Vésztő Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelete
a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról
Hatályos: 2024. 12. 06- 2024. 12. 06Vésztő Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelete
a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról
Vésztő Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdésének b) pontjában és 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 62. § (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítja a
a) Református Templomkertben lévő platánfát;
b) a Kossuth utca 124. sz. alatti egykori általános iskola udvarán lévő tölgyfát és platánfát;
c) a Mágori részen lévő Missziós Szolgálat területén és környékén lévő idős tölgyet és vadgesztenyét;
d) az egykori Wenckheim-kastély, ma vadászház körüli idős hárs, vöröstölgy, galagonya és virginiai boróka növény-együttest;
2. § A helyi jelentőségű védett természeti emlék védetté nyilvánításának indokát és természetvédelmi célját, a terület kiterjedésének nagyságát, ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számát és indokolt esetben az EOV koordináták általi lehatárolását
a) a Református Templomkertben lévő platánfa esetében a rendelet 1. melléklete;
b) a Kossuth utca 124. sz. alatti egykori általános iskola udvarán lévő tölgyfa és platánfa esetében a rendelet 2. melléklete;
c) a Mágori részen lévő Missziós Szolgálat területén és környékén lévő idős tölgy és vadgesztenye esetében a rendelet 3. melléklete;
d) az egykori Wenckheim-kastély, ma vadászház körüli idős hárs, vöröstölgy, galagonya és virginiai boróka növény-együttes esetében a rendelet 4. melléklete;
3. § (1) A helyi jelentőségű védett természeti emlék kezelési tervét
a) a Református Templomkertben lévő platánfa esetében a rendelet 5. melléklete;
b) a Kossuth utca 124. sz. alatti egykori általános iskola udvarán lévő tölgyfa és platánfa esetében a rendelet 6. melléklete;
c) a Mágori részen lévő Missziós Szolgálat területén és környékén lévő idős tölgy és vadgesztenye esetében a rendelet 7. melléklete;d) az egykori Wenckheim-kastély, ma vadászház körüli idős hárs, vöröstölgy, galagonya és virginiai boróka növény-együttes esetében a rendelet 8. melléklete;
(2) A védett természeti emlék természetvédelmi kezelési feladatait az önkormányzat látja el.
4. § Hatályát veszti a Vésztő város helyi építési szabályzatáról szóló 31/2004. (IX. 28.) számú rendelet 26. §-a.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
1. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás indoka: A fa kora, állapota, táj- és kultúrtörténeti értéke, városszerkezetben betöltött szerepe indokolja védettségét. A védelemmel biztosítható a fa és a közvetlen zöldfelületek megőrzése az érintett ingatlanok rendeltetésének megváltoztatása esetén is.
2. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás természetvédelmi célja: Vésztő Város közigazgatási területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése. A helytörténeti jelentőségű fa tájképi értékének megőrzése. A növény fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
3. A védett természeti emlék területnagysága: kb. 20 m2
4. Területi lehatárolás fekvés (külter., belter. zártkert), helyrajzi számok és EOV koordináták alapján: Vésztő, belterület 2 helyrajzi szám, Bartók Béla tér; EOV koordináták: 818776,4 178353,7
5. Térképi lehatárolás:

2. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás indoka: A fák kora, habitusa, állapota, kultúrtörténeti értéke, tanulók és tanárok generációjának mindennapjaiban betöltött szerepe indokolja védettségét. A védelemmel biztosítható a fák és a közvetlen zöldfelületek megőrzése a közvetlen ingatlanok rendeltetésének megváltoztatása esetén is.
2. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás természetvédelmi célja: Vésztő Város közigazgatási területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodás megelőzése. A helytörténeti jelentőségű fa tájképi értékének megőrzése. A növény fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
3. A védett természeti emlék területnagysága: kb. 20-20 m2
4. Területi lehatárolás fekvés (külter., belter. zártkert), helyrajzi számok és EOV koordináták alapján: Vésztő belterület, Kossuth L. u. 124. sz. 1965 helyrajzi számú ingatlan belső udvara (Tölgy: EOV 818469,0 177404,8; Platán: EOV 818460,6 177412,9)
5. Térképi lehatárolás:

3. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás indoka: A Missziós Szolgálat területén korábban több fából álló tölgy és vadgesztenyefa csoportból mára 1-1 egyed maradt fent. 1997-ben hatalmas vihar következtében a többi fa elpusztult vagy olyan mértékben károsodott, hogy már nem lehetett megmenteni. A megmaradt 1 db vadgesztenye fa ágain a vihar nyomai a mai napig látszanak, ezért alakja és lombozata nem harmonikus. Kora a mai méretei alapján több mint 100 évesre tehető, amely szubmediterrán eredetű, mérsékelt övbe telepített, honosított fafajoknál ritkaság. A megmaradt idős tölgy a bejáró út mellett a gazdasági épület előtt áll. Állapota kritikus.
2. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás természetvédelmi célja: Vésztő Város közigazgatási területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése. A helytörténeti jelentőségű növényegyüttes tájképi értékének megőrzése. A növények fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
3. A védett természeti emlék területnagysága: kb. 20-20 m2
4. Területi lehatárolás fekvés (külter., belter. zártkert), helyrajzi számok és EOV koordináták alapján: Vésztő, külterület 0130/4 helyrajzi számú, kivett major művelési ágú területen. (Tölgy: EOV 813913,2 180333,1; Gesztenye: EOV 813938,9 180347,1)
5. Térképi lehatárolás:

4. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás indoka: A növényegyüttes csoportja a kertmegpusztai Vadászház kertjében található. A fák impozáns külsőjükkel, harmonikus alakjukkal mind lombtalan, mind bármely fenofázisban komoly esztétikai élményt nyújtanak.
2. A helyi jelentőségű védett természeti emlékké nyilvánítás természetvédelmi célja:
3. A védett természeti emlék területnagysága: ⁓ 2.300 m2
4. Területi lehatárolás fekvés (külter., belter. zártkert), helyrajzi számok alapján: Vésztő, külterület 0744/10 helyrajzi szám; Vadászház keleti oldala felőli növényegyüttes
5. Térképi lehatárolás:

5. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések:
1.1. Vésztő város területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése.
1.2. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
1.3. A helytörténeti jelentőségű fa tájképi értékének megőrzése.
1.4. A növény jó fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
2. Természetvédelmi stratégiák:
2.1. Vésztő város egyedi arculatának megőrzése, védelme.
2.2. A növényállomány megtartása, felújításuk szabályozása.
2.3. A természetvédelmi emlék veszélyeztetésével járó mély- és magasépítési tevékenységek korlátozása.
2.4. A fa egészségi állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
2.5. Ismeretanyagok városi weblapon történő elhelyezése.
2.6. Az egyedi fa állapotának stabilizálása.
2.7. Kártevők és kórokozók kártételének megelőzése.
2.8. A természetkárosítás megakadályozása.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. A fa folyamatos, aktív kezelése (növényegészségügyi metszés, a terület rendeltetésének biztosításának érdekében végzett szakszerű növényápolási munkák, öntözés) elszáradt, veszélyes ágak eltávolítása.
3.2. Kórokozók, kártevők elleni megfelelő védekezés – vegyszeres, fizikai – biztosítása.
3.3. Minden tavasszal állapotfelvétel, szükség esetén szárazgallyazás.
3.4. A kártevők megjelenésének figyelemmel kísérése, a kártétel megelőzése.
3.5. Termőhely gondozása. Esztétikai érték megőrzése.
3.6. A település zöldfelületei életteret biztosítanak városlakó állatfajok számára. A fenntartási munkákat lehetőleg úgy kell tervezni, hogy a madarak költését lehetőleg ne zavarja (elsődlegesen vegetációs időn kívüli időszakban), veszélyeztetettség esetén szakértők bevonásával.
4. Látogatás, oktatás és bemutatás:
5. Terület és földhasználat
5.1. Munkaárok, munkagödör kialakítása a fa lombkoronájának vetületén belül csak kézi földmunkával végezhető.
5.2. A fa környezetét érintő épület-, út-, közműépítés, és egyéb kiviteli munkákat a kezelővel/üzemeltetővel egyeztetni kell.
5.3. Közvilágítási lámpatest, térfigyelő kamera, stb. csak a fa lombkoronájának jelenlegi és későbbi károsodása nélkül helyezhető el, légvezeték miatt a fa nem csonkolható.
6. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések:
1.1. Vésztő város területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése.
1.2. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
1.3. A helytörténeti jelentőségű fák tájképi értékének megőrzése.
1.4. A növények jó fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
1.5. Az idős tölgyfa potenciális élőhelye több védett, illetve közösségi jelentőségű rovarfajnak, így a nagy szarvasbogárnak (Lucanus cervus) vagy a nagy hőscincérnek (Cerambyx cerdo). A rovarok védelme érdekében természetvédelmi szempontból a kártevők elleni védekezésben a fizikai módszerek alkalmazása támogatható.
2. Természetvédelmi stratégiák:
2.1. Az egykori iskola és a közvetlen környezet arculatának megőrzése, védelme.
2.2. A növényállomány megtartása, felújításuk szabályozása.
2.3. A természetvédelmi emlék veszélyeztetésével járó mély- és magasépítési tevékenységek korlátozása.
2.4. A fák egészségi állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
2.5. Ismeretanyagok városi weblapon történő elhelyezése.
2.6. A fák állapotának stabilizálása.
2.7. Kártevők és kórokozók kártételének megelőzése.
2.8. A természetkárosítás megakadályozása.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. A fák folyamatos, aktív kezelése (növényegészségügyi metszés, a terület rendeltetésének biztosításának érdekében végzett szakszerű növényápolási munkák, öntözés) elszáradt, veszélyes ágak eltávolítása.
3.2. Kórokozók, kártevők elleni megfelelő védekezés – vegyszeres, fizikai – biztosítása.
3.3. Minden tavasszal állapotfelvétel, szükség esetén szárazgallyazás.
3.4. A kártevők megjelenésének figyelemmel kísérése, a kártétel megelőzése.
3.5. Termőhely gondozása. Esztétikai érték megőrzése.
3.6. A település zöldfelületei életteret biztosítanak városlakó állatfajok számára. A fenntartási munkákat lehetőleg úgy kell tervezni, hogy a madarak költését lehetőleg ne zavarja (elsődlegesen vegetációs időn kívüli időszakban), veszélyeztetettség esetén szakértők bevonásával.
4. Látogatás, oktatás és bemutatás:
5. Terület és földhasználat
5.1. Munkaárok, munkagödör kialakítása a fák lombkoronájának vetületén belül csak kézi földmunkával végezhető.
5.2. A fák környezetét érintő épület-, út-, közműépítés, és egyéb kiviteli munkákat a kezelővel/üzemeltetővel egyeztetni kell.
5.3. Közvilágítási lámpatest, térfigyelő kamera, stb. csak a fák lombkoronájának jelenlegi és későbbi károsodása nélkül helyezhető el, légvezeték miatt a fák nem csonkolhatók.
6. Védetté nyilvánítás indokoltsága
7. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések:
1.1. Vésztő város közigazgatási területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése.
1.2. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
1.3. A helytörténeti jelentőségű fák tájképi értékének megőrzése.
1.4. A növények jó fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
1.5. Az idős tölgyfa potenciális élőhelye több védett, illetve közösségi jelentőségű rovarfajnak, így a nagy szarvasbogárnak (Lucanus cervus) vagy a nagy hőscincérnek (Cerambyx cerdo). A rovarok védelme érdekében természetvédelmi szempontból a kártevők elleni védekezésben a fizikai módszerek alkalmazása támogatható.
2. Természetvédelmi stratégiák:
2.1. A Missziós Szolgálat és a fák közvetlen környezetének, arculatának megőrzése és védelme.
2.2. A növényállomány megtartása, felújításuk szabályozása.
2.3. A természetvédelmi emlék veszélyeztetésével járó mély- és magasépítési tevékenységek korlátozása.
2.4. A fák egészségi állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
2.5. Ismeretanyagok városi weblapon történő elhelyezése.
2.6. A fák állapotának stabilizálása.
2.7. Kártevők és kórokozók kártételének megelőzése.
2.8. A természetkárosítás megakadályozása.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. A fák folyamatos, aktív kezelése (növényegészségügyi metszés, a terület rendeltetésének biztosításának érdekében végzett szakszerű növényápolási munkák, öntözés) elszáradt, veszélyes ágak eltávolítása.
3.2. Kórokozók, kártevők elleni megfelelő védekezés – vegyszeres, fizikai – biztosítása.
3.3. Minden tavasszal állapotfelvétel, szükség esetén szárazgallyazás.
3.4. A kártevők megjelenésének figyelemmel kísérése, a kártétel megelőzése.
3.5. Termőhely gondozása. Esztétikai érték megőrzése.
3.6. A település zöldfelületei életteret biztosítanak városlakó és külterületen erdei állatfajok számára. A fenntartási munkákat lehetőleg úgy kell tervezni, hogy a madarak költését lehetőleg ne zavarja (elsődlegesen vegetációs időn kívüli időszakban), veszélyeztetettség esetén szakértők bevonásával.
4. Látogatás, oktatás és bemutatás:
5. Terület és földhasználat
5.1. Munkaárok, munkagödör kialakítása a fák lombkoronájának vetületén belül csak kézi földmunkával végezhető.
5.2. A fák környezetét érintő épület-, út-, közműépítés, és egyéb kiviteli munkákat a kezelővel/üzemeltetővel egyeztetni kell.
5.3. Közvilágítási lámpatest, térfigyelő kamera, stb. csak a fák lombkoronájának jelenlegi és későbbi károsodása nélkül helyezhető el, légvezeték miatt a fák nem csonkolhatók.
6. Védetté nyilvánítás indokoltsága
8. melléklet a 16/2024. (XI. 28.) önkormányzati rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések:
1.1. Vésztő város közigazgatási területén lévő természeti emlék védelme és megőrzése.
1.2. Cél a természeti emlék állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
1.3. A helytörténeti jelentőségű fák tájképi értékének megőrzése.
1.4. A növények jó fiziológiai és ökológiai állapotának biztosítása.
1.5. A tölgyfák potenciális élőhelyei több védett, illetve közösségi jelentőségű rovarfajnak, így a nagy szarvasbogárnak (Lucanus cervus) vagy a nagy hőscincérnek (Cerambyx cerdo). A rovarok védelme érdekében természetvédelmi szempontból a kártevők elleni védekezésben a fizikai módszerek alkalmazása támogatható.
2. Természetvédelmi stratégiák:
2.1. A Vadászház és a közvetlen környezet arculatának megőrzése, védelme.
2.2. A növényállomány megtartása, felújításuk szabályozása.
2.3. A természetvédelmi emlék veszélyeztetésével járó mély- és magasépítési tevékenységek korlátozása.
2.4. A fák egészségi állapotának megőrzése, károsodásának megelőzése.
2.5. Ismeretanyagok városi weblapon történő elhelyezése.
2.6. A fák állapotának stabilizálása.
2.7. Kártevők és kórokozók kártételének megelőzése.
2.8. A természetkárosítás megakadályozása.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. A fák folyamatos, aktív kezelése (növényegészségügyi metszés, a terület rendeltetésének biztosításának érdekében végzett szakszerű növényápolási munkák, öntözés) elszáradt, veszélyes ágak eltávolítása.
3.2. Kórokozók, kártevők elleni megfelelő védekezés – vegyszeres, fizikai – biztosítása.
3.3. Minden tavasszal állapotfelvétel, szükség esetén szárazgallyazás.
3.4. A kártevők megjelenésének figyelemmel kísérése, a kártétel megelőzése.
3.5. Termőhely gondozása. Esztétikai érték megőrzése.
3.6. A település zöldfelületei életteret biztosítanak városlakó és erdei állatfajok számára. A fenntartási munkákat lehetőleg úgy kell tervezni, hogy a madarak költését lehetőleg ne zavarja (elsődlegesen vegetációs időn kívüli időszakban), veszélyeztetettség esetén szakértők bevonásával.
4. Látogatás, oktatás és bemutatás:
5. Terület és földhasználat
5.1. Munkaárok, munkagödör kialakítása a fák lombkoronájának vetületén belül csak kézi földmunkával végezhető.
5.2. A fák környezetét érintő épület-, út-, közműépítés, és egyéb kiviteli munkákat a kezelővel/üzemeltetővel egyeztetni kell.
5.3. Közvilágítási lámpatest, térfigyelő kamera, stb. csak a fák lombkoronájának jelenlegi és későbbi károsodása nélkül helyezhető el, légvezeték miatt a fák nem csonkolhatók.
6. Védetté nyilvánítás indokoltsága