Múcsony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről

Hatályos: 2025. 03. 01

Múcsony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása

Hatályos: 2025. 03. 01
az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Múcsony Nagyközség Önkormányzat 1/2025.(II.28.) rendeletének indokolása
a Múcsony Nagyközség Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Tisztelt Képviselő-testület!
Az önkormányzat 2025. évi költségvetési kiadásainak és bevételinek tervezése és bemutatása a Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. tv. (a továbbiakban: költs. tv.), az Államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23-24 §-ai; a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény; az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 24-28. §-ai (Ávr.); a kormányzati funkciók, államháztartási szakfeladatok és szakágazatok osztályozási rendjéről szóló 15/2019. (XII. 7.) PM rendelet, valamint az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet előírásai alapján történik.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. (Mötv.) szerint:
111. § (2) A helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése. Ebből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait.
(3)A (2) bekezdés szerinti feladatok ellátásának forrásait és kiadásait a helyi önkormányzat egységes költségvetési rendelete elkülönítetten tartalmazza
(4)A költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető.
112. § (1) A helyi önkormányzat feladataihoz igazodóan választja meg a gazdálkodás formáit, és pénzügyi előírások keretei között önállóan alakítja ki az érdekeltségi szabályokat. A helyi önkormányzat a feladatai ellátásának feltételeit saját bevételeiből, más gazdálkodó szervektől átvett bevételekből, valamint központi költségvetési támogatásból teremti meg.
(2) A helyi önkormányzat veszteséges gazdálkodásának következményei a helyi önkormányzatot terhelik, kötelezettségeiért a központi költségvetés nem tartozik felelősséggel.
115. § (1) A helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
117. § (1) A feladatfinanszírozási rendszer keretében az Országgyűlés a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott módon a helyi önkormányzatok
a) kötelezően ellátandó, törvényben előírt egyes feladatainak – felhasználási kötöttséggel – a feladatot meghatározó jogszabályban megjelölt közszolgáltatási szintnek megfelelő ellátását feladatalapú támogatással biztosítja, vagy azok ellátásához a feladat, a helyi szükségletek alapján jellemző mutatószámok, illetve a lakosságszám alapján támogatást biztosít,
b) az a) pontba nem tartozó feladatainak ellátásához felhasználási kötöttséggel járó, vagy felhasználási kötöttség nélküli támogatást nyújthat.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás biztosítása a következő szempontok figyelembevételével történik:
a) takarékos gazdálkodás,
b) a helyi önkormányzat jogszabályon alapuló, elvárható saját bevétele,
c) a helyi önkormányzat tényleges saját bevétele.
(3) A figyelembe veendő bevételek körét és mértékét törvény határozza meg.
(4) A feladatfinanszírozási rendszernek biztosítania kell a helyi önkormányzatok bevételi érdekeltségének fenntartását.
118. § (1) A 117. § (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatást a helyi önkormányzat éves szinten kizárólag az ellátandó feladatainak kiadásaira fordíthatja. Az ettől eltérő felhasználás esetén a helyi önkormányzat köteles a támogatás összegét - az államháztartásról szóló törvényben meghatározott kamatokkal terhelve – a központi költségvetésbe visszafizetni.
A törvényes önkormányzati gazdálkodáshoz elengedhetetlen a költségvetési rendelet megalkotása. Múcsony Nagyközség Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendelettervezete elkészült, erre tekintettel javasolt mielőbbi elfogadása.
A mellékelt rendelettervezet:
- a vonatkozó jogszabályok által előírt szerkezetben és tartalommal,
- a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII. 14.) IRM rendelet figyelembe-vételével,
- a jegyző irányításával került összeállításra.
Felhívom a képviselők figyelmét arra, hogy a rendelettervezet:
- az önkormányzat intézményeinek vezetőivel megtárgyalásra került,
A rendelet hatálya az önkormányzatra, valamint az önkormányzat költségvetési szerveire és a társulásokra terjed ki.
Az önkormányzati költségvetésben a költségvetési szerveket nem kell címenként kezelni az új Áht. alapján, ezért a költségvetési rendelet nem határozza meg a címrendet.
I.
Általános szabályok (a költségvetési törvényben meghatározottak szerint)
A melléklet szerinti jogcímeken nyújtott támogatások 2025. december 31-ig használhatók fel és elsősorban működési célokat szolgálnak. A támogatások felhalmozási bevételként eredeti előirányzatként akkor sem tervezhetők, ha e melléklet szerint valamely támogatás esetében az elszámolási szabályok lehetővé teszik a felhalmozási kiadások elszámolását, és a felhalmozási kiadások nem veszélyeztethetik a feladatokhoz kapcsolódó működtetési tevékenységeket, a feladat jogszabályokban rögzített paramétereknek megfelelő ellátásához szükséges működési kiadások teljesítését.
Az államháztartás fő feladatai: az erőforrások begyűjtése, elosztása, a gazdasági egyensúly megőrzése, önfenntartás és e feladatok ellátásához szükséges jogi keret kialakítása. A költségvetési politika legfontosabb feladata, hogy a pénzügyi egyensúly megteremtésével elősegítse a gazdasági növekedést és a magyar állam versenyképességének javítását.
Az önkormányzati költségvetési gazdálkodás és az önkormányzati feladatvitele akkor lesz sikeres, ha a politikai döntéshozók figyelembe veszik a szakmai és pénzügyi jogszabályi előírásokat, feltételeket és követelményeket.
A tartalmában és szerkezetében bonyolult államháztartási, pénzügyi-számviteli és költségvetési folyamatosan változó szabályozók rendszerét az évtizedes gyakorlattal rendelkező szakembereknek sem könnyű áttekinteni, a mindennapok gyakorlatában alkalmazni, és mindezekről korrekt tájékoztatást nyújtani. A mai gazdálkodási feladatok szabályait rögzítő törvények, kormányrendeletek a gazdálkodással szemben támasztott államháztartási (áttekinthetőség, valódiság, pontosság,) gazdasági (kiszámíthatóság, tervezhetőség), valamint számviteli (következetesség, folytonosság, összemérés, teljesség, stb.) alapelveket fogalmaznak meg.
A forrásrendszer szerkezete az önkormányzatok hátrányára változott. Az állami normatívák - néhány kivétellel- nem emelkedtek. A fajlagos finanszírozások továbbra is befagyasztottak, a személyi kiadások emelkedését továbbra is önállóan szabályozott kiegészítő támogatások rendszere kezeli.
A költségvetés készítésekor már évek óta kiemelt szempont a biztonságos gazdálkodás és a pénzügyi stabilitás feltételeinek megteremtése és megőrzése, az intézményeink működőképességének megtartása, a minimum feltételek, szakmai jogszabályok által támasztott követelmények lehetőségek szerinti érvényesítése. Érvényesítenünk kell a racionális, költségkímélő gazdálkodás alapelveit. Törekedni kell az elérhető bevételi források körének bővítésére, a tervezett bevételek teljes körű beszedésére. A 2025. év fő célkitűzése legyen továbbra is a kötelező feladatok maradéktalan ellátása, valamint a fejlesztésekhez szükséges pályázati önrész biztosítása.
A működési kiadások csökkentése során törekedni kell arra, hogy az intézmények számára a feladatukkal arányos létszám biztosítva legyen. Az önkormányzatunk saját bevételi lehetőségei behatároltak. A dologi kiadások központi költségvetési forrásból történő emelésére továbbra sincs mód. Az intézményi működési kiadások szinten tartásához az energia költségeknél szükséges az ismert mértékű növekedéssel számolni. Az intézményi működési kiadások szinten tartásához azonban szükséges egy minimális mértékű növekedéssel számolni.
II.
A 2025. évi költségvetésre ható egyéb tényezők
Az új költségvetés alapján a települési önkormányzatokat a 2025-es évben az alábbi átengedett bevételek illetik meg:
42. § (1) A települési önkormányzatot illeti meg a) a települési önkormányzat jegyzője által jogerősen kiszabott környezetvédelmi bírság 100%-a, b) a fővárosi és vármegyei kormányhivatal által a települési önkormányzat területén – a veszélyhelyzet kihirdetését megalapozó eseménnyel összefüggésben jogerősen kiszabott környezetvédelmi bírságok kivételével – kiszabott, és abból befolyt környezetvédelmi bírságok összegének 30%-a, c) a közúti közlekedésről szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben meghatározott jogsértésre (a továbbiakban: közlekedési szabályszegés) tekintettel kiszabott – a bírságot kiszabó szervre tekintet nélkül – közigazgatási bírság behajtásából, illetve végrehajtásából származó bevétel 40%-a, ha a behajtást, illetve a végrehajtást a települési önkormányzat jegyzője önkormányzati adóhatósági jogkörében eljárva foganatosította, d) a települési önkormányzat területén a közlekedési szabályszegések után a közterület-felügyelő által kiszabott közigazgatási bírság behajtott összegének 100%-a, és e) a termőföld bérbeadásából származó jövedelem utáni – a földterület fekvése szerinti települési önkormányzat által beszedett – személyi jövedelemadó 100%-a. (2) A szabálysértési pénz- és helyszíni bírság, valamint a közigazgatási bírság végrehajtását kérő szerv költségminimum megelőlegezésére nem köteles.
A 25 millió forint értékhatárt meghaladó nemzeti vagyon hasznosítása és tulajdonjogainak átruházása 2025- ban is csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tévő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával történhet.
A nemzeti közbeszerzési értékhatárok 2025-ben:
a) árubeszerzés esetében 20,0 millió forint,
b) építési beruházás esetében 60,0 millió forint,
c) építési koncesszió esetében 100,0 millió forint,
d) szolgáltatás megrendelése esetében 20,0 millió forint,
e) szolgáltatási koncesszió esetében 30,0 millió forint.
A helyi önkormányzatok általános működésének és ágazati feladatainak támogatására vonatkozó szabályokat a 2024.évi XC. törvény 2. melléklete tartalmazza.
A helyi önkormányzatok központi költségvetési támogatási rendszere a 2025. évben is az önkormányzati feladatellátáshoz igazodó, 2013-ban kialakított feladatalapú támogatási rendszerben történik.
Az önkormányzat költségvetésének előirányzatai
Általánosságban a költségvetéssel kapcsolatos követelmény, hogy a jogszabályban a helyi önkormányzatok számára előírt kötelező feladatellátás biztosított legyen.
A kötelező feladatok ellátásához a mindenkori költségvetési törvény biztosítja a működési költségek egy részét feladatfinanszírozás útján.
Az önként vállalt helyi közügyek megoldása jelenlegi helyzetben veszélyeztetheti a törvény által kötelezően előírt önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátását, finanszírozása a saját bevételek, vagy az erre a célra biztosított külön források terhére lehetséges.
A kiadási oldal tervezetét mindenképpen a rendelkezésre álló bevételek határozzák meg.
Alapvető cél az önkormányzati gazdálkodás egyensúlyának megtartása, így előtérbe kellett helyezni az alábbi szempontokat:
- a közfeladatokat ellátó intézményrendszer és a hivatal működésének biztosítása, különös tekintettel a helyben maradó alapfeladatokra,
- a gazdálkodás során folyamatosan ügyelni kell a bevételek és kiadások egyensúlyára,
- az önkormányzat valamennyi területén racionális, hatékony, eredményes gazdálkodást kell folytatni,
- törekedni kell a tervezett bevételek teljes körű beszedésére, - az új pályázatok felkutatása,
- a jelenlegi intézményrendszer költséghatékony működtetése, a dolgozók részére a garantált bér biztosítása, lehetőség szerint a cafetéria biztosítása a hatályos jogszabályok alapján.
Fontosnak tartjuk a feladatok költségeinek tervezésekor a maximális hatékonyság elve érvényesüljön, hogy az önkormányzat a rendelkezésre álló forrásokból a lehető legtöbb feladatot tudja ellátni.
Intézményrendszer alakulása
Továbbra is a Múcsonyi Közös Önkormányzati Hivatal látja el Múcsonyi Általános Művelődési Központ, Bölcsőde és Konyha, az Önkormányzat, a Múcsony és Társult Települései Család és Gyermekjóléti Szolgálat, a Múcsony és Társult Települései Család és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás, a Roma-, a Lengyel-, a Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat gazdálkodási és pénzügyi feladatait. Múcsony Nagyközség Önkormányzatnak az Mötv. alapján a kötelezően ellátandó feladatok mellett, leginkább a közfoglalkoztatási tevékenységből eredően, kb. 40 fő munkaügyi és gazdálkodási feladatainak ellátását jelenti 2025. évben. 2024. évtől új feladat került a Múcsony és Társult Települései Család és Gyermekjóléti Szolgálat tevékenységeihez az Idősek nappali ellátása bevezetésével, amely a Társulás 3 településén – Múcsony, Bánhorváti és Tardona- valósul meg, továbbá a házi segítségnyújtás tekintetében is újabb település Tardona csatlakozik a társulásban történő ellátáshoz. Mindez újabb feladatokat ró a székhely önkormányzathoz, illetve a Közös Hivatalban ellátandó feladatokhoz is. A 2025. évre meghirdetett, illetve kiírásra került, a foglalkoztatási költséget 100 %-ban támogató közfoglalkoztatási pályázat, amelyet az előző évekhez hasonlóan próbálunk maximálisan kihasználni, 2 program indítását pályáztuk meg. Ezek a következőek:
Helyi sajátosságokra épülő,
Szociális jellegű program.
A programok tervezett személyi, dologi, beruházási költségei, illetve a támogatási oldal betervezése a programoknak megfelelően kerültek e költségvetés előirányzatai közé.
A társulások vonatkozásában továbbra is a Múcsony és Társult Települései Család és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás vonatkozásában Bánhorváti, Nagybarca, Tardona, Kurityán és Mályinka. 2018. évtől a 21 település vonatkozásában a Vízi-közmű társulat gesztori feladatait is ellátjuk, amely ennyi település vonatkozásában nem kevés többlet feladatot jelent a gazdálkodási tevékenyég folyamatában.
Múcsony Nagyközség Önkormányzat 2025. évi összevont költségvetésének mérlege az 1. mellékletben került kimutatásra.
A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra, tehát a költségvetési szerveknél közszolgálati, közalkalmazotti, MT és közfoglalkoztatotti hatály alá tartozó munkaviszonyban állókra is.
A jogszabályi előírásokban rögzített új illetményeket 2025. január 1-jei hatállyal kell megállapítani.
(1) Az önkormányzat összesített 2025. évi költségvetési bevételei kiemelt előirányzatonként:
a) Működési célú támogatásértékű bevétel államháztartáson belülről 698.094 eFt
b) Felhalmozási célú önkormányzati támogatások 474.092 eFt
c) Közhatalmi bevételek 135.000 eFt
d) Működési bevételek 192.064 eFt
e) Felhalmozási bevételek 25.000 eFt
f) Átvett pénzeszközök 20.000 eFt
g) finanszírozási bevételek 0 eFt
(1) Az önkormányzat összesített 2025. évi kiemelt kiadási előirányzatai az alábbiakban meghatározott tételekből állnak, azaz
a) működési költségvetés 1.003.863 e Ft
aa) személyi jellegű kiadások: 502.225 e Ft
szociális hozzájárulási adó: 73.553 e Ft
ac) dologi jellegű kiadások: 242.566 e Ft
ad) ellátottak pénzbeli juttatásai: 18.473 e Ft
ae) egyéb működési célú kiadások: 167.046 e Ft
b) felhalmozási költségvetés 540.387 e Ft
ba) beruházások, 515.876 e Ft
bb) felújítások 24.511 e Ft
Az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatai
A költségvetési kiadások és bevételek vonatkozásában az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontja kimondja, hogy a helyi önkormányzat költségvetése tartalmazza a helyi önkormányzat költségvetési kiadásait előirányzat csoportok, kiemelt előirányzatok, valamint kötelező-, önként vállalt- és állami feladatok szerinti bontásban.
Az önkormányzat összesített bevételi főösszege: 1.544.250 e Ft. 2013. évtől a költségvetésben külső finanszírozású működési hiány nem tervezhető.
1. Költségvetési bevételek 1.499.250 e Ft
Az Áht. 6. § (3)-(4) bekezdése szerint költségvetési bevételek:
„(3) Működési bevételek - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
1. a működési célú támogatások államháztartáson belülről, amelyek az államháztartáson belülről működési célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak,
2. a közhatalmi bevételek, amelyek az adókból, illetékekből, járulékokból, hozzájárulásokból, bírságokból, díjakból és más fizetési kötelezettségekből származnak,
3. a működési bevételek, amelyek a készletek és szolgáltatások értékesítésekor kapott ellenértékből, a tulajdonosi bevételekből, a kapott kamatokból és más hasonló, a működés során keletkező bevételekből származnak,
4. a működési célú átvett pénzeszközök, amelyek az államháztartáson kívülről működési célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak.
(4) Felhalmozási bevételek - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
1. a felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről, amelyek az államháztartáson belülről felhalmozási célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak,
2. a felhalmozási bevételek, amelyek az immateriális javak, tárgyi eszközök értékesítésekor kapott ellenértékből, valamint a részesedések, befektetési jegyek értékesítésekor, megszűnésekor kapott bevételekből származnak,
3. a felhalmozási célú átvett pénzeszközök, amelyek az államháztartáson kívülről felhalmozási célból kapott támogatásokból és más ellenérték nélküli bevételekből származnak.”
2. Működési támogatások államháztartáson belülről 698.0094 e Ft
Tartalmazza a következőket:

Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása

140.919.980

Települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása

111.799.910

Étkeztetési feladatok ellátása

33.312.211

Települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása

33.207.094

Települési önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatinak támogatása

121.907.240

Települési önkormányzatok kulturális feladatinak támogatása

6.302.624

Önkormányzatoktól átvett pénzeszközök

11.986.488

Polgármesteri illetmény támogatása

9.087.104

Helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai

109.689.687

Bölcsődei feladatok támogatása

22.658.800

TB alaptól átvett támogatások

18.419.071

Munkaügyi központtól, kormányhivataltól , önkormányzattól kapott támogatások,

78.804.274

3. Felhalmozási célú önkormányzati támogatások 474.092 e Ft
A fejlesztési tervben szereplő beruházási és felújítási tételek pályázaton elnyerhető
összegeit tartalmazza, továbbá a közfoglalkoztatás keretében tervezett nagyértékű eszközök bevételi forrását.
4. Közhatalmi bevételek 135.000 e Ft
A saját bevételeink meghatározó részét teszik ki a helyi adók. Az önkormányzat 2025. évben adómérték emelést nem tervezett, azonban új adótétel a Telekadó bevezetése megtörtént. A gépjármű adó tekintetében az önkormányzatot nem illeti bevétel.
A magánszemélyek kommunális adó mértékét a képviselő-testület 12.000,-Ft/év összegben állapította meg 2008. január 01. napjától. A helyi adókról szóló 1990. évi C. tv. szerint ezen adó mértékének felső határa adótárgyanként 17.000 Ft-ig terjedhet. 2024. évi tervünkben az adóbevétel összege: 12.900 e Ft
Az iparűzési adó a képviselő-testület a többször módosított 15/2014 (XI.06.) sz. rendelet alapján változatlanul 2%-os mértékű. A helyi iparűzési adó tervezett összege: 50.000 eFt
A telekadó alapja a telek m2-ben számított területe. A telekadó mértéke: 100.- Ft/m2. Mentes a telekadó alól – a helyi adókról szóló törvényben meghatározottakon túl – a magánszemély. Mentesül az adatbejelentési kötelezettség teljesítése alól a magánszemény adóalany, ha adófizetési kötelezettség nem terheli. Tervezett összege: 70.000 eFt
A talajterhelési díj, pótlékok és bírságok együttes tervezett összege: 2.100 eFt.
5. Működési bevételek 192.064 eFt
Az intézményi saját bevételek az alaptevékenységgel összefüggő szolgáltatások ellenértékéből, továbbszámlázott közüzemi díjakból, a helyiségek, eszközök eseti bérbeadási díjából, valamint az egyéb bevételekből tevődnek össze. A lakás és nem lakás céljául szolgáló ingatlanok bérleti díját a piaci viszonyokhoz igazítottuk a Képviselő-testület hatályos rendeletei alapján. A járási startmunka mintaprogramok tekintetében tervezendő a benyújtott pályázatok részét képező, a programok végrehajtása során keletkező termékek, eszközök előállításából, értékesítéséből származó bevétel szintén itt került tervezésre. A vízi-közmű használati díj bevétel is mint szolgáltatás itt jelentkezik, ezért ilyen magas az összeg.
6.Felhalmozási bevétel 25.000 e Ft
Egyéb vagyon eladás, bérbeadás 25.000 e Ft
/lakótelek eladás, ingatlan /
7. Átvett pénzeszközök 20.000 e Ft
A működési és a felhalmozási célú átvett pénzeszköz, amely az államháztartáson kívülről származó olyan forrás, amely ellenében az átadó az ellátandó feladatot meghatározhatja, de ellenszolgáltatást nem kér, az abból létrejött eredmény hasznosítási jogát nem köti ki, az átvevőt számlaadási kötelezettség nem terheli. (BorsodChemtől átvett felhalmozási célra tervezett összeg)
Az önkormányzat összesített kiadási főösszege: 1.544.250 e Ft
Az Áht. 6. § (5)-(6) bekezdése szerint költségvetési kiadások:
„(5) Működési kiadások - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a személyi juttatások, amelyek a foglalkoztatottaknak kifizetett illetményből, munkabérből és más juttatásokból, valamint a nem foglalkoztatott természetes személyeknek juttatott más jövedelmek megfizetéséből származnak,
b) a munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó, amelyet a kifizetést teljesítő megfizetni köteles,
c) a dologi kiadások, amelyek a készletek és szolgáltatások vásárlása, más befizetési kötelezettségek teljesítése, kamatfizetés és más, a működés során keletkező kiadások teljesítéséből származnak,
d) az ellátottak pénzbeli juttatásai, amelyek a társadalombiztosítási ellátásokból, családi támogatásokból és a természetes személyeknek betegséggel, lakhatással vagy más okból megfizetett ellátási típusú kifizetésekből származnak,
e) az egyéb működési célú kiadások, amelyek a nemzetközi kötelezettségek teljesítéséből, az államháztartáson belülre vagy kívülre működési célból adott támogatásokból és más ellenérték nélküli kifizetésekből, valamint a más kiemelt előirányzaton nem szerepeltethető működési jellegű kiadásokból származnak.
(6) Felhalmozási kiadások - és azok kiemelt előirányzatai - azok közgazdasági jellege szerint
a) a beruházások, amelyek az ingatlanok, tárgyi eszközök és más tartósan használt eszközök megszerzéséből, részesedések és befektetési jegyek megszerzéséhez vagy növeléséhez kapcsolódó kiadások teljesítéséből származnak,
b) a felújítások, amelyek a tartósan használt eszközök felújításának kiadásaiból származnak,
c) az egyéb felhalmozási célú kiadások, amelyek az államháztartáson belülre vagy kívülre felhalmozási célból adott támogatásokból és más ellenérték nélküli kifizetésekből származnak.”
1. Működési költségvetés kiadásai: 1.003.863 e Ft
1.1 Személyi kiadások: 502.225 e Ft
A tervezés a jogszabályi előírások és a hatályos önkormányzati szabályozás szerint történik. A minimálbér 2025. évi összegét 290.800 Ft, a garantál bérminimumét pedig 348.800 Ft-ban határozták meg. A minimálbér 9%-os, a garantált bérminimum pedig 7 %-os emelkedést jelent a 2024. évihez képest. Az intézmények munkavállalóinál a bérek összecsúszását eredményezi ez a döntés, így mindenképp át kellett tekinteni, és korrigálni az illetményeket, mert a garantált bérminimum ilyen mértékű emelkedése bérfeszültséget okoz.
A pedagógusok illetmény rendezése szintén megtörtént a köznevelési jogszabályi előírásoknak megfelelően.
Az intézmények költségvetésében számoltunk a jubileumi jutalmak előirányzatának tervezésével. A létszámgazdálkodás területén érvényesülnie kell a maximális hatékonyság elvének, a megüresedő álláshelyek betöltésénél az intézményvezetők legyenek figyelemmel a megváltozott finanszírozási körülményekre. A közfoglalkoztatási támogatások nyújtotta lehetőségeket fokozottan ki kell használni az intézmények mindegyikénél. A helyi önkormányzat kötelező feladat- és hatásköreinek ellátása során – törvényben meghatározott módon és mértékben – biztosítani kell a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személy feladatellátásba történő bevonását.
A személyi kiadások tervezése a bevezetőben említett törvényi előírásoknak megfelelően történt meg az intézményi törzsállományra.
A település intézményeinél béremelések lesznek. Értelemszerűen követjük a minimálbér és a garantált bérminimum kormányzati emelését, emellett lehetőségeink szerint a többi munkavállaló bérét is emeljük, hiszen meg kell őrizzük az önkormányzati közszféra versenyképességét. Amennyiben a béreket nem tudjuk fokozatosan emelni, akkor egyszerűen elhagyják az önkormányzatot azok a munkavállalóink, akik nélkül Múcsony nem működhetne.
Tartalmazza továbbá a közlekedési hozzájárulás, a jubileumi jutalmak és a költségátalányok összegeit, valamint a Múcsony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete tagjainak a tiszteletdíját, és a bizottsági díjakat. A béren kívüli juttatások alatt 100.000,- Ft nettó Szép Kártya feltöltés került betervezésre, a határozatlan időre kinevezett munkavállalók részére, a rendeletben meghatározottak szerint, valamint 87.000,- Ft értékű ajándékutalvány.
Személyi juttatások önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő intézményi bontásban:
Önkormányzat
Az Önkormányzat költségvetésében került megtervezésre 61 fő (21 fő engedélyezett 40 fő közfoglalkoztatott,), a polgármester, az alpolgármester és a képviselő testület díjai, továbbá a közfoglalkoztatásba bevont összes munkavállaló (az intézményekhez kirendelt is) juttatásai. A II. háziorvosi körzet munkavállalói bővítik 2025. január elsejétől az önkormányzat létszámát. A közfoglalkoztatási pályázatban nem szereplő, de a megvalósításhoz szükséges személyi és dologi kiadásokat meg kellett tervezni, így a programok hatékonyabb, szakszerűbb és magasabb színtű végrehajtása biztosítható. Összesen így az önkormányzat személyi juttatásának összege: 210.022. eFt
Múcsonyi Közös Önkormányzati Hivatal ( önállóan működő és gazdálkodó intézmény)
A Közös Önkormányzati hivatal költségvetésében került megtervezésre 19 fő, ebből a 15 fő köztisztviselő + 2 üres álláshely, 2 fő MT hatálya alá tartozó technikai létszám juttatásai. Összesen így a hivatal személyi juttatásának összege: 129.820 eFt
Múcsonyi Általános Művelődési Központ, Bölcsőde és Konyha ( önállóan működő intézmény)
A MÁMKBK költségvetésének személyi juttatásai a székhely intézményben és telephelyein foglalkoztatott munkavállalók összesen 23 fő munkavállaló kiadásait tartalmazza. Napközi Otthonos Óvoda 11 fő, Bölcsődei alkalmazottak 4 fő, Petőfi Sándor Művelődési Ház 2 fő., valamint a konyhai munkavállalók 6 fő. Minden telephely tekintetében a változások, új feladat kialakítása összes létszám vonatkozásban kerültek tervezésre. Személyi juttatás összege összesen: 162.383 e Ft
1.2 Munkaadókat terhelő járulékok és szociális hozzájárulási adó 73.553 e Ft
A munkaadókat terhelő járulékok az önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő intézményi bontásban:
Mivel ezen kiadás szorosan kapcsolódik a személyi kiadásokhoz csak táblázatszerűen emelem ki a jogcím megbontását:
Az Önkormányzat munkaadókat terhelő járuléka: 30.089 eFt
Múcsonyi Közös Önkormányzati Hivatal (önállóan működő és gazdálkodó intézmény): 19.814 eFt
Múcsonyi Általános Művelődési Központ, Bölcsőde és Konyha (önállóan működő intézmény): 23.650 eFt
1.3 Dologi kiadások: 242.566 e Ft
A dologi kiadások tervezésénél az ésszerű takarékosság követelményének érvényesítése céljából felülvizsgáltuk az egyes kiadások alakulását, rangsoroltuk a feladatokat. A költségvetési szerv dologi kiadásainak jelentős hányadát az épületek, építmények fenntartással kapcsolatos közüzemi szolgáltatások igénybevétele teszi ki, elsődlegesen és minden más kiadást megelőzően megterveztük ezek fedezetét.
érdekében. Az étkezési kiadás tervezése a 2025. évre meghatározott nyersanyagnorma és 2024. évi átlagos vásárlási árakkal történt.
Az étkeztetésre fordított kiadások tervezése a 2024. évi októberi statisztikai létszám ismeretében történt. Az alkalmazottak és ellátottak körében, a vendégétkeztetésre fordított összegek tervezése a 2024. évi átlag létszám alapján történt.
Az energiahordozók tervezésére fordított kiadások összege a 2024. évi fogyasztás és a jelenleg ismeretes díjak figyelembe vételével készült.
Az önkormányzati feladatok megvalósítása során törekedni kell a jó kapcsolat, a partnerség kiépítésére és működtetésére az olyan szervezetekkel, gazdasági társaságokkal, amelyek a közfeladat ellátásában részt vesznek. Továbbra is kiemelt feladat a civil és nonprofit szervezetekkel való jó együttműködés
A dologi kiadások az önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő intézményi bontásban:
Önkormányzat
Az Önkormányzat kiadásai a legmagasabbak, mert tartalmazzák a kötelezően ellátandó feladatok költségeit. A településen kötelezően ellátandó feladatok között szerepel többek között a közvilágítás, az ivóvíz-ellátás, az utak-hidak- járdák karbantartása, a járművek üzemeltetése, valamint a közfoglalkoztatáshoz biztosított dologi kiadások összegei. A dologi kiadások összege: 138.371 e Ft.
Múcsonyi Közös Önkormányzati Hivatal ( önállóan működő és gazdálkodó intézmény)
Itt kerültek megtervezésre az önkormányzati hivatal nevében végzett igazgatási, gazdálkodási és szociális tevékenységek működésével kapcsolatos kiadások és a hivatal épületének fenntartási költségei. A dologi kiadások összege: 10.576 e Ft.
Múcsonyi Általános Művelődési Központ, Bölcsőde és Konyha ( önállóan működő intézmény)
A MÁMKBK központ vezetőjével előzetesen egyeztetett dologi kiadások kerültek betervezésre, természetesen bővítve a konyhai-étkeztetési feladatok előirányzatainak összegével, valamint a bővíteni kívánt bölcsődei ellátás kialakításának feladataihoz szükséges kiadásokkal. A közétkeztetésben ellátottak egészséges táplálkozását elősegítő jogszabályi változások jelentős feladatok elé állítják intézményeinket.
A dologi kiadások az intézménynél összesen: 93.619 e Ft.
1.4 Ellátottak pénzbeli juttatásai 18.473 e Ft
Az önkormányzat költségvetésében a szociális területen a letisztult jogi szabályozásnak megfelelően meg kell őrizni az elmúlt években kialakított helyi támogatási formákat (temetés költségeinek viseléséhez nyújtott támogatás, szociális étkeztetés támogatása, házi segítségnyújtás támogatása, iskolába járók költségeihez hozzájárulás, tüzelőanyag juttatás, lakásfenntartási támogatás, rendkívüli élethelyzet stb. ) melynek célcsoportjai az idősek, és a rászoruló családok. Múcsony Nagyközség Önkormányzat évek óta kiemelt feladatának tekinti a helyi szintű „idősbarát” politika kialakítását. Ennek érdekében különös figyelemmel kezeli az idős lakossággal történő együttműködést, az időskorú emberek életkörülményeit, az idősek aktivitásának megőrzését, a róluk való gondoskodást, de emellett szükséges lenne a település lakosságfogyásának megállítása, illetve a születések számának növelése.
1.5 Egyéb működési célú kiadások 167.046 e Ft
A társult települések szociális célú tárgyévi normatíva átadása, a polgárőrség támogatása az autó használathoz, itt kerül tervezésre az előző évben kapott normatíva előleg rendezése is.
2. Felhalmozási költségvetés kiadásai 540.387 e Ft
A 2025. évi tervezés során figyelembe vettük a folyamatban lévő beruházásokat, a korábbi Képviselő-testületi döntéseken alapuló elkötelezettségeket. A felhalmozási kiadásoknál a 2024. évről áthúzódó és kötelezettségvállalással terhelt, folyamatban lévő fejlesztéseket terveztük, valamint figyelembe vettük az előző évről áthúzódó meg nem valósult célokat is.
2025. évben is fontos feladat a pályázati lehetőségek figyelemmel kísérése, és a pályázatok keretén belül támogatott fejlesztéseknek kell előnyt biztosítani a felhalmozási kiadásokon belül. Újabb beruházások előtt a beruházás további fenntartási költségét, egyéb többéves kihatású kötelezettségek költségvetési kihatását is vizsgálni kell.
A 2025. évben elsődleges prioritást kell, hogy élvezzen a folyamatban lévő beruházások befejezése, valamint a pozitív elbírálásban részesült pályázataink megvalósítása.
Az önkormányzat új beruházásokat pályázati forrásokból csak önerő biztosítása nélkül, vagy külön képviselő-testület döntés alapján a forrás megjelölése mellett indíthat.
A beruházások és felújítások a 8. melléklet szerint kerültek tervezésre, melyben meghatározásra került a pályázati és saját forrás részletezése.
IV.
A költségvetési hiány finanszírozása és az önkormányzat költségvetési adósság törlesztése
Az Áht. 23. § (2) bekezdés c) pontja alapján a rendeletben meg kell határozni a költségvetési egyenleg összegét.
Az Áht. 5. § (3) bekezdése kimondja, hogy a költségvetésben meg kell állapítani a költségvetési bevételek és költségvetési kiadások különbözeteként a költségvetési egyenleget, mely lehet:
- költségvetési többlet, vagy
- költségvetési hiány,
- nullszaldós.
Az Áht. 23. § (2) bekezdés h) pontja rendelkezik arról, hogy a helyi önkormányzatnak a költségvetési rendeletében kell meghatározni a finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköröket.
Ennek megfelelően a rendelet kitér az egyes finanszírozási műveletekre, az egyes műveletekkel kapcsolatos hatáskörökre.
A költségvetés egyensúlyának helyreállításához keresni kell a megoldást, elsősorban pályázattal - helyi önkormányzatok működőképessége megőrzését szolgáló kiegészítő támogatás, beruházási pályázatok stb. -, saját bevételek lehetséges növelésével és a kiadások lehetséges leszorításával, csökkentésével. A tervezetten felül teljesített bevételekkel a hiányt kell csökkenteni (kivéve az intézmény nem alaptevékenységéből elvárható bevételekkel és az intézmények által benyújtott pályázatokból származó átvett pénzeszközökkel, melyek felhasználásáról az intézményvezető önállóan dönt) ugyanúgy a végleges feladat elmaradásából adódó költségmegtakarítással is.
Összegzésként elmondható, hogy az önkormányzatnak a jövőben is célja, hogy működőképességét megőrizze, biztosítsa az eddigi szolgáltatások színvonalának megőrzését, valamint a fejlesztési lehetőségek ésszerű, szükségletekhez igazodó kihasználását.
Továbbra is fontos a reális szükségletek felmérése, az önkormányzati célok, elképzelések megvalósíthatóságának objektív értékelése, az önkormányzati fenntartású intézmények folyamatos működését, gazdálkodásának stabilitását biztosító intézkedések megtétele.
Követelményként fogalmazódik meg a működési bevételek és a működési kiadások, valamint a felhalmozási bevételek és a felhalmozási kiadások költségvetési egyensúlyának biztosítása.
A 2025. évi költségvetés tervezésénél továbbra is alapkövetelmény a működési hiány nélküli, körültekintő, óvatos, a kötelező feladatokat előtérbe helyező költségvetési gazdálkodás.
A 2025. évi költségvetés bevételeit és kiadásait ennyiben kívántuk ismertetni.