Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2004 (III.16.) önkormányzati rendelete

a közterületek rendjéről és tisztaságáról

Hatályos: 2011. 07. 01- 2012. 05. 30

MEZŐKOVÁCSHÁZA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK


8/2004. (III. 16.) sz. önkormányzati rendelete


Közterületek rendjéről és tisztaságáról



Mezőkovácsháza Város Képviselőtestülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. (továbbiakban: Kt.) 46.§. (1) bekezdés c) pontjában, valamint a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. Tv. 1.§. (1) bekezdésben és (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a város köztisztaságának fenntartásáról, az ezzel kapcsolatos tevékenységre vonatkozó feladatok ellátásáról, Mezőkovácsháza város tiszta, esztétikus képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdekében, megfelelve az Európai Unió általános jogelveinek, a következő rendeletet alkotja:




I.  FEJEZET


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


1. §.

A rendelet célja

(1) A rendelet célja:


  1. a városban, a köztisztaság, a környezetvédelem érvényesítése és ezzel a város általános környezeti kultúrájának javítása;
  2. azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek biztosíthatják a város köztisztaságával, környezetvédelmével összefüggő feladatok eredményes végrehajtását;
  1. A környezeti kultúra fenntartása a lakosság elsőrendű érdeke, ezért annak előmozdításában mindenki hathatósan köteles közreműködni.
  2. Az Önkormányzat ösztönzi és támogatja azokat az önkéntes szerveződéseket, egyesületek, alapítványok, stb.) amelyek céljaik között a közterületek védelmét, megóvását, gondozását célzó tevékenységet vállalnak, és vállalásaikat eredményesen teljesítik.


2. §.

A rendelet hatálya

(1)    A rendelet hatálya Mezőkovácsháza Város közigazgatási területén kiterjed a magánszemélyekre, jogi személyekre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre, továbbá valamennyi ingatlanra, ingatlan-tulajdonosra és használóra.

(2)    Nem terjed ki a rendelet hatálya a települési szilárd és folyékony, valamint a veszélyes hulladékokkal összefüggő tevékenységekre.


II. FEJEZET


ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK


3. §.


E rendelet alkalmazásában:


  1. tulajdonos: az ingatlan tulajdonosa, kezelője, tartós használója, illetőleg haszonélvezője,


  1. használó: az, aki az ingatlant (tulajdonosként, bérlőként, üzemeltetőként, vagy más jogcímen) ténylegesen használja;


  1. a köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok – ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (üdülés, pihenés, szállás stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek és a hozzájuk tartozó területek –, valamint a közterületek tisztántartása;


  1. közterületek:  az  ingatlan-nyilvántartásban  közterületként  nyilvántartott  _ belterületi földrészlet (közút, járda, tér, közpark) _, továbbá a község közhasználatú zöldterülete;


  1. üzemen kívül helyezett jármű: hatósági engedéllyel és jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely a közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt;


  1. üzemképtelen jármű:

hatósági engedéllyel és jelzéssel rendelkező, de nyilvánvalóan mozgásképtelen közúti közlekedésre alkalmatlan jármű (hiányos, sérült vagy roncs).



4. §.

Közterületek és közforgalmú területek tisztántartása


(1) [1] A köztisztasági feladatokat a Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala, illetve - feladat-ellátási szerződés alapján – az ezzel megbízott szervezet látja el. Minden állampolgár köteles hathatósan közreműködni a rá vonatkozó köztisztasági feladatok végrehajtásában és a köztisztaság megtartásában.

(2) [2] Köztisztasági feladatok különösen:

  1. utak, hidak, átereszek, szikkasztóárkok karbantartása és tisztántartása,
  2. parkok, közhasználatú zöldterületek tisztántartása,
  3. közterületi hulladékgyűjtők kihelyezése, ürítése,
  4. piac és vásárterület tisztántartása.

(3) A közterületek tisztántartásáról, télen a síkosság elleni védekezésről e rendeletben foglaltak szerint, az ingatlanok tulajdonosai, az önkormányzati tulajdonú ingatlan esetében az ingatlan bérlője vagy használója köteles gondoskodni.

(4) A közterületen keletkezett szennyeződés megszüntetése és a szükséges takarítás elvégzése annak a kötelezettsége, akinek a tevékenysége következtében a szennyeződés keletkezett.

(5) Ha bármely jármű az üzemeltetése során a közterületet beszennyezi (szállított anyag lehullása, kifolyása, olajfolyás stb.) a jármű vezetője haladéktalanul köteles a szennyeződés eltávolításáról gondoskodni.

(6) Az utcai árusok kötelesek a részükre kijelölt helyet állandóan tisztántartani, az árusításból keletkezett hulladékot összegyűjteni, és annak elszállításáról gondoskodni.


5. §.

(1) [3] Az ingatlan tulajdonosa, használója köteles gondoskodni:

  1. az ingatlan telekhatárai mentén fekvő járdák (járda hiányában 1 méter széles területsáv) hó eltakarításáról és síkosság mentesítéséről, továbbá a közterülettel határos valamennyi telekhatár és az úttest közötti terület gondozásáról, tisztántartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, rendszeres fűnyírásáról,
  2. lakótelepeken az egyes épületeket a közterületi gyalogjárdával összekötő aszfaltozott járdarész tisztántartásáról, síkosság mentesítéséről és épületenként az 1. sz. mellékletben részletezettek szerinti területek gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, rendszeres fűnyírásáról,
  3. a beépítetlen telekingatlan tisztántartásáról és gyommentesítéséről,
  4. az ingatlanról a járdára és az úttest fölé nyúló ágak és bokrok megfelelő nyeséséről,
  5. az ingatlana előtti csapadékvíz szikkasztóárok megfelelő állapotának megőrzéséről.
    1. A közterületről önálló bejárattal rendelkező üzletek és egyéb elárusítóhelyek, vendéglátó egységek, intézmények és szolgáltató egységek előtti járdaszakaszt, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes szakaszt a nyitva tartás ideje alatt a helyiségek használója, üzemeltetője köteles tisztántartani.
    2. A közterületek szennyeződésének megelőzése érdekében közcélú tevékenységet folytató (beleértve a szolgáltató, kereskedelmi, vendéglátó egységeket) épületek bejáratai mellett az épületek tulajdonosai kötelesek szemétgyűjtőt elhelyezni és azoknak ürítéséről szükség szerint gondoskodni.

6. §.

(1) A szeméttároló edények tartalmát közterületre kiszórni tilos!

(2) Járdát, úttestet, parkterületet és egyéb közterületet vizelettel, emberi, állati ürülékkel beszennyezni, vagy ilyen anyagot a víznyelő aknába önteni tilos! Amennyiben a beszennyezés megtörtént, annak eltakarításáról az elkövető, illetve állat esetében az állattartó köteles gondoskodni.

(3) A közterületen gépjárművek mosása - erre alkalmas helyen - a környezetre nem káros mosószerrel végezhető. A mosással okozott szennyeződést és a csúszásveszélyt haladéktalanul meg kell szüntetni. Tömegközlekedési útvonalakon, valamint főútvonalak mentén gépjárművet mosni tilos!


7. §.

Hóeltakarítás és síkosságmentesítés


(1) [4] Az önkormányzati tulajdonú és saját üzemeltetésű épületek, ingatlanok, és közterületek vonatkozásában a városüzemeltetési feladatot ellátó szervezeti egységnek téli felkészülési tervet kell készítenie és a polgármesternek be kell nyújtania minden év október 31-ig. A tervnek tartalmaznia kell a téli védekezés tervszerű végrehajtásához szükséges valamennyi adatot és előírást.


(2) Az ónos esőtől, jégtől, vagy hótól csúszóssá vált burkolatok síkosságát, a biztonságos városi közlekedés fenntartása érdekében, ha szükséges naponta többször is - a hó eltakarításával, síkosság-csökkentő szóróanyag kijuttatásával - csökkenteni kell.


(3) A járdákról és a kerékpárútról letakarított havat a járda illetve kerékpárút szélén kell összegyűjteni, úgy, hogy a gyalogos- és kerékpáros közlekedés számára megfelelő terület szabadon maradjon.


(4) A gyalogos és a közúti forgalom zavartalansága érdekében a havat tilos felhalmozni:

  1. útkereszteződésben és attól 10 m távolságon belül,
  2. kapubejárat előtt annak szélességében,
  3. a járdaszigeten, a járdasziget és járda között, valamint a hulladékszigetek közelében,
  4. a tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyeken, valamint a jármű megállóhelye és a járda között,
  5. a nyomvonal jellegű közművezetékek műtárgyaira (vízelzáró csap, gázcsap, víznyelő akna).


8. §.

Közterület használata

(1) A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit a városrendezési tervekben meghatározott rendeltetésnek megfelelően – állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával – mindenki használhatja.


(2) Közterületen anyagot lerakni és tárolni, közterületet elfoglalni, illetve a rendeltetésétől eltérő módon használni csak engedély alapján lehet, az engedélyben foglalt keretek között.


(3 Közterületen, üzemen kívül helyezett vagy üzemképtelen járművet 15 napon túl tárolni tilos.


(4) A közterület-használat engedélyezése az erről szóló helyi rendelet előírásai szerint történik.


(5) Kapubejáró építéséhez a külön jogszabályban meghatározott közútkezelői hozzájárulás szükséges. A hozzájárulásban érvényesíteni kell a rendezési tervekben a területre előírt, a kialakításra vonatkozó szabályokat.


9. §.

Csapadékvíz-elvezetés


(1) Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.


(2) Az új járműbehajtók átereszeinek építése, a meglévők jó karban- és tisztántartása minden esetben az ingatlan használójának kötelessége.


(3) Az épület tulajdonosa, használója köteles gondoskodni arról, hogy az épület tetőzetéről lefolyó esővíz, hólé korlátozás nélkül a vízelvezető árokba elfolyhasson. Továbbiakban a belváros határvonalain belül az ereszlevezető esőcsatorna csak a fal mellett, függőlegesen helyezhető el. Külső tartóoszlop elhelyezése tilos.


(4) Eldugulás vagy rongálás okozására alkalmas anyagot a vízlevezető árokba helyezni tilos.


  1. [5] Tilos a meglévő szikkasztó árkok engedély nélküli átalakítása, különös tekintettel azok feltöltésére.


  1. [6] Az ingatlan tulajdonosa, használója köteles a korábban feltöltött szikkasztó árkok újbóli, szabványos kialakításáról gondoskodni 2011. szeptember 30-ig. A tulajdonos használó írásbeli kérelmére a Polgármesteri Hivatal díjmentesen adatszolgáltatást nyújt az adott környezetben lévő árok kialakítására.  


  1. [7] A szikkasztó árkok folyamatos karbantartása az ingatlan tulajdonosának, használójának kötelezettsége.

10. §.

Köz- és zöldterületek védelme


(1) A település zöldfelületi ellátottságának biztosítása az önkormányzat feladata.


  1. [8] A zöldfelületi rendszer fejlesztésére a rendezési tervek, beruházási programok és a tárgyévi költségvetés készítésének időszakában az önkormányzat Városfejlesztési Bizottsága tesz javaslatot.


(3) A zöldfelületi rendszer fejlesztésének illeszkednie kell az önkormányzat Környezetvédelmi Alapjáról szóló helyi rendelet előírásaihoz.


(4) A belváros határain belül közterületen gyümölcsfát ültetni, vagy pótolni a rendelet hatálybalépése után tilos.


(5) Tilos közterületen engedély nélkül fát, cserjét ültetni, vagy kivágni.


(6) Közterületen nem az önkormányzat által ültetett fát, cserjét, különös tekintettel a gyümölcsfákra, a vírusos és gombás fertőzések ellen a telek tulajdonosának kezelni kell. A beteg, vagy elszáradt növényt engedély alapján ki kell termelni, és pótlását egyeztetés alapján el kell végezni. Gyümölcsfákat a biológiai élet megkezdése előtt ültetője tavasszal köteles felnyesni.


11. §.



(1) Közhasználatra átadott közcélú zöldfelület rendeltetéstől eltérő használatát csak nagyon indokolt esetben és ideiglenes jelleggel lehet engedélyezni.


(2) Amennyiben a rendeltetéstől eltérő használat során a növényzet sérülése várható, a használó köteles a védelemről minden lehetséges módon gondoskodni.


(3) A rendeltetéstől eltérő használat következtében a növényzet, építmény, berendezések vagy felszerelések megsemmisülése várható, a jogosított köteles a saját költségén a növényzet előzetes áttelepítéséről vagy azonos értékű növényzettel történő pótlásáról gondoskodni, vagy azok költségeit megtéríteni.



12. §


Az egyéb jogszabályokban előírtakon túl tilos a zöldterületeken:


  1. a zöldfelület gondozása során összegyűjtött növényi részeket elégetni,


  1. az élőfákat, növényeket hirdetés céljára használni,


  1. tüzet rakni, kivéve a zöldterület kezelője által kialakított tűzrakó helyen.



13. §


(1) A közterületek rendjével kapcsolatos ellenőrzéseket a Polgármesteri Hivatal közterület-felügyelettel megbízott dolgozója végzi, aki a rendelet megszegőit felszólítja a jogellenes tevékenység megszüntetésére.


(2) [9] A  közterület-felügyelettel megbízott dolgozó - jogszabályi keretek között - szabálysértési feljelentést tehet.



14. §

Fák védelme


  1. [10] Közterületek zöldfelületein a növényzet bármilyen jellegű megváltoztatása csak kertészeti szakvélemény alapján és az abban foglalt előírások szerint történhet. A szakvélemény kérelem benyújtása annak kötelessége, akinek érdekében a változtatási igény felmerült. A szakvéleményre vonatkozó kérelmet a Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani.


  1. Közterületen növényzet telepítése – kivéve a fű és a virág - csak önkormányzati hozzájárulással történhet. A telepítési kérelemnek tartalmaznia kell:
    • kérelmező személyi adatait,
    • kérelemmel érintett közterület adatait,
    • telepítésre tervezett növények listáját fajtáját  méretjelöléssel és a
    • telepítés tervezett időpontját.


  1. Közterületen történő élőfa kivágáshoz benyújtott engedélykérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
    • kérelmező személyi adatait,
    • kérelemmel érintett közterület adatait,
    • meglévő, és abból kivágandó növények listáját méretmegjelöléssel, elhelyezkedésének feltüntetésével,
    • a pótlásra tervezett növények listáját fajta és méretjelöléssel, továbbá az ültetés tervezett helyének megjelölésével,
    • a pótlás befejezésének tervezett időpontját.


  1. Telepítési hozzájárulás esetén vizsgálni kell a megjelölt terület közművezetékeinek elhelyezkedését, azok védőtávolságait, és az önkormányzat zöldterület fejlesztési terveiben a területre vonatkozó előírásokat. A telepítési engedélyben elő kell írni a telepíthető növényzet megnevezését, darabszámát és elhelyezkedését.


  1. Fa kivágása esetén a hozzájárulásban minden esetben elő kell írni a fa pótlását, a darabszám és fafajta megjelölésével. Ha a kivágott fa helyének közvetlen környezetében a telepítés nem lehetséges, a hozzájárulásban elő kell írni a telepítés helyét.


  1. A fakivágási hozzájárulásban előírt pótlási kötelezettség teljesítését a telepítési határidő lejártát követően ellenőrizni kell.




IV. FEJEZET


ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


15. § [11]


Szabálysértési rendelkezések


Aki e rendelet 4. § (3)-(6) bekezdésében, 5. §-ában, 7. § (4) bekezdésében, 8. § (2), (3) és (5) bekezdésében, 9. §-ában, 10. § (4)-(6) bekezdésében, 11. § (2) bekezdésében, 12. §-ában, és 14. § (1)-(2) bekezdésében foglaltakat megszegi, szabálysértést követ el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.


16. §


Hatályba léptető rendelkezések


(1) E rendelet 2004. április 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a város köztisztaságának fenntartásáról, az ezzel kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó feladatok ellátásáról szóló 3/1992. (II. 12.) sz. kt. rendelet és az azt módosító 27/1992. (I. 22.) sz. kt., az 5/1994. (III. 29.) sz. kt., a 18/1994. (IX. 16.) sz. kt., a 20/1995. (IX. 26.) sz. kt., a 27/1996. (X. 29.) sz. kt. rendeletek, valamint a  közterület-felügyeletről szóló 24/2000. (IX. 14.) kt. rendelet hatályát veszti.


Záradék: [12]


E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.


[1]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től

[2]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től


[3]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től


[4]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től


[5]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től

[6]

Beiktatta 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 10. 01-től

[7]

Beiktatta 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07. 01-től

[8]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től


[9]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től

[10]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től

[11]

Módosította 16/2011. (VI. 22.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2011. 07.01-től

[12]

Záradékkal ellátva a 24/2009. (X. 27.) sz. kt. rendelet alapján

Mellékletek