Borsodnádasd Város Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2018. VII.31. önkormányzati rendelete

a közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2018. 08. 01

BORSODNÁDASD VÁROS önkormányzata

 képviselő-testületének

6/2018. (VII.31.) önkormányzati rendelete

a közművelődési feladatok ellátásáról

Borsodnádasd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A.§-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 13.§ (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

Általános rendelkezés

1.§


A rendelet célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális szükségleteinek figyelembevételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg Borsodnádasd Város Önkormányzatának közművelődési feladatait, formáit, azok ellátásának módját és mértékét, finanszírozásának alapelveit.



2.§


(1) Az Önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során biztosítani törekszik Borsodnádasd város polgárainak jogát ahhoz, hogy:

a) igénybe vegyék az Önkormányzat közművelődési szolgáltatásait,

b)  műveltségüket és készségeiket életük minden szakaszában gyarapítsák, művelődési jogaik, művelődési céljaik megvalósítása érdekében színteret és szakmai segítséget kapjanak,

c) hagyományait ápolják, őrizzék.


(2)   Az önkormányzat kiemelt törekvései e körben:

a) a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosítása,

b) a település szellemi kulturális és tárgyi örökségünk megőrzése, hagyományainak ápolása, a helytörténeti, honismereti mozgalom fejlesztése népművészeti, hagyományőrző közösségek életre hívása, működtetése, a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, személyiségei szerepének növelése, a lokálpatriotizmus, a helyi értékek védelmének erősítése, a település-, környezetvédő, természetbarát közösségek támogatása, helyi alapítványok, kitüntetések, díjak alapítása.

c) az ifjúság kulturális életének fejlesztése, érdekérvényesítési, művelődési kezdeményezéseinek segítése, az időskorú népesség közművelődési lehetőségeinek, közösségi életének támogatása, az életkori csoportok kulturális kapcsolatainak gazdagítása,

d) az élet minőségének, az ünnep örömeinek gazdagítása, amatőr művészeti körök, műhelyek segítése, kiemelkedő tehetségű helyi alkotók támogatása, szórakozási és közösségi igényekhez lehetőség biztosítása,

e) civil közösségek együttműködésének ösztönzése,

f) a település természeti, környezeti, kulturális, közösségi értékeinek közismertté tétele, találkozók, fesztiválok, bemutatók, kiállítások rendezése, kulturális turizmus támogatása,

e) helyi kulturális nyilvánosság, tájékoztatás fejlesztése. újságcikkek, kiadványok, könyvek, kisfilmek megjelenésének támogatása,

f) a művelődést segítő lehetőségek biztosítását,

g) a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén szereplő „Molnárkalács borsodnádasdi hagyománya” elemhez méltó kulturális programok szervezése, a hagyomány továbbörökítése érdekében a jelölési dokumentumban vállaltak végrehajtása.

h) a település nemzetiséghez tartozó állampolgárainak hagyományőrzése, kulturális életének segítése.


A rendelet hatálya


3.§


E rendelet hatálya kiterjed

a) a helyi közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevőkre,

b) az önkormányzat mindenkori közművelődési intézményeire, közösségi színtereire, továbbá ezek fenntartóira, működtetőire, alkalmazottaira,

c) e rendelet által szabályozott közművelődési megállapodás alapján vagy más módon támogatott intézményekre, szervezetekre, vállalkozásokra, azok fenntartóira és működtetőire,

d) a képviselő-testületre és szerveire,

e) településen kívüli partnerekkel történő együttműködésre.



Az Önkormányzat közművelődési feladatai


4.§


(1) Az önkormányzat a helyi közművelődési tevékenység támogatása terén az alábbi alapszolgáltatásokat biztosítja:

  1. Közösségi Ház és Könyvtár fenntartásával a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása, könyvtár és városi televízió működtetése,
  2. a közösségi és a társadalmi részvétel fejlesztése,
  3. az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,
  4. a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,
  5. az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,
  6. a tehetséggondozás és –fejlesztés feltételeinek biztosítása, valamint
  7. helytörténeti gyűjtemény működésének biztosítása,
  8. kulturális és turisztikai gazdaságfejlesztés.


(2) Az Önkormányzat a közművelődési feladatai ellátása során a kulturális szolgáltatások mind szélesebb körben történő elérése érdekében a lakosság részére közművelődési tevékenysége ellátása során díjmentes szolgáltatásokat is biztosít.


5.§


Az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek támogatása keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) praktikus tanfolyam, bemutató, akció szervezése, munkanélküliek számára képzési lehetőségekről széleskörű információ-gyűjtés és átadás, igényfelmérés,

b) aktuális témákról szellemi és vitafórum kínálata.




6.§


 A település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) Borsodnádasd város környezeti, kulturális, közösségi értékeinek és azok állapotának, adottságainak közismertté tétele,

b) a helyi információk cseréje,

c) a helyi értékeket védő, gazdagító összefogások ösztönzése,

d) helytörténeti, településismertető kiállítás, helyi ünnepi alkalmak biztosítása, műsorok, bemutatók, találkozók, fesztiválok, versenyek, vetélkedők szervezése,

e) kulturális élet eseményeiről dokumentumok gyűjtése, őrzése, közismertté tétele, a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, kiemelkedő személyiségei tevékenységének méltatása, ismertté tétele,

f) helytörténeti gyűjtemény működési feltételeinek biztosítása,

g) a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén szereplő „Molnárkalács borsodnádasdi hagyománya” elemhez méltó kulturális programok szervezése, a hagyomány továbbörökítése.



7.§


A képviselő-testület a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti jegyékén is szereplő „Molnárkalács borsodnádasdi hagyománya” fennmaradása érdekében az alábbiakról gondoskodik:

  1. Borsodnádasd Város Önkormányzata továbbra is megrendezi évenként egy alkalommal a Molnárkalács Fesztivált, biztosítja a bemutató sütéshez szükséges valamennyi feltételt. A korábban közreműködő civil szervezetek tevékenyen részt vesznek a rendezvény lebonyolításában. Új helyi és környékbeli csoportok, magánszemélyek sütésbe való bevonásával bővíteni kell a kínálatot. A város más közösségi rendezvényein és településen kívül mind gyakrabban jelenjen meg a molnárkalács sütés.
  2. A hagyomány továbbéléséhez szükséges egységes szemlélet kialakítása érdekében a sütést művelő csoportok körében „Etikai kódex” megalkotása.
  3. A településen molnárkalácsot sütő magánszemélyek számának nyilvántartása az önkormányzat Közösségi Ház és Könyvtár szervezésében.
  4. Borsodnádasdon és környékbeli településeken eddig még nem ismert molnárkalács sütővas minták gyűjtése, dokumentálása, publikálása a Borsodnádasdi Helytörténeti Gyűjtemény koordinálásában.
  5. Molnárkalács sütővasakat készítő kézművesek számbavétele, folyamatos együttműködés kialakítása az Önkormányzattal. A „Molnárkalács sütővas ünnepe” szakmai nap megrendezése, amelyen a vasat mesterek bemutatják mesterségük fogásait a fiatalabb generációnak az utánpótlás biztosítása érdekében.
  6. A Móra Ferenc Általános Iskola munkájának elősegítése annak érdekében, hogy a helyi tantervébe bekerüljön a molnárkalács hagyománynak témaköre.
  7. A Városi Közösségi Ház és Könyvtárban a „Molnárkalács sütő szakkör” beindítása gyerekek számára. 
  8. A borsodnádasdi molnárkalács sütéssel kapcsolatos népszerűsítő kiadványok, újságcikkek, rádió és televízió műsorok megvalósítása.



8.§


 Az egyetemes, a nemzeti kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) a helyi kultúra megismeréséhez művelődési alkalmak, folyamatok biztosítása,

b) színházi előadásokról, hangversenyekről, kiállításokról tájékoztatás,

c) hagyományőrző közösségek támogatása,

d) helyi ünnepek, világi és egyházi hagyományos ünnepek közismertté tétele,

e) kulturális turizmus tudatosságának ösztönzése, a lehetőségek felkutatása,

f) kultúra közvetítő, információs eszközök (városi televízió, honlap, közösségi oldal, város újság) működési, megjelenési feltételeinek biztosítása.



9.§


Az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenysége támogatása keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) amatőr művészeti csoportok támogatása,

b) kiemelkedő tehetségű helyi alkotók méltatása, alkotásaik közismertté tétele.



10.§


 A helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

Együttműködés a Borsodnádasdi Móra Ferenc Általános Iskolával.

A civil közösségek közismertségének gondozása, bemutatkozásra fórumok szervezésének segítése.



11.§


A kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése keretében az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) a közművelődés és a helyi művészeti élet mecénásaival együttműködés kialakítása,

b) kapcsolat építése a közművelődés megyei szervezeteivel,

c) testvér-települési kapcsolat létesítése esetén kulturális együttműködés a testvértelepülés közművelődési intézményeivel, szervezeteivel, a Nádasd települések közötti kapcsolat erősítése, új tevékenységi formák bevezetésének kezdeményezése,

d) nemzetiségekkel történő együttműködés, hagyományápolásának, kultúrájának segítése.






12.§


A szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása feladatkörben az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) a közművelődési tevékenység gyakorlásához a célnak megfelelő, esztétikus környezet és megfelelő infrastruktúra biztosítása,

b) az adott tevékenységet segítő, animáló szakember biztosítása.



13.§


 Egyéb művelődési lehetőségek biztosítása feladatkörben az Önkormányzat tevékenységi formái különösen:

a) információk gyűjtése és közismertté tétele a településen kínált művelődési lehetőségekről,

b) a település amatőr művészeti csoportjainak menedzselése,

c) a megyei napilap szerkesztőivel kapcsolatok kiépítése,

d) lakossági hirdetésekhez közösségi színtér biztosítása,

e) jeles napokon sokadalmak szervezése,



Az önkormányzat közművelődési intézménye


14.§


 Az Önkormányzat e rendeletben szabályozott feladatai ellátása érdekében intézményt működtet.



15.§


Az Önkormányzat intézményként működteti a Borsodnádasdi Közösségi Ház és Könyvtár 3671 Borsodnádasd, Köztársaság út 12. szám alatti ingatlanát.



Helytörténeti Gyűjtemény


16. §


Az önkormányzat a Borsodnádasd, Köztársaság út 15. szám alatti „Jegyzői Ház” elnevezésű ingatlanában Helytörténeti Gyűjtemény számára alkalmas kiállítóteret alakít ki és biztosítja a működtetés feltételeit.


17. §


Az Önkormányzat az egyes közművelődési feladatainak ellátása során együttműködik helyi intézményekkel, szervezetekkel, magánszemélyekkel, helyiséget biztosít részükre a Közösségi Ház és Könyvtár épületében. Együttműködik az önszerveződő közösségekkel, egyházi és civil szervezetekkel.



A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése


18.§


A törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési tevékenységekkel kapcsolatos helyi irányítási, ellenőrzési jogkört a képviselő-testület gyakorolja, valamint ellátja a közművelődési szervezetek tekintetében a fenntartással és működtetéssel kapcsolatos feladatokat



19.§


Az önkormányzat közművelődési intézményeinek szakmai ellenőrzését a képviselő-testület szakmai beszámoló és - szükség esetén - szakértői vélemény alapján látja el.



A közművelődési tevékenység finanszírozása


20. §


  1. Az önkormányzat éves költségvetésében biztosítja e rendeletben megfogalmazott feladatainak, az alapintézmény fenntartásához és önként vállalt közművelődési feladatainak ellátásához szükséges forrásokat. Ezen források lehetnek az önkormányzat saját bevétele, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulás, elkülönített állami pénzalapokból és a pályázati úton elnyerhető támogatás.
  2. Az önkormányzat képviselő-testülete a kiemelt ünnepi és közművelődési rendezvényeit az éves rendezvény naptárban határozza meg.



21.§


Az Önkormányzat a közművelődési célú tevékenységet folytatókat pénzügyi támogatásban részesítheti. E tevékenység azonban nem veszélyeztetheti a költségvetési stabilitást és az e rendeletben meghatározott feladatok megvalósulását.



A közművelődési megállapodás


22.§


Az Önkormányzat a törvényben, valamint e rendeletben meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására közművelődési megállapodást köthet.









Záró rendelkezések


23.§


(1) E rendelet a kihirdetését követő nap lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a közművelődés helyi szabályozásáról szóló 6/2002. (II.28.) önkormányzati rendelete.




Borsodnádasd, 2018. július 30.




             Kormos Krisztián                                            Burkovics Róbert

   polgármester                                                        jegyző




Záradék: A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51. § (2) bekezdése alapján a rendelet kihirdetésre került.




Borsodnádasd, 2018. július 31.                                        


 

     Burkovics Róbert

 jegyző