Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete 30/2000. (XII. 2.) önkormányzati rendelete

a köztisztaságról

Hatályos: 2022. 01. 20

Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete 30/2000. (XII. 2.) önkormányzati rendelete

a köztisztaságról

2022.01.20.

Gádoros község képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, az 1995. évi LIII. tv.46. § (1) bekezdés c) pontjában, és képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdekében, a helyi körülményeket figyelembe véve, az alábbi rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy Gádoros Nagyközség közigazgatási területén a köztisztaságot fenntartsa, az ezzel kapcsolatos feladatokat, kötelezettségeket és tilalmakat a helyi sajátosságoknak megfelelően rendezze.

(2) A rendelet hatálya a község közigazgatási területére, az ott lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, illetve tevékenységet folytató magánszemélyekre, jogi személyekre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetekre egyaránt kiterjed. Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes hulladékokra, a települési folyékony hulladékokra és az azokkal összefüggő tevékenységre.

(3) A köztisztaság és a települési környezet fenntartása elsőrendű közegészségügyi érdek, ezért ennek előmozdításában mindenki köteles hathatósan közreműködni, a szennyeződést, fertőzést eredményező tevékenységtől, illetőleg magatartástól tartózkodni.

(4)1

(5) A település egész területén a szervezett szemétszállításról az önkormányzat gondoskodik.

2. § (1) Alapfogalmak

a) települési szilárd hulladék: a háztartási hulladék (szemét) és az egyéb szilárd hulladék;

b) háztartási hulladék (szemét): a lakásokban, valamint a lakás, üdülés, pihenés céljára használt egyéb helyiségekben, valamint a lakás közös használatára szolgáló helyiségekben és területeken keletkezett szilárd hulladék, így pl.: a salak (beleértve a központi fűtésből keletkezett salakot is), a rongy, söpredék, hamu, korom, edény, eszköz, ablaküveg, papír, konyhai hulladék (ideértve a műanyag konzervdobozt, üveget), a kerti és gazdasági hulladék, falomb, nyesedék, valamint a lakásban folyatatott vállalkozási tevékenység gyakorlásából keletkezett hulladék, ha a naponta keletkező mennyiség nem haladja meg a rendelet alkalmazása szempontjából szokásosnak minősülő mennyiséget, mely 15 liter;

c) nem háztartási szemét: az emberi ürülék, az állati hulla és trágya, a jég, a hó, a sár, az épület vagy egyes részeinek megrongálódásából, bontásából vagy javításából származó nagyobb mennyiségű anyag, továbbá tűz- vagy robbanásveszélyes, mérgező, illetve fertőző anyag, valamint a nem lakás céljára szolgáló épületekben (irodákban, intézményekben, üzemekben, üzletekben stb.) és a hozzájuk tartozó területen, továbbá a vegyes (részben lakás, részben egyéb) célra szolgáló épületekben keletkezett hulladék, tekintet nélkül arra, hogy az a működési tevékenység gyakorlása során keletkezett-e, vagy sem;

d) egyéb szilárd hulladék: a lakásban és az emberi tartózkodásra szolgáló más helyiségekben felhalmozódott szilárd hulladék (nagyobb mértékű berendezési tárgy, lom, bútor, ágybetét, háztartási berendezés és készülék stb., valamint az azokhoz tartozó területeken, illetőleg közterületeken keletkezett szilárd hulladék, szemét) az ipari tevékenység során keletkező, a b) pontot meghaladó mennyiségű hulladék, építési törmelék;

e) köztisztasági szolgáltatás: megbízás, illetve megrendelés alapján a köztér tisztántartása, a települési szilárd hulladék kezelése;

f) tisztántartás: az egyes ingatlanok és közterületek rendszeres tisztítása, hó- és síkosság mentesítése, illetőleg pormenetesítése;

g) kezelés: a települési szilárd hulladék összegyűjtése, átmeneti tárolása és a kijelölt lerakóhelyre való elszállítása.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából közhasználatú zöldterület: a község belterületén levő minden

a) közterületnek minősülő közpark

b) közutat, járdát szegélyező, illetőleg a közúti forgalmat irányító vagy elválasztó, részben vagy egészben növénnyel borított közterület.

II. Fejezet

Az ingatlanok, közhasználatú zöldterületek és egyéb közterületek tisztántartása

3. § Közhasznú zöldterületek jogszabályokon vagy hatósági határozaton (közterület-használati, építési engedélyen stb.) alapuló más célú használata esetében a jogosított köteles a növényzet megfelelő védelméről gondoskodni.

(1) Aki a közhasználatú zöldterület állapotát valamely engedélyezett tevékenységével összefüggésben megváltoztatja, köteles a tevékenysége befejezését követő 30 napon belül az eredeti állapotot – a szükséges mértékben – helyreállítani.

(2) Ha a közhasználatú zöldterület engedélyezett más célú használata folytán a növényzet, építmények, berendezések vagy felszerelések megsemmisülése várható, a jogosított köteles a saját költségén

(a) a növényzet előzetes áttelepítéséről, illetőleg annak azonos értékű növényzettel történő pótlásáról gondoskodni, továbbá
(b) az építmények, berendezések és felszerelések ellenértékét, illetőleg azok áttelepítésének (le-és felszerelésének, elszállításának stb.) költségét megtéríteni.
(3)A növényzet pótlása során minden kivágott
(a) fa 50 centiméter magasságban mért törzskerületének megfelelő fát vagy fákat kell telepíteni,
(b) cserje helyett legalább két darab cserjét kell ültetni.

4. § (1)2

(2) Az önkormányzati tulajdonú közterületek szervezett, rendszeres tisztántartásáról, portalanításáról, általános jellegű takarításáról, síkosság-mentesítéséről, a szilárd burkolatú utak tisztántartásáról, szeméttárolók kihelyezéséről, ürítéséről az önkormányzat Képviselő-testülete az intézményei és a polgármesteri hivatal útján gondoskodik.

(3) Magánszemélyek, jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetek tevékenysége következtében közterületen keletkezett szennyeződés megszüntetése, a szennyeződést okozó szerv, illetve személy feladata.

(4) Köztisztasági szempontból járdának minősül az a gyalogos közlekedésére rendelt kiépített útterület, amely az ingatlan telekhatárától az úttest széléig (szegélyéig) terjed.

(5) Az ingatlan előtti járda tisztántartása az ingatlan tényleges használójának, illetve tulajdonosának kötelessége - intézmények, kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakasz esetében attól függetlenül, hogy a szemét az ingatlanban folytatott tevékenységből származik-e.

Ez a kötelezettség kiterjed a hóeltakarítással, a síkosság megszüntetésével kapcsolatos feladatokra is.
(6)3 Az ingatlan tényleges használója, illetve az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület) tisztántartásáról.
(7)4
(8)A tényleges használó, illetve a tulajdonos kötelessége a járda mellett növő gaz kiirtása, a járdára kinyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése.
(9)Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponként többször fel kell hinteni.
E felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fűrészpor, kőporliszt) kell használni.
E célra tüzelés után visszamaradt darabos, sérülést okozó anyagot használni nem szabad.
A szóróanyag beszerzéséről a tisztántartásra kötelezettnek kell gondoskodni.
A járda és a közút síkosság-mentesítését a tisztántartásra kötelezettnek úgy kell elvégezni, hogy abból ne származzon baleset.
(10)Az út profiljába belógó ágak levágása az ingatlan tényleges használójának kötelessége az ingatlana előtti szakaszon.

5. §5

6. § (1) Építési területen és az építkezés közvetlen környékén (az építkezés előtti területen) az építést végző kivitelezőnek kell biztosítani a tisztaságot.

(2) Beruházások esetén a birtokbavételtől a kivitelezés megkezdéséig a beruházónak (bonyolítónak), ezt követően a kivitelezés befejezéséig a kivitelezőnek kell gondoskodni az általa elfoglalt terület tisztántartásáról.

(3) Építésnél, bontásnál vagy tatarozásnál a munkálatokat úgy kell végezni, az építési és bontási anyagokat, a kiásott földet úgy kell tárolni, hogy por és egyéb szennyeződés ne keletkezzen.

(4) Közterületen építési, bontási anyagot a polgármester által kiadott közterület-használati engedélyben meghatározott területen, az engedélyben megjelölt módon és időtartamig szabad tárolni. Magánterületen engedély nem szükséges, de csak olyan anyagot szabad tárolni, amely közegészségügyi szempontból veszélytelen.

(5) Közterületen bárminemű burkolat (úttest, járda stb.) felbontása csak a jegyző, az országos közúthálózatba tartozó utak tekintetében a közút kezelőjének hozzájárulásával lehetséges.

(6) Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladékanyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, legkésőbb a munka befejezésétől számított 48 órán belül a kivitelezést végző szervnek vagy személynek el kell szállítani, és a közterületet eredeti állapotának megfelelően helyre kell állítani, illetőleg meg kell tisztítani.

(7)6

7. § (1) Közterületen szennyező anyagot (szemetet, rongyot, egyéb hulladékot) csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállításból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzen. Ha a szállítás közben a terület szennyeződnék, a szennyeződés előidézője köteles azt eltávolítani és a további szennyeződés megakadályozásáról gondoskodni.

(2) Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál, a köz- vagy magánterület szennyeződik, a szennyeződés előidézőjének azt a fel- vagy lerakás elvégzése után nyomban meg kell tisztítani.

(3) Az árusításból keletkező hulladék gyűjtésére a vállalkozási tevékenységet folytató köteles zárható edényt kihelyezni, és azt saját költségén elszállítatni.

(4)7

8. § (1) A község közterületén tilos járművet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz. Lakóházhoz tartozó udvarban ilyen munkákat úgy kell végezni, hogy a szennyeződés közterületre ne kerüljön.

(2)8

9. § (1) Közterületen hirdetményt, plakátot csak az e célra rendszeresített helyen szabad elhelyezni. Tilos az építményeket, kerítéseket, élőfákat bármilyen felirattal megrongálni. A közszemérmet és közízlést sértő feliratokat a tulajdonos 24 órán belül köteles saját költségén eltávolítani.

(2)9 Épületen (kapun, ablakon stb.) egyéb létesítményben lévő, idejét múlt hirdetményt az elhelyező köteles eltávolítani, legkésőbb a felhívás kézhezvételétől számított 3 napon belül, a választási hirdetmény (plakát) eltávolítását a szavazást követően meghatározott időpontig, köteles továbbá az így keletkezett hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról is gondoskodni.

10. § (1) A közterületek, a sportolás céljára szolgáló területek beszennyezése tilos! A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése érdekében az említett területen szemetet, hulladékot (üveg, papír stb.), szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni vagy eldobni tilos.

(2) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.

(3) Aki a közterületet valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.

(4) Állati hullát, valamint olyan anyagot, amely a környék levegőjét szennyezi, az egészséget veszélyezteti, vagy élősdiek részére táptalajt nyújthat, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad. Köz- vagy magánterületet fekáliával (emberi ürülékkel) szennyezni tilos!

(5) Az állattartással kapcsolatos köztisztasági feladatokról külön rendelet rendelkezik.

(6) Elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles haladéktalanul a községi dögtérre szállítani, vagy a vonatkozó közegészségügyi, állategészségügyi szabályok betartásával megfelelő helyen elhelyezni, közúton történt állat lehullását - ha annak tulajdonosa ismeretlen - a polgármesteri hivatalnál azonnal be kell jelenteni.

11. § (1)10

12. § (1)11

13. § (1)12

(2)13

(3)14

III: Fejezet

A köztisztasággal összefüggő egyéb rendelkezések

14. § (1)15

(2)16

15. § Közkifolyót nem háztartási vízszükséglet kielégítése (építkezés, gépjárműmosás, stb.) céljára igénybe venni csak a szolgáltató és a polgármester előzetes hozzájárulásával lehet.

16. § (1) A községgazdálkodási feladatkörbe tartozó parkfenntartási feladat magában foglalja a község területén lévő parkok, játszóterek gondozását.

(2) Az önkormányzat KT-e jelöli ki azokat a parkokat, amelyek fenntartása egyéb módon szervezetten történik

(3) Az ingatlanok előtti közterületen többsoros fásítást a polgármester engedélyezhet, a községrendezési tervben foglaltak figyelembe vételével.

IV. Fejezet

A köztisztasági rendelkezések betartásának ellenőrzése

17. §17

V. Fejezet

Szabálysértési rendelkezés

18. §

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

19. § Ez a rendelet 2000. december 15. napján lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző gondoskodik. A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a szemétszállítás rendjéről szóló 7/1995. (IV. 15.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.

1

Az 1. § (4) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

2

A 4. § (1) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § b) pontja hatályon kívül helyezte.

3

A 4. § (6) bekezdése a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

4

A 4. § (7) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

5

Az 5. §-át a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § d) pontja hatályon kívül helyezte. Az 5. §-át a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § d) pontja hatályon kívül helyezte. Az 5. §-át a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § d) pontja hatályon kívül helyezte. Az 5. §-át a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § d) pontja hatályon kívül helyezte.

6

A 6. § (7) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § e) pontja hatályon kívül helyezte.

7

A 7. § (4) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § f) pontja hatályon kívül helyezte.

8

A 8. § (2) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § g) pontja hatályon kívül helyezte.

9

A 9. § (2) bekezdése a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

10

A 11. § (1) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § h) pontja hatályon kívül helyezte.

11

A 12. § (1) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § i) pontja hatályon kívül helyezte.

12

A 13. § (1) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § j) pontja hatályon kívül helyezte.

13

A 13. § (2) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § j) pontja hatályon kívül helyezte.

14

A 13. § (3) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § j) pontja hatályon kívül helyezte.

15

A 14. § (1) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § k) pontja hatályon kívül helyezte.

16

A 14. § (2) bekezdését a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § k) pontja hatályon kívül helyezte.

17

A 17. §-át a Gádoros Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (I. 19.) önkormányzati rendelete 3. § l) pontja hatályon kívül helyezte.