Kazincbarcika Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2016. (II.12.) önkormányzati rendelete
Az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről
Hatályos: 2016. 02. 12- 2017. 05. 28Kazincbarcika Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2016. (II.12.) önkormányzati rendelete
Az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről
2016-02-12-tól 2017-05-29-ig
Kazincbarcika Város Önkormányzat Képviselő-testületének
3/2016. (II. 12.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2016. évi költségvetéséről
Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32 cikk (1) bekezdés f.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. §
A rendelet hatálya
(1) A rendelet hatálya a képviselő-testületre, annak bizottságaira, a polgármesteri hivatalra és az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre (intézményekre) terjed ki.
2. §
A költségvetés bevételei és kiadásai
(1) A képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését:
6.177.624 E Ft | költségvetési bevétellel |
6.704.946 E Ft | költségvetési kiadással |
527.322 E Ft | költségvetési hiánnyal |
681.168 E Ft | - ebből működési többlet |
1.208.490 E Ft | felhalmozási hiány |
állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását továbbá a finanszírozási célú műveletek bevételeit és kiadásait önkormányzati szinten a rendelet 1.1. sz. melléklete alapján határozza meg a képviselő-testület.
(3) A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatok mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2.1. sz. és a 2.2. sz. mellékletek részletezik.
(4) A felhalmozási célú hiány belső finanszírozásának érdekében a Képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési maradvány és a működési bevétel többletet veszi igénybe.
3. §
A költségvetés részletezése
A képviselő-testület az önkormányzat 2016. évi költségvetését a következők szerint állapítja meg:
(1) Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 3. sz. melléklet részletezi.
(2) Az önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 4. sz. melléklet tartalmazza.
(3) Az önkormányzat tartalékait az 10. sz. melléklet tartalmazza.
(4) Az önkormányzat költségvetésében szereplő beruházási (felhalmozási) kiadások feladatonkénti részletezését a 6. sz. mellékletben határozza meg.
(5) Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként az 7. sz. melléklet határozza meg.
(6) Az európai uniós támogatással megvalósuló programokat, projekteket a 8. sz. melléklet tartalmazza.
(7) Önkormányzat összes bevétele és kiadása megbontva kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatokra a 9.1. sz. melléklet tartalmazza.
(8) Polgármesteri hivatal összes bevétele és kiadása megbontva kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatokra a 9.2. sz. melléklet tartalmazza.
(9) Intézményenkénti összes bevétel és kiadás megbontva kötelező, önként vállalt és államigazgatási feladatokra a 9.3. sz. melléklet tartalmazza.
4. §
A költségvetés végrehajtásának szabályai
(1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében év közben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) A 2.§ (1) bekezdés szerinti 527.322 E Ft költségvetési hiány belső finanszírozására az előző év költségvetési maradvány szolgál.
(5) A költségvetési szerveknél a jutalmazásra fordítható és kifizethető összeg nem haladhatja meg a törvény szerinti illetmények, munkabérek rovat eredeti előirányzatának 12 %-át. Ennek fedezetére a személyi juttatások évközi megtakarítása és a személyi juttatások előirányzatának növelésére fordítható forrás szolgálhat.
(6) Kiegészítő támogatás igényléséről a működésképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(7) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
5. §
Az előirányzatok módosítása
(1) Az önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról csak a képviselő-testület dönthet.
(2) A költségvetési szervek bevételi és kiadási előirányzatai saját hatáskörben módosíthatók, a kiadási előirányzatok egymás között átcsoportosíthatók. A polgármester a saját hatáskörben végrehajtott módosításokról, átcsoportosításokról a képviselő-testületet harminc napon belül tájékoztatja.
(3) A költségvetési szerv a kiemelt előirányzatok között átcsoportosítást hajthat végre, azonban az nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatának növelésére kivéve, ha azt irányító szerv - az előirányzatok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt – engedélyezi. A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzata csak a személyi juttatások terhére növelhető.
(4) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
(5) A képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés - a helyi önkormányzatot érintő módon - a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(6) A képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv, valamint a munkamegosztási megállapodásban foglalt előirányzatok felett rendelkező költségvetési szerv köteles betartani.
6. §
A gazdálkodás szabályai
(1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) A költségvetési szerv feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről oly módon gondoskodik, hogy az biztosítsa költségvetésében részére megállapított előirányzatok takarékos felhasználását.
(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembevételével, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
(4) A polgármesteri hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.
(5) 2016. évben az előző évhez hasonlóan az illetménykiegészítés sem a felsőfokú, sem a középfokú végzettségű köztisztviselő esetében nincs megállapítva. A munkáltatói jogkör gyakorlója a közszolgálati tisztségviselőkről szóló 2011. évi CXCIX törvény vonatkozó rendelkezései értelmében személyi illetményt állapíthat meg illetve az alapilletményt megemelheti a személyi juttatások előirányzat keretein belül.
A Polgármesteri Hivatal dolgozói részére bruttó 200.000 Ft/fő/év cafetéria juttatás került betervezésre.
7. §
Tartalék felhasználása
(1) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat költségvetésének 7. sz. mellékletében foglalt felújítási vis maior helyzetre képzett tartalék terhére maximálisan annak összege erejéig kötelezettséget vállaljon és azt teljesítse.
(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat költségvetésének 10. sz. mellékletében foglalt céltartalék célonként meghatározott összegének erejéig kötelezettséget vállaljon és azt teljesítse.
(3) A képviselőtestületet a felújítási kiadásokon belül meghatározott vis maior helyzetre képzett tartalék felhasználásáról, valamint a céltartalékon lévő városi rendezvények felhasználásról is tájékoztatni kell, és a szükséges költségvetési rendelet-módosításokat folyamatosan el kell végezni.
(4) Az önkormányzat költségvetésének 3.§ (3) bekezdésében meghatározott 10. sz. melléklet szerinti polgármesteri keretet az év során a polgármester nem használhatja fel alapítványok támogatására, költség- és üzemanyag-térítések finanszírozására, valamint lakossági önerő befizetés kiváltására és intézmény működtetésére. A polgármesteri keret felhasználásáról a képviselő-testületet tájékoztatni kell.
(5) Az önkormányzat költségvetésének 3.§ (3) bekezdésében meghatározott 10. sz. melléklet szerinti „egyéni képviselői keret” kizárólag fejlesztésre használható.
8. §
A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése
(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetéséért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az önkormányzat belső ellenőrzéséről a 316/2006. (XII. 15.) sz. Ökt. határozat szerint Kazincbarcika és Vonzáskörzete Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás belső ellenőrzési egysége útján gondoskodik.
9. §
Vegyes átmeneti rendelkezések
(1) Szakmai feladatok ellátása érdekében szellemi tevékenységre szolgáltatási szerződés köthető: jogtanácsos, egyedi ügyekben speciális szakértők, szociális intézményeknél orvosi felügyelet ellátására.
(2) A költségvetésben jóváhagyott működési és felhalmozási kiadások finanszírozásának biztosítására a polgármester jogosult átmenetileg igénybe venni az elkülönített számlákon lévő pénzeszközöket a fedezet beérkezése utáni visszapótlási kötelezettséggel.
(3) A képviselő-testület hozzájárul a polgármester és az alpolgármester hivatali gépjárművek használatához feladataik ellátása érdekében. Amennyiben magán célra történik a gépjármű használata köteles annak költségét megtéríteni. A költségtérítés az útnyilvántartás szerint a magán célból megtett utak (km) alapján, az üzemanyagköltség címén a kormányrendeletben meghatározott fogyasztási norma szerinti üzemanyag-mennyiség és a NAV által közzétett üzemanyagár szorzataként meghatározott összeg. A polgármester és az alpolgármester személyenként, magán célra évente összesen 36.000 km-ig használhatják a hivatali gépjárművet.
10. §
E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, de rendelkezéseit 2016. január 1. napjától kell alkalmazni.
Kazincbarcika, 2016. február 12.
Szitka Péter Dr. Szuromi Krisztina
polgármester jegyző
A kihirdetés napja: 2016. február 12.
Dr. Szuromi Krisztina
jegyző