Sándorfalva Város Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2019. (X. 31.) önkormányzati rendelete

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2019. 10. 31 16:00- 2019. 11. 14

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete és Szervei

2019.10.31.

Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Sándorfalva Városi Önkormányzat (továbbiakban: önkormányzat).

(2) Az önkormányzat székhelye: 6762 – Sándorfalva, Szabadság tér 1.

(3) Az önkormányzat telephelyeinek felsorolását a 6. melléklet tartalmazza.

2. § Az önkormányzat önállóan szabályozza, szabadon, demokratikusan, széleskörű nyilvánosságot biztosítva igazgatja a város közügyeit, gondoskodik a helyi közhatalom gyakorlásáról, a helyi közszolgáltatásokról.

3. § Az önkormányzat működése Sándorfalva közigazgatási területére terjed ki.

4. § Az önkormányzat jelképeit Sándorfalva Város nevéről, címeréről, zászlajáról és pecsétjéről, valamint azok használatának rendjéről szóló 16/2009. (VII. 30.) Ör. rendelet szabályozza.

5. § Az önkormányzat kitüntetéseinek alapítását és adományozásuk rendjét külön önkormányzati rendelet – a 15/2009. (VII. 30.) Ör. rendelet - szabályozza.

6. § Az önkormányzat a kölcsönös érdekek alapján együttműködhet és megállapodást köthet más hazai és külföldi helyi önkormányzatokkal, intézményekkel, szervekkel, beléphet hazai és nemzetközi önkormányzati szervezetekbe. A megállapodás jóváhagyására a képviselő-testület, aláírására a polgármester jogosult.

II. Fejezet

Önkormányzati jogok és hatáskörök

7. § (1) A képviselő-testület ellátja az önkormányzati törvényben és egyéb jogszabályokban ráruházott és az önként vállalt feladat és hatásköröket.

A képviselő-testület át nem ruházható hatásköri jegyzékét az 1. melléklet tartalmazza.
A kötelező és önként vállalt feladatait a képviselő-testület az adott évre elfogadott költségvetési rendeletében meghatározott előirányzatok alapján, az abban foglalt módon és mértékben látja el.
(2) A képviselő-testület egyes hatásköreit a polgármesterre, a bizottságaira, a jegyzőre átruházhatja. E hatáskör gyakorlásához utasítást adhat, e hatáskört bármikor visszavonhatja.
(3) Az átruházott hatásköröket a címzettek nem ruházhatják tovább, azok gyakorlásáról kötelesek - az önkormányzati hatósági ügyek kivételével - a képviselő-testületnek évente egy alkalommal beszámolni. A lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról a végrehajtásért felelős a határidő lejártát követő rendes ülésen köteles beszámolni.
(4) A képviselő-testület meghatározott hatásköreinek gyakorlását a 2. melléklet szerint a polgármesterre, a 3. melléklet szerint a jegyzőre és a 4. melléklet szerint az állandó bizottságaira ruházza át.
(5) Önként vállalt feladatok:
a) nyilvánosság biztosítása a Sándorfalvi Kisbíró időszaki kiadásával és a testületi ülések televíziós közvetítésével,
b) vérvételi hely működtetése,
c) Nádastó Szabadidőpark területén élővizes fürdőhely üzemeltetése,
d) kéményseprő-ipari közszolgáltatás biztosítása.
III. Fejezet

A Képviselő-testület

A Képviselő-testület működése

8. § (1) A képviselő-testület létszáma a polgármesterrel együtt 9 fő. A képviselők névjegyzékét az 1. függelék tartalmazza.

(2) A képviselő-testület rendes üléseit az éves munkaterv szerint tartja.

(3) A munkaterv összeállításáról és képviselő-testület elé terjesztéséről a polgármester gondoskodik, és azt legkésőbb a tárgyévet megelőző év utolsó rendes képviselő testületi ülésén kell előterjeszteni.

(4) A munkaterv elkészítéséhez javaslatot kell kérni:

a) képviselő-testület tagjaitól,

b) képviselő-testület állandó bizottságaitól,

c) jegyzőtől

(5) A munkatervnek tartalmaznia kell:

a.) az ülésnapok várható időpontját,
b.) a javasolt napirendi pontokat,
c.) az elkészítésért felelősöket,
d.) azoknak a bizottságoknak a megjelölését, amelyek az előterjesztést előzetesen megvitatják,
e.) a napirend megtárgyalásához külön meghívottak megnevezését,
f.) a napirendi pontok előterjesztőjének és felelősének megnevezését,
g.) a közmeghallgatás javasolt tárgyát és időpontját.
(6) A képviselő-testület munkatervét a 3. függelék tartalmazza.
(7) A munkaterv-javaslat előterjesztésekor a polgármester tájékoztatást ad a munkaterv összeállításánál figyelmen kívül hagyott javaslatokról.
(8) A képviselő-testület által elfogadott munkatervet meg kell küldeni:
a.) képviselőknek,
b.) a bizottságok nem képviselő tagjainak,
c.) a munkatervbe felvett javaslat előterjesztőjének.

A Képviselő-testület ülései

9. § (1) Képviselő-testület alakuló, rendes, rendkívüli, és ünnepi ülést tarthat.

(2) Helyszíne: A Pallavicini Kastély díszterme vagy esetenként meghatározott, a meghívóban feltüntetett más helyszín.

(3) Ünnepi ülés a fontosabb állami, társadalmi, helyi eseményhez kötődő ülés, amely a szokásostól eltérő ünnepélyes formában kerül megtartásra.

Az alakuló ülés

10. § (1) A képviselő-testület az alakuló ülését a választási eredmény jogerőre emelkedését követő tizenöt napon belül tartja meg.

(2) Az alakuló ülést a polgármester hívja össze és vezeti.

(3) A Helyi Választási Bizottság elnöke tájékoztatást ad a választás eredményéről, átadhatja a polgármester és a képviselők megbízólevelét.

(4) A polgármester az alakuló ülésen a képviselő-testület előtt tesz esküt. A települési képviselők az alakuló ülésen esküt tesznek.

(5) Az alakuló ülés feladata a polgármester és az alpolgármester, képviselők díjazásának megállapítása.

(6) A képviselő-testület az alakuló vagy az azt követő ülésen, a polgármester javaslatára alpolgármestert választ.

(7) A képviselő-testület az alakuló, vagy az azt követő ülésen dönt az állandó bizottságairól, ezen belül:

a) a bizottságok számáról,

b) elnevezéséről,

c) képviselő és külsős tagok számáról, arányáról,

d) személyi összetételéről.

(8) Az alakuló ülés során a képviselő-testület szervezetének kialakításával összefüggő kérdésekben minősített többséggel kell dönteni azzal, hogy a képviselő-testület tisztségviselőinek díjazásáról való döntést minősített többséggel kell meghozni.

Rendes ülés

11. § (1) Rendes ülés a munkatervben szereplő ülés.

(2) A képviselő-testület rendes ülést az elfogadott munkaterv szerint, január, július augusztus és december hónapok kivételével havonta egy alkalommal tart.

(3) A képviselő-testület a munkatervében rögzített napokon délután 14:00 órától tartja üléseit. A testületi ülés időtartama legfeljebb 5 óra a szünetekkel együtt.

Indokolt esetben a képviselő-testület – a polgármester vagy bármely képviselő indítványára – ettől eltérően rendelkezhet. A döntés egyszerű szótöbbséget igényel.
(4) A közös önkormányzati hivatalt alkotó két település képviselő-testülete évente egyszer, előre egyeztetett időpontban és helyen közös testületi ülést tarthat.

Rendkívüli ülés

12. § (1) Rendkívüli ülés a munkatervbe felvételre nem került ülés.

(2) A rendkívüli ülést össze kell hívni:

a.) a képviselő-testület tagjai egynegyedének,
b.) a polgármester,
c.) a képviselő-testület bármely állandó bizottságának indítványára.
(3) Az indítványt írásban kell beadni a polgármesterhez, a napirend megjelölésével, az indítványozók saját kezű aláírásával, valamint az előterjesztést az előterjesztések rendje szerint.
(4) A polgármester Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 44. §-ában szabályozottak szerint köteles a rendkívüli ülést összehívni, a rendkívüli testületi ülés kezdeményezésére benyújtott indítványban megjelölt napirendi ponttal.

Közmeghallgatás

13. § (1) A képviselő-testület minden évben legalább egy alkalommal közmeghallgatást tart, amelyen a város polgárai, valamint a helyben érdekelt szervezetek közérdekű kérdést és javaslatot tehetnek.

(2) A képviselő-testület az éves munkatervében határozza meg a közmeghallgatás időpontját és tárgyát. A közmeghallgatásos testületi ülés közmeghallgatásos napirendi pontjának a kezdő tárgyalási időpontja 17:00 óra.

(3) A közmeghallgatás testületi ülés, melynek időtartama legfeljebb 4 óra. A közmeghallgatás összehívására és lefolytatására a képviselő-testületi ülésre vonatkozó szabályok az irányadók, időpontját és helyét 30 nappal az ülés előtt

a) a Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján,

b) az önkormányzat internetes honlapján kell közzétenni,

c) Kisbíróban.

(4) Indokolt közmeghallgatást tartani a helyi életviszonyokat lényegesen szabályozó rendelet tervezésekor.

(5) A témától, a résztvevők és a javaslatok számától függően a hozzászólások időtartama korlátozható. Erről a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel dönt.

(6) Amennyiben a közérdekű kérdés vagy javaslat az ülésen nem válaszolható meg, illetve nem dönthető el, akkor a polgármester 15 napon belül írásban válaszol, melyről tájékoztatja a képviselő-testületet a soron következő testületi ülésen.

A Képviselő-testület összehívása

14. § (1) A képviselő-testületi ülést a polgármester, akadályoztatása esetén az alpolgármester, a polgármester és az alpolgármester együttes akadályoztatása esetén a korelnök hívja össze és vezeti.

(2) A képviselő-testület tagjait az ülés helyének és napjának kezdési időpontjának, a napirend tárgyának és előadójának megjelölését tartalmazó meghívóval - amennyiben a bizottsági tárgyalásra nem lett kiküldve -, az írásos előterjesztések csatolásával kell összehívni. A meghívóban „Egyebek” napirendi pontot nem lehet feltüntetni.

(3) A rendes ülésre szóló meghívót a képviselő-testület ülésének napját megelőzően legalább 10 nappal, rendkívüli ülésre szóló meghívót legalább 48 órával előbb, elektronikus úton kell kézbesíteni.

(4) A sürgősséggel benyújtott előterjesztést legkésőbb a testületi ülést megelőző nap 16 óráig, elektronikus úton meg kell küldeni a képviselők részére.

(5) A képviselő-testület ülésének időpontjáról a nyilvánosságot a meghívónak a Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztésével, az önkormányzat honlapján történő megjelentetéssel és – lehetőség szerint – a Sándorfalvi Kisbíró időszaki kiadványban történő megjelentetéssel kell tájékoztatni.

(6) A képviselő-testület ülésére meg kell hívni a települési képviselőket, valamint tanácskozási joggal:

a) jegyzőt,

b) aljegyzőt,

c) napirendi pontok előadóit,

d) a napirend által érintett bizottság nem képviselő tagjait,

e) vagy akinek meghívását a polgármester indokoltnak tartja.

15. § (1) A meghívót a polgármester írja alá. A meghívóval együtt kézbesíteni kell az írásos előterjesztéseket is.

(2) A napirendek előterjesztéseit, a képviselőkön túl, meg kell küldeni az alábbiak szerint:

a) teljeskörűen kell megküldeni a napirendek előterjesztéseit a 14. § (6) bekezdés a)-b) pontjában megjelöltnek,

b) az 14. § (6) bekezdés c)-e) pontjában megjelölteknek azt az előterjesztést kell megküldeni, amely napirendi pont tárgyalása érinti tevékenységi körüket.

(3) Az 14. § (6) bekezdés c)-e) pontjában felsoroltak szerint meghívottak, az őket érintő napirendi pont tárgyalására kapnak meghívót.

A Képviselő – testület ülésének nyilvánossága

16. § (1) A képviselő-testület ülése nyilvános.

(2) Az ülésen a meghívottakon kívül bárki részt vehet és az ülés zavarása nélkül, a részére kijelölt helyen foglalhat helyet.

(3) A képviselő-testület az Mötv. 46. § (2) bekezdés vonatkozó rendelkezései szerint tart zárt ülést.

(4) Az Mötv. szerinti esetekben a zárt ülést az ülést vezető rendeli el.

(5) Zárt ülés esetén az ülésen elhangzottak tekintetében a jelenlévőket titoktartási kötelezettség terheli.

(6) A zárt ülésen hozott határozatot a soron következő nyilvános ülésen kell ismertetni.

(7) A (6) bekezdés szerinti ismertetés során figyelemmel kell lenni arra, hogy személyes adatot tartalmazó határozat esetén – amennyiben jogszabály az adatkezelést nem rendeli el – az érintett hozzájárulása nélkül nem hozható nyilvánosságra.

(8) A zárt ülésről külön jegyzőkönyvet kell készíteni.

(9) Azokat a zárt ülésen hozott határozatokat, melyeknek a nyílt ülésen történő ismertetésére a (7) bekezdésben foglaltak szerint nem került sor, külön Határozatok Tárában kell kezelni.

(10) A képviselő-testület munkaterv szerinti nyílt üléseiről – ha a műszaki lehetőségek biztosítottak – a helyi kábeltelevízió közvetítést ad élőben, illetve felvételről

A rendkívüli ülés napirendje

17. § A rendkívüli ülés napirendjére a rendes testületi ülés napirendjére vonatkozó rendelkezések az irányadók azzal a megkötéssel, hogy a rendkívüli ülésen interpelláció előterjesztésére és a 22. § szerinti kérdésfeltevésre nincs lehetőség.

A rendes ülés napirendje

18. § (1) A rendes ülés napirendjére a polgármester, akadályoztatása esetén az ülés elnöke tesz javaslatot az előzetesen írásban kiküldött meghívó szerint, a 23. § (4)-(9) bekezdéseiben meghatározott sürgősségi előterjesztésekre figyelemmel.

(2) A tárgysorozat elfogadása előtt a

a) polgármester, képviselő és a jegyző – indokolással – javaslatot tehet a tárgysorozat sorrendjének megváltoztatására, az előterjesztések napirendről történő levételére,

b) az előterjesztőnek – indokolással – joga van a napirendről levetetni az előterjesztést, melyről a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel dönt,

c.) a tárgy szerint illetékes bizottság elnökének joga van napirendről levetetni azt az előterjesztést, amelyet a bizottság, bár hatáskörébe tartozott, nem tárgyalt, kivéve, ha a bizottságnak lehetősége lett volna az előterjesztés tárgyalására, de az előterjesztést nem vette a napirendjére vagy a napirendjére vette, de döntést nem hozott.

(3) Az ülés napirendjéről a képviselő-testület vita nélkül egyszerű szótöbbséggel dönt.

(4) A napirendi pont tárgyalása egy alkalommal elnapolható. A javaslat felől a képviselő-testület vita nélkül határoz.

A napirendek tárgyalásának sorrendje

19. § A napirendek sorrendjét az alábbiak szerint kell meghatározni:

1.) beszámoló a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról, tájékoztató az előző testületi ülés óta történt fontosabb eseményekről és kérdésfeltevések
2.) rendelet-tervezet
3.) munkaterv szerinti előterjesztések
4.) munkatervben nem szereplő előterjesztések
5.) interpellációkra válaszadás

Az interpelláció

20. § A képviselők a képviselő-testület ülésén a polgármesterhez, a jegyzőhöz – önkormányzati feladatkörükbe tartozó ügyekben – interpellációt terjeszthetnek elő.

21. § (1) Interpelláció: írásbeli tudakozódás, az önkormányzat hatáskörébe tartozó szervezeti, működési, döntési, előkészítési és döntés végrehajtási jellegű ügyekben.

(2) Az interpellációt írásban kell beadni a Közös Önkormányzati Hivatal Önkormányzati Irodájára.

(3) Az interpelláció tartalmi követelményei:

a.) az interpelláló neve,
b.) az interpelláció tárgya és szövege,
c.) az interpelláló saját kezű aláírása, dátum.
(4) Az interpellációt legkésőbb a képviselő-testületi ülést megelőző 10 nappal kell leadni.
(5) A jegyző biztosítja az interpelláció nyilvántartásba vételét és az interpelláció címzettjéhez történő eljuttatását.
(6) Az interpellációra a választ lehetőség szerint a képviselő-testületi ülésen, de legkésőbb a képviselő-testületi ülést követő 15 napon belül – amennyiben a válaszadás más szerv közreműködését igényli, úgy 30 munkanapon belül - írásban kell megadni. Ebben az esetben a képviselő-testület soron következő ülésén az interpellációt és a rá adott választ is ismertetni kell
(7) Az interpellációra adott választ a képviselő-testület tagjainak elektronikus úton meg kell küldeni. Az interpelláló képviselő a testületi ülésen szóban nyilatkozik az interpellációra adott válasz elfogadásáról. Ha az interpelláló a választ nem fogadja el, az interpellációra adott válasz elfogadásáról a testület vita nélkül egyszerű többségi szavazással dönt.

Kérdésfeltevés

22. § (1) A képviselők a testületi ülésen a polgármesterhez, a jegyzőhöz – az önkormányzati hatáskörükbe tartozó szervezeti, működési, döntési, előkészítési jellegű ügyekben – szóbeli kérdést tehetnek fel az első napirendi pont keretében.

(2) A kérdést legfeljebb 2 perces időkeretben lehet feltenni, a válaszadás tartama sem lehet több 2 percnél. A kérdésre a képviselő-testület ülésén szóban, vagy – amennyiben az ügy bonyolultsága indokolja, az azt követő 15 napon belül, amennyiben a válaszadás más szerv közreműködését igényli, úgy 30 munkanapon belül – írásban kell megadni. Ebben az esetben a Képviselő-testület soron következő ülésén mind a kérdést, mind az írásban megadott választ ismertetni kell.

(3) Képviselői kérdés során vitának helye nincs.

Az előterjesztések rendje

23. § (1) Előterjesztésnek minősül minden olyan beterjesztés, amely a képviselő-testület vagy bizottságok döntését igénylő kérdésre irányul.

(2) Előterjesztések benyújtására jogosultak:

a) polgármester,

b) alpolgármester,

c) bizottságok elnökei a bizottsági határozat alapján,

d) képviselő,

e) jegyző,

f) aljegyző,

g) mindazok, akiket a képviselő-testület előterjesztés készítésére felkér.

(3) A képviselő-testületi ülésre az előterjesztést írásban kell benyújtani.

(4) Az előterjesztés csak az illetékes bizottság véleményezésével kerülhet a képviselő-testület elé, kivéve a sürgősségi előterjesztést.

(5) Sürgősségi előterjesztés: az ülés munkaterv szerinti napirendjében és meghívójában nem szereplő előterjesztés vagy interpelláció. Sürgősségi előterjesztés benyújtására a polgármester, az alpolgármester, a képviselők és a jegyző jogosult.

(6) A sürgőséggel beterjesztett előterjesztésnek az 5. mellékletben foglaltakon kívül tartalmaznia kell a sürgősség indokolását is.

(7) Az előterjesztés alapján hozott határozat végrehajtásért felelős személyként polgármestert, alpolgármestert, jegyzőt, bizottság elnökét, önkormányzat által alapított gazdasági társaság vezetőjét, önkormányzati intézmény vezetőjét lehet megjelölni.

(8) Az előterjesztést, sürgősségi előterjesztést törvényességi ellenőrzésre a jegyzőhöz le kell adni, törvényességi véleményezés nélkül az előterjesztés nem tárgyalható.

24. § Az előterjesztést tárgyaló ülésen a napirendi pont előadója az előterjesztést benyújtó vagy az előkészítésért felelős személy, bizottság esetén annak elnöke.

A tanácskozás rendje és a határozatképesség

25. § (1) Az ülés megnyitásakor az ülés elnöke a megjelentek létszáma alapján megállapítja az ülés határozatképességét.

(2) A képviselő-testület akkor határozatképes, ha az ülésen a megválasztott képviselők több mint fele jelen van. A határozatképességet az ülés elnöke, a jegyző segítségével az ülés tartama alatt folyamatosan figyelemmel kíséri.

(3) Amennyiben a képviselő-testület határozatképtelen vagy az ülés alatt határozatképtelenné válik, a testületi ülést 3 munkanapon belül ugyanazon napirendek megtárgyalására újra össze kell hívni.

Az elnök ülésvezetési feladatai

26. § (1) A képviselő-testület ülését a polgármester, távollétében az alpolgármester, a polgármester és az alpolgármester egyidejű távollétében, illetve a polgármesteri és alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége esetén a korelnök vezeti.

(2) Az elnök ülés- és vitavezetési jogosítványai:

a) Megállapítja és figyelemmel kíséri a határozatképességet, megnyitja és berekeszti az ülést, a testületi ülésről távolmaradó képviselők előzetes bejelentéséről a képviselő-testület tájékoztatja.

b) Előterjeszti a napirendi javaslatot, melyről a képviselő-testület vita nélkül dönt.

c) Tájékoztatást ad a két ülés között eltelt eseményekről, valamint beszámol a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról, az átruházott hatáskörben tett intézkedésekről.

d) Tájékoztatást ad a sürgősségi indítványokról, a képviselők által előzetesen írásban benyújtott interpellációkról, kérdésekről. Javaslattal élhet a napirendi pont tárgyalásának elnapolására, napirendek összevont tárgyalására.

e) Napirendi pontonként felkéri az előterjesztőt az előterjesztés ismertetésére, az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező bizottsági elnököket arra, hogy ismertessék a bizottsági véleményeket, megnyitja, vezeti, lezárja a vitát és szavazásra bocsátja a rendelet-tervezetet, határozati javaslatot, megállapítja a szavazás eredményét.

g) Hosszúra nyúlt vita lezárása érdekében jogosult a hozzászólások időtartamának korlátozására és a vita lezárására.

h) Azt a képviselőt, aki a tanácskozáshoz vagy a tárgyhoz nem illően, másokat sértően fogalmaz, illetve más módon a képviselő-testülethez vagy képviselői jogállásához méltatlan magatartást tanúsít, az elnök az alábbi sorrend betartásával rendre utasítja

ha) figyelmeztetés,

hb) rendreutasítás,

hc) szómegvonás.

i) Az ülésvezetés körében nem lehet a korábbi felszólalásokat vagy felszólalókat - a tárgytól való eltérés tényének megállapításán túl - minősíteni.

Képviselőre hozzászólása során ugyanezen előírás vonatkozik.
j) Tárgyalási szünetet rendelhet el a tanácskozás folytatását akadályozó körülmény felmerülésekor. Ebben az esetben az ülést meghatározott időre félbeszakítja, majd bejelenti az ülés újbóli folytatásának idejét.
k) Az ülés vezetője az ülés zavartalanságának biztosítása érdekében figyelmeztetésben, ismételt figyelmeztetésben részesíthet, és ezek eredménytelensége esetén kiutasíthatja azt, aki az üléshez méltatlan magatartást tanúsít.

A napirendhez kapcsolódó felszólalások típusai

27. § A képviselők az ülésrend szerinti helyükről teszik meg felszólalásaikat, hozzászólásaikat, miután az ülésvezetőtől szót kértek, és az szót adott.

A felszólalások típusai:
a) ügyrendi,
b) napirendhez kapcsolódó.

Ügyrendi felszólalás

28. § (1) Ügyrendi kérdésben a polgármester, az alpolgármester, a képviselő és a jegyző szót kérhet és javaslatot tehet.

(2) Az ügyrendi kérdés tárgya:

a) jelen rendelet, az Mötv. szabályainak megsértése,

b) tárgyalási szünet elrendelésének kérése,

c) napirend elnapolása,

d) név szerinti szavazás kérése,

e) titkos szavazás elrendelésének kérése,

f) hozzászólások időbeli korlátozása.

(3) A tárgyalt napirendet érintő ügyrendi kérdésben a vita lezárása előtt bármelyik képviselő, a jegyző és az aljegyző szót kérhet és javaslatot tehet. A képviselő-testület a javaslatról vita nélkül határoz.

(4) Az ülésvezető köteles a szót megvonni attól, aki ügyrendi kérdésben kért szót, de felszólalása nem ügyrendi jellegű. A szó megvonását az érintett képviselő köteles vita nélkül tudomásul venni.

Napirendhez kapcsolódó felszólalás

29. § (1) Az írásbeli előterjesztést és az önálló indítványt az előadó vita előtt szóban kiegészítheti. Az előterjesztésben illetékességgel és hatáskörrel rendelkező bizottság nevében a bizottság elnöke ismerteti a bizottság álláspontját.

(2) Önálló indítvány: a képviselő-testület tagja – a képviselő-testület feladat- és hatáskörébe tartozó ügyben – a munkatervben nem szereplő indítványt írásban terjeszthet elő, amelynek meg kell felelnie az előterjesztésekkel szemben támasztott tartalmi, formai és időbeli követelményeknek, amelynek elkészítéséhez a jegyzőn keresztül a Közös Önkormányzati Hivatal ügyintézői segítséget nyújtanak.

(3) A szóbeli kiegészítésnek az írásbeli előterjesztéshez képest új információkat és az előterjesztés lényegét kell tartalmazni.

(4) Az ülés során, amennyiben a felszólaló a tárgytól eltér, az ülés elnöke azonnal félbeszakíthatja, erre a tényre figyelmezteti, majd ismételt figyelmeztetés eredménytelenségét követően a szót megvonja tőle.

(5) A napirendi ponttal kapcsolatban az előterjesztőhöz a képviselők és a tanácskozási joggal meghívottak kérdést intézhetnek. A tanácskozási joggal meghívottak a jelentkezés sorrendjében – a képviselők hozzászólásait követően – az ülésvezető engedélyével felszólalhatnak legfeljebb 2 percben, illetve kérdést intézhetnek az előterjesztőhöz.

(6) Az előterjesztő és a tárgy szerint illetékes bizottság elnöke döntéshozatal előtt felszólalhat.

A napirendek vitája

30. § (1) A napirendek vitájánál az ülésvezető először a hatáskör szerint illetékes bizottság elnökének, majd a jelentkezés sorrendjében a képviselőknek adja meg a szót.

(2) A tanácskozási joggal meghívottak a képviselők felszólalásait követően, illetve megszólításra az ülésvezető engedélyével, a számukra külön elhelyezett mikrofon előtt teszik meg a felszólalásukat.

(3) Az előterjesztőt megilleti a kérdésekre a válaszadás joga is.

(4) A hozzászólásokat, felszólalásokat a jogosultak minden alkalommal legfeljebb kétszer tehetik meg.

(5) A napirendi pont tárgyalása során az ülésvezető bármelyik képviselő kérésére tárgyalási szünetet rendelhet el, amelyről a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz. A szünet időtartama legfeljebb fél óra lehet, kivéve a közmeghallgatásnál.

(6) Az előterjesztő, vagy bármelyik képviselő javasolhatja a vita lezárását. A képviselő-testület erről egyszerű szótöbbséggel, vita nélkül határoz.

(7) Amennyiben a vita során kiderül, hogy a napirenddel kapcsolatban jelentős kérdés tisztázása válik szükségessé, a megalapozott döntés érdekében – még az érdemi döntésről szóló szavazás megkezdése előtt – bármikor

a.) a polgármester, az alpolgármester, a képviselő és az előterjesztő javasolhatja az előterjesztés napirendről történő levételét,
b.) az ülésvezető javaslatot tehet a napirendről lekerülő előterjesztésre vonatkozóan, a jobb előkészítés érdekében az illetékes szakbizottsághoz történő visszautalására.
(8) A (7) bekezdésben szereplő javaslatról, illetve az elnök által kezdeményezett visszautalásról a képviselő-testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.
(9) Az előterjesztés megvitatását követően az elnök az elhangzottakat összefoglalja és véleményt nyilváníthat a döntési javaslattal kapcsolatban elhangzott módosító indítványokra.

31. § (1) A vita során a jegyzőnek, az aljegyzőnek szót kell adni, amennyiben bármely előterjesztés, javaslat vagy indítvány tekintetében észrevételt kíván tenni.

(2) Módosító javaslatokat a képviselők a vita keretében terjeszthetnek elő.

A Képviselő–testület döntéshozatala

32. § (1) A képviselő-testület döntéseit általában egyszerű szótöbbséggel és nyílt szavazással hozza. A javaslat elfogadásához a jelenlévő képviselők több mint felének igen szavazata szükséges.

(2) Minősített többséghez a megválasztott képviselők több mint felének, azaz – a polgármesterrel együtt – 5 képviselőnek az igen szavazata szükséges.

A Képviselő-testület minősített többségéhez kötött döntései

33. § Minősített többség szükséges az Mötv.-ben – figyelemmel az Mötv. 50. §-ára – és egyéb központi jogszabályokban foglaltakon kívül, a következő döntésekhez:

1.) a képviselő-testületi hatáskörbe tartozó fegyelmi ügyekben,
2.) díszpolgári és egyéb elismerő címek adományozásához, visszavonásához,
3.) közterület és létesítmény elnevezése, emlékmű állítás,
4.) gazdasági program.

A szavazás módja

34. § (1) Szavazni csak személyesen lehet. A képviselők igenlő, vagy ellenszavazattal vesznek részt a szavazásban, illetőleg tartózkodnak a szavazástól.

(2) A vita lezárása után először a módosító javaslatokat – az utolsó elhangzott javaslattal kezdve visszafelé – majd ettől függően az eredetileg előterjesztett javaslatot kell megszavaztatni.

(3) A képviselő-testület döntéseit nyílt szavazással hozza.

(4) Nyílt szavazás esetén a szavazás megkezdése előtt bármely képviselő indítványozhatja a név szerinti és a titkos szavazást. E kérdésben a testület vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel dönt.

(5) A képviselő-testület titkos szavazással dönt mindazon esetekben, amikor a jogszabály azt kötelező jelleggel előírja. A képviselő-testület minősített többséggel titkos szavazást rendelhet el az Mötv. 46. § (2) bekezdés c) pontja alapján is.

(6) A képviselő-testület döntéshozatalából kizárható az, akit vagy akinek a közeli hozzátartozóját az ügy személyesen érinti. A képviselő köteles bejelenteni a személyes érintettséget.

(7) A kizárásról az érintett képviselő kezdeményezésére vagy bármely képviselő javaslatára a képviselő-testület minősített többséggel dönt. A kizárásról való döntéshozatalban az érintett képviselő is minden korlátozás nélkül részt vehet. A kizárt képviselőt a határozatképesség szempontjából jelenlévőnek kell tekinteni.

(8) Amennyiben a képviselő elmulasztja a (6) bekezdésben foglaltakat, és az ülés vezetője vagy a képviselő-testület tagja tudomással bír a kizáró okról, ezt jelzi, és az ülés vezetője felhívja az érintett képviselőt arra, hogy személyes érintettségét jelentse be.

(9) Amennyiben a képviselő úgy nyilatkozik, hogy személyesen nem érintett az ügyben, azonban a körülményekből és tényekből megállapítható, hogy érintettsége fennáll, a kizárásról a polgármester javaslatára a képviselő- testület dönt.

(10) A képviselő (9) bekezdésben foglalt mulasztása esetén, és abban az esetben, ha az adott választási cikluson belül bebizonyosodik, hogy a képviselő elmulasztotta az érintettségére vonatkozó bejelentését, a képviselői tiszteletdíja 50%-ának 6 hónap időtartamra történő csökkentéséről dönt a testület az Ügyrendi Bizottság érintettségi vizsgálatának eredménye alapján.

(11) A (10) bekezdésben foglalt szankció a következő választási ciklusra nem vihető át.

Nyílt szavazás

35. § (1) A nyílt szavazás kézfeltartással történik.

(2) A szavazatok összeszámlálásáról nyílt szavazás esetén az ülésvezető gondoskodik. Kétség esetén a szavazást meg kell ismételni.

Név szerinti szavazás

36. § (1) A név szerinti szavazásnál az Mötv. 48. § (3) bekezdésében foglaltakat be kell tartani.

(2) A névszerinti szavazást külön jegyzéken kell rögzíteni, mely a jegyzőkönyv mellékletét képezi. A jegyzékről a jegyző ABC sorrendben felolvassa a képviselők nevét. A képviselők „igen” vagy „nem”, illetve „tartózkodom” nyilatkozattal szavaznak, amely felkerül a jegyzékre. A jegyző összesíti a szavazatokat, és a jegyzéket átadja az ülés elnökének, aki kihirdeti a szavazás eredményét. A jegyzéket az ülésvezető és a jegyző aláírásukkal hitelesítik.

(3) Nem lehet névszerinti szavazást tartani a bizottságok száma, összetétele tekintetében, valamint a tanácskozások lefolytatásával összefüggő ügyrendi kérdésekben.

Titkos szavazás

37. § (1) A képviselő-testület titkosan szavaz az alpolgármester megválasztásáról.

(2) A képviselő-testület titkos szavazást rendelhet el az Mötv. 46. § (2) bekezdésben megjelölt esetekben.

(3) A szavazás – a képviselő-testületi bélyegzővel ellátott – szavazólapon, urna igénybevételével történik.

(4) A titkos szavazást az Ügyrendi Bizottság bonyolítja le és a jegyző gondoskodik a szükséges feltételek (szavazólap, urna, stb.) biztosításáról. Tájékoztatást ad a szavazás lebonyolításáról, a szavazást követően pedig megszámlálja a szavazatokat, elkészíti a szavazási jegyzőkönyvet és a szavazás eredményéről jelentést tesz a képviselő-testületnek.

(5) A szavazatarány alapja a leadott szavazatok száma. Ha titkos szavazásnál szavazategyenlőség van, a szavazást meg kell ismételni. Ismételt szavazategyenlőség esetén a javaslat elvetettnek tekintendő.

A Képviselő-testület döntései és azok jelölése

38. § (1) A képviselő-testület döntése rendelet vagy normatív határozat.

(2) A képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot, egyedi ügyekben határozatot hoz.

Rendeletalkotás

39. § (1) Rendeletalkotást indítványozhat, illetve kezdeményezhet: a képviselő, a polgármester, az alpolgármester, a bizottságok, a jegyző, a szabályozandó tárgykörben érintett szervek, helyi társadalmi szervek, azzal, hogy a rendelet-tervezet szakmai előkészítése a jegyző feladata.

(2) A rendeletalkotásra vonatkozó kezdeményezést a polgármester részére kell írásban benyújtani.

(3) A rendelet-tervezetet a képviselő-testület bizottságai előzetesen megtárgyalják és véleményezik.

(4) A képviselő-testület rendeleteit külön-külön – a naptári év elejétől kezdődően – folyamatos sorszámmal (amely arab szám), évszámmal, dátummal kell ellátni:

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete …./20… (hó / római számozással /, nap) önkormányzati rendelete………-ról (tárgy megjelölése). Rövidítése: …../20… (… ...) Ör. rendelet.

40. § (1) A rendelet hiteles szövegezéséről, kihirdetéséről, közzétételéről és nyilvántartásáról a jegyző gondoskodik. A jegyző gondoskodik a rendeletek egységes szerkezetben való közzétételéről is, továbbá szükség esetén kezdeményezi a rendeletek módosítását, hatályon kívül helyezését.

(2) A jegyző 3 munkanapon belül köteles gondoskodni a rendelet kihirdetéséről.

(3) A rendelet kihirdetése a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal hirdetőtábláján (6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.) 15 napra történő kifüggesztéssel valósul meg.

(4) A rendeleteket a jegyző és a polgármester írja alá.

A képviselő-testületi határozat

41. § (1) A képviselő-testület határozatait külön-külön – naptári év elejétől kezdődően – folyamatos sorszámmal, évszámmal, a határozat meghozatalának időpontját jelző dátummal és „Kt.” rövidítéssel kell ellátni a következők szerint:

…./20… (hó, nap /római számozással/) Kt. határozata.
(2) A képviselő-testület a határozatot nem igénylő döntéseit – jegyzőkönyvi rögzítés, de számozott határozat nélkül – a következő esetekben kell alkalmazni:
a.) ügyrendi kérdések,
b.) képviselői kérdésre, interpellációra adott válasz,
c.) tájékoztató anyag elfogadásánál.
(3) A képviselő-testület számozott határozata tartalmazza a testület döntését szó szerinti megfogalmazásban, valamint az értesítendők körét, a végrehajtás határidejét és felelősét.
(4) A bonyolultabb, több módosító indítványról, valamint a szóban tett javaslatról hozott döntés szó szerinti megfogalmazásának idejére az ülésvezető az ülést felfüggesztheti.
(5) A határozatok nyilvántartásáról a jegyző gondoskodik. Az elkészült határozat-kivonatokat legkésőbb a jegyzőkönyv elkészítését követő 15 napon belül megküldi a határozattal érintett személyeknek, szervezeteknek.

42. § (1) A képviselő-testület üléséről jegyzőkönyvet és hangfelvételt kell készíteni.

(2) Zárt ülésről külön jegyzőkönyvet kell készíteni.

(3) A képviselő-testületi ülés jegyzőkönyvének elkészíttetéséről a jegyző gondoskodik.

(4) A képviselő-testület ülésének jegyzőkönyvét a polgármester és a jegyző írja alá.

A jegyzőkönyv tartalmi követelményei

43. § (1) Általános követelmények:

a) a jegyzőkönyvnek alkalmasnak kell lennie a testület törvényes működésének megítélésére,

b) megfelelően dokumentálnia kell a testületi döntéseket, illetve a döntéseket kialakító, befolyásoló körülményeket,

c) terjedelme és tartalma lényegre törő legyen,

d) a jegyzőkönyv egy eredeti példányban készül el.

(2) A jegyzőkönyv bevezető részeként minden esetben írásba kell foglalni:

a) az ülés helyét és időpontját,

b) a megjelent és távolmaradt testületi tagok nevét (a távolmaradás előzetes jelzésére vonatkozó megjegyzés feltüntetésével),

c) a testületi tagokon kívül az ülésen végig, valamint az egyes napirendi pontoknál tanácskozási joggal jelenlévők név szerinti felsorolását,

d) határozatképesség szám szerinti megállapítását, valamint az ülés megnyitását, az elfogadott napirendi pontok tárgyát.

(3) A napirendi pontok tárgyalásánál a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:

a) napirendi pontok tárgyát és előadóját,

b) szóbeli előterjesztés esetén annak lényegét, a határozati javaslatot pedig teljes terjedelmében,

c) az előadóhoz intézett kérdések lényegét és a kérdésre adott válaszokat,

d) a hozzászólások lényegét,

e) a határozati javaslatok feletti szavazás eredményét, pontosan feltüntetve a határozat mellett és ellen leadott szavazatok, valamint a tartózkodók számát,

f) a hozott határozatok számát, teljes szövegét,

g) a megalkotott rendelet számát, teljes szövegét,

(4) Az ülés befejeztével kapcsolatban a jegyzőkönyv a következőket tartalmazza:

a) az ülés lezárásának tényét,

b) a polgármester, a jegyző aláírását.

(5) A jegyzőkönyv eredeti példányának elválaszthatatlan mellékletei:

a) jelenléti ív,

b) meghívó,

c) a megtárgyalt előterjesztések,

d) a jegyzőkönyvbe be nem szövegezett rendelet,

e) az írásban benyújtott hozzászólások, egyéb írásos beadványok,

f) titkos szavazás eredményéről készült jegyzőkönyv 1 példánya,

g) a névszerinti szavazásról készült jegyzék.

Jegyzőkönyvre vonatkozó egyéb szabályok

44. § (1) Az ülést követő 30 napon belül bármelyik képviselő, az adott napirendi pont előadója és az ülésen felszólaló írásban, az általa elhangzottak tekintetében a jegyzőtől kérheti a jegyzőkönyv kijavítását vagy kiegészítését. Ebben az esetben a hangfelvétel meghallgatásának van helye.

(2) A képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel bármely képviselőnek az adott ülésen tett indítványára dönthet arról, hogy:

a) valamely hozzászólás vagy

b) a határozathozatal során kisebbségben maradt képviselők véleménye szó szerint kerüljön a jegyzőkönyvbe.

45. § (1) A jegyzőkönyv egy eredeti példányát a mellékletekkel együtt a jegyző kezeli, azokat évenként bekötve őrzi.

(2) A jegyzőkönyv egy példányát elektronikus úton a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetőjének megküldi, és további egy példányt – kivéve a zárt ülésről készült jegyzőkönyvet – a Petőfi Emlékkönyvtárban papír alapon kell elhelyezni.

46. § (1) A képviselő-testület üléséről – a zárt ülés kivételével – készült jegyzőkönyv eredeti példányát a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Önkormányzati Irodáján ügyfélfogadási időben, vagy egy hitelesített másolati példányát a Petőfi Emlékkönyvtárban lehet megtekinteni. A jegyzőkönyvet elektronikus úton, Sándorfalva honlapján lehet megtekinteni.

(2) Zárt ülésről készült jegyzőkönyv vonatkozó előterjesztésébe, illetve tárgyalási anyagába a jegyző írásbeli engedélyével az érintett betekinthet.

47. § A képviselő-testületi ülésről készült hangfelvételek őrzésére, tárolására a helyi önkormányzatok egységes irattári tervének kiadására vonatkozó jogszabályban rögzítettek az irányadók.

IV. Fejezet

A települési képviselő

48. § (1) A képviselők jogait az Mötv. 32. §-a sorolja fel, illetve jelen szabályzatban korábban tárgyalt fejezetek tartalmazzák.

(2) A települési képviselők jogai azonosak, a település egészéért vállalt felelősséggel képviselik választóikat, a település egész lakosságának érdekeit.

(3) A képviselők fogadóóráikat az általuk előre meghirdetett, a képviselői tevékenység gyakorlására alkalmas helyen és időben tartják.

49. § (1) A képviselők kötelezettsége különösen:

a) részt venni a képviselő-testület munkájában,

b) a képviselő-testület, illetőleg – a bizottságba beválasztott képviselő esetén – a bizottság ülésén megjelenni, és a munkájában tevékenyen részt venni,

c) írásban vagy szóban a polgármesternek, illetve a bizottság elnökének bejelenteni, ha az ülésen nem tud részt venni, vagy egyéb megbízatása teljesítésében akadályoztatva van,

d) testületi ülésen a tanácskozás ideje alatt a távollétét vagy végleges eltávozását az ülés elnökének bejelenteni,

e) a vele szemben felmerült összeférhetetlenségi okot a vita előtt bejelenteni,

f) köteles olyan magatartást tanúsítani, amely méltóvá teszi a közéleti tevékenységre és a választók bizalmára,

g) választóival kapcsolatot tartani,

h) a tudomására jutott állami vagy szolgálati, illetve személyiségi jogokat érintő titkokat megőrizni, az adatvédelemre vonatkozó jogszabályokat megtartani, titoktartási kötelezettsége a megbízatása után is fennáll,

i) segíteni a polgármester munkáját.

(2) A képviselő jogosult a képviselő-testület feladat és hatásköréhez kapcsolódó iratokba betekinteni, az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény rendelkezéseinek, továbbá az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény vonatkozó rendelkezéseiben foglaltak figyelembevételével. A betekintés igényét a jegyzőnél kell előzetesen írásban jelezni.

(3) A képviselők és a nem képviselő bizottsági tagok díjazását, természetbeni juttatását külön rendelet szabályozza.

(4) A képviselő megbízatása megszűnik az Mötv. 29-31. §-aiban meghatározottak szerint.

Összeférhetetlenségi eljárás

50. § (1) A képviselő köteles az összeférhetetlenségi okot megválasztásától vagy az összeférhetetlenségi ok felmerülésétől számított 30 napon belül megszüntetni.

(2) Az összeférhetetlenség megállapításának kezdeményezésére, az összeférhetetlenségi eljárás lefolytatására az Mötv. 37. §-a az irányadó.

V. Fejezet

A képviselő-testület bizottságai

51. § (1) A képviselő-testület bizottságai előkészítő, javaslattevő, ellenőrzési feladatokat ellátó – a képviselő-testület által önkormányzati ügyekben döntési jogkörrel is felruházható – egymással mellérendeltségi viszonyban álló, választott testületi szervek.

(2) A Képviselő-testület bizottságai jellegük szerint: állandó vagy ideiglenes bizottságok.

(3) A bizottságok első ülésükön ügyrendben megállapítják működésük részletszabályait, vagy a már meglévőt felülvizsgálják, a jelen Szabályzattal összhangban, a bizottság alakuló ülését követő bizottsági ülésen.

Állandó bizottságok

52. § (1) A képviselő-testület a fontosabb önkormányzati feladatkörökkel kapcsolatos feladatokra állandó bizottságokat hozhat létre.

(2) A bizottságok létszámát és személyi összetételét a bizottsági munka hatékonyságának szempontjai határozzák meg.

(3) A képviselő-testület által létrehozott állandó bizottságok elnevezését tagjainak számát, feladat és hatáskörüket a 4. melléklet tartalmazza, személyi összetételét a 2. függelék.

(4) A képviselő-testület által létrehozott állandó bizottságok véleményezik a képviselő-testület elé terjesztett rendelet-tervezeteket.

Ideiglenes bizottság

53. § (1) A képviselő-testület meghatározott feladat, ügy elvégzésére ideiglenes bizottságot hozhat létre.

(2) Az ideiglenes bizottság létszámát és működésének időtartamát a képviselő-testület esetenként dönti el.

(3) A képviselő-testület az ideiglenes bizottsággal kapcsolatos döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza.

Tanácsadó testület, munkacsoport

54. § (1) A képviselő-testület eseti ügyekben tanácsadó testületet vagy munkacsoportot hozhat létre.

(2) A tanácsadó testület és a munkacsoport nem minősül a képviselő-testület bizottságának; munkáját, munkarendjét a testület döntésének megfelelően határozza meg.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt testület felállításáról, személyi összetételéről a képviselő-testület egyszerű szótöbbséggel határoz.

A bizottságok tagjainak megválasztása

55. § (1) A bizottságok elnökét és – az elnökkel együtt számítva – tagjainak több mint a felét a képviselő-testület tagjaiból kell választani.

(2) A bizottságnak nem lehet elnöke és tagja a polgármester és az alpolgármester. A bizottság elnöke nem lehet más állandó bizottság elnöke.

A bizottságok tagjainak jogai és kötelezettségei

56. § (1) A bizottságok képviselő és nem képviselő tagjainak jogai és kötelezettségei a bizottsági működéssel összefüggésben azonosak.

(2) A bizottság minden tagja köteles a tudomására jutott állami vagy szolgálati, illetve személyiségi jogokat érintő titkokat megőrizni, az adatvédelemre vonatkozó szabályokat betartani. A titoktartási kötelezettsége a megbízatásának lejárta után is, fennáll, kivéve, ha a titokgazda feloldja ezen kötelezettsége alól.

A BIZOTTSÁGI MŰKÖDÉS SZABÁLYAI

Általános szabályok

57. § (1) A bizottságok a képviselő-testület éves munkatervével összhangban végzik a munkájukat.

(2) A képviselő-testület a tárgyévi munkatervében határozza meg azokat az előterjesztéseket, amelyek csak bizottsági véleményezés, tárgyalás után nyújthatók be.

(3) A bizottságok ülései nyíltak, azonban az Mötv. 46. § (2) bekezdés alapján zárt ülést tart, illetve tarthat.

(4) Zárt ülés elrendelésére vonatkozó javaslatról a bizottság vita nélkül, minősített szótöbbséggel dönt. A zárt ülésre a képviselő-testület zárt ülésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(5) A bizottságok elnökei megállapodhatnak adott téma együttes ülés keretében történő tárgyalásáról.

(6) A bizottság a tevékenységéről választási ciklusonként egy alkalommal beszámol a képviselő-testületnek.

Határozatképesség

58. § (1) A bizottság határozatképességére a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) A képviselő köteles részt venni annak a bizottságnak az ülésén, amelynek tagja. A távollét igazolása tekintetében a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

Döntéshozatal

59. § (1) A bizottságok határozathozatalára a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2) A bizottság feladat- és hatáskörébe tartozó kérdésekben egyszerű szótöbbséggel dönt.

(3) A bizottsági döntéshozatalból való kizárás szabályai azonosak a képviselő-testület tagjaira vonatkozó kizárási szabályokkal.

(4) Amennyiben a bizottság önkormányzati hatósági jogkört gyakorol, határozatát a közigazgatási hatósági eljárási szabályok szerint hozza meg.

(5) A bizottság a képviselő-testület feladat- és hatáskörébe tartozó ügy előkészítésekor határozattal állásfoglalást alakít ki, melyet a képviselő-testületi ülésen a napirend tárgyalásakor a bizottság elnöke, vagy az általa felkért bizottsági tag szóban ismertet.

(6) A bizottság döntésének kiadmányozója a bizottság elnöke, vagy távollétében az általa megbízott bizottsági képviselő tag.

(7) A bizottság határozatait külön-külön – a naptári év elejétől kezdődően – folyamatos sorszámmal, évszámmal, dátummal és a bizottság nevének rövidítésével kell ellátni. A dátum a határozathozatal időpontját jelzi.

(pl. 1/2007. (01. 01.) …..B. határozat).
(8) Bármely képviselő javaslatot tehet valamely – a bizottság feladatkörébe tartozó – ügy megtárgyalására. A bizottság elnöke az indítványt a bizottság legközelebbi ülése elé terjeszti, melyre köteles meghívni az indítványozó képviselőt.
(9) A képviselő-testülettől megtárgyalásra, újratárgyalásra visszakért napirendeket a bizottság köteles a következő képviselő-testületi ülésig megtárgyalni.

Az összehívás rendje

60. § (1) Az ülést az elnök hívja össze, oly módon, hogy az érdekeltek a meghívót a napirendi pontok megjelölésével, és a tárgyalni kívánt előterjesztéseket az ülést megelőző 3 nappal korábban kézhez kapják. A meghívót elektronikus úton kell kézbesíteni.

(2) A bizottságot 3 munkanapon belüli időpontra össze kell hívni a polgármester, alpolgármester és a bizottsági tagok 1/3-ának napirendi javaslatot tartalmazó indítványára.

(3) A több bizottság feladatkörét érintő ügy napirendre tűzéséről, illetve ezzel összefüggésben hozott állásfoglalásaikról a bizottságok elnökei kötelesek egymást tájékoztatni, illetve az 57. § (5) bekezdés szerinti együttes ülésen megtárgyalni.

(4) A bizottságok a tervezett üléseik időpontjáról, és napirendjükről a polgármestert és a jegyzőt a meghívóval tájékoztatni kötelesek

(5) A bizottságok ülései – zárt ülés kivételével – nyilvánosak, azon bárki részt vehet. A bizottsági ülésre szóló meghívót a nyilvánosság biztosítása érdekében az önkormányzat honlapján, az ülés napját megelőző 3 nappal korábban közzé kell tenni.

A tanácskozás rendje

61. § (1) A bizottsági ülés napirendi pontjainak sorrendje:

1. az ülés határozatképességének megállapítása,

2. az ülés napirendjének megállapítása,

3. napirendek tárgyalása, vitája, határozathozatal

4. bejelentések, tájékoztatók

(2) Az ülés napirendjének megállapítására a képviselő-testületre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(3) A bizottságoknak a döntéseik végrehajtásáról, továbbá a működésükhöz szükséges szakmai és technikai, valamint adminisztrációs feltételek biztosításáról a jegyző a Közös Önkormányzati Hivatal útján gondoskodik.

(4) A bizottságok üléseiket elsősorban a Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központ tanácskozásra alkalmas helyiségében tartják.

A bizottságok jegyzőkönyve

62. § (1) A bizottsági ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amely tartalmazza:

1. a 43. § (2) bekezdésben meghatározott, a jegyzőkönyv bevezető részének tartalmi követelményeit,

2. a kialakított álláspontok összefoglaló ismertetését,

3. a hozott döntést határozati formában,

4. külön indítványra az ülésen megfogalmazott kisebbségi véleményt,

5. összeállításának dátumát.

(2) A jegyzőkönyvet a bizottság elnöke és egy tagja írja alá. Amennyiben az ülést nem a bizottság elnöke vezette, akkor a jegyzőkönyvet az ülés vezetője írja alá.

(3) A bizottsági ülések jegyzőkönyveit a képviselő-testület tagjainak, az adott bizottság külsős tagjainak, valamint a jegyzőnek meg kell küldeni. A jegyzőkönyv 1 példánya a Csongrád Megyei Kormányhivatal vezetője számára jogszabályban meghatározott módon is megküldésre kerül.

VI. Fejezet

Tisztségviselők, társulások

Polgármester

63. § (1) A polgármester tisztségét főállású jogviszonyban látja el. Foglalkoztatási jogviszonya megválasztásának napjával jön létre.

(2) A képviselő-testület elnöke és törvényes képviselője a polgármester.

(3) A polgármester tagja a képviselő-testületnek, a testület határozatképessége, döntéshozatala, működése szempontjából települési képviselőnek tekintendő.

(4) Hivatali munkarendjében igazodik a Közös Önkormányzati Hivatal munkarendjéhez.

A polgármester feladatai

64. § (1) A polgármester ellátja mindazokat a feladatokat és hatásköröket, amelyeket jogszabály, illetve képviselő-testületi rendelet a hatáskörébe utal.

(2) A polgármester a képviselő-testület működésével kapcsolatban:

a) összehívja és vezeti a testületi üléseket,

b) képviseli az önkormányzatot,

c) a demokratikus helyi hatalomgyakorlás és közakarat érvényesülését biztosítja,

d) jogosult az önkormányzat érdekeit sértő döntés ismételt tárgyalását kezdeményezni a képviselő-testületnél

e) gondoskodik a képviselő- testület határozatainak végrehajtásáról.

(3) A polgármesternek a bizottságok működésével kapcsolatos feladatai:

a) kezdeményezheti a bizottság összehívását,

b) felfüggeszti a bizottság döntésének végrehajtását, ha az ellentétes a képviselő-testület határozatával vagy sérti az önkormányzat érdekeit.

65. § (1) A polgármesternek a Közös Önkormányzati Hivatallal összefüggő és hatósági hatáskörei:

a) az Mötv. 67. § (1) bekezdés a) pontja szerint irányítja a Közös Önkormányzati Hivatalt,

b) a jegyző javaslatát figyelembe véve meghatározza a Közös Önkormányzati Hivatal feladatait az önkormányzat munkájának szervezésében, a döntések előkészítésében és végrehajtásában,

c) dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben, hatósági jogkörökben, egyes hatásköreinek gyakorlását átruházhatja,

d) a jegyző javaslatára előterjesztést nyújt be a képviselő-testületnek a Közös Önkormányzati Hivatal belső szervezeti tagozódásának, munkarendjének, valamint ügyfélfogadási rendjének meghatározására,

e) szabályozza a hatáskörébe tartozó ügyekben a kiadmányozás rendjét,

f) gyakorolja a munkáltatói jogokat a jegyző, az aljegyző tekintetében, valamint az egyéb munkáltatói jogokat az önkormányzat által alapított gazdasági társaságok ügyvezetői és az önkormányzati intézményvezetők tekintetében.

(2) A polgármester gyakorolja a képviselő-testület hatáskörébe tartozó kinevezés, választás, vezetői megbízatás kivételével az egyéb munkáltatói jogokat.

Képviselő-testület által átruházott hatáskörök

66. § A jelen szabályzat felhatalmazása alapján a képviselő-testület által átruházott hatásköröket a polgármester önállóan gyakorolja.

Az alpolgármester

67. § (1) A képviselő-testület – saját tagjai közül, a polgármester javaslatára, titkos szavazással – a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére főállású alpolgármestert választ.

(2) A képviselő-testület az alpolgármestert az alakuló, vagy az azt követő ülésen választja meg.

(3) Az alpolgármester a polgármester irányításával látja el feladatait.

Jegyző, aljegyző

68. § (1) A jegyző feladatai különösen:

1.) vezeti a képviselő-testület hivatalát a Közös Önkormányzati Hivatalt,
2.) gondoskodik az önkormányzat működésével kapcsolatos feladatok ellátásáról,
3.) a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás rendjét; gyakorolja a munkáltatói jogokat a képviselő-testület hivatalának köztisztviselői tekintetében,
4.) köztisztviselő kinevezéséhez, felmentéshez, vezetői megbízás adásához, visszavonásához, illetve köztisztviselő jutalmazásához – a polgármester által meghatározott körben – a polgármester egyetértésével dönt,
5.) döntésre előkészíti a polgármester hatáskörébe tartozó közigazgatási ügyeket,
6.) tanácskozási joggal részt vesz a képviselő-testület, illetve a képviselő-testület bizottságainak ülésén,
7.) a képviselő-testület, valamint szervei ülésén hozzászólást tehet,
8.) köteles a képviselő-testület felé az ülésen vagy írásban jelezni, ha a képviselő-testület vagy annak szervei jogszabályellenes döntést hoztak, vagy jogszabálysértő módon működnek,
9.) dönt a hatáskörébe utalt ügyekben,
10.) ellátja a Közös Önkormányzati Hivatal Dóc községben lévő telephelyével – a Dóci Ügyfélszolgálati Irodával – kapcsolatos feladatokat, az Mötv. vonatkozó rendelkezései szerint, és személyesen vagy megbízottja által, heti egy alkalommal a Dóci Ügyfélszolgálati Irodában ügyfélfogadást tart,
11.) a polgármester útmutatásával előkészíti a képviselő-testület, illetve annak bizottságai elé kerülő előterjesztéseket, szükség esetén előzetesen állást foglal azok jogszerűsége tekintetében,
12.) állást foglal a polgármester, az alpolgármester, a bizottsági elnökök, illetve a képviselők kérésére jogértelmezési kérdésekben,
13.) a Közös Önkormányzati Hivatal ügyfélfogadási rendjéhez igazodóan fogadónapot tart,
14.) javaslatot tesz az önkormányzat döntéseinek a felülvizsgálatára,
15.) a képviselő-testület éves munkatervében meghatározott időben beszámol a Közös Önkormányzati Hivatal munkájáról,
16.) figyelemmel kíséri a jelen Szervezeti és Működési Szabályzat mellékleteinek és függelékeinek, az önkormányzat rendeleteinek naprakészen állását, és a felülvizsgálat szükségességét jelzi a képviselő-testületnek.
(2) A polgármester a jegyző javaslatára – a jegyzőre vonatkozó szabályok szerint – a jegyző helyettesítésére és a jegyző által meghatározott feladatok ellátására aljegyzőt nevez ki. A kinevezés határozatlan időre szól.
(3) A jegyző és aljegyző egyidejű akadályoztatása, tartós távolléte esetén a jegyző hatáskörébe tartozó feladatokat ideiglenesen, a polgármestere által megbízott, megfelelő képesítéssel rendelkező köztisztviselő látja el.

69. §

Társulások

(1) Az önkormányzat képviselő-testülete az Mötv. 88. §-a alapján, az önkormányzati, a polgármester és a jegyző államigazgatási feladat- és hatásköreinek hatékonyabb ellátása érdekében az alábbi jogi személyiséggel rendelkező társulásokban vesz részt.
a) Sándorfalva-Szatymaz-Dóc Települések Egészségügyi Alapellátásának Közös Fejlesztéséért Önkormányzati Társulás, amelynek alapfeladata a járóbeteg ellátás biztosítása, valamint egészségügyi prevenciós szolgáltatás nyújtása.
b) Szegedi Kistérség Többcélú Társulás, amelynek alapfeladata az orvosi ügyeleti ellátás biztosítása, belső ellenőri feladatok ellátása.
c) Sándorfalva–Szatymaz Szennyvíz-, Csatorna Beruházó Társulás, amelynek alapfeladata folyadékszállításra szolgáló közműépítés.
d) Dél-Alföldi Térségi Hulladékgazdálkodás Társulás, amely a hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatokat látja el.
(2) Az (1) bekezdés szerinti társulások részletes feladat- és hatáskörét a társulásban résztvevő önkormányzatok képviselő-testületei által megkötött társulási megállapodások határozzák meg.
VII. Fejezet

A Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal

70. § (1) A képviselő-testület létrehozza a hivatalát Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal elnevezéssel, az önkormányzat működésével, az ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok, valamint a hatáskörébe utalt közigazgatási ügyek ellátására.

(2) A Közös Önkormányzati Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatára a jegyző tesz javaslatot, amelyet a polgármester terjeszt a képviselő-testület elé. A Közös Önkormányzati Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatát az 5. függelék tartalmazza.

(3) A Közös Önkormányzati Hivatalt a jegyző vezeti.

(4) A Közös Önkormányzati Hivatal Sándorfalva és Dóc települések közötti megállapodás alapján telephelyet működtet Dóc község területén, „Dóci Ügyfélszolgálati Iroda” megnevezéssel.

VIII. Fejezet

A lakossággal való kapcsolati formák

71. § (1) A képviselő-testület feladatai ellátása körében támogatja a lakosság önszerveződő tevékenységét, együttműködik a közösségekkel, civil szervezetekkel.

(2) A lakosság, társadalmi szervezetek közvetlen tájékoztatását, a fontosabb döntések előkészítésébe való bevonását szolgáló fórumok:

a.) közmeghallgatás (eljárási rendjét a 13. § tartalmazza),
b.) képviselői fogadóóra,
c.) polgármesteri, alpolgármesteri, jegyzői fogadóóra, heti rendszerességgel, meghatározott napon,
d.) lakossági fórum.
IX. Fejezet

Az önkormányzat gazdasági alapja, vagyona, gazdálkodása

72. § (1) Éves költségvetését, valamint a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolóját a képviselő-testület külön rendeletben állapítja meg.

(2) Az önkormányzat vagyonával, tulajdonával való rendelkezés szabályait külön önkormányzati rendelet szabályozza.

(3) Az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felel.

(4) Az önkormányzat gazdálkodási feladatait a Közös Önkormányzati Hivatal látja el.

Az önkormányzat gazdálkodásának ellenőrzése

73. § (1) A Közös Önkormányzati Hivatal és az önkormányzat által fenntartott intézmények belső ellenőrzését a Szegedi Kistérség- és Gazdaságfejlesztési és Szolgáltató Nonprofit Kft. látja el, amely megállapításairól a jegyzőn keresztül tájékoztatja az önkormányzatot.

(2) Az önkormányzat belső pénzügyi ellenőrzését a külön jogszabályok szerinti folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzés – pénzügyi irányítás és ellenőrzés – és az (1) bekezdésben megjelölt belső ellenőrzés útján biztosítja.

(3) A jegyző olyan pénzügyi irányítási és ellenőrzési rendszert működtet, amely biztosítja az önkormányzat rendelkezésére álló források szabályszerű, szabályozott, gazdaságos, hatékony és eredményes felhasználását.

X. Fejezet

A helyi népszavazás

74. § (1) A helyi népszavazás rendjét a Sándorfalva Város Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 32/2009. (XI. 26.) Ör. rendelete szabályozza.

(2) A helyi népszavazás költségeinek kihatásai a képviselő-testület költségvetését terhelik.

XI. Fejezet

Záró rendelkezések

75. § (1) Jelen rendelet 2019. október 31. napján 16 óra 00 perckor lép hatályba.

(2) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Sándorfalva Város Önkormányzat Képviselő-testülete és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 6/2013. (III. 28.) Ör. rendelete, és annak mellékleteit, függelékei.

76. § Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 8/2013. (III. 28.) önkormányzati rendelet 3. § (1) bekezdésében a „Jegyzője” szövegrész helyébe „Polgármestere” szövegrész lép.

77. § (1) A jelen rendelet mellékletei és függelékei a következők:

1. 1. melléklet: A képviselő-testület át nem ruházható hatáskörei.
2. 2. melléklet: A polgármesternek a képviselő-testület által átruházott hatáskörei.
3. 3. melléklet A jegyzőnek a képviselő-testület által átruházott hatáskörei.
4. 4. melléklet: Az állandó bizottságok megnevezése, tagok száma és általános, valamint a képviselő-testület által a bizottságokra átruházott feladat- és hatáskörök.
5. 5. melléklet: Az előterjesztések tartalma.
6. 6. melléklet: Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal telephelye.
7. 7. melléklet: A képviselői és hozzátartozói vagyonnyilatkozatok nyilvántartásának, kezelésének és ellenőrzésének szabályai.
8. 1. függelék: A képviselők névjegyzéke.
9 2. függelék: A bizottságok felsorolása, tagjainak névjegyzéke.
10 3. függelék: A képviselő-testület munkaterve.
11. 4. függelék: Az önkormányzat intézményei.
12. 5. függelék: Sándorfalva Városi Önkormányzat azonosító adatai, tevékenységi besorolása
13. 6. függelék: A Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzata.
14. 7. függelék: előterjesztés minta
15. 8. függelék: Sándorfalva Városi Önkormányzat költségvetésének tervezésével és végrehajtásával kapcsolatos előírások és feltételek.
(2) Jelen rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvben foglalt rendelkezéseknek megfelelően felülvizsgált és annak minden rendelkezésével harmonizál.

1. melléklet

A KÉPVISELŐ-TESTÜLET ÁT NEM RUHÁZHATÓ HATÁSKÖREI

1. rendeletalkotás,

2. szervezetének kialakítása és működésének meghatározása,

3. törvény által hatáskörében utalt választás, kinevezés, megbízás,

4. helyi népszavazás kiírása,

5. önkormányzati jelképek, kitüntetések és elismerő címek meghatározása, használatuk szabályozása, díszpolgári cím adományozása,

6. gazdasági program, a költségvetés megállapítása, döntés a végrehajtásukról szóló beszámoló elfogadásáról

7. településrendezési terv jóváhagyása

8. hitelfelvétel, kölcsönfelvétel,

9. kötvénykibocsátás,

10. más adósságot keletkeztető kötelezettségvállalás,

11. államháztartáson kívüli forrás átvétele, és átadása,

12. önkormányzati társulás létrehozása, társuláshoz, érdekképviseleti szervhez való csatlakozás, kiválás,

13. megállapodás külföldi önkormányzattal való együttműködésről,

14. nemzetközi önkormányzati szervezethez való csatlakozás,

15. intézmény alapítása, átszervezése, megszüntetése,

16. közterület elnevezése, köztéri szobor, műalkotás állítása,

17. eljárás kezdeményezése az Alkotmánybíróságnál,

18. állásfoglalás intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést érinti,

19. döntés képviselő, polgármester méltatlansági, vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatos, összeférhetetlenségi ügyében,

21. döntés a képviselői megbízatás megszűnéséről, ha a képviselő egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésén,

22. településfejlesztési eszközök és a településszerkezeti terv jóváhagyása,

23. településszervezési kezdeményezés,

24. bíróságok ülnökeinek megválasztása

25. amit törvény a képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe utal.

2. melléklet

A POLGÁRMESTERNEK A KÉPVISELŐ-TESTÜLET ÁLTAL ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖREI

1. tájékoztatási kötelezettség mellett:

a.) a tartalék terhére 1.000.000 –Ft – ig saját hatáskörében dönthet,
b.) az önkormányzati feladatok ellátására a jóváhagyott előirányzatok között 1.000.000 –Ft-ig átcsoportosíthat,
c.) önkormányzati hozzájáruló nyilatkozat háziorvosi vagy fogorvosi feladatokat ellátó személy helyettesítésére vonatkozóan.
Önkormányzati rendelet alapján:

2. Rendkívüli települési támogatás

3. Települési támogatás

4. Sándorfalva város címerének, zászlajának, pecsétjének használatának engedélyezése

5. Köztemetés

6. Tulajdonosi hozzájárulás:

a.) közműfektetéssel, - bekötéssel kapcsolatos eljárásokban,
b.) közterületi alul- és felülépítményekkel kapcsolatosan (pl.: járda, kapubejáró, áteresz, térburkolat, vízelvezető műtárgyak, egyéb építmények stb.) valamint
c.) önkormányzati ingatlant érintő hatósági ügyekben – az eljárásban érdekelt – ügyfélként tett eljárásjogi nyilatkozat.

7. Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti eljárás

8. Bursa Hungarica ösztöndíjpályázat bírálati sorrendjének felállítása

3. melléklet

A JEGYZŐNEK A KÉPVISELŐ-TESTÜLET ÁLTAL ÁTRUHÁZOTT HATÁSKÖREI

1. közterületi engedélyek

4. melléklet

Az állandó bizottságok megnevezése, tagok száma, és AZ általános, valamint a Képviselő-testület által a bizottságokra átruházott feladat- és hatáskörök

I. ÁLLANDÓ BIZOTTSÁGOK

1. A Képviselő-testület az alábbi állandó bizottságokat hozza létre:

a.) Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság 3+2 fő
b.) Ügyrendi Bizottság 2 + 1 fő
c.) Humán Bizottság 3+2 fő

1. A bizottsági tagok névsorát a 2. függelék tartalmazza.

II. A BIZOTTSÁGOK FELADAT –ÉS HATÁSKÖREI

1. Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság feladatai különösen:

a.) véleményezi az önkormányzat gazdasági programtervezetét
b.) véleményezi a költségvetési koncepciót, költségvetést
c.) véleményezi az átmeneti gazdálkodásról szóló tervezetet
d.) véleményezi az önkormányzat gazdasági társaságainak megalakítását, átalakítását, megszüntetését, illetve önkormányzati szerv alapítását, átszervezését, átalakítását, megszüntetését,
e.) figyelemmel kíséri a költségvetés végrehajtását,
f.) véleményezi a költségvetésben jóváhagyott előirányzatok közötti átcsoportosítást,
g.) véleményezi a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolót,
h.) vagyonrendelet alapján dönt az önkormányzati vagyonról,
i.) véleményezi a költségvetési körön kívüli szervezetek támogatását
j.) véleményezi a költségvetési szervek alapító okiratának módosítására és az ellátható vállalkozási tevékenységi körébe vonatkozó döntés-tervezeteket,
k.) véleményez és javaslatot tesz a rendezési tervvel kapcsolatos kérdésekben,
l.) javaslatot tesz a közterületeket érintő olyan kezdeményezések terén, amely hosszútávon kihat a település életére.

2. Ügyrendi Bizottság feladatai

a.) véleményezi a képviselő-testület szervezetével, működési szabályaival kapcsolatos ügyrendi kérdéseket,
b.) a képviselő-testület döntéseinél szükség szerint szavazatszámláló bizottságként működik,
c.) a képviselő-testület megbízása alapján bármely ügyrendi kérdésekben eljár, véleményt alkothat, javaslatokat tehet,
d.) előterjeszti a képviselő-testület számára a jelen Szervezeti és Működési Szabályzat 34. § (10) bekezdés alapján a képviselői érintettség elmulasztásának jogkövetkezményéről szóló döntési javaslatot,
Az Ügyrendi Bizottságnak a képviselő-testület részéről átruházott hatáskörei:
a.) a képviselői vagyonnyilatkozatok nyilvántartása, ellenőrzése,
b.) az összeférhetetlenség kivizsgálása, a képviselői köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvétel igazolásának ellenőrzése.

3. Humán Bizottság feladatai:

a.) Véleményezi az óvodai általános iskolai neveléssel, oktatással, kapcsolatos képviselő-testületi előterjesztéseket.
b.) Véleményezi az óvoda megszüntetésével, átszervezésével, tevékenységi körének módosításával, nevének megállapításával kapcsolatos képviselő-testületi előterjesztéseket.
c.) Véleményezi a nem önkormányzati intézményekkel kötendő közoktatási megállapodásokkal kapcsolatos képviselő-testületi döntés-tervezeteket.
d.) Véleményezi az ifjúsági, nevelési, oktatási tárgyú képviselő-testületi előterjesztéseket.
e.) Javaslatot tesz a városi szintű kulturális rendezvényekre.
f.) Véleményezi a művészeti alkotás közterületen, valamint önkormányzati tulajdonú épületen való elhelyezésével, áthelyezésével, lebonyolításával kapcsolatos képviselő-testületi előterjesztéseket.
g.) Véleményezi az önkormányzat által fenntartott kulturális, közművelődési, művészeti intézmények alapításával, megszűnésével, átszervezésével, feladatának megváltoztatásával, nevének megállapításával, költségvetésének meghatározásával és módosításával összefüggő képviselő-testületi döntéstervezeteket.
h.) Elősegíti a kulturális hagyományok és értékek ápolását, a művelődésre, a társas életre szerveződő közösségek tevékenységét, a lakosság életmódja javítását szolgáló kulturális, közművelődési, ifjúsági és sport célok megvalósítását.
i.) Segíti a művészeti intézmények, civil szervezetek, továbbá a lakosság művészeti kezdeményezéseinek, önszerveződésének munkáját, a művészeti alkotómunka feltételeinek javítását, és a művészeti értékek létrehozását, megőrzését.
j.) Figyelemmel kíséri és véleményezi a kulturális, közművelődési, ifjúsági és sport, továbbá művészeti tárgyú képviselő-testületi előterjesztéseket.
k.) Figyelemmel kíséri:
ka) a helyi sportkoncepcióban megfogalmazott sportpolitikai célok megvalósítását,
kb) a nemzetközi kapcsolatokra vonatkozó megállapodások megvalósítását.
l.) Feladatkörébe tartozó területeken állást foglal, és javaslatot tesz a képviselő-testület nemzetközi kapcsolatainak alakítására, közreműködik a testvér települések és euro- régiós kapcsolatok ápolásában.
m.) Közreműködik a szociális ellátás helyzetének elemzésében
n.) A bizottság véleménye szükséges az alábbi képviselőtestületi döntések előkészítéséhez:
na) szociális és egészségügyi intézmények munkájának és szociális és egészségügyi feladatok ellátásának értékelése,
nb) egészségügyi alapellátás tevékenységének értékelése,
nc) az önkormányzat egészségügyi tárgykört érintő anyagainál,
nd) az egészségügyi tárgykörbe tartozó önkormányzati személyi ügynél,
továbbá: megvizsgálja a települési egészségügyi ellátásokat, javaslatokat tehet az esetleges fejlesztésekre.

5. melléklet

Az előterjesztések tartalma

1. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell:

a.) tárgy pontos meghatározását,
b.) a hozandó döntés indokainak felsorolását,
c.) annak áttekintését, hogy a témakör szerepelt – e már korábban napirenden, amennyiben igen, milyen döntés született,
d.) az előkészítésben résztvevők megnevezését, véleményét,
e.) a tárgykörről rendelkező jogszabályokat,
f.) a határozati javaslat /ok /at, amely / ek / egyértelműen megfogalmazott rendelkező rész / ek / ből áll / nak /,
g.) a végrehajtásért felelős személy megnevezését,
h.) a végrehajtási idő megjelölését,
i.) vagylagos előterjesztés esetén a döntési javaslatok egymástól világosan elkülönülő megfogalmazását, jogszabályi alapját,
j.) a jegyző törvényességi záradékát,
k.) amennyiben a kisebbségben maradt fél kéri, az előkészítés során felmerült kisebbségi vélemények bemutatása.

2. Rendelet tervezet előterjesztése esetén az 1. pontban foglaltakon kívül az előterjesztésnek tartalmaznia kell:

a.) rendelet-tervezet rövid indokolását,
b.) az előkészítés során felmerült, de a tervezetben nem szereplő, a bizottsági véleményezés során jelzett kisebbségi javaslatokat.

6. melléklet

a sándorfalvi közös önkormányzati hivatal Telephelye
Dóci Ügyfélszolgálati Iroda 6766 Dóc, Alkotmány utca 17.

7. melléklet

a képviselői és hozzátartozói vagyonnyilatkozatok nyilvántartásának, kezelésének és ellenőrzésének szabályai
I.
Általános rendelkezések

1. Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 39. § (1) bekezdése értelmében a képviselő-testület tagja, valamint a képviselő-testület bizottságai nem képviselő tagjai (a továbbiakban együttesen: képviselő) a megválasztásától, majd ezt követően minden év január 1-től számított 30 napon belül az Mötv. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot köteles megtenni.

2. A képviselő saját vagyonnyilatkozatához köteles csatolni a vele közös háztartásban élő házas – vagy élettársának, valamint gyermekének az Mötv. 2. melléklete szerinti vagyonnyilatkozatát is (továbbiakban: vagyonnyilatkozatok).

3. A vagyonnyilatkozat tételének elmulasztása esetén - annak benyújtásáig - a képviselői jogait nem gyakorolhatja, és jogszabály által meghatározott juttatásokban nem részesülhet.

II.
A vagyonnyilatkozat benyújtásával kapcsolatos szabályok

1. A kitöltéskori állapotnak megfelelő adatok alapján kitöltött képviselői és hozzátartozói vagyonnyilatkozat egy példányát az Ügyrendi Bizottságnak (továbbiakban: Bizottság) címezve kell benyújtani az I / 1. pont szerinti határidőben.

2. A vagyonnyilatkozatokat a közös önkormányzati hivatalban a vagyonnyilatkozat nyilvántartására és ellenőrzésére hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bizottságának titkári feladatait ellátó köztisztviselő veszi át, és igazolást állít ki azok átvételéről.

3. A képviselő a saját és a hozzátartozói vagyonnyilatkozatát külön – külön borítékban adja az átvételre jogosult köztisztviselőnek.

4. A képviselői vagyonnyilatkozat átvétele névvel ellátott nyílt borítékban történik. A hozzátartozói vagyonnyilatkozat átvétele névvel ellátott zárt borítékban történik.

5. A vagyonnyilatkozatok tartalmi kellékeit (képviselői és hozzátartozói meghatalmazás, igazolás másodpéldánya, borítékolt vagyonnyilatkozatok), a képviselő – testület Bizottsága vizsgálja meg. A vagyonnyilatkozatok tartalmi kellékeit (képviselői és hozzátartozói meghatalmazás, igazolás másodpéldánya, borítékolt vagyonnyilatkozatok), a képviselő – testület Bizottsága vizsgálja meg.

A képviselői vagyonnyilatkozatokat nyitott borítékban, a hozzátartozói nyilatkozatokat nyilatkozattevőnként külön – külön, a közös önkormányzati hivatal körbélyegzőjével lebélyegzett, és a Bizottság elnöke, illetve elnökhelyettese által hitelesített zárt, névvel ellátott borítékban kell elhelyezni.
III.
A vagyonnyilatkozatok kezelésének szabályai

1. A vagyonnyilatkozatokat az egyéb iratoktól elkülönítetten, erre a célra kijelölt tároló dobozban, kell tartani, amely páncélszekrényben kerül elhelyezésre.

2. A vagyonnyilatkozatokról és az ellenőrzési eljárásról nyilvántartást kell vezetni.

3. A vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos adminisztrációs tevékenységet a Bizottság titkára végzi. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos iratokat iktatni kell. Az iktatást külön főszámra és a szükséges számú alszámra kell elvégezni.

4. A vagyonnyilatkozatok nyilvánossága:

a.) a képviselői vagyonnyilatkozat nyilvános – kivéve az ellenőrzéshez szolgáltatott azonosító adatokat,
b.) a hozzátartozói vagyonnyilatkozat nem nyilvános, abba csak a bizottság tagjai tekinthetnek be ellenőrzés céljából.

5. A képviselői vagyonnyilatkozatokat nyilvános részébe a közös önkormányzati hivatal őrzésre kijelölt helyiségében a hivatali munkaidő alatt bárki megtekintheti.

6. A Jegyző felel azért, hogy a vagyonnyilatkozatokat az adatvédelmi szabályoknak megfelelően őrizzék, kezeljék és hogy az azokban foglaltakat – a nyilvános vagyonnyilatkozatok kivételével – más ne ismerhesse meg.

7. Ha a vagyonnyilatkozat tételére kötelezett képviselő a Bizottságnak írásban bejelenti, hogy a közös háztartásban élő házas – vagy élettársa és gyermeke esetén a közös háztartásban élés megszűnt, a Bizottság az általa kezelt hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat haladéktalanul visszaadja a képviselő – testületi tagnak, amelyről igazolást kell kiállítani.

8. A képviselő megbízatásának megszűnésekor a Bizottság a vagyonnyilatkozat tételre kötelezett képviselő a saját és hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat visszaadja, melyről igazolást kell kiállítani.

IV.
A vagyonnyilatkozat ellenőrzésével és az eljárással kapcsolatos szabályok

1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás célja: a vagyonnyilatkozatban foglaltak valóságtartalmának az ellenőrzése. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárást a Bizottságnál bárki kezdeményezheti.

A Bizottság eljárására a képviselő – testület zárt ülésére vonatkozó szabályait kell alkalmazni. Az eljárás kezdeményezéséről a Bizottság elnöke haladéktalanul tájékoztatja az érintett képviselőt, aki a Bizottság felhívására köteles haladéktalanul bejelenti azonosító adatokat. A hozzátartozói vagyonnyilatkozat felbontását követően a vagyonnyilatkozatot tartalmazó boríték lezárását a Bizottság elnöke igazolja aláírásával.

2. Az ellenőrzési eljárás lefolytatására a vagyonnyilatkozat tartalmára vonatkozó tényállítás esetén van helye. Ha az eljárásra irányuló kezdeményezés nem jelöli meg pontosan a vagyonnyilatkozat kifogásolt részét és tartalmát a Bizottság elnöke felhívja a kezdeményezőt a hiány pótlására. Ha a kezdeményező 15 napon belül nem tesz eleget a felhívásnak, vagy ha a kezdeményezés nyilvánvalóan alaptalan, a Bizottság az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja a kezdeményezést.

3. Az ellenőrzési eljárás megismétlésére ugyanazon vagyonnyilatkozat esetén csak akkor van helye, ha az erre irányuló kezdeményezés új tényállást (adatot) tartalmaz. Az ellenőrzési eljárás során a képviselői és hozzátartozói vagyonnyilatkozatba történő betekintést a dokumentálni kell.

4. A Bizottság ellenőrzési eljárásának eredményéről a képviselő - testületet következő ülésén tájékoztatja.

5. A vagyonnyilatkozat ellenőrzéséhez szolgáltatott azonosító adatokat, az eljárást követően 8 napon belül meg kell semmisíteni a közös önkormányzati hivatal hivatali helyiségében, az érintett képviselő és az Bizottság legalább egy tagjának jelenlétében, a bizottság titkárának közreműködésével. Az azonosító adatok megsemmisítésről jegyzőkönyvet kell készíteni.

V.
Felelősségi szabályok

1. A vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos adatok védelméért, az adatkezelés jogszerűségéért a jegyző a felelős.

2. A képviselő felelős azért, hogy az általa bejelentett adatok hitelesek, pontosak, teljes körűek és aktuálisak legyenek.

3. A vagyonnyilatkozatok technikai kezelésének szabályainak megtartásáért a Bizottság titkára felelős.

1. függelék a 7. melléklethez

Képviselők névjegyzéke
Polgármester:
Gajdosné Pataki Zsuzsanna 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 9.
Alpolgármester:
Búza Katalin Szeged, Kukovecz Nana utca 3. III/9.
Képviselők:
Ambrus László Sándorfalva, Sövényházi út 0134/9.
Darázs Sándor Sándorfalva, Petőfi S. u. 23.
Dudás Zoltán Sándorfalva, Eperjes dűlő 2.
Jenei Csaba Sándorfalva, Jókai utca 15.
Gombosné Zámbó Zsuzsanna Sándorfalva, Dr. Kassai u. 9.
Magyar Károly Sándorfalva, Dózsa György utca 59.
Dr. Széll Gábor Sándorfalva, Munkácsy utca 60/A.

2. függelék a 7. melléklethez

A bizottságok felsorolása, tagjainak névjegyzéke
Pénzügyi- és Településfejlesztési Bizottság elnök:
Jenei Csaba
Pénzügyi- és Településfejlesztési Bizottság tagjai:
Ambrus László
Gombosné Zámbó Zsuzsanna
Magyar Károly
Külsős tag:
Farkas Árpád
Humán Bizottság elnök:
Dr. Széll Gábor
Humán Bizottság tag:
Dudás Zoltán
Jenei Csaba
Külsős tagok:
Dr. Bodor Sándor
Bősi József

3. függelék a 7. melléklethez

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 2020. évi munkaterve

Az ülés
időpontja

száma

A napirendi pont tárgya

előterjesztője

előkészítője

Véleményező
bizottság

meghívottak

2020.06.25

1.

Beszámoló a Képviselő-testület jogkörében a két ülés között kiadott döntésekről, utasításokról, fontosabb tárgyalásokról, valamint a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

2.

Beszámoló az EESZI 2019. évi intézményi munkájáról

Polgármester

EESZI intézményvezető

HB

EESZI intézményvezető

3.

Szegedi Hulladékgazdálkodási NKft. 2019. évi tevékenységéről szóló beszámoló

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak, Szegedi Hulladékgazdálkodás NKft.

PTB

Szegedi Hulladékgazdálkodási Nkft.

4.

Sportkoncepció felülvizsgálata

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 2020. évi munkaterve

Az ülés
időpontja

száma

A napirendi pont tárgya

előterjesztője

előkészítője

Véleményező
bizottság

meghívottak

2020.09.24

1.

Beszámoló a Képviselő-testület jogkörében a két ülés között kiadott döntésekről, utasításokról, fontosabb tárgyalásokról, valamint a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

2.

A SÖV Sándorfalva Önkormányzati Vagyonkezelő Közhasznú Nonprofit Kft. 2020. I. félévi mérleg- és eredmény kimutatása, tevékenységéről szóló tájékoztatója

Polgármester

SÖV NKft. ügyvezető igazgató

PTB

SÖV NKft. ügyvezető igazgató

3.

Sándorfalvi Építő Kft. Gazdasági év I. félévi beszámolója, gazdasági tevékenységről szóló tájékozató

Polgármester

Sándorfalvi Építő Kft. ügyvezető igazgató

PTB

Sándorfalvi Építő Kft. ügyvezető igazgató

4.

Beszámoló a Sándorfalvi Pipacs Óvoda 2019. évi munkájáról, a 2020/2021. nevelési év munkatervének véleményezése

Polgármester

Pipacs óvoda vezető

HB

Pipacs óvoda vezető

5.

Beszámoló az Önkormányzat 2020. évi költségvetésének I. félévi teljesítéséről

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

6.

Környezetvédelmi program felülvizsgálata

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 2020. évi munkaterve

Az ülés
időpontja

száma

A napirendi pont tárgya

előterjesztője

előkészítője

Véleményező
bizottság

meghívottak

2020.10.29

1.

Beszámoló a Képviselő-testület jogkörében a két ülés között kiadott döntésekről, utasításokról, fontosabb tárgyalásokról, valamint a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

2.

Polgármesteri beszámoló a társulásokban végzett tevékenységről

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB

3.

Sándorfalva Városi Önkormányzat 2021. évi rendezvénynaptára

Polgármester

SKK igazgató

PTB, HB

SKK igazgató

közmeghallgatás

4.

Sándorfalva Város Önkormányzat 2021. évi költségvetési koncepciója

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 2020. évi munkaterve

Az ülés
időpontja

száma

A napirendi pont tárgya

előterjesztője

előkészítője

Véleményező
bizottság

meghívottak

2020.11.26

1.

Beszámoló a Képviselő-testület jogkörében a két ülés között kiadott döntésekről, utasításokról, fontosabb tárgyalásokról, valamint a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

2.

Sándorfalva Város Önkormányzat 2021. évi ellenőrzési programja és a 2021. évi ellenőrzési terv időrendi táblázatának elfogadása

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB

3.

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 2021. évi munkaterve

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

4.

Sándorfalva Ifjúságpolitikai koncepciója

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

5.

Sándorfalva Közbiztonsági koncepciójának felülvizsgálata

Polgármester

Jegyző, érintett munkatársak

PTB, HB

4. függelék a 7. melléklethez

Az önkormányzat intézményei
Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.
Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Dóci Kirendeltség
6766 Dóc, Alkotmány u. 17.
Egyesített Egészségügyi- és Szociális Intézmény
Bölcsőde 6762 Sándorfalva, Széchenyi u. 20.
Idősek Klubja 6762 Sándorfalva, Dózsa György u. 33.
Védőnői szolgálat 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 4/a.
Sándorfalvi Művelődési Ház és Könyvtár
Budai Sándor Emlékház és Tájház 6762 Sándorfalva, Kolozsvári u. 25.
Budai Sándor Művelődési Ház 6762 Sándorfalva, Ady Endre u. 7.
Pallavicini Kastély 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 6.
Petőfi Emlékkönyvtár 6762 Sándorfalva, Dózsa György u. 2.
Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központ 6762 Sándorfalva, Széchenyi u. 24.

5. függelék a 7. melléklethez

Sándorfalva Városi Önkormányzat azonosító adatai, tevékenységi besorolása
Törzskönyvi azonosító adatok:
Törzsszáma: 726609
Adószáma: 15726607-2-06
KSH statisztikai számjel: 15726607-8411-321-06
Megnevezés: SÁNDORFALVA VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT
Cím: 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.
Önkormányzat pénzforgalmi számlája:
57100106-13335883 költségvetési elszámoló számla
Tevékenységi besorolás kormányzati funkció szerint:
011130 Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége
013320 Köztemető-fenntartás és -működtetés
013350 Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok
041233 Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás
047410 Ár- és belvízvédelemmel összefüggő tevékenységek
052080 Szennyvízcsatorna építése, fenntartása, üzemeltetése
061020 Lakóépület építése
063080 Vízellátással kapcsolatos közmű építése, fenntartása, üzemeltetése
064010 Közvilágítás
066020 Város-, községgazdálkodási egyéb szolgáltatások
072111 Háziorvosi alapellátás
072112 Háziorvosi ügyeleti ellátás
072160 Betegszállítás, valamint orvosi rendelvényű halottszállítás
072190 Általános orvosi szolgáltatások finanszírozása és támogatása
074032 Ifjúság-egészségügyi gondozás
081041 Versenysport- és utánpótlás-nevelési tevékenység és támogatása
081045 Szabadidősport- (rekreációs sport-) tevékenység és támogatása
081061 Szabadidős park, fürdő és strandszolgáltatás
091220 Köznevelési intézmény 1–4. évfolyamán tanulók nevelésével, oktatással
összefüggő működtetési feladatok
091250 Alapfokú művészetoktatással összefüggő működtetési feladatok
092120 Köznevelési intézmény 5–8. évfolyamán tanulók nevelésével, oktatásával
összefüggő működtetési feladatok
096015 Gyermekétkeztetés köznevelési intézményben
104035 Gyermekétkeztetés bölcsődében, fogyatékosok nappali intézményében
106020 Lakásfenntartással, lakhatással összefüggő ellátások
018010 Önkormányzatok elszámolásai a központi költségvetéssel
018030 Támogatási célú finanszírozási műveletek
074040 Fertőző megbetegedések megelőzése, járványügyi ellátás
103010 Elhunyt személyek hátramaradottainak pénzbeli ellátásai
107060 Egyéb szociális pénzbeli és természetbeni ellátások, támogatások
084031 Civil szervezetek működési támogatása
104037 Intézményen kívüli gyermekétkeztetés
104051 Gyermekvédelmi pénzbeli és természetbeni ellátások
Záradék:
Jelen függeléket Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a 172/2021. (IX. 15.) Kt. sz. határozatával hagyta jóvá, hatályos a törzskönyvi bejegyzéstől.
Kelt: Sándorfalva, 2021. szeptember 16.
Gajdosné Pataki Zsuzsanna sk.
polgármester

6. függelék a 7. melléklethez

Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal
Szervezeti és Működési Szabályzata
verzió: 1.0.
Hatályos 2021. január 25.
Sándorfalva Városi Önkormányzat részéről a …/2021.. (… ...) Kt. határozattal jóváhagyva.
Dóc Községi Önkormányzat részéről a …/2021…. (… …) Kt. határozattal jóváhagyva.
Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 84. § (4) bekezdése, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 9. § (1) bekezdés a) pontja és 10. § (5) bekezdés szerinti felhatalmazás alapján – figyelemmel az államháztartás működési rendjéről szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (1) bekezdésben foglaltakra – a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatát (a továbbiakban: Hivatal SzMSz) Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete és Dóc Községi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban együtt: Képviselő-testületek) az alábbiak szerint hagyják jóvá:
I.
A költségvetési szerv legfontosabb adatai, jogállása és feladatai

1. A Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Alapító Okirata, alapadatai

1.1. A Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) Alapító Okiratának

a) nyilvántartási száma (törzskönyvi azonosító száma): 810870

b) kelte: 2013. január 24.

c) az alapítás időpontja: 2013. február 01.

1.1.1. A Hivatal az Alapító Okiratát Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a 3/2013. (I. 24.) Kt. sz. határozatával, Dóc Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az 4./2013. (I. 24.) Kt. sz. határozatával fogadta el.

1.1.2. Az ezt követően elfogadott Alapító Okirat módosítások:

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete 50/2014. (IV. 24.) Kt. sz. határozata

Dóc Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 29/2014. (IV. 23.) Kt. sz. határozata

a) 1. módosítás

b) 2. módosítás

Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete 122/2020. (XI.26.) Kt. sz. határozata
Dóc Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 57/2020. (XII. 8.) Kt. sz. határozata
1.1.3. A jelen szervezeti és működési szabályzat kiadásakor hatályos egységes szerkezetbe foglalt Alapító Okiratot az 1. számú melléklet tartalmazza.
1.2. A Hivatal megnevezése: Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal
Rövidített neve: Sándorfalvi KÖH
1.3. A Hivatal nemzetközi kapcsolataiban az alábbi megnevezést használja:
angolul: Common Municipial Office of Sandorfalva
1.4. A Hivatal cím- és elérhetőségi adatai:
a) székhelye: 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.
b) telephelye (a továbbiakban: kirendeltsége): Dóci Kirendeltség 6766 Dóc, Alkotmány utca 17.
c) postacíme: 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.
d) honlapja: www.sandorfalva.hu
e) e-mail címe: polghiv@sandorfalva.hu
f) Hivatali Kapu KRID azonosító száma és rövidített hivatali neve: 301086180, SFALVADOC
1.5. A Hivatal azonosító adatai:
a) KSH statisztikai számjele: 15810874-8411-325-06
b) adószáma: 15810874-2-06
c) számlavezető pénzintézet megnevezése: Takarékbank Zrt.
d) költségvetési elszámolási számla száma: 57100106-13358530

2. A Hivatal illetékességi területe

A Hivatal illetékességi területe: Sándorfalva város és Dóc község közigazgatási területe.

3. A Hivatal jogállása és feladatai

3.1. A Hivatal jogi személyiséggel és önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv.

3.2. A Hivatal közfeladata:

3.2.1. A helyi önkormányzatokról szóló mindenkor hatályos törvény alapján ellátja az általános illetékességi területén található önkormányzatok működésével, valamint ezen önkormányzatok polgármestereinek vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatokat.

3.2.2. A Hivatal közreműködik az önkormányzatok egymás közötti, valamint az állami szervekkel történő együttműködésének összehangolásában.

3.2.3. A Hivatal közfeladatának, alaptevékenységének államháztartás szakfeladat rendje szerinti megjelölése:

a) szakágazat: 841105 Helyi önkormányzatok és társulások igazgatási tevékenysége

b) alaptevékenysége: TEÁOR 8411.

3.3. A kormányzati funkció szerint besorolt alaptevékenységeket a 1. melléklet szerinti, a Hivatal Alapító Okirata tartalmazza.

3.4. A Hivatal vállalkozási tevékenységet nem végez, alapítói, tulajdonosi (tagsági, részvényesi) jogokat gazdálkodó szervezetek felett nem gyakorol.

3.5. A Hivatal alaptevékenységeinek ellátása során felmerülő kiadások költségvetési forrásait a Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete által elfogadott mindenkori éves költségvetési rendelet tartalmazza.

3.6. A Hivatalt a jegyző vezeti, aki ellátja az Mötv.-ben a jegyző számára meghatározott feladatokat.

3.7. A Hivatal ellátja a Sándorfalva Városi Önkormányzat és Dóc Községi Önkormányzat (a továbbiakban együtt: Önkormányzatok) működésével, valamint a polgármesterek vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatokat, így különösen:

a) ellátja a Képviselő-testületek, bizottságok (a továbbiakban együtt: testületi szervek) működésével kapcsolatos adminisztrációs feladatokat, az önkormányzati képviselők munkájának segítését, a vezetést segítő funkciókat, valamint a belső munkaszervezési, igazgatási teendőket;

b) előkészíti és végrehajtja a testületi szervek döntéseit;

c) ellátja a jegyző vagy a polgármesterek számára hatáskört megállapító államigazgatási feladatokat, vagyis előkészíti döntésre az államigazgatási ügyeket és gondoskodik e döntések végrehajtásának megszervezéséről;

d) ellátja a Hivatal, valamint a Sándorfalva Városi Önkormányzat által működtetett köznevelési intézmények, fenntartásában álló költségvetési szervek, és kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságok infokommunikációs rendszereinek működtetését.

3.8. A Hivatal

3.8.1. a Képviselő-testületek tevékenységével kapcsolatban:

a) szakmailag előkészíti az önkormányzati rendeletek tervezetét, a testületi előterjesztéseket, a határozati javaslatokat, valamint vizsgálja a törvényességet;

b) nyilvántartja a Képviselő-testületek döntéseit;

c) ellátja a testületi ülések jegyzőkönyveinek elkészítésével kapcsolatos feladatokat;

d) szervezi a Képviselő-testületek rendelkezéseinek végrehajtását, a végrehajtás ellenőrzését;

e) ellátja a Képviselő-testületek munkájával kapcsolatos egyéb nyilvántartási, ügyviteli adminisztrációs feladatokat.

3.8.2. a Képviselő-testületek bizottságai működésével kapcsolatban:

a) biztosítja a feladat jellegének megfelelően a bizottság működéséhez szükséges ügyviteli feltételeket;

b) ellátja a testületi ülések jegyzőkönyveinek elkészítésével kapcsolatos feladatokat;

c) szakmailag előkészíti a bizottsági előterjesztést, tájékoztatót, beszámolót, egyéb anyagokat;

d) tájékoztatást nyújt a bizottsági kezdeményezés megvalósítási lehetőségeiről, valamint szakmailag véleményezi a bizottsághoz érkező kérelmet, javaslatot;

e) gondoskodik a bizottsági döntések nyilvántartásáról és végrehajtásáról.

3.8.3. a képviselők munkájának segítése érdekében, a IV/10.8.-10.9. pontokba foglalt szabályok szerint:

a) elősegíti a képviselő jogainak gyakorlását;

b) köteles a képviselőt a teljes hivatali munkaidőben fogadni és részére a szükséges felvilágosítást megadni, illetve intézkedni;

c) közreműködik a képviselő tájékoztatásának megszervezésében.

3.8.4. a polgármesterek, alpolgármesterek munkájával kapcsolatban:

a) előkészíti a döntéseket, szervezi a döntés végrehajtását,

b) segíti a képviselő-testületi munkával kapcsolatos tisztségviselői tevékenységet.

3.8.5. a nemzetiségi önkormányzat tevékenységével kapcsolatban, a Dóci Kirendeltség által:

a) szakmailag előkészíti a testületi előterjesztéseket, a határozati javaslatokat, valamint vizsgálja a törvényességet,

b) ellátja a testületi ülések jegyzőkönyveinek elkészítésével kapcsolatos feladatokat,

c) nyilvántartja a nemzetiségi önkormányzatok döntéseit,

d) szervezi a nemzetiségi önkormányzat döntéseinek végrehajtását, a végrehajtás ellenőrzését,

e) ellátja a nemzetiségi önkormányzat munkájával kapcsolatos egyéb nyilvántartási, ügyviteli, adminisztrációs feladatokat.

3.8.6. a pénzügyi, gazdálkodási, vagyonkezelési, intézményi gazdálkodás ellenőrzési feladatok körében ellátja:

a) az intézményi tervezés, beszámoltatás, intézményi gazdálkodás irányítását,

b) a pályázatok, beruházások, felújítások előkészítését, lebonyolítását,

c) a belső gazdálkodás szervezését, a belső létszám-, és bérgazdálkodást, intézményi pénzellátást,

d) a költségvetési intézmények ellenőrzését, az intézmények számviteli munkájának irányítását,

e) a számítástechnikai, informatikai rendszer kezelését,

f) az önkormányzatok ingatlanvagyonával, vagyoni érdekeltségével és egyéb vagyonával kapcsolatos közgazdasági, pénzügyi, jogi feladatokat.

3.9. A Hivatal az Áht. 10. § (4a) bekezdése alapján az alábbi költségvetési szervek tekintetében látja el az Áht. végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) 9. § (1) bekezdése szerinti (gazdasági szervezeti) feladatokat:

a) Sándorfalva Városi Önkormányzat,

b) Dóc Községi Önkormányzat,

c) Dóc Község Roma Nemzetiségi Önkormányzat,

d) Sándorfalvi Pipacs Óvoda

e) Sándorfalvi Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény

f) Sándorfalvi Művelődési Ház és Könyvtár

g) Dóc Községi Nyilvános Könyvtár

h) Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal

i) Sándorfalva-Szatymaz Szennyvíz,-Csatorna Beruházó Társulás

j) Sándorfalva-Szatymaz-Dóc Települések Egészségügyi Alapellátásának Közös Fejlesztéséért Önkormányzati Társulás

3.10. A Hivatal az önkormányzatok intézményeinél a pénzügyi, gazdálkodási, vagyonkezelési, intézményi gazdálkodás ellenőrzési feladatokat a Képviselő-testületek által külön határozattal elfogadott együttműködési megállapodások alapján látja el.

3.11. A Hivatal a társulási megállapodások alapján, ellátja az önkormányzat társulásainak munkaszervezeti feladatait.

II.
A Hivatal irányítása, vezetése és képviselete

1. A Hivatal irányítása

1.1. A költségvetési szerv irányítói jogait Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete (a továbbiakban: Sándorfalvi Képviselő-testület) gyakorolja.

1.2. Sándorfalva Városi Önkormányzat polgármestere (a továbbiakban: Sándorfalva polgármestere) Sándorfalvi Képviselő-testület döntései szerint és saját hatáskörben látja el a Hivatal általános irányítását.

1.2.1. Dóc Községi Önkormányzat polgármestere (a továbbiakban: Dóc polgármestere) saját hatáskörében irányítja a Dóci Kirendeltséget.

1.2.2. Sándorfalva polgármestere a Sándorfalvi Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatában foglaltakra is figyelemmel:

a) pályáztatás alapján, határozatlan időre kinevezi a jegyzőt és az aljegyzőt, meghatározza a pályázati felhívás tartalmát, és gondoskodik annak közzétételéről;

b) gyakorolja a munkáltatói jogokat a jegyző tekintetében;

c) gyakorolja az egyéb munkáltatói jogokat az alpolgármester és az önkormányzati intézményvezetők felett;

d) dönt a jogszabály által hatáskörébe utalt államigazgatási ügyekben, hatósági jogkörben, egyes hatásköreinek gyakorlását jogszabályi felhatalmazás alapján átruházhatja;

e) a képviselő-testület döntéseivel összhangban irányítja az önkormányzati vagyonnal kapcsolatos gazdálkodást.

1.3. A polgármester munkáját az alpolgármester segíti, feladatait a polgármester által meghatározottak szerint látja el.

1.3.1. A polgármestert távolléte esetén az alpolgármester helyettesíti.

1.4. A polgármesterek a hatáskörükbe tartozó ügyekben (lásd: IV/5.1. pont) külön szabályzatban szabályozzák a kiadmányozás rendjét.

1.5. Sándorfalva polgármestere heti rendszerességgel vezetői értekezletet tart.

1.6. A Sándorfalvi Képviselő-testület irányítási jogköre nem terjed ki konkrét államigazgatási ügyekre, egyedi hatósági ügyekre, az egyedi döntéseket nem bírálhatja felül, annak intézésére utasítást nem adhat, de a hivatali ügyintézést átfogóan elemezheti, értékelheti, és annak javítására feladatokat is meghatározhat.

2. A Hivatal vezetése

2.1. A jegyző vezeti a Hivatalt , aki:

a) szakmailag felelős a Hivatal szakszerű és törvényes működéséért, az ügyek elintézéséért, a döntések végrehajtásáért;

b) koordinálja és ellenőrzi a szervezeti egységek munkáját;

c) a konkrét ügyek intézésére munkáltatói jogkörében eljárva utasításokat ad ki;

d) tevékenysége során felelős a közérdeknek és a jogszabályoknak megfelelő, szakszerű, pártatlan, igazságos és színvonalas ügyintézés ellátásáért.

2.1.1. A jegyzőt az aljegyző helyettesíti, aki:

a) irányítja az Igazgatási és Hatósági Csoportot;

b) ellátja az illetékességi területen működő nemzetiségi önkormányzat működésével összefüggő feladatokat;

c) ellátja a jegyző által esetileg meghatározott feladatokat.

2.1.2. A jegyző a Hivatal szakügyintézőivel együtt, szakmai hozzáértésével segíti a Képviselő-testületek, a polgármesterek és a bizottságok munkáját, másfelől – mint az államigazgatási hatáskörök gyakorlásának önálló címzettje – az állam megbízásából hatósági jogköröket lát el.

2.2. A jegyző, mint a hivatali szervezet vezetője, az Ügyrendben és a munkaköri leírásokban szabályozza a hivatali szervezetre, a szervezeti egységekre vonatkozó részletes tevékenységeket, és a helyettesítés rendjét. Az Ügyrend a Hivatal SzMSz-ének 1. Függelékét képezi.

2.3. A jegyző feladatai a jogszabályokban, továbbá a székhely szerinti önkormányzat szervezeti és működési szabályzatában rögzítettek figyelembevételével különösen az alábbiak:

2.3.1. A testületek működésével kapcsolatban:

a) összehangolja az előkészítő munkát, gondoskodik a törvényességről, a jogszabályok, önkormányzati rendeletek, határozatok rendelkezéseinek betartásáról;

b) figyelemmel kíséri az előterjesztések, döntéstervezetek előzetes bizottsági megtárgyalását;

c) figyelemmel kíséri a testületi ülések menetét törvényességi szempontból, ha a döntéseknél jogszabálysértést észlel, köteles jelezni;

d) gondoskodik a jegyzőkönyvek pontos vezetéséről, a döntések érdekeltek részére történő eljuttatásáról, ha a döntéseknél jogszabálysértést észlel, köteles jelezni;

e) gondoskodik a polgármesterek, alpolgármesterek személyi anyagának kezeléséről.

2.3.2. A Hivatal működésével kapcsolatban:

p1) előkészíti az önkormányzatok és intézményeik, önkormányzati cégek belső ellenőrzésének meghatározására vonatkozó testületi döntéseket,

p2) testületi jóváhagyásra előkészíti az önkormányzatok éves belső ellenőrzési tervét,

p3) fogadja, értékeli a belső ellenőrzési jelentéseket, előkészíti a szükséges intézkedéseket, indokolt esetben gondoskodik ezek testületi előterjesztésre történő előkészítéséről,

p4) előkészíti a testületi előterjesztést a tárgyévre vonatkozó éves összefoglaló ellenőrzési jelentésről.

a) a hivatal belső szervezeti egységei útján ellátja a jogszabály által hatáskörébe utalt hatósági jogköröket,

b) a Hivatal belső szervezeti tagozódására, munkarendjére és az ügyfélfogadás rendjére javaslatot készít Sándorfalva polgármesterének,

c) a hatáskörébe tartozó ügyekben szabályozza a kiadmányozás, az ellenjegyzés és az utalványozás rendjét;

d) gyakorolja a munkáltatói jogokat a Hivatal köztisztviselői és munkavállalói (a továbbiakban együtt: dolgozók), az egyéb munkáltatói jogokat az aljegyző felett, azzal, hogy a dolgozók kinevezéséhez, bérezéséhez, vezetői kinevezéséhez, felmentéséhez és jutalmazásához Sándorfalva polgármestere egyetértése, továbbá a Dóci Kirendeltségen dolgozó köztisztviselő vonatkozásában Dóc polgármesterének egyetértése szükséges;

e) ellátja a személyzeti feladatokat a Hivatal köztisztviselőivel, munkavállalóival, az önkormányzati intézményvezetőkkel kapcsolatosan,

f) irányítja a személyzeti munkával kapcsolatos feladatokat;

g) irányítja a dolgozók továbbképzését;

h) vezeti, összehangolja és ellenőrzi a Hivatal belső szervezeti egységeiben a munkát;

i) elkészíti a Hivatal tevékenységéről szóló beszámolót, amelyet a Képviselő-testületek elé terjeszt;

j) irányítja a Hivatal gazdálkodási tevékenységét;

k) gondoskodik a Képviselő-testületeket és szerveiket érintő, jogszabályban meghatározott dokumentumoknak a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatalhoz határidőre történő felterjesztéséről;

l) döntésre előkészíti a polgármester hatáskörébe tartozó önkormányzati és államigazgatási ügyeket;

m) biztosítja a lakosság tájékoztatását a Képviselő-testületek működéséről, közérdekű döntéseiről, valamint a Hivatal aktuális, az állampolgárok széles körét érintő feladatairól, továbbá rendszeres ügyfélfogadást tart a Hivatal ügyfélfogadási idejében;

n) szervezi az együttműködést a rendvédelmi és más szervekkel a közrend, közbiztonság fenntartása és javítása érdekében;

o) vezetői értekezleteken számonkéri a Hivatal aktuális feladatainak végrehajtását, biztosítja a résztvevők számára az információcserét;

p) gondoskodik a belső ellenőrzéssel kapcsolatos feladatok ellátásáról, ennek keretében különösen:

q) a Hivatal működésének és gazdálkodásának eredményessége érdekében működteti a folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési rendszert;

r) gondoskodik a kötelező statisztikai adatszolgáltatások, a kockázatelemzés és a kockázati kategóriába sorolás elkészítéséről;

s) biztosítja a választás, népszavazás törvényes és szakszerű lebonyolítását;

t) vezeti a Helyi Választási Irodát, segíti a Helyi Választási Bizottság munkáját.

2.4. A polgármester évente egyszer ún. összapparátusi -, tehát az önkormányzat intézményei, gazdasági társaságai munkatársai számára – értekezletet tart.

2.5. A jegyző és a polgármester együtt kéthetente, továbbá a jegyző szükség szerint önállóan is hivatali csoportvezetői értekezletet tart.

2.5.1. A Dóci Kirendeltségen havonta egyszer Dóc polgármestere és a jegyző, vagy helyette az aljegyző együttesen tart csoport megbeszélést.

2.5. A jegyző a Hivatal működése szempontjából létfontosságú témákban folyamatosan tájékoztatja a polgármestereket.

3. A Hivatal képviselete

3.1. A Hivatal általános képviseletét a jegyző látja el.

3.1.1. A jegyzőt az aljegyző helyettesíti, eseti képviselettel a Hivatal dolgozója is megbízható.

3.1.2. A jegyző által megbízott személy a Hivatal képviseletét az erre szóló írásbeli meghatalmazásban foglaltak alapján jogosult és köteles ellátni.

3.2. A Hivatal működésével, gazdálkodásával kapcsolatos kötelezettségvállalásra, ezen belül különösen; szerződés, megállapodás aláírására, megrendelés visszaigazolására a jegyző jogosult a Hivatal költségvetésében rendelkezésre álló összeg erejéig, valamint a Hivatal köztisztviselőinek kinevezési okiratát aláírni, továbbá kötelezettséget vállalni.

4. A Hivatal közreműködése a lakossági tájékoztatás keretében

4.1. A Hivatal feladatai között fontosnak tartja a lakosság tájékoztatását az önkormányzatok tevékenységéről, a Hivatal munkájáról, a lakosság érdeklődésére számot tartó önkormányzati eseményekről, történésekről.

4.2. A lakossági tájékoztatás eszközei:

4.2.1. Sándorfalva város esetében:

a) www.sandorfalva.hu – Sándorfalva város hivatalos portálja;

b) Sándorfalvi Kisbíró havi periodikával megjelenő helyi újság;

c) megyei és országos sajtóorgánumok, valamint a nyomtatott és elektronikus sajtó szükséges tájékoztatása az önkormányzat működéséről, képviselő – testületi döntéseiről, helyi eseményeiről;

d) nyilatkozatok, tájékoztatók készítése a sajtó képviselői részére a fontos önkormányzati, hivatali eseményekről, reagálás a hírközlő szervek által nyilvánosságra hozott, önkormányzatot vagy a Hivatalt érintő cikkekre;

e) szükség szerinti sajtótájékoztatók tartása;

f) a Hivatal közösségi média felülete.

4.2.2. Dóc község esetében:

a) www.dockozseg.hu – Dóc község hivatalos portálja;

b) Dóci Hírhozó – időszaki periodikával megjelenő kiadvány;

c) a Hivatal Dóci Ügyfélszolgálati Irodájának épületében található hirdetőtábla;

d) a Dóc Községi Önkormányzat közösségi média felülete.

4.2.3. A hírközlő szervekben megjelenő cikkekre, véleményekre, nyilatkozatokra történő reagálás módjáról, ha az:

a) Sándorfalva Városi Önkormányzattal foglalkozik, Sándorfalva polgármestere dönt;

b) Dóc Községi Önkormányzattal foglalkozik, Dóc polgármestere dönt;

c) a Hivatallal foglalkozik – Sándorfalva polgármesterével, illetve a Dóci Kirendeltség esetén Dóc polgármesterével történt egyeztetés alapján – a jegyző dönt.

4.3. A nyilatkozatoknál a médiaszolgáltatásokról és tömegkommunikációról szóló jogszabályban, valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló jogszabályban foglaltakat kell betartani.

III.
A Hivatal belső szervezeti felépítése

1. A Hivatal belső szervezeti felépítése

1.1. A Hivatal szervezeti felépítését a 3. melléklet tartalmazza.

1.1.2. A Hivatal tárgyévi személyi kiadási előirányzatát Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete minden évben a település éves költségvetéséről szóló helyi rendeletében határozza meg. A Hivatal szervezetét úgy kell kialakítani, hogy a személyi kiadások a tárgyévben ne haladják meg a rendelkezésre álló tárgyévi személyi előirányzatot. A szervezeti egységek létszámát a feladatokhoz igazodóan a mindenkori hatályos költségvetési rendeletben meghatározott létszámkereten belül – Sándorfalva polgármestere, a Hivatal dóci kirendeltsége esetében Dóc polgármestere véleményének kikérése mellett – a jegyző állapítja meg.

1.1.3. A Hivatal álláshelyeinek számát és típusát a jelen Szabályzat 1. számú Függelékét képező Ügyrend tartalmazza.

1.1.4. A Hivatal a rendelkezésre álló személyi előirányzat terhére egyéb feladatok ellátására megbízási szerződést köthet, továbbá a Hivatal munkáját közfoglalkoztatás keretében – az adott időszakra vonatkozó pályázati lehetőségektől függő létszámú – közfoglalkoztatott segíti.

1.2. A Hivatal belső szervezeti egységei

1.2.1. A Hivatal szervezetének tagozódása: csoport tagozódás.

1.2.2. Csoport

1.2.2.1. A Hivatal szervezeti egysége.

1.2.2.2. Egy adott csoporthoz tartozó dolgozók olyan feladatokat látnak el, amelyek funkciójuk szerint egymáshoz kapcsolódnak.

1.2.2.3. A csoport dolgozói külön szabályzatban meghatározott körben kiadmányozási jogot gyakorolhatnak a polgármester vagy a jegyző megbízásából.

1.2.2.4. Egyes csoportok munkáját osztályvezető jogállásúnak minősülő csoportvezetők irányítják.

1.3. A Hivatal egyes szervezeti egységeinek megnevezése:

a) Igazgatási és Hatósági Csoport;

b) Adócsoport;

c) Pénzügyi és Gazdálkodási Csoport;

d) Önkormányzati Csoport;

e) Szociális és Anyakönyvi Csoport;

f) Műszaki és Beruházási Csoport;

g) Településfejlesztési Csoport;

h) Dóci Kirendeltség.

1.4. A Dóci Kirendeltségen (továbbiakban: Kirendeltség ) az 1 fő adóigazgatási feladatokat ellátó ügyintéző tekintetében a közvetlen szakmai felettes az Adó Csoport csoportvezetője. Az 1 fő pénzügyi és gazdálkodási feladatokat ellátó ügyintéző tekintetében a közvetlen szakmai felettes a Pénzügyi és Gazdálkodási Csoport vezetője.

1.5. Egyéb a Kirendeltségen végzett feladatokkal összefüggésben a Kirendeltség csoportvezetője utasítási joggal rendelkezik az ott dolgozók tekintetében.

1.6. A Kirendeltségen havonta egyszer a Dóc polgármestere havonta egyszer, szerdai napon, illetve szükség szerint tart munkaértekezletet tart a jelen szabályzat IV.7.4. pontjában meghatározottakra is figyelemmel. A munkaértekezleteken, előzetes egyeztetés alapján a jegyző és/vagy az aljegyző részt vesz.

IV.
A Hivatal működési szabályai

1. A munkáltatói jogkörök gyakorlása

1.1. A jegyző gyakorolja a munkáltatói jogokat a dolgozók tekintetében, az 1.3. pontban foglaltakra is figyelemmel.

1.2. A jegyző feletti munkáltatói jogok és részjogosítványok gyakorlása az alábbiak szerint történik: a jegyző tekintetében a kinevezéséhez és felmentéséhez a székhelytelepülés; Sándorfalva polgármestere döntése szükséges, minden egyéb munkáltatói jogot is kizárólag Sándorfalva polgármestere gyakorol felette.

1.3. A csoportvezető a közvetlen alárendeltségében dolgozók tekintetében a jegyző tájékoztatásával gyakorolja az alábbi munkáltatói jogokat:

a) a teljesítménykövetelmények meghatározása és a teljesítményértékelés előkészítése;

b) a szabadság kiadása, engedélyezése;

c) a magán- és hivatalos ügyben történő eltávozás, valamint a hivatalos kiküldetés engedélyezése, kivéve a saját gépjárművel történő hivatalos kiküldetést;

d) javaslattétel a munkaköri leírás tartalmának meghatározására;

e) a napi, valamint azon feladatok meghatározása és elrendelése, amelyek az érintett dolgozó munkaköri leírásában tételesen nem szerepelnek, de a munkakör rendeltetéséből megállapíthatóan munkakörébe tartoznak vagy szükséghelyzetből adódnak.

2. A Hivatal ügyfélfogadási és munkarendje

2.1. Általános szabályok:

a) az országgyűlési képviselőt, a Képviselő-testületek tagjait, a bizottságok és a munkacsoportok tagjait a Hivatalban, illetve a Hivatal kirendeltségén munkaidőben soron kívül kell fogadni, azzal, hogy az erre irányuló igényeket a tárgy megjelölésével a jegyző felé kell benyújtani, aki kijelöli az eljáró ügyintézőt vagy vezetőt;

b) az ügyfélfogadás rendjéről és annak változásáról a lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni kell;

c) a Hivatal szervezeti egységeinek szakmai vezetői kötelesek gondoskodni arról, hogy az ügyfélfogadás a munkaértekezletek és továbbképzések alatt is biztosított legyen.

2.2. A Hivatalban a heti munkaidő 40 óra, a munkaközi szünetet a közszolgálati szabályzatban, valamint egyéb jogszabályban meghatározott módon kell biztosítani.

2.3. A Hivatal általános munkarendje munkanapokon:

Hétfő: 07.30-16.00 óra

Kedd: 07.30-16.00 óra

Szerda: 07.30-17.00 óra

Csütörtök: 07.30-16.00 óra

Péntek: 07.30-12.30 óra

2.4. A Hivatal általános ügyfélfogadási rendje munkanapokon:

Hétfő: 08:00-12:00 óra

Kedd: 08:00-12:00 óra

Szerda: 13:00-17:00 óra

Csütörtök: 08:00-12:00 óra

Péntek: nincs ügyfélfogadás

2.5. Az ügyfélfogadás rendjét a Hivatal és a Hivatal kirendeltségének bejáratainál jól látható módon ki kell függeszteni.

2.6. A Dóci Kirendeltség

munka- és ügyfélfogadási rendje megegyezik a 2.3.-2.4. pontokban meghatározottakkal, az alábbi eltéréssel:

a) általános ügyfélfogadási rend:

Hétfő: 08:00-12:00 óra
Kedd: 08:00-12:00 óra
Szerda: 09:00-12:00, 13.00-17.00 óra
Csütörtök: 08:00-12:00 óra
Péntek: nincs ügyfélfogadás;
b) a jegyző, illetve az általa megbízott személy hetente egy alkalommal, a szerdai nap délelőtti ügyfélfogadási idejében, legalább 2 (kettő) órás időtartamban ügyfélfogadást tart.
2.7. Egyedi méltánylást érdemlő indokok alapján a jegyző az általános munkarendtől eltérő munkarendet engedélyezhet egyes dolgozók számára, melyről a munkaügyi referens nyilvántartást vezet.
2.8. A jegyző írásban felhatalmazhatja a csoportvezetőt arra, hogy az alárendeltségébe tartozó egyes dolgozók számára egyedi munkarendet engedélyezzen, melyről a csoportvezetőnek minden esetben – nyilvántartásba vétel céljából – tájékoztatnia kell a munkaügyi referenst.
2.9. A 2.3. pontban meghatározott munkarendhez képest Sándorfalva polgármestere, Sándorfalva Városi Önkormányzat alpolgármestere (a továbbiakban: Sándorfalva alpolgármestere), jegyző, aljegyző (a továbbiakban együtt: vezető beosztásúak) feladatát a 2.2. pontban meghatározott munkaidő-beosztáshoz képest kötetlen munkarendben végzi, jelenléti ívet nem vezetnek.
2.10. A vezető beosztásúak heti munkaideje az ügyfélfogadásuk rendjéhez, a képviselő-testületi ülésekhez, a tárgyalásokhoz, egyéb önkormányzati rendezvényekhez igazodik.
2.11. A jegyző, indokolt esetben - a polgármesterekkel történő egyeztetést követően – jegyzői utasításban elrendelheti a távmunka végzését.

3. A szabadság igénybevételének rendje

3.1. A szabadságot a Hivatal működőképességének figyelembevételével kell kiadni.

3.2. A jogszabályban meghatározott éves szabadságolási terv elkészítéséről és annak a munkaügyi referens részére történő eljuttatásáról, továbbá a szabadság-nyilvántartás vezetéséről a csoportvezetők gondoskodnak.

4. Bélyegzőhasználat szabályai

4.1. A Hivatal szervezeti egységei csak a hivatalos feliratú és formájú bélyegzőket használhatják, a kiadmányozáshoz Magyarország címerével ellátott bélyegzőt kell használni.

4.2. Azokról a bélyegzőkről, amelyeken Magyarország címere található (hivatalos bélyegző), vagy amelyekre nézve azt elrendelték, nyilvántartást kell vezetni.

4.2.1. A nyilvántartás vezetéséről az Önkormányzati Csoport erre kijelölt ügyintézője gondoskodik.

4.2.2. Hivatalos bélyegzőt csak a legszükségesebb számban szabad forgalomban tartani.

4.2.3. A nyilvántartásnak a következőket kell tartalmaznia:

a) sorszámot;

b) a bélyegző lenyomatát;

c) a bélyegző kiadásának napját;

d) a bélyegzőt használó szervezeti egység nevét, a használatra jogosult dolgozó nevét és az átvételt igazoló aláírását.

4.4. A megszűnt szervezeti egység bélyegzőit és az avult bélyegzőket a külön jogszabályban meghatározottak szerint kell kezelni, nyilvántartani és megsemmisíteni.

4.5. Az átvett bélyegzőt úgy kell tárolni, hogy ahhoz illetéktelen személy ne férhessen hozzá.

4.5.1. Az átvevő a bélyegző megőrzéséért fegyelmi felelősséggel tartozik, a bélyegző csak hivatali munkával kapcsolatban használható.

4.5.2. Más köztisztviselő részére bélyegző csak az Önkormányzati Csoport általi előzetes átírás után adható ki.

4.5.3. A közszolgálati jogviszony megszűnése esetén a bélyegzőt az Önkormányzati Csoport részére át kell adni, a nyilvántartáson történő átvezetés céljából.

4.6. A bélyegzőhasználattal kapcsolatos szabályok megtartásáról és ellenőrzéséről a jegyző gondoskodik.

4.7. A bélyegző elvesztéséről, eltűnéséről, a bélyegző felkutatására tett intézkedésről a jegyzőt soron kívül írásban tájékoztatni kell.

5. Kiadmányozás rendje

5.1. Sándorfalva polgármestere és Dóc polgármestere az Mötv. 67. § c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a kiadmányozás rendjét külön szabályzatban határozza meg.

5.2. A jegyző az Mötv. 81. § (3) bekezdés j) pontjában kapott felhatalmazás alapján a kiadmányozás rendjét az 5.1. pontban meghatározott külön szabályzatban határozza meg.

6. Vagyonkezelés rendje

6.1. A vagyonnal való gazdálkodás vonatkozásában az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás és rendelkezés szabályairól szóló hatályos önkormányzati rendeletben (továbbiakban: vagyonrendelet) foglaltak szerint kell eljárni.

6.2. A Hivatal vagyon feletti rendelkezés jogát a vagyonrendelet és Sándorfalva Városi Önkormányzat hatályos költségvetési rendelete határozza meg.

7. A szervezeti egységek közötti kapcsolattartás

7.1. A hivatali munka hatékonyságának növelése, a feladatok meghatározása, megosztása, teljesítésük ellenőrzése vezetői értekezleteken, valamint hivatali és szervezeti egység szintű munkaértekezleteken történik.

7.2. Sándorfalva polgármestere hetente önkormányzati vezetői és hivatali csoportvezetői értekezletet tart.

7.2.1. Az önkormányzati vezetői értekezlet résztvevői:

a) Sándorfalva polgármestere;

b) Sándorfalva alpolgármestere;

c) az önkormányzati intézmények, gazdasági társaságok vezetői;

d) Sándorfalván működő oktatási intézmény vezetője;

e) Hivatal részéről; a jegyző, a pénzügyi és gazdálkodási csoportvezető, önkormányzati csoportvezető, és amely szervezeti egység vezetőjének részvételét Sándorfalva polgármestere indokoltnak tartja.

7.2.2. A csoportvezetői értekezlet résztvevői:

a) Sándorfalva polgármestere;

b) Sándorfalva alpolgármestere;

c) jegyző;

d) aljegyző;

e) minden szervezeti egység csoportvezetője;

f) továbbá akinek részvételét Sándorfalva polgármestere indokoltnak tartja.

7.2.3. Az értekezletek, ülések célja az aktuális feladatok egyeztetése, információátadás az egyes területek vezetői között, a felmerülő önkormányzati ügyekkel kapcsolatos döntések meghozatala, állásfoglalások kialakítása, a meghozott döntések folyamatos nyomon követése.

7.3. A jegyző kéthetente vagy szükség szerinti gyakorisággal csoportvezetői megbeszélést tart a Hivatal szervezeti egységeinek szakmai vezetőivel.

7.4. A vezetői megbeszélés témái különösen:

a) az időszerű feladatok meghatározása;

b) a Hivatal egységes koncepciójának kialakítása általános és konkrét feladatokban;

c) új feladatok indítása;

d) az elvégzett feladatok végrehajtásnak áttekintése, értékelése;

e) a munkavégzés koordinálása, munkamegosztás egyeztetése a szakterületek között;

f) a testületi döntések értelmezése;

g) a döntésekből következő prioritások meghatározása;

h) a döntések előkészítése;

i) vitás kérdésekben egységes állásfoglalás kialakítása;

j) a feladat végrehajtás feltételeinek biztosítása;

k) a munkamódszer, munkastílus fejlesztése;

l) a konfliktusok vezetői szintű feloldása.

7.5. Sándorfalva polgármestere és a jegyző negyed évente hivatali munkaértekezletet tart.

7.5.1. A hivatali munkaértekezleten a Hivatal teljes személyi állománya részt vesz, továbbá meghívást kap Dóc polgármestere.

7.5.2. A hivatali munkaértekezleten a polgármester – esetenként az alpolgármester és a jegyző – bemutatja az elmúlt időszakban érkezett új dolgozókat, értékeli a kitűzött szervezeti célok elmúlt időszakban történt teljesülését, meghatározza a következő időszak fő célkitűzéseit, követelményeit, továbbá a jegyző a Hivatal egészét érintő kérdésekben tájékoztatást ad.

7.6. A csoportvezetők az aktuális feladatokról – szükség szerinti gyakorisággal – szervezeti szintű munkaértekezleteken tájékoztatják az adott szervezeti egységhez tartozó dolgozókat.

7.7. Szervezeti kapcsolatok és koordináció esetében a csoportvezetők, valamint a hivatali ügyintézők a Hivatal önkormányzati és államigazgatási feladatainak ellátásával kapcsolatos, szokásos munkafolyamatokban közvetlenül működnek együtt.

7.8. A 7.7. pontban említett kapcsolatok zavara, vagy az ettől eltérő munkakapcsolatok esetén:

végzi el a szükséges és indokolt koordinációt.

a) szervezeti egységen belül a csoportvezető;

b) szervezeti egységek között a csoportvezetők, megegyezésük hiányában a jegyző;

c) végső esetben a jegyző

8. Utasítás és ellenőrzési jogok gyakorlása, beszámoltatás

8.1. A csoportok vezetői tevékenységi körükben utasítási és ellenőrzési jogot gyakorolnak a szervezetileg közvetlenül hozzájuk tartozó munkatársak felett, beszámoltatják őket munkájukról.

8.2. Az átruházott hatáskörben, kiadmányozási jogkörben ellátott feladat gyakorlásához a hatáskör (kiadmányozás) jogszabályi címzettje utasítást adhat, vagy azt visszavonhatja.

8.3. Az utasítás szóbeli vagy írásbeli (ideértve az elektronikus úton megküldött utasítást is).

8.4. A dolgozó az utasítás végrehajtását írásban megtagadhatja, ha annak teljesítése

a) az életét, egészségét vagy testi épségét, közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné, vagy

b) jogszabályba, a munkáltató által kiadott normatív utasításba ütközne.

8.5. A dolgozó köteles felettese utasításának végrehajtását megtagadni, ha annak teljesítésével:

a) bűncselekményt, illetve szabálysértést valósítana meg;

b) más személy életét, testi épségét vagy egészségét, illetőleg a környezetét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.

8.6. A dolgozó köteles az utasítást adó figyelmét felhívni, és egyben kérheti az utasítás írásba foglalását, ha az, vagy annak végrehajtása jogszabályba vagy a munkáltató által kiadott normatív utasításba ütközne, vagy teljesítése kárt idézhet elő és a dolgozó a következményekkel számolhat, vagy az utasítás az érintettek jogos érdekeit sérti.

8.7. Az utasítást adó felettes az utasítás írásba foglalását nem tagadhatja meg. A dolgozót az írásba foglalásra irányuló kérelme miatt hátrány nem érheti.

8.8. Ha az utasítást adó a dolgozónak nem közvetlen felettese, akkor a közvetlen felettes útján kell az írásba foglalást kérni.

8.9. Ellenőrzést a polgármesterek megbízásából vagy saját hatáskörben a jegyző vagy a jegyző által írásban megbízott dolgozók végezhetnek.

8.10. A dolgozót beszámolási kötelezettség terheli,

a) ha a feladat végrehajtásának színvonala, eredményessége, határideje veszélybe kerül;

b) ha a feladat végrehajtása más feladat sorrend szerinti megkezdését vagy programszerű végrehajtását veszélyezteti;

c) az átruházott hatáskörben, illetve kiadmányozási jogkörben ellátott feladatokról az átruházó (kiadmányozó) által meghatározott rendben;

d) jogszabályi kötelezés alapján.

9. Ügyintézési határidők

9.1. Hatósági eljárás lefolytatását igénylő kérelmek esetén az ügyeket a jogszabályokban meghatározott módon és a jogszabályokban meghatározott határidők figyelembevételével kell lezárni.

9.2. A 9.1. pontban meghatározottakon kívüli egyéb ügyekben érkezett írásbeli megkeresésekre (ideértve az elektronikus úton vagy faxon megküldött megkereséseket is) minél előbb, de legkésőbb 30 napon belül írásbeli (postai, fax vagy elektronikus úton megküldött) választ kell küldeni.

9.3. Telefonon érkező megkeresésekre a telefonáló kérésének megfelelően telefonon vagy a fentiek szerint írásban kell a választ megadni.

10. A hivatali út

10.1. A dolgozók kötelessége, hogy a munkavégzés körülményeiről, a feladatok végrehajtásáról, annak zavarairól, vezetői beavatkozást igénylő eseményekről haladéktalanul és teljes részletességgel tájékoztassák az adott szervezet szerinti közvetlen vezetést ellátó vezetőt, és a döntéshez szükséges tájékoztatást, jelentést megadják, a felmerülő, döntést igénylő kérdést feltegyék.

10.2. A csoportvezető intézkedik az adott probléma megoldása iránt.

10.3. Amennyiben magasabb szintű döntés vagy több szervezeti egységet érintő intézkedés szükséges, akkor a csoportvezető értesíti a jegyzőt.

10.4. A jegyző intézkedik a felmerült probléma megoldása iránt, egyben tájékoztatja a polgármestert is.

10.5. Önkormányzati, képviselő – testületi hatásköri döntést igénylő kérdésben egyeztetni kell a polgármesterrel, majd emlékeztető vagy feljegyzés formájában tájékoztatni a vezetőket a további intézkedésekről, teendőkről.

10.6. A döntések végrehajtásáról a csoportvezetők gondoskodnak.

10.7. Másik szervezeti egység vezetőjének kérésére a dolgozók kötelesek a tevékenységi körükbe tartozó tájékoztatást megadni, és erről a közvetlen hivatali felettesnek soron kívül beszámolni.

10.8. Képviselői megkeresés esetén a jegyző által az adott kérés teljesítésére kijelölt dolgozó vagy vezető önkormányzati ügyben köteles az önkormányzati képviselőnek a jegyzőn keresztül a képviselői munkához szükséges és igényelt tájékoztatást – a jogszabályban meghatározott kivétellel – megadni. A polgármester erről a jegyzőn keresztül tájékoztatást kap.

10.9. A jegyző hatáskörébe tartozó közigazgatási hatósági ügyekben a képviselőnek tájékoztatás nem adható, kivéve, ha az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) alapján a képviselő arra jogosult.

10.10. A hivatali felettesek utasításokat csak a vezetésük alá tartozó szervezeti egység dolgozói részére adhatnak, más szervezeti egység dolgozója felé csak az érintett egység vezetője útján intézkedhet.

10.13. A hivatali út szabályozása nem érinti a bejelentési kötelezettségre vonatkozó jogszabályi előírásokat.

11. A helyettesítés és a munkakör átadás-átvétel rendje

11.1. A helyettesítés és a munkakör átadás-átvétel szabályozásának célja a feladatok ellátásának, valamint az irányító tevékenység folyamatosságának biztosítása.

11.2. Helyettesítésre a dolgozó tartós távolléte esetén (pl.: betegség vagy a helyettesítésre okot adó munkakör nincs betöltve) kerül sor.

11.3. Az állandó helyettesítés rendje a következő:

látja el.

a) a jegyző helyettesítését az aljegyző;

b) a csoportvezetők helyettesítését a jegyző által megbízott köztisztviselő;

c) egyéb dolgozó helyettesítését a jegyző által kijelölt személy

11.4. A helyettesítés rendjét a munkaköri leírásban rögzíteni kell.

11.5. A helyettesítést ellátó személy a helyettesítést követően minden lényeges eseményről, a munkavégzés körülményeiről részletesen tájékoztatni köteles a helyettesített személyt és az adott szervezeti egység szerinti közvetlen hivatali felettest.

11.6. A helyettesítést ellátó személyt a helyettesítés során hozott intézkedésért, végzett tevékenységért ugyanaz a felelősség terheli, mint a helyettesített személyt terhelné.

11.7. A dolgozó és helyettesének a munkahelyről egyidőben való tartós távolléte nem engedélyezhető.

11.8. Munkakör átadás-átvételére a közvetlen hivatali felettes által meghatározott körben és személyi változás, valamint tartós távollét – betegség, kiküldetés, stb. – esetén kerül sor.

11.9. A munkakört az új dolgozónak vagy ennek hiányában a közvetlen hivatali felettesnek kell átadni.

11.10. A munkakör átadás-átvételéről jegyzőkönyvet kell felvenni, melynek tartalmaznia kell:

a) a folyamatban lévő feladatok felsorolását és azok végrehajtására vonatkozó adatokat, az elért eredményeket, a mutatkozó hiányosságokat;

b) a folyamatban lévő ügyek iratait, az ügyintézés állásának és a tett intézkedéseknek a megjelölését;

c) az átadásra került iratok jegyzékét;

d) a munkakör ellátása során használt eszközöket, segédleteket, szakkönyveket, stb. megjelölve azok használhatósági állapotát is;

e) a szobaleltárban lévő eszközök meglévőségét;

f) az eszközökben tapasztalt hiányt, illetve a hiányért való felelősség megállapítását;

g) minden olyan lényeges tényt vagy körülményt, amely a feladatellátás zavartalan folytatása, vagy az ügyintézési hibákért, mulasztásokért való felelősség megállapítása szempontjából lényeges.

11.11. Az átadónak és átvevőnek a jegyzőkönyv tartalmával, megállapításaival kapcsolatos észrevételeit a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell, melyet aláírásukkal igazolnak.

11.12. A jegyzőkönyvet 5 eredeti példányban, papír alapon kell elkészíteni, melyből 1-1 példány az átadónál, illetve az átvevőnél, 3 példány a munkaügyi referensnél kerül irattározásra.

11.13. A jegyzőkönyvet munkaügyi eljárás részeként kell kezelni.

12. Belső kontrollrendszer

A Hivatal működésének és gazdálkodásának eredményessége érdekében folyamatba épített, előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési rendszert (a továbbiakban: FEUVE) működtet, amelynek keretében:

a) a FEUVE a szervezeten belül a Pénzügyi és gazdálkodási csoport által folytatott pénzügyi irányítási és ellenőrzési rendszer, amely működtetéséért a jegyző a felelős;

b) a FEUVE rendszer tartalmazza mindazon elveket, eljárásokat és belső szabályzatokat, amelyek alapján a Hivatal érvényesíti a feladat ellátását szolgáló előirányzatokkal, létszámmal és a vagyonnal való szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás követelményeit.

13. Belső ellenőrzés

13.1. A Hivatal belső ellenőrzését a képviselő – testület döntése szerinti, és a 3. Függelékben meghatározott külső szerv végzi.

13.2. A Hivatal a belső ellenőrzéssel kapcsolatos feladatok ellátásának keretében gondoskodik különösen:

a) a testületek jóváhagyására előkészíti az önkormányzatok éves ellenőrzési tervét;

b) fogadja, értékeli a belső ellenőrzési jelentéseket, előkészíti a szükséges intézkedéseket;

c) előkészíti a testületi előterjesztést a tárgyévre vonatkozó éves összefoglaló jelentésről.

V. Záró rendelkezések

1.1. A jelen Szervezeti és Működési Szabályzat mellékletei és függelékei az alábbiak:

a) 1. Melléklet: Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Alapító Okirata;

b) 2. Melléklet: A Hivatal szervezeti ábrája;

c) 1. Függelék: A Hivatal Ügyrendje;

d) 2. Függelék: A Hivatal működését szabályozó szabályzatok listája.

1.2. A jelen Szervezeti és Működési Szabályzat (továbbiakban: szabályzat) Sándorfalva Városi Önkormányzat és Dóc Községi Önkormányzat képviselői általi jóváhagyást követően, 2021. január 1... napján lép hatályba.

1.3. A jelen szabályzat hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a Sándorfalvi Közös Önkormányzat Hivatal 2013. április 1. napjától hatályos Szervezeti és Működési Szabályzata.

Sándorfalva, 2021. január ...

Sándorfalva, 2021.január ….

Dóc, 2021.január ...

Gajdosné Pataki Zsuzsanna

Dr. Török Éva

Turda Gábor

polgármester

jegyző

polgármester

(Sándorfalva)

(Dóc)

P. H.

P. H.

P. H.


Mellékletek és függelékek
1.melléklet
Okirat száma: 1/2020/SKÖH
Alapító okirat
módosításokkal egységes szerkezetbe foglalva
Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő – testülete és Dóc Községi Önkormányzat Képviselő – testülete az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 8/A. §-a alapján a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal alapító okiratát a következők szerint adom ki:

1. A költségvetési szerv megnevezése, székhelye, telephelye

1.1. A költségvetési szerv

1.1.1. megnevezése: Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal

1.1.2. rövidített neve: Sándorfalvi KÖH

1.2. A költségvetési szerv idegen nyelvű megnevezése

1.2.1. Angol nyelven: Common Municipial Office of Sandorfalva

1.3. A költségvetési szerv

1.3.1. székhelye:6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.

1.3.2. telephelyei:

telephely megnevezése

telephely címe

1

Dóci Kirendeltség

6766 Dóc, Alkotmány utca 17.

2. A költségvetési szerv alapításával és megszűnésével összefüggő rendelkezések

1.4. A költségvetési szerv alapításának dátuma: 2013. február 1.

1.5. A költségvetési szerv alapításáról rendelkező jogszabály: Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 84. § (1) bekezdése

1.6. A költségvetési szerv jogállását meghatározó jogszabály: Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 84. § (1) bekezdése alapján a közös hivatal ellátja helyi önkormányzatok képviselő testületei az önkormányzat működésével, valamint a polgármester vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatokat.

1.7. A költségvetési szerv alapítására, átalakítására, megszüntetésére jogosult szerv

1.7.1. megnevezése: Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete

1.7.2. székhelye: 6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.

1.7.3. megnevezése: Dóc Községi Önkormányzat Képviselő-testülete

1.7.4. székhelye: 6766 Dóc, Alkotmány u. 17.

1.8. A költségvetési szerv jogelőd költségvetési szervének

megnevezése

székhelye

1

Sándorfalva Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala

6762 Sándorfalva Szabadság tér 1.

3. A költségvetési szerv irányítása, felügyelete

1.9. A költségvetési szerv irányító szervének

1.9.1. megnevezése: Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő - testülete

1.9.2. székhelye:6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.

1.10. A költségvetési szerv fenntartójának

1.10.1. megnevezése: Sándorfalva Városi Önkormányzat

1.10.2. székhelye:6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.

1.10.3. megnevezése: Dóc Községi Önkormányzat

1.10.4. székhelye: 6766 Dóc, Alkotmány u. 17.

4. A költségvetési szerv tevékenysége

1.11. A költségvetési szerv közfeladata: Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 84. § (1) bekezdése alapján a közös hivatal ellátja az önkormányzatok működésével, valamint a polgármester vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatokat. A hivatal közreműködik az önkormányzatok egymás közötti, valamint az állami szervekkel történő együttműködésének összehangolásában.

1.12. A költségvetési szerv főtevékenységének államháztartási szakágazati besorolása:

szakágazat száma

szakágazat megnevezése

1

841105

Helyi önkormányzatok és társulások igazgatási tevékenysége

1.13. A költségvetési szerv alaptevékenysége: A közös hivatal ellátja a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvényben és a vonatkozó egyéb jogszabályokban meghatározott feladatokat Sándorfalva város és Dóc község települések vonatkozásában. A közös hivatal feladatait részletesen a társult települések önkormányzati képviselő – testületei által jóváhagyott a közös hivatal működésére és fenntartására létrejött megállapodás tartalmazza. Dóc településen a közös hivatalnak állandó kirendeltsége működik, Dóci Kirendeltség megnevezéssel.

1.14. Költségvetési szerv alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti megjelölése:

kormányzati funkciószám

kormányzati funkció megnevezése

1

011130

Önkormányzatok és önkormányzati hivatalok jogalkotó és általános igazgatási tevékenysége

2

011140

Országos és helyi nemzetiségi önkormányzatok igazgatási tevékenysége

3

011220

Adó-, vám- és jövedéki igazgatás

4

013350

Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodással kapcsolatos feladatok

5

016010

Országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti képviselőválasztásokhoz kapcsolódó tevékenységek

6

016020

Országos és helyi népszavazással kapcsolatos tevékenységek

7

018030

Támogatási célú finanszírozási műveletek

8

031030

Közterület rendjének fenntartása

9

041231

Rövid időtartamú közfoglalkoztatás

10

041232

Start-munka program – Téli közfoglalkoztatás

11

041233

Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás

12

044310

Építésügy igazgatás

13

066020

Város-, községgazdálkodási egyéb szolgáltatások

14

081030

Sportlétesítmények, edzőtáborok működtetése és fejlesztése

1.15. A költségvetési szerv illetékessége, működési területe: Sándorfalva város és Dóc község

5. A költségvetési szerv szervezete és működése

1.16. A költségvetési szerv vezetőjének megbízási rendje: A jegyző kinevezése a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 82. § és 83. § -sai, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény rendelkezéseinek megfelelően történik. A jegyzőt pályáztatás alapján, határozatlan időre a székhely település polgármestere nevezi ki, és gyakorolja felette a munkáltatói jogokat. „A jegyző kinevezése az Mötv. 82 – 83. § - ai, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény rendelkezéseinek megfelelően történik. A székhely szerinti település polgármester pályázat alapján határozatlan időre nevezik ki a jegyzőt. A jegyző fölött a munkáltatói jogokat Sándorfalva város polgármestere látja el.

1.17. A költségvetési szervnél alkalmazásban álló személyek jogviszonya:

foglalkoztatási jogviszony

jogviszonyt szabályozó jogszabály

1

Közszolgálati jogviszony

2011. évi CXCIX. törvény a közszolgálati tisztviselőkről

2

Munkaviszony

Munka törvénykönyvről szóló 2012. évi I. törvény

3

Megbízási jogviszony

Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény

4

Közfoglalkoztatási jogviszony

A közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CVI. törvény

6. Záró rendelkezés

Jelen alapító okiratot a törzskönyvi nyilvántartásba történő bejegyzés napjától kell alkalmazni, ezzel egyidejűleg a költségvetési szerv 50/2014. (IV.24.) Kt. határozat és 29/2014.(IV.23.) Kt. határozattal 2014. április 24. napján kelt alapító okiratot visszavonom.

2.melléklet

Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal

Szervezeti ábrája

1.függelék: Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Ügyrendje
SÁNDORFALVI KÖZÖS ÖNKORMÁNYZATI HIVATAL
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATÁNAK

1. sz. függeléke

Közös Önkormányzati Hivatal Ügyrendje

verzió: 1.0

Általános rendelkezések:

A Hivatal álláshelyeinek száma a mindenkor hatályos költségvetési rendeletben rögzített, jelenleg 36 fő, (közszolgálati jogviszony, munkaviszony), ebből:

a) 35 fő álláshely teljes munkaidős közszolgálati jogviszonyban,

b) 1 fő álláshely teljes munkaidős munkaviszonyban

ADÓCSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 4 fő adóügyi ügyintéző
3 fő Sándorfalván, 1 fő a Dóci Kirendeltségen történő munkavégzéssel
Általános feladatok
Sándorfalva Város Önkormányzata vonatkozásában a helyi adóztatással kapcsolatos feladatok ellátása a helyi iparűzési adó, a gépjárműadó, az építményadó, a magánszemélyek kommunális adója, az idegenforgalmi adó területén, továbbá a talajterhelési díj és a magánfőzés jövedéki adójával kapcsolatos adóügyi feladatok intézése.
Dóc Község Önkormányzata vonatkozásában a helyi adóztatással kapcsolatos feladatok ellátása a helyi iparűzési adó, a gépjárműadó, a telekadó területén, továbbá a magánfőzés jövedéki adójával kapcsolatos adóügyi feladatok intézése.
Részletes adóigazgatási feladatok
- Adónemenkénti pénzforgalom könyvelése.
- Negyedéves, féléves és év végi zárási kimutatások elkészítése.
- Adószámla-egyenlegértesítők elkészítése.
- Adó-végrehajtási feladatok: végrehajtási cselekmények foganatosítása az adótartozások, a megkeresés alapján végzett adók módjára behajtandó köztartozások és közigazgatási végrehajtás esetében, behajtandó tartozások beszedése, tovább utalása.
- Kintlévőségek átadása az illetékes bírósági végrehajtónak, állami adóhatóságnak.
- Idegen adóbevétel tovább utalása.
- Adózók által benyújtott fizetéskönnyítési, méltányossági kérelmek döntésre történő előkészítése, a jegyzői döntés alapján határozat készítése, a határozatban rögzítettek teljesítésének folyamatos ellenőrzése.
- Minden adónemben a hátralékok beszedése, a feltárt téves befizetések, túlfizetések rendezése.
- Gépjármű forgalomból történő kivonásának kezdeményezése az egy éves adótételt meghaladó gépjárműadó-hátralék esetében.
- Adóigazolás és vagyoni bizonyítvány kiállítása.
- Adó- és értékbizonyítvány elkészítése.
- Nyilvántartások vezetése, ellenőrzési tevékenység ellátása, törzsadattár karbantartás, adatszolgáltatások teljesítése.
- Önkormányzati költségvetési koncepció adófejezetének elkészítésében való közreműködés.
- Önkormányzati adórendeletek szakmai előkészítésében, felülvizsgálatában, módosításában való közreműködés.
- Központi és helyi adójogszabályok változásának folyamatos figyelemmel kísérése, hatályosulásának, érvényesülésének vizsgálata.
Helyettesítés rendje: A köztisztviselők helyettesítésének rendjét a munkaköri leírás tartalmazza.
IGAZGATÁSI ÉS HATÓSÁGI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 4 fő, 1 fő aljegyző irányításával, ebből:
2 fő igazgatási ügyintéző,
2 fő közterület-felügyelő
Általános feladatok
Sándorfalva Város és Dóc község vonatkozásában az általános igazgatási, a kereskedelmi, birtokháborítási, telepengedélyezési, termőföld adásvételi és haszonbérleti szerződések közzétételével, kintlévőségek behajtásával kapcsolatos igazgatási feladatok ellátása.
Sándorfalva területén a közterületek rendjének és tisztaságának védelme, valamint annak rendjét megbontó jogsértések hatékony megelőzése, szankcionálása, továbbá az önkormányzati vagyon védelme. Növényvédelemmel, fakivágással, állattartással kapcsolatos ügyintézés.
Részletes közigazgatási és hatósági feladatok
Általános igazgatás területén:
- Hatósági ügyintézés ellátása kereskedelmi igazgatási ügyekben (működési engedély, magánszálláshely nyilvántartásba vétele).
- Önkormányzati rendelet alapján a közösségi együttélés alapvető szabályait megszegőkkel szembeni feljelentés alapján történő hatósági ügyintézés.
- Birtokháborítási és egyéb általános igazgatás tárgykörébe tartozó államigazgatási ügyekben hatósági ügyintézés ellátása (eljárási cselekmények kezdeményezése, bizonyítási eljárás lefolytatása, az ügy érdemi döntéshozatalra való előkészítése).
- Közterület-felügyelettel való kapcsolattartás, közterület-használati iratminták naprakészen tartása, jogi segítségnyújtás.
- Termőföld-adásvételi, illetve -haszonbérleti szerződések hirdetményi úton történő közzétételével kapcsolatos feladatok.
- Polgári jogi jogügyletekből származó önkormányzati kintlévőségek behajtásával kapcsolatos ügyintézői feladatok.
- Vételre felajánlott, illetőleg az önkormányzat részéről eladásra kerülő önkormányzati ingatlanok elidegenítésével kapcsolatos feladatok.
- Telepengedélyezési eljárás és telep létesítésével kapcsolatos feladatok (engedélyezés, igazolás kiadás, nyilvántartás vezetés, stb.).
- Jegyzői igazolás (hatósági bizonyítvány) kiállítása a 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjármű és autóbusz forgalomba helyezéséhez és átírásához.
- Bérlakások szerződéseinek elkészítése.
- Fizetési könnyítés iránti kérelmek egyeztetése jegyzővel/aljegyzővel.
- Az Önkormányzati Hivatal más szakterületein dolgozó ügyintézők, vezetők munkájának segítése tanácsadással jogértelmezési kérdésekben, jogi megítélés alá eső ügyekben.
- Önkormányzati szerződések jogi előkészítésében és elkészítésében, módosításában való közreműködés.
- Önkormányzati képviselő-testületi anyagok, előterjesztések előkészítése, elkészítése Helyi önkormányzati rendeletek felülvizsgálata, módosítása, egységes szerkezetbe foglalása.
- Sándorfalva Város Képviselő-testületének Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottsága mellett a jegyzőkönyvvezetői, titkári feladatok ellátása.
Közterület-felügyelet területén:
- Közterület-foglalási ügyek intézése, döntések előkészítése, kiadott engedélyekben foglaltak betartásának, a közterületek jogszerű használatának, a közterületen folytatott engedélyhez, illetve útkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenység szabályszerűségének ellenőrzése.
- Jogtalan közterület foglalókkal szembeni eljárás, a hatáskörrel rendelkező szervnél eljárás kezdeményezés.
- A közterület rendjére és tisztaságára vonatkozó jogszabály által tiltott tevékenység megelőzése, megakadályozása, megszakítása.
- A közterület, az épített és a természeti környezet védelmében való közreműködés.
- Köztisztaságra vonatkozó jogszabályok végrehajtásának ellenőrzésében való közreműködés.
- Közútkezelői- és tulajdonosi hozzájárulásokhoz kötött tevékenységek szabályszerűségének ellenőrzése.
- Növényvédelmi tevékenységre vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzése, növényvédelmi bírság kiszabása.
- Helyi védettségű természeti területen vagy annak meghatározott részén korlátozhatja, illetőleg megtilthatja a közlekedést és a tartózkodást, ha a védelem érdeke szükségessé teszi. A természeti terület károsítása, veszélyeztetése vagy jogellenes zavarása esetén köteles az ilyen magatartás tanúsítójával szemben eljárást kezdeményezni.
- Ellenőrzi az avar és a kerti hulladékok égetésére vonatkozó levegővédelmi előírások betartását.
- Közreműködik a környezeti hatásvizsgálat elvégzéséhez kötött tevékenységgel kapcsolatos hatósági eljárásban a helyi környezet-és természetvédelmi szakkérdésekre kiterjedően.
- Fakivágási engedélyekkel kapcsolatos döntések, ellenőrzések.
- Közérdekű védekezés elrendelésében való közreműködés.
- Földhivatal értesítése hasznosítási kötelezettség megsértéséről.
- Közreműködik állategészségügyi és ebrendészeti feladatok ellátásában.
- Ellenőrzi az állattartási rendeletben foglaltak betartását, szabálytalanság észlelése esetén értesíti az eljárásra jogosult hatóságot.
- Ellátja az ebrendészeti összeírási és az ezzel összefüggő feladatokat.
- A helyszíni bejárások során az utakra, járdákra benyúló növények, parlagfűvel, gazzal szennyezett ingatlanok, csapadékvíz elvezető árkok, közterületen parkoló járművek, mezőgazdasági eszközök, járdák síkosság-mentésítésének, házszámozás, zaj- és füstszennyezések, köztisztasági előírások betartásának, vándorméhészeket a kitelepítés helyszínén való ellenőrzése.
- Helyszíni bejárás alkalmával víz- gáz- illetőleg elektromos hálózatban észlelt meghibásodásokat jelenti a szolgáltató felé.
- Észlelt útburkolati hibák jelzése a SÖV NKft-nek.
- Közrend, közbiztonság, önkormányzati vagyon védelmében, önkormányzati rendezvények lebonyolításában, szükség esetén a piac rendjének biztosításában való közreműködés.
- Hivatali gépjármű rendszeres vezetéséhez kapcsolódó feladatok.
- Levett vérminták vérvételi helyről a laborba történő szállítása.
- Sándorfalva Város és Dóc Község Önkormányzata közbiztonsági referensi feladatainak ellátása.
- Sándorfalva tekintetében a katasztrófa-elhárítási terv, vízkárelhárítási, polgári védelmi és egyéb, tárgykörbe tartozó szabályzatok és tervek elkészítése/elkészíttetése, felülvizsgálata.
- A közösségi együttélés szabályairól szóló önkormányzati rendelet alapján az eljárás lefolytatásában való közreműködés.
- Közterület-használati engedélyek nyilvántartása.
Helyettesítés rendje: Az általános igazgatási ügyintézők egymást helyettesítik. A közterület-felügyelők egymást helyettesítik.
ÖNKORMÁNYZATI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 4 fő
1 fő iktató
1 fő kommunikációs és koordinációs referens
1 fő munkaügyi és önkormányzati ügyintéző
1 fő titkársági ügyintéző
Általános feladatok
Ügyvitellel kapcsolatos iratkezelési feladatok.
Kommunikációs és koordinációs feladatok ellátása.
A képviselő-testületi ülések előkészítése, képviselő-testületi jegyzőkönyvek elkészítése.
Az önkormányzat társulási és azok bizottsági ülései anyagának elkészítése.
A Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal köztisztviselőinek, munkavállalóinak, Sándorfalva Városi Önkormányzat és társulásai munkavállalóinak foglalkoztatásával kapcsolatos munkaügyi feladatok ellátása.
Titkársági feladatok ellátása, a jegyző kapcsolattartásának elősegítése.
Részletes önkormányzati feladatok
Iktatással, iratkezeléssel kapcsolatos feladatok vonatkozásában:
- ASP Iratkezelő Szakrendszer használatával Sándorfalva város és szükség esetén Dóc község vonatkozásában a hivatalba érkező, illetőleg ott keletkező papír alapú és elektronikusiratok iktatása.
- Irattárba helyezett iratok selejtezésre történő előkészítése, iratok levéltár részére, illetőleg megsemmisítésre történő átadása.
- Ügyirat- és hatósági ügyiratforgalmi statisztikák készítése.
- Határidőbe helyezett iratok esetén a határidők figyelése.
- Hivatal részére érkezett postai küldemények postahivatalból történő elhozatala, felbontása, szignózásra átadása a jegyzőnek.
- Postai feladásra átadott küldemények postakönyvbe történő bevezetése, ragszámozása, postahivatalba továbbítása. A visszaérkezett tértivevények leadása az érintett ügyintézőknek.
- Postai díjelőleg nyilvántartás vezetése.
- Helyi kézbesítésű levelek átadása az ezen feladatot ellátó foglalkoztatott(ak)nak.
- Ügyintézők által leadott iratok irattárba helyezése.
- Ellátja az ügyintézők által irattárból visszakért ügyiratok kölcsönzésre kiadását, visszavételét.
Hivatali kommunikációs feladatok vonatkozásában:
- Polgármesteri lakossági fórumok szervezése.
- Városi, állami ünnepségeken, rendezvényeken a polgármesteri részvétel koordinálása.
- Polgármester különböző országos, megyei szervekkel, állami-, társadalmi-, gazdasági szervekkel, egyházak helyi képviselőivel, helyi intézményekkel, civil szervezetekkel való kapcsolattartás.
- Az önkormányzatról a médiában megjelent hírek, cikkek, híradások figyelemmel kísérése, Sándorfalva városát érintő anyagok archiválása.
- Sajtótájékoztatók megszervezése, írott és elektronikus médiával való kapcsolattartás.
- Sándorfalvi Kisbíróban megjelenő hirdetések megrendelésével, felvételével kapcsolatos feladatok.
- Önkormányzat nemzetközi kapcsolataival összefüggő feladatokban való közreműködés.
- Önkormányzat/Önkormányzati Hivatal kommunikációs stratégiájának kidolgozásában való közreműködés.
- Lakosság és meghatározott célcsoportok irányában arculatkialakítás, PR tevékenység koordinálása.
- Hivatal irodaszer készletével, reprezentációs anyagok és kellékek megrendelésével kapcsolatos készlet-gazdálkodási feladatok.
- Irodavezetői, intézményvezetői megbeszélések emlékeztetőinek írásbeli rögzítése.
- Polgármesteri e-mail címre érkező elektronikus levelek kezelése.
- Polgármesteri aláírást igénylő iratok kezelése.
- Méhtartás és vándoroltatás nyilvántartásának vezetése. Méhész ügyfelek fogadása, tájékoztatása permetezés, szúnyogirtás esetén.
- Az önkormányzattal összefüggő és a település honlapján megjelenő információk koordinálása.
Képviselő-testületi ülésekhez kapcsolódó feladatok vonatkozásában:
- Képviselő-testületi ülések meghívóinak elkészítése, előterjesztések interneten történő hozzáférhetővé tétele, munkatervben megjelölt napirendi pontok előadóinak írásbeli tájékoztatása a napirendi pontról, az írásos előterjesztés megküldésének határidejéről.
- Végleges meghívók bizottsági titkárok részére történő eljuttatása. KT-admin felületre, honlapra meghívók, előterjesztések feltöltése, vezetők és képviselők részére testületi anyag nyomtatása, elküldése.
- Képviselő-testületi ülések hanganyagának rögzítése, megfelelő tárolása, archiválása.
- Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyveinek elkészítése, jegyzőkönyvi kivonatok elkészítése, illetékes ügyintézőhöz, szervhez történő továbbítása.
- Képviselő-testület normatív határozatai naprakész nyilvántartása, honlapra történő feltöltése.
- Önkormányzati rendeletek honlapra és Nemzeti Jogszabálytárba való feltöltése.
- Képviselő-testületi ülésekről, bizottsági ülésekről készült jegyzőkönyvek Nemzeti Jogszabálytáron keresztül az illetékes Kormányhivatal felé történő felterjesztése.
- Nyílt testületi ülések jegyzőkönyveinek könyvtárban való elhelyezése.
Munkaügyi ügyintézéssel kapcsolatos feladatok vonatkozásában:
- A hivatalnál és az önkormányzatnál, az önkormányzat társulásainál foglalkoztatottak munkaerő felvétellel, kilépéssel kapcsolatos munkaügyi iratainak elkészítése, Magyar Államkincstár illetékes Igazgatóságához történő továbbítása.
- Foglalkozás-egészségügyi vizsgálat szervezése.
- Munkavédelmi- és tűzvédelmi oktatások lebonyolítása, koordinálása.
- Pályáztatott állások megjelentetése a Nemzeti Közigazgatási Intézet által működtetett honlapon, valamint a vonatkozó közlönyben.
- Köztisztviselői átsorolások, jubileumi jutalomra, törzsgárda jutalomra való jogosultságok aláírásra elkészítése.
- Cafetéria juttatással kapcsolatos ügyintézési feladatok.
- Bérjellegű nem rendszeres kifizetések, helyi kifizetésű juttatások rögzítése, számfejtése, kifizetésre történő átadása.
- Külsős személyeknek a helyi kifizetésekről évente egy alkalommal, jogszabály által előírt határidőben adóigazolás megküldése. SZJA megállapításhoz kapcsolódó hivatali feladatok.
- A költségvetés személyi bérköltség tervezéséhez adatszolgáltatás.
- Jelenléti ívek elkészítése és kezelése.
- Önkormányzati Hivatalnál foglalkoztatottak személyi anyagának naprakészen tartása.
- Éves szabadságok megállapítása, köztisztviselők éves szabadság ütemtervének elkészítése, szabadság, betegség miatti távollétek rögzítése.
- Teljesítménykövetelmények, teljesítmény-értékelések, minősítések elkészítése.
- Munkaköri leírások, tájékoztatók elkészítése, szükség szerinti aktualizálása.
- Köztisztviselők közigazgatási szak- és alapvizsga, ügykezelői vizsga letételének koordinálása.
- Köztisztviselők kötelező továbbképzéseivel kapcsolatos feladatok, adatszolgáltatások, normatíva fizetések ellátása.
- Tanulmányi szerződések elkészítése, abból eredő kötelezettségek figyelemmel kísérése.
- Vagyonnyilatkozat-tétellel kapcsolatos teendők ellátása.
- Esélyegyenlőségi referensi feladatok ellátása. Helyi Esélyegyenlőségi Tervek elkészítésében való közreműködés. Sándorfalva város és Dóc község esélyegyenlőségi programjának elkészítése, végrehajtásában való közreműködés.
- Munkaügyi témájú képviselő-testületi előterjesztések elkészítése.
- TARTINFO-rendszerben adatrögzítési, adatmódosítási, törlési feladatok.
Önkormányzat társulásokhoz, azok bizottságaihoz kapcsolódó feladatok vonatkozásában:
- Az önkormányzati társulás ülések meghívójának elkészítése, költségvetést nem érintő előterjesztéseinek elkészítése, az ülések jegyzőkönyveinek elkészítése, jegyzőkönyvi kivonatok érintett tagönkormányzat(ok) részére történő megküldése. Társulások határozatainak nyilvántartása.
- Társulási és a társulások bizottsági üléseiről készült jegyzőkönyvek Nemzeti Jogszabálytáron keresztül az illetékes Kormányhivatal felé történő felterjesztése.
- Ellátja az önkormányzat és a hivatal papír alapú és elektronikusan tárolt, hatályos szabályzatainak aktualizálását, a módosítások átvezetését, rendszerezését.
Titkársági feladatok vonatkozásában:
- Aktuális mobilszolgáltatóval való kapcsolattartás, önkormányzati telefonos flottába tartozó ügyfelek mobiltelefon szolgáltatással kapcsolatos ügyeinek bonyolítása.
- Jegyzői ügyfélfogadással, levelezéssel kapcsolatos teendők.
- Jegyzői e-mail címre érkező elektronikus levelek kezelése.
- Jegyzői aláírást igénylő iratok kezelése.
- Jegyzői utasítások és intézkedések nyilvántartása.
Helyettesítés rendje: A titkársági ügyintéző és a kommunikációs és koordinációs referens egymást helyettesíti. Az iktatást ellátó köztisztviselő és a titkársági ügyintéző helyettesíti egymást az iktatás vonatkozásában. A munkaügyi és önkormányzati ügyintéző helyettesíti a titkársági ügyintézőt. A munkaügyi és önkormányzati ügyintéző helyettesítésének rendjét eseti jelleggel a jegyző határozza meg.
PÉNZÜGYI ÉS GAZDÁLKODÁSI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 8(1 fő gazdálkodási csoportvezető, 7 fő gazdálkodási ügyintéző)
7 fő Sándorfalván, 1 fő a Dóci Kirendeltségen történő munkavégzéssel
Általános feladatok
Az önkormányzat pénzügyi-gazdálkodási területével kapcsolatos feladatok ellátása, irányítása. Sándorfalva Város és Dóc Község Önkormányzatának az önkormányzati tervezéssel, előirányzat felhasználással, előirányzat módosítással, a vagyonüzemeltetéssel, ‑fenntartással, -működtetéssel, beruházással, a vagyonhasználattal, ‑hasznosítással, a készpénzkezeléssel, a könyvvezetéssel és a beszámolási kötelezettséggel, adatszolgáltatással kapcsolatos gazdasági területre kiterjedő feladatainak ellátása, projektekben való közreműködés.
Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal, Dóc Nyilvános Községi Könyvtár, Sándorfalvi Pipacs Óvoda Sándorfalvi Művelődési Ház és Könyvtár, a Sándorfalvi Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény, a Sándorfalva-Szatymaz-Dóc Települések Egészségügyi Alapellátásának Közös Fejlesztéséért Önkormányzati Társulás, valamint a Sándorfalva-Szatymaz Szennyvíz-, Csatorna Beruházó Társulás vagyonüzemeltetéssel, ‑fenntartással, -működte-téssel, beruházással, a vagyonhasználattal, ‑hasznosítással, a készpénzkezeléssel, a könyvvezetéssel, adatszolgáltatással kapcsolatos gazdasági területre kiterjedő feladatainak ellátása.
Sándorfalva Városi Önkormányzat és Dóc Községi Önkormányzat, illetve azok költségvetési szerveinek pénzügyi-gazdálkodási területén banki átutalások teljesítésével, a bérkönyveléssel és annak egyeztetésével, ÁFA-bevallással kapcsolatos feladatok ellátása.
A pénzügyi-gazdálkodási területen belül a pénztárosi, pénzügyi nyilvántartói feladatok ellátása.
Részletes pénzügyi és gazdálkodási feladatok
- A Csoportban dolgozó ügyintézők munkavégzésének szervezése, ellenőrzése.
- Az önkormányzatok, a SKÖH, az intézmények és a tárulások gazdálkodási tevékenységének ellátása, az anyagi háttér biztosítása, költségvetéshez kapcsolódó előterjesztések, beszámolók, rendeletek elkészítése.
- Gazdálkodó szervezetek pénzügyeinek koordinálása és irányítása.
- Állami normatívák igénylése, lehívása és elszámolása.
- Civil szervezetek pénzügyi elszámoltatásával kapcsolatos feladatok.
- Önkormányzati hazai és uniós pályázatok kapcsán a Csoport feladatkörébe utalt feladatok ellátása.
- Az önkormányzat gazdasági társaságok beszámoltatási, elszámolási kötelezettségei teljesítésének vizsgálata.
- Gazdálkodással kapcsolatos adatszolgáltatások és statisztikák elkészítése és teljesítése.
- Bérkifizetések fedezetének biztosítása,
- Sándorfalva Városi Önkormányzat kötvénykibocsátásához kapcsolódó feladatok ellátása. önkormányzati vagyon változásának figyelemmel kísérése.
- Szabad pénzeszközök lekötése, hasznosítása.
- Kiegyenlítésre kerülő számlák fedezetének biztosítása.
- Közbeszerzési eljárás gazdálkodási területét érintő feladataiban való közreműködés.
- Éves belső ellenőrzési terv összeállítása.
- ÁFA-kimutatással és -bevallással kapcsolatos feladatok.
- Leltározási ütemterv, (vagyon)leltár elkészítése.
- Selejtezéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- Kiadások és bevételek bizonylatainak kontírozása, könyvelése, gépi feldolgozása, napi utalások előkészítése az ASP adott szakrendszerének használatával.
- Vevő-szállító analitika és kötelezettségvállalás vezetése.
- ÁFA bevallással kapcsolatos analitikák elkészítése.
- Függő bevételek és kiadások analitikus nyilvántartása.
- Adóbevételek és a házipénztár könyvelésével kapcsolatos feladatok ellátása.
- Bizonylatkezeléssel kapcsolatos feladatok.
- Értékcsökkenések számítása.
- Pénzügyi jelentések, zárások, statisztikák elkészítése.
- Adóhatóság felé bevallási kötelezettségek teljesítése.
- Számlák, díjbekérők és egyéb dokumentumok érvényesítés előtti átvizsgálása.
- Utalások rögzítése és teljesítése.
- Központi Egységes Szerződés-nyilvántartó Rendszer analitika vezetése.
- Általános iskolai közétkeztetés pénztár-helyettesi feladatainak ellátása.
- Gazdálkodást érintő szabályzatok elkészítése, aktualizálása.
- Hátralékos listák alapján fizetési felszólítások készítése, ügyintézőkhöz való továbbítása.
- Lakás és nem lakás célú önkormányzati ingatlanok bérleti díjával kapcsolatos számlázások ellenőrzése, fizetési felszólítások küldése.
- Bérkönyvelési feladatok.
- Bizonylatkezeléssel kapcsolatos feladatok.
- Adóhatóság felé az önkormányzat és intézményei, társulásai előírt jelentési és bevallási kötelezettségének teljesítése.
- Népszavazások, választások pénzügyi, elszámolási feladatainak ellátása.
- Házipénztár kezelés, pénztári bizonylatok kontírozása.
- Vevő-szállító nyilvántartás vezetése a készpénzes számlák vonatkozásában.
- Vérvételi feladatokkal kapcsolatos pénzügyi elszámolások.
- Leltározással, selejtezéssel kapcsolatos feladatok.
- Projektekhez kapcsolódó pénzügyi feladatok ellátása.
Helyettesítés rendje: A köztisztviselő helyettesítésének rendjét eseti jelleggel a csoportvezető vagy a jegyző határozza meg.
SZOCIÁLIS ÉS ANYAKÖNYVI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 4
3 fő szociális ügyintéző (2 fő anyakönyvi szakvizsgával)
1 fő anyakönyvi ügyintéző 8vezető anyakönyvvezető)
Általános feladatok
Sándorfalva város vonatkozásában a települési támogatásokkal, rendkívüli települési támogatásokkal, gyermekvédelmi kedvezményekkel, temetési segélyezéssel, közfoglalkoztatás tervezésével, előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos ügyintézői feladatok, anyakönyvi feladatok ellátása, KCR feladatok ellátása (Dóc település vonatkozásában is).
Részletes szociális igazgatási feladatok
- Települési és rendkívüli települési támogatásra való jogosultság megállapítása.
- Rendszeres és rendkívüli gyermekvédelmi támogatások megállapítása.
- Gyermekek hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetének megállapítása.
- Szociális alapnyilvántartások adatainak PTR-rendszerben történő adatrögzítése.
- Közfoglalkoztatással kapcsolatos feladatok ellátása, közfoglalkoztatási pályázatok elkészítése, végrehajtása, visszaigénylések érvényesítése, közfoglalkoztatott munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos munkaügyi feladatok ellátása.
- Időskorúak szociális ügyeinek intézése.
- Belföldi jogsegély keretében környezettanulmányok készítése.
- Temetési segélyezéssel, köztemetéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- Szociális Szolgáltatásszervezési Koncepció elkészítése, felülvizsgálata, Szociális Kerekasztal munkájának segítése.
- Szünidei gyermekétkeztetéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- Védendő fogyasztók részére igazolás kiállítása.
- Anyakönyvvezetői feladatok ellátásában való közreműködés.
- Kapcsolattartás más hivatalokkal, szervezetekkel, intézményekkel.
- Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázattal kapcsolatos önkormányzati feladatok.
- Önkormányzati rendeleten alapuló szociális eljárásokban való eljárás.
- Pénzügyi utalásokhoz kapcsolódó adatok Gazdálkodási Csoport részére történő átadása.
- KIR jegyzői adatszolgáltató modul kezelése.
- Óvodaköteles gyermekekről nyilvántartás vezetése.
- Szociális tárgyú helyi rendeletek szakmai előkészítésében, felülvizsgálatában, módosításában való közreműködés, szociális tárgyú előterjesztések, (gyermekjóléti és gyermekvédelmi) beszámolók elkészítése.
- Központi és helyi szociális jogszabályok változásának folyamatos figyelemmel kísérése, hatályosulásának, érvényesülésének vizsgálata.
- Sándorfalva Város Képviselő-testületének Humán Bizottsága mellett a jegyzőkönyvvezetői, titkári feladatok ellátása.
- Anyakönyvvezetői feladatok ellátása, születési, házassági és a halotti anyakönyvek kezelése.
- Házasságkötéseknél, családi események társadalmi megünneplésénél közreműködés.
- Házasságon kívül születendő/született gyermekek családi jogállásának rendezése.
- magyar állampolgárok külföldi anyakönyvi eseményei hazai anyakönyvezésének előkészítése.
- Külföldi állampolgár anyakönyvi eseményeiről az érintett állampolgársága szerint illetékes idegen állam magyarországi külképviseleti hatóságának értesítése.
- Lakcímnyilvántartással összefüggő feladatok ellátása, lakcímfiktiválás.
- Központi Címnyilvántartó Rendszer kezelése.
- Állampolgársági eskü letételével összefüggő eljárások.
- Hatósági bizonyítványok kiállítása.
- Hagyatéki leltár elkészítése.
- Adó- és értékbizonyítványok kiállításában való közreműködés.
- Választások során közreműködik a Helyi Választási Iroda munkájában, választási informatikai rendszer kezelése.
Helyettesítés rendje: A köztisztviselők helyettesítésének rendjét a munkaköri leírás tartalmazza.
MŰSZAKI ÉS BERUHÁZÁSI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 4
1településfejlesztési és -rendezési ügyintéző
1 fő műszaki beruházási ügyintéző
1 fő műszaki ügyintéző
1 fő adminisztrátor
Általános feladatok
A vagyongazdálkodási, műszak-beruházási és környezetvédelmi területhez tartozó feladatok ellátása.
Az önkormányzati ingatlanok bérbeadásával kapcsolatos feladatok ellátása.
Sándorfalva Város Önkormányzata és intézményi rendszere vonatkozásában a településfejlesztéshez kapcsolódó feladatok ellátása.
Részletes műszaki és beruházási feladatok
Önkormányzati fejlesztési és karbantartási jellegű beruházások műszaki előkészítése terén:
- tervezési programok előkészítése,
- önkormányzati beruházásokhoz kapcsolódó tervezői, szakértői, építési kivitelezői szerződések műszaki tartalmának előkészítése, megrendelői kötelezettségek teljesítése, műszaki, pénzügyi ellenőrzése,
- önkormányzati fejlesztési jellegű beruházásokhoz szükséges tervdokumentációk engedélyezésének lebonyolítása,
- beruházások tételes tartalmi és számszaki kivitelezési költségeinek összeállítása,
- közbeszerzési eljárások előkészítéséhez, lebonyolításához szükséges műszaki dokumentáció elkészítése,
- önkormányzati beruházásokhoz kapcsolódó eszközbeszerzés előkészítése.
Önkormányzati fejlesztési és karbantartási jellegű beruházások lebonyolítása terén:
- önkormányzati beruházások lebonyolítása érdekében a kivitelezőkkel, műszaki ellenőrökkel, egyéb résztvevőkkel, hatóságokkal való együttműködés,
- építési napló vezetése,
- beruházásokhoz kapcsolódó tervezői, szakértői, építési kivitelezői szerződésekből adódó megrendelői kötelezettségek teljesítése (pl.: adatszolgáltatás),
- tervezői, üzemeltetői egyeztetések, kivitelezői munkák ütemezésének megszervezése,
- tervellenőr és a műszaki ellenőr munkájának koordinálása és ellenőrzése,
- kivitelezői munkák szerződés szerinti teljesítéséről, valamint a műszaki és pénzügyi elszámolás szabályszerűségének ellenőrzéséről való gondoskodás.
Az önkormányzati fejlesztési és karbantartási jellegű beruházások elszámolása terén:
- tételes költségvetés számlánkénti bontásában való közreműködés,
- műszaki átadás-átvétel előkészítésében és lebonyolításában való részvétel,
- felmérési naplók elkészítésében való részvétel, bármely dokumentumtól való eltérés megvizsgálása,
- kivitelező által bejelentett pótmunka-igények megvizsgálása, javaslattétel a pótmunka elrendelésére, annak jogosságára,
- pályázati beruházások időszakos jelentéseinek (monitoring) műszaki fejezete összeállításában való közreműködés,
- beruházások műszaki átadás-átvételi, használatbavételi, üzembe helyezési eljárásainak lebonyolításáról, a használatba vételi engedélyek beszerzéséről való gondoskodás.
- Rendezési tervek döntésre történő előkészítése, Sándorfalva város egységes városképének kialakítása.
- Önkormányzat gazdasági társaságának átadott, közterületekre vonatkozó, műszaki jellegű feladatok ellátását érintő lakossági megkeresések felvétele, továbbítása.
- Lakás és nem lakás céljára szolgáló önkormányzati ingatlanok bérbeadásával kapcsolatban az ingatlanok szerződés szerinti átadás-átvételének lebonyolítása (jegyzőkönyvezés, szerződéskötés), kapcsolattartás a bérlőkkel, műszaki jellegű jelzések, panaszok intézése, ingatlanok állapotfelmérése, szükséges felújításokra javaslattétel.
- Tulajdonosi hozzájárulások, önkormányzati tulajdonban lévő utak kapcsán a közútkezelői hozzájárulások kiadásával kapcsolatos feladatok,
- Lakossági jelzések közüzemi szolgáltatók felé történő továbbítása.
- Önkormányzati kamerarendszerrel, a hivatal környezetirányítási rendszerének éves auditálásával kapcsolatos feladatok koordinálása.
- Műszaki, természet- és környezetvédelmi hatósági eljárásokkal kapcsolatos ügyintézés.
- Jegyző hatáskörébe utalt környezetvédelemmel, természetvédelmi hatósági és igazgatási, környezeti zaj- és rezgés elleni védelemmel kapcsolatos feladatok.
TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI CSOPORT feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 3településfejlesztési ügyintéző
Általános feladatok
Sándorfalva Városi Önkormányzat és intézményi rendszere, valamint külön egyeztetés alapján Dóc Községi Önkormányzat vonatkozásában a településfejlesztéshez kapcsolódó feladatok, aktuális pályázatok vonatkozásában a projektasszisztensi feladatok ellátása.
Részletes településfejlesztési feladatok
Településfejlesztési feladatok vonatkozásában:
- Pályázatok figyelése, előkészítése és megírása, valamint utókövetése.
- Nyertes pályázat esetén a támogatási szerződés előkészítése, megkötése, szükséges dokumentáció összeállítása.
- Pályázatban meghatározott pénzügyi és megvalósítási ütemezés szerinti feladatok végrehajtása, nyomon követése a határidők betartása érdekében.
- Az önkormányzat közbeszerzési eljárásaiban, a közbeszerzési értékhatárt el nem érő önkormányzati rendeleten alapuló értékesítési és beszerzési eljárásokban való közreműködés.
- Projektek kommunikációjának irányítása, megvalósítási folyamat menedzselése, rendezvények szervezésében, a projekt és az eredmények bemutatásában való közreműködés.
- Kapcsolattartás és együttműködés a Műszaki és Beruházási Csoporttal, illetve azon közigazgatási és társadalmi szervekkel, szervezetekkel, amelyek tevékenysége a település fejlesztésével és az önkormányzat részvételével megvalósuló társulások tevékenységével kapcsolatos.
- Előrehaladási jelentések, hiánypótlások, szakmai és pénzügyi beszámolók határidőben történő elkészítése.
- pályázatokhoz kapcsolódó feladatok szakmai teljesítésigazolása, a projektek számláinak kifizetése előtt szakmai teljesítésigazolás.
- Az önkormányzat képviseletében történő ellenőrzések lefolytatása.
- Záródokumentumok összeállítása.
- Teljes pályázati anyag megfelelő rendszerezése és tárolása, a pályázatban szereplő elszámolást követően irattárba helyezése.
- Településfejlesztéshez kapcsolódó előterjesztések képviselő-testületi ülésre történő elkészítése, azok végrehajtása.
- Környezetirányítási Programmal kapcsolatos feladatok ellátása.
- A településeken működő vállalkozások és civil szervezetek tájékoztatása a pályázati lehetőségekről.
- A települések fejlesztését érintő koncepciók, tanulmányok elkészítésében való közreműködés.
Projektasszisztensi feladatok vonatkozásában:
- A települések aktuális pályázatainak vonatkozásában a pályázatírók, a projektmenedzsment munkájának támogatása.
- Közreműködés a projektek sikeres, eredményes és szabályszerű megvalósításának biztosításában – különös tekintettel az indikátorok elérésére.
- A projektek adminisztrációs feladatainak segítése, projektdokumentációk előkészítése.
- Projektfeladatok végrehajtásának nyomon követése.
- Közreműködés az előrehaladási jelentések, szakmai beszámolók összeállításában, az ehhez kapcsolódó mellékletek, belső dokumentációk összegyűjtése, esetleges hiánypótlások összeállítása.
- Közreműködés a partnerség és/vagy projekt előrehaladás rendezvényeinek szervezésében, adminisztratív feltételeinek biztosításában.
- Közreműködés a teljesítésigazolások, alátámasztó dokumentumok összegyűjtésében, adatok rögzítésében a projektek elektronikus pályázatkezelő felületén.
- Közreműködik a projektek bemutatásában, az eredmények minél szélesebb körű megismertetésében a tájékoztatási és ismeretterjesztési feladatok maradéktalan megvalósításának biztosítása.
- Közreműködik a projektek záródokumentumainak összeállításában.
- A települések fejlesztését érintő koncepciók, tanulmányok készítésében való közreműködés.
Helyettesítés rendje: A köztisztviselők helyettesítésének rendjét eseti jelleggel a jegyző határozza meg.
FIZIKAI ALKALMAZOTT feladat- és hatásköre
Munkavállaló száma: 1
Általános feladatok
A hivatalnál takarítói feladatok ellátása.
Részletes takarítói feladatok
A munkavállaló ellátja a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal Sándorfalva, Szabadság tér 1. szám alatti épületeinek takarítását, az irodák, ajtók, közlekedő folyosók, bútorok, berendezési tárgyak, konyha, mosdó helyiségek szükség szerinti, napi szintű alapos tisztítását, takarítását.
Helyettesítés rendje: a munkavállaló helyettesítése eseti megbízással történik.
DÓCI KIRENDELTSÉG feladat- és hatásköre
Ügyintézők száma: 3
1titkársági ügyintéző
1 fő adóügyi ügyintéző
1 fő gazdálkodási ügyintéző
Általános feladatok
Dóc község polgármestere kapcsolattartásának, az önkormányzattal összefüggő feladatok ellátásának elősegítése.
Közvetlen helyi ügyintézés az adóügy, pénzügy, gazdálkodás és szociális ellátás területén. Az önkormányzati képviselő-testület munkájának segítése, a döntések előkészítése, és végrehajtása helyi ügyintézéssel.
Anyakönyvi ügyintézés biztosítása, a vezető anyakönyvvezető koordinálásával, a helyi infrastrukturális lehetőségek figyelembevételével.
Részletes feladatok a Dóci Kirendeltségen
Jegyzői hatáskörbe tartozó, helyi lakcímnyilvántartással kapcsolatos feladatok ellátása.
Titkársági körbe tartozó feladatok vonatkozásában:
- Lakosság részéről az ügyiratok, kérelmek érintett ügyintézők részére történő továbbításra történő átvétele.
- Jegyző és a polgármester levelezéséhez adminisztratív segítségnyújtás.
- Az önkormányzat központi elektronikus levelezési rendszerének kezelése.
- A képviselő-testületi ülések időpontja előtt: a munkaterv szerinti meghívó elkészítése, előterjesztések kiküldése, a munkatervben megjelölt napirendi pontok előadónak tájékoztatása a napirendi pontról és az írásos előterjesztés megküldésének határidejéről.
- Pénzügyi, Ellenőrző és Ügyrendi Bizottság mellett jegyzőkönyvvezetői feladatok ellátása.
- Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvének vezetése, az ülések hanganyagának rögzítése, megfelelő tárolása, archiválása.
- Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvének, testületi döntéseket tartalmazó jegyzőkönyvi kivonatoknak az elkészítése, a jegyzőkönyvek Dóc Nyilvános Községi Könyvtárban való elhelyezése.
- Képviselő-testületi és bizottsági ülésről készült jegyzőkönyvek Nemzeti Jogszabálytáron keresztül az illetékes Kormányhivatal felé történő felterjesztése.
- Képviselő-testületi határozatok, önkormányzati rendeletek nyilvántartása.
- Helyi rendeletek, egyéb közérdekű adatok Dóc község honlapján történő közzétételében való közreműködés.
- Pénzügyi, Ellenőrző és Ügyrendi Bizottság mellett a választott helyi tisztségviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének teljesítésével kapcsolatos feladatok ellátása.
- Dóc község közfoglalkoztatásának tervezésében, szervezésében való közreműködés.
- Közfoglalkoztatottak és egyéb munkavállalók alkalmazásával kapcsolatos munkaügyi iratok kezelése, Magyar Államkincstár illetékes Igazgatósága felé történő továbbításuk.
- Távollét jelentések rögzítése, foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokon való részvétel szervezése.
- Személyi anyagok naprakészen tartása.
- Az önkormányzat bérjellegű nem rendszeres kifizetéseinek, helyi kifizetésű juttatásainak rögzítése, számfejtése.
- Külsős személyeknek a helyi kifizetésekről évente egy alkalommal, a jogszabály által előírt határidőben adóigazolás megküldése. Adó- és járulékigazolás átadásával, adómegállapítási nyilatkozatok átadásával kapcsolatos feladatok.
- Dóc község helyi esélyegyenlőségi programjának elkészítésében való közreműködés.
Gazdálkodási körbe tartozó feladatok vonatkozásában:
- Az önkormányzat házipénztárának kezelése, házipénztár terhére történő kifizetések teljesítése, heti pénztárjelentés vezetése, annak a Sándorfalvi Közös Önkormányzati Hivatal gazdálkodási irodáján történő leadása.
- Szigorú számadású nyomtatványok kezelés és nyilvántartása.
- Dóc Községi Önkormányzatot, Dóc Nyilvános Községi Könyvtárat, Dóc Roma Nemzetiségi Önkormányzatot érintő kiadások és bevételek bizonylatainak kontírozása, könyvelése, gépi feldolgozása, napi utalások előkészítése az ASP adott szakrendszerben.
- Bevételekhez és kiadásokhoz kapcsolódó elektronikus nyilvántartásban a vevő-szállító analitika és a kötelezettségvállalás vezetése.
- ÁFA bevallással kapcsolatos analitika elkészítése.
- Függő bevételek és kiadások analitikus nyilvántartása.
- Házipénztár könyvelésével kapcsolatos feladatok.
- Bizonylatokkal és bizonylatkezeléssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- Az ingatlan-nyilvántartás alapján az értékcsökkenések számítása.
- Közreműködés a költségvetési, pénzügyi negyedéves, éves jelentések, zárások elkészítésében, a gazdálkodással kapcsolatos adatszolgáltatások és statisztikák elkészítésében.
- Közreműködik a beérkezett és átutalásra kerülő számlák, díjbekérők és egyéb dokumentumok érvényesítés előtti formai és tartalmi szempontból történő átvizsgálásában, és annak ellenőrzésében, hogy a vonatkozó szerződésnek megfelelően kerültek-e kiállításra.
Adóigazgatási körbe tartozó feladatok vonatkozásában:
- Dóc Községi Önkormányzat vonatkozásában adóügyekben az iparűzési adóval, a gépjárműadóval, valamint telekadóval kapcsolatos adóügyi hatósági feladatok ellátása: bevallások alapján adó megállapítása, kivetése, adatfeldolgozás.
- Gépjárműadó-számlán lévő összegek utalása az állam felé.
- Adónemenkénti könyvelési feladatok ellátása, pénzforgalom könyvelése.
- Negyedéves és féléves zárást megelőzően a bevételek és kiadások adónemenkénti egyeztetése a főkönyvvel. Államkincstári rendszerben a negyedéves és a féléves zárással kapcsolatos teendők ellátása.
- Zárást követően adónemenkénti feladás a főkönyv felé a hátralékok és túlfizetések vonatkozásában.
- Esedékes adószámla-egyenlegértesítők elkészítése.
- Tulajdonos változásnál a szóban forgó adótárgy korábbi adózásának ellenőrzése.
- Adónemenkénti – a kintlévőségeket is érintő – írásbeli tájékoztatás, egyéb adótémájú kimutatások készítése a képviselő-testület, jegyző, illetve szakmai vezető felé.
- Adó-végrehajtási feladatok ellátása: végrehajtási cselekmények foganatosítása mind az adótartozások, mind a megkeresés alapján végzett adók módjára behajtandó köztartozások és közigazgatási végrehajtás esetében.
- Idegen adóbevétel tovább utalása.
- Adónemenként az adókötelezettség megfizetésével kapcsolatos fizetéskönnyítési kérelmek ügyintézése.
- Belföldi jogsegély, illetve megkeresés alapján szükséges eljárási cselekmény teljesítése.
- Adóhatósági ellenőrzés céljából adózási földkönyvnek az illetékes ingatlanügyi hatóságtól való évenkénti lekérése.
- Adóigazolás és vagyoni bizonyítvány kiállítása.
- Ellenőrzési tevékenység az éves adóellenőrzési tervben meghatározottak szerint.
- Dóc Községi Önkormányzat költségvetési koncepciója adófejezetének elkészítésében, a helyi adókról szóló önkormányzati rendeletek szakmai előkészítésében, azok rendszeres felülvizsgálatában, módosítás való közreműködés.
- Ügyfél kérelmére vagy hatóság megkeresésére adó- és értékbizonyítvány kiállítása, illetőleg megküldése. Az elkészült adó- és értékbizonyítványokról nyilvántartás vezetése.
Szociális ügyintézési körbe tartozó feladatok vonatkozásában:
- Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatások megállapításával kapcsolatos feladatok.
- A szülők önkéntes nyilatkozata alapján a gyermek hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetének megállapítása, a határozat jogerőre emelkedését követően a gyermeknevelési, oktatási intézmény értesítése.
- Szünidei gyermekétkeztetéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- Gyámhatóság által kért vagyonleltár és környezettanulmány elkészítése.
- Kapcsolattartás a helyi oktatási-nevelési intézményekkel, a szociális intézményekkel, egyesületekkel, külső szervezetekkel.
- Közreműködés a gyermekjóléti- és gyermekvédelmi feladatok ellátásáról szóló beszámoló határidőre történő elkészítésében.
- Védendő fogyasztók részére igazolás kiállítása.
- Önkormányzati rendeleten alapuló települési és rendkívüli települési támogatásra való jogosultság megállapítása.
- Közreműködés a társhatóságok megkeresése során. Bíróság, illetve egyéb szervek megkeresése alapján belföldi jogsegély keretében környezettanulmányok készítése.
- Temetési segélyezéssel, köztemetéssel kapcsolatos feladatok ellátása.
- PTR elektronikus nyilvántartás vezetése a szociális ellátásra jogosultakról.
- Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázattal kapcsolatos önkormányzati feladatok ellátása.
Ügyviteli feladatok:
- Az Önkormányzati Hivatalba érkező, illetőleg ott keletkező iratok iktatását az ASP rendszer adott szakrendszerének használatával.
- Az ügyirat- és hatósági ügyiratforgalmi statisztika készítésében való közreműködés.
- Irattárba helyezett iratok selejtezésre történő előkészítésében való közreműködés, iratok levéltár részére, illetve megsemmisítésre történő átadása.
- Küldemények felbontása, szignózásra átadása a polgármesternek és/vagy jegyzőnek/aljegyzőnek.
- Postai feladásra átadott küldemények postakönyvbe történő bevezetése, postahivatalba történő továbbítása. Postakönyvben a postabélyeg elszámolás vezetése.
- Helyi kézbesítésű leveleket átadja a helyi kézbesítői feladatot ellátó foglalkoztatottaknak, a kézbesítetlen levelek illetékes ügyintézőhöz való továbbítása.
- Bélyegző nyilvántartás vezetése.
Egyéb feladatok:
- Helyi civil szervezetekkel való kapcsolattartás.
- Termőföld-adásvételi, illetve -haszonbérleti szerződések hirdetményi úton történő közzétételével kapcsolatos ügyintézői feladatok.
Helyettesítés rendje: A köztisztviselők helyettesítésének rendjét eseti jelleggel a jegyző határozza meg.

2. függelék Hivatal működését szabályozó szabályzatok listája

A Hivatal működését szabályozó szabályzatok listája

verzió: 1.0.

1.Vagyonnyilatkozat átadására, nyilvántartására, a vagyonnyilatkozatban foglalt személyes adatok védelmére vonatkozó szabályzat

2. A szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárásrendje

3. Integrált kockázatkezelés eljárásrendje

4. Ajándékok egyéb előnyök elfogadásának szabályzata

5. Közérdekű bejelentések, panaszok eljárásrendje

6. Etikai szabályzat

7. Közszolgálati szabályzat

9. A Hivatal egyedi iratkezelési szabályzata

10. Kiadmányozási szabályzat

11. Telefonhasználat szabályzat

7. függelék a 7. melléklethez

ELŐTERJESZTÉS
Sándorfalva Városi Önkormányzat Képviselő-testülete
Előterjesztő: Gajdosné Pataki Zsuzsanna polgármester
(opcionálisan Dr. Török Éva jegyző)

Tárgy:

Iktatószám: 3- /20…...
Melléklet:
Elkészítésért felelős:
Készítette:
Véleményezésre megküldve: Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság
Humán Bizottság
(Ebben a sorrendbe, kiírva, illetve opcionálisan, amennyiben „sürgősségi” „-„ kihúzással )
(a sürgősségi anyagoknál: Sürgősségi)
(A kivastagítással és aláhúzással az adott döntési forma)
Az előterjesztést nyílt/zárt ülésen kell tárgyalni.
A döntéshez egyszerű/minősített többség szükséges.
Törvényességi véleményezésre
bemutatva: 20….. ……..
image2.jpeg
Sándorfalva Város
Polgármesterétől
6762 Sándorfalva, Szabadság tér 1.
: 62 /572-961
Fax: 62 /572-976
E-mail cím: polghiv@sandorfalva.hu

Iktatószám: 3- /20…... Tárgy:
Sándorfalva Város
Képviselő-testülete
részére
Sándorfalva
Tisztelt Képviselő-testület!
A fentiek alapján kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megtárgyalni és az alábbi határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.
…/20…... (.......) Kt. határozat
Tárgy:
Határozati javaslat
Határidő:
Felelős:
A határozatról értesítést kap:
1.) Gajdosné Pataki Zsuzsanna polgármester
2.) Dr. Török Éva jegyző
Sándorfalva, 20……..
Tisztelettel:
Gajdosné Pataki Zsuzsanna
polgármester

8. függelék a 7. melléklethez

15/2019. (X. 31.) Ör. 8. függelék
Sándorfalva Városi Önkormányzat
költségvetésének tervezésével és végrehajtásával kapcsolatos
különleges előírások, feltételek
I.
A költségvetés készítésére és a beszámoló összeállítására vonatkozó általános és speciális szabályok

1. Közös szabályok

1.1 A költségvetés és a beszámoló összeállítása során minden munkafolyamatban figyelembe kell venni a Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban KÖH) által az önállóan működő költségvetési intézményekkel - a munkamegosztás és felelősségvállalás rendjéről - kötött megállapodást.

1.2. A költségvetés és a beszámoló elkészítése során az önkormányzat képviselő-testületének, mint felügyeleti szervnek az információs igényét legjobban kielégítő címrend szerint kell összeállítani a költségvetési tervezéshez és beszámoláshoz kapcsolódó dokumentumokat.

2. A költségvetés tervezésére vonatkozó szabályok

2.1. A költségvetési koncepció, illetve a költségvetési terv megalapozásához szükséges belső számításokat az érvényben lévő számviteli és gazdálkodási szabályoknak megfelelően kell elkészíteni.

2.2 A számításokat az önkormányzat által ellátott feladatok ellátási módjának (saját intézmény, társulás, megbízás, stb.), az intézményi struktúrának (önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő költségvetési szervek) a figyelembe vételével kell elkészíteni.

2.3. A koncepció, illetve a költségvetési terv összeállításakor egyrészről az ellátandó feladatokból (tovább gondolva: annak költségvetési kiadás oldalából), illetve az ismert költségvetési bevételekből kell kiindulni.

2.4. A normatív állami hozzájárulásokhoz az önállóan működő költségvetési szervek feladatmutatók és mutatószámok alapján történő adatszolgáltatásának valódiságáért az önállóan működő költségvetési szervek vezetője, az adatok ellenőrzéséért a jegyző és a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy tartozik felelőséggel.

Az önállóan működő, valamint az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szervek által készített adatszolgáltatást a Nemzetgazdasági Minisztérium által meghatározott formában, tartalommal és a jogszabályban meghatározott határidőig kell elkészíteni, majd a KÖH részéről a Nemzetgazdasági Minisztérium által megállapított határidőig kell továbbítani.

A kitöltést alátámasztó dokumentumokat, valamint az adatszolgáltatás egy példányát a tervezés ügyiratai között feltétlenül meg kell őrizni.

2.5. A költségvetési tervezéssel kapcsolatos. munkafolyamatok ellátása során elsősorban a költségvetési tervezésre vonatkozó jogszabályokat, az azokban megfogalmazott tartalmi követelményeket kell szem előtt tartani.

A tartalmi követelmények betartásáért (önkormányzat esetében a költségvetési rendelet-tervezet mellékleteinek, illetve a kapcsolódó előterjesztés tartalmának, formájának, a jogszabályoknak és a képviselő-testület információigényének megfelelő karbantartásáért) a KÖH tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelősséggel.

3. A költségvetési beszámolásra vonatkozó szabályok

3.l . A költségvetési beszámolásra vonatkozó szabályokat értelemszerűen kell alkalmazni: - a féléves beszámoló elkészítésénél, a

- háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatásnál, valamint - az éves költségvetési beszámolásnál.

3.2. A költségvetési beszámolás során a dokumentációk számításait a költségvetési tervezésre vonatkozó szabályok 2.2. pontja szerint kell elvégezni.

3.3. Az állami hozzájárulások, központi és központosított támogatások, kötött felhasználású átvett pénzeszközök elszámolásának dokumentálásáért, az abban foglalt adatok ellenőrzéséért a KÖH beszámolási feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelősséggel.

(Az elszámolásra vonatkozó dokumentumokat a beszámoló ügyiratai között feltétlenül meg kell őrizni.)

3.4. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény és annak végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII.31.) korm. rendeletszabályozza az évközi és éves beszámolók, valamint egyéb adatszolgáltatások elkészítésének határidejét és az éves költségvetési beszámoló szöveges indoklásának részletes tartalmi és formai követelményeit.

II.
A költségvetési tervezés különleges előírásai, feltételei

1. A költségvetési koncepció elkészítése

1.1. A költségvetési koncepció összeállításakor számba kell venni:

- a költségvetési szerv által ellátandó feladatokat, ezt követően - a költségvetési szerv bevételeit,

- majd a fentiek alapján kell kialakítani a költségvetési koncepciót.

1.2. A költségvetési koncepció készítésekor a költségvetési szerv bevételei között a nem saját bevételeket a rendelkezésre álló, dokumentum értékű okmányok (pl.: önkormányzat esetében az állami hozzájárulásokat az adatszolgáltatás) alapján kell bemutatni.

1.3. A kiadások tekintetében figyelembe kell venni minden, a koncepció készítésénél ismert, a költségvetési kiadásokra ható tényezőt.

1.4. A KÖH tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója a koncepció ellenőrzése során köteles megvizsgálni, hogy a költségvetési koncepciót megalapozó számítások során:

- figyelembe vették-e a vonatkozó jogszabályokat (pl. az önkormányzati rendeleteket, határozatokat,),

- a kötelezettségvállalások nyilvántartása alapján a tervévre vonatkozó kötelezettségvállalások a koncepcióba beépítésre kerültek-e,

- az inflációs hatásokkal, illetve jogszabályi változások hatásaival az érintettek megfelelő mértékben számoltak-e.

A KÖH tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója köteles jelezni, ha a költségvetési koncepció összeállításakor a költségvetés forráshiányosnak bizonyul. A polgármester, a jegyző és a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy ekkor együtt fogalmazzák meg azokat a javaslatokat, melyek alapján a költségvetés kiadási oldalát csökkenteni, illetve a bevételi oldalt megalapozottan növelni lehet.

2. A költségvetési tervezés

2.1. A költségvetési tervezéskor az elfogadott koncepciót kell alapul venni.

Amennyiben a képviselő-testület a koncepció elfogadásakor a költségvetés összeállítására vonatkozóan állapított meg külön irányelveket vagy szempontokat, akkor azok figyelembevételéről gondoskodni kell. Ezért a jegyző és a tervezési feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelősséggel.

2.2. A költségvetési terv javaslatot a jegyző az általa kijelölt személy bevonásával a hatályos jogszabályok szerint állítja össze.

A jegyző a rendelet-tervezet általános jogszerűségéért, a tervezési feladatok ellátására kijelölt személy a rendelettervezet pénzügyi-számviteli jogszabályokkal való harmonizálásáért felelős.

2.3. A költségvetési terv elkészítésének részletes munkafolyamatait az 1. számú melléklet tartalmazza.

2.4. Ha a képviselő-testület a költségvetési rendelet-tervezetet a megtárgyalása során nem az eredeti, beterjesztett állapotban hagyja jóvá, illetve az ülésen megadott szempontok szerint a költségvetés újratárgyalásáról döntött, akkor a képviselő-testületi ülésen elhangzottak szerint a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik a költségvetés megfelelő átdolgozásáról.

2.5. Az elfogadott költségvetési rendelet alapján a tervezési feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik az elemi költségvetés költségvetési rendeletnek megfelelő elkészíttetéséről.

III.
Költségvetési beszámoló helyi szabályai

1. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolás

1.1. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámoló-tervezet összeállításakor a képviselő-testület által jóváhagyott:

- eredeti költségvetési rendeletből, illetve

- a hatályos költségvetési rendeletből kell kiindulni.

Amennyiben a képviselő-testület a költségvetési beszámolással kapcsolatban állapított meg külön szabályokat, helyi információs igényeket, akkor azok figyelembevételéről gondoskodni kell. Ezért a jegyző és a beszámolási feladatok ellátásáért felelős dolgozója tartozik felelősséggel.

1.2. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolót - az előirányzat-könyveléseket kővetően - az elkészített főkönyvi kivonat és pénzforgalmi információs jelentés alapján kell összeállítani. A főkönyvi kivonatot és a pénzforgalmi információs jelentést a beszámoló ügyiratai között meg kell őrizni. A beszámolót a naptári év június 30-i fordulónappal kell készíteni.

1.3. A féléves gazdálkodásról szóló költségvetési beszámolót a beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy

állítja össze. Az összeállításnál figyelembe kell venni:

- a jogszabályi előírásokat,

- az önkormányzat és a költségvetési szervek belső információs igényét, valamint

- a költségvetési tervdokumentációval való összehasonlíthatóság követelményét.

A beszámolóban ki kell térni

- a költségvetési előirányzatok időarányos alakulásának, - a tartalék felhasználásának,

- a hiány, illetve a többlet ősszege alakulásának, valamint - a költségvetés teljesítése alakulásának bemutatására.

1.4. A jegyző a költségvetési beszámoló jogszabályokkal való harmonizálásáért, a beszámolási feladatok ellátására kijelölt személy a költségvetési beszámoló pénzügyi-számviteli jogszabályoknak való megfelelőségéért felelős.

1.5. A beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik az önkormányzat féléves beszámolójának elkészítéséről és a Magyar Államkincstár Csongrád Megyei Igazgatóságához történő benyújtásáról.

2. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatás

2.1. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatót az önállóan működő és gazdálkodó, valamint az önállóan működő intézményenként elkészített pénzforgalmi információs jelentés /főkönyvi könyvelés/ alapján kell elkészíteni. A háromnegyed éves beszámolót az adott év szeptember 30-i állapot alapján kell összeállítani.

2.2. A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatás kötelező tartalmi elemei: - a költségvetési előirányzatok időarányos alakulásának, - a tartalék felhasználásának,

- a hiány, illetve a többlet összege alakulásának, valamint - a költségvetés teljesítése alakulásának bemutatása.

A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatásnál figyelembe kell venni, hogy a tájékoztatás szöveges része kiterjedjen a jelentős előirányzat eltérések indoklására, illetve előre jelezze egyes kiadások és bevételek év végéig várható alakulását.

A háromnegyed éves gazdálkodásról szóló tájékoztatást úgy kell összeállítani, hogy szakmailag és számszakilag is könnyen felhasználható legyen a következő évi költségvetési koncepció készítésénél.

3. Az éves költségvetési beszámolás

3.1. A zárszámadási rendelet-tervezet összeállításakor a képviselő-testület által elfogadott és módosított költségvetési rendeletet kell alapul venni.

3.2. A zárszámadást a jegyző az általa kijelölt személy bevonásával a hatályos jogszabályok szerint állítja össze. A jegyző a zárszámadás általános jogszerűségéért, a beszámolási feladatok ellátására kijelölt személy a zárszámadás pénzügyi-számviteli jogszabályokkal való harmonizálásáért felelős.

3.3. A beszámolót a tárgyévet követő év március 31-ig kell felülvizsgálni.

A felülvizsgálatnak ki kell terjednie:

- a költségvetési előirányzattal összefüggően jóváhagyott - alaptevékenységbe tartozó - feladatok szakmai teljesítésére, értékelésére,

- a költségvetési előirányzat megállapításának módjától függően a pénzügyi teljesítés és a feladatmegvalósítás összhangjára,

- az eredeti, a módosított terv- és tényadatok eltérésére,

- a számszaki beszámoló belső, valamint a képviselő-testület és a Magyar Államkincstár Csongrád Megyei Igazgatósága által meghatározott adatszolgáltatással való külső összhangjára.

3.4. A beszámoló elkészítésének részletes munkafolyamatait az 1. számú melléklet tartalmazza.

3.5. A beszámolási feladatok ellátásáért felelős személy gondoskodik az elemi beszámoló elkészíttetéséről és továbbításáról a Magyar Államkincstár Csongrád Megyei Igazgatósága felé.

IV.
Információszolgáltatás az államháztartásnak

1. Az államháztartás információs rendszerébe történő adatszolgáltatás és az elfogadott költségvetési rendeletek közötti tartami egyezőségért az érintettek az Államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény és Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendeletszerint tartoznak felelősséggel.

E szabályzatok alapján fegyelmi felelősség terheli még a tervezési és beszámolási feladatok ellátásáért felelős személyt is, akinek ellenőrzési és irányító tevékenysége során minden szabálytalansággal szemben fel kell lépnie, s szükség esetén tájékoztatni kell a jogszabály szerint felelős személyeket.

2. Az információszolgáltatással kapcsolatos munkafolyamatok leírását az 1. számú melléklet tartalmazza.

V. A költségvetés végrehajtásának szabályai

1. A költségvetés végrehajtásának részletes, adott évre vonatkozó szabályait a költségvetési rendelet tartalmazza.

A rendeletben foglaltakat kell alkalmazni:

- az egyes előirányzatok felhasználásakor,

- az egyes előirányzatok módosításakor.

2. A költségvetés végrehajtásakor az előirányzat-felhasználási ütemtervet kell alapul venni.

Az előirányzat-felhasználási ütemterv adatait legalább negyedévenként teljes körben összehasonlítani, illetve egyeztetni keli a tényadatokkal.

3. Szükség esetén intézkedési tervet kell készíteni, illetve a jelentősen megváltozott körülmények kőzött újra el kell készíteni az előirányzat-felhasználási ütemtervet.

4. A költségvetés végrehajtására vonatkozó további részletes szabályokat a pénzgazdálkodási jogkörök gyakorlására vonatkozóan pénztár- és bankszámla pénzkezelési szabályzatok, illetve a feladatellátás rendjének szabályzata tartalmazza.

1. sz. melléklet

Sándorfalva Város Önkormányzata

Az önkormányzati költségvetés tervezési folyamat-ábrájának leírása

1. Az önkormányzati költségvetés tervezéséhez, költségvetési koncepció készítéséhez

- Lakossági igények felmérése, megismerése,

- Az önkormányzati intézmények és KÖH szervezeti egységei összeállítják javaslataikat,

- A KÖH és az intézmények között egyeztetés az elképzelésekről

- Más önkormányzatokkal való egyeztetés az elképzelésekről; az önkormányzat és a területén működő gazdálkodó szervek közötti egyeztetés; egyeztetés, konzultálás az érdekképviseletekkel.

2. A helyi ónkormányzat költségvetési koncepciójának összeállításához a Kormány (Nemzetgazdasági Minisztérium, és Magyar Államkincstár útján) rendelkezésre bocsátja a központi költségvetés irányelveit és az önkormányzati forrásszabályozás előzetes elgondolásait.

3. Naturális mutatókról adatszolgáltatás a normatív állami támogatás számításához.

4. Költségvetési koncepciókészítés és egyeztetések

5. A költségvetési koncepciót a képviselő-testület elé terjeszti a polgármester.

6. A koncepcióról szóló képviselő-testületi határozatról tájékoztatás.

7. A költségvetési törvényjavaslat benyújtásával egyidejűleg az önkormányzati szabályozásról tájékozódás.

8. Az intézmények és a KÖH költségvetési tervezésének beindítása.

9. Az Országgyűlés megalkotja a költségvetési törvényt; információ a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Államkincstáron keresztül, illetve a Magyar Közlönyből.

10. A költségvetési rendelet tervezet elkészítése. A jegyző által összeállított költségvetési javaslat egyeztetése az érintettekkel (intézmények, érdekképviseletek, kamarák, stb.)

11. A költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester benyújtja a képviselő-

testületének.

12. A költségvetési rendelet megalkotása. Erről információ az érdekelteknek.

13. A KÖH elkészíti a KÖH és az önállóan működő költségvetési szervek elemi költségvetését.

14. Az önkormányzati szintű költségvetésről (az államháztartás információs rendszere szerint) információ nyújtása a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságán keresztül a kormányzati szervek részére

Költségvetési koncepció tartalmi követelményei

1. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell a jogszabályi hivatkozásokat:

Pl: "Az Államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 24 §-a alapján a polgármester a jegyző által elkészített, a kővetkező évre vonatkozó költségvetési koncepciót április 30-ig benyújtja a képviselő-testületnek.

A jegyző a költségvetési koncepciót az államháztartás működési rendjéről szóló 368/2011. (XII. 31.) Kormányrendeletben foglaltak szerint készítette el."

2.A koncepció összeállításának sarokpontjai

- A koncepció összeállítására az ónkormányzat gazdasági programjának figyelembevételével került sor.

- Az adott évre vonatkozó költségvetési irányelvek és ezek várható hatásai az önkormányzat költségvetésére.

- A költségvetési koncepció készítésének menetének leírása az 1.sz.melléklet I. pontja alapján.

3. A ... évi költségvetés bevételei és kiadásai

A költségvetés főösszege, ,költségvetési bevételek és kiadások címenként.

A koncepció készítésének időpontjában meglévő adatok alapján a költségvetési rendelet-tervezet szerkezetének megfelelő adatok.

4. A .... évi költségvetés egyensúlya

Értékelés, kiadáscsökkentési javaslatok, illetve bevételszerzési lehetőségek feltárása, javaslatok. Többéves kihatású tételek bemutatása, annak hatáselemzése.

2. számú melléklet

A tervezési és beszámolási feladatokat ellátó személyek kijelölése

A tervezési és beszámolási feladatok jogszabályok, valamint e szabályozás szerinti végrehajtására az alábbi személyeket jelölöm ki:

Név Beosztás Feladat

…………………………. polgármester tervezés, beszámolás ellenőrzése

…………………………. jegyző tervezés, beszámolás ellenőrzése

…………………………. gazd.csop.vezető tervezési, beszámolási feladat

…………………………. EESZI vezető tervezési, beszámolási feladat

…………………………. Sándorfalvi Kulturális tervezési, beszámolási feladat Központ igazgató