Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 26/2011. (XI. 30.) önkormányzati rendelete

a civil szervezetek és egyházak támogatásáról

Hatályos: 2016. 02. 01- 2017. 03. 15

MEZŐKOVÁCSHÁZA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK


26/2011. (XI. 30.) sz.

önkormányzati rendelete


a civil szervezetek és egyházak támogatásáról



Mezőkovácsháza Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény - 44/A. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény - 8. § (5) bekezdésében foglalt feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:


Általános rendelkezések


1. §


  1. [1] Mezőkovácsháza Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: Önkormányzat) elismeri és támogatja azt a tevékenységet, amelyet a Magyarországon bírósági nyilvántartásba vett mezőkovácsházi székhelyű, illetve országos, regionális, megyei szervezet mezőkovácsházi szervezettel is rendelkező civil szervezetei (alapítványok, egyesületek, közalapítványok, továbbiakban: civil szervezetek) az önkormányzati feladatok megvalósításában, a lakosság helyi közéletbe történő bevonásában vállalnak, elismeri és támogatja a történelmi egyházak hitéleti és közösségi tevékenységét, ezért jelen rendeletben megfogalmazott szabályok szerint pályázati-támogatási rendszert vezet be.


  1. A civil szervezetek kiszámíthatóbb és átláthatóbb működéséhez, az egyházak tevékenységéhez az Önkormányzat anyagi lehetőségeihez mérten, azonos feltételek mellett, vissza nem térítendő – kivételes méltánylást igénylő esetben visszatérítendő - pénzügyi támogatást biztosít.


A rendelet hatálya


2. §


  1. [2] E rendelet alkalmazásában civil szervezet:

a) Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény alapján létrejött, jogi személyiséggel rendelkező társadalmi szervezet,

b) a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján létrejött jogi személyiséggel rendelkező egyesület, alapítvány.


 (2)       E rendelet alkalmazásában egyház:

a) [3], [4], A lelkiismereti és vallásszabadság jogáról valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvényben meghatározottak alapján nyilvántartásba vett szervezet Mezőkovácsháza város területén működő vallási közössége.”


(3)       Nem civil szervezet a politikai párt és helyi szervezete, a szakszervezet, munkástanács és biztosító társaság.


(4) [5]     Ezen rendelet hatálya nem terjed ki az Önkormányzat kötelező feladatát feladat-ellátási szerződés, közoktatási megállapodás, közművelődési- vagy sportmegállapodás, valamint együttműködési megállapodás alapján átvállaló civil szervezet, egyház azon feladatellátására, amelyet a külön megállapodás keretében köteles ellátni.

 Nem terjed ki a rendelet hatálya továbbá a magánszemélyekre, gazdasági társaságokra.



A támogatás feltételei


3. §


(1) [6]     E rendelet alapján támogatásban részesíthető az a civil szervezet, amelyet a bíróság a pályázat kiírása előtt legalább egy évvel nyilvántartásba vett és az alapító okiratának, alapszabályának megfelelő tevékenységét ténylegesen, folyamatosan a városban fejti ki, valamint a 2. § (2) bekezdés a.) pontja szerinti egyház.


  1. E rendelet alapján nem részesíthetők támogatásban:
    1. a civil szervezetek, egyházak azon tevékenységei, amelyek támogatását törvény, vagy más jogszabály tiltja,
    2. azon szervezetek, melyeknek köztartozása van, vagy köztartozásának meghatározott törlesztő részletekben való teljesítését közokirattal nem igazolja.


  1. Az önkormányzat által támogatható tevékenységek különösen:
    1. egészségmegőrzés,
    2. szociális tevékenység (családsegítés, időskorúak gondozása, hátrányos helyzetűek segítése),
    3. kulturális tevékenység,
    4. nevelés, oktatás, képességfejlesztés,
    5. ismeretterjesztés,
    6. természetvédelem, környezetvédelem, műemlékvédelem,
    7. gyermek- és ifjúságvédelem,
    8. közrend, közbiztonság védelem,
    9. sport, tömegsport,
    10. testvértelepülésekkel kapcsolatos tevékenység,
    11. rendezvények, kiállítások, ünnepségek, kirándulások szervezése,
    12. turisztika, településfejlesztés,
    13. a szervezet tevékenységének végzéséhez szükséges anyagok, eszközök, kellékek, stb. beszerzése, vásárlása



A pályázati-támogatási rendszer forrása


4. §


  1. Az Önkormányzat költségvetésében az e rendeletben meghatározott célok megvalósulása érdekében civil szervezetek és egyházak támogatására elkülönített forrást biztosíthat.


  1. A forrás mértékéről, felhasználásáról minden évben a költségvetésről szóló rendeletben a Képviselő-testület dönt.


  1. Az elkülönített forrásból visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatás az e rendeletben foglaltaknak megfelelően pályázati úton igényelhető. A pályázatot a Képviselő-testület írja ki és bírálja el. A pályázat meghirdetése a helyben szokásos módon történik.



A pályázatok benyújtása


5. §


(1) [7]     A civil szervezeteknek, egyházaknak a pénzügyi támogatásra pályázatot kell benyújtaniuk, melyhez a pályázati felhívást tárgyév április 5-ig kell közzétenni.


  1. [8], [9] A pályázatokat írásban az 1. sz. melléklet szerinti pályázati adatlapon, az ott felsorolt mellékletekkel együtt írásban, egy példányban kell benyújtani a Polgármesteri Hivatalba. A pályázatok benyújtásának határideje: minden év április 30.


(3)       A támogatást igénylő civil szervezet, egyház az adott évi pályázati kiírás előírásai alapján egy pályázatot nyújthat be.


  1. A pályázat kiírója a hiányos pályázatot benyújtó pályázót egy alkalommal, 8 napos határidő kitűzésével írásban hiánypótlásra felszólítja. Azon civil szervezetek, akik hiánypótlási kötelezettségüknek nem, vagy nem megfelelően tesznek eleget a pályázati eljárásból kizárásra kerülnek.


  1. Amennyiben a civil szervezet, egyház korábban már részesült támogatásban, az 1. sz. melléklet 10. pontjában felsorolt dokumentumok csatolása mellőzhető abban az esetben, ha az előző támogatás óta eltelt időszakban e dokumentumok tartalmát illetően változás nem történt. A dokumentumok csatolásának mellőzése okáról a pályázónak nyilatkoznia kell.



A pályázatok elbírálása


6. §


  1. [10] A beérkezett kérelmeket a Kulturális és Szociális Bizottság előzetesen véleményezését követően a képviselő-testület legkésőbb a következő munkaterv szerinti ülésén bírálja el. A képviselő-testület csak a költségvetésben a szervezetek támogatására elkülönített összeg erejéig dönthet a támogatások odaítéléséről.


  1. A Képviselő-testület a beérkezett pályázatok tartalma (ellátandó feladatok jelentősége, volumene, pénzügyi szükséglete) alapján dönt a civil szervezetek és egyházak pénzügyi támogatásáról.


  1. A pályázatok elbírálásakor előnyt élveznek azok a szervezetek, egyházak amelyek:
    1. vállalt feladatai ellátásával tevékeny részt vállal a város közéletében, programjai jelentős tömegeket tudnak megmozgatni (nézőként, közreműködőként stb.),
    2. programjai szervezésével kulturális, tudományos értékeket közvetít (Pl. zenekari találkozók, koncertek, hagyományőrző előadások, foglalkozások, stb.), környezettudatos, egészséges életmódra sarkall,


  1. hitelt érdemlően igazolni tudják – korábbi év, illetve évek alapján – az általuk végzett közcélú tevékenységet,
  2. más pályázatok saját forrásának biztosításához igénylik a támogatást
  3. az igényelt támogatás legalább 20 %-át saját forrásból biztosítják (önerő)

f) akiknek az adott, vagy megelőző évben volt befogadott pályázatuk valamilyen más területre.


  1. Nem részesülhet két éven keresztül támogatásban és a már folyósított támogatás visszafizetésére kötelezett – a tudomásszerzéstől számított két éven belül – az a civil szervezet, egyház amely:
  1. a benyújtott korábbi pályázati dokumentációjában megtévesztő vagy valótlan adatot szolgáltatott,
  2. a kapott támogatást a vonatkozó támogatási szerződésben megjelölt céltól részben, vagy egészben eltérően használta fel,
  3. szerződésben vállalt kötelezettségét önhibájából nem, vagy nem határidőben teljesítette.


  1. A kizárt szervezetekről a Polgármesteri Hivatalban nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell:
  1. a pályázó nevét, székhelyét,
  2. a kizárás idejét és okát
  3. a kizárás megszűnésének időpontját.



  1. A képviselő-testület a pénzügyi támogatásokról határozatban dönt. A határozatnak tartalmaznia kell:
  1. a pályázó nevét, székhelyét,
  2. a támogatás összegét,
  3. a támogatás folyósításának határidejét, illetve ütemezését,
  4. a támogatás engedélyezett felhasználási célját.


7. §


(1)        Amennyiben a civil szervezetek és egyházak támogatására az adott évben biztosított pénzügyi keret a kiírás nyomán nem kerül teljes összegben felhasználásra, vagy a megítélt támogatást követően a támogatási szerződés aláírásának meghiúsulása, vagy egyéb ok miatt a pénzügyi keretben forrás áll rendelkezésre, úgy megismételt pályázati eljárás indul.


  1. A megismételt eljárásra e rendelet 4. § (3) bekezdésében, valamint az 5-6 és 8-9 §-aiban foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell, azzal az eltéréssel, hogy a képviselő-testület az ismételt pályázati lehetőséget az adott év augusztus 10-ig hirdeti meg. A pályázatok benyújtási határideje augusztus 25. Az érvényes pályázatok elbírálására a szeptemberi képviselő-testületi ülésen kerül sor.


8. §


A támogatási szerződés


E rendelet 4. §-ában meghatározott forrásból támogatásban részesített szervezettel az Önkormányzat a 2. sz. melléklet szerint támogatási szerződést köt, melyet a Polgármester ír alá.


9. §


A támogatás kifizetése, elszámolása


  1. A Képviselő-testület által odaítélt pénzügyi támogatás szerződés szerinti kifizetéséről a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.


  1. A támogatásban részesített civil szervezet, egyház a támogatási összeggel a folyósítás évében a 3. sz. melléklet szerinti adatlap szerint legkésőbb tárgyév december 31-ig köteles elszámolni. A támogatott a fel nem használt összeget legkésőbb a támogatás felhasználására előírt határidőig köteles kamatmentesen visszafizetni.


  1. [11] A pénzügyi elszámolást az Ügyrendi és Pénzügyi Bizottság legkésőbb a támogatás évét követő év február 28. napjáig fogadja el.



10. §


A pénzügyi támogatás nyilvánossága


A Polgármesteri Hivatal a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelően az önkormányzat hivatalos honlapján (www.mezokovacshaza.hu) történő megjelentetéssel gondoskodik a civil szervezetek és egyházak pályázataival kapcsolatos közzétételi, nyilvánosságra hozatali kötelezettség teljesítéséről.


11. §


Záró rendelkezés


E rendelet 2012. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben a 2012. évi költségvetésben e célra meghatározott támogatási keret felhasználása során kell alkalmazni.


[1]

Módosította a 15/2012. (III. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 04. 01-től

[2]

Módosította az 1/2016. (I. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2016. 02. 01-től

[3]

Módosította a 15/2012. (III. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 04. 01-től

[4]

Módosította az 1/2016. (I. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2016. 02. 01-től

[5]

Módosította a 15/2012. (III. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 04. 01-től

[6]

Módosította a 15/2012. (III. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 04. 01-től

[7]

Módosította a 11/2015. (III. 31.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2015. 04. 01-től

[8]

Módosította a 15/2012. (III. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2012. 04. 01-től

[9]

Módosította a 11/2015. (III. 31.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2015. 04. 01-től

[10]

Módosította az 1/2016. (I. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2016. 02. 01-től

[11]

Módosította az 1/2016. (I. 26.) sz. önkormányzati rendelet. Hatályos: 2016. 02. 01-től