Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a köztemetőről és a temetkezés rendjéről

Hatályos: 2023. 02. 28

Kaszaper Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 27.) önkormányzati rendelete

a köztemetőről és a temetkezés rendjéről

2023.02.28.

Kaszaper Község Önkormányzatának Képviselő-testülete temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 41. § (3) bekezdésében és a 42. §-ban kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontja mellett a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 6. § (4) bekezdésében, és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. § (1) Kaszaper község közigazgatási területén temetőt fenntartani, temetkezési szolgáltatást végezni a mindenkori, hatályos jogszabályok, valamint az e rendeletben foglaltak szerint lehet.

(2) A rendelet hatálya kiterjed a község közigazgatási területén az önkormányzat tulajdonában és fenntartásában lévő köztemetőre, a fenntartással és a temetésekkel kapcsolatos összes tevékenységre.

(3) A rendelet személyi hatálya kiterjed az eltemettetőre, az általa felkért temetés során közreműködő személyre, a köztemetőben temetkezési szolgáltatást vagy egyéb temetői munkát végző természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra, valamint arra, akire nézve a temető fenntartásával, üzemeltetésével, a temető igénybevételével kapcsolatban jogok keletkeznek és kötelezettségek hárulnak.

(4) Köztemető létesítéséhez, bővítéséhez, részben vagy egészben történő megszüntetéséhez a képviselő-testület jóváhagyása szükséges.

2. § A településen található temetők:

a) Működő köztemető: a Komlósi úti köztemető, amely a Kaszaper külterület 05/3. helyrajzi szám alatt található

b) Lezárt temető: a Szent Gellért téri kegyeleti temető.

c) Felekezeti temető nincs

Temetői létesítmények használatának szabályai

3. § (1) A jelenleg működő köztemető és létesítményei fenntartásáról az önkormányzat (továbbiakban: üzemeltető) gondoskodik.

(2) A ravatalozó és kellékei használatáért az eltemettető az önkormányzatnak az 1. mellékletben meghatározott díjtételt köteles megfizetni, és a temetkezési szolgáltató csak a befizetés igazolását követően végezheti el a temetést.

(3) E rendelet szerinti egyéb tevékenységeket az arra jogosultsággal rendelkező bármelyik vállalkozó végezheti.

Temetkezési helyekre vonatkozó szabályok

4. § (1) A halottat eltemetni, az elhamvasztott halott maradványait elhelyezni – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – temetőben vagy temetkezési emlékhelyen létesített temetési helyen szabad.

(2) Az eltemettető vagy egyetértésével más hozzátartozó kívánságára az urnát – az átvétel egyidejű igazolása mellett – ki kell adni, és ennek megtörténtét a nyilvántartásban is fel kell jegyezni.

(3) Az elhunyt temetőbe történő eltemetését (elhelyezését) az utolsó kívánságának figyelembevételével kell biztosítani.

(4) A temetőkben már korábban elhelyezett urnák kérelemre történő kiadásáról az üzemeltető gondoskodik. Az urna kiadását az kérheti, aki a hamvasztásról gondoskodott, vagy az elhalt közeli hozzátartozója.

(5) Amennyiben az urna kiadását kérő személy nem azonos a hamvasztásos temetésről gondoskodóval, úgy az urna részére történő kiadásához a temetésről gondoskodótól hozzájárulást kell beszereznie. Ilyen személy hiányában a hozzájárulást az elhalt közelebb álló hozzátartozójától kell beszereznie.

Sírhelyekre vonatkozó szabályok

5. § (1) A temetőt sírhely-táblákra, gyermeksírhely-, urnasírhely- táblákra, valamint hamvak szétszórására alkalmas területekre lehet felosztani.

(2) A sírhely-táblák olyan temetőrészeket jelölnek, amelyeket a nyugvási idő elteltével – szabályszerű eljárás mellett – ki lehet üríteni és temetés céljából igénybe lehet venni.

(3) A táblákat folyószámmal ellátott sorokra, a sorokat pedig sorszámokkal sírhelyekre kell felosztani.

(4) A sírhelyeket a temetés alatt álló sírhely-táblákban – fő szabályként – folytatólagos sorrendben kell felhasználni.

(5) A betelt sírhely-táblákat az utolsó temetés napjával le kell zárni. a lezárt táblába csak rátemetéssel lehet temetni.

(6) Az elhamvasztott halott hamvait tartalmazó urnát a temetőn belül sírhelyben (rátemetéssel), urnasírban, vagy urnafülkében lehet elhelyezni.

(7) A lezárt temetőkben temetkezési tevékenységet nem lehet folytatni. A lezárt temetőket mindaddig kegyeleti helyként kell gondozni, amíg felszámolásáról döntés nem születik.

(8) Lezárt temetőből és sírhely-táblából a holttest-maradványokat exhumálás útján lehet áthelyezni a használatban lévő temetőbe (sírhely-táblába).

(9) Az exhumálást csak az illetékes tisztifőorvos engedélye és előírásai szerint lehet elvégezni, lezárt temetőből történő elszállításhoz az üzemeltető külön engedélye is szükséges.

6. § (1) Az egyes temetkezési helyekért – a díszsírhelyek kivételével – az elhunyt hozzátartozójának, illetve az eltemetésre kötelezettnek díjat kell fizetni. a díj mértékét a rendelet 1. melléklete tartalmazza.

(2) Az egyszeri megváltás időtartama:

a) sírhely estén 25 év

b) urnafülke, urnasírhely esetén 10 év

(3) Az üzemeltető a temetkezési helyek kétszeres időtartamra történő megváltását is engedélyezheti.

(4) A használati idő eltelte után a temetkezési helyek – külön tiltó rendelkezés hiányában – újabb ciklusra megválthatók.

(5) Ha a használati idő leteltét követően a temetkezési helyeket 5 éven belül ismételten nem váltják meg, az üzemeltető jogosult azt minden megtérítési igény nélkül újból felhasználni.

(6) Sírhely-tábla, vagy az egész temető lezárásáról, kiürítéséről az önkormányzat dönt. A temető kiürítését megelőzően azt három alkalommal egy országos lapban és a helyi sajtóban, valamint a temetői hirdetőtáblán közhírré kell tenni úgy, hogy az első közzététel a kiürítés előtt 6 hónappal, a továbbiak pedig 2 havonta történjenek.

(7) Ha a használat a (4) és (5) bekezdésben foglalt okok miatt szűnik meg, a temetkezési hely feltárásakor a kiürített sírokból származó holttest-maradványokat közös sírhelyben kell elhelyezni, amelyről az elhunyt hozzátartozói, az ő rendelkezésük hiányában a kegyeleti szokások, valamint a közegészségügyi előírások betartása mellett az üzemeltető köteles gondoskodni.

(8) A temetkezési helyek használatának jogát magánszemélyek között átruházni nem lehet, de a sírhelyet újraváltó hozzátartozó használati jogot szerez.

(9) Lezárt temető, vagy temetőrész betemetett sírjai, sírboltjai felett létesített síremlék a használati idő le nem jártáig – kegyeleti szempontokból – nem idegeníthetők el és más sírra, sírboltra nem helyezhetők át.

(10) Kiürítés során a temetőben felállított síremléket lebontani, áthelyezni, azzal rendelkezni csak az üzemeltetőnek történt előzetes bejelentés után szabad. A rendelkezési jogosultságot a bejelentés során valószínűsíteni kell. Mindez csak a temetőrész lezárásakor gyakorolható.

(11) A temettető kívánságára történő halott vagy urnaáthelyezés, urnakiadás folytán megürült sírhelyek és urnafülkék számlával igazolt megváltási díjának időarányos részét a jogosult részére vissza kell téríteni.

7. § (1) A temetőben lévő sírhelyek méretei:

a) Felnőtt sírhely: 2,10 m hosszú, 2,00 m mély, 0,90 m széles

b) Gyermek sírhely 1,30 m hosszú, 2,00 m mély, 0,60 m széles

c) Urna földbe temetésénél: 0,80 m hosszú, 1,00 m mély, 0,60 m széles

(2) A sírok egymástól való oldaltávolságának 60 cm-nek, a gyerek síroknál pedig 30 cm-nek kell lennie. A sírdombok magassága legfeljebb 50 cm lehet.

(3) Mélyített felnőtt sírhelybe (220 cm) tisztiorvosi engedély alapján, még egy koporsó temethető.

(4) Felnőtt sírba elhelyezett két koporsón kívül még két urna is temethető. Koporsóban történő rátemetés alkalmazása nélkül a sírban még 4 urna helyezhető el.

(5) Felnőtt sírhely-díj befizetése mellett a felnőtt sírhely-táblába 10 éven aluli gyermek is temethető. Ilyen esetben azonban a sír méreteinek a felnőtt sír méreteivel azonosnak kell lenni.

(6) Az elhalálozástól számított öt éven belül sír felnyitására engedély hamvasztás, más temetőbe való áthelyezés és rátemetés céljából, illetve a nyomozó hatóság rendelkezésére adható. A kolerában, pestisben, leprában, sárgalázban, kiütéses tífuszban, takonykórban, AIDS-ben, vírusos hemorrhagiás lázban elhunytak temetési helyének megnyitására csak az elhalálozástól számított egy év elteltével adható engedély.

(7) A sírhelyeket kifalazni, kibetonozni nem lehet.

(8) A sírhelyeken sírdomb kialakítása (felhantolás) nem kötelező. A hant nélküli parcellák létesítésére kijelölt területen sírdomb nem alakítható ki.

(9) Rátemetés esetén – a balesetek elkerülése végett – a síremléket a temettetőnek le kell bontania és újból, biztonságosan fel kell állíttatnia.

8. § (1) A holttest elhamvasztásához – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a tisztifőorvos engedélye szükséges.

(2) A kórházban elhunyt személy, valamint rendőri intézkedéssel boncolásra szállított holttest elhamvasztását a boncorvos engedélyezi.

Díszsírhely adományozására vonatkozó szabályok

9. § (1) Kaszaper Önkormányzata azon elhunyt személynek, akik a községi közélet valamely területén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, díszsírhelyet adományozhat.

(2) A díszsírhely használati ideje a temető fennállásáig tart, használata díjtalan.

(3) A díszsírhelybe – a sírnyitás és rátemetés szabályinak megtartása, költségeinek viselése mellett – az elhalt özvegye és az elhalt közvetlen felmenő és lemenő hozzátartozói (szülők, gyermekek) is eltemethetők.

(4) A díszsírhelyek gondozásáról az elhunytat hozzátartozói, ezek hiányában – a polgármesteri hivatal megbízására és költségére – az üzemeltető köteles gondoskodni.

(5) A díszsírhely adományozásáról az elhunyt legközelebbi hozzátartozóját és a temető üzemeltetőjét írásban kell értesíteni.

(6) A díszsírhely-parcellában a koporsónak a földbe temetése vagy elhamvasztás után az urna kolumbáriumba helyezése megengedett.

Temetkezési szolgáltatások

10. § (1) Temetkezési szolgáltatások: temetésfelvétel, halottszállítás, az elhunyt temetésre való előkészítése és a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátása, a ravatalozás, a búcsúztatás, a sírba helyezés, a hamvasztás, az urnaelhelyezés, az urnakiadás, a hamvak szórása, a sírnyitás, az exhumálás és az újratemetés.

(2) A köztemetőkben a temetkezési szolgáltatásokra az önkormányzat nem köt üzemeltetési szerződést, azt bármelyik, arra jogosultsággal rendelkező vállalkozó végezheti.

11. § (1) A temetés módjára, illetve a hamvasztásra az elhunytnak életében tett nyilatkozata, ennek hiányában a temetésről (hamvasztásról) gondoskodó személy rendelkezése az irányadó.

(2) A rendelkezésre jogosultságot az üzemeltető csak akkor köteles vizsgálni, ha azzal kapcsolatosan kifogást jelentettek be. Ha a jogosultságot az üzemeltető nem tudja megállapítani, akkor a bíróság vagy a gyámhatóság döntését kell kérni. A vita lezárásáig a halott nem temethető el.

12. § (1) A felravatalozott koporsót – az eltemettető kívánságára – a búcsúztatás (szertartás) megkezdéséig nyitva lehet tartani.

(2) Nem lehet nyitva tartani az oszlási, vagy roncsolt állapotban lévő holttest koporsóját.

(3) A fertőző betegségben elhunytak koporsóját légmentesen lezárt állapotban kell felravatalozni és azt felnyitni nem szabad. A gyászolók a koporsóval nem érintkezhetnek.

Sírgondozás szabályai

13. § (1) A temetkezési hely birtokosa által végezhető munkák:

a) egynyári, vagy évelő lágyszárú dísznövények ültetése, ápolása,

b) cserepes, vágott- és művirág, koszorú elhelyezése,

c) olyan fás szárú növények ültetése, melyek kifejlett állapotban sem érik el a 2 m-es magasságot és beletartoznak az üzemeltető által engedélyezett faj és fajtacsoportba. Az engedélyezett fajták jegyzékét a hirdetőtáblán ki kell függeszteni.

(2) A sírhely birtokosa köteles a sírhely gondozását, gyomtalanítását rendszeresen elvégezni, és a keletkezett hulladékot az arra kijelölt hulladéktároló edénybe elhelyezni.

(3) A temető hulladékszállítása heti rendszerességgel történik, amelynek hozzájárulási díját az 1. melléklet tartalmazza

Temetői munkálatok elvégzésének szabályozása

14. § (1) Síremlék állításához, valamint - 13.§-ban felsoroltakon kívüli – egyéb munkálatokhoz az üzemeltető előzetes engedélye szükséges. Be kell jelenteni továbbá, ezen munkálatok végzésének időpontját és várható időtartamát. A temetőben vállalkozás szerűen munkát végzők által temető fenntartási hozzájárulást kell fizetni, amelynek díját az 1. melléklet tartalmazza.

(2) Az előírt engedély hiánya, vagy az attól való eltérés esetén, továbbá a 13.§ (2) bekezdésben szereplő kötelezettség elmulasztásakor az üzemeltető:

a) A sírhely birtokosát – határidő kitűzésével – felhívja a sérelmes állapot megszüntetésére.

b) A felhívás eredménytelensége esetén a szükséges munkát elvégzi (elvégezteti) és annak költségeit áthárítja a sírhely birtokosára.

Nyilvántartások vezetése

15. § (1) Halottat csak halottvizsgálati bizonyítvány alapján szabad eltemetni, vagy elhamvasztani. A halottvizsgálati bizonyítvány egy példányának megőrzéséről az üzemeltető gondoskodik.

(2) A temető fenntartója az új sírmezők (sírnegyedek, sírparcellák) megnyitása előtt köteles gondoskodni a sírnyilvántartási térkép elkészítéséről és annak a jegyző által történő jóváhagyásáról. A temetőtérképet a temető-nyilvántartó könyvvel összhangban az üzemeltető köteles vezetni. a temetési rend megváltoztatása (sírok átminősítése) csak a jegyző engedélyével történhet a térkép módosításával. a temető dokumentációkat a temető kiürítésének elrendeléséig az üzemeltetőnek a tűztől védve, páncélszekrényben kell megőriznie, azt követően pedig átadnia a Békés Megyei Levéltárnak.

(3) A nyilvántartó könyvbe minden temetést (urna elhelyezést) időrend szerint az 1999. évi XLIII. tv. 18. §-ában meghatározott adatokkal kell bejegyezni. A nyilvántartó könyvhöz betűsoros tárgymutatót kell vezetni, mely tartalmazza az eltemetett halottak nevét és sírhelyeik pontos megjelölését, valamint a megváltásra jogosult személy nevét és címét

(4) Külön jegyzéket kell vezetni a temetőben elhelyezett, halva született gyermekekről. a jegyzékben fel kell tüntetni a halva született magzat anyjának nevét, az elhantolás (urna elhelyezés) időpontját és a föléje tűzött fejfa sorszámát.

(5) A nyilvántartási adatokról tájékoztatást – a halott nevének, a temetés időpontjának és a temetkezés helyének kivételével – csak bírósági és hatósági eljárásokhoz lehet adni.

A temető rendje

16. § (1) A temető rendjére vonatkozó részletes szabályozást a rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(2) A temetőbe járművel behajtani és ott közlekedni csak a fenntartó írásos engedélyével szabad. A mozgássérültek parkolási engedélyük felmutatásával behajthatnak a temetőbe. A temetőbe való behajtás díjtalan.

(3) A nyitvatartási időn belül azt bárki korlátozás nélkül látogathatja, a sírokat gondozhatja.

(4) A köztemető nyitva tartása:

(5) nyári időszámítás esetén: 07:00 – 20,00 óráig

téli időszámítás esetén: 08:00 – 16,00 óráig.

mindenszentek és halottak napján: 7:00 – 20:00 óráig

(6) A nyitva-tartás rendjét a temető bejáratánál ki kell függeszteni.

(7) A nyitvatartási idő leteltekor a temető területét külön felszólítás nélkül el kell hagyni.

Záró rendelkezések

17. § Hatályát veszti a köztemetőkről és temetkezés rendjéről szóló 12/2000. (X. 27.) önkormányzati rendelet.

18. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.