Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 28/2014. (XII. 23.) önkormányzati rendelete

A közterületek elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2015. 01. 01

Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 28/2014. (XII. 23.) önkormányzati rendelete

A közterületek elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól

2015.01.01.

Mezőkovácsháza Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya és célja

1. § (1) E rendelet hatálya Mezőkovácsháza város közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet célja a közterület- és településrész-nevek, valamint a házszámozás megállapításának, illetve azok jelölésének szabályozása a város működéséhez szükséges helyszíni tájékozódási feltételek jobbítása érdekében.

(3) Mezőkovácsháza város közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény szerinti közterület.

b) Közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról szóló 303/2007. (XI. 14.) Korm. rendelet (továbbiakban R.) által használt megnevezés.

c) Házszám: az építési teleknek, önálló épületnek és a többlakásos épületben levő egyes lakásoknak az utca házsorában elfoglalt egyedi számmal történő megjelölése.

3. Közterületek elnevezésének általános szabályai

3. § (1) Mezőkovácsháza városban - a lakótelepek épületei közötti kiszolgáló és lakó utakat, továbbá a mezőgazdasági célú és lakónépességet nem érintő utakat kivéve - minden közterületet el kell nevezni.

(2) Új közterület kialakítása után, közterületként való bejegyzését követő egy éven belül meg kell határozni a közterület nevét.

(3) Közterület elnevezését a megállapításától számított 10 éven belül nem lehet megváltoztatni.

(4) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként nyíló új közterületi szakasz (utca meghosszabbítás) külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett közterület nevét veszi fel.

4. § (1) A közterületek nevének megállapításakor figyelemmel kell lenni Mezőkovácsháza történelmi hagyományaira, jellegére, történelmi,- földrajzi sajátosságaira. Közterület elnevezésekor e szempontok mellett előnyben kell részesíteni a helyhez kötődő neveket, személyeket.

(2) A város közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.

(3) Az idegen eredetű és a nehezen kiejthető szavakat az elnevezéseknél kerülni kell. A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hogy az elnevezés közérthető legyen és a magyar nyelvhelyesség szabályainak megfeleljen.

(4) Élő személyről közterületet elnevezni nem lehet. Erre legkorábban a személy halálát követő 10 év múltán kerülhet sor.

(5) A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személynek állítson emléket,

a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történelmében kiemelkedő jelentőségű volt és személye közmegbecsülésnek örvend;

b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ezáltal személyének emléke megőrzésre méltó;

c) akinek a város életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Mezőkovácsháza egészének vagy egy részének fejlődéséhez.

4. Közterületek elnevezésének eljárási szabályai

5. § (1) A közterület nevének megállapítása, vagy megváltoztatása Mezőkovácsháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének hatáskörébe tartozik.

(2) A közterületnév megállapítását vagy megváltoztatását kezdeményezheti: a polgármester, a Képviselő-testület bizottsága, a helyi önkormányzat képviselője, Mezőkovácsháza város közigazgatási területén állandó bejelentett lakcímmel rendelkező állampolgár.

(3) A kérelmeket, javaslatokat a Képviselő-testület Városfejlesztési Bizottsága véleményezi. A bizottság az ülésére meghívja a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatában a hagyományőrzés, településrendezés, településfejlesztés tárgykörében véleményezési jogkörrel megjelölt civil szervezeteket, egyesületeket.

6. § Az elnevezésre vonatkozó előterjesztést legalább két fordulóban kell megtárgyalni és azt a két forduló között legkevesebb 15 napra a helyben szokásos módon és az önkormányzat honlapján közzé kell tenni. Az elnevezéssel kapcsolatban benyújtott észrevételeket is a Képviselő-testület elé kell terjeszteni.

7. § (1) A megállapított közterületnév és településrész-név a kihirdetés napjától érvényes. Ettől az időponttól kezdődően mindenki köteles az új elnevezést alkalmazni.

(2) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a helyben szokásos módon közzé kell tenni, továbbá a döntésről értesíteni kell:

a) az érintett ingatlantulajdonosokat,

b) a települési lakcímnyilvántartót,

c) a Békés Megyei Kormányhivatal Mezőkovácsházi Járási Hivatalát,

d) a Magyar Posta Zrt. Mezőkovácsházi Postahivatalát,

e) a Mezőkovácsházi Rendőrkapitányságot,

f) a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Orosházi Katasztrófavédelmi Kirendeltségét,

g) az Országos Mentőszolgálat Mezőkovácsházi Mentőállomását és

h) az érintett közműszolgáltatókat.

5. Utcanév táblák kihelyezésének szabályai

8. § (1) A közterületi utcanév táblák kihelyezéséről, karbantartásáról, pótlásáról, az érvénytelen táblák eltávolításának folyamatos ellenőrzéséről a Mezőkovácsházi Polgármesteri Hivatal gondoskodik a város költségvetésében biztosított pénzügyi keret terhére.

(2) Az utcanévadást követően az új táblákat 30 napon belül fel kell szerelni. A régi elnevezést feltüntető névtáblákat a változásról szóló döntést követő egy évig piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyen kell hagyni. Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi fölött vagy alatt kell elhelyezni.

9. § (1) Az utcanév táblát az eltérő nevű közterületek csatlakozásánál, épületen vagy kerítésen, ennek hiányában külön tartószerkezeten kell elhelyezni.

(2) Az utcanév tábla kihelyezését az érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója tűrni köteles.

6. Házszámozás megállapításának szabályai

10. § A házszámokat, azok változásait a jegyző hivatalból vagy kérelemre állapítja meg.

11. § (1) A házszám a belterületi ingatlanoknak (épületeknek és a beépítetlen teleknek) a vele érintkező közterület(ek)re, utcára megállapított sorszáma.

(2) Ha egy ingatlanra több közterülettel (utcával) való érintkezés miatt több házszám is megállapítható, akkor azt a közterületnevet és hozzá tartozó házszámot kell használni, ahol a főbejárata található.

12. § (1) A közterületek házszámai a meglévő párhuzamos utcákhoz igazodó irányban növekednek. Az utca - házszám szerint növekvő irány szerinti - jobb oldala páratlan, a bal oldala páros számozást kap.

(2) A kizárólag egyik oldalán beépíthető közterület házszámozása 1-től kezdődően folyamatos.

(3) Terek esetén a házszámozás 1-től kezdődően folyamatos és az óramutató járásával megegyező irányú.

(4) A telekosztás során keletkező új helyrajzi számú ingatlan esetén A, B, C, stb. alátörést kell alkalmazni.

(5) Telekegyesítés esetén az ingatlan a telekegyesítéssel érintett ingatlanok legkisebb házszámát kapja.

(6) Amennyiben egy ingatlanon, azonos házszám alatt több épület, illetve több lakás található, úgy az épületek számot, a lakások ajtószámot kapnak.

(7) Külterületen a házszám a „Tanya” előtagot követően az ingatlan helyrajzi számának nullát követő számjegyeiből áll. Alátört helyrajzi szám esetén ezt még kiegészíti az alátörés száma.

(8) A (1)–(7) bekezdés rendelkezései a rendelet hatálybalépésekor már meglévő házszámozást nem érintik.

7. Házszámozás kihelyezésének szabályai

13. § (1) Házszámtáblát az utcára néző házfalra, illetve kerítésre, a közterületről jól látható módon kell elhelyezni.

(2) A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület elnevezését is a házszám előtt vagy fölött kiírva.

(3) A házszám beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerint cseréjéről és pótlásáról az ingatlan tulajdonosa saját költségén köteles gondoskodni.

8. Záró rendelkezések

14. § (1) E rendelet 2015. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésétől számított 2 éven belül – az önkormányzat – a költségvetésben rendelkezésre álló összegből gondoskodik a hiányzó utcanév táblák pótlásáról.

(3) Az ingatlantulajdonosok a rendelet hatályba lépésétől számított egy éven belül kötelesek gondoskodni a házszámtáblák kihelyezéséről.