Röszke Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2007. (IV. 11.) önkormányzati rendelete

Röszke helyi jelentőségű természeti területeinek és értékeinek védelméről

Hatályos: 2007. 04. 11

Röszke Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2007. (IV. 11.) önkormányzati rendelete

Röszke helyi jelentőségű természeti területeinek és értékeinek védelméről

2007.04.11.

Röszke Község Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. tv. 16. §-ának (1) bekezdésében, valamint a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. §-ának (1) b) pontjában, 30. §-ában és 36. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a természeti területek és értékek helyi védelmére a következő rendeletet (továbbiakban: Rendelet) alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A helyi védelmi rendelet hatálya kiterjed Röszke Község közigazgatási területén minden olyan természeti területre, értékre és azok védőövezetére, melyet az önkormányzat Képviselő-testülete biológiai, esztétikai értéke miatt védendőnek minősít.

(2) A rendelet hatálya nem érinti a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény rendelkezései alapján már korábban védelem alá helyezett, országos jelentőségű védett értékeket.

A védetté nyilvánítás célja

2. § A védetté nyilvánítás célja a természeti területek és értékek károsodásának megelőzése, elhárítása, az eddig bekövetkezett károsodás csökkentése, megszüntetése, a jelen és jövő nemzedék számára történő megőrzése és tervszerű fenntartása.

Alapfogalmak

3. § (1) Helyi jelentőségű védett természeti érték: a Képviselő-testület által rendeletben védetté nyilvánított helyi jelentőségű természetvédelmi terület és természeti emlék.

(2) Védőövezet: a védett értékek közvetlen közelében található azon terület vagy területek, amelyen bekövetkező változások, alapvetően és közvetlenül befolyásolják a védett érték állapotát.

(3) Természetvédelmi kezelés: a védett természeti értékek felmérését, nyilvántartását, dokumentálását, megóvását, őrzését, fenntartását, bemutatását, helyreállítását célzó valamennyi tevékenység.

A helyi védelem fajtái

4. § A helyi védelemben részesíthető helyi jelentőségű természeti értékeknek minősülnek az 1996. évi LIII. tv. (továbbiakban: Tvt.) 22. §-ában felsoroltak figyelembevételével különösen:

a) természetvédelmi terület esetében: egyedülálló természeti értékek, amelyek zárványként maradtak fenn a beépített környezetben, az a természeti környezet, ahol az adott terület, tájrészlet védett vagy fokozottan védett növény- vagy állatfajok élőhelyéül szolgál, illetőleg a tájrészlet, a természeti együttes a település egészének elválaszthatatlan vagy fontos eleme.

b) természeti emlék esetében: növényegyed, növénycsoport, szikla, vízmosás, horhos, illetve valamely különösen jelentős egyéb természeti érték, képződmény és ezek védelmét szolgáló terület.

A természeti értékek védőövezete

5. § (1) A helyi jelentőségű természeti védőövezetek felsorolását a Rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2) A védőövezetek területén törekedni kell a meglévő növényzet megtartására, a gyommentesítési kötelezettség betartására.

(3) A védőövezetbe tartozó ingatlanok esetében a természetvédelmi hatóság hozzájárulása szükséges a következő eljárások során:

a) belterületbe vonás;

b) földrészlet megosztása, összevonása, alakjának, terjedelmének megváltoztatása;

c) művelési ág megváltoztatása;

d) nyomvonalas létesítmény, termékvezeték létesítése;

e) tömegközlekedési tervezés;

f) közlekedési táblák elhelyezése;

g) közterületi-használati engedélyek kiadása;

h) állattartással kapcsolatos hatósági eljárások.

(4) A védőövezetbe tartozó ingatlanok esetében a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges:

a) területfelhasználási kategóriák és építési övezetbe sorolás megváltoztatásához;

b) az építési engedélyezési eljárásban, különös tekintettel az építés helyének meghatározására, a beépítés mértékének megállapítására, a rálátás és kilátás védelmére, a minimális zöldfelületi arány meghatározására, köztárgyak elhelyezésére;

c) eredeti terepviszonyok 1 m-rel meghaladó megváltoztatása;

d) nyersanyaglelőhely kialakítása, bánya nyitása, üzembe helyezése, rekultivációja;

e) vízfolyások és állóvizek igénybevételére (vízi munka és vízhasználat, vízkivétel korlátozása, víztározás, kikötő létesítése);

f) vízi létesítmény építése esetén;

g) veszélyes anyagok tárolása lehetőségének megállapítása során;

h) hulladékelhelyezési előírások kapcsán;

i) rekultivációs kötelezés megállapítása során.

Védetté nyilvánítási eljárás

6. § (1) A védetté nyilvánításról és a védelem megszüntetéséről az önkormányzat Képviselő-testülete rendelettel dönt.

(2) Helyi védelemben való részesítésre bármely állampolgár vagy társadalmi szervezet javaslatot tehet, illetve hivatalból is megindulhat. A javaslat alapján a védendő érték figyelembevételével, a természetvédelmi törvényben szabályozott védetté nyilvánítási eljárás lefolytatását követően a jegyző tesz előterjesztést a Képviselő-testülethez.

(3) A védetté nyilvánítást, illetve a védelem megszüntetését megelőzően értékvizsgálatot (természeti értékek felmérése) kell készíteni, amelynek során tisztázni kell, hogy a természeti érték helyi védelme indokolt-e, milyen intézkedések szükségesek a védelem céljának megvalósításához, a védelem ellátásához szükséges feltételek adottak-e.

(4) A védetté nyilvánítást megelőzően a jegyző a természeti érték védetté nyilvánításának indokoltságát alátámasztó iratok megküldésével megkeresi az illetékes Nemzeti Park Igazgatóságát, hogy nyilatkozzon arról, kívánja-e a természeti érték országos jelentőségű védett természeti területté, értékké nyilvánítását. A védettség feloldása esetén is ki kell kérni az illetékes Nemzeti Park Igazgatóság véleményét.

(5) A jegyző a védetté nyilvánítás előkészítése során az érdekeltek álláspontjának megismerése érdekében egyeztető megbeszélést tarthat, eltérő álláspontok esetében egyeztető megbeszélést tart.

(6) A védett természeti értéket a jegyző nyilvántartja, és gondoskodik a nyilvántartás folyamatos karbantartásról. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell:

a) a védett érték megnevezését, leírását, pontos helyét (helyrajzi szám), tulajdonosát, használóját, fényképét, lehetőség szerint felmérését;

b) védettségi kategóriáját;

c) a védelmet megállapító rendelet számát;

d) a védelem szakszerű, rövid indoklását;

e) a védett érték rendeltetését és használatának módját;

f) a fenntartás, legfontosabb szabályait;

g) az ellenőrzés tapasztalatait;

h) a javaslattevő nevét.

(7) A helyi védelemben való részesítésről, illetve annak megszüntetéséről 30 napon belül írásban kell értesíteni:

a) az érték tulajdonosát;

b) az illetékes földhivatalt;

c) a környezetvédelemmel foglalkozó illetékes minisztérium természetvédelmi hivatalát,

d) az illetékes természetvédelmi hatóságként az illetékes Nemzeti Park Igazgatóságát;

e) helyi területi védelem esetén az érintett utak, vízfolyások, közművek üzemeltetőjét, kezelőjét;

f) a védelemre, ill. megszüntetésre javaslatot tevő személyt vagy szervezetet.

(8) A terület helyi jelentőségű védett természeti értékké nyilvánítást az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

A helyi védelem alatt álló értékek jelölése

7. § (1) A védelemben részesített természeti értéket meg kell jelölni.

(2) A területre kerülő táblán föl kell tüntetni a védett érték megnevezését, a védettség tényét és a védelembe vonás idejét.

(3) A jelzés elhelyezéséről és karbantartásáról az önkormányzat gondoskodik.

A védett értékek fenntartása, karbantartása

8. § (1) A védelemben részesülő értékek megóvása a település minden polgárának és minden szervezetnek kötelessége.

(2) A helyi védelemben részesített érték fenntartása, állagmegőrzése a tulajdonos feladata.

(3) A védett természeti értékek állapotát a jegyzőnek folyamatosan ellenőrizni kell.

(4) Ha a védelem érdekei megkövetelik, a természetvédelmi hatóság elrendelheti a természeti értékek megóvására vonatkozó kötelezettség teljesítését.

(5) Az ellenőrzés tapasztalatait és a megtett intézkedéseket a 6. § (6) bekezdés szerinti nyilvántartásban jelölni kell.

A helyileg védett természeti értékre vonatkozó szabályok

9. § (1) Tilos minden olyan tevékenység folytatása, amely a védelem alá vont természeti érték állapotát közvetlen vagy közvetett módon a természetvédelmi célokkal ellentétesen megváltoztatja vagy veszélyezteti.

(2) Gondoskodni kell a védett természeti érték fennmaradásához szükséges természetvédelmi feltételek, így többek között a talajviszonyok és a vízháztartás megőrzéséről.

(3) A jegyző korlátozhatja, felfüggesztheti, vagy megtilthatja a védett természeti értéket és annak termőhelyét károsító vagy súlyosan veszélyeztető tevékenységet. A határozat - a védett természeti érték vagy termőhely közvetlen vagy súlyos sérelme, illetve veszélyeztetése esetén - a jogorvoslatra tekintet nélkül azonnal végrehajthatónak nyilvánítható.

(4) A védett természeti területen a védelmet érintő beavatkozás – a polgármester véleményezése után – tájrendezési vagy természetvédelmi szakember közreműködésével történhet.

(5) A védett területen lévő fák állapotát érintő munkavégzés megkezdése előtt az illetékes erdészeti hatóság véleményét ki kell kérni.

(6) A helyi jelentőségű védett természeti területen, a természetvédelmi kezelési módokat, korlátozásokat és tilalmakat, továbbá egyéb kötelezettségeket a Rendelet 2. melléklete tartalmazza.

(7) A helyi jelentőségű védett természeti területen, a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges a Tvt. 38 §-ának (1) bekezdésében felsorolt esetekben.

(8) A helyi jelentőségű védett természeti területen, a természetvédelmi hatóság szakhatóságként működik közre a Tvt. 39 § (1) és Tvt. 21. § (2) - (3) bekezdésben felsorolt esetekben.

Az Önkormányzat hatósági és természetvédelmi feladatai

10. § (1) A természetvédelmi hatósági feladatokat első fokon a települési önkormányzat államigazgatási, hatósági hatáskörébe tartozó ügyekben a jegyző (mint elsőfokú természetvédelmi hatóság vezetője) látja el.

(2) Az önkormányzat környezetvédelmi alapjában, természetvédelmi célokat szolgáló részt hozhat létre, azon költségek viselésére, amelyeket a tulajdonos nem köteles viselni.

(3) Az önkormányzat természetvédelmi tevékenységét civil szervezetek is segíthetik, az ilyen tevékenységet természetvédelmi őrszolgálat is segítheti.

Tulajdonjogi rendelkezések

11. § (1) A helyi jelentőségű védett természeti érték esetében, a tulajdonjog változásakor, sorrendben először az államot (illetékes Nemzeti Park Igazgatóságot), utána az önkormányzatot illeti meg elővásárlási jog.

(2) Az elővásárlási jog alapításáról és ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséről a védetté nyilvánítást követő 30 napon belül gondoskodni kell.

Átmeneti és záró rendelkezések

12. § (1) Aki a helyi védettség alá helyezett értéket a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv. 80. §-ának a)-e) pontjaiban leírt módon, veszélyezteti, károsítja, vagy elpusztítja, természetvédelmi bírságot köteles fizetni, a 33/1997. (II. 20.) Korm. rendeletben foglaltak szerint.

(2) A természetvédelmi bírságot a jegyző szabja ki és a bírság az önkormányzat környezetvédelmi alapjának bevételi forrása.

(3) A természetvédelmi bírság megfizetése nem mentesít a büntetőjogi, a szabálysértési, a kártérítési felelősség, valamint a tevékenység korlátozására, felfüggesztésére, tiltására, továbbá a helyreállításra vonatkozó kötelezettség teljesítése alól.

(4) Szabálysértést követ el és 30.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII.28.) Korm. rendelet 24. §-a szerinti esetekben, vagy a mellékletben szereplő védett értékek megjelölését eltávolítja, vagy megrongálja.

(5) Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

1. melléklet a 8/2007. (IV. 11.) önkormányzati rendelethez

Röszke Község közigazgatási területén lévő helyi jelentőségű védett természeti területek és értékek:

Helyrajzi szám

Terület

Művelési ág

Tulajdonviszony

0103/71

3ha 2582 m²

gyep

Állami tartalék

0103/73

1ha 6837 m²

gyep

Állami tartalék

0103/79a

9ha 7511 m²

gyep

Állami tartalék

Összesen 0103/

14 ha 693 m²

gyep

0161/36

9ha 9915 m²

gyep

Állami tartalék „Molnár-rét

0161/37

4717 m²

erdő

Állami tartalék

0161/38

1569 m²

gyep

Állami tartalék

Összesen 0161/

10ha 1484 m²
4717 m²

gyep
erdő


0221/27

6ha 3459 m²

gyep

Állami tartalék

Összesen 0221/

6ha 3459 m²

gyep