Domaszék Nagyközségi Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (III. 31.) önkormányzati rendelete

Domaszék Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2025. (03.25.) önkormányzati rendelete az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendeletének módosításáról

Hatályos: 2025. 04. 01- 2025. 04. 01

Domaszék Nagyközségi Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2025. (III. 31.) önkormányzati rendelete

Domaszék Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2025. (03.25.) önkormányzati rendelete az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendeletének módosításáról

2025.04.01.

[1] Domaszék Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109. § (4) bekezdésében,

[2] a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. §-ban kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet „Az önkormányzat vagyona” alcíme a következő 1/A. §-sal egészül ki:

„1/A. § A rendelet hatálya kiterjed

a) Domaszék Nagyközségi Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat), valamint szerveire

b) az önkormányzati vagyonkezelőire, hasznosítóira, használóira.”

2. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében törvényben meghatározott értékhatár feletti önkormányzati vagyon tulajdonjogát átruházni – ha törvény kivételt nem tesz - csak versenyeztetés útján, az Nvtv. rendelkezései szerint lehet rendelet 11. mellékletében foglalt eljárásnak megfelelően.”

3. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet 7. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) Önkormányzati vagyon tulajdonjogát ingyenesen átruházni az Nvtv. 13. § (3)-(7) bekezdése alapján lehet.”

4. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet „A tulajdonosi jogok gyakorlása” alcíme a következő 10/A–10/G. §-sal egészül ki:

„10/A. § [ Vagyonkezelői jog]

(1) Az Önkormányzat vagyonát a Polgármesteri Hivatal, az Önkormányzat költségvetési szervei, illetve vagyonkezelési szerződés alapján más szervek kezelik.

(2) Vagyonkezelői jogot létesíteni kizárólag a Nvtv. 3. § (1) bekezdés 19. pont b) alpontjában felsorolt vagyonkezelők részére önkormányzati közfeladat ellátásához kapcsolódva lehet akkor, ha az biztosítja a feladatellátás feltételeinek hatékony biztosítását, a vagyon állagának és értékének megőrzését, védelmét, illetve a vagyon értékét növeli.

(3) A vagyonkezelői jog létrejöhet vagyonkezelési szerződéssel vagy törvényben történő kijelöléssel.

(4) Az Önkormányzat vagyonkezelői jogot létesíthet:

a) ingyenesen

b) ellenérték fejében.

10/B. § Az Önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonának körébe sorolt vagyon vagyonkezelési jogát a forgalomképesség korlátozásának tartalmát meghatározó feltételek figyelembevételével lehet átengedni.

10/C. § (1) A vagyonkezelői jogot ingyenesen átengedni

a) állam, helyi önkormányzat, valamint ezek fenntartása vagy irányítása alá tartozó intézmény,

b) költségvetési szerv részére lehet.

(2) Az Önkormányzat az (1) bekezdésben megjelölt vagyonkezelők részére a vagyont ingyenesen a következő közfeladatok esetében adhatja kezelésbe:

a) az óvodai ellátás,

b) szociális ellátás,

c) közművelődés

d) egészségügyi ellátás.

10/D. § (1) A vagyonkezelői jogot – az Nvtv. 11. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel – az 1. mellékletben foglalt nyilvános versenytárgyalás útján, ellenérték fejében lehet megszerezni és gyakorolni. A Képviselő-testület dönt a vagyon vagyonkezelési jogának ellenérték fejében történő átengedéséről.

(2) A vagyonkezelői jog értékének meghatározása piaci értéken történik, figyelembe véve az adott vagyon rendeltetését, a közfeladat ellátásához való szükségességét és az ezzel összefüggő kötelezettségeket, a működtetés költségét, a vagyon műszaki állapotát.

10/E. § (1) A vagyonkezelési szerződésnek az Nvtv.-ben foglaltakon kívül – figyelembe véve az adott vagyontárgy sajátos jellegét, valamint az ahhoz kapcsolódó önkormányzati közfeladatot – tartalmaznia kell különösen az alábbiakat:

a) a vagyonkezelő által kötelezően ellátandó önkormányzati közfeladatot és ellátható egyéb tevékenységeket;

b) a vagyonkezeléssel érintett vagyoni kör pontos megjelölését;

c) a vagyonkezelő által a feladatai ellátásához alvállalkozók, illetve közreműködők igénybevételére, és ezzel összhangban a vagyonkezelésbe adott vagyon birtoklására, használatára vonatkozó korlátozó rendelkezéseket;

d) a közfeladat ellátása érdekében a vagyonkezelésbe adott eszközöknek az Önkormányzat számviteli nyilvántartási adataival megegyező tételes jegyzékét értékével együtt, azon belül a kötelező önkormányzati feladathoz kapcsolódó vagyon megjelölését;

e) a vagyonkezelésbe adott vagyonnal való gazdálkodásra vonatkozó rendelkezéseket, és a vagyonnal való vállalkozás feltételeit;

f) a vagyonkezelői jog megszerzésének ellenértékét, illetve kijelölés esetén az ingyenesség tényét;

g) a vagyonkezelésbe vett vagyon tekintetében az önkormányzati vagyonnal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítésének módját és formáját;

h) az Önkormányzat költségvetését megillető – a vagyonkezelésébe adott vagyon kezeléséből származó – befizetések teljesítésére, a vagyonkezelésbe adott vagyonnal történő elszámolásra vonatkozó rendelkezéseket;

i) a szerződés teljesítésének biztosítására vonatkozó rendelkezéseket, mellékkötelezettségeket és egyéb biztosítékokat;

j) a vagyonkezelésbe adott vagyonnal való mérhetően eredményes gazdálkodásra vonatkozó előírásokat;

k) a vagyonkezelési szerződés időtartamát;

l) a szerződés megszűnése esetén a felek által teljesítendő szolgáltatásokat, beleértve az ilyenkor szükséges elszámolást is.

(2) Vagyonkezelői jog létrejöttét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

10/F. § A vagyonkezelő, a vagyonkezelési szerződés időtartama alatt haladéktalanul köteles tájékoztatni az Önkormányzatot:

a) ha ellene csőd- vagy felszámolási eljárás, helyi önkormányzatnál adósságrendezési eljárás indult;

b) ha végelszámolási eljárás kezdeményezésére, vagy a jogutód nélküli megszüntetésre irányuló bírósági vagy hatósági intézkedésre került sor;

c) ha 3 hónapnál régebbi köztartozása van, és annak megfizetésére nem kapott halasztást;

d) mindazokról a változásokról, amelyekkel kapcsolatos tájékoztatási kötelezettséget jogszabály, vagy vagyonkezelési szerződés előírja.

10/G. § A vagyonkezelő, mint a vagyonkezelési jog jogosultja köteles a vagyonkezelési jog gyakorlása során betartani a következőket:

a) a vagyonkezelésbe vett vagyont a rendes gazdálkodás szabályainak megfelelően, elvárható gondossággal birtokolni, használni és a vagyon hasznait szedni,

b) a vagyont rendeltetésszerűen használni,

c) a vagyont fenyegető veszélyről és a bekövetkezett kárról értesíteni az Önkormányzatot,

d) a vagyonkezelési szerződésben meghatározottakat, és e rendeletben előírt kötelezettségeket teljesíteni,

e) tűrni a vagyonkezeléssel kapcsolatos ellenőrzéseket, és köteles az ellenőrzésekben közreműködni, az előírt beszámolást teljesíteni.”

5. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet „Önkormányzati vagyon forgalmi értékének megállapítása” alcíme a következő 11/A. és 11/B. §-sal egészül ki:

„11/A. § [Hitelfelvétel és törlesztés, kötvény kibocsátás, beruházás és felújítás, lízing]

(1) Az önkormányzat hitelt vehet fel és kötvényt bocsáthat ki. A hitel felvételével, a meglévő hitelek törlesztésével, valamint a kötvény kibocsátással kapcsolatos rendelkezéseket törvény, illetve az önkormányzat költségvetési rendelete állapítja meg.

(2) Az önkormányzat a költségvetési rendeletében dönt, hogy milyen beruházásokat, felújításokat valósít meg, s rendelkezik azok pénzügyi fedezetéről és szükség esetén a beruházásokkal, felújításokkal kapcsolatos rendről is.

(3) Az önkormányzat lízingszerződés kötéséről a költségvetési rendeletében dönt.

(4) A beruházások, felújítások következtében az önkormányzati vagyonban történt változásokat a hivatal köteles nyilvántartásában átvezetni.

11/B. § [Ellenérték nélkül kapott, illetve felajánlott vagyon]

(1) Az önkormányzat, vagy intézmény számára más személy, illetve szerv által ellenérték nélkül felajánlott (a továbbiakban térítés nélkül kapott) 500eFt piaci, illetve becsült értéket elért vagyon elfogadásáról a képviselő-testület dönt.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összeghatárt el nem érő, felajánlott vagyon elfogadásáról a polgármester dönt, aki köteles e tárgyban hozott döntéséről a képviselő-testületet annak soron következő ülésén tájékoztatni.

(3) A térítés nélkül kapott, illetve felajánlott vagyon elfogadásának feltétele, hogy az önkormányzat tudja teljesíteni az elfogadott vagyonnal kapcsolatos kötelezettségeket, s ezen kötelezettség teljesítése ne zavarja az önkormányzati feladatok ellátását.”

6. § Az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 9/2012.(VI.22.) önkormányzati rendelet az 1. melléklet szerinti 11. melléklettel egészül ki.

7. § Ez a rendelet 2025. április 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 2/2025. (III. 31.) önkormányzati rendelethez