Zákányszék Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatások rendszeréről és a szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 06. 08

Zákányszék Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132.§ (4) bekezdés g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében a következőket rendeli el: 

I. FEJEZET

Általános rendelkezések


A rendelet célja


1.§ (1) E rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében az állam által biztosított ellátásokon túlmenően szabályozza a pénzbeli és természetbeni juttatások, valamint a szociális ellátások igénybevételének helyi szabályait. 

(2) Zákányszék Község Önkormányzata Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) a rendeletben meghatározott ellátások biztosításával kíván támogatást nyújtani.

A rendelet hatálya


2. § E rendelet hatálya kiterjed Zákányszék község közigazgatási területén bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező magyar állampolgárokra, letelepedettekre, hontalanokra, a magyar hatóság által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre, a rendkívüli települési támogatás vonatkozásában az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak Magyarország területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira. 

3. § (1) A rendelet tárgyi hatálya az önkormányzati hatáskörben megállapítható szociális rászorultságtól függő alábbi támogatási formákra terjed ki.

a) rendszeres települési támogatás

aa) települési lakhatási támogatás,

ab) gyógyszertámogatás

b) rendkívüli települési támogatás

ba) tüzelő támogatás,

bb) pénzbeli rendkívüli települési támogatás,

bc) gyermekvédelmi települési támogatás,

bd) temetési települési támogatás,

c) köztemetés,

d) Bursa Hungarica.

(2) A Képviselő-testület a szociálisan rászoruló személyek részére - külön rendeletében meghatározott feltételek szerint - személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatást és szakosított ellátást biztosít. A személyes gondoskodás keretében nyújtott szociális alapszolgáltatást és szakosított ellátást társulási megállapodás alapján a Homokháti Kistérség Többcélú Társulása Integrált Szociális és Gyermekjóléti Központ (6787 Zákányszék, Dózsa György utca 44.) által látja el.

(3) Szociális alapszolgáltatások:

a) étkeztetés

b) házi segítségnyújtás

c) családsegítés

d) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

e) közösségi ellátás

f) támogató szolgáltatás

g) idősek nappali ellátása (kiegészítve a demens személyek nappali intézményi ellátásával),

h) tanyagondnoki szolgáltatás

i) szenvedélybetegek nappali ellátása

(4) Szociális szakosított ellátás: ápolás, gondozást nyújtó intézményi ellátás - idősek otthona (demens idősek ellátási formával kiegészítve).

 Hatásköri szabályok


4. § (1) A Képviselő-testület - az e rendeletben foglalt kivételekkel - a polgármesterre ruházza át:


a) a rendszeres települési támogatás, és a

b) rendkívüli települési támogatás megállapítását,

c) a köztemetés engedélyezését, az arról való gondoskodást.

(2) A Képviselő-testület a jegyzőre ruházza át:


a) az ellenőrzéshez kapcsolódó, e rendeletben meghatározott ellenőrzési és felülvizsgálati feladatkört,

b) a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett megtérítési kötelezettség megállapítását. 

Az eljárás megindítása


5. § (1) A szociális támogatás megállapítására irányuló eljárás a jogosult kérelmére, vagy hivatalból indul. A kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon a Polgármesteri Hivatalánál kell benyújtani. A kérelemhez minden esetben csatolni kell a kérelmező és a vele közös háztartásban élők nettó jövedelméről szóló nyilatkozatot és hivatalos igazolást.

(2) A kérelmező és a vele közös háztartásban élők jövedelmeként a havonta rendszeresen mérhető jövedelmeknél a kérelem benyújtását megelőző 3 hónap jövedelmét, nem havi rendszerességgel szerzett, illetve vállalkozásból származó jövedelem esetében a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző 12 hónapban elért jövedelem havi átlagát kell figyelembe venni. Amennyiben a kérelmező és családtagjai jövedelme alkalmi munkából származik, annak összegét saját nyilatkozattal kell igazolni.

(3) Ha a kérelmező a vele közös háztartásban élők jövedelméről felhívás ellenére nem nyilatkozik, vagy a megfelelő jövedelem-igazolásokat, illetőleg a jogszabály által előírt egyéb iratokat nem nyújtja be, az eljárást meg kell szüntetni, a kérelmező részére folyósított rendszeres ellátást – jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában – meg kell szüntetni.

(4) Amennyiben a kérelem elbírálásához szükséges, a határozat meghozatala előtt a kérelmező jövedelmi, vagyoni és személyi körülményeinek tisztázása érdekében a kérelmező lakóhelyén környezettanulmányt kell készíteni. Különösen indokolt a környezettanulmány elkészítése, ha a család rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik.

(5) Ha a környezettanulmány vagy az önkormányzat hivatalos tudomása alapján a kérelmező életkörülményeire tekintettel a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatok valósága vitatható, a kérelmezőt fel kell hívni az általa lakott lakás, illetve a saját és családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok, így különösen a közüzemi számlák, valamint a kötelező biztosítások befizetési bizonylatainak benyújtására. Ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelmet – a körülmények mérlegelésével – vélelmezni kell.

(6) A kérelmező jövedelmi, vagyoni és személyi körülményeinek tisztázása során köteles a Polgármesteri Hivatallal együttműködni. Ha a kérelmező a körülmények tisztázását – a jogkövetkezményekre való figyelmeztetés ellenére - akadályozza, az eljárást meg kell szüntetni, a részére folyósított rendszeres ellátást pedig meg kell szüntetni

Egyéb eljárási, ellenőrzési és visszafizetési szabályok


6.§ (1) Az egyes pénzbeli szociális ellátások kifizetése a Polgármesteri Hivatal házipénztárából történhet. Az ügyfél kérelmére a kifizetés banki átutalással is történhet. 

(2) Egyes települési támogatások természetbeni szociális ellátásként is nyújthatóak, elsősorban élelmiszer, ruházat, tanszervásárlás formájában nyújtott támogatásként.

(3) Amennyiben a pénzbeli és a természetben nyújtott ellátásra vonatkozó igény jogerősen megállapításra kerül és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.), vagy ez a rendelet másként nem rendelkezik, akkor az ellátás a kérelem benyújtásától esedékes.

7.§ (1) Az e rendeletben foglalt települési támogatások folyósítását követően a jegyző jogosult ellenőrizni annak jogszerű felhasználását, a kérelemben megjelölt tények és adatok valódiságát, a kötelezettségek teljesítését. A nem természetben nyújtott települési támogatások vonatkozásában a felhasználás igazolására a támogatott köteles 30 napig megőrizni a jogszerű felhasználás bizonyításához szükséges bizonylatot, nyugtát, számlát, stb. E hatáskörében a jegyző jogosult a jogszerű felhasználás, a kérelemben megjelölt tények és adatok valódiságának ellenőrzése és a kötelezettségek teljesítése kapcsán egyéb, ezt alátámasztó dokumentumokat beszerezni. 

(2) A települési lakhatási támogatás vonatkozásában a jegyző jogosult az ellátás folyósítása során bármikor ellenőrizni a kötelezettségek teljesítését, a támogatásra való jogosultság fennállását, melynek keretében felülvizsgálati eljárást indíthat. A felülvizsgálati eljárás során a támogatást igénybe vevő köteles új kérelmet, valamint jövedelem- és vagyonnyilatkozatot benyújtani. 

(3) Amennyiben az (1) bekezdésben foglalt ellenőrzés során a jogszerű felhasználás nem bizonyítható, úgy a jegyző a támogatási összegre vonatkozó visszafizetési kötelezettséget ír elő, melyre a jogosulatlanul és rosszhiszeműen történő igénybevételre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. 

(4) Amennyiben a (2) bekezdésben foglalt ellenőrzés során kiderül, hogy a támogatásra való jogosultság nem áll fenn, úgy a támogatás folyósítását haladéktalanul meg kell szüntetni, s annak megállapítása iránt egy éven belül benyújtott kérelmet - a jogosultsági feltételek ismételt fennállása esetén is – el kell utasítani. 

(5) Amennyiben a települési támogatás jogosulatlanul és rosszhiszeműen kerül igénybevételre a jegyző jogosult elrendelni a támogatás megtérítését a vonatkozó jogszabályi előírásokban foglaltak alapján. 

(6) Erre irányuló kérelem esetén a megtérítést méltányosságból a Képviselő-testület elengedheti, csökkentheti, teljesítését részletfizetésben engedélyezheti. A visszafizetés méltányosságból részben vagy egészben akkor engedhető el, ha a visszafizetés a kérelmező és családja megélhetését súlyosan veszélyeztetné. A visszafizetésre legfeljebb 12 havi részletfizetés is engedélyezhető.

II. FEJEZET

Pénzbeli és természetbeni ellátásként megállapított települési támogatások

1. Rendszeres települési támogatások


Települési lakhatási támogatás


8.§ (1) Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési lakhatási támogatás (a továbbiakban: lakhatási támogatás) állapítható meg, ha a kérelmező háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 200 %-át, egyedül élő esetében a 250 %-át, feltéve, hogy a háztartás tagjai egyikének sincs – az Sztv. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerint meghatározott - vagyona.

(2) A lakhatási támogatás havi összege:

- 1 személyes háztartás esetén: 3.000 Ft/hó,

- 2-3 személyes háztartás esetében: 4.000 Ft/hó,

- 4-5 személyes háztartás esetében: 5.000 Ft/hó,

- 6 és 6 személy feletti háztartás esetében: 6.000 Ft/hó.

(3) A támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a háztartásban élőkre vonatkozó jövedelemnyilatkozatot, vagyonnyilatkozatot, valamint egy hónapnál nem régebbi, a lakóingatlanra vonatkozó közüzemi számla-másolatot (elsődlegesen villamosenergia-szolgáltatásról). 

(4) A támogatás folyósítása elsődlegesen a közüzemi villamosenergia-szolgáltatóhoz történő utalással, ennek hiányában a kérelmező készpénzfizetési számlájára történő utalással vagy pénztárból történő kifizetéssel teljesül. 

(5) A lakhatási támogatást havi egyenlő összegben 12 hónapra lehet megállapítani.

(6) A kérelmezőt a havi rendszerességgel járó lakhatási támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg.

(7) A lakhatási támogatást a következő hónap 5. napjáig kell a jogosult részére folyósítani.

Gyógyszertámogatás


9.§ (1) Gyógyszertámogatásra való jogosultság állapítható meg annak a Zákányszék Község Önkormányzata közigazgatási területén bejelentett lakcímmel rendelkező, és bejelentett lakcímén életvitelszerűen tartózkodó nagykorú személynek, akinek esetében a vényköteles havi rendszeres gyógyító ellátás költsége (a továbbiakban: gyógyszerköltség) az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át eléri és meghaladja, feltéve, hogy az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg


a) családban élő esetében a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át,

b) egyedül élő esetében a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 200%-át.

(2) Nem állapítható meg gyógyszertámogatás annak a kérelmezőnek, aki közgyógyellátásban részesül vagy arra jogosult, de nem kérte annak megállapítását.

(3) A gyógyszertámogatásra való jogosultság megállapítása iránti kérelmet az erre rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani. Amennyiben kérelem benyújtása előtt a járási hivatalhoz az Sztv-ben meghatározott alanyi, vagy normatív közgyógyellátás iránti kérelem elutasításra került, akkor az erről szóló határozatot mellékelni kell.

(4) A gyógyszerköltséget a háziorvos igazolja, melynek tartalmaznia kell a kérelmező részére rendelt – a krónikus betegsége kezeléséhez szükséges - gyógyszerek megnevezését és havonta szükséges mennyiségét, valamint a háziorvosi igazolás alapján kiállított gyógyszertári igazolást a kérelmező által fizetendő gyógyszerköltség összegéről.

(5) A (4) bekezdés szerinti háziorvosi igazoláson kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyszerköltséget lehet feltüntetni.

(6) A gyógyszertámogatás összege az (5) bekezdés alapján igazolt havi gyógyszerköltség 30%-a, de legfeljebb havi 6.000.-Forint összegben állapítható meg. 

(7) A kérelmezőt a havi rendszerességgel járó gyógyszertámogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg, amelyet 12 hónapra lehet megállapítani.

(8) A gyógyszertámogatás a kérelmező készpénzfizetési számlájára történő utalással vagy pénztárból történő kifizetéssel teljesül, amelyet a következő hónap 5. napjáig kell folyósítani.

2. Rendkívüli települési támogatás


Tüzelő támogatás


10.§ (1) Zákányszék Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) rendelkezésére álló saját tűzifa keretének mértékéig tűzifa támogatás állapítható meg annak a kérelmezőnek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át, valamint fatüzelésre alkalmas fűtőberendezéssel rendelkezik, és erről nyilatkozatot tesz.

(2) A tűzifa támogatás iránti kérelem kizárólag csak fűtési szezonban kérhető minden év november 1. napjától a következő év március 31. napjáig.

(3) A kérelmező lakóhelyén helyszíni szemlét tartható, annak érdekében, hogy egyértelműen megállapítható legyen, hogy kérelmező fűtésre alkalmas tüzelőanyaggal nem rendelkezik, vagy csak minimális mértékben.

(4) A tűzifa támogatásban részesülő kérelmezőtől az Önkormányzat a tüzelőanyagért, és a szállításért ellenszolgáltatást nem kér. 

(5) Ugyanazon fűtési szezonban háztartásonként legfeljebb 4 m3 tűzifa biztosítható.

Pénzbeli rendkívüli települési támogatás


11.§ (1) Pénzbeli rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról időszakosan vagy tartósan más módon nem tudnak gondoskodni.

(2) Pénzbeli rendkívüli települési támogatás abban az esetben állapítható meg, ha kérelmező háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 130 %-át, egyedül élő esetén 150 %-át. 

(3) A támogatás összege nem lehet kevesebb alkalmanként 2.000 forintnál, és nem haladhatja meg a 20.000 Ft-ot.

(4) Az alkalmanként jelentkező többletkiadások között gyógyszer kiváltására tekintettel csak abban az esetben állapítható meg rendkívüli települési támogatás, ha kérelmező nem részesül az e rendeletben meghatározott gyógyszertámogatásban.

12.§ (1) A pénzbeli rendkívüli települési támogatás megállapításának e rendeletben foglalt általános szabályaitól a Képviselő-testület eltérhet és kérelemre, vagy hivatalból rendkívüli pénzbeli települési támogatást állapíthat meg a Zákányszék község közigazgatási területén lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező azon családok részére, akik önhibájukon kívül rendkívüli élethelyzet (pl. tartós betegség, elemi kár, három hónapot meghaladó kórházi ápolás, rendkívüli gyógyszerköltség, stb.) kialakulása következtében különös méltánylást igénylő nehéz helyzetbe kerültek melyből kifolyólag önmaguk, családjuk létfenntartási problémákkal küzd. 

(2) A kérelemhez minden esetben mellékelni kell a többletkiadások hitelt érdemlő bizonyító dokumentumait, ha azonban azok nem állnak rendelkezésre utólagos elszámolási kötelezettség írható elő.

Gyermekvédelmi települési támogatás


13.§ (1) A gyermeknevelési többletköltségek (tanévkezdés alkalmával óvodáztatási és beiskolázási kiadások, ruházat, tandíj, térítési díj, autóbuszbérlet) fedezésére gyermekvédelmi települési támogatás annak a részére adható, akinek családjában az egy főre eső jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedül élő esetén annak 150 %-át. 

(2) A támogatás a gyermek 3. életévének betöltésétől 18. életévének betöltéséig állapítható meg kérelemre annak a szülőnek, aki gyermekével Zákányszék községben állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, és életvitelszerűen a településen tartózkodik. A gyermek 16. éves korától a kérelem mellékleteként iskolalátogatási igazolással kell igazolni, hogy nappali rendszerű oktatási intézményben folytat tanulmányokat. 

(3) A gyermeknevelési többletköltségek támogatásának éves kerete gyermekenként legfeljebb 10.000,- Ft.

14.§ (1) Gyermek(ek) születésének támogatására jövedelmi és vagyoni helyzet vizsgálata nélkül gyermekvédelmi települési támogatás állapítható meg, ha az újszülött gyermek és szülője Zákányszék községben állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, és életvitelszerűen a településen tartózkodik.

(2) A kérelemhez csatolni kell a gyermek és szülő lakcímigazolványának fénymásolatát, valamint a gyermek születési anyakönyvi kivonatának fénymásolatát.

(3) A kérelem a gyermek születését követő 1 éven belül nyújtható be egy alkalommal.

(4) A támogatás mértéke gyermekenként 10.000,-Ft.

Temetési települési támogatás


15.§ (1) Temetési települési támogatás állapítható meg annak a személynek, aki az elhalt személy eltemetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, valamint akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén annak 200 %-át nem haladja meg.

(2) A helyben szokásos, átlagos temetés költségei

a) hamvasztásos temetés esetén: 153.820 Ft

b) hagyományos sírhelyes temetés esetén 188.361 Ft.

(3) A támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségeinek 10 %-nál, azonban nem haladhatja meg a 60.000 Ft-ot.

(4) A temetési települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről - a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére - kiállított számla eredeti példányát.

(5) A megállapított temetési települési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell adni.

(6) Nem állapítható meg temetési támogatás, ha az elhalt és a kérelmező között tartási, vagy öröklési szerződés volt, illetve az elhalt temetéséről köztemetés keretében gondoskodtak.

Köztemetés


16.§ (1) Ha a köztemetés költségeinek megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné, akkor az eltemettetésre köteles személy a köztemetés költségeinek megtérítése alól


a) 50 %-ban mentesíthető, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének
200 %-át,


b) részletekben fizettetheti meg, ha a visszafizetésre kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakról a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelme alapján a Képviselő-testület dönt.

Bursa Hungarica


17.§ (1) Zákányszék Község Önkormányzatának Képviselő-testülete tárgyévben hozott döntése alapján, pénzügyi lehetősége függvényében csatlakozik a Bursa Hungarica Felsőoktatási Ösztöndíjpályázathoz.

(2) A Képviselő-testület elfogadja a mindenkori Bursa Hungarica Felsőoktatási önkormányzati ösztöndíj pályázati kiírást, ha az abban résztvevők részére anyagi támogatást biztosít a központi költségvetés.

(3) Szociális ösztöndíjban részesíthető az a Zákányszék Községben állandó lakóhellyel rendelkező pályázó, aki a képzésre vonatkozó keretidőn belül, teljes idejű (nappali tagozatos) felsőfokú alapképzésben, mesterfokozatot és szakképzettséget eredményező mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy felsőfokú szakképzésben folytatja tanulmányait és háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át.

(4) A kérelmek rangsorolásakor és elbírálásakor, előnyben kell részesíteni azt a szociálisan hátrányos helyzetű pályázót,

a) aki árva, félárva;

b) akit egyedül nevelnek;

c) akinek családjában az eltartottak száma legalább 3;

d) akinek eltartója, szülője beteg, rokkantnyugdíjas;

e) aki gyermeket nevel;

f) aki kollégiumi ellátásban nem részesül. 

(5) A pályázati kiírás alapján a pályázatot a Zákányszéki Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani, amelyről a polgármester előterjesztése alapján a Képviselő-testület dönt.

(6) A (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével a döntéshozó pályázónként eltérő ösztöndíjat állapíthat meg, melynek mértéke 1.000,-Ft-tól 5.000,-Ft/hó összeghatárig terjedhet.

III. fejezet

Záró rendelkezések


18. § Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

19. § (1) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Zákányszék Község Önkormányzata Képviselő-testületének az egyes szociális ellátásokról szóló 26/2013. (XII.20.) Ör. rendelete hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Zákányszék Község Önkormányzata Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 16/2014.(XII.11.) önkormányzati rendelet 23.§ (10) bekezdése b), c) és e) pontja hatályát veszti.