Orosháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (I. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz kezelésének kötelező közszolgáltatásáról szóló 29/2013. (XII.21.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2025. 02. 01Orosháza Város Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (I. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
2025.02.01.
a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz kezelésének kötelező közszolgáltatásáról szóló 29/2013. (XII.21.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
Orosháza Város Önkormányzat Képviselő-testületének 29/2013. (XII.21.) önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Ör.) rendelkezik a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz kezelésének kötelező közszolgáltatásáról.
Az Ör. megalkotása óta jogszabályi változások történtek, valamint az Ör. 1. mellékletében meghatározott díjszabás változik, így szükségessé vált a rendelet felülvizsgálata, módosítása.
A Vgt. 44/C. § (2) bekezdése szerint: „ A települési önkormányzat képviselő-testülete önkormányzati rendeletben állapítja meg:
a) a közszolgáltatás tartalmát, a közszolgáltatással ellátott terület határait;
b) a közszolgáltató megnevezését, valamint annak a működési területnek a határait, amelyen belül a közszolgáltató a közszolgáltatást rendszeresen ellátni köteles és az ártalmatlanítás céljából történő átadási helyet;
c) a közszolgáltatás ellátásának rendjét, módját és időtartamát, a közszolgáltató és az ingatlantulajdonos ezzel összefüggő jogait és kötelezettségeit, valamint a közszolgáltatásra vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemeit;
d) a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettséget, a közszolgáltatás igénybevételének módját és feltételeit;
e) az ingatlantulajdonost terhelő díjfizetési kötelezettséget, az alkalmazható díj legmagasabb mértékét, megfizetésének rendjét, az esetleges kedvezmények és a szolgáltatás ingyenességének eseteit;
f) az üdülőingatlanokra, az időlegesen használt és a nem használt ingatlanokra vonatkozó sajátos szabályokat;
g) a közszolgáltatással összefüggő személyes adatok (a természetes személyazonosító adatok, valamint a lakcím) kezelésére vonatkozó rendelkezéseket.”
A leírtaknak megfelelően indítványozom az Ör. módosítását a részletes indokolásban kifejtettek szerint.
Részletes indokolás:
A rendelettervezet 1. §-ához:
Pontosítást tartalmaz, figyelemmel arra, hogy a víziközmű-hálózat, valamint ezen belül a szennyvíztisztító telep (Orosháza külterület Községporta 0373 hrsz.) a Magyar Állam tulajdonába került.
A rendelettervezet 2. §-ához:
A Közszolgáltató székhelyében bekövetkezett változás indokolta a módosítást.
A rendelettervezet 3. §-ához:
Az Ör. melléklete tartalmazza a közszolgáltatás alkalmazandó díjtételeit.
A rendelettervezet 4-5. §-ához:
A §-ok hatályba léptető, valamint jogharmonizációs rendelkezéseket tartalmaznak.
A rendelettervezet 1. mellékletéhez:
Az új díjtételeket tartalmazza.
Előzetes hatásvizsgálat:
1. Társadalmi, gazdasági és költségvetési hatások
A szippantott szennyvízre vonatkozó rezsicsökkentésről, valamint egyes törvényeknek a további rezsicsökkentéssel összefüggő módosításáról szóló 2013. évi CXIV. törvény előírásai alapján a természetes személy ingatlantulajdonosok esetében a Vgt. 44/D. § szerint megállapított számlában meghatározott fizetendő szolgáltatási egységre jutó összeg (beleértve az alapdíjat) a 2013. július 1-jét követő időszakban teljesített szolgáltatás vonatkozásában nem haladhatja meg a 2013. január 31-én jogszerűen alkalmazott díjtételek és egyéb számlaelemek alapján, ugyanazon feltételekkel. Ennek alapján a kijelölésre kerülő közszolgáltató által meghatározott díjszabás és a természetes személy ingatlantulajdonosok által fizetendő díj közötti különbözetet az Önkormányzat a közszolgáltató részére megtéríti az adott évi költségvetés terhére.
1. Környezeti és egészségi következmények.
Környezeti és egészségi következmények nincsenek.
1. Adminisztratív terheket befolyásoló hatások:
Adminisztratív terheket befolyásoló hatások nincsenek.
1. A rendelet megalkotásának szükségessége, elmaradásának várható következményei:
A Vgt. 44/C. § (2) bekezdése kimondja, hogy a települési önkormányzat rendeletet alkotni köteles, valamint a törvény taxatíve felsorolja, hogy a rendeletben mely tartalmat kell szabályozni. Amennyiben a rendelet megalkotása, aktualizálása elmarad, a Békés Vármegyei Kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárást lefolytatását kezdeményezheti.
1. A rendelet alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek:
Nem releváns.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. §-a alapján a jogszabály tervezetéhez a jogszabály előkészítője indokolást csatol, mely indokolás nyilvánosságát jogszabályban meghatározottak szerint kell biztosítani.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet (a továbbiakban: IM rendelet) 20. §-a értelmében - az IM rendelet 21. §-a szerinti kivételek alkalmazásán kívül - az adott jogszabály tervezetéhez tartozó indokolást közzé kell tenni a Nemzeti Jogszabálytárban.
Az önkormányzati rendelet tervezetéhez tartozó indokolást - a jogszabály előkészítőjének az indokolásban kifejtett, erre vonatkozó álláspontja alapján - nem kell közzétenni, ha a jogszabály
a) jelentős társadalmi, gazdasági, költségvetési hatása, környezeti és egészségi következménye, adminisztratív terheket befolyásoló hatása nem kimutatható, illetve
b) technikai vagy végrehajtási jellegű.
A jelen önkormányzati módosító rendeletnek az előzetes hatásvizsgálat alapján a település lakosságára hatása kimutatható – nem természetes személyek esetén díjemelkedést jelent -, mely jelentős tényre tekintettel szükségesnek tartom a kihirdetésre kerülő önkormányzati rendelethez csatolt indoklásnak a Nemzeti Jogszabálytárban való közzétételét.