Békés Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (I. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

a helyi közművelődésről szóló 29/2018 (X.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 01. 31

Békés Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (I. 30.) önkormányzati rendeletének indokolása

Hatályos: 2025. 01. 31
a helyi közművelődésről szóló 29/2018 (X.26.) önkormányzati rendelet módosításáról
Részletes indokolás
Az 1–3. §-hoz
Békés Város Képviselő-testülete a helyi közművelődésről szóló 29/2018 (X.26.) számú önkormányzati rendeletében (továbbiakban: Rendelet) szabályozza Békés város közművelődési feladatait, a feladat ellátás kereteit, a finanszírozás egyes részleteit, ennek keretében szabályozza a könyvtár, és a múzeum feladatait, illetve a Békés Városi Kulturális Központ, Könyvtár, Múzeum és Sport Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (továbbiakban: Kulturális NKft.) feladatait, tevékenységét. Az alapítás óta eltelt több mint 3 év jogszabályi, pénzügyi és egyéb változásai (pl. a pandémia miatti változások) szükségessé tették a város közművelődési helyzetének és a Kulturális NKft. feladatainak felülvizsgálatát.
A Rendelet 2022. évi módosításakor a kulturális intézmények átszervezését követően megalakult Kulturális NKft.-re vonatkozó szabályok kerültek rögzítésre. Az alapításakor meghatározott célokat a rugalmas foglalkoztatás jobb kihasználását, a városi rendezvények hatékonyabb, összehangoltabb, gazdaságosabb megszervezését, a piaci igényekre történő gyors reagálást, a meglévő emberi és tárgyi erőforrások jobb, rugalmasabb kihasználását, az ÁFA visszaigénylés realizálását, a nyereségnek az ellátandó feladatokra történő fordítását, a pályázati források jobb kihasználását, a rugalmas, piaci szemléletű menedzsment kialakítását, valamint a kishajó kikötő helyzetének rendezését a Kulturális NKft. vezetése sikeresen véghezvitte.
A változások részletezése előtt röviden összefoglalva a feladatellátást és a célok elérését az alábbiakat lehet kiemelni. Kiemelten a Madzagfalvi Napok alkalmával, de más nagyobb rendezvények esetén is az egyszerűsített foglalkoztatás keretében éltek a rugalmas foglalkoztatással lehetőségével. A nagy rendezvényeknél a Kulturális NKft. teljes állományi létszámát tudtuk mozgósítani és a könyvtár, múzeum, sportlétesítmények és a kulturális központ munkatársai együtt dolgoztak egy-egy nagyobb rendezvény szervezésénél. A fontosabb kötelező tevékenységek mellett számos bevételszerző tevékenységet végeztek, amely a gazdasági eredményeket javította. De számos esetben segítették a könyvtár munkáját és a múzeumi feladatoknál a kulturális központ dolgozói is feladatokat vállaltak, több esetben egymás tárgyi eszközeit is tudták használni. Az ÁFA visszaigénylés vonatkozásában is gazdasági eredmény realizálódott minden évben. A Kulturális NKft. a KIVA adózást választhatta, amely nagyon kedvező adózási forma. Ennél az adó típusnál nincs nyereség után megfizetendő adó és a szociális hozzájárulási adót is kiváltja. Itt 3% megtakarítás keletkezik a bérek vonatkozásában minden hónapban. A Kft. több olyan pályázatot nyújtott be ahol a kiírási feltétele a gazdasági forma volt, több ilyen pályázaton eredményt realizáltunk. Az ügyvezetőnek számos esetben kellett gyorsan intézkedjen pl, tevékenységi körök felvételénél ami így 1 nap alatt megtörtént, de intézményi keretek között testületi hatáskör amely még soronkívüli testületi keretében is több nap lett volna. A kishajó kikötő sorsa rendeződött, a kikötőt a Békési Vízisport Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság működteti.
A fentiek figyelembevételével, valamint a Kulturális NKft. megalakulását követő időszak tapasztalatai, a jogszabályi és Békés város kulturális életét érintő változások alapján megtörtént a Rendelet felülvizsgálata. A Kulturális NKft. ügyvezető igazgatója javaslattal élt a rendelet módosításával kapcsolatban, amely érinti a társaság elnevezését is. A módosítás elsősorban a Kulturális NKft. közművelődési egységét érinti, az alábbiak szerint.
A közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről szóló 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet (továbbiakban: EMMI rendelet) szabályozza a kulturális intézmények által megalkotandó „szolgáltatási terv” készítési kötelezettségét és a szolgáltatási terv tartalmát, kötelező elemeit, valamint részletesen körülírja az intézmények besorolásának követelményeit.
A készülő szolgáltatási tervben, pontosításra kerülnek az ellátandó alapszolgáltatások, amelyek lényegében új elérendő célként szolgálhatnak. Az alapszolgáltatások meghatározásakor figyelemmel kellett lenni arra, hogy pl. korábban a turisztika a Kulturális NKft. jogelődje által ellátott feladatok között volt, de az átszervezést követően onnan teljes egészében kikerült és jelenleg önálló gazdasági társaság keretei között történik a feladatellátás, valamint megszűnt, illetve átalakult több olyan feladat, amelyeket korábban a Kulturális NKft. vagy annak jogelődje végzett. Ilyen például a hátrányos helyzetű csoportok képzése, amely a megváltozott jogszabályi környezet miatt már az Oktatási Hivatal akkreditációjához kötött, de itt említhető például a különböző felzárkóztató, munkaerőpiaci piacra kikerülést segítő, életvezetési ismereteket nyújtó képzések is. Ezeket a Kulturális NKft. a megváltozott feltételek (pénzügyi, személyi, tárgyi) miatt nem láthatja el, de mivel a jövőben a fókusz a közművelődési feladatok ellátására irányul, nem is látjuk célszerűnek.
A Kulturális NKft. a rendelkezésére álló anyagi, tárgyi források és személyi állom figyelembevételével a jövőben az alábbi 4 alapszolgáltatás nyújtását fogja ellátni.

1.
Művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása

A Kultv. 76. § (3) bekezdés a) pontja szerinti közművelődési alapszolgáltatást a feladatellátó felsőfokú közművelődési szakképzettséggel vagy közösségi és civil fejlesztő szakember szakképzettséggel, képesítéssel, tanúsítvánnyal vagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakember bevonásával valósítja meg.

Helyszín biztosítása a művelődő közösségnek a rendszeres és alkalomszerű művelődési, közösségi tevékenység végzéséhez.

Bemutatkozási lehetőségek teremtése a művelődő közösség számára.

Adminisztrációs, irodatechnikai támogatás, információ szolgáltatás a művelődő közösség számára.

Fórum szervezése a Közművelődési Kerekasztal bevonásával, a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat.

2.
Az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása

a) iskolarendszeren kívüli tanfolyamokat, képzési alkalmakat szervez, támogatja azok megvalósítását;

b) iskolarendszeren kívüli öntevékeny, önképző szakkörök, klubok, közösségek megalakulását, tevékenységét szervezi, támogatja azok megvalósítását;

c) az életminőséget és életesélyt javító tanulási lehetőségeket szervez, támogatja azok megvalósulását,

d) népfőiskolai programokat, szabadegyetemeket szervez, támogatja azok megvalósítását;

e) ismeretterjesztő alkalmakat szervez, támogatja azok megvalósítását és ismeretszerző lehetőségeket teremt, valamint

f) hozzásegít az elektronikus közszolgáltatások megismeréséhez, a digitális világban történő eligazodáshoz, az ezeket szolgáló eszközök alkalmazásához.

3.
A hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása

a) a helytörténettel, a népművészettel, a népi iparművészettel és a település szellemi kulturális örökségével kapcsolatos csoportot, szakkört, klubot működtet, támogatja a művelődő közösségek ez irányú munkáját;

b) részt vesz a helyi művelődési szokások gondozásában, gazdagításában, értéktárak kialakításában, gondozásában, a települési értékeket bemutató és népszerűsítő programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, és támogatja azok megvalósítását;

c) az anyanyelvápolás érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja a művelődő közösségek ezirányú munkáját;

d) a nemzeti, az európai és az egyetemes kultúra, továbbá a külhoni nemzetrészek kulturális értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását;

e) a helyi vagy térségi nemzetiségi vagy kisebbségi közösségek bevonásával a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése érdekében programokat, tevékenységeket, szolgáltatásokat szervez, támogatja azok megvalósítását, valamint

f) az ünnepek kultúrájának gondozása érdekében a helyi szokások figyelembevételével, a művelődő közösségek, illetve a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítésével foglalkozó közösségek bevonásával szervezi az állami, a nemzeti, a társadalmi és településhez kötődő ünnepek helyi alkalmait, támogatja azok megvalósítását.

4.
Az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása

a) a képzőművészet, a zeneművészet, a táncművészet, a színház- és bábművészet, a versmondás, a film- és médiaművészetek, az irodalom területén tevékenységet folytató amatőrművészeti csoportot, szakkört, klubot szervez, elősegíti azok létrejöttét, támogatja azok működését, valamint

b) az a) pont szerinti közösségek tevékenységének támogatása érdekében szakmai és infrastrukturális támogatást nyújt.

A fentiekkel összefüggésben a Kulturális NKft. névhasználatával kapcsolatban az alábbi változtatás válik szükségessé. A Kulturális NKft. jelenlegi teljes neve Békés Városi Kulturális Központ, Könyvtár, Múzeum és Sport Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság, amit – az EMMI rendelet alapján ellátott alapszolgáltatásokra tekintettel – Békés Városi Művelődési Központ, Könyvtár, Múzeum és Sport Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságra szükséges átnevezni.