Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról

Hatályos: 2024. 01. 01

Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásokról

2024.01.01.

Kaszaper Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8 a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. alcím Általános rendelkezések

1. § [[1]]

E rendelet meghatározza a Kaszaper Község Önkormányzata által nyújtható települési támogatásra, szociális ellátásokra vonatkozó előírásokat, azok formáit, eljárási és jogosultsági szabályait, azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit, és garanciáit, alkalmazva a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt) 3. § (1)-(3) bekezdéseinek és a 7. § (1) bekezdésének rendelkezéseit.

2. § (1) E rendelet személyi hatálya az Szt-ben meghatározott Kaszaper Község közigazgatási területén állandó lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő személyekre terjed ki.

(2) E rendelet területi hatálya Kaszaper Község közigazgatási területére terjed ki.

3. § (1) Az önkormányzat által nyújtott szociális ellátások formái:

a) pénzbeli és természetbeni ellátások,

b) személyes gondoskodást nyújtó ellátások.

(2) Pénzbeli és természetbeni ellátások:

a) rendkívüli települési támogatás,

b) rendszeres települési támogatás,

c) jövedelemtől független települési támogatás,

d) köztemetés.

(3) Személyes gondoskodást nyújtó ellátások:

a) szociális étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás,

c) idősek nappali ellátása

d) családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás,

e) idősek bentlakásos ellátása

f) tanyagondnoki szolgálat

g) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás (együttműködési megállapodás alapján.)[2]

II. alcím Pénzbeli, természetbeni települési támogatások

1. Nem rendszeres támogatás, rendkívüli települési támogatás.

4. § (1) Rendkívüli településtámogatás nyújtható:

a) élelmiszerre,

b) ruhaneműre,

c) gyógyszerköltségek fedezetére,

d) gyermek intézmények étkezési térítési díjának megfizetésére,

e) tüzelőre, lakásköltségekre

f) megélhetést érintő előre nem tervezhető többletkiadásra, mint kórházi kezelés, temetés

g) tanévkezdéshez.

(2) Rendkívüli települési támogatás akkor nyújtható, ha a kérelmező, vagy a családja, illetve a közös háztartásban élők jövedelmi viszonyait figyelembe véve az 1 főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a

a)1 család esetén a szociális vetítési alap összegének 200 %-át

b)2 egyedül élő, illetve gyermekét egyedül nevelő szülő esetén a szociális vetítési alap összegének 250 %-át

5. § (1) Rendkívüli települési támogatás nyújtható pénzbeli ellátásként, valamint természetbeni ellátásként a 4. § (1) bekezdés a) - g) pontjában írtakon túl szemétszállítási díjra, víz- és csatornadíjra, lakbérre.

(2) Rendkívüli települési támogatás felhasználásáról a jogosultat el lehet számoltatni, amit a megállapító határozatban kell előírni. Ha elszámolási kötelezettségének nem tesz eleget, az elszámolás teljesítéséig az általa vagy vele közös háztartásban élő hozzátartozója által benyújtott újabb segély kérelmét el lehet utasítani.

(3) A megállapított rendkívüli települési támogatás,- a célzott felhasználás biztosítása érdekében a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ családgondozói feladatokat ellátó dolgozójának is kiutalható. A pénzfelvételre jogosult köteles a pénzfelhasználásról elszámolni a segélyezett illetve a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatal pénzügyi csoportja felé.

6. §3 (1) A rendkívüli települési támogatás háztartásonként, (egy háztartásban élőknek, gyerme(ke)ket nevelő családoknak, egyedül élőknek) - évente legfeljebb négy alkalommal, a szociális vetítési alap 400%-ának maximum összeghatáráig adható,

(2) [3] Különös méltánylást igénylő, krízishelyzet esetén a polgármester rendkívüli települési támogatást nyújt azoknak a személyeknek, akik létfenntartásukat veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerültek, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdenek önmaguk, illetve családjuk tekintetében, alkalmazva a Szoc. tv. 45. § (3) - (4) bekezdéseit.

1. Temetési segély

7. § (1) Temetési költségek viseléséhez rendkívüli települési támogatás annak állapítható meg, akinek a családjában az 1 főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj minimum mindenkori legkisebb összegének 350 %-át.

(2) A temetési költséghez történő hozzájárulás összege 20 000,- Ft.

2. Rendszeres támogatás

8. § (1) Lakhatási támogatás akkor nyújtható, ha a kérelmező, vagy a családja, illetve a közös háztartásban élők jövedelmi viszonyait figyelembe véve az 1 főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a

a)4 család esetén a szociális vetítési alap összegének 200 %-át,

b)5 egyedülálló és valóban egyedül élő, illetve gyermekét egyedül nevelő szülő esetén a szociális vetítési alap összegének 250 %-át.

(2) A lakhatási támogatás havi összege 4 000,- Ft, amely természetben is nyújtható, közüzemi számlák kiegyenlítésére.

3. Egyéb települési támogatás

9. § (1) Letelepedési támogatás kérelemre, vissza nem térítendő támogatásként annak az első lakáshoz jutó házaspárnak, élettársaknak, vagy egyedülálló gyermekes szülőnek adható, aki nem töltötte be a 40. életévét, és legfeljebb 1/2 ingatlanrész tulajdonjoggal rendelkezik más lakóingatlanban.

(2) A letelepedési támogatás összege 100 000,- Ft, amely adásvételi szerződés egyidejű csatolása mellett, vagy előszerződés alapján nyújtható.

(3) Letelepedési támogatásra az a személy, család jogosult, aki az ingatlant 6 hónapon belül szerezte meg a kérelem megnyújtása előtt, és a kérelmét ezen időszak alatt beterjeszti a Kaszaper Község Önkormányzatához a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatalon keresztül.

10. § (1) Újszülött támogatás annak a Kaszaperen lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő kismamának jár, aki gyermeke születését követően 6 hónapon belül benyújtja kérelmét, valamint bemutatja gyermeke születési anyakönyvi kivonatát.

(2)6 Az újszülött támogatás összege gyermekenként 60.000 Ft,-.

11. § (1) Krízis alap az önkormányzat mindenkori költségvetésében meghatározott összeg, amely a településen átmenetileg ellehetetlenült helyzetbe került, azonnali segítséget igénylő családok, személyek megsegítését szolgálja.

(2) Az összeg felhasználásáról a szociális ügyintézővel egyetértésben - a gyermekvédelmi és családsegítési feladatokat ellátó személy véleményének figyelembe vételével - intézkedik, a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ vezetője, Kaszaper Község Polgármesterével egyeztetve, annak egyetértésével.

(3) A krízis alapból egyszerre felhasználható összeg maximális 15 000,- Ft lehet, amely összeg a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ családgondozója utólag a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatal felé elszámol.

4. Köztemetés

12. § (1) A köztemetés költségét nem lehet a helyben szokásos legolcsóbb temetési költségnél magasabb összegben megállapítani.

(2) A települési önkormányzat különös méltányosságból az Szt. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól

a) részben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj 130 %-át, egyedül élő esetén a 150 %-át,

b) egészben mentesíti az eltemettetésre köteles személyt, amennyiben az érintett személy családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj 100 %-át, egyedül élő esetén a 130%-át, és az érintett személy 500.000 Ft értékű vagyonnal nem rendelkezik.

III. alcím Szociális szolgáltatások

1. Étkeztetés

13. § (1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik megfelelnek az Szt. 62. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek.

(2) Az Szt. 62. § (1) bekezdése alkalmazásában szociálisan rászorult személy:

a) a kora miatt, ha egyedül élő és betöltötte a 65. életévét, vagy nem egyedül élő esetén, ha átlagéletkoruk eléri a 60 évet.

b) egészségi állapota miatt, ha a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést,

c) a fogyatékosság és pszichiátriai betegsége miatt, ha a vonatkozó orvosi szakvélemények alapján a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést,

d) szenvedélybetegsége miatt, ha a vonatkozó szakorvosi vélemények alapján a háziorvos igazolja, hogy a betegsége miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést.

(3) Az önkormányzat az étkeztetést a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ intézményének közreműködésével látja el.

(4) Az étkezési térítési díjat külön rendelet szabályozza.

(5) Az étkeztetést az Önkormányzat az általa fenntartott napközi otthonos konyháról történő ebéd kiszállítással biztosítja, illetve az igénylő saját maga is elviheti.[4]

(6) Napi egyszeri meleg étkezésre ingyenesen életkorára és jövedelmi helyzetére tekintet nélkül az jogosult, aki olyan krízishelyzetbe került, hogy önmagáról, vagy családjáról átmeneti jelleggel gondoskodni nem képes.[5]

(7) Az ingyenes étkeztetést háztartásonként évente két alkalommal, alkalmanként legfeljebb húsz naptári napra lehet megállapítani.[6]

2. Házi segítségnyújtás

14. § (1) Házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni azokról a személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek, és tartásra köteles hozzátartozójuk nincs. Házi segítségnyújtás keretében a gondozási szükségletre vonatkozó értékelő lap alapján szociális segítés és/vagy személyi gondozás nyújtható.[7]

(2) Az (1) bekezdésben írt állapotot háziorvosi igazolás alapján lehet megállapítani.

(3) Házi segítségnyújtás keretében gondoskodni kell a rászorulók személyi és környezeti tisztaságáról, érdekeik védelméről.

(4) Az Önkormányzat az ellátást a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ intézményén keresztül látja el.

3. Családsegítés

15. § (1) A családsegítéssel és gyermekvédelemmel kapcsolatos feladatellátást az önkormányzat a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ intézménnyel látja el.

(2) A Család-és Gyermekjóléti szolgálat megelőző tevékenységek körében a hatályos jogszabályokban írt feladatokon túl figyelemmel kíséri a lakosság szociális és mentálhigiéniás helyzetét, feltárja a nagy számban előforduló, vagy az egyén és család életében jelentkező problémák okait, valamint a működtetett jelzőrendszeren keresztül az önkormányzati intézmények, társadalmi szervezetek, egyház és magánszemélyek megállapításait eljuttatja a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatalhoz.[8]

4. Tanyagondnoki szolgáltatás

16. § (1) Az önkormányzat a tanyagondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatait a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ közreműködésével látja el.

(2) A tanyagondnoki szolgáltatás keretében az önkormányzat Pusztaszőlős településrész (egyéb belterület) lakosságának az alábbi szolgáltatásokat nyújtja:

a) Naponta szállítja az óvodába és általános iskola 1-4 évfolyamába járó gyermekeket az intézményekbe és vissza,

b) közreműködik az étkeztetésben, házi segítségnyújtásban, a családsegítő szolgálathoz jutásban,

c) közreműködik a gyógyszerbeszerzésben, élelmiszervásárlásban az idős, beteg, életvezetési gondokkal küzdő személyek esetében,

d) orvoshoz, szakorvoshoz szállítja az idős, beteg embereket,

e) közreműködik közösségi és szociális információk szolgáltatásában,

f) közreműködik hivatalos ügyek intézésében, lakossági igények továbbításában.

g) közreműködik közösségi, művelődési, sport rendezvényekre történő eljutásban, azok szervezésében.

5. Nappali ellátás

17. § (1) Kaszaper Község Önkormányzatának Képviselő-testület nem kötelező közszolgáltatásként gondoskodik az idősek nappali ellátásáról az igényelt normatíva felhasználás alapján.

(2) Nappali ellátás szociális szolgáltatás, amely Kaszaper Község esetében nem kötelező szolgáltatásként lehetőséget biztosít a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére

a) tizennyolcadik életévüket betöltött, egészségi állapotuk vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek,

b) tizennyolcadik életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek, illetve szenvedélybetegek,

c) harmadik életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek. Igény szerint lehetőség van a napközbeni étkezésre is - kivéve idősek nappali ellátása esetén.

(3) rendkívül indokolt esetben nappali ellátás olyan fogyatékos személyek részére is biztosítható, akire nézve a szülője vagy más hozzátartozója gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy ápolási díjban részesül. Az ellátásért térítési díjat nem kell fizetni.

6. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

18. § (1) az R. kihirdetése napán hatályát veszti.

(2) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás ellátása a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság által fenntartott Békés Megyei Körös-menti Szociális Centrum látja el.[9]

7. Szőlős Idősek otthona

18/A. § (1) A Szőlős Idősek Otthona által biztosított szolgáltatás célja, hogy az önmaguk ellátására nem vagy csak folyamatos segítséggel képes személyek napi legalább háromszori étkeztetéséről, szükség szerint ruházattal, illetve textíliával való ellátásáról, mentális gondozásáról, egészségügyi ellátásról, valamint lakhatásról kell gondoskodni.

(2) Azon idős emberek biztonságos, megnyugtató ellátáshoz jussanak, akiknek már nincsenek hozzátartozóik, vagy gyermekeik a munkalehetőség hiánya miatt távoli településekre költöztek, így szüleik ellátásról nem tudnak gondoskodni, illetve az otthonukban történő gondozásuk már nem megoldható, mert egészségi állapotuk romlása miatt teljes ellátásuk csak intézményi keretek között biztosítható, ahol 24 órás ápolói felügyelet és orvosi ellátás is rendelkezésre áll.[10]

8. A személyes gondoskodás keretében nyújtott ellátások közös szabályai

19. § (1) A szolgáltatást nyújtó intézményvezető külön eljárás nélkül köteles ellátást nyújtani

a) ha azzal megelőzhető az érintett személy életveszélyes állapotba kerülése,

b) az ellátást rendkívüli időjárási helyzet indokolja.

(2) A személyes gondoskodás keretében nyújtott ellátás megszűnik

a) az intézményi jogviszony megszűnésével,

b) amennyiben az ellátásról az érintett írásban lemond.

(3) Az ellátások iránti kérelmet az ellátást nyújtó intézmény intézményvezetőjéhez írásban kell benyújtani. A kérelemben meg kell nevezni az igénybe venni kívánt szolgáltatást, az igénybe vétel módját, az ellátást igénybevevő illetve törvényes képviselőjének személyes adatait. A kérelemhez csatolni kell az igénybevételre jogosító feltételeket igazoló dokumentumok másolatát.

a) A kérelmek elbírálásáról - hiánytalanul benyújtott kérelem esetén-az intézmény vezetője 5 napon belül dönt és erről a kérelmezőt értesíti. Az igényelt ellátás a szabad férőhelyek függvényében a kérelmek benyújtásának sorrendjében biztosítható.

b) A személyes gondoskodást nyújtó szociális vagy gyermekjóléti ellátás feltételeiről a kérelem benyújtásakor a kérelmezőt tájékoztatni kell. Az ellátás megkezdésének időpontjáról az intézmény vezetője a jogosultat, illetve hozzátartozóját értesíti.

(4) Az ellátás igénybevételének megkezdésekor az intézményvezető vagy az általa erre feljogosított személy az ellátást igénybe vevővel, illetőleg törvényes képviselőjével megállapodást köt, mely tartalmazza a központi jogszabályokban meghatározott tartalmi elemeket az e rendeletben meghatározottak, és az intézmény házirendjében foglaltak figyelembevételével.

(5) Az önkormányzat a személyes gondoskodás körébe tartozó alapszolgáltatásait és az idősek otthonát a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ (Székhelye: 5948 Kaszaper, Árpád u. 19.) integrált intézménye keretében nyújtja.[11]

IV. alcím Eljárási szabályok

20. § (1) A települési támogatások iránti kérelmet a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatalnál (5948 Kaszaper, Szent Gellért tér 1.) lehet előterjeszteni, az erre rendszeresített formanyomtatványon, amelyet a rendelet 1. melléklete tartalmaz.

(2) A támogatás iránti eljárást bárki kezdeményezheti, aki tudomást szerez a rászorultságról, illetve a támogatási eljárás hivatalból is kezdeményezhető.

21. § (1) A kérelemre indult eljáráshoz minden kérelem esetén külön szükséges igazolni a személyazonosító adatokat, családi viszonyokat, az eltartottak számát, a tartásra kötelezettek adatait, a jövedelmi és vagyoni helyzetet. A jövedelemmel nem rendelkezőknek büntetőjogi felelősségük tudatában kell e tényről nyilatkozniuk.

(2) A támogatási kérelemhez szükséges jövedelem számításnál e rendeletet és az Szt. előírásait kell alkalmazni.

(3) Támogatási formánként a jogosultság megállapíthatósága érdekében az előzőekben írtakon túl a kérelmezőnek csatolnia kell a szükséges orvosi igazolást, receptet, közüzemi számlát, temetési számlát, iskolalátogatási igazolást, munkaügyi központ igazolását, valamint minden esetben ki kell tölteni az Szt-ben, illetve a hatályos kormányrendeletben meghatározott vagyonnyilatkozatot.

22. § (1) E rendeletben szabályozott pénzbeli, természetbeni támogatási kérelmek elbírálása során átruházott hatáskörben az alábbi esetekben a polgármester dönt:

a) temetési költség megítélése,

b) köztemetés engedélyezése,

c) rendkívüli települési támogatás

d) újszülött támogatás.

(2) A letelepedési támogatás odaítéléséről a Településfejlesztési, Pénzügyi, Vagyonnyilatkozat-kezelő, Szociális, Oktatási és Ügyrendi Bizottság véleményének figyelembe vételével Kaszaper Község Önkormányzatának Képviselő-testülete dönt.

(3) A krízis alap felhasználásáról a Kaszaperi Humán Szolgáltató és Gondozási Központ vezetője dönt, utólagos elszámolási kötelezettséggel Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testülete felé.

23. § [12]

24. § E rendelet alapján megállapított pénzbeli ellátások kifizetésére az Szt. rendelkezései az irányadóak, azzal, hogy a rendszeres juttatásként megállapított ellátást tárgyhó 10. napjáig kerül átutalásra a jogosult lakossági folyószámlájára, vagy az összeg kifizethető a Kaszaperi Közös Önkormányzati Hivatal házipénztárában is.

25. § E rendeletben nem szabályozott eljárási rendelkezésekben, az ellátásra való jogosultság, a jogosultat érintő jogok és kötelezettsége megállapítására, továbbá a hatósági ellenőrzésre a jövedelemre és vagyonra az Szt. illetve a Közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. rendelkezéseit kell alkalmazni.

V. alcím Záró rendelkezések

26. § (1) E rendelet 2015. március 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2013. (XII. 20.) Ör. számú rendelete a pénzbeli és természetben nyújtott szociális és egyes személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról.

1

A 4. § (2) bekezdés a) pontja a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

A 4. § (2) bekezdés b) pontja a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 6. § a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 8. § (1) bekezdés a) pontja a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

5

A 8. § (1) bekezdés b) pontja a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.

6

A 10. § (2) bekezdése a Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2023. (XII. 15.) önkormányzati rendelete 1. §-a szerint módosított szöveg.