Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2008. (VI. 30.) önkormányzati rendelete

a köztemetőkről és a temetkezési tevékenységről

Hatályos: 2014. 01. 29- 2018. 06. 26


MEZŐKOVÁCSHÁZA VÁROS


ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK




a köztemetőkről és a temetkezési tevékenységről szóló





15/2008. (VI. 30.) ÖR. sz.



R E N D E L E T E



Egységes szerkezetben: 24/2009. (X. 27.) sz. kt., 18/2012. (V. 30.), 3/2013. (II. 19.), 30/2013. (XII. 17.), 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendeletekkel




Mezőkovácsháza Önkormányzat Képviselő-testülete a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény (a továbbiakban Tv.) 42. §-ában kapott felhatalmazás alapján – a törvény végrehajtására kiadott 145/1999. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban R.) rendelkezéseire is figyelemmel - az alábbi rendeletet alkotja (a dőlt betűs szöveg a Tv. szövege):


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


I. FEJEZET

A rendelet célja, hatálya

1. §


  1. E rendelet célja Mezőkovácsháza városában az elhunytak emlékének méltó megőrzése, a kegyeleti szolgáltatás kulturált színvonalon történő ellátásának biztosítása, a halottak nyughelye előtti tiszteletadás biztosítása a lelkiismereti meggyőződés, a hitéleti tevékenységek, vallási szokások tiszteletben tartásával.

A köztemetők működésének, fenntartásának, üzemeltetésének és – figyelemmel a helyi sajátosságokra – a temetési helyek kihasználtságának szabályozása.

  1. Jelen rendelet kizárólag a Mezőkovácsháza város közigazgatási területén működő, továbbá lezárt és részben lezárt köztemetőkre, - ide értve a jövőben létesülő köztemető(ke)t is - valamint az ezek fenntartásával és a temetkezésekkel kapcsolatos tevékenységre és azok folytatóira terjed ki, egyházi ,felekezeti temetőkre nem.
  2. Mezőkovácsháza Város közigazgatási területén - jelen rendelet megalkotásakor – lévő köz- temetők:         Városi Köztemető, Mezőkovácsháza, Alkotmány u. Hrsz: 0126, Mezőkovácsháza, Táncsics u. Hrsz: 0189, Lezárt köztemető: Mezőkovácsháza, Alkotmány utca Hrsz: 48/8.


Értelmező rendelkezések

2. §


E rendelet alkalmazásában:

-a) temető: a település igazgatási területén belüli, beépítésre szánt, építési használata szerinti zöldfelületi jellegű különleges terület, amely kegyeleti célokat szolgál, közegészségügyi rendeltetésű, és amelyet az elhunytak eltemetésére, a hamvak elhelyezésére létesítettek és használnak, vagy használtak;

-b) köztemető: az önkormányzat tulajdonában lévő temető, továbbá az a nem önkormányzati tulajdonban lévő temető is, amelyben az önkormányzat - a temető tulajdonosával kötött megállapodás alapján - a köztemető fenntartására vonatkozó kötelezettségét teljesíti;

-c) temetkezési emlékhely: a temetőn kívül, különösen templomban, altemplomban, templomkertben, történeti kertben, urnacsarnokházban vagy más építményben és területen lévő, az elhunytak eltemetésére, urnák elhelyezésére és hamvak szétszórására szolgál;

-d) temetési hely: a temetőben vagy a temetkezési emlékhelyen létesített sírhely, sírbolt, urnafülke, urnasírhely, urnasírbolt, valamint a hamvasztóüzemi építmény területén, ingatlanán létesített urnafülke, urnasírhely. A temetési helyek egyes formái, a temetés módja, továbbá a földben vagy építményben történő elhelyezkedése alapján különböznek egymástól;

-f) hősi temető, hősi temetési hely: nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában a honvédelmi kötelezettség fegyveres vagy fegyver nélküli teljesítése közben elesettek, továbbá a teljesítést követően, ezzel közvetlenül összefüggésbe hozható okból elhunytak, valamint háborúban kényszermunkára hurcoltak és elhunytak eltemetésére, hamvaik elhelyezésére szolgáló temető (temetőrész), temetési hely;

-g) kegyeleti emlékhely: elhunytak emlékének megjelölésére és megőrzésére létesített építmény, emlékmű, emlékjel, épületen elhelyezett emléktábla;

-h) kegyeleti közszolgáltatás: a köztemető fenntartását, továbbá üzemeltetését magába foglaló egyéni és közösségi kegyeleti célú, az elhunyt emlékének megőrzésére irányuló önkormányzati tevékenységek összessége.

i) [1],[2],



RÉSZLETES RENDELKEZÉSEK


II. FEJEZET

Az üzemeltetés és fenntartás szabályai


3. §


(1)   Az Önkormányzat a köztemető fenntartására és üzemeltetésére vonatkozó kötelezettségéről kegyeleti közszolgáltatási szerződés keretében gondoskodik.

(2) [3] A köztemetőt üzemeltető szervezet kiválasztásáról, a kegyeleti közszolgáltatási szerződés megkötéséről a képviselő-testület – pályázat útján - dönt. Nem kell pályázati eljárást lefolytatni, ha az önkormányzat a Tv. 39. § (2) bekezdés e) pontja alapján a kegyeleti közszolgáltatási szerződés újbóli megkötéséről dönt, vagy ha a kegyeleti közszolgáltatási szerződést a tulajdonában álló gazdasági társasággal köti meg.

(3)   A kegyeleti közszolgáltatási szerződésben meghatározott feladatok ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet a képviselő-testület az önkormányzat éves költségvetésében biztosítja.

  1. Az üzemeltető köteles az üzemeltetési és fenntartási feladatokat a vonatkozó jogszabályokban előírtaknak, valamint a közszolgáltatási szerződésben foglaltaknak megfelelően ellátni.
  2. A köztemető fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos feladatok ellátásának ellenőrzésére a rendeletben foglaltak az irányadók.


Szociális temetés


       3/A. § [4], [5]



4. §

                  

(1) [6]     Az üzemeltető a köztemető területe – ideértve a parcellákat és sírhelyeket is – és létesítményei feletti rendelkezési jogot még ideiglenesen sem adhatja át, használatukra bérleti szerződést sem köthet.

(2)   A köztemető korlátozott használatú közterületnek minősül.

(3) Köztemető fenntartására irányuló tevékenységet csak a köztemető üzemeltetője végezhet. Annak során az önkormányzat megbízásából jár el, képviseli érdekeit, együttműködik más szolgáltatókkal illetve hatóságokkal.

(4)   Az üzemeltető temetkezési szolgáltatói tevékenységet is végezhet, amennyiben megfelel a törvényi előírásoknak, azonban biztosítania kell, hogy az egyéb temetkezési szolgáltatók azonos eséllyel vállalkozhassanak.

(5) A köztemető üzemeltetője megbízás alapján jogosult a sírok ápolására, díszítésére vállalkozni.

(6) A köztemetőben elhelyezett sírok síremlékek, tárgyak tekintetében őrzési illetve kártérítési felelősség sem az önkormányzatot, sem az üzemeltetőt nem terheli.


5. §


  1. A temetkezési szolgáltatók kivételével a köztemetőben vállalkozásszerűen munkát végző síremlékkészítő egyéni vállalkozó vagy gazdálkodó szervezet temetőfenntartási hozzájárulási díjat fizet az üzemeltetőnek arra figyelemmel, hogy megrendelt tevékenysége teljesítését az üzemeltető a köztemető területén biztosítja. A temetőfenntartási hozzájárulási díj mértéke az adott évben az egyes sírhelyekre megállapított megváltási díjtételek egyszerű számtani átlagának 5%-a. Ennek mértékét az 1. számú melléklet tartalmazza.
  2. A köztemetői létesítmények, illetve az üzemeltető által biztosított szolgáltatások igénybevételéért a temetkezési szolgáltatók által fizetendő díjat a 2. sz. melléklet tartalmazza.



Temetkezési szolgáltatás


6. §


  1. Temetkezési szolgáltatást csak a Tv-ben és a R-ben foglalt szakmai és képesítési feltételeknek eleget tevő szolgáltató végezhet.
  2. Teljes körű temetkezési szolgáltatás a temetésfelvétel, a halott szállítás, az elhunyt temetésre való előkészítése és a temetéshez szükséges kellékekkel való ellátása, a ravatalozás, a búcsúztatás, a sírba helyezés, a hamvasztás, a az urnakiadás, a hamvak szórása, a sírnyitás, az exhumálás és az újratemetés.
  3. Az egyes temetési szolgáltatások önállóan is végezhetők.
  4. A temetkezési vállalkozók kötelesek együttműködni a szolgáltatás zavartalan lebonyolítása érdekében a temető üzemeltetőjével, az illetékes hatóságokkal, más szolgáltatókkal és érdekeltekkel.

(5)   A temetési vállalkozóknak olyan magatartást kell tanúsítaniuk és üzletpolitikát kialakítaniuk, hogy a megrendelők igényét - adottságaiktól, lehetőségeiktől függően teljes körűen kielégíthessék. Ennek érdekében

  1. folyamatosan álljanak rendelkezésre (ügyelet, ügyfélszolgálat útján),
  2. rendkívüli szolgáltatást is vállaljanak (pl.: baleset stb.),
  3. készen álljanak helyettesítésre (vállalkozáson belül vagy más vállalkozó közreműködésével),
  4. a szolgáltatás eszközeit tekintve megfelelő tartalékkal rendelkezzenek.

(6)   A temetési szertartást a hozzátartozók még kivételesen sem végezhetik el.

(7)   Az elhamvasztott halott maradványait tartalmazó urna kivételesen a temetésről, elhamvasztásról gondoskodó személy részére kiadható - az átvétel igazolása, illetőleg e körülménynek a nyilvántartásba való feljegyzése mellett.

(8)   A temetkezési szolgáltató e tevékenységre való jogosultságát az üzemeltető ellenőrzi.

(9)   Ha az üzemeltető is végez temetkezési szolgáltatást, az ő jogosultságát a jegyző ellenőrzi.

(10) [7], [8]


A köztemetők rendje, igénybevételének szabályai


7. §


A köztemetők bejáratánál jól látható helyen tájékoztató táblát kell elhelyezni, melyen fel kell tüntetni a köztemető tulajdonosának, üzembentartójának megnevezését, címét és elérhetőségét, a temető nyitvatartási idejét. Ki kell függeszteni a kötemető részletes térképét.

Köztemetők nyitvatartási ideje:

április 1-től – október 31-ig 7.00 – 20.00-ig

november 1-től – március 31-ig 8.00 – 18.00-ig tart.

Október 31-én, valamint november 1-jén a nyitvatartási idő 7.00 órától 22.00 óráig tart.


A nyitvatartási idő alatt a köztemetőt bárki korlátozás nélkül látogathatja, a sírokat gondozhatja.

8. §


  1. A köztemetőben tilos gépjárművel közlekedni, kivéve:
    1. a súlyos mozgássérültet szállító járművel,
    2. a temetkezési tevékenységben részt vevő járművel,
    3. a munkavégzés céljából behajtó járművel.
  2. A köztemetőbe állatot bevinni – kivéve a vakvezető kutyát – tilos.
  3. A sírhely tulajdonosa köteles a sírhely gondozását, gyomtalanítását rendszeresen elvégezni, rendben tartásáról folyamatosan gondoskodni.
  4. A köztemetőben csak a sírok, síremlékek díszítésére szolgáló tárgyak (koszorú, virág, váza, mécses, gyertya, stb.) helyezhetők el.
  5. A köztemetőben keletkezett hulladékok gyűjtéséről hulladékgyűjtő hely kijelölésével kell gondoskodni. A keletkezett szemét elszállításáról legalább havonta kell biztosítani.
  6. A köztemetőben gyertyát vagy mécsest gyújtani legkésőbb a zárás előtt fél órával szabad. A tűzveszély elkerüléséhez szükséges intézkedéseket annak kell megtennie, aki a gyertyát vagy mécsest meggyújtotta.
  7. Fát, cserjét a közköztemető területén magánszemély nem ültethet. Ez alól kivétel a sírra ültetett örökzöld, amely teljes kifejlettségében nem magasabb 1,5 méternél és lombjának átmérője nem több 0,6 méternél. Az ezen méretet meghaladó és a nem gondozott ültetvényeket a köztemető üzemeltetője eltávolíttathatja és az eltávolítás költségeit a sír gondozására kötelezettel szemben megtéríttetheti.
  8. A köztemetőben végzendő munkákat – kivéve a hozzátartozók részéről történő sírgondozást, a temetési hely növénnyel való beültetését és díszítését – az üzemeltetőnek be kell jelenteni.
  9. A köztemetőben munkát végző vállalkozók kötelesek e rendeletben foglaltakat betartani, a munkavégzés során keletkezett hulladékot, építési törmeléket stb. a befejezést követően azonnal elszállítani. Tevékenységükkel a szertartások rendjét nem zavarhatják, a látogatók kegyeleti érzéseit nem sérthetik, a temető infrastrukturális létesítményeiben kárt nem okozhatnak.
  10. A köztemetőt látogatók és a temetőben munkát végző vállalkozók kötelesek az ott tartózkodás során keletkezett hulladékot (papír, elhervadt virág, koszorú, valamint a sírgondozás kapcsán keletkezett hulladék) a kijelölt szemétgyűjtőbe helyezni.
  11. Ha a temetési hely felett rendelkezni jogosult bejelenti, hogy a temetési helyet nem kívánja igénybe venni, úgy a használati díj időarányos részét - a visszatérítéskor érvényben lévő díjtételek alapul vételével - vissza kell téríteni.
  12. A megváltott, de fel nem használt temetési helyről érvényesen csak a köztemető üzemeltetőjénél tett nyilatkozattal lehet lemondani.


Temetési helyek, sírhelyek


9. §


(1)   A köztemető fenntartójának a temetőről térképet (vázrajzot) kell készítenie, amelyen fel kell tüntetni, hogy mely sírhelytáblák, sorok milyen temetési helyek céljára vannak fenntartva.
A köztemető térképén a változásokat legalább évente át kell vezetni.

(2) A köztemetőt sírhelytáblákra kell felosztani. A sírhelytábla a temetőrendezési tervben megjelölt olyan temetőrész, amely a nyugvási időt követően kiüríthető és temetés céljára ismételten igénybe vehető. A sírhelytáblákat sorszámozni kell, és elő kell készíteni a folyamatos temetésre.

(3)   A sírhelytáblákat számozott sorokra, azon belül sorszámozott sírhelyekre kell felosztani. A díszsírhelyeket és a sírbolthelyeket külön kell jelölni.


(4) [9], [10]


10. §


(1) Temetni, illetőleg az elhamvasztottak maradványait tartalmazó urnákat elhelyezni csak temetkezés céljára kijelölt területen szabad, kivéve a 6. § (7) bekezdésében foglalt esetet.

(2)   A köztemetőben az alábbi típusú temetési helyeket kell biztosítani:

a) Koporsós temetés esetén:

aa) sírhelyek, egy ill. két koporsó befogadására alkalmas temetési hely,

ab) gyermeksírhelyek,

ac) sírboltok (építéshatósági bejelentés alapján végezhető)


  1. Hamvasztásos temetés esetén:

ba) a hamvakat tartalmazó urnák földbe temetésére: urnasírhelyek,

bb) a hamvakat tartalmazó urnák építménybe való elhelyezésére:

bc) urnafülkék/kolumbáriumok (építéshatósági bejelentés alapján végezhető)

bd) urnasírboltok (építéshatósági bejelentés alapján végezhető)

be) hamvszóró parcellák. (A hamvak szétszórására és földbe való bemosására szolgáló parkszerűen kialakított temetőrész.)

  1. [11], [12] A köztemetőben alkalmazott temetési helyek szélességi, hosszúsági méretét és az egymástól való távolságát a 4. sz. melléklet tartalmazza.
  2. Síremléket csak a nyilvántartási könyvbe bejegyzett eltemettető, vagy az általa felhatalmazott személy állíthat, vagy távolíthat el.
  3. A síremléket szilárd alapra kell helyezni. A síremlék nem foglalhat el a sírhelynél nagyobb területet. A felállítandó síremlék tervét a köztemető üzemeltetőjének be kell mutatni, aki azt aláírásával hagyja jóvá. Kegyeletet vagy a közízlést sértő, illetve a sírhelynél nagyobb kiterjedésű síremléket felállítani tilos.
  4. A köztemetőben felállított síremléket lebontani, áthelyezni, azzal rendelkezni, csak a temető üzemeltetőjével történő előzetes megbeszélés után, annak rendelkezései szerint szabad.


  1. A temetési helyek megjelölésekor a R. erre vonatkozó szabályai szerint kell eljárni.


(8) [13], [14]


Díszsírhelyek


11. §


(1)   Díszsírhelyek az alábbiak szerint kerültek kialakításra:

  1. az Alkotmány utcai köztemetőben a kolumbárium falak területe mellett
  2. a reformátuskovácsházi köztemetőben a ravatalozó épület mellett
    1. Az adományozott díszsírhely csak egyes sírhely lehet.
    2. Szükség esetén további díszsírhelyeket a Mezőgazdasági, Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság javaslata alapján a Képviselő-testület jelöl ki.
    3. A Díszsírhely adományozására vonatkozó szabályokat a Képviselő-testület kitüntetésekről és díjakról szóló 25/2006. (XII. 15.) ÖR. sz. rendelete szabályozza.
    4. Az adományozott túlélő házastársa vagy élettársa, elhalálozása esetén, a díszsírhelyen a rátemetés szabályai szerint temethető el. Számára a rátemetésre vonatkozó díjat kell megfizetni.


Temetési hely feletti rendelkezési jog időtartama


12. §


  1. A temetési hely felett rendelkezési jogosultságot annak megváltásával lehet szerezni. A rendelkezési jog időtartamára vonatkozóan a R. ide vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
  2. A sírhely megváltási díjakat a 3. sz. melléklet tartalmazza.
  3. A megváltási díjat az első megváltás alkalmával a temettető vagy az általa megbízott, az újraváltáskor a sír felett rendelkező hozzátartozó köteles megfizetni. A díjakat minden esetben a temetést, kihantolást, rátemetést megelőzően kell megfizetni.
  4. Ha a sírhely nem váltható meg újra, de a hozzátartozó - a használati idő lejárta előtt - a holttest maradványokat, hamvakat a kiürítéskor ugyanabban a köztemetőben, vagy másik köztemetőben levő új sírba helyezi el, az új sírhely megváltási díja az eredeti sírhely megváltási árának időarányos összegével csökken.
  5. Díszsírhely és urnafülke előre nem váltható meg.
  6. A temetési helyek magánforgalomban adás-vétel tárgyát nem képezhetik.
  7. Ha a temetési hely felett rendelkezni jogosult bejelenti, hogy a temetési helyen nem kívánja igénybe venni, úgy a használati díj időarányos részét - a visszatérítéskor érvényben lévő díjtételek alapul vételével - vissza kell téríteni.
  8. A megváltott, de fel nem használt temetési helyről érvényesen csak a köztemető üzemeltetőjénél tett nyilatkozattal lehet lemondani.


A temetésre vonatkozó szabályok


13. §


  1. Az elhunytakat lehetőség szerint azonnal, de legkésőbb a halál beálltát követő 16 órán belül halott hűtőbe kell szállítani.
  2. A kórházban vagy más egészségügyi intézményben elhunyt halott az intézmény hűtőjében is tárolható.

(5)A halottat koporsós temetés esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 96 órán belül el kell temetni, kivéve, ha

a) a halottvizsgálatot végző orvos a halottvizsgálatra vonatkozó rendelkezések alapján ettől eltérő engedélyt adott;

b) a temetésre az eltemettető kívánsága szerint 8 napon belül kerül sor, feltéve, hogy a holttest hűtése folyamatosan biztosított;

c) a temetésre az eltemettető kívánsága szerint - a temetés helye szerint illetékes intézet engedélyével - 15 napon belüli időpontban kerül sor, feltéve, hogy a holttestnek az eltemetésig történő hűtése folyamatosan biztosított.


  1. A halottat – hamvasztásos temetés esetén – a halottvizsgálati bizonyítvány kiállításától számított 15 napon belül el kell hamvasztani. A holttestet a hamvasztásig hűteni kell.

14. §


  1. Ravatalozni csak a köztemetőben, az arra kijelölt helyen szabad. Ettől eltérni csak az illetékes tisztiorvos engedélyével lehet.
  2. A halott a ravatalozóban a szertartás megkezdése előtt legfeljebb 3, de legalább 1 órával korábban helyezhető el. A ravatalozásig a halottat hűtőben kell tárolni.
  3. A ravatalozó helyiséget a temetés előtt legalább egy órával, de minden esetben a ravatalozás megtörténte után azonnal ki kell nyitni. A ravatalra helyezett koporsót a szertartás kezdetéig nyitva lehet tartani. Nem lehet nyitva tartani a koporsót, ha a holttest már oszlásnak indult, vagy súlyosan roncsolódott állapotban van.
  4. Légmentesen lezárva kell tartani a koporsót, ha az elhalt fertőző betegségben hunyt el. Biztosítani kell, hogy a koporsó közvetlen közelében senki ne tartózkodjon.
  5. A koporsót a földbe helyezés előtt véglegesen le kell zárni.
  6. A temetést végző temetkezési vállalkozó köteles a ravatalozásra vonatkozó szabályokat megismerni és betartani.


15. §


(1)   Temetni hagyományos módon (koporsós temetés), vagy hamvasztásos módon (a hamvak urnába helyezésével, vagy szétszórásával) lehet.

(2)   A halott szállítás, a temetések, az újratemetése, a sír- és urnanyitások során be kell tartani a R. vonatkozó szabályait.


16. §


(1)   Az elhaltakat általában - az elhalálozás ideje szerinti sorrendben - a következő sírokba kell temetni, kivéve a kettős sírhelyeket és a sírboltokat. Indokolt esetben a temető üzemeltetője eltérően is rendelkezhet. Lezárt sírhelytáblában lévő sírboltokba vagy családi (kettős) sírhelyekben a tábla lezárása után is szabad temetni.

(2)   Fertőző betegségben elhaltra csak a temetést követő egy év eltelte után szabad rátemetni.

(3)   Urna urnafülkébe, urnasírba, vagy sírhelyre rátemetésként egyaránt elhelyezhető. A rátemetésnél ilyen esetben sírnyitási engedély nem szükséges, azonban ügyelni kell arra, hogy az urna a talaj szintjétől legalább egy méter mélységbe kerüljön. Az egy urnafülkébe, vagy urnasírba elhelyezhető, valamint a rátemethető urna számát a temető üzemeltetője határozza meg.


Köztemető lezárása, megszüntetése


17. §


  1. Amennyiben a köztemető megtelik, vagy egyéb fontos körülmény azt kívánja, a Képviselő-testület dönt a temető lezárásáról.


  1. Köztemető, temetőrész, sírtábla, illetve sorok lezárását, a kiürítés, illetve az áthelyezés feltételeit, időpontját, esetleges kártalanítást tartalmazó hirdetményt a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján és a temetői tájékoztató táblán is ki kell függeszteni megjelölve az információt adó személyét és elérhetőségét. A kiürítést előzetesen 3 alkalommal, legalább egy országos és egy területi lapban, továbbá helyben szokásos módon közzé kell tenni úgy, hogy az első közzététel a kiürítés előtt legalább 6 hónappal, továbbiakban pedig 2 havonta történjen.


  1. Ha a köztemető, vagy temetőrész más célú felhasználásáról dönt a Képviselő-testület, úgy gondoskodni kell a temetési hely kiürítéséréről.


  1. Lejárt használati idejű temetési helyek kiürítéséről az üzemeltető gondoskodik.


  1. A még nem le nem járt használati idejű temetési helyek áthelyezéséről a temetési hely felett rendelkezni jogosulttal az üzemeltető állapodik meg.



Nyilvántartások vezetése


18. §


(1)   A köztemető üzemeltetője állapotfelmérésen és kitűzésen alapuló nyilvántartó könyvet, köteles vezetni, melybe minden temetés (urnaelhelyezés) alkalmával - az alábbi adatokat rögzíti:

  1. folyószám,
  2. térkép azonosító szám,
  3. a ravatalozás helye és ideje, a temetés, az urnaelhelyezés, a hamvak szétszórásának napja,
  4. az elhalt neve, leánykori neve, születési ideje, utolsó állandó lakcíme, elhalálozásának időpontja,
  5. a sírhelyparcella, sírhelysor, temetési hely száma,
  6. az eltemettető neve, lakcíme,
  7. a temetést végző temetkezési vállalkozó neve,
  8. a szertartás jellemzői, a szokásostól eltérő események,
  9. a síremlékre (sírkőre) vonatkozó jellemző adatok,

A nyilvántartásba - az idő és hely megjelölésével - be kell vezetni, ha holttestmaradványok közös sírba kerülnek elhelyezésre.

  1. Nyilvántartó könyv vezetése esetén betűsoros névmutatót is vezetni kell. A nyilvántartáshoz kell csatolni a halott eltemethetőségét igazoló okmányok másolatát.
  2. A táblakönyvben az adott sírhelytáblában lévő sorokat és az azokhoz tartozó sírhelyeket kell nyilvántartani.
  3. A sírhelykönyv az adott sírhelytáblán belüli - soronként is külön jelzett - sorszámozott sírhelyek nyilvántartása.
  4. Nyilvántartást kell vezetni azokról a síremlékekről, amelyek a köztemető fenntartójának a tulajdonába kerültek.
  5. Az üzemeltető a nyilvántartó könyvek adatait elektronikus adathordozón – azzal megegyező adattartalommal - is tárolhatja, mely esetben hiteles biztonsági másolat készítéséről gondoskodnia kell.
  6. A gépi nyilvántartó programnak rendelkeznie kell valamennyi nyilvántartó könyv adataival és meg kell felelnie többek között az elhunytak névre történő keresési feltételnek is.
  7. A köztemetői nyilvántartásokat a tulajdonosnak a Polgármesteri Hivatal iratkezelésre vonatkozó szabályai szerint határidő nélkül meg kell őrizni.


VEGYES ÉS ZÁRÓRENDELKEZÉSEK


III. FEJEZET


19. § [15]



20. §


A rendelet 2008. július 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a temetőkről és a temetkezésről szóló 25/2000. (X. 26.) sz., és az azt módosító, ugyanezen tárgyú 15/2001. (XI. 30.) kt, valamint a 45/2004. (XI. 30.) ÖR. rendelet hatályát veszti.






Záradék: [16]


E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.





  1. sz. melléklet [17]



KÖZTEMETŐ-FENNTARTÁSI HOZZÁJÁRULÁS

DÍJAI




1.) Vállalkozásszerűen munkát végzők köztemető-fenntartási hozzájárulása:

                                                                                                                                               


- síremlék készítés, karbantartás, javítás síremlékenként   1.320 Ft + áfa

    









2. sz. melléklet [18]



KEGYELETI    KÖZSZOLGÁLTATÁSI

DÍJAK



    

1./  Hűtő használati díj           1-3 napig                      2.800.- + ÁFA

                                              4. naptól (Ft/nap)             300.- + ÁFA

2./  Kézi kocsi használata                                               300.- + ÁFA         

3./  Ravatalozó használati díj                                      6.000.- + ÁFA

4 /  Nyilvántartási ár                                                        500.- + ÁFA

5./  Boncterem használata                                             4.000.- + ÁFA       

6./  Urnahordó használata                                                700.- + ÁFA       

7./ Sírnyitás (sírásás) díja                                        13.000.- + ÁFA


                                                                                                                                                  



                                                                                                       

3. sz. melléklet [19]



SÍRHELYMEGVÁLTÁSI  DÍJAK





1.) A halálesetet követően a hozzátartozók által megváltott 

sírhely használati díja (rátemetés esetén is):

a.) egyes sírhely esetén                                9.000,- Ft +ÁFA

b.) kettes sírhely esetén                            18.000,- Ft + ÁFA

c.) gyermek egyes sírhely esetén                 5.000.- Ft +ÁFA

d.) gyermek kettes sírhely esetén              10.000.- Ft +ÁFA


2.) Az előre megváltott sírhely használati díja:

a.) egyes sírhely esetén                              50.000.- Ft + ÁFA

b.) kettes sírhely esetén                             80.000.- Ft + ÁFA



4.) Az urnafülke használati díja                                 10.000.- Ft +ÁFA


5.) Adományozott díszsírhelyért megváltási díjat nem kell fizetni.

6.) [20], [21]


                                                                                                                                                  








4. sz. melléklet [22], [23]



A szociális temetés ellátására vonatkozó részletes

szabályok



1. A köztemetőből a látogatóknak a R. 7. §-ban foglalt nyitvatartási idő leteltéig külön felszólítás nélkül el kell távozniuk.


2. A létesíthető síremlékek maximális mérete megegyezik a sírhely méretével.

    A temetkezési helyek méretei:


a.) egyes sír mérete: hossza 2,1 m, szélessége 0,9 m, mélysége legalább 2 méter

b.) kettős sír mérete: hossza 2,1 m, szélessége 1,9 m, mélysége legalább 2 méter

c.) gyermek sírmérete: hossza 1,3 m, szélessége 0,60 m, mélysége legalább 2 méter

d.) a sírok egymástól való legkisebb távolsága 0,8 m.

A sírhelyek mellett legfeljebb 20 cm széles burkolt felület létesíthető, a burkolatok közötti területet füvesíteni kell.

3. Az egyes távolságok új parcella létesítése esetén:


a. sírok egymástól:                       70 cm

b. sorok egymástól:                      100 cm

c. parcellák között:                      150-200 cm


4. A sírhelyek közvetlen megközelítésére szilárd burkolatú járda nem létesíthető.


5. A meglévő sírhelytáblákba történő temetés esetében a feltételeket adottnak kell tekinteni és a kialakult sírhelykiosztás szerint kell kijelölni a sírhelyet.


6. Koporsós rátemetés esetén a felülre kerülő koporsó tetejének a föld felszínétől legalább 1,6 m mélyre kell kerülnie.


7. A kolumbáriumban az urnák tárolása legalább 30x30 cm-es belső méretű urnafülkékben történhet. Az urnafülke lezárására csak a fülke nyílásába pontosan illeszkedő méretű márványlap használható, melyet a temető üzemeltetője helyezhet el.


8. Urna földbetemetése esetén az urnasírhely mérete 80x60 cm, mélysége legalább 1 méter.


9. A hamvszóró parcella mérete: 3,0 x 4,0 m, mélysége 0,6 m.


10. A létesítendő síremlék hosszúsága és szélessége a megadott méreteknél 10 cm-rel kevesebb is lehet.


11. A sírjel nem foglalhat el a 2.) pontban feltüntetettnél nagyobb területet, magassága nem haladhatja meg a helyi építési szabályzatban előírt méreteket; ennél nagyobb és építészeti vagy szobrászati szempontból jelentősebb síremlék felállításához az építési hatóság engedélye szükséges.


12. A sírjel és tartozékai tervét-vázrajzát - az elhantoláskor felállított fejfa, vagy kereszt kivételével a köztemető üzemeltetőjének az elhelyezés előtt be kell mutatni.


13. A sírjel szabályszerű felállítását, átépítését, illetve lebontását, a temető üzemeltetője ellenőrzi.


14. A síremléket, sírkeretet, fedőlapot és a síremlék állékonyságát biztosító áthidaló gerendát csak előre gyártott elemekből lehet létesíteni. A kripták készítéséhez és síremlékek felállításához szükséges betont gép úton a helyszínen keverni tilos.


15. A köztemető területén munka úgy végezhető, hogy az ne sértse a hozzátartozók, és a látogatók kegyeleti érzéseit, és ne akadályozza az elhunyt búcsúztatását. Munkavégzés során a szomszédos sírhely nem sérülhet, gondoskodni kell arról, hogy az eredeti állapot ne változzon. Amennyiben a szomszédos sírhely sérül, úgy a kárt okozó köteles az eredeti állapotot helyreállítani. A munkavégzés ideje alatt a temetési helyek látogatását akadályozni nem lehet. Szükség esetén a munkavégzést fel kell függeszteni.


16. A köztemetőben vállalkozásszerűen munkát végzők a rendelet 5. §-ában foglaltak szerint köztemető-fenntartási hozzájárulást kötelesek fizetni.


17. Az építéssel (bontással) keletkező építési törmelék, hulladék és felesleges föld az építés (bontás) befejezését követő haladéktalan elszállítása az építtető feladata.


18. A síremlék állékonyságának biztosítása érdekében a síremlék alépítményét képező áthidaló gerenda a szükséges mértékben, de maximum 30-30 cm-rel a temetési hely határán túlnyúlhat. A túlnyúló gerendavég síremlék melletti részének legalább 5 cm-rel a csatlakozó terepszint alá kell kerülnie.


19. A temetési helyen túlterjeszkedő, közízlést sértő, vagy oda nem illő felirattal ellátott sírjelet elhelyezni nem szabad. E szabályt a meglévő sírjelek felújításánál, átépítésénél is alkalmazni kell.


20. A temető területén a temetési hely díszítésére szolgáló tárgyak (virágtartók, sírlámpák) helyezhetők el. A sírhelyekre csak olyan egynyári, kétnyári, illetve évelő lágyszárú virág, dísznövény, talajtakaró növény és cserje ültethető, amely legfeljebb 1,5 m magas, átmérője a 0,6 m-t nem haladja meg.


21. A sírok mellé ülőpadot elhelyezni nem szabad.


22. A sírhelyekről lekerülő hulladékot csak az arra kijelölt gyűjtőhelyen lehet helyezni. A hulladék elszállításáról a temető üzemeltetője havonta köteles gondoskodni.


23. A köztemetőben tűzveszélyes tevékenységet végezni csak a tűzvédelmi előírások betartásával szabad. A sírhelyeken a tűzveszélyes tevékenységet (gyertya, mécses, fáklya gyújtása, stb.) végezni csak úgy szabad, hogy a környezetre tűzveszélyt ne jelentsen.


24. Temetési hely feletti rendelkezés időtartama:


a.) koporsós betemetés, illetve rátemetés napjától számított 25 év,

b.) sírbolt esetén 60 év,

c.) urnafülke és urnasírhely esetén 10 év,

d.) urnasírbolt esetén 20 év.


25. A temetési hely feletti rendelkezési jog a 26.) pontban foglalt kivétellel meghosszabbítható (újraváltható). A meghosszabbítás legrövidebb időtartamára a 24.) pontban foglaltak az irányadók.


26. A meghosszabbítás nem tagadható meg, kivéve, ha a temető tulajdonosa bizonyítja, hogy a területet átalakítja, vagy más célra kívánja felhasználni. Erről a temetési hely felett rendelkezni jogosult nyilatkozatot kérhet.


27. A megváltott sírhelyeket a hozzátartozó köteles rendszeresen gondozni.


28. Megszűnik a rendelkezési jog gyakorlása, ha a használati idő meghosszabbítás hiányában lejár, illetve ha a temetési hely megszűnik.


29. A temetési helyre vonatkozó rendelkezési jog a temetési helyből kikerült holttest új temetési helyre történő áthelyezésével, illetve elhamvasztásával is megszűnik, kivéve, ha az urnát ugyanarra a temetési helyre rátemetéssel visszahelyezik.


30. A köztemető területén lévő vízvételi helyekről, csak a sírhelyek gondozása céljából szabad vizet vételezni.


31. A köztemetőben nyitva tartási időben kötelező illemhelyet biztosítani a temetőlátogatók, valamint a köztemetőben vállalkozási tevékenységet folytatók részére, amelyet díjtalanul használhatnak.


32. Tilos a köztemetőben:

a) sírhelyek környékét felásni, a talajt elhordani, vagy sírfeltöltésre használni;

b) kutyákat - vakvezető kutya kivételével - és egyéb állatokat a temető területére bevinni;

c) a köztemetőben olyan magatartást tanúsítani, amely a kegyeleti érzést sérti, vagy a látogatókat megbotránkoztatja;

d) a sírok, síremlékek és egyéb kegyeleti tárgyak, valamint a temető létesítményeinek és azok tartozékainak jogosulatlan áthelyezése vagy eltávolítása, környezetének beszennyezése, rongálása;

e) szemetelni;

f) nem a köztemetőből származó hulladékot elhelyezni;

g) reklámot, vagy hirdetést elhelyezni, virágot vagy bármi mást árusítani.


33. Az üzemeltető üzemeltetési és fenntartási feladatai:


a) meghatározza a temetési szolgáltatás, illetőleg a temetőben végzett egyéb vállalkozási tevékenységek ellátásának temetői rendjét;

b) biztosítja az eltemetés (urnaelhelyezés) feltételeit;

c) biztosítja a ravatalozó, a boncolóhelyiség-csoport, az iroda és a raktárépület és ezek technikai berendezései, tárolók és hűtők, valamint a temető egyéb közcélú és infrastrukturális létesítményeinek karbantartását és működteti azokat;

d) gondoskodik a temetőbe kiszállított elhunytak átvételéről és biztosítja a temető nyitva tartását;

e) vezeti és megőrzi a temetői nyilvántartó könyveket, temetőtérképet;

f) tájékoztatja a temetőlátogatókat. A temetők bejáratánál a nyitva tartás idejére, a temető rendjére vonatkozó tájékoztatót, valamint a temető térképét kifüggeszti;

g) kijelöli a temetési helyeket;

h) ellenőrzi a temetési helyeken épülő síremlékeket, bekéri a síremlék terveit, és aláírásával igazolja, hogy a tervezett síremlék mindenben megfelel a helyi rendelet előírásainak;

i) elvégzi a temető és létesítményeinek tisztán tartását, az utak, parkolóhelyek karbantartását, síkosság-mentesítését és a hó eltakarítását;

j) gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartatásáról;

k) összehangolja a temetéseket;

l) a temetkezési szolgáltatások végzésére jogosult más vállalkozók számára megkülönböztetés nélkül lehetővé teszi a temetkezési szertartások elvégzését. Ellenőrzi, hogy e vállalkozók tartsák be a jogszabályi előírásokat és fizessék meg a temető használatával kapcsolatban felmerült költségeket;

m) köteles gondoskodni a végtisztesség megadásához illő öltözet (formaruha) viseléséről a temetéseknél közreműködők számára, továbbá arról, hogy a koszorúk, virágok elhelyezése temetési helyre történő szállítása kellő gondossággal, a szertartáshoz méltó kegyelettel történjen;

n) a kegyeleti közszolgáltatási szerződésben rögzített egyéb feladatok ellátása.




5. sz. melléklet [24], [25]

A szociális temetés során alkalmazandó nyomtatványok


                                                                                                    6. sz. melléklet [26], [27]


A köztemetők üzemeltetésének, rendjének és igénybevételének részletes

szabályai






[1] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[2] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[3] Kiegészítette a 3/2013. (II. 19.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. 03. 01-től.

[4] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[5] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[6] Módosította a 3 /2013. (II. 19.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. 03. 01-től.

[7] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[8] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[9] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[10] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[11] Módosította a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[12] Módosította az 1/2014. (I. 18.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[13] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től


[14] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 18.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[15] Hatályon kívül helyezte a 18/2012. (V. 30.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 15. 31-től

[16] Záradékkal ellátva a 24/2009. (X. 27.) sz. kt. rendelet alapján

[17] Módosította a 3 /2013. (II. 19.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. 03. 01-től.

[18] Módosította a 3 /2013. (II. 19.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. 03. 01-től.

[19] Módosította a 3 /2013. (II. 19.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2013. 03. 01-től.

[20] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[21] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[22] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[23] Módosította az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[24] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[25] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től

[26] Beiktatta a 30/2013. (XII. 17.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 01-től

[27] Hatályon kívül helyezte az 1/2014. (I. 28.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2014. 01. 29-től