Bánhorváti Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (II. 24.) önkormányzati rendeletének indokolása

Bánhorváti Községi Önkormányzat 2022. évi költségvetéséről

Hatályos: 2022. 02. 28
Bánhorváti Községi Önkormányzat 2022. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Általános indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (Áht.) 23. §-a szerint a helyi önkormányzat költségvetéséről rendeletben dönt, és meghatározza, hogy a rendeletnek milyen előirányzatokat, illetve rendelkezéseket kell kötelezően tartalmaznia. A rendelet-tervezetben az Áht. 23. § (2) bekezdése szerint a helyi önkormányzat költségvetése egyebek mellett tartalmazza a helyi önkormányzat költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait működési bevételek és működési kiadások, felhalmozási bevételek és felhalmozási kiadások, kiemelt előirányzatok, és kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban, a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szervek költségvetési bevételi előirányzatait és költségvetési kiadási előirányzatait, a költségvetési egyenleg összegét működési bevételek és működési kiadások egyenlege és a felhalmozási bevételek és a felhalmozási kiadások egyenlege szerinti bontásban, a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos hatásköröket, így különösen a Mötv. 68. § (4) bekezdése szerinti értékhatárt, a finanszírozási bevételekkel és a finanszírozási kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket, valamint a 34. § (2) bekezdése szerinti esetleges felhatalmazást.
Az Áht. 24. § (3) bek. alapján a jegyző által előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester február 15-éig, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek.
A költségvetés összeállításának részletes szabályait az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rendelet, a finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét a központi költségvetésről szóló törvényhatározza meg.
az Önkormányzat költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet
előzetes hatásvizsgálata
A 2011. január 1-jétől hatályos, a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Jat.) 17. §-a szerint:
17. § (1) A jogszabály előkészítője – a jogszabályban feltételezett hatásaihoz igazodó részletességű – előzetes hatásvizsgálat elvégzésével felméri a szabályozás várható következményeit.
(2) A hatásvizsgálat során vizsgálni kell
a.) a tervezett jogszabály valamennyi jelentősnek ítélt hatását, különösen
aa.) társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásait
ab.) környezeti és egészségi következményeit,
ac.) adminisztratív terheket befolyásoló hatásait, valamint
b.) a jogszabály megalkotásának szükségességét, a jogalkotás elmaradásának várható következményeit, és
c.) a jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeket.
Bánhorváti Községi Önkormányzatnak, a költségvetésről szóló rendeletében foglaltak várható hatásai – a Jat 17. § (2) bekezdésében foglalt elvárások tükrében – az alábbiak szerint összegezhetők:
1. A tervezett jogszabály valamennyi jelentősnek ítélt hatása
A jogszabály társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásai
aa.) A társadalmi hatásai: az önkormányzat által megállapított szociális juttatások, illetve tervezett adóbevételek kis mértékben befolyásolják az érintettek jövedelmi viszonyait.
A Tervezet gazdasági, költségvetési hatásai:
A Képviselő-testület az önkormányzat költségvetése alapján gazdálkodik, ennek nélkülözhetetlen eleme a bevételeket és kiadásokat tartalmazó költségvetés.
ab.) A jogszabály környezeti és egészségi következményei:
A rendeletben foglaltaknak a jelenlegi helyzethez viszonyított környezeti és egészségi következményei, eltérései nincsenek.
ac.) A jogszabály adminisztratív terheket befolyásoló hatásai:
A rendelet az adminisztratív terheket mérsékelten növeli.
1. A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei:
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény teszi kötelezővé a jogalkotást, melynek elmaradása esetén az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet alkotása válna szükségessé.
1. A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek:
A rendelet módosítás elfogadása esetén az új rendelet alkalmazása a jelenlegi szabályozáshoz képest többlet személyi feltételt nem igényel.
Bánhorváti, 2022. február 15.
Dr. Szécsi Ottó
jegyző