Bánhorváti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2021. (XII. 7.) önkormányzati rendeletének indokolása

Bánhorváti Községi Önkormányzat Képviselő-testületének az építményadóról szóló 11/2015. (IX. 30.) önkormányzati rendeletének módosításáról szóló 16/2021. (XI. 4.) önkormányzati rendelete hatályba nem lépéséről

Hatályos: 2021. 12. 22
Bánhorváti Községi Önkormányzat Képviselő-testületének az építményadóról szóló 11/2015. (IX. 30.) önkormányzati rendeletének módosításáról szóló 16/2021. (XI. 4.) önkormányzati rendelete hatályba nem lépéséről
Végső előterjesztői indokolás
Általános indokolás
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 1. § (1) bekezdésében felhatalmazást kapott a települési önkormányzat, hogy rendeletben az illetékességi területén helyi adókat vezessen be. A Htv. 6. §-a rögzíti az Önkormányzatok adómegállapítási jogát, igy azt is, hogy az adó mértékét - az e törvényben meghatározott felső határokra, illetőleg a 16. § a) pontjában, a 22. § a) pontjában, a 26. §-ában, a 33. §-ának a) pontjában meghatározott felső határoknak 2005. évre a KSH által 2003. évre vonatkozóan közzétett fogyasztói árszínvonal-változással, 2006. évtől pedig a 2003. évre és az adóévet megelőző második évig eltelt évek fogyasztói árszínvonal változásai szorzatával növelt összegére (a felső határ és a felső határ növelt összege együtt: adómaximum) figyelemmel – megállapítsa.
A Htv. 11. § (1) bekezdése szerint adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő építmények közül a lakás és a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész (a továbbiakban együtt: építmény).
Htv. 11. § (3) bek. szerint az adókötelezettség az építmény valamennyi helyiségére kiterjed, annak rendeltetésétől, illetőleg hasznosításától függetlenül.
Bánhorváti Községi Önkormányzat építményadó rendeletének módosítását határozta el saját bevételeinek növelése céljából, tekintettel többek közt a gépjárműadóból származó bevételi forrás megszűnésére, valamint a kötelező feladataihoz még szükséges forrás megteremtésére.
A koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges helyi adó intézkedésről szóló 535/2020. (XII. 1.) Korm. rendelet adóbevezetési, adóemelési moratóriumot állapított meg 2021. évre a települési önkormányzatok számára.
A Kormány a minimálbér és a garantált bérminimum 2022. évi emelésével összefüggésben szükséges adóintézkedésekről, valamint egyes más intézkedésekről szóló T/17668. számú törvényjavaslat 1. §-ában kezdeményezte ezen intézkedések hatályának 2022. évben való fenntartását. E rendelkezés értelmében a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 2022. január 1-jei hatállyal egy új, 51/P. §-sal egészülne ki. Eszerint a 2022. évre az önkormányzatok: - a 2020. december 2-án fennálló adómértékeket nem emelhetik, - a 2020. december 2-án meglévő adókedvezményeket, mentességeket nem helyezhetik hatályon kívül, hatályukat nem szűkíthetik, továbbá - a települési önkormányzatok 2022. évre új helyi adót, települési adót nem vezethetnek be, nem alkalmazhatnak.
A Kormány 2021. november 25-én veszélyhelyzeti kormányrendeletben is kihirdette a fenti adómoratórium szabály 2022-re való meghosszabbítását. A koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges helyi adó intézkedésről szóló 535/2020. (XII. 1.) Korm. rendelet módosításáról szóló 641/2021. (XI. 25.) Korm. rendelet 2021. november 26-án hatályba lépett 1. §-a a jelenleg folyamatban lévő Htv-módosítás hatályba lépését megelőzően is megfogalmazza a fenti szabályokat.
Amennyiben az önkormányzat képviselőtestülete már fogadott el és hirdetett ki rendeletet az adómérték 2022-tól való emeléséről, az adóelőnyök szűkítéséről vagy új helyi adó, települési adó bevezetéséről, akkor e rendeletet indokolt hatályon kívül helyezni vagy arról rendelkezni, hogy e rendelet nem lép hatályba 2022-től.
az építményadóról szóló rendelet módosításáról szóló önkormányzati rendelet
előzetes hatásvizsgálata
A 2011. január 1-jétől hatályos, a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Jat.) 17. §-a szerint:
A jogszabály előkészítője – a jogszabályban feltételezett hatásaihoz igazodó részletességű – előzetes hatásvizsgálat elvégzésével felméri a szabályozás várható következményeit.
A hatásvizsgálat során vizsgálni kell
a) a tervezett jogszabály valamennyi jelentősnek ítélt hatását, különösen
aa) társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásait
ab) környezeti és egészségi következményeit,
ac) adminisztratív terheket befolyásoló hatásait, valamint
b) a jogszabály megalkotásának szükségességét, a jogalkotás elmaradásának várható következményeit, és
c) a jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeket.
Bánhorváti Községi Önkormányzatának a magánszemélyek kommunális adójáról szóló rendeletében foglaltak várható hatásai – a Jat 17. § (2) bekezdésében foglalt elvárások tükrében – az alábbiak szerint összegezhetők:
1. A tervezett jogszabály valamennyi jelentősnek ítélt hatása
A jogszabály társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásai
aa.) A társadalmi hatásai: az adó bevezetése az építmények tulajdonosaira vonatkozóan nehezebbé teszi a vállalkozó adóalanyok helyzetét. Az építményadó a magánszemély tulajdonosokat nem érinti.
A Tervezet gazdasági, költségvetési hatásai:
A Képviselő-testület az önkormányzat költségvetésének fontos eleme a saját bevétel – ilyen az adóbevétel is – mellyel az önkormányzat a költségvetésében meghatározott keretek közt szabadon gazdálkodik. Ez a bevétel a rendelet hatályba lépését követően növekedni fog.
ab.) A jogszabály környezeti és egészségi következményei:
A rendelet módosításban foglaltaknak a jelenlegi helyzethez viszonyított környezeti és egészségi következményei, eltérései nincsenek.
ac.) A jogszabály adminisztratív terheket befolyásoló hatásai:
A rendelet módosítás az adminisztratív terheket mérsékelten növeli.
1. A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei:
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 1. § (1) bekezdése ad felhatalmazást a jogalkotásra, melynek elmaradása esetén a saját bevétel ezen része nem folyna be.
1. A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek:
A rendelet módosítás elfogadása esetén az új rendelet alkalmazása a jelenlegi szabályozáshoz képest többlet személyi feltételt nem igényel.
Bánhorváti, 2021. december 1.
Dr. Szécsi Ottó
jegyző