Kurityán Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (II. 15.) önkormányzati rendelete
önkormányzati rendelete a 2022. évi költségvetéséről
Hatályos: 2022. 02. 20- 2023. 01. 20Kurityán Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2022. (II. 15.) önkormányzati rendelete
önkormányzati rendelete a 2022. évi költségvetéséről
Kurityán Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. § (2)-(4) bekezdéseiben és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya az önkormányzat képviselő-testületére, annak bizottságaira és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.
2. § (1) A képviselő-testület a 2022. évi költségvetést az alábbi egyenleggel állapítja meg: Önkormányzat Költségvetési bevétellel 329.631.000 Ft Költségvetési kiadással 329.631.000 Ft Költségvetési egyenleg 0 Ft, Óvoda Költségvetési bevétellel 41.434.790 Ft Költségvetési kiadással 41.434.790 Ft Költségvetési egyenleg 0 Ft, Konyha Költségvetési bevétellel 44.150.000 Ft Költségvetési kiadással 44.150.000 Ft Költségvetési egyenleg 0 Ft
(2) Az önkormányzat működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatainak bemutatását az 1/1. és az 1/2. melléklet részletezi. A melléklet tartalmazza az önkormányzat – Áht. 23. § (2) bekezdés g) pontja szerinti Stabilitási tv. 45. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban meghatározottak szerinti saját bevételeit.
(3) A működési és felhalmozási célú bevételek és kiadások költségvetési egyenlegét, az előirányzat csoportok, kiemelt előirányzatok és kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban az 1/3. melléklet tartalmazza.
(4) A kiadásokat kormányzati funkciók szerinti bontásban az 1/4. melléklet részletezi.
(5) Az önkormányzat működési vagy felhalmozási célú hitelállománnyal nem rendelkezik, hitelfelvételt nem tervez.
(6) A képviselő-testület a költségvetés év során nem határoz meg olyan fejlesztési célt, amely megvalósításához a Stabilitási tv. 8 § (2) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik vagy válhat szükségessé.
(7) Az önkormányzat a kiadások között általános tartalékot és céltartalékot nem állapít meg.
(8) Az óvoda működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatainak bemutatását a 2/1. és a 2/2. melléklet részletezi. A kiemelt előirányzatok kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 2/3. melléklet tartalmazza.
(9) A konyha működési és felhalmozási bevételek és kiadások előirányzatainak bemutatását a 3/1. és a 3/2. melléklet részletezi. A kiemelt előirányzatok kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 3/3. melléklet tartalmazza.
(10) Az önkormányzat által ellátandó kötelező feladatokat, illetve önként vállalt feladatok listáját a 4. melléklet tartalmazza.
3. § (1) Az önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások, felújítások kiadásainak beruházásonkénti, felújításonkénti részletezését az 5. melléklet szerint határozza meg.
(2) Az önkormányzat előirányzat felhasználási tervét a 6. melléklet tartalmazza.
(3) Többéves kihatással járó döntéseket év szerinti bontásban a 7. melléklet részletezi.
(4) A közvetett támogatások részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
(5) A költségvetési évet követő három év tervezett bevételeinek és kiadásainak, előirányzatainak keretszámait a 9. melléklet tartalmazza.
4. § (1) Az Önkormányzat 2022. évi engedélyezett létszámát a 10. melléklet tartalmazza
(2) A közfoglalkoztatottak 2022. évi engedélyezett létszámát a 10. melléklet tartalmazza.
5. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért az aljegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési szerveknél a jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem haladhatja meg a rendszeres személyi juttatások előirányzatának 5 %-át. Ennek fedezetére a személyi juttatások évközi megtakarítása és a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.
(4) Amennyiben a költségvetési szerv 30 napon túli, elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át és a tartozását egy hónapon belül nem tudja 30 nap alá szorítani, akkor az irányító szerv a költségvetési szervnél – az egészségbiztosítási szerv által finanszírozott költségvetési szerv esetén az egészségbiztosítási szerv kérésére, vagy ha az egészségbiztosítási szerv azt nem kérte, véleményének előzetes kikérésével – önkormányzati biztost jelöl ki.
(5) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
(6) A 200.000.- Ft feletti beszerzések tekintetében minden esetben 3 árajánlat beszerzése kötelező a Képviselő-testület egyidejű bevonásával.
6. § (1) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a képviselő-testület dönt.
(2) A képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát minden esetben fenntartja magának.
(3) A költségvetési szervek bevételi és kiadási előirányzatai saját hatáskörben módosíthatók, a kiadási előirányzatok egymás között átcsoportosíthatók.
(4) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. § (2) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(5) A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.
(6) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.
(7) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv, valamint a munkamegosztási megállapodásban foglalt előirányzatok felett rendelkező önállóan működő költségvetési szerv köteles betartani.
7. § (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) Az önállóan működő költségvetési szerv az alapfeladatai ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben.
(3) Az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv által a (önállóan működő és gazdálkodó, vagy önállóan működő) költségvetési szerv számára ellátott feladatok fedezetéül az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv nyilvántartásaiban elkülönített előirányzatok szolgálnak, amelyet az önállóan működő költségvetési szerv érdekében használ fel.
(4) Az önállóan működő költségvetési szerv feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről oly módon gondoskodik, hogy az biztosítsa az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv költségvetésében részére megállapított előirányzatok takarékos felhasználását.
(5) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért, a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
(6) A polgármesteri (önkormányzati) hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról az aljegyző által elrendelt formában kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.
8. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében az aljegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról a Kazincbarcika és Vonzáskörzete Önkormányzati Társulás Belső Ellenőrzési Csoportja útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról az aljegyző köteles gondoskodni.
9. § Hatályát veszti a 2021. évi költségvetés végrehajtásáról szóló 2/2021. (II. 2.) önkormányzati rendelet.
10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő ötödik napon lép hatályba.