Sajókaza Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2005 (IX.16..) önkormányzati rendelete
a közterület használat szabályairól
Hatályos: 2013. 10. 02- 2024. 12. 12Sajókaza Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2005 (IX.16..) önkormányzati rendelete
a közterület használat szabályairól1
Sajókaza Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alkotmány 446A. § (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva a helyi sajátosságokra tekintettel a közterületetek használatára és a közterület használat engedélyezésére az alábbi rendeletet alkotja:
1. § A rendelet célja azon helyi szabályok megállapítása, amelyek községképi, községrendezési, környezetvédelmi, ellátási közlekedésbiztonsági szempontok figyelembevételével határozzák meg a közterület használatot, a zöldfelületek használatát, a hirdető berendezések elhelyezését.
2. § (1) A rendelet hatálya Sajókaza Község közigazgatási területén található közterületekre és azok használóira terjed ki.
(2) A közterület használat engedélyezésével kapcsolatos elsőfokú önkormányzati hatósági hatásköröket Sajókaza Község polgármestere/ a továbbiakban: engedélyező/gyakorolja.
3. § (1) A közterület rendeltetésétől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület
A közterület filmforgatási célú használata
4/A. § (1) A mozgó képről szóló 2004.évi II. tv. (a továbbiakban Mgtv. ) szerinti filmalkotás forgatása céljából történőn közterület- használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület – használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület - használattal összefüggő Mgtv.-ben meghatározott képviselő- testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.
(3) Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgálóm filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos, és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
(4) A közterület- használati díjkedvezmény mértéke maximum 50 % lehet.
4/B. § (1) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg az egy hét időtartamot.
(2) Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó közterület-használat nem hagyható jóvá. A közterület- használat naponta 7. 00 és 21. 00 óra közötti időtartamra vonatkozhat.
(3) Forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület – használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyre állítást követően újra biztosítani kell.
(4) Kizárólag stáb-parkolás, vagy technikai kiszolgálás céljából történő közterület- használathoz az e rendelet szerinti közterület-használati hozzájárulás szükséges.
(5) Filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos, vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.
(6) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület- használati szerződés van, a közterület – használat jóváhagyását meg kell tagadni.”
5. § (1) Az engedélynek tartalmaznia kell:
a) az engedélyes nevét és állandó lakó-(telep) helyének címét,
b) a közterület használat célját és időtartamát, vagy azt, hogy az engedély milyen feltétel bekövetkeztéig érvényes, illetőleg, hogy állandó jellegű,
c) a közterület használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,
d) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,
e) az engedély megszüntetése vagy visszavonása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,
f) közterület használati díj fizetési kötelezettség esetén a díj mértékét és fizetésének módját.
(2) a közterület használatát – a 5 § (3) bekezdésében említett esetben – csak az építési munka végzésének tartamára engedélyezhető.
(3) Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset-és egészségvédelmi rendszabályokban előírt módon történhet.
(4) Az engedély megadása vagy megtagadása ügyében hozott határozatot közölni kell:
a) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságokkal,
b) élelmiszer árusítás esetében az állami közegészségügyi felügyelővel.
A közterület használat egyéb szabályai
6. § (1) A közterület használati engedély jogosultja ( a továbbiakban: engedélyes) köteles az igénybevett területet és környezetét tisztán tartani, a keletkezett hulladék, szemét elszállításáról az engedélyben foglaltaknak megfelelően gondoskodni.
(2) Az engedélyes köteles a közterület használati engedélyt, valamint a tevékenység folytatásához szükséges engedélyeket (vállalkozói, magánkereskedői igazolvány, működéi engedély, díjfizetésről szóló bizonylat stb.) magánál tartami és azokat az engedélyező hatóságok vagy a rendőrség ellenőrzése esetén kérésre felmutatni.
7. § (1) A (2) bekezdésben foglalt kivételeken kívül tilos a szeszes ital fogyasztása a rendelet hatálya alá tartozó valamennyi közterületen.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt tilalom nem terjed ki.
a) az engedéllyel szervezett és engedéllyel rendelkező rendezvény területére, a rendezvény ideje alatt,
b) a Kazai Napok ideje alatt,
c) a Falu Karácsonya rendezvény ideje alatt,
d) minden év december 31-én 18.00 órától következő év január 1-jén 8.00 óráig tartó időben.
8. § (1) A közterület használat a (2) bekezdésben meghatározott esetek kivételével csak határozott időre engedélyezhető. A határozott időre szóló közterület használat legkisebb időtartama 1 nap, leghosszabb időtartam 5 év.
(2) Határozatlan időre engedélyezhető közterület használatok: építési (létesítési) engedélyhez kötött épület vagy más építmény, közműaknák, post-és hírlaptároló láda, illetve telefonfülke elhelyezése.
(3) A közterület használati engedély érvényét veszti, ha a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye megszűnik.
(4) A meghatározott időre szóló engedély érvényére az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt 15 nappal benyújtott kérelemre meghosszabbítható. Az engedély szüneteltetésére nincs lehetőség.
9. § (1) A közterület rendeltetésről eltérő használatáért díjat kell fizetni.
(2) A díjfizetési kötelezettség megállapítása során:
a) a létesítmény által elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használatához szükséges csatlakozó terület mértékét kell figyelembe venni,
b) reklámtábla elhelyezése esetén a reklámfelület nagysága a mérvadó,
c) minden megkezdett nap, hónap, m2 egésznek számít.
(3) Az engedélyes a közterület használati díjat minden esetben fél évre előre, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül, a későbbiekben pedig minden fél évre első hónapjának 15. napjáig köteles megfizetni. Alkalmi árusítás esetén a közterület-használati díjat az árusítás megkezdése előtt meg kell fizetni.
(4) A közterület használat ÁFA nélküli díjának mértéke a következő:
a) a közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), 100 Ft/m2/hó
b) árusítás és egyéb fülke 150 Ft/m2/hó
d) távbeszélőfülke, posta-és hírlaptároló láda 240 Ft/m2/hó
e) alkalmi-és mozgóárusítás 225 Ft/m2/nap
f) mutatványos tevékenység 750 Ft/m2/nap
g) cirkusz 150 Ft/m2/nap
h) vendéglátó ipari előkert 150 Ft/m2/hó
(5) A közterület használati díjat a (4) bekezdésben meghatározott díjtételek alapján az engedélyező állapítja meg.
10. § Nem kell közterület használati díjat fizetni a közműveknek (elektromos, gáz, víz-és csatornázási művek) valamint a köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló létesítményei elhelyezése után.
11. § (1) Az engedélyező – a közterület használati engedély bevonására történő figyelmeztetés mellett határidő kitűzésével – felszóltja a szabálytalanság megszüntetésére azt az engedélyest, aki:
a) a közterületen elhelyezett árusítóhely folyamatos tisztántartásáról, fenntartásáról nem gondoskodik,
b) az engedélyezettnél nagyobb területet foglal el,
c) az engedélytől eltérő terméket árul,
d) a számára engedélyezett közterület használatot másnak átengedi,
e) a közterület használati díjat határidőig nem fizeti meg.
(2) Amennyiben az engedélyes a megadott határidőn belül kötelezettségének nem tesz eleget, tőle a közterület használati engedélyt haladéktalanul vissza kell vonni.
(3) Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes a közterületet nem az engedélyezett célra és módon használja.
(4) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, köteles az engedély visszavonását kezdeményezni az eljáró hatóságnál.
(5) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes a saját költségén köteles az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
(6) Ha a közterület használat a (1) vagy (2) bekezdésben említett módon szűnik meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület használati díjat visszakövetelni nem lehet.
12. § E rendelet alkalmazása szempontjából:
(1) Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontja szerinti terület, valamint az önkormányzat tulajdonában nem álló egyéb ingatlanok közhasználatra, illetve gyalogos forgalom részére átadott területrésze.
(2) Közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt gépjármű: azon gépjármű, amellyel díj ellenében személyszállítási, árufuvarozási és autómentési tevékenységet folytatnak, továbbá minden olyan gépjármű, melynek legnagyobb megengedett összes tömege a 3500 kg-ot meghaladja.
(3) Szeszes ital: minden alkohol tartalmú ital, kivéve a gyógynövények gyógyászati jellegű szeszes kivonatát és az ezek felhasználásával készült terméket, továbbá az 1,2 %-nál kevesebb alkoholtartalmú üdítőitalokat.
Vegyes és záró rendelkezések
13. § A közterület használatának ellenőrzésére az engedélyező, a polgármesteri hivatal helyszíni bírságolási joggal felruházott dolgozója és a rendőrség jogosult.
14. § (1) Amennyiben a cselekmény nem minősül magasabb szintű jogszabályban meghatározott szabálysértésnek, az e rendelet szerint „közterület használat szabályainak megszegése” szabálysértést követi el és 30.000.-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki:
a) a 3. §. (2) bekezdés a)-k) pontjaiban meghatározott célra engedély nélkül használja a közterületet,
b) a 3. §. (4) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott módon és célra vesz igénybe közterületet,
c) a közterületben szeszesital fogyaszt a 7. §. (2) bekezdésében foglalt esetek kivételével.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés elkövetőjét az Önkormányzat Polgármesteri Hivatala erre felhatalmazott ügyintézője a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. tv. 135. § (1) bekezdésében meghatározott összegű helyszíni bírsággal sújthatja.
15. § (1) Ez a rendelet 2005. november 1-én lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a közterület használat általános szabályairól szóló 3/2000.(III.15.) sz rendelettel módosított 6/1995.(II.27.) számú rendelet hatályát veszti.
Az önkormányzati rendeletet a Sajókaza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2024. (XII. 10.) önkormányzati rendelete 14. §-a hatályon kívül helyezte 2024. december 13. napjával.