Dombegyház Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2014. (X. 1.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatásról szóló 4/2014. (III.28.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2014. 10. 02- 2014. 10. 02

Dombegyház Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2014. (X. 1.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatásról szóló 4/2014. (III.28.) önkormányzati rendelet módosításáról1

2014.10.02.

Dombegyház Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/C. § (2) bekezdésében és 45. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatásról szóló 4/2014. (III.28.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § az alábbi, (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A rendelet hatálya nem terjed ki az ipari szennyvízre, szennyvíziszapok kezelésére, szállítására, ártalmatlanítására és a veszélyes hulladékokra, űrgödrök tartalmára, valamint az ezekkel összefüggő tevékenységekre.”

2. § A R. 2. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„2. § Az ingatlanhasználó köteles gondoskodni az ingatlanán keletkező háztartási szennyvíz szakszerű elhelyezéséről az alábbiak szerint:

a) ahol a háztartási szennyvíz közcsatornán történő elvezetésének lehetősége biztosított, azt a közcsatornába kell bevezetni,

b) ahol a háztartási szennyvíz közcsatornán történő elvezetésének lehetősége nem biztosított, a keletkező háztartási szennyvíz jogszabályi előírásoknak megfelelő tárolását, rendszeres elszállíttatását kell biztosítani,

c) azok a gazdálkodó szervezetek, amelyeknek fogyasztói, illetve gazdasági tevékenysége során szennyvíz keletkezik, a kötelező közszolgáltatás keretében szervezett hulladékbegyűjtést nem kötelesek igénybe venni, feltéve, hogy a gazdálkodó szervezet a hulladék hasznosítására vagy ártalmatlanítására vonatkozó kötelezettségét

ca) a jogszabályokban meghatározott feltételekkel, megfelelő hasznosító vagy ártalmatlanító eljárás, berendezés, létesítmény alkalmazásával saját maga teljesíti, vagy

cb) az erre feljogosított és engedéllyel rendelkező hulladékkezelőnek történő átadással, a kezelés költségeinek megfizetésével teljesíti.”

3. § A R. 3. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„3. § (1) A háztartási szennyvíz ideiglenes tárolására szolgáló létesítmény kiürítését, a háztartási szennyvíz összegyűjtését, szállítását és ártalommentes elhelyezését az Önkormányzat kötelező helyi közszolgáltatás útján látja el (a továbbiakban: szolgáltatás).

(2) A 2. § hatálya alá tartozó ingatlan használója a keletkező háztartási szennyvíz gyűjtéséről (tárolásáról) elhelyezéséről az e rendeletben meghatározott módon, a szolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.

(3) Az Önkormányzattal kötött külön megállapodás alapján a szolgáltatás teljes körű ellátását a Szolgáltató végzi, mely kizárólagosan jogosult a közszolgáltatás ellátásával kapcsolatos, jelen rendeletben előírt feladatok végrehajtására. Dombegyház nagyközség területén a háztartási szennyvíz összegyűjtését, elszállítását és ártalommentes elhelyezését Szikszai László egyéni vállalkozó végzi (székhely: 5667, Magyarbánhegyes, Jókai u. 42/A. – a továbbiakban: Szolgáltató). A háztartási szennyvíz elhelyezése az Alföldvíz Zrt. battonyai szennyvíztisztító telepén történik.

(4) Az ingatlanhasználó köteles a Szolgáltató által nyújtott közszolgáltatást igénybe venni.

(5) A kötelező szolgáltatással kapcsolatos szerződéses jogviszonyt a Szolgáltató és az ingatlanhasználó között a szolgáltatás igénybevételének ténye hozza létre.”

4. § A R. 4. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„4. § (1) A Szolgáltatóval a háztartási szennyvízzel kapcsolatosan kötelező közszolgáltatás teljesítésére a Képviselő-testület szerződést köt.

(2) A szerződésben rögzíteni kell különösen:

a) a háztartási szennyvíz elszállításának a bejelentésétől számított maximális határidejét,

b) a háztartási szennyvíz gyűjtésének módját,

c) a háztartási szennyvízzel kapcsolatosan a kötelező közszolgáltatás igazolási és ellenőrzési módját,

d) a leeresztőhely megnevezését, terhelhetőségét,

e) a közszolgáltatás finanszírozásának módját és feltételeit,

f) a Szolgáltatónak a lakosság felé irányuló tájékoztatási kötelezettségét,

g) a szerződés módosításának lehetséges okait és eljárási rendjét.

(3) Ha a közszolgáltatási szerződés határozott ideje lejár és nem kerül sor újabb szerződés megkötésére, és a szolgáltatás ellátására kiírt pályázat vagy közbeszerzési eljárás eredménytelenül zárult, vagy a Szolgáltató más okból nem képes a közszolgáltatás ellátására, a polgármester legfeljebb 6 hónapi időtartamra megbízást adhat - pályázat nélkül - a közszolgáltatás teljesítésére, amíg új szolgáltató pályázat vagy közbeszerzési eljárás útján történő kijelölésére nem kerül sor.

(4) Az Önkormányzat a kötelező közszolgáltatás ellátásának, valamint a szerződés végrehajtásának tapasztalatait évente értékeli.”

5. § A R. 3. cím és 5. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„3. A háztartási szennyvízzel kapcsolatos szolgáltatást ellátó Szolgáltató jogai és kötelezettségei"

5. § (1) A háztartási szennyvíz szállítása kizárólag erre a célra készített zárt rendszerű olyan járművel és úgy végezhető, hogy az teljes mértékben megfeleljen a mindenkor érvényes jogszabályoknak.

(2) A szolgáltatást ellátó köteles a szolgáltatást a bejelentéstől számított 24 órán belül - igénylővel egyeztetett időpontban - elvégezni.

(3) A szolgáltatást ellátó a háztartási szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve, ha a háztartási szennyvíz (szippantással eltávolítandó anyag) érzékszervi megállapítás alapján, vagy egyéb módon feltételezhető, vagy laboratóriumi vizsgálatokból megállapítható, hogy a közcsatornába a vonatkozó jogszabályok kizárják annak bebocsátását és/vagy veszélyeztetik a szennyvíztisztító-telep működését, az ott dolgozók egészségét.

(4) A szolgáltatást ellátó köteles a szállított háztartási szennyvíz eredetét igazolni és az erre vonatkozó iratokat két évig megőrizni.

(5) A szolgáltatás ellátójának rendelkeznie kell:

a) ügyfélszolgálati és ügyeleti feladatokat ellátó szervezettel,

b) a közszolgáltatás ellátáshoz kapcsolódó nyilvántartási rendszerrel,

c) az ártalmatlanítás szakszerű környezetvédelmi, közegészségügyi előírásoknak megfelelő tisztítási technológiával, berendezésekkel.

(6) A szállításra hasznosított eszközt közterületen tárolni tilos, telephelyen belül a többi járműtől el kell különíteni.

(7) A szállító járművek tisztítása és fertőtlenítése szigetelt térburkolattal ellátott nyíltszíni mosótérrel rendelkező területen végezhető, ahol az elhasznált víz előírásoknak megfelelő elhelyezése biztosított. Tisztítás, fertőtlenítés közterületen, természetes vizekben vagy mellette, általában természetes környezetben nem végezhető.

(8) A háztartási szennyvízzel kapcsolatos kötelező közszolgáltatás megkezdéséről, változásairól és lényeges feltételeiről a Szolgáltató az ingatlanhasználót írásban értesíti.”

6. § A R. 4. cím és 6. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„4. A háztartási szennyvízzel kapcsolatos közszolgáltatást igénybevevő jogai és kötelezettségei

6. § (1) Az ingatlanhasználó köteles megfelelő rendszerességgel és időben elvégeztetni a szolgáltatást.

(2) Az ingatlanhasználó köteles a szolgáltatás elvégzéséhez szükséges feltételeket biztosítani.

(3) Az ingatlanhasználó köteles a háztartási szennyvíz gyűjtésére, az előírásnak megfelelő vízzáró anyagból épített, zárt, akadálymentesen megközelíthető gyűjtőtartályt környezetvédelmi, közegészségügyi szempontból megfelelő módon használni.

(4) Az ingatlanhasználó a gyűjtőtartályban a keletkező háztartási szennyvizet úgy tárolhatja, hogy a szennyvíz elszállítása során alkalmazott gépi leürítést ne akadályozza, és a tartály tartalma más módon eltávolításra (elfolyás, öntözés, elhordás stb.) ne kerüljön, közegészségügyi, környezetvédelmi előírásokat ne sértsen, másoknak kárt, érdeksérelmet ne okozzon.

(5) Az ingatlanhasználó a gyűjtőtartály úgy köteles elhelyezni, hogy az a háztartási szennyvíz elszállítása céljából a Szolgáltató által a gyűjtőjárművel megközelíthető és a leürítésre alkalmas helyen legyen.

(6) Az ingatlanhasználó a szolgáltatás ellenértékét szabályozott módon köteles kiegyenlíteni.

(7) A háztartási szennyvíz elszállítását az ingatlanhasználó a Szolgáltatónál köteles esetenként megrendelni. A Szolgáltatónak a megrendelő ingatlanhasználó felé telefonon szóban vagy írásban közölni kell a szolgáltatás időpontját. A háztartási szennyvíz elszállítását az ingatlanhasználó arra jogosulatlan személlyel (vállalkozóval) nem végeztetheti el.

(8) Az ingatlanhasználó írásban kérheti a Szolgáltatótól a közszolgáltatás szüneteltetését:

a) üdülőingatlan és időlegesen használt ingatlan,

b) lakatlan vagy nem használt ingatlan

esetén.

(9) A (8) bekezdés a) pont szerinti esetben az ingatlanhasználó évente legalább egyszer köteles igénybe venni a közszolgáltatást.”

7. § A R. 5. cím és 7. § helyébe a következő rendelkezés lép:

„5. A háztartási szennyvízzel kapcsolatos szolgáltatás díja

7. § (1) A háztartási szennyvízzel kapcsolatos szolgáltatás igénybevételekor az ingatlanhasználó díjat köteles fizetni, amelyet a rendelet 1. melléklete tartalmaz.

(2) A szolgáltatási díj az elszállított háztartási szennyvíz köbméterenként megállapított összege, melyet az igénybevevő a Szolgáltatóval kötött szerződésben foglaltak szerint, illetőleg a helyszínen köteles kiegyenlíteni a Szolgáltatónak vagy megbízottjának a hatályos jogszabályoknak megfelelő számla ellenében.

(3) A szolgáltatás díját tartalmazó számla összegszerűségével kapcsolatban az ingatlanhasználó a Szolgáltatónál kifogást emelhet. Az ingatlanhasználó által írásban tett kifogásra a Szolgáltató 30 napon belül írásban köteles válaszolni. Amennyiben a számlázással kapcsolatban felvetett kifogásnak a Szolgáltató helyt ad, az ingatlanhasználónak a többletösszeget visszafizeti, vagy az ingatlanhasználó kérésére az esedékes díjfizetési kötelezettségbe betudja.

(4) A szolgáltatás igénybevételéért az ingatlanhasználót terhelő díjhátralék adók módjára behajtható köztartozás.

(5) Az írásbeli felszólítás ingatlanhasználó általi kézhezvételét követő 30. nap eredménytelen elteltével a Szolgáltató követelésének jogi úton érvényt szerezhet.”

8. § A R. 1. mellékletének helyébe a következő rendelkezés lép:

„1. melléklet
A háztartási szennyvízzel kapcsolatos kötelező közszolgáltatás díja Dombegyház nagyközségben: 1.750 Ft + ÁFA/m3.”

9. § Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

1

A rendelet a 2010. évi CXXX. törvény 12/B. §-a alapján hatályát vesztette 2014. október 3. napjával.