Kurityán Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2021. (IX. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 10. 01
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
Végső előterjesztői indokolás
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 6/2021. (IX. 22.) önkormányzati rendelet indokolása
​​​​​​​Általános indokolás
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) a szociális rászorultságtól függő pénzbeni, valamint természetben nyújtható támogatások között a kötelezően biztosítandó ellátásokat tartalmazza – az állam által nyújtott támogatásokon túl - az önkormányzatok feladataként a rászorulók ellátása települési támogatás formájában. Ennek megfelelően Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdése 8a. pontja, miszerint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatok különösen a szociális szolgáltatások és ellátások, amelyek keretében települési támogatás állapítható meg.
Az Szt. 134/E. §-a szerint a képviselő-testület a települési támogatás egyes típusait és megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályait legkésőbb 2015. február 28-ig kellett rendeletben meghatározni. Önkormányzatunk megalkotta rendeletét, azonban az önkormányzat a rendeletalkotási kötelezettségének korábbi rendelete módosításával, illetve új rendelet megalkotásával is eleget tehet, jelen esetben célszerű az új alkotása.
1.
1. Részletes indokolás
1-6. §
A szociális ellátásra való jogosultság elbírálására és az ellátások kifizetésének, folyósításának részletes szabályait tartalmazza.
Az Szt. a települési támogatás jogosultsági feltételeiben nem tartalmaz korlátozást, a rendelet-alkotás során azonban az Szt. általános részében használt fogalmak (pl. jövedelem, család, vagyon, háztartás) alkalmazása során, azok meghatározásától nem lehet eltérni. Annak eldöntése, hogy az önkormányzat e támogatás keretében mely feltételek teljesülése esetén, milyen célokra, milyen összegű támogatást nyújt, teljes mértékben az önkormányzat mérlegelési jogkörébe tartozik.
A kifizetés szabályai változatlanok azzal, hogy a kifizetéseknél bekerült a számlaszámra való utalás, hiszen erre vonatkozóan van igény. A szociális ellátás megtérítésére vonatkozó méltányossági szabályok nem változtak, erre a szociális törvény továbbra is lehetőséget ad.
A rendelet-tervezet lehetőséget biztosít arra, hogy ugyanazon személy ugyanarra az időszakra tekintettel több jogcímen részesülhessen települési támogatásban, azonban az egyes személyek, illetve egy családban (közös háztartásban) élők tekintetében megszabja a megállapítható támogatás jövedelemhez kötött felső határát. (10§ (1),11§(1), 15§(1),18§(3), 19§ (3).
A jövedelmi határok, és egyes ellátásoknál a támogatás összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének figyelembevételével (28.500 forint), annak bizonyos százalékában vannak meghatározva. A rendelet-tervezetben tájékoztatásképpen az egyes százalékos értékek mögött zárójelben szerepel az adott összeg forintban, azonban az elfogadott rendeletnek ez nem lesz része.
7-18. §
A települési támogatás egyes jogcímeihez tarozó jogosultsági feltételeket tartalmazza.
A korábbi szabályozáshoz hasonlóan márciustól is a villanyáram-, víz- és gázfogyasztás, a távhő-szolgáltatás, csatornahasználat és szemétszállítás díjához, közös költséghez nyújtható támogatás annak függvényében, hogy hány közüzemi szerződéssel rendelkezik a kérelmező. Legnagyobb összegű támogatást azok kapnának, akik családjában kiskorú gyermeket nevel, vagy a háztartás valamely tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül vagy tartósan beteg.
Települési támogatás ezen a jogcímen annak nyújtható a rendelet-tervezet elfogadása esetén, aki nem rendelkezik közgyógyigazolvánnyal, azaz nem részesül ilyen jellegű támogatásban a járási hivataltól. További feltétel az egy főre jutó jövedelem határ amely megegyezik a korábbi méltányossági közgyógyellátásnál megállapított határral, (57.000 forint), azzal az eltéréssel, hogy az egyedül élők esetén megemelésre került ez a határ (71.250 forintról 79.800 forintra) amiatt, hogy még több egyedül élő, többségében idősebb jogosult részesülhessen ilyen jellegű támogatásban.
A gyógyszerkiadás támogatásra abban az esetben kerül sor rendkívüli esetben és ha a települési támogatásra jogosult az a személy családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át nem haladja meg, és aki nem rendszeres jelleggel, esetenként egy-egy betegség miatt jelentkező magas gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiadást jövedelmi helyzete miatt nem képes megfizetni.
Új elemként került a rendeletbe a beiskolázási támogatás, , ahol a Képviselő-testület évente meghatározza annak mértékét – tekintettel a költségvetés helyzetére - az időskorúak támogatása, ahol szintén a költségvetés függvénye a juttatás, a támogatás természetben történik.Továbbá a Karácsonyi támogatás, a költségvetés ismeretében adható, mértéke évente változhat.
19-23. §
Természetben nyújtott szociális ellátás a köztemetés
A temetési költségekre tekintettel települési támogatásra jogosult az a személy, aki az elhunyt személy eltemetéséről gondoskodik és azt nevére kiállított számlával igazol, továbbá bemutatja és másolatban csatolja az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát.
A rendkívüli települési támogatásra való jogosultság feltételeit tartalmazza.
Az Szt. által szabott egyetlen kötelezettség az, hogy a képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást köteles nyújtani. A létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet, a létfenntartási gond meghatározása az önkormányzat jogosultsága, hasonlóan az ilyen helyzetekben nyújtandó támogatás összegének meghatározásához.
Az Szt. értelmében rendkívüli támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, vagy családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások – így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások - vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.
A rendkívüli települési támogatás kérelemre és hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság vagy más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – is megállapítható.
A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjakról tartalmaz helyi szintű szabályozást, amelyben az előző rendelethez képest változás nem történt.
A rendelet hatálybalépésének napját tartalmazza, amely – tekintettel az Szt. rendelkezéseire – 2015. március 1. napja. Ezzel egyidejűleg szükséges a korábbi rendelet hatályon kívül helyezése.