokról.

7. § (1) A Tervtanácsi eljárás összeférhetetlenségi szabályait TTKorm.R 8. alcímében foglaltak határozzák meg.

(2) A Tervtanácsban nem vehet részt, akitől nem várható az ügy tárgyilagos megítélése.

4. Tervtanács eljárási rendje

8. § (1) A Tervtanácsi eljárás a TTKorm.R 17-18. §-ai, valamint 20-22. §-ai irányadóak, részletes szabályait az ügyrend tartalmazza.

(2) Az ügyrendet az Elnök javaslata alapján – a polgármester egyetértésével – a Tervtanács fogadja el.

5. A Tervtanács szakmai véleményezése

9. § (1) A Tervtanács a benyújtott építészeti-műszaki terv szakmai véleményezése során a TTKorm.R 31. §-ban felsorolt szempontoknak való megfelelést vizsgálja.

(2) A Tervtanács a szakmai véleményét – a Tervtanácsi állásfoglalást vagy a Tervtanácsi szakmai konzultációs véleményt - az (1) bekezdésben meghatározott szempontok vizsgálata alapján alakítja ki.

(3) A tervtanács véleményében a tervdokumentációt engedélyezésre, illetve a tervdokumentáció alapján az építési tevékenységet

a) megvalósításra

aa) feltétel meghatározásával vagy

ab) feltétel nélkül ajánlja, vagy

b) megvalósításra nem ajánlja.

(4) A Tervtanácsi véleményt, illetve a Tervtanácsi konzultációs javaslatot az Elnök a jegyzőkönyvben és mellékleteiben foglaltak alapján külön dokumentumba foglalja, mely tartalmazza:

a) az (1) bekezdés szerinti szempontok vizsgálatát,

b) a vélemény számát (iktatószám),

c) a (3) bekezdés szerinti ajánlást,

d) a (3) bekezdés indokolását, a javasolt módosítási elemekkel, valamint

e) figyelemfelhívásként tartalmazhatja a helyi építési szabályzat és a településképi rendelet előírásaira, a településképi arculati kézikönyv ajánlásaira vonatkozó észrevételeket.

(5) A Tervtanácsi véleményt az Elnök a Titkár közreműködésével az ÉTDR felületen megküldi a kérelem benyújtójának.

(6) Az Elnök a Titkár közreműködésével a Polgármesteri Hivatal iratkezelési szabályai szerint a jegyzőkönyvet és annak mellékleteit, valamint a Tervtanács állásfoglalását, továbbá a tervdokumentáció egy példányát és az azt tartalmazó digitális adathordozót nyilvántartásba veszi és megőrzi.

(7) A településképi vélemény ellen a közléstől számított 15 napon belül kifogásnak van helye, amelyet az Méptv. 98. § (4) bekezdése szerint az állami főépítészhez vagy a területi tervtanácshoz lehet benyújtani.

(8) A 9. § (3) bekezdés a) pont aa) alpontban történő ajánlás esetén a feltétel megvalósulását főépítészi konzultáció során ellenőrizni kell.

(9) A településképi véleményt a Tervtanács állásfoglalása alapján a polgármester adja ki.

6. Pénzügyi feltételek

10. § (1) A Tervtanács tagjait - az Elnök, a Titkár és a helyi polgármesteri hivatal köztisztviselőinek a kivételével - bruttó 20.000 Ft tervtanácsi tiszteletdíj illet meg mindazon napirendi pont tekintetében, amelynek tárgyalásán részt vett, ideértve a konzultációt is.

(2) Opponensi vélemény beszerzéséhez, a főépítész által javasolt külső bírálóval Békés Város Önkormányzata megbízási szerződést köt.

(3) Békés Város Önkormányzata viseli a Tervtanács működésével kapcsolatos költségeket, amelynek előirányzatát a Polgármesteri Hivatal költségvetésében kell megtervezni.

7. Záró rendelkezések

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.