Felsőzsolca Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2005. (VIII.26.) önkormányzati rendelete

A HÁZSZÁMOZÁSRÓL ÉS A HÁZSZÁM MEGJELÖLÉSÉNEK MÓDJÁRÓL

Hatályos: 2012. 07. 01- 2014. 09. 28

(A 23/2012. (V.29.) számú önkormányzati rendelettel

egységes szerkezetben)



Felsőzsolca Város Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1), valamint a 253/1997. (XII.20.) Korm. rendelet 40. § (6) bekezdése alapján az épületek, a beépítetlen építési telkek házszámozásáról, valamint a házszám feltüntetési módjáról az alábbi rendeletet alkotja:



Általános és értelmező rendelkezések



1. §   (1)     A rendelet célja a házszámozás és a házszám-megjelölés szabályainak megállapítása a város működéséhez szükséges helyszíni tájékozódási feltételek jobbítása érdekében.


         (2)     A rendelet hatálya Felsőzsolca város közigazgatási területén lévő lakó-, igazgatási és egyéb épületek, beépítetlen építési telkek házszámának, sorszámának (a továbbiakban: házszám) megállapítására, ennek feltüntetési módjára, valamint az ezzel érintett ingatlanok tulajdonosaira terjed ki.


         (3)     E rendelet alkalmazásában:

                  a)   Egyéb épület: a kereskedelmi, a szolgáltató, a vendéglátó, az egyházi, az oktatási, az egészségügyi, a szociális, a szálláshely szolgáltató, a közösségi szórakoztató, kulturális, az emberi tartózkodással járó gazdasági tevékenységi célú épület, továbbá minden olyan más épület, amelyben lakás található, illetve házszámmal való ellátását a tulajdonos kéri.

                  b)   Telek: egy helyrajzi számon nyilvántartásba vett földterület.

                  c)   Építési telek: beépítésre szánt területen fekvő, az építési szabályoknak megfelelően kialakított köz-, vagy magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető telek.

                  d)   Belterületi, illetve külterületi településrésznév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevekről szóló 71/1989. (VII.4.) MT rendelet szerint megállapított név.

                  e)   Házszámtábla: az épület, a beépítetlen építési telek közterületi, magánúti sorszámát, a belterületi, külterületi településrésznév nevét és az épület sorszámát, illetve az előbbiek hiányában helyrajzi számát és hrsz. betűkombinációját tartalmazó tárgy. A sorszám mellett a közterület neve is feltüntethető.

                  f)   Beépítésre szánt terület: a város közigazgatási területének beépített, illetve a további beépítés céljára szolgáló területrésze.

                  g)   Önálló rendeltetési egység: helyiség vagy egymással belső kapcsolatban álló fő- és mellékhelyiségek műszakilag is összetartozó együttese, amelyeknek a közterületről, magánútról önálló bejárata van.

A házszámozás szabályai



2. §   (1)     A lakó-, az igazgatási és egyéb épületeket (a továbbiakban: épület), a beépítetlen építési telkeket – a (3) bekezdésben foglaltak kivételével – házszámmal kell ellátni.


         (2)     A házszámot közterülethez, magánúthoz (a továbbiakban: közterület), illetve, ha ez nem lehetséges belterületi, külterületi településrésznévhez kapcsolódóan kell megállapítani. A magánutat érintő házszámozás feltétele, hogy az ingatlan-nyilvántartásban ekként nyilvántartott út tulajdonosa az út képviselő testület általi elnevezéséhez hozzájáruljon.


         (3)     Amennyiben a (2) bekezdés szerinti házszámozásra nincsen mód, az ingatlant helyrajzi számmal kell megjelölni.



3. §   (1)     A házszám arab szám, továbbá megkülönböztető jelzésként – amennyiben ez szükséges – arab szám és alátöréssel az abc nagybetűit felhasználó kombináció lehet, illetve az előbbiekhez még további, lépcsőházra, épületre utalás tehető. Az összevont házszámokat kötőjellel kell egységessé tenni.


         (2)     Egy közterülethez, belterületi, külterületi településrésznévhez tartozóan több azonos házszám nem lehet. Egy épület, beépítetlen építési telek – a (4) bekezdésben foglaltak kivételével – egy házszámot kaphat.


         (3)     Ha egy telken belül több épület házszámozása szükséges, valamennyi épület azonos alapszámot kaphat, a megkülönböztetésre az (1) bekezdés figyelembevételével az épület megjelölés kiegészítés szolgálhat. Amennyiben az épületek bejáratai nem azonos közterületre nyílnak, a házszámozás a tényleges közterületi kapcsolathoz igazodóan is történhet.


         (4)     Ha egy épület több közterületről rendelkezik bejárattal, a házszámot az egyikhez kapcsolódóan kell megállapítani. Az előbbiektől el lehet térni, ha az épületben több olyan önálló rendletetési egység található, amelyeknek a bejáratai nem egy közterületre nyílnak.


         (5)     Saroképület esetén a (2) és (4) bekezdésben foglaltak az irányadók.


         (6)     Telekegyesítéskor a házszámokat össze kell vonni.



4. §   (1)     A teljesen vagy részben már beépített területen a házszámozás a kialakult állapotnak megfelelően történhet. Az újonnan kialakuló közterületeknél a házszámozást – a zsákutcák kivételével – a közterületnek Hősök teréhez közelebb eső részén kell kezdeni. A zsákutcát a bejáratától kezdve kell számozni.


         (2)     A kétoldalt számozandó közterületek jobb oldala kapja a folyamatos páros, a bal oldala a folyamatos páratlan számokat. Terek, parkok balról-jobbra haladóan folyamatosan is számozhatók.

         (3)     A beépítésre szánt területen az építési szabályoknak megfelelően kialakított vagy kialakításra kerülő építési telkeket a házszámozás során figyelembe kell venni.


         (4)     Ha a számsoron belül telekalakítás vagy egyéb ok miatt újabb épület, építési telek beszámozása szükséges – a 3. § (1) bekezdésben foglaltak figyelembevételével – az azonos számot betű alátöréssel kell megkülönböztetni.


         (5)     A már megállapított házszám megváltoztatására csak indokolt esetben kerülhet sor. Ekkor arra kell törekedni, hogy minél kevesebb érintett lakcímének megváltoztatásával járjon.



A házszámozásban eljáró szerv



5. §   Az épület, a beépítetlen építési telek házszámát a Képviselő-testület állapítja meg. A Képviselő-testület e hatáskörének gyakorlását a polgármesterre átruházza.



Házszámtábla elhelyezése



6. §   (1)     A házszám megjelölésére – a várható időjárási hatásoknak ellenálló – házszámtáblát kell elhelyezni az épület használatbavételének napjával egyidejűleg, illetve a telekalakítást követő 60 napon belül.


         (2)     A házszámtáblát az épület közterülettel érintkező homlokzatán, annak bejárat felőli részén előkertes beépítési mód esetén – amennyiben közterületről a házszám nem olvasható – a kerítésen a bejárat mellett, kerítés hiányában a telek közterületi határvonalán fém, műanyag, illetve fa rudazatra erősítve kell elhelyezni. A beépítetlen építési telek, nyúlványtelek esetén az előbbieket értelemszerűen kell alkalmazni.


         (3)     A házszámtáblát csak úgy szabad elhelyezni, hogy a környezet beépítési adottságaihoz, a táj- és településképhez illeszkedjen, a telek és az épület rendeltetésszerű használatát, megközelítését ne akadályozza, azok állagát ne rontsa.


         (4)     A házszámtábla mérete – a belterületi és külterületi településrész nevet is tartalmazó megjelölés kivételével – alapszám esetén legfeljebb 20 cm x 20 cm felületű lehet, házszám-kombináció alkalmazásakor csak a házszám jól olvasható megjelenítéséhez szükséges mértékben nagyobbítható.



7. §   (1)     A házszámtábla elhelyezéséről, folyamatos karbantartásáról, pótlásáról az ingatlan tulajdonosa saját költségén köteles gondoskodni.


         (2)     Az elhelyezett táblák megrongálása, beszennyezése, szövegének megváltoztatása, illetőleg – kivéve a karbantartás időtartamát – eltávolítása tilos.


Záró rendelkezések



8. §   (1)     A rendelet 2006. 01. 01-jén lép hatályba.


         (2)     A rendelet hatálybalépését megelőzően megállapított házszámok – azok megváltoztatásának szükségességéig – továbbra is érvényesek.


         (3)     Hatályon kívül helyezte a 23/2012. (V.29.).




                           S á h ó  Zoltánné s.k.                                                          Fehér Attila s.k.

                                     jegyző                                                                         polgármester