Arló Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2014. (XI. 14.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről, az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és házszám megállapítás szabályairól
Hatályos: 2014. 11. 15- 2015. 04. 27Arló Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2014.(XI.14.) önkormányzati rendelete
A közterületek elnevezéséről, az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és házszám megállapítás szabályairól
2014-11-15-tól 2015-04-27-ig
Arló Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének
16/2014. (XI. 14.)
önkormányzati rendelete
A közterületek elnevezéséről, az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és házszám megállapítás szabályairól
Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 51.§ (5) bekezdésében és a 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Arló Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 13/2014.(X.31.) önkormányzati rendelet 3. mellékletében meghatározott véleményezés jogkörében eljáró Ügyrendi, Szociális és Oktatási Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1.A közterület elnevezésének általános szabályai
1. §
(1) Minden közterületet el kell nevezni. A közterület nevét jól látható módon, névtáblán kell feltüntetni.
(2) Az újonnan létrejött közterület nevét a földhivatali ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését követő egy éven belül kell megállapítani.
(3) Közterület elnevezését a megállapításától számított 10 éven belül nem lehet megváltoztatni.
(4) Ha egy közterület a településrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, egységes utcaként megszűnik, az elkülönült utcarész(ek)nek – az elkülönüléstől számított egy éven belül – más nevet kell adni.
(5) Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel.
2. §
(1) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, földrajzi névről vagy fogalomról lehet elnevezni.
(2) A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hgoy az elnevezés rövid és közérthető, a magyar helyesírás szabályainak megfelelő legyen.
(3) A nagyközség közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.
(4) A közterület elnevezése során figyelembe kell venni a már meglévő belterületi üdülőterület, közterületek növény - és állatvilágra utaló utcanevek tipológiáját.
(5) A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személyeknek állítson emléket,
a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történelmében vagy az emberiség egyetemes történelmében kiemelkedő jelentésű volt és személye közmegbecsülésnek örvend,
b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területein kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott,
c) akinek Arló nagyközség életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult a település fejlődéséhez, hírneve öregbítéséhez, élete, munkássága valamely módon Arló nagyközséghez kötődik.
2. A közterület elnevezésének eljárási szabályai
3.§
(1) Közterület nevének megállapítását vagy megváltoztatását kezdeményezheti:
a) a polgármester,
b) a Képviselő-testület,
c) a Képviselő-testület bizottsága,
d) Arló Nagyközség Önkormányzat (a továbbiakban: önkormányzat) képviselője,
e) Arló nagyközség közigazgatási területén bejelentett lakcímmel rendelkező, ugyanazon utcában a 18. életévét betöltött lakók legalább fele,
f) Arló nagyközség közigazgatási területén ingatlannal, székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személy.
(2) A közterület nevére, a rendelet-tervezet 1. mellékletét képező formanyomtatvány kitöltésével lehet javaslatot tenni.
(3) A beérkezett javaslat e rendelet 1.§ - 3.§-ának történő megfelelését előzetesen a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság vizsgálja.
(4) Amennyiben a beérkezett javaslat nem ellentétes a jogszabályokkal, úgy a jegyző gondoskodik annak az Arlói Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: hivatal) hirdetőtábláján és az önkormányzat honlapján történő közzétételéről.
(5) A (4) bekezdés szerinti közzétételtől számított 30 napon belül lehet egyéb javaslatot benyújtani ugyanazon közterület elnevezésére.
(6) A jogszabályokkal összhangban lévő javaslatokat a jegyző helyi társadalmi vitára bocsátja.
(7) Nem kell helyi társadalmi vitára bocsátani, amennyiben a közterület elnevezésére csak egy javaslat érkezik.
4.§
(1) A jegyző a hivatal hirdetőtábláján és az önkormányzat honlapján történő közzététel útján megismerteti a beérkezett javaslatokat.
(2) Az érintett közterületen lakók e rendelet 2. mellékletét képező értesítő lap kitöltésével és a hivatalba történő eljuttatásával az (1) bekezdés szerinti közzétételtől számított 30 napon belül fejezhetik ki véleményüket arról, hogy melyik elnevezést tartják leginkább helyénvalónak, megjelölve annak indokát is.
(3) A beérkezett értesítő lapok megvizsgálását követően a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság véleményét figyelembe véve a Képviselő-testület az adott közterület elnevezésének azt a javaslatot választja, mely a legszélesebb körű támogatást kapta.
(4) A közterület elnevezéséről a Képviselő-testület határozattal dönt. A döntést a hivatal hirdetőtábláján és az önkormányzat honlapján közzé kell tenni, továbbá a döntésről értesíteni kell többek között az Okmányirodát, az illetékes földhivatalt, a helyi rendőrkapitányságot, postahivatalt, tűzoltóságot, mentőállomást és a közmű-szolgáltatókat.
(5) Új közterület kialakítása esetén a beérkezett javaslatok alapján, helyi társadalmi vita nélkül a Képviselő-testület dönt a közterület elnevezéséről.
3. A házszám megállapítására vonatkozó szabályok
5.§
(1) A házszámot a közterületről jól látható táblán feltüntetett arab számmal kell ellátni. Egy önálló helyrajzi számhoz egy, az utcában nem ismétlődő házszám tartozik.
(2) A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület elnevezését, illetve a helyrajzi számot is a házszám előtt, fölött vagy mellett kiírva.
(3)Ha egy ingatlan több közterülettel (utcával) való érintkezés miatt több házszám is megállapítható, akkor azt a közterületnevet és a hozzátartozó házszámot kell használni, ahol a főbejárati ajtó található.
(4)A közterület házszám megállapítását úgy kell elvégezni, hogy az érintett közterület számozását a magasabb rendű közút irányából kell megkezdeni.
(5)A házszám növekedésének irányát tekintve az utca jobb oldalán lévő ingatlanok páros, a bal oldalán lévő ingatlanok páratlan számozást kapnak. Terek esetén a házszámozás 1-től kezdődően folyamatos, az óramutató járásával megegyező irányú.
(6) A rendelet hatálybalépését megelőzően meglévő, kialakult számozási rend nem változik.
(7) Az ingatlan házszámának megváltoztatása csak abban az esetben lehetséges, ha:
a) az ingatlan házszáma a hivatalos ingatlan-nyilvántartásban nem szerepel, csak
helyrajzi számmal meghatározott, vagy
b) több ingatlan azonos utcanév és azonos házszámmal szerepel a hivatalos ingatlan-nyilvántartásban, vagy
c) az ingatlan utca házsorában elfoglalt egyedi számszaki megjelölése nem a kialakult növekvő számsorban található, vagy
d) ingatlan megosztására, vagy
e) ingatlanok egyesítésére kerül sor.
4. Névtáblák elhelyezésének szabályai
6.§
(1)A közterület névtábláit a saroktelek kerítésén, ennek hiányában a saroképületen, vagy külön tartószerkezeten kell elhelyezni.
(2) A névtáblák kihelyezéséről, karbantartásáról, szükség szerint cseréjéről az önkormányzat gondoskodik.
(3) A névtábla kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója a névtábla kihelyezését tűrni köteles. Amennyiben a névtábla elhelyezésével az ingatlanon kár keletkezik, azt a kihelyezésért felelős szerv köteles megtéríteni.
(4) Amennyiben a névtábla telken (kerítésen) belül, a ház falán kerül kihelyezésre, úgy annak tisztán tartásáért és láthatóságáért az ingatlan tulajdonosa, használója vagy kezelője a felelős.
(5) A névtábla kihelyezéséről a kihelyezésével érintett ingatlan tulajdonosát, kezelőjét vagy használóját a kihelyezésért felelős szerv köteles értesíteni.
7.§
(1)A közterület elnevezésének megváltoztatása esetén a régi elnevezést feltüntető névtáblákat, a változásról szóló döntést követő egy évig, piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni.
(2) Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi fölött, alatt vagy mellett kell elhelyezni.
5. Házszámtábla elhelyezésének szabályai
8. §
(1) A házszámtáblát az ingatlan utcafronti kerítésére, házfalára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan használójának, kezelőjének, ennek hiányában tulajdonosának elhelyezni.
(2) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, olvasható állapotban tartásáról, szükség szerint cseréjéről és pótlásáról az (1) bekezdés szerinti kötelezett gondoskodik.
6. Záró rendelkezések
9. §
(1) Ez a rendelet 2014. november 15-én lép hatályba.
(2)A házszámtáblával nem rendelkező ingatlan tulajdonosa, kezelője, használója a 8. § (1) bekezdésben foglalt házszámtábla kihelyezési kötelezettségének 2015. június 30-ig köteles eleget tenni.
Vámos Istvánné dr. sk. Klisóczkiné Papp Andrea sk.
polgármester jegyző
Záradék: A rendelet kihirdetésre került 2014. november 14-én.
A kiadmány hiteléül:
Solymosi Katalin
Vezető főtanácsos