Dévaványa Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2025. (XII. 12.) önkormányzati rendeletének indokolása

a 2026. évkezdet átmeneti gazdálkodásáról

Hatályos: 2026. 01. 01

Dévaványa Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2025. (XII. 12.) önkormányzati rendeletének indokolása

2026.01.01.
a 2026. évkezdet átmeneti gazdálkodásáról
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (továbbiakban Áht.) tartalmazza a helyi önkormányzatok költségvetésének elkészítésével kapcsolatos előírásokat, valamint rendelkezik az átmeneti gazdálkodás szabályairól. A hatályos jogszabályok alapján a költségvetési rendelet-tervezetet a polgármesternek február 15-ig kell a Képviselő-testület elé terjeszteni, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadja el, akkor a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be.
Dévaványa Város Önkormányzat Képviselő-testületének a 2026. évre vonatkozó költségvetési rendelete az év kezdetére nem kerül elfogadásra, mert az önkormányzatot megillető több támogatásról várhatóan csak az év elején lesz végleges döntés. A gazdálkodás kereteinek szabályozása céljából, az önkormányzat és költségvetési szervei zavartalan működésének, likviditásának biztosítása érdekében szükséges az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet megalkotása.
Az Áht. 25. §-a alapján az átmeneti gazdálkodásról akkor kötelező rendeletet alkotni, ha a költségvetési rendeletet a képviselő-testület a költségvetési évben legkésőbb március 15-ig nem fogadta el. Az átmeneti gazdálkodásról szóló rendeletben felhatalmazást ad arra, hogy a helyi önkormányzat és költségvetési szervei a bevételeiket folytatólagosan beszedhessék, kiadásaikat teljesítsék.
Az átmeneti gazdálkodásról szóló rendeletben meg kell határozni a felhatalmazás időtartamát. A felhatalmazás az új költségvetési rendelet hatálybalépésének napján megszűnik.
Az Áht. 25. § (3) bekezdésére figyelemmel célszerű az átmeneti gazdálkodásról rendeletet alkotni:
„Ha a képviselő-testület a költségvetési rendeletet a költségvetési év kezdetéig vagy az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet hatályvesztéséig nem alkotta meg, és az átmeneti gazdálkodásról rendeletet nem alkotott, vagy az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet hatályát vesztette, a polgármester jogosult a helyi önkormányzatot megillető bevételek beszedésére és az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítésére.”
A felhatalmazás alapján beszedett bevételeket és teljesített kiadásokat a költségvetési rendeletbe be kell építeni.