Alsóvadász Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2012. (VIII. 24.) önkormányzati rendelete

a települési környezet tisztán tartásáról és védelméről

Hatályos: 2012. 08. 25

Alsóvadász Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2012. (VIII. 24.) önkormányzati rendelete

a települési környezet tisztán tartásáról és védelméről

Hatályos: 2012. 08. 25

Alsóvadász Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 31. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében és a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja Alsóvadász Község közigazgatási területén a köztisztaság fenntartása, a környezetvédelmi intézkedések hatékonyságának növelése, így többek között a település vízminőség-, levegőtisztaság-, zöldterület-, termőolaj-, a környezet elemeinek és folyamatainak védelme.

II. Fejezet

Fogalmi meghatározások

2. § (1) Közterület: az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet (közút, járda, tér, közpark, lépcső), továbbá az építmények közhasználatra átadott része.

(2) Köztisztasággal összefüggő tevékenység: közterületek, közforgalom számára megnyitott területek tisztán tartása.

(3) Tisztán tartás: az egyes ingatlanok és közterületek tisztítása, szemét-, hó- és síkosság mentesítése, pormentesítése, gyommentesítése, allergén növények irtása és a parlagfű virágzásának megakadályozása, minimum évi háromszori kaszálása, csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolítása.

III. Fejezet

Köztisztasági feladatok

1. Az ingatlan tisztán tartásával kapcsolatos kötelezettségek

3. § (1) Az ingatlan tulajdonosa a jelen rendeletben előírtakat köteles betartani az ingatlanok és közterületek tisztán tartása érdekében, amennyiben az ingatlannak több tulajdonosa van, úgy a kötelezettség a tulajdonosokat egyenlő arányban terheli.

(2) Önkormányzati épületek előtti járdaszakaszok és területek kezeléséről, rendben és tisztán tartásáról az önkormányzat gondoskodik. A község területén közösségi, közterületi szemétgyűjtők, szemétkosarak elhelyezése, valamint az azokkal kapcsolatos teendők ellátása az Önkormányzat feladata.

(3) Az országos közutak belterületi szakaszainak tisztán tartása az utakról szóló jogszabályok vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően történik.

2. Az ingatlan tulajdonosának, használójának a közterület tisztán tartásával kapcsolatos kötelezettségei

4. § (1) Az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) köteles gondoskodni:

a) az ingatlan előtti járda (járda hiányában az 1 méter széles területsáv, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület), továbbá ha a járda és az út között kiépített terület van, annak gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről a hóeltakarításról és s síkosság mentesítéséről. Az a kötelezettség bekerített, a be nem kerített üres, illetve használaton kívül álló ingatlanokra is kiterjed.

b) a járdaszakasz melletti vagy a tulajdonos területén átvezető nyílt árok és ennek műtrágyai tisztán tartásáról, függetlenül annak tulajdonjogától,

c) a beépített telekingatlan tisztán tartásáról és gyommentesítéséről,

d) tömbtelken a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló terület,

e) a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.

(2) Az ingatlan tulajdonosai, használói kötelesek az ingatlanukat rendben tartani. Ennek érdekében

a) az ingatlan utcáról látható részén a településképet zavaró építmény, tárgy, anyag, például viskó, ól, kiselejtezett gép, bontott gépjármű, vagy építőanyag-törmelék, elhelyezése tilos,

b) a gyomtalanítást, a kártevők és kórokozók elleni védekezést, és az út, gyalogjárda fölé kihajló, valamint épület fölé nyúló, közlekedést, kilátást és légvezetékeket zavaró faágak, bokrok folyamatos nyesését.

(3) Az ingatlan tulajdonos (használója) köteles gondoskodni az ingatlanján lévő fák közterület fölé árnyúló részén lévő fészkelőhelyek alatti közterület szennyeződésektől való megtisztításáról. A madarak által okozott szennyeződés eltávolításával kapcsolatos kötelezettség azon ingatlantulajdonosokra (használókra)is kiterjed, ahol a közterülettel határos építmények fészkelő madarak okozzák a közterület szennyeződését.

3. A vendéglátó-ipari egységek, kereskedelmi üzlethelyiségek és más elárusítóhelyek köztisztasági feladatai

5. § (1) Vendéglátó-ipari egységek, üzlethelyiségek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt az üzemeltető köteles egész évben tisztán tartani. a közterületen árusító vagy egyéb szennyeződést okozó tevékenység esetén tevékenységet gyakorlók kötelesek a részükre kijelölt helyet, valamint annak közvetlen környékét 5m-es körzetben állandóan tisztán tartani, a keletkezett szemetet összegyűjteni, és elszállításukról gondoskodni.

(2) A közterület rendeltetésétől eltérő célra (árusítás, építési-szerelési munka stb. céljára) történő használata esetén a használattal érintett terület közvetlen környezetét a használó köteles tisztán tartani.

(3) Tilos közterületeken rendezett vásár-, a sportolás célját szolgáló területek, valamint a kirándulóhelyek szennyezése. A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése érdekében ezeken a területeken szemetet csak a kijelölt hulladékgyűjtőbe szabad elhelyezni. Veszélyes, egészségre ártalmas anyagokat ezekben a gyűjtőkben elhelyezni külterületen is tilos.

4. Építési munkálatokkal és a közterületen végzett tevékenységgel összefüggő köztisztasági feladatok

6. § (1) Tilos a közterületre építési törmeléket, salakot vagy szemetet hordani, vagy szennyezett vizet kiönteni. A keletkezett salak, törmelék elszállításáról saját költségen az köteles gondoskodni, akinél keletkezett. A hatósági engedéllyel végzett útfelbontás során keletkezett törmelék kihelyezésére vagy közterület-használati engedély alapján elhelyezett anyagokra a tilalom nem terjed ki.

(2) Az építési és bontási, valamint a felújítási munkálatok helyét – szükség esetén – a környező közterülettől el kell zárni. Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladék anyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, de legkésőbb a munka befejezésétől számított 48 órán belül el kell szállítani és a közterületet helyre kell állítani, illetve meg kell tisztítani.

(3) Az építési területek tisztaságáért és az építési tevékenységből adódó szennyeződés eltakarításáért (közterületek beszennyezésekor) a munkaterület átadásától a felvonulási létesítmények eltávolításáig az ingatlan tulajdonosa a felelős.

(4) Minden építkezésnél és bontásnál a közterületi fákat, valamint a közterületi létesítményeket meg kell védeni.

5. Közforgalmú közlekedés céljára szolgáló létesítmények tisztán tartása

7. § (1) A járda, a közút megtisztítására, sármentesítésére kötelezni kell azt, aki a járművével a közterületet, a közutat beszennyezi.

(2) Belterületen lévő, várakozóhelyek, járdaszigetek, egyéb megállóhelyek tekintetében a tisztántartás az Önkormányzat kötelessége.

(3) Ha a jármű üzemelése során a közút beszennyeződik, megtisztításáról a jármű üzembetartója haladéktalanul köteles gondoskodni.

6. Egyéb köztisztasági feladatok

8. § (1) Az ónos esőtől, jégtől vagy hótól síkossá vált utak, járdák, lépcsők tisztítására a község közigazgatási területén csak környezetvédelmi szempontból veszélytelen szóróanyagot lehet használni (pl. homokot, darált salakot, hamut, faforgácsot, zeolitot, kőzúzalékot és egyéb környezetkímélő anyagot). A szóróanyag beszerzéséről és keverésérőt a tisztántartásra kötelezett gondoskodik.

(2) Az ingatlan előtti járdát a tulajdonos (használó) naponta – a téli és nyári időszakban egyaránt – köteles letakarítani. télen a hótól és jégtől megtisztítani és az összegyűjtött szemetet a rendszeres szemétszállítás keretében elszállítatni.

(3) A hótakarítást a kötelezetteknek úgy kell elvégezniük, hogy a folyamatos gépjármű- és gyalogos forgalom részére megfelelő hely álljon rendelkezésre, a letakarított havat úgy kell elhelyezni, hogy se a gyalogos,- se a gépjárműforgalmat ne akadályozza, és a hó megcsúszás veszélye kizárt legyen.

9. § (1) A feltakarításból, felmosásból keletkezett szennyeződést, szennyvizet a közterületre, csapadékvíz elvezető rendszerbe beleseperni, vagy beleönteni tilos.

(2) A közterületen gépjárművek mosása – erre alkalmas helyen – csak karosszéria felsőmosással és mosószer használata nélkül végezhető. Az alváz mosása közterületen tilos. A mosással okozott szennyeződést és a csúszásveszélyt haladéktalanul meg kell szüntetni. Tömegközlekedési útvonalon, valamint főútvonalak mentén gépjárművet mosni tilos.

(3) Ha bármely jármű az üzemeletetése, karbantartása, balesete során a közterületet beszennyezi (szállított anyag lehullása, kifolyása, olajfolyás stb.), a jármű vezetője haladéktalanul köteles a szennyeződés eltávolításáról gondoskodni, annak költségeit viselni.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

14. § Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.