Battonya Város Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2015. (V.1.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról, valamint a szociális szolgáltatásokról és az intézményi térítési díjakról

Hatályos: 2015. 05. 01- 2015. 05. 01

Battonya Város Önkormányzata Képviselő-testületének

4/2015.(II.26.) önkormányzati rendelete

a települési támogatásról, valamint a szociális szolgáltatásokról és az intézményi térítési díjakról

(a 9/2015. (V.I.) önkormányzati rendelettel egységes szerkezetbe foglalt szöveg)


Battonya Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, a 25. § (3) bekezdés b) pontjában, a 32. § (3) bekezdésében, a 45. §-ban, a 62. § (2) bekezdésében, a 92. § (1) bekezdés a) pontjában és (2) bekezdésében, a 132. § (4) bekezdés d) pontjában, valamint a 134/E. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőt rendeli el:


I. Fejezet

Általános rendelkezések


1. A rendelet célja


1. §

E rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében, az egyén önmagáért való felelősségének erősítése és a közösségre háruló terhek öngondoskodással való enyhítése céljából a helyi sajátosságoknak megfelelően meghatározza Battonya Város Önkormányzata által nyújtott települési támogatásra való jogosultság feltételeit, kifizetésének, folyósításának, felhasználása ellenőrzésének szabályait, valamint a szociális szolgáltatásokra és az azokhoz kapcsolódó térítési díjakra vonatkozó szabályokat.


2. A rendelet hatálya


2. §

E rendelet hatálya Battonya város közigazgatási területén lakóhellyel, – vagy ha a kérelmező életvitelszerűen bejelentett tartózkodási helyén lakik – tartózkodási hellyel rendelkező, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.


3. Értelmező rendelkezések


3. §

E rendelet alkalmazásában:

1. jövedelem: az Szt. 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jövedelem;

2. vagyon: az Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott vagyon;

3. család: az Szt. 4. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott személyek közössége;

4. közeli hozzátartozó: az Szt. 4. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott személy;

5. egyedülélő: az Szt. 4. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott személy;

6. háztartás: az Szt. 4. § 81) bekezdés f) pontjában meghatározott személyek közössége;

7. rendszeres pénzellátás: az Szt. 4. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott juttatások;

8. keresőtevékenység: az Szt. 4. § (1) bekezdés j) pontjában meghatározott tevékenység;

9. aktív korú: az Szt. 4. § (1) bekezdés k) pontjában meghatározott személy;

10. egyedülálló: az Szt. 4. § (1) bekezdés l) pontjában meghatározott személy;

11. környezettanulmány: a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

szóló 2004. évi CXL. törvényben (a továbbiakban Ket.) meghatározott helyszíni szemle.



4. Eljárási rendelkezések


4. §


(1) Battonya Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendeletben meghatározott települési támogatással és a köztemetéssel kapcsolatos elsőfokú hatásköreinek gyakorlását a Szociális Bizottságra átruházza.


(2) Két bizottsági ülés közötti időszakban a halasztást nem tűrő, azonnali intézkedést igénylő esetben (krízishelyzet) rendkívüli települési támogatás esetén - átruházott hatáskörben - a polgármester jár el.


5. §


(1) A települési támogatás megállapítása kérelemre történik, melyet az e célra rendszeresített, a rendelet mellékletét képző formanyomtatványon kell előterjeszteni. A rendkívüli települési támogatás megállapítása az Szt. 45. § (5) bekezdésében foglaltak szerint hivatalból is megállapítható.


(2) A települési támogatás megállapításához a kérelmező köteles a saját és – a települési támogatás keretében biztosított egyes ellátásoktól függően - a vele egy háztartásban élő személyek vagy egy családban élő közeli hozzátartozók vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni, illetve azokat igazolni. Rendkívüli települési támogatás esetén a vagyoni viszonyokról nem kell nyilatkozni.


(3)  A kérelemhez csatolni kell a formanyomtatványban felsorolt – a települési támogatás egyes formáira való jogosultság megállapításához szükséges – mellékleteket.


(4) A kérelem a Battonyai Polgármesteri Hivatalnál (a továbbiakban: polgármesteri hivatal) postai úton vagy személyesen terjeszthető elő. Amennyiben a kérelmező igazolja, hogy nem tud személyesen eljárni, helyette meghatalmazottja is eljárhat.


6.§


A Szociális Bizottság a polgármesteri hivatal és az Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezet közreműködésével a kérelmezőnél környezettanulmányt készíthet a kérelemben benyújtott nyilatkozatban és igazolásban szereplő adatok valódiságának vagy a jogosultság feltételei meglétének ellenőrzése érdekében, továbbá akkor, ha az az érdemi döntés meghozatalához – a tényállás tisztázása céljából – szükséges.


7.§


A megállapított  pénzbeli ellátás kifizetése – a rendkívüli települési támogatás kivételével – folyószámlára utalással történik a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig.

A rendkívüli települési támogatás pénztári napokon a polgármesteri hivatal pénztárában kerül kifizetésre a döntés közlését követő 15 napon belül.

A lakatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez természetben nyújtott települési támogatás szolgáltató részére történő utalására a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig kerül sor.

Azonnali kifizetésre akkor kerülhet sor, ha annak hiánya a rászorulónak az életét, egészségét, testi épségét veszélyeztetné.


8. §


A jogosulatlanul igénybe vett ellátás megtérítésére, elengedésére, csökkentésére és a részletfizetés engedélyezésére az Szt. 17. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.


II. Fejezet

A települési támogatás


9. §


(1) Battonya Város Önkormányzat Képviselő-testülete a települési támogatás keretében a rendkívüli települési támogatás mellett a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújt támogatást.

(2) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás havi rendszerességgel, pénzbeli vagy természetbeni ellátás formájában, a rendkívüli települési támogatás pedig eseti jelleggel, pénzbeli ellátás formájában nyújtott támogatás.


5. A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás


10. §


(1) A hatáskör gyakorlója a szociálisan rászoruló háztartások részére, a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások viseléséhez települési támogatást nyújthat.


(2) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás villanyáram-, víz és gázfogyasztás, a távhő-szolgáltatás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díjához, a lakbérhez vagy az albérleti díjhoz, a közös költséghez, illetve a tüzelőanyag költségeihez nyújtható.


(3) A települési támogatás e formáját elsősorban természetbeni szociális ellátás formájában, a szolgáltató részére történő utalással, a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, melyek megfizetésének az elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértében veszélyezteti.


(4)[1] A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra az a személy jogosult, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 160 %-át, és a háztartás egyik tagja sem rendelkezik vagyonnal. Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.


(5) A fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási egységet kifejező arányszáma, ahol

            a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

            b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

            c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

            d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8,

            e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.


(6) Ha a háztartásban

a) az (5) bekezdés a)-c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékben vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) az (5) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak

rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.


(7) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot és a nevelőszülőt – él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.


(8) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás esetében a lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó helyben elismert havi költség összege – a településen jellemző költségek figyelembevételével – 450 forint.


(9) Az elismert lakásnagyság

            a) ha a háztartásban egy személy lakik 35 nm,

            b) ha a háztartásban két személy lakik 45 nm,

            c) ha a háztartásban három személy lakik 55 nm,

            d) ha a háztartásban négy személy lakik 65 nm,

            e) ha négy személynél több lakik a háztartásban a d) pontban megjelölt lakásnagyság   és minden további személy után 5-5 nm,

de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.


(10) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás egy hónapra jutó összege

a) a lakásfenntartás elismert havi költségének 30 %-a, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 %-át,

b) a lakásfenntartás elismert havi költségének és a támogatás mértékének (a továbbiakban: TM) szorzata, ha a jogosult háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az a) pont szerinti mértéket meghaladja, azonban nem lehet kevesebb, mint 2500 forint, azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.

(10a)[2] A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás egy hónapra jutó összege a 4500 forintot nem haladhatja meg.


(11) A (10) bekezdés b) pontja szerinti TM kiszámítása a következő módon történik:


TM= 0,3-        J-0,5 NYM     x 0,15,

                            NYM

ahol a J a jogosult háztartásában egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelmet, az NYM pedig az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét jelöli. A TM-et századra kerekítve kell meghatározni.


(12) Nem jogosult lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra az, aki a kérelem benyújtásának időpontjában az Szt. szerinti lakásfenntartási támogatásban részesül.


(13) A települési támogatás e formája ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. Külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.


(14) A települési támogatás e formáját egy évre kell megállapítani.


11. §


(1) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás megállapítása iránti kérelmet a 1. számú melléklet szerinti formanyomtatványon, az abban megjelölt igazolásokkal együtt kell benyújtani.


(2) A támogatás a kérelem benyújtása szerinti hónap első napjától havi rendszerességgel illeti meg az arra jogosultat.


(3) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás megállapítása iránti kérelem elbírálásához, a megalapozott döntés meghozatala érdekében a Szociális Bizottság a polgármesteri hivatal közreműködésével környezettanulmányt készít. A kérelmező köteles a helyszíni szemle során az eljáró ügyintézővel együttműködni.


12. §


Azon személy esetében, akinél előrefizetős gáz- vagy áramfogyasztást mérő készülék működik, a települési támogatást természetben, a készülék működtetését lehetővé tevő eszköz (a továbbiakban: kódhordozó) formájában kell nyújtani, ideértve a készülék feltöltésének elektronikus úton, a fogyasztó javára történő teljesítését is.


13. §


Ha a települési támogatásban részesülő személy lakcíme a támogatás folyósításának időtartama alatt megváltozik, vagy a jogosult meghal, a változás, illetve a haláleset hónapjára járó támogatást Battonya Város Önkormányzata (korábban illetékes folyósító szerv) teljes összegben folyósítja, de a támogatás további folyósítását meg kell szüntetni.


14. §


(1) A Szociális Bizottság a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra való jogosultság egyéb feltételeként előírhatja, hogy a kérelmező, illetve az ellátás jogosultja a lakókörnyezet rendezettsége érdekében meghatározott kötelezettségnek tegyen eleget, így különösen

a) az általa lakott lakás vagy ház rendeltetésszerű használatára, higiénikus állapotának biztosítására,

b) az ingatlan udvara, kertje, valamint az ingatlan öt méteres körzetének rendszeres gondozására, tisztántartására, szemét- és gyommenetesítésére, művelésbe vonására,

c) az állattartásra vonatkozó jogszabályi előírások betartására

kötelezhető.

(2) A Szociális Bizottságnak az általa előírt kötelezettségek teljesítésére a kérelmezőt, illetve a jogosultat megfelelő, de legalább ötnapos határidő tűzésével – az elvégezendő tevékenység konkrét megjelölésével – fel kell szólítania. Amennyiben a kérelmező vagy a jogosult a feltételeknek felszólítás ellenére sem tesz eleget, a megállapított támogatást meg kell szüntetni.


(3) Amennyiben a Szociális Bizottság a megállapított települési támogatást megszünteti, ugyanazon lakásra vonatkozóan

a) a döntés jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül a háztartás egyik tagja sem nyújthat be lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás megállapítása iránti kérelmet, valamint

b) a döntés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül benyújtott kérelem esetén a támogatás kizárólag természetbeni szociális ellátás formájában nyújtható.


(4) Az előírt kötelezettség betartását a Szociális Bizottság a polgármesteri hivatal közreműködésével környezettanulmány útján ellenőrzi.



6. A rendkívüli települési támogatás


15. §


(1) A hatáskör gyakorlója az e rendeletben meghatározottak szerint – kérelemre vagy hivatalból  indult eljárásban – eseti jelleggel rendkívüli települési támogatást nyújt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő azon személyek részére, akik  önmaguk vagy családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások miatt anyagi segítségre szorulnak, feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 130 %-át.


(2) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondnak minősül különösen

a) betegség, baleset, hozzátartozó halálesete miatt többletkiadások folytán bekövetkezett élethelyzet,

b) önhibáján kívül bekövetkezett lakhatást biztosító épületet elpusztító vagy rendeltetését akadályozó elemi kár (pl. tűz, szél- illetve hóvihar, más időjárási károsító hatás stb.) vagy meghibásodás (pl. csőtörés, elektromos meghibásodás stb.),

c) egyedül élő ellátatlan személy,

d) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához kapcsolódó többletkiadás folytán bekövetkező élethelyzet,

e) a gyermek iskoláztatásának biztosítása érdekében anyagi segítségre szoruló személy,

f) a gyermek fogdásának előkészítéséhez kapcsolódó kiadások miatt anyagi segítségre szoruló személy,

g) a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások miatt anyagi segítségre szoruló személy,

h) a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szoruló személy.


(3) Különös méltánylást érdemlő esetben az (1) bekezdésben meghatározott egy főre jutó jövedelemnél magasabb jövedelem esetén is megállapítható rendkívüli települési támogatás.


(4) A (3) bekezdés alkalmazásában különös méltánylást érdemlő körülménynek kell tekinteni, ha a kérelemben megjelölt létfenntartást veszélyeztető élethelyzet hosszantartó vagy súlyos betegség, illetve kifizetett közműszámla miatt áll fenn, vagy ha az elemi kár nagysága azt indokolja.


(5) A rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelmet e rendelet 2. számú mellékletét képző formanyomtatványon nyújtható be, az ott meghatározott igazolásokkal együtt. Az átmeneti megélhetési nehézségek esetén igényelt rendkívüli települési támogatás megállapításához a pénzbeli támogatásra okot adó körülményeket hitelesen igazolni kell.


16. §


(1) Ha a rendkívüli települési támogatás iránti kérelem rendkívüli gyógyszersegély megállapítására irányul, a kérelem kötelező melléklete a gyógyszer költségéről szóló igazolás.


(2) A rendkívüli települési támogatás keretében nyújtott rendkívüli gyógyszersegély azon személy eseti gyógyszerkiadásának csökkentésére szolgál, aki esetenként egy-egy betegség miatt jelentkező magas gyógyszerkiadást jövedelmi helyzete miatt nem képes viselni.


17. §


A kérelmező vagy a kérelmező családtagjának létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetre, valamint időszakos vagy tartós létfenntartási gondra hivatkozással csak akkor lehet rendkívüli települési támogatást megállapítani, ha az előző támogatás óta 30  nap eltelt, kivéve, ha a késedelem a kérelmező életét, egészségét veszélyeztetné.


18. §


(1) Ha az ügy összes körülményeit mérlegelve attól lehet tartani, hogy a kérelmező a támogatást nem a kérelemben megjelölt célra használná fel, a döntést hozó - a felhasználás ellenőrzésének keretében – a kérelmezőt a felhasználást alátámasztó dokumentumok becsatolására hívhatja fel, vagy a támogatás céljával egyező felhasználása érdekében az Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezetet közreműködésre hívhatja fel. Rendkívüli gyógyszersegély jogcímén megállapított rendkívüli települési támogatás cél szerinti felhasználásáról a kérelmező köteles minden esetben a felhasználást igazoló dokumentumot becsatolni.


(2) Ha a kérelmező a felhasználást igazoló dokumentumokat a határozatban megjelölt határnapig nem csatolja be, a kötelezettség teljesítéséig az új rendkívüli települési támogatás megállapítására irányuló kérelmét el kell utasítani, kivéve, ha a támogatás elmaradása a kérelmező életét, egészségét veszélyeztetné.


19. §


(1) Azon személy részére, aki az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodott, de arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként rendkívüli települési támogatás állapítható meg.


(2) A rendkívüli települési támogatás összege a kérelmező rászorultságától függően nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének 20 %-nál.


(3) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének összegét a 3. számú melléklet tartalmazza.


(4) Az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről – a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére – kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot. A megállapított támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának a tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező nevére vissza kell adni.


(5) Az eltemettető elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulásként igényelt rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelmet az elhalálozás napjától számított hatvan napon belül nyújthatja be.


(6) Nem állapítható meg az (1) bekezdés szerinti rendkívüli települési támogatás annak a személynek, aki a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.



IV. Fejezet

Szociális szolgáltatások


7. Az ellátások formái


20. §


(1) Az önkormányzat az Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezeten belül az alábbi, személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás,

c)családsegítés,

d) nappali ellátás,

e)jelzőrendszeres házi segítségnyújtás (Medgyesegyháza város  Önkormányzatának gesztorságával, a vele kötött megállapodás alapján),

f)támogató szolgáltatás (Mezőkovácsháza város Önkormányzatának gesztorságával, a vele kötött megállapodás alapján),

g) szenvedélybetegek közösségi ellátása gesztorként Mezőhegyes, Mezőkovácsháza, Kaszaper, Kevermes, Dombegyház, Kisdombegyház, Magyardombegyház, Végegyháza, Almáskamarás, Dombiratos, Kunágota, Magyarbánhegyes, Medgyesbodzás, Medgyesegyháza, Nagybánhegyes, Nagykamarás, Pusztaottlaka településeire kiterjedően, a velük kötött megállapodás alapján,

h) demens személyek nappali ellátása


(2) Az önkormányzat szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre a szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére.

A szociálpolitikai kerekasztal tagjai:

a)a fenntartó képviseletében a Szociális Bizottság elnöke, továbbá

b)1 fő felnőtt-háziorvos

c)1 fő családgondozó

d)a mozgáskorlátozottak helyi szervezetének vezetője

e)a Nyugdíjasklub vezetője

f)a Képviselő-testület Szociális Bizottságának egy tagja

g)az Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezet képviselője. 



8. Étkeztetés


21. §


(1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a) koruk,

b) egészségi állapotuk,

c) fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

            d) szenvedélybetegségük, vagy

e) hajléktalanságuk miatt                                                             


(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából szociálisan rászorultnak kell tekinteni

a) egészségi állapotára tekintet nélkül a 62. életévét betöltött személyt,

b) aki a 62. életévét még nem töltötte be, de a háziorvos vagy szakorvos által

igazolt betegsége vagy fogyatékossága miatt önmaga, illetve eltartottja napi legalább egyszeri meleg étkeztetéséről tartósan vagy átmeneti jelleggel nem tud gondoskodni.


(3) A szociális rászorultságot az intézményvezető állapítja meg.


(4) Az étkeztetés az igénybevevők szükségleteinek megfelelően megszervezhető az étel

a) kiszolgálásával egyidejű helyben fogyasztással,

            b) elvitelének lehetővé tételével,

c) lakásra szállításával.


(5) Az étkeztetés, házi segítségnyújtás és nappali ellátás iránti kérelmek alapján az ellátás biztosításáról az  Egészségügyi és Szociális Ellátó Szervezet vezetője dönt.


9. Térítési díj


22. §


(1) A személyes gondoskodás körébe tartozó ellátások közül az étkeztetés és a házi segítségnyújtás térítési díjait (a továbbiakban: intézményi térítési díj) a rendelet 4. számú melléklete tartalmazza.

(2) Az intézményi térítési díjat - a házi segítségnyújtás, a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás és a támogató szolgálat kivételével - ellátási napra vetítve kell megállapítani.

(3) Az önkormányzat a családsegítést és a szenvedélybetegek közösségi ellátását térítésmentesen biztosítja.


10.  Személyi térítési díj


23. §


(1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért az azokat igénybevevő jogosult, a szülői felügyeleti joggal rendelkező törvényes képviselő, valamint a jogosult tartására,   gondozására köteles és képes személy (a továbbiakban: kötelezett)  térítési  díjat (személyi térítési díj) köteles fizetni.                                                      


(2) A személyi térítési díjat a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás személyi térítési díjának

kivételével havonta utólag, a tárgyhónapot követő hó 10. napjáig kell megfizetni.


(3) Az intézmény vezetője az intézményi térítési díjak alapján meghatározott személyi

térítési díjakat – az intézményi térítési díjaknak a Képviselő-testület által történt felülvizsgálatát követően egy hónapon belül – felülvizsgálja. Az így megállapított új személyi térítési díjakat a felülvizsgálatot követő hónap első napjától kell megfizetni.


(4) A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás esetében a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás intézményi térítési díja teljes összegének megtéríttetéséről az intézmény vezetője gondoskodik.


(5) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás intézményi térítési díja rászorult esetén 0 Ft/hó., nem rászorult esetén 100 Ft/nap.   


(6) A támogató szolgáltatás

            a) szociálisan rászorult igénybevevők térítési díjai:

                        aa) személyi szállítás térítési díja jövedelmi viszonytól függetlenül:  55 Ft/km.

                        ab) személyi segítés térítési díja: térítésmentes ( 0 Ft/óra)

b) a szabadkapacitás terhére szolgáltatást igénybevevők térítési díjai:

                        ba) személyi segítés térítési díja: 3.215 Ft/óra

c) jövedelmi helyzet alapján fizetendő térítési díj:

                        ca) 75.500 Ft. alatti jövedelemmel rendelkezőknek                         1.415 Ft/óra

                        cb) 75.501 Ft - 95.500 Ft. közötti jövedelemmel rendelkezők         2.015 Ft/óra

                        cc) 95.501 Ft – 105.500 Ft. közötti jövedelemmel rendelkezők      2.615 Ft/óra

                        cd) 105.501 Ft. feletti jövedelemmel rendelkezők                           3.215 Ft/óra

d) szabad kapacitás terhére személyi szállítás térítési díja a támogató szolgálat gépjárműivel:

da) JAZ 859 frsz. gépjárművel 108 Ft/km.           intézményi               77 Ft/km

db) KBG 099 frsz. gépjárművel 266 Ft/km.         intézményi              161 Ft/km.                                                  


(7) A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás személyi térítési díja azonos az intézményi térítési díj összegével. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás személyi térítési díját a tárgyhónapot követő hónap tizenötödik napjáig kell megfizetni.


(8) A támogató szolgáltatás személyi térítési díja megegyezik az intézményi térítési díj összegével.


 V. Fejezet

Záró rendelkezések


24. §


(1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az egyes szociális ellátásokról és az intézményi térítési díjakról szóló 16/2013. (XII.20.) sz. önkormányzati rendelet, valamint az önkormányzati segély természetben – vásárlási utalvány formájában – történő biztosításáról szóló 5/2014. (II.28.) sz. önkormányzati rendelet.




Battonya, 2015. február 25.

Marjai János               Varga István Tamás

                                                polgármester                          jegyző

Kihirdetve: 2015. február 26. napján a települési támogatásról, valamint a szociális szolgáltatásokról és az intézményi térítési díjakról szóló 4/2015. (II.26.) önkormányzati rendelet.

      

 Varga István Tamás

     jegyző






1. számú melléklet

a 4/2015. (II.26.) számú önkormányzati rendelethez

Kérelem

Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás megállapításához

1. Személyi adatok

1.1. A kérelmező személyre vonatkozó adatok:

Neve: ................................................................................................................................................


Anyja neve: ..................................................................................................................................

Születés helye, ideje : .....................................................................................................................

Lakóhely: .........................................................................................................................................

Tartózkodási hely: ..........................................................................................................................

Társadalombiztosítási Azonosító Jele: c c c c c c c c c

Állampolgársága: ..............................................................................................................................

Telefonszám (nem kötelező megadni): ...............................................................................................

E-mail cím (nem kötelező megadni): ...............................................................................................

1.2. A kérelmező idegenrendészeti státusza (nem magyar állampolgárság esetén):

c szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező, vagy

c EU kék kártyával rendelkező, vagy

c bevándorolt/letelepedett, vagy

c menekült/oltalmazott/hontalan.

1.3. Kérelmezővel közös háztartásban (azonos lakcímen) élők száma: ………… fő.

1.4. Kérelmező háztartásában élők személyi adatai:

Név

Születési hely, idő

Anyja neve

Társadalombiztosítási Azonosító Jele

1.




2.




3.




4.




5.




1.5. Kijelentem, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában a háztartásom táblázatban feltüntetett tagjai között van olyan személy:

a) aki után vagy részére súlyos fogyatékosság vagy tartós betegség miatt magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak; ha igen, akkor e személyek száma ............ fő,

b) aki fogyatékossági támogatásban részesül; ha igen, akkor e személyek száma .......... fő,

c) aki gyermekét egyedülállóként neveli; ha igen, akkor e személyek száma .......... fő.

2. Jövedelmi adatok

A kérelmező, valamint a vele közös háztartásban élő személyeknek a havi jövedelme forintban:

Jövedelem típusa

Kérelmező

Kérelmezővel közös háztartásban élő további személyek

1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási jogviszonyból származó jövedelem



2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem



3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások



4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű ellátások



5. Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások



6. Egyéb jövedelem



7. Összes jövedelem



3. Lakásviszonyok

3.1. A támogatással érintett lakás nagysága: ………….. m2

3.2. A lakásban tartózkodás jogcíme: …………………………………………..


4. Nyilatkozatok


4.1. A kérelemmel érintett lakásban előrefizetős gáz- vagy áramszolgáltatást mérő készülék


működik – nem működik (a megfelelő rész aláhúzandó).


Amennyiben igen, kérjük, nevezze meg a szolgáltatót: ……………. …………………………………


{Azon személy részére, akinél készülék működik, a lakásfenntartási támogatást részben vagy egészben a készülék működtetését lehetővé tevő eszköz (kódhordozó) formájában kell nyújtani, ideértve a készülék feltöltésének elektronikus úton, a fogyasztó javára történő teljesítését is [4/2015.(II.26.) sz. önkormányzati rendelet ]}


4.2. A lakhatást a legnagyobb mértékben veszélyeztető lakásfenntartási kiadás(ok):

……………………………………………………………………………………………………………

    


4.3. Felelősségem tudatában kijelentem, hogy

a) életvitelszerűen a lakóhelyemen/a tartózkodási helyemen élek* (a megfelelő rész aláhúzandó),

b) a közölt adatok a valóságnak megfelelnek.


Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális hatáskört gyakorló szerv a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (7) bekezdése alapján – az állami adóhatóság illetékes igazgatósága útján – ellenőrizheti.


Hozzájárulok – az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 5.§-a alapján -  a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.


Tudomásul veszem továbbá, hogy valótlan adatközlés esetén a támogatás megszüntetésre kerül és a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást a folyósító szerv visszakövetelheti.




Dátum: ................................................

..........................................................................
kérelmező aláírása

..........................................................................
a háztartás nagykorú tagjainak aláírása



* Ezt a nyilatkozatot csak abban az esetben kell megtenni, ha bejelentett lakó- és tartózkodási hellyel is rendelkezik.












Vagyonnyilatkozat

1. A kérelmező személyes adatai

Neve: ………………………………………………………………………………………………......    

Születési neve: …………………………………………………………………………………………   

Anyja neve: ……………………………………………………………………………………………    

Születési hely, év, hó, nap: ……………………………………………………………………………    

Lakóhely: ……………………………………………………………………………………………..     

Tartózkodási hely: …………………………………………………………………………………….     

2. A kérelmező és a vele együtt élő közeli hozzátartozójának, lakásfenntartási támogatás esetén a háztartás valamennyi tagjának vagyona

A. Ingatlanok

1. Lakástulajdon és lakótelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat): címe: ................. város/község ................... út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ..........................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Haszonélvezeti joggal terhelt: igen nem (a megfelelő aláhúzandó)

2. Üdülőtulajdon és üdülőtelek-tulajdon (vagy állandó, illetve tartós használat): címe: ....................... város/község .................................. út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ...................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .............................................. Ft

3. Egyéb, nem lakás céljára szolgáló épület-(épületrész-)tulajdon (vagy állandó használat): megnevezése (zártkerti építmény, műhely, üzlet, műterem, rendelő, garázs stb.): ............................ címe: ...................................... város/község ........................... út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .............................................. Ft

4. Termőföldtulajdon (vagy állandó használat): megnevezése: .......................... címe: ........................................ város/község .............................. út/utca .................... hsz. alapterülete: ........... m2, tulajdoni hányad: ...................., a szerzés ideje: ................ év

Becsült forgalmi érték:* .............................................. Ft

B. Egyéb vagyontárgyak

Gépjármű:

a) személygépkocsi: ......................................... típus .................. rendszám

szerzés ideje, valamint a gyártás éve: .............................................................

Becsült forgalmi érték:** ...................................... Ft

b) tehergépjármű, autóbusz, motorkerékpár, vízi- vagy egyéb jármű: ................................ típus ..................... rendszám

szerzés ideje, valamint a gyártás éve: .................................................................

Becsült forgalmi érték:** ............................................ Ft

Kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Hozzájárulok a nyilatkozatban szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárásban történő felhasználásához, kezeléséhez.

Kelt: .......... év .............................. hó ............ nap

........................................

       aláírás

Megjegyzés:

Ha a kérelmező vagy családtagja bármely vagyontárgyból egynél többel rendelkezik, akkor a vagyonnyilatkozat megfelelő pontját a vagyontárgyak számával egyezően kell kitölteni. Amennyiben a vagyonnyilatkozatban feltüntetett vagyon nem a Magyarország területén van, a forgalmi értéket a vagyon helye szerinti állam hivatalos pénznemében is fel kell tüntetni.

__________

* Becsült forgalmi értékként az ingatlannak a településen szokásos forgalmi értékét kell feltüntetni.

** Becsült forgalmi értékként a jármű kora és állapota szerinti értékét kell feltüntetni.
















Tájékoztató a kérelem kitöltéséhez


1. Személyi adatok kitöltéséhez

1.1. „Egyedülálló” az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van. A házastársak akkor tekinthetők különélőnek, ha a lakcímük különböző.

1.2. Közeli hozzátartozó”:

1.2.1. a házastárs, az élettárs,

1.2.2. a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),

1.2.3. korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek),

1.2.4. a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, a szülő házastársa vagy élettársa, valamint a db) vagy dc) alpontban meghatározott feltételeknek megfelelő testvér;

1.2.5. A tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek egészségi állapotára vonatkozó igazolásokat - a magasabb összegű családi pótlékra, illetve a fogyatékossági támogatásra vonatkozó irat kivételével - a kérelemhez csatolni kell.

1.3. „háztartás”: az egy lakásban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége.

2. Jövedelmi adatok kitöltéséhez:

2.1.  „Jövedelem”: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

2.2.  A jövedelmi adatok alatt havi nettó jövedelmet kell érteni. A nettó jövedelem kiszámításánál a bevételt az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett összegben kell feltüntetni.

2.2.1. Elismert költségnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költség, valamint a fizetett tartásdíj.

2.2.2. Befizetési kötelezettségnek minősül a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített vállalkozási adó, a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, egészségbiztosítási hozzájárulás és járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék, nyugdíjjárulék, nyugdíjbiztosítási járulék, magán-nyugdíjpénztári tagdíj és munkavállalói járulék.

2.3. Ha a magánszemély az egyszerűsített vállalkozói adó vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapjául szolgáló bevételt szerez, a bevétel csökkenthető a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint elismert költségnek minősülő igazolt kiadásokkal, ennek hiányában a bevétel 40%-ával. Ha a mezőgazdasági őstermelő adóévi őstermelésből származó bevétele nem több a kistermelés értékhatáránál (illetve ha részére támogatást folyósítottak, annak a folyósított támogatással növelt összegénél), akkor a bevétel csökkenthető az igazolt költségekkel, továbbá a bevétel 40%-ának megfelelő összeggel vagy a bevétel 85%-ának, illetve állattenyésztés esetén 94%-ának megfelelő összeggel.

2.4. Nem minősül jövedelemnek, így nem kell feltüntetni a jövedelmek között az önkormányzati segélyt, a rendkívüli települési támogatást, a lakásfenntartási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény keretében nyújtott támogatást és az a melletti pótlékot, a nevelőszülők számára fizetett nevelési díjat és külön ellátmányt, az anyasági támogatást, a tizenharmadik havi nyugdíjat, a szépkorúak jubileumi juttatását, a súlyos mozgáskorlátozott személyek pénzbeli közlekedési kedvezményeit, a vakok személyi járadékát és a fogyatékossági támogatást, a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatást, az alkalmi munkavállalói könyvvel történő munkavégzés, az egyszerűsített foglalkoztatás, valamint az adórendszeren kívüli keresettel járó háztartási munka havi ellenértékét, a házi segítségnyújtás keretében társadalmi gondozásért kapott tiszteletdíjat, az energiafelhasználáshoz nyújtott támogatást, a szociális szövetkezet tagja által a szövetkezetben végzett tevékenység ellenértékeként megszerzett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján adómentes bevételt.

2.5. A jövedelemszámításnál figyelmen kívül kell hagyni a közfoglalkoztatásból származó havi jövedelemnek a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegét meghaladó részét.

2.6. A családtagok jövedelmét külön-külön kell feltüntetni. A családi pótlékot, az árvaellátást és a tartásdíj címén kapott összeget annak a személynek a jövedelmeként kell figyelembe venni, akire tekintettel azt folyósítják.

2.7. A havi jövedelem kiszámításakor

2.7.1. rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap alatt,

2.7.2. nem rendszeres jövedelem, illetve vállalkozásból, őstermelésből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összeg egy havi átlagát kell együttesen figyelembe venni.

2.8. A jövedelem típusai:

2.8.1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási viszonyból származó jövedelem: különösen a munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, honvédség, rendvédelmi szervek, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenységből, továbbá szövetkezet tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenységből származó jövedelem.

2.8.2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem: itt kell feltüntetni a jogdíjat, továbbá a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenységéből származó jövedelmet, a gazdasági társaság magánszemély tagja által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatást.

2.8.3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj.

2.8.4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások: öregségi, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás, baleseti hozzátartozói nyugellátások, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék, az átmeneti bányászjáradék, rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rokkantsági járadék, rehabilitációs járadék, politikai rehabilitációs ellátások, házastársi pótlék, házastárs után járó jövedelempótlék, közszolgálati járadék.

2.8.5. Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások: különösen az időskorúak járadéka, a rendszeres szociális segély, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az ápolási díj; munkanélküli járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.

2.8.6. Egyéb jövedelem: például az ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, a felzárkózást elősegítő megélhetési támogatás, a nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem, életjáradékból, föld és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amely az előző sorokban nem került feltüntetésre.

2.9. A jövedelemről a kérelemhez mellékelni kell a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát.

3. Csatolandó mellékletek

A jövedelem igazolására:

3.1. munkabérről, munkáltató által fizetett táppénzről a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás,

3.2. nem havi rendszerességgel szerzett jövedelem esetén, valamint a vállalkozásból vagy őstermelői tevékenységből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap  alatt szerzett jövedelem egy havi átlagáról szóló nyilatkozat,

3.3. álláskeresési támogatás esetén az állami foglalkoztatási szerv megállapító határozata és a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegét igazoló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.4. nyugdíj, nyugdíjszerű  rendszeres pénzellátás esetén  a folyósító szerv ellátás összegére, típusára vonatkozó tárgyévi értesítése és a kérelem benyújtását megelőző havi igazolószelvény, bankszámlakivonat,

3.5. gyermekgondozási támogatások esetében a kérelem benyújtását megelőző havi összegről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.6. gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző havi postai feladóvevény vagy bankszámlakivonat, ennek hiányában az összeg átadásáról szóló és büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat,

3.7. a házasság felbontását, gyermekelhelyezést megállapító bírósági végzés, vagy a szülői felügyeleti jogok rendezése tárgyában a gyámhatóság előtt felvett jegyzőkönyvet,

3.8. amennyiben a kérelmező vagy a családjában élő közeli hozzátartozója rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik és álláskereső, úgy az erről szóló nyilatkozat és az illetékes munkaügyi központ igazolása arról, hogy regisztrált álláskereső és ellátásban nem részesül,

3.9. a járási hivatal által folyósított foglalkoztatást helyettesítő támogatás, egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás, időskorúak járadéka, ápolási díj megállapításáról szóló határozat és a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegéről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.10. közfoglalkoztatott esetében az utolsó fizetési igazolás,

3.11. tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek, fiatal felnőtt esetén a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos személy egészségi állapotára vonatkozó igazolás,

3.12. egyéb jövedelem esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozat.

Egyéb igazolások:

 - a 16 évesnél idősebb gyermek tanulói, hallgatói jogviszonyának igazolása

- gyámolt, illetve gondokolt esetén a gyám- illetve gondok kirendelő határozat,

- amennyiben a kérelmező és a vele egy háztartásban élők albérletben élnek, az albérleti szerződés másolatát; szívességi lakáshasználat esetén a tulajdonos nyilatkozatát a szívességi lakáshasználatról; a megosztott lakás esetén a bírói ítéletet,

- a lakás nagyságának (m2) hitelt érdemlő igazolását (tulajdoni lap, adásvételi szerződés, alaprajz, stb.),

- a közüzemi szolgáltatói számlát, ahova a támogatás folyósítását kéri.

Egyéb tájékoztatás:

- a települési támogatást szolgáltatási, egyetemes szolgáltatási vagy közszolgáltatási szerződés alapján nyújtó szolgáltató a támogatást az általa vagy megbízottja által kiállított számlában (részszámlában) havonta, illetve a számlakibocsátás gyakoriságához igazodóan, külön soron a számla végösszegének támogatással való csökkentése révén érvényesíti.

- a szolgáltató a támogatást első ízben az adatszolgáltatásnak a szolgáltatóhoz történő beérkezését és feldolgozását követő első számlában érvényesíti.

- amennyiben a támogatás összege az adott számla végösszegét meghaladja, a jóváírást követően fennmaradó különbözeti összeg a következő számlában kerül érvényesítésre. Amennyiben a különbözeti összeg a következő számlában teljes mértékben nem jóváírható, az a további számlá(k)ban a teljes jóváírásig érvényesítésre kerül.




2.  számú melléklet

a 4/2015. (II.26.) számú önkormányzati rendelethez

Kérelem

rendkívüli települési támogatás megállapításához

1. [3]A kérelmező személyi adatai

Név: ....................................................................................................................................

Születési hely, idő: ..............................................................................................................

Anyja neve: .........................................................................................................................

Lakóhely:.............................................................................................................................

Tartózkodási hely:................................................................................................................

Telefonszám (nem kötelező megadni): ................................................................................

E-mail (nem kötelező megadni): ..........................................................................................

Társadalombiztosítási Azonosító Jel: ……………………………………………………………...

2. A kérelem indokai:

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

3. A közeli hozzátartozókra és jövedelmükre – valamint a kérelmező jövedelmére -  vonatkozó adatok

3.1. A kérelmező családi állapota

                egyedülálló

            házastársával/élettársával él együtt

3.2.[4] A házastárs/élettárs személyi adatai:

Név: ....................................................................................................................................

Születési hely, idő: ..............................................................................................................

Anyja neve: .........................................................................................................................

Lakóhely:.............................................................................................................................

Tartózkodási hely:................................................................................................................

Társadalombiztosítási Azonosító Jel: ……………………………………………………………...


3.4.[5] A kérelmezővel együtt élő, eltartott gyermekeinek száma összesen: ………. fő


Név

Születési hely, idő

Társadalombiztosítási Azonosító Jel

16. életévet betöltött személy esetén az oktatási int. megnevezése

Megjegyzés*































* Ebben az oszlopban kell feltüntetni, ha a 16-20 év közötti gyermek nem jár oktatási intézménybe, de önálló keresettel még nem rendelkezik vagy életkortól függetlenül a tartós betegség vagy fogyatékosság fennállását.


3.5. A kérelmező és  annak családjában élő közeli hozzátartozók havi jövedelme forintban:

Jövedelem típusa

Kérelmező jövedelme

Házastárs/Élettárs jövedelme

Kérelmező családjában élő egyéb személyek jövedelme

1.Munkaviszonyból és más foglalkoztatási jogviszonyból származó jövedelem






2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem






3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások






4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű ellátások






5.Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások






6. Egyéb jövedelem






7. Összes jövedelem







Egy főre jutó havi nettó jövedelem (ügyintéző tölti ki):.............................................. Ft/hó.


Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális hatáskört gyakorló szerv a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (7) bekezdése alapján – az állami adóhatóság illetékes igazgatósága útján – ellenőrizheti.


Hozzájárulok – az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 5.§-a alapján -  a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Tudomásul veszem továbbá, hogy valótlan adatközlés esetén a támogatás megszüntetésre kerül és a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatást a folyósító szerv visszakövetelheti.


Battonya, …………év ……………….hó ……nap


………………………………….                                

          kérelmező aláírása                                                  

Tájékoztató a kérelem kitöltéséhez

1. Személyi adatok kitöltéséhez

1.1. „Egyedülálló” az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van. A házastársak akkor tekinthetők különélőnek, ha a lakcímük különböző.

1.2. „Közeli hozzátartozó”:

1.2.1. a házastárs, az élettárs,

1.2.2. a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),

1.2.3. korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek),

1.2.4. a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, a szülő házastársa vagy élettársa, valamint a db) vagy dc) alpontban meghatározott feltételeknek megfelelő testvér;

1.2.5. A tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, illetve nevelt gyermek egészségi állapotára vonatkozó igazolásokat - a magasabb összegű családi pótlékra, illetve a fogyatékossági támogatásra vonatkozó irat kivételével - a kérelemhez csatolni kell.

2. Jövedelmi adatok kitöltéséhez:

2.1.  „Jövedelem”: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a jövedelemként figyelembe nem vett bevételt és az adómentes jövedelmet is, továbbá az a bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról, illetve az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

2.2.  A jövedelmi adatok alatt havi nettó jövedelmet kell érteni. A nettó jövedelem kiszámításánál a bevételt az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett összegben kell feltüntetni.

2.2.1. Elismert költségnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költség, valamint a fizetett tartásdíj.

2.2.2. Befizetési kötelezettségnek minősül a személyi jövedelemadó, az egyszerűsített vállalkozási adó, a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, egészségbiztosítási hozzájárulás és járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék, nyugdíjjárulék, nyugdíjbiztosítási járulék, magán-nyugdíjpénztári tagdíj és munkavállalói járulék.

2.3. Ha a magánszemély az egyszerűsített vállalkozói adó vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapjául szolgáló bevételt szerez, a bevétel csökkenthető a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint elismert költségnek minősülő igazolt kiadásokkal, ennek hiányában a bevétel 40%-ával. Ha a mezőgazdasági őstermelő adóévi őstermelésből származó bevétele nem több a kistermelés értékhatáránál (illetve ha részére támogatást folyósítottak, annak a folyósított támogatással növelt összegénél), akkor a bevétel csökkenthető az igazolt költségekkel, továbbá a bevétel 40%-ának megfelelő összeggel vagy a bevétel 85%-ának, illetve állattenyésztés esetén 94%-ának megfelelő összeggel.

2.4. Nem minősül jövedelemnek, így nem kell feltüntetni a jövedelmek között az önkormányzati segélyt, a rendkívüli települési támogatást, a lakásfenntartási támogatást, az adósságcsökkentési támogatást, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény keretében nyújtott támogatást és az a melletti pótlékot, a nevelőszülők számára fizetett nevelési díjat és külön ellátmányt, az anyasági támogatást, a tizenharmadik havi nyugdíjat, a szépkorúak jubileumi juttatását, a súlyos mozgáskorlátozott személyek pénzbeli közlekedési kedvezményeit, a vakok személyi járadékát és a fogyatékossági támogatást, a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatást, az alkalmi munkavállalói könyvvel történő munkavégzés, az egyszerűsített foglalkoztatás, valamint az adórendszeren kívüli keresettel járó háztartási munka havi ellenértékét, a házi segítségnyújtás keretében társadalmi gondozásért kapott tiszteletdíjat, az energiafelhasználáshoz nyújtott támogatást, a szociális szövetkezet tagja által a szövetkezetben végzett tevékenység ellenértékeként megszerzett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján adómentes bevételt.

2.5. A jövedelemszámításnál figyelmen kívül kell hagyni a közfoglalkoztatásból származó havi jövedelemnek a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegét meghaladó részét.

2.6. A családtagok jövedelmét külön-külön kell feltüntetni. A családi pótlékot, az árvaellátást és a tartásdíj címén kapott összeget annak a személynek a jövedelmeként kell figyelembe venni, akire tekintettel azt folyósítják.

2.7. A havi jövedelem kiszámításakor

2.7.1. rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap alatt,

2.7.2. nem rendszeres jövedelem, illetve vállalkozásból, őstermelésből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összeg egy havi átlagát kell együttesen figyelembe venni.

2.8. A jövedelem típusai:

2.8.1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási viszonyból származó jövedelem: különösen a munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban, bírósági, ügyészségi, igazságügyi szolgálati jogviszonyban, honvédség, rendvédelmi szervek, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses szolgálati jogviszonyában folytatott munkavégzésre irányuló tevékenységből, továbbá szövetkezet tagjaként folytatott - személyes közreműködést igénylő - tevékenységből származó jövedelem.

2.8.2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, illetve szellemi és más önálló tevékenységből származó jövedelem: itt kell feltüntetni a jogdíjat, továbbá a bérbeadó, a választott könyvvizsgáló tevékenységéből származó jövedelmet, a gazdasági társaság magánszemély tagja által külön szerződés szerint teljesített mellékszolgáltatást.

2.8.3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, családi pótlék, gyermektartásdíj.

2.8.4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások: öregségi, özvegyi és szülői nyugdíj, árvaellátás, baleseti hozzátartozói nyugellátások, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék, az átmeneti bányászjáradék, rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, rokkantsági járadék, rehabilitációs járadék, politikai rehabilitációs ellátások, házastársi pótlék, házastárs után járó jövedelempótlék, közszolgálati járadék.

2.8.5. Önkormányzat, járási hivatal és munkaügyi szervek által folyósított ellátások: különösen az időskorúak járadéka, a rendszeres szociális segély, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, az ápolási díj; munkanélküli járadék, álláskeresési járadék, álláskeresési segély, képzési támogatásként folyósított keresetpótló juttatás.

2.8.6. Egyéb jövedelem: például az ösztöndíj, szakképzéssel összefüggő pénzbeli juttatások, a felzárkózást elősegítő megélhetési támogatás, a nevelőszülői díj, szociális gondozói díj, végkielégítés és állampapírból származó jövedelem, ingatlan és ingó tárgyak értékesítéséből, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem, életjáradékból, föld és más ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, illetve minden olyan jövedelem, amely az előző sorokban nem került feltüntetésre.

2.9. A jövedelemről a kérelemhez mellékelni kell a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy annak másolatát.

3. Csatolandó mellékletek

A jövedelem igazolására:

3.1. munkabérről, munkáltató által fizetett táppénzről a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás,

3.2. nem havi rendszerességgel szerzett jövedelem esetén, valamint a vállalkozásból vagy őstermelői tevékenységből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap  alatt szerzett jövedelem egy havi átlagáról szóló nyilatkozat,

3.3. álláskeresési támogatás esetén az állami foglalkoztatási szerv megállapító határozata és a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegét igazoló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.4. nyugdíj, nyugdíjszerű  rendszeres pénzellátás esetén  a folyósító szerv ellátás összegére, típusára vonatkozó tárgyévi értesítése és a kérelem benyújtását megelőző havi igazolószelvény, bankszámlakivonat,

3.5. gyermekgondozási támogatások esetében a kérelem benyújtását megelőző havi összegről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.6. gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző havi postai feladóvevény vagy bankszámlakivonat, ennek hiányában az összeg átadásáról szóló és büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat,

3.7. a házasság felbontását, gyermekelhelyezést megállapító bírósági végzés, vagy a szülői felügyeleti jogok rendezése tárgyában a gyámhatóság előtt felvett jegyzőkönyvet,

3.8. amennyiben a kérelmező vagy a családjában élő közeli hozzátartozója rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik és álláskereső, úgy az erről szóló nyilatkozat és az illetékes munkaügyi központ igazolása arról, hogy regisztrált álláskereső és ellátásban nem részesül,

3.9. a járási hivatal által folyósított foglalkoztatást helyettesítő támogatás, egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás, időskorúak járadéka, ápolási díj megállapításáról szóló határozat, a kérelem benyújtását megelőző havi ellátás összegéről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,

3.10. közfoglalkoztatott esetében az utolsó fizetési igazolás,

3.11. tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek, fiatal felnőtt esetén a tartósan beteg, súlyosan fogyatékos személy egészségi állapotára vonatkozó igazolás,

3.12. egyéb jövedelem esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozat.

Egyéb igazolások:

 - a 16 évesnél idősebb gyermek tanulói, hallgatói jogviszonyának igazolása

- gyámolt, illetve gondokolt esetén a gyám- illetve gondok kirendelő határozat,

- rendkívüli gyógyszersegély esetén a gyógyszer költségéről szóló igazolás,

- a temetés költségeiről kiállított számla eredeti példánya, halotti anyakönyvi kivonat,

- minden olyan okirat, amely hitelesen igazolja a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetet, vagy a létfenntartási gondot ( pl. kórházi zárójelentés, orvosi igazolás, hatósági határozat, rezsi számla stb.)!












3. számú melléklet

a 4/2015. (II.26.) számú önkormányzati rendelethez


a helyben szokásos legolcsóbb temetés összegéről


A helyben szokásos legolcsóbb temetés összege 115.005 forint.









































4. számú melléklet

a 4/2015. (II.26.) számú önkormányzati rendelethez


az étkeztetés intézményi térítési díjáról, a házi segítségnyújtás óradíjáról és a nappali ellátás intézményi térítési díjáról



1) Nappali ellátás háromszori étkezéssel, nappali ellátást nyújtó intézményben:       1.177 Ft.

2) Nappali ellátás ebéddel, nappali ellátást nyújtó intézményben:                 592 Ft.

3) Nappali ellátás étkeztetés nélkül:                                                              0 Ft.

4) Demens ellátás háromszori étkezéssel, nappali ellátást nyújtó intézményben:      1.177 Ft.

5) Demens ellátás ebéddel, nappali ellátást nyújtó intézményben:                592 Ft.

6) Demens ellátás étkeztetés nélkül:                                                              0 Ft.

7) Étkeztetés elvitellel:                                                                                              592 Ft. + ÁFA

8) Étkeztetés házhoz szállítással:                                                                   592 Ft.+ÁFA+20 Ft

9) Házi segítségnyújtás óradíja:                                                                                 0 Ft.




[1]

Módosította a 9/2015. (V.I.) önk. rendelet

[2]

Módosította a 9/2015. (V.I) önk. rendelet

[3]

Módosította a 9/2015. (V.I.) önk. rendelet

[4]

Módosította a 9/2015. (V.I.) önk. rendelet

[5]

Módosította a 9/2015. (V.I.) önk. rendelet​

Mellékletek