Szentistván nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015.(IV.7.) önkormányzati rendelete

lakáshoz jutás helyi támogatásáról

Hatályos: 2015. 04. 08- 2016. 04. 01

Szentistván nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015.(IV.7.) önkormányzati rendelete

lakáshoz jutás helyi támogatásáról

2015.04.08.

Szentistván Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében jelölt feladatkörében eljárva az alábbiakat rendeli el.

1. Általános rendelkezések

1. § (1) A helyi önkormányzat e rendelet megalkotásával – az önkormányzat anyagi lehetőségei függvényében, a mindenkori éves költségvetésben meghatározott előirányzat keretein belül - ellensúlyozni kívánja Szentistván nagyközség lakónépességének további csökkenését, ezért segítséget kíván nyújtani a gyermekes családok és fiatalok részére a Szentistván településen történő lakásépítéshez, új, vagy használt lakás megvásárlásához, a településen történő letelepedéshez.

(2) E rendelet alkalmazásában:

1.[1] Jövedelem, vagyon: a szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993. évi III. 4 § (1) a.) -b.) pontjában foglaltak szerint.
2. Jövedelem számítás fiatal házasok/élettársak esetében: a gyermekkel még nem rendelkező fiatal házas/élettárs esetében az 1 főre jutó jövedelmet úgy kell kiszámítani, mintha már 2 gyermek megszületett volna.
3. Egyedülálló: az a nagykorú személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált, vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van.
4. Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott-, mostoha-, és nevelt gyermek, az örökbefogadó mostoha és nevelőszülő, valamint a testvér.
5. Lakásigény mértéke: az együttlakó, fiatal gyermektelen házaspár/élettárs esetében a legfeljebb két vállalt gyermekkel, egy gyermekes fiatal házaspárok esetében további egy vállalt gyermekkel együtt számításba vett személyek számától függően - a következő:
- egyedülálló kérelmező esetben egy- két lakószoba,
- két személy esetében: egy-két lakószoba,
- három személy esetében: másfél - két és fél lakószoba,
- négy személy esetében: kettő-három lakószoba.
Minden további személy esetében fél szobával nő a lakásigény mértékének felső határa. Három vagy több gyermeket nevelő család esetében a lakásigény mértékének felső határa minden további személy esetében egy szobával nő.
E rendelet alkalmazásában félszoba az a lakószoba, amelynek alapterülete nem haladja meg a 12 m2-t.
6. Nem tekinthető a visszafizetés biztosítottnak különösen, ha az egyik kérelmező sem rendelkezik munkaviszonnyal, vagy munkaviszonyból származó jövedelemmel. Nem tekinthető a visszafizetés biztosítottnak akkor sem, ha az egyik fél munkaviszonyban állása ellenére az egy főre jutó havi nettó átlagos jövedelem nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 2/3-át.
7. A munkaviszonyból származó jövedelemmel esik egy tekintet alá a főállású anyasági segély, nyugdíj (rokkantsági is), valamint gyes, gyed.
8. Lakásépítés: az építési hatóság jogerős engedélye alapján megvalósuló önálló lakást eredményező építés.
9. Lakásvásárlás: lakás tulajdonjogának magánforgalomban történő megszerzése.
10. Lakásfelújítás: különösen nyílászárók cseréje, hőszigetelés, burkolatok cseréje, tetőszerkezet cseréje, víz-, elektromos áram-, fűtés biztosításhoz kapcsolódó gépészeti átalakítások és az ennek következtében felmerülő festés, mázolás.
2. Lakásszerzési támogatás

2. § (1) Lakásszerzési támogatásra jogosult az házaspár, élettárs, gyermekét(eit) egyedül nevelő szülő, egyedülálló személy amennyiben:

a.) Szentistvánon kívánnak lakást építeni vagy vásárolni,
b.) az együtt költözők egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg a mindenkori minimálbér összegét.
c.) a házastársak/élettársak egyike legalább egy éve munkaviszonnyal rendelkezik,
d.)[3] a megvásárolni kívánt lakás vételára meghaladja a 2.000.000.-Ft-ot,
e.) a megvásárolni kívánt lakás vételárának, építés esetén az építési költség legalább 30 %-ával rendelkezik.
(2) Az (1) bekezdésben jelölt feltételeket együttesen kell vizsgálni. Az (1) bekezdés rendelkezései az élettárs kérelmezőkre abban az esetben alkalmazandó, amennyiben a támogatással megszerezni kívánt lakás közös tulajdonukba kerül.
(3) Az (1) bekezdésben felsorolt jogosultsági feltételekkel rendelkezők részére - a kérelem beérkezésének sorrendjére figyelemmel -, az önkormányzat éves költségvetési rendeletében meghatározott keretösszeg használható fel, szükség esetén emelhető.

3. § (1) Nem adható támogatás annak, akinek, illetve az, akivel együttlakó, illetve együtt költöző személyek valamelyikének:

a.) lakhatása megoldott,
b.) a megszerezni kívánt lakás szobaszáma meghaladja a család méltányolható lakásigényét,
c.) az ország területén legalább 2 millió Ft-ot érő ingatlan vagyona van,
d.) közeli hozzátartozójától szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát,
e.) a kérelem benyújtásakor - lakásépítés esetén - a kérelmező lakáshasználatba vételi engedéllyel rendelkezik vagy azt a kérelem elbírálásáig megszerzi,
f.) a kérelem benyújtásakor a megvásárolt lakás tulajdonjogát már bejegyezték az ingatlan nyilvántartásba,
g.) a kérelmező a lakás vételárát pénzintézeti hitel nélkül és teljes egészében kiegyenlítette.
(2) Az (1) bekezdés d) pontjától eltérően – az egyéb feltételek megléte esetén - támogatásra jogosult az is, aki a Szentistván közigazgatási területén lévő házas ingatlanban résztulajdonnal rendelkezik és a helyben lakását a közös tulajdon megszüntetésével (megváltás) tudja és kívánja biztosítani

4. § Az igényjogosultságot kizáró körülmények alól a polgármester javaslatára - egyedi elbírálás alapján - a képviselő-testület felmentést adhat.

5. § (1) A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás és visszatérítendő kamatmentes kölcsön lehet. A visszatérítés időtartama 3 év.

(2) A támogatás mértéke:

a.) magántulajdonú lakóház építése esetén a támogatás összege legfeljebb 1.000.000,- Ft.
b.) magántulajdonú lakóház vásárlása esetén a támogatás összege legfeljebb 600.000,- Ft lehet.
c.) A visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatás arányát a Képviselő-testület az egyedi kérelem elbírálásakor állapítja meg.
(3) Egyedülálló kérelmező részére legfeljebb a (2) bekezdés a.) illetve b. ) pontban meghatározott mértékű támogatás 50 %-áig nyújtható lakáscélú önkormányzati támogatás.
(4) A támogatás összege a megállapodás megkötése után a kérelmező (k) részére fizetendő ki.

6. § (1) A támogatásban részesülők kötelesek megállapodást kötni a polgármesterrel. A megállapodás részletesen tartalmazza támogatás folyósítására, felhasználására, elszámolására és esetleges visszafizetésére vonatkozó szabályokat.

(2) A támogatás összege és járuléka erejéig az érintett ingatlanra az ingatlan-nyilvántartásban jelzálogjogot, valamint ennek biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni.

7 §

(1) A támogatás visszafizetése egy összegben esedékessé válik, ha a támogatásban részesített:
a.) a támogatásban részesítését valótlan tények közlésével, adatok elhallgatásával vagy más módon befolyásolta,
b.) a támogatás összegét a megállapodásban rögzített céltól eltérően használta fel.
(2) Amennyiben a kérelmező a támogatással épített vagy vásárolt lakást 5 éven belül elidegeníti, más személy részére használatra átengedi, a lakást jövedelemszerzés céljából hasznosítja, köteles a támogatás összegét, annak a Ptk. szerinti kamataival együtt visszafizetni.
(3) A képviselő-testület - egyedi kérelem alapján - a visszafizetési kötelezettség alól felmentést adhat, amennyiben a kérelmező méltányolható okok miatt (pl. haláleset, létfenntartás biztosítása, stb.) volt kénytelen a támogatással épített vagy vásárolt lakást elidegeníteni.

8. § (1) A lakáscélú támogatással kapcsolatos ügyekben a képviselő-testület dönt.

(2) A támogatás iránti kérelmet az önkormányzati hivatalhoz, erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell előterjeszteni, amelyhez csatolni kell az abban megjelölt mellékleteket is.

(3) A kérelem elbírálását megelőzően a kérelmező vagyoni viszonyai, lakáskörülményei tisztázása érdekében környezettanulmányt kell készíteni.

(4) Nem kell környezettanulmányt készíteni, ha a kérelemből és mellékleteiből megállapítható, hogy az igénylővel szemben a 4. §-ban felsorolt kizáró okok valamelyike fennáll.

9. § A képviselő-testület döntését az önkormányzati hivatal hajtja végre, ennek során előkészíti a megállapodást, gondoskodik a szerződést biztosító mellékkötelezettség bejegyeztetéséről és az egyéb feladatok ellátásáról.

3. Lakás felújítási támogatás

10. § (1) Lakás felújítási támogatásra jogosult az a kérelmező, aki első lakását öröklés, több örökös esetén magához váltás útján megszerzett ingatlan felújításával kívánja biztosítani és

- a) az együtt költözők egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg a mindenkori minimálbér összegét,
- b) a házastársak/élettársak egyike legalább egy éve munkaviszonnyal rendelkezik.
(2) Nem jogosult lakás-felújítási támogatásra, aki a 3. § (2) bekezdésében szabályozott körülmény miatt már részesült lakásszerzési támogatásban.
(3) A lakás-felújítási támogatás formája vissza nem térítendő és visszatérítendő kamatmentes kölcsön lehet, melynek arányát a képviselő-testület az egyedi kérelem elbírálásakor állapítja meg.
(4) A lakás-felújítási támogatás mértéke a tervezői költségbecsléssel alátámasztott felújítási költség 50 %-a, de legfeljebb 600.000,- Ft.
(5) A támogatás felhasználásáról (visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatás összegéről is) a támogatott nevére szóló számlák másolatának benyújtásával el kell számolni. A számlára rá kell írni, hogy „elszámolva lakás-felújítási támogatáshoz”.
(6) A lakás felújítási támogatás megállapítása esetén értelemszerűen alkalmazni kell a 6-9. § rendelkezéseit.
4. Egyéb rendelkezések

11. § (1) Jelen rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) Hatályát veszti az 8/2009.(VI.02.) önkormányzati rendelet.

dr.Pusztai-Csató Adrienn Derekas Sándor
polgármester jegyző