Szarvas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2026. (IV. 24.) önkormányzati rendeletének indokolása
Szarvas Város Önkormányzata 2025. évi költségvetéséről szóló 4/2025.(II.28.) önkormányzati rendelet végrehajtásáról
Hatályos: 2026. 04. 25Szarvas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2026. (IV. 24.) önkormányzati rendeletének indokolása
|
Bevételi jogcímek |
Eredeti ei. |
Eredeti ei. % |
Mód. ei. |
Mód. ei. % |
Teljesítés |
Teljesítés % |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
I. Működési célú támogatások ÁHT-on belülről |
1.823.520 |
24% |
2.628.498 |
25% |
2.611.517 |
28% |
|
II. Felhalmozási célú támogatások ÁHT-on belülről |
4.480 |
0% |
228.130 |
2% |
228.130 |
2% |
|
III. Közhatalmi bevételek |
1.219.050 |
16% |
2.148.939 |
20% |
2.148.889 |
23% |
|
IV. Működési bevételek |
382.976 |
5% |
526.289 |
5% |
492.018 |
6% |
|
V. Felhalmozási bevételek |
1.177.611 |
16% |
1.255.090 |
12% |
27.492 |
0% |
|
VI. Működési célú átvett pénzeszközök |
0 |
0% |
19.816 |
0% |
7.105 |
0% |
|
VII. Felhalmozási célú átvett pénzeszközök |
100 |
0% |
5.431 |
0% |
5.331 |
0% |
|
VIII. Finanszírozási bevételek |
2.913.204 |
39% |
3.781.596 |
36% |
3.781.596 |
41% |
|
Összesen: |
7.520.941 |
100% |
10.593.789 |
100% |
9.302.078 |
100% |
|
Kiadási jogcímek |
Eredeti ei. |
Eredeti ei. % |
Mód. ei. |
Mód. ei. % |
Teljesítés |
Teljesítés % |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
1. Működési kiadások |
4.640.912 |
62% |
6.830.087 |
65% |
5.087.487 |
81% |
|
1.1. Személyi juttatás |
1.567.829 |
21% |
1.830.681 |
18% |
1.621.951 |
26% |
|
1.2. Munkaadókat terh. jár. és szoc.hozzájár. adó |
216.418 |
3% |
246.211 |
2% |
207.101 |
3% |
|
1.3. Dologi kiadások |
975.832 |
13% |
1.187.759 |
12% |
871.514 |
14% |
|
1.4. Ellátottak pénzbeli juttatásai |
27.901 |
0% |
33.101 |
0% |
30.620 |
0% |
|
1.5. Egyéb működési célú kiadások |
1.852.932 |
25% |
3.532.335 |
33% |
2.356.301 |
33% |
|
2. Felhalmozási kiadások |
2.740.829 |
36% |
3.102.981 |
29% |
536.851 |
9% |
|
2.1. Fejlesztési célú tartalék |
835.400 |
11% |
834.849 |
8% |
0 |
0% |
|
2.2. Beruházások |
1.401.518 |
19% |
1.672.668 |
16% |
392.121 |
16% |
|
2.3. Felújítások |
499.911 |
6% |
575.581 |
5% |
125.145 |
5% |
|
2.4. Egyéb felhalmozási célú kiadások |
4.000 |
0% |
19.883 |
0% |
19.585 |
1% |
|
3. Finanszírozási kiadások |
139.200 |
2% |
660.721 |
6% |
660.720 |
10% |
|
3.1. Felhalmozási hitel törlesztése |
88.277 |
1% |
88.277 |
1% |
88.276 |
1% |
|
3.2. ÁHT-on belüli megelőlegezések visszafizetése |
50.923 |
1% |
572.444 |
5% |
572.444 |
9% |
|
Kiadás összesen |
7.520.941 |
100% |
10.593.789 |
100% |
6.285.058 |
100% |
|
adatok eFt-ban |
||||
|
sor-szám |
Eszközök |
Előző évi költségvetési beszámoló záróadatai |
Módosítások (+-) |
Tárgyév beszámoló záróadatai |
|
1 |
A) NEMZETI VAGYONBA TARTOZÓ BEFEKTETT ESZKÖZÖK (=2+7+24) |
18 172 672 |
0 |
17 801 932 |
|
2 |
I. Immateriális javak (=3+6) |
20 875 |
0 |
55 901 |
|
3 |
Törzsvagyon (=4+5) |
20 875 |
0 |
55 901 |
|
4 |
Forgalomképtelen immateriális javak |
0 |
0 |
0 |
|
5 |
Korlátozottan forgalomképes immateriális javak |
20 875 |
0 |
55 901 |
|
6 |
Forgalomképes (üzleti) immateriélis javak |
0 |
0 |
0 |
|
7 |
II. Tárgyi eszközök (=8+13+18+19) |
17 941 835 |
0 |
17 536 069 |
|
8 |
1. Ingatlanok és vagyoni értékű jogok (=9+12) |
16 937 447 |
0 |
17 022 437 |
|
9 |
Törzsvagyon (=10+11) |
13 904 332 |
0 |
13 999 725 |
|
10 |
Forgalomképtelen ingatlanok |
7 445 043 |
0 |
7 655 728 |
|
11 |
Korlátozottan forgalomképes ingatlanok |
6 459 289 |
0 |
6 343 997 |
|
12 |
Forgalomképes (üzleti) ingatlanok |
3 033 115 |
0 |
3 022 712 |
|
13 |
2. Gépek, berendezések, felszerelések és járművek (=14+17) |
341 248 |
0 |
314 306 |
|
14 |
Törzsvagyon (=15+16) |
0 |
0 |
0 |
|
15 |
Forgalomképtelen gépek, berendezések, járművek |
0 |
0 |
0 |
|
16 |
Korlátozottan forgalomképes gépek, berendezések, járművek |
0 |
0 |
0 |
|
17 |
Forgalomképes (üzleti) gépek, berendezések, járművek |
341 248 |
0 |
314 306 |
|
18 |
3. Tenyészállatok |
1 093 |
0 |
1 058 |
|
19 |
4. Beruházások, felújítások (=20+23) |
662 047 |
0 |
198 268 |
|
20 |
Törzsvagyon (=21+22) |
588 928 |
0 |
138 207 |
|
21 |
Forgalomképtelen beruházások, felújítások |
229 578 |
0 |
86 077 |
|
22 |
Korlátozottan forgalomképes beruházások, felújítások |
359 350 |
0 |
52 130 |
|
23 |
Forgalomképes (üzleti) beruhzások, felújítások |
73 119 |
0 |
60 061 |
|
24 |
III. Befektetett pénzügyi eszközök (=25+26+27) |
209 962 |
0 |
209 962 |
|
25 |
1. Tartós részesedések |
209 962 |
0 |
209 962 |
|
26 |
2. Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
0 |
0 |
0 |
|
27 |
3. Befejtetett pénzügyi eszközök értékhelyesbítése |
0 |
0 |
0 |
|
28 |
||||
|
29 |
B) NEMZETI VAGYONBA TARTOZÓ FORGÓESZKÖZÖK (=30+31) |
65 |
0 |
73 |
|
30 |
I. Készletek |
65 |
0 |
73 |
|
31 |
II. Értékpapírok |
0 |
0 |
0 |
|
32 |
||||
|
33 |
C) PÉNZESZKÖZÖK |
3 241 970 |
0 |
3 099 017 |
|
34 |
||||
|
35 |
D) KÖVETELÉSEK (=36+37+38) |
794 505 |
0 |
907 904 |
|
36 |
I. Költségvetési évben esedékes követelések |
80 379 |
0 |
102 525 |
|
37 |
II. Költségvetési évet követően esedékes követelések |
627 255 |
0 |
745 195 |
|
38 |
III. Követelés jellegű sajátos elszámolások |
86 871 |
0 |
60 184 |
|
39 |
||||
|
40 |
E) EGYÉB SAJÁTOS ESZKÖZOLDALI ELSZÁMOLÁSOK |
-1 417 |
0 |
-5 396 |
|
41 |
||||
|
42 |
F) AKTÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK |
13 161 |
0 |
21 929 |
|
43 |
||||
|
44 |
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN (=1+29+33+35+40+42) |
22 220 956 |
0 |
21 825 459 |
|
sor-szám |
Források |
Előző évi költségvetési beszámoló záróadatai |
Módosítások (+-) |
Tárgyév beszámoló záróadatai |
|
1 |
G) SAJÁT TŐKE |
13 885 774 |
0 |
13 264 739 |
|
2 |
||||
|
3 |
H) KÖTELEZETTSÉGEK (=4+5+6) |
745 358 |
0 |
692 871 |
|
4 |
I. Költségvetési évben esedékes kötelezettségek |
9 |
0 |
109 |
|
5 |
II. Költségvetési évet követően esedékes kötelezettségek |
607 834 |
0 |
546 069 |
|
6 |
III. Kötelezettség jellegű sajátos elszámolások |
137 515 |
0 |
146 693 |
|
7 |
||||
|
8 |
EGYÉB SAJÁTOS FORRÁSOLDALI ELSZÁMOLÁSOK |
0 |
0 |
0 |
|
9 |
||||
|
10 |
I) KINCSTÁRI SZÁMLAVEZETÉSSEL KAPCSOLATOS ELSZÁMOLÁSOK |
0 |
0 |
0 |
|
11 |
||||
|
12 |
J) PASSZÍV IDŐBELI ELHATÁROLÁSOK |
7 589 824 |
0 |
7 867 849 |
|
13 |
||||
|
14 |
FORRÁSOK ÖSSZESEN: |
22 220 956 |
0 |
21 825 459 |
|
M u t a t ó |
Előző év |
Tárgyévi záró |
Változás (nyitó – záró) |
|
|
Nemzeti vagyonba befektetett eszközök aránya |
(I/1.) |
81,78 |
81,56 |
-0,22 |
|
Nemzeti vagyonba tartozó forgóeszközök aránya |
(I/2.) |
0 |
0 |
0 |
|
Pénzeszközök aránya |
(I/3.) |
14,59 |
14,20 |
-0,39 |
|
Követelések aránya |
(I/4.) |
3,58 |
4,16 |
0,58 |
|
Kötelezettségek aránya |
(I/5.) |
3,35 |
3,17 |
-0,18 |
|
Tőkeerősség (saját tőke aránya) |
(I/6.) |
62,49 |
60,78 |
-1,71 |
|
Alapítás, átszervezés, illetve kísérleti fejlesztés aktivált értéke |
20 % |
|
Vagyoni értékű jog |
16 % |
|
Szellemi termék |
33 % |
|
Épületek: |
|
|
-Hosszú élettartamú szerkezetből |
2 % |
|
-Közepes élettartamú szerkezetből |
3 % |
|
-Rövid élettartamú szerkezetből |
6 % |
|
Építmények: |
|
|
-Ipari építmény |
2 % |
|
-Mezőgazdasági építmény |
3 % |
|
- ebből önálló támrendszer |
15 % |
|
-Melioráció |
10 % |
|
-Mezőgazdasági tevékenységet végző adózónál a bekötő- és üzemi út |
5 % |
|
-Közforgalmi vasút és kiegészítő építményei, ideértve az ipar- vágányokat is |
|
|
-Egyéb vasúti építmény (elővárosi vasút, közúti villamosvasút, metróvasúti pálya stb) |
|
|
-Vízi építmény |
2 % |
|
-Híd |
4 % |
|
-Elektromos vezeték, ideértve a távközlési hálózat vezetékeit is |
8 % |
|
-Kőolaj- és földgázvezeték, gázvezeték |
6 % |
|
-Gőz-, forróvíz- és termálvízvezeték, földgáz távvezeték, termálkút |
10 % |
|
-Közúti villamosvasúti és trolibusz munkavezeték |
25 % |
|
-Egyéb, minden más vezeték |
3 % |
|
-ebbő víziközmű-vezeték |
2 % |
|
-Alagút és földalatti építmény (a bányászati építmény kivételével) |
1 % |
|
-Idegen (bérelt) ingatlanon végzett beruházás |
6 % |
|
-Kizárólag film- és videogyártást szolgáló építmény |
15 % |
|
-Minden egyéb építmény |
2 % |
|
Ültetvények: |
|
|
-1.csoport: alma, körte, birs, naspolya, cseresznye, meggy, szilva, szőlő, szőlőanyatelep, mandula, mogyoró |
|
|
-2.csoport: őszibarack, kajszi, köszméte, ribiszke, komló, gyümölcsanyatelep, fűztelep |
10 % |
|
-3.csoport: spárga, málna, szeder, torma |
15 % |
|
-4.csoport: dió, gesztenye |
4 % |
|
-5.csoport: egyéb ültetvény |
5 % |
|
Gépek, berendezések, felszerelések, járművek, tenyészállatok |
|
|
a) |
|
|
b) A HR 8701 vtsz.-ból a járművek, valamint a HR 8702-8705, 8710, 8711 vtsz.-ok. |
|
|
|
|
|
adatok e Ft-ban |
|||||||
|
megnevezés |
immateriális javak |
ingatlanok és vagyoni értékű jogok |
gépek, berendezések, felszerelések, járművek |
tenyészállatok |
beruházások és felújítások |
koncesszióba, vagyonkezelésbe adott eszközök |
összesen |
|
tárgyévi nyitó |
264 226 |
24 134 662 |
1 448 803 |
1 495 |
662 047 |
0 |
26 511 233 |
|
immateriális javak beszerzése, nem aktivált beruházások |
66 873 |
0 |
0 |
0 |
347 180 |
0 |
414 053 |
|
nem aktivált felújítások |
0 |
0 |
0 |
0 |
110 216 |
0 |
110 216 |
|
beruházásokból, felújításokból aktivált érték |
0 |
826 007 |
28 428 |
0 |
0 |
0 |
854 435 |
|
térítésmentes átvétel |
10 115 |
367 130 |
18 234 |
0 |
0 |
0 |
395 479 |
|
alapításkori átvétel, vagyonkezelésbe vétel miatt átvétel, vagyonkezelői jog visszavétele |
46 826 |
0 |
94 105 |
0 |
0 |
0 |
140 931 |
|
egyéb növekedés |
6 565 |
612 450 |
90 378 |
105 |
8 760 |
0 |
718 258 |
|
összes növekedés |
130 379 |
1 805 587 |
231 145 |
105 |
466 156 |
0 |
2 633 372 |
|
értékesítés |
0 |
11 790 |
9 033 |
0 |
0 |
0 |
20 823 |
|
hiány, selejtezés, megsemmisülés |
10 115 |
332 |
32 583 |
70 |
0 |
0 |
43 100 |
|
térítésmentes átadás |
0 |
916 971 |
14 206 |
0 |
0 |
0 |
931 177 |
|
költségvetési szerv, társulás alapításkori átadás, vagyonkezelésbe adás miatti átadás, vagyonkezelői jog visszaadása |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
egyéb csökkenés |
6 565 |
654 300 |
48 560 |
0 |
929 935 |
0 |
1 639 360 |
|
összes csökkenés |
16 680 |
1 583 393 |
104 382 |
70 |
929 935 |
0 |
2 634 460 |
|
bruttó érték összesen |
377 925 |
24 356 856 |
1 575 566 |
1 530 |
198 268 |
0 |
26 510 145 |
|
terv szerinti értékcsökkenés nyitó állománya |
243 350 |
7 197 214 |
1 123 624 |
402 |
0 |
0 |
8 564 590 |
|
terv szerinti értékcsökkenés növekedése |
88 789 |
495 088 |
193 559 |
110 |
0 |
0 |
777 546 |
|
terv szerinti értékcsökkenés csökkenése |
10 115 |
357 883 |
55 923 |
40 |
0 |
0 |
423 961 |
|
terv szerinti értékcsökkenés záró állománya |
322 024 |
7 334 419 |
1 261 260 |
472 |
0 |
0 |
8 918 175 |
|
terven felüli értékcsökkenés növekedése |
0 |
258 |
0 |
50 |
0 |
0 |
308 |
|
terven felüli értékcsökkenés visszaírás, kivezetés |
0 |
258 |
0 |
50 |
0 |
0 |
308 |
|
értékcsökkenés összesen |
322 024 |
7 334 419 |
1 261 260 |
472 |
0 |
0 |
8 918 175 |
|
eszközök nettó értéke |
55 901 |
17 022 437 |
314 306 |
1 058 |
198 268 |
0 |
17 591 970 |
|
teljesen (0-ig) leírt eszközök bruttó értéke |
267 755 |
69 338 |
1 007 006 |
0 |
0 |
0 |
1 344 099 |
|
készletek |
0 |
0 |
0 |
73 |
0 |
0 |
73 |
|
kisértékű tárgyi eszköz |
13 516 |
2 906 |
229 399 |
0 |
0 |
0 |
245 821 |
|
megnevezés |
költségvetési törvény alapján támogatás |
évközi változás |
tényleges támogatás |
Önkormányzatnak járó pótlólagos támogatás |
|---|---|---|---|---|
|
Települési önkormányzatok működésének támogatása |
382.712.462 |
21.241.425 |
403.953.887 |
0 |
|
Közvilágítás támogatása |
93.543.600 |
0 |
93.543.600 |
0 |
|
Köznevelési feladatok |
134.640.054 |
3.353.276 |
137.993.330 |
0 |
|
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása – család és gyermekjóléti szolgálat/központ |
72.321.115 |
0 |
72.321.115 |
0 |
|
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása – család és gyermekjóléti szolgálat/központ kivételével |
375.137.050 |
-584.460 |
374.357.770 |
-194.820 |
|
Bölcsőde, mini bölcsőde támogatása |
182.982.000 |
3.608.100 |
186.590.100 |
0 |
|
A települési önkormányzatok által biztosított egyes szociális szakosított ellátások, valamint a gyermekek átmeneti gondozásával kapcsolatos feladatok támogatása |
87.129.504 |
-2.477.382 |
84.652.122 |
0 |
|
Intézményi gyermekétkeztetés támogatása |
51.227.645 |
5.869.835 |
59.451.880 |
2.354.400 |
|
Rászoruló gyermekek szünidei étkeztetése |
1.951.680 |
-25.935 |
1.877.295 |
-48.450 |
|
Összesen |
1.381.645 |
30.984.859 |
1.414.741.099 |
2.111.130 |