Vésztő Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (II. 27.) önkormányzati rendeletének indokolása
Vésztő Város Önkormányzat Képviselő-testületének 2025. évi költségvetéséről
Hatályos: 2025. 02. 28Vésztő Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2025. (II. 27.) önkormányzati rendeletének indokolása
2025.02.28.
Vésztő Város Önkormányzat Képviselő-testületének 2025. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Általános indoklás:
A Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvényt (továbbiakban: Költségvetési törvény) az Országgyűlés a 2025. december 20-i ülésnapján fogadta el, mely 2024. december 30. napján kihirdetésre került.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 24. § (1) bekezdését - mely előírta, hogy a jegyző által elkészített, következő évre vonatkozó költségvetési koncepciót a polgármester október 31-éig nyújtja be a képviselő- testületnek - hatályon kívül helyezte a 2014. évi XXXIX. törvény 64. §. (1) bekezdése.
A költségvetési koncepció a település következő évi költségvetési rendeletének alapját képezi, lehetőséget biztosít a testület számára, hogy már ebben az időszakban átgondolja a 2025-es évre várható bevételeket és kiadásokat, áttekintse az alapvető célokat, feladatokat, rendszerezze az ismert és tervezett kötelezettségeket. Mivel a koncepció elkészítésének alapját a költségvetési törvény szolgáltatta volna, mely év végén került elfogadásra, ezért a 2025. évi költségvetési rendelet elkészítését megelőzően nem került sor koncepció elkészítésére.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 24. § (3) pontja szerint a jegyző által előkészített költségvetési rendelet tervezetet a polgármester február 15-ig nyújtja be a képviselő-testületnek.
A költségvetés előterjesztésekor a képviselő-testület részére tájékoztatásul a következő mérlegeket és kimutatásokat kell – szöveges indokolással együtt – bemutatni
a) a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, előirányzat felhasználási tervét,
b) a többéves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve, c) a közvetett támogatásokat – így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket – tartalmazó kimutatást, és
d) a költségvetési évet követő három év tervezett bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban, és a tervszámoktól történő esetleges eltérés indokait.
A 2025. évi költségvetés összeállítása során kiemelt feladatunk volt a pénzügyi stabilitás és a költségvetési egyensúly biztosítása, hiszen a költségvetési törvény 2. mellékletének 1.1.1.1-1.1.1.7-pontjaihoz biztosított kiegészítő támogatás a tavalyi évhez hasonlóan ebben az évben sem illeti meg az önkormányzatot az egy főre jutó iparűzési adóerőképesség mértéke miatt. Költségvetési hiánnyal ebben az évben sem lehet terveznünk!
A 2024. évi adatok ismeretében, valamint a hatályos szerződések alapján határoztuk meg a bevételeket. Az adóbevételek tervezése esetén a 2024. évben tett bevallások, és az éves zárási összesítőben szereplő adatok figyelembe vételével történt. A helyi adórendelet a kommunális adó mértékére vonatkozóan nem tartalmaz emelést az előző évhez képest. 2025. évben fontos feladatunk az elnyert EU-s pályázatok munkáinak elindítása, a meglévőek folytatása és a zavartalan likviditás biztosítása. A folyamatban lévő pályázatokhoz igyekeztünk biztosítani a szükséges forrásokat, melyeket a fejlesztési tartalékban különítettünk el. Működési tartalékot is képeztünk a még nem ismert évközi feladatokra. A 2022-2024. évi vagyon értékesítéséből származó bevételek a fejlesztési céltartalékban elkülönítetten rendelkezésre állnak a képviselő-testület által meghatározottak szerint beruházási jellegű kiadások fedezeteként. A rendkívüli helyzetek kezelésére vis maior tartalék szolgál.
Elkülönítetten mutatjuk be a működési és felhalmozási bevételeket és kiadásokat kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatok szerinti bontásban is. A költségvetésben kiemelt jelentőségűek a külső források, így a TOP-Plusz pályázatok támogatásai.
Az intézményrendszer működtetése meghatározó szerepet tölt be a költségvetésben, mivel erre a célra az önkormányzat 2025-ben 1.187.958.042 Ft-ot (1. forduló: 1.269.469.190 Ft-ot, 2024-ben:1.085.983. 601 Ft-ot, 2023-ban: 947.800.595 Ft-ot, 2022-ben: 725.034.690 Ft-ot) tervez költeni. Az intézményrendszer működése a tervszámok alapján biztosított kell legyen. Az önkormányzati költségvetési szervek tervezésénél a bázis a 2024. évi teljesült adatok voltak. A személyi juttatások és járulékok tervezésénél a béremelkedéseket a minimálbér, valamint garantált bérminimum emelkedésével arányosan határoztuk meg, valamint az egyes ágazati szabályok figyelembe vételével kerültek összeállításra az intézmények vonatkozásában.
Fontos feladatunk a külső szervezetekkel való együttműködés. Ezt szem előtt tartva ebben az évben is együttműködünk a nemzetiségi önkormányzatokkal, valamint a civil szervezetek számára lehetőség lesz működési támogatásra, sportegyesületek támogatására, illetve nyári táboroztatásra pályázni. Fontos feladat, hogy az elszámoltatás és a rendeltetésszerű felhasználás ellenőrizve legyen a megkötött támogatási szerződések szerint.
Az önkormányzat pénzügyi lehetőségeit továbbra is jelentősen meghatározza a központi költségvetésből származó támogatás. A normatív állami támogatás mértékét a lakosságszám, a kötelezően ellátandó feladatok mennyisége, valamint az adóerő-képesség alakulása határozza meg.
A személyi juttatások esetében a garantált bérminimumra való kiegészítéseken túlmenően a kötelező illetmény emelkedések kerültek megtervezésre, a soros lépésekből adódó illetmény növekedések, valamint az esedékes jubileumi jutalmak. A dologi kiadások esetében a 2024. évi teljesítési adatokat vettük figyelembe, illetve számoltunk azzal, hogy a villamos energia díja a közbeszerzés eredményeként 77,65 Ft/kWh-ról (2023:178,70 Ft/ kWh) 45,27 Ft/kWh-ra csökken. A működési és felhalmozási célú pénzeszköz átadásoknál az előző évi tapasztalati adatok alapján terveztünk. Számításba vettük az önkormányzat és intézményei már élő kötelezettség-vállalásait, a pályázati támogatások és pályázathoz kapcsolódó felhalmozási kiadások tervezése esetén pedig a támogató okirat vagy határozat alapján kerültek beállításra a kiadások és bevételek.
Finanszírozási kiadások esetében az önkormányzatnál és intézményeknél terveztünk pénzmaradvánnyal.
A feladatfinanszírozás rendszere 2025. évben sem változik. A köztisztviselői illetményalap a Költségvetési törvény szerint 2024. évhez hasonlóan, 2008 óta azonos, 38.650 Ft.