Röszke Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2013.(VI.12.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2021. 02. 24


Röszke Község Önkormányzata Képviselő-testülete

9/2013. (VI.12.) számú önkormányzati rendelete

az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól

(egységes szerkezetben)


Röszke Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott hatáskörében, a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5.§, 11. §-ában, és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 109.§ (4) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, valamint az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97.§ (2) bekezdésében adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:


I. fejezet

A rendelet hatálya


1.§ (1) E rendelet tárgyi hatálya kiterjed Röszke Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) tulajdonában lévő, tulajdonába kerülő ingatlan- és ingó vagyonra, vagyoni értékű jogokra, pénz- és értékpapírokra, az Önkormányzat és szervei saját jogán szerzett vagyonára (a továbbiakban: önkormányzati vagyon), melyet az Alaptörvény nemzeti vagyonná nyilvánít.


(2) Az Önkormányzat szervei:

a) a Polgármesteri Hivatal;

b) az Önkormányzat, vagy jogelődje által alapított költségvetési szervek (a továbbiakban: Intézmények).


 (3) E rendelet személyi hatálya kiterjed az Önkormányzat szerveire, közalapítványokra, az önkormányzati vagyont kezelő természetes és jogi személyekre.



II. fejezet

Az Önkormányzat vagyona


2.§ Az Önkormányzat vagyona nemzeti vagyon, mely az alábbiak szerint önkormányzati törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.


(1) Az önkormányzati törzsvagyonon belül elkülönül a kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyon, melyek körét törvény határozza meg. Az Önkormányzat forgalomképtelen vagyonából nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyont nem jelöl meg. Az önkormányzati törzsvagyon forgalomképtelen ingatlanvagyon-elemeit e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


(2) Az önkormányzati törzsvagyon részét képezik azon vagyonelemek, melyeket törvény, vagy helyi önkormányzati rendelet korlátozottan forgalomképes vagyonná nyilvánít, az Önkormányzat korlátozottan forgalomképes ingatlanvagyon-elemeit e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.


(3) Az üzleti vagyon körébe tartozik – ha jogszabály másként nem rendelkezik – mindazon önkormányzati vagyon, mely jogszabály alapján nem tartozik az önkormányzati törzsvagyon körébe, az önkormányzati üzleti vagyon ingatlanvagyon elemeit e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.


3.§ A Képviselő-testület – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – indokolt esetben dönthet a vagyontárgy besorolásának módosításáról, kiemelt esetben akkor, ha a besorolása függ az adott vagyontárgy funkciójától, jellegétől, s feladatátadás, -megszűnés, -átszervezés miatt a törzsvagyon a kötelező önkormányzati feladat- és hatáskör ellátását, a közhatalom gyakorlását közvetlenül már nem szolgálja.

Az ingatlan forgalomképtelensége megszűnik, amennyiben a külön jogszabály alapján lefolytatott telekrendezési eljárásban megváltozik az ingatlan jellege, vagy a telekrendezési határozat végrehajtása érdekében a tulajdonosok megállapodnak.


III. fejezet

A vagyongazdálkodás szabályai


4.§ A vagyongazdálkodás célja és alapvető feladata Röszke Község Önkormányzata kötelező és önként vállalt feladatainak eredményes és hatékony ellátása olyan formában, hogy a vagyontárgyak hasznosítása nem veszélyeztetheti a kötelező feladatok ellátását.


5.§ (1) A vagyon értékének megállapításakor a bruttó nyilvántartási érték az irányadó.


(2) 10 millió forint bruttó nyilvántartási értéket meghaladó értékű ingatlanvagyon értékesítése esetén az árat megbízott ingatlanforgalmi értékbecslő által készített 6 hónapnál nem régebbi forgalmi értékbecslés figyelembevételével kell meghatározni.


(3) Belterületi építési telek értékesítésre kijelöléséről és árának meghatározásáról a Képviselő-testület külön határozatban dönt.


6.§ (1) A tulajdonosi jogokat a Képviselő-testület gyakorolja, a tulajdonos képviseletének szabályait, a vagyongazdálkodás területén átruházott hatásköröket e rendelet szabályozza.


(2) A Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartoznak:

a) az ingatlan tulajdonjogának átruházása, elidegenítése;

b) tulajdonról, vagyoni értékű jogról való lemondás;

c) ingatlan vásárlása, cseréje;

d) az Önkormányzat szervei használatában lévő vagyon tartós bérbeadása (tartós bérbeadásnak minősül a 6 hónapot meghaladó, vagy határozatlan időtartamra történő bérbeadás);

e) a vagyon megterhelése;

f) hitel felvételéhez, kötvény kibocsátásához vagyoni fedezet biztosítékul nyújtása;

g) [1] követelések elengedése

ga) követelésről történő lemondás;

gb) a tárgyévi költségvetési törvényben megállapított kis összegű követelés értékhatárát meg nem haladó behajthatatlan követelések elengedése;

h) az önkormányzat tulajdonában lévő 3.000.000,-Ft egyedi bruttó nyilvántartási értéket meghaladó ingó vagyon értékesítése és selejtezése;

i) az önkormányzati törzsvagyont képező ingatlan funkciójának megváltoztatása

j) vagyonkezelési szerződés és haszonélvezeti jogot alapító szerződés megkötése.


(3) A Képviselő-testület által a Pénzügyi, Gazdasági és Ügyrendi Bizottságra átruházott hatáskörök:

a)    a vagyon besorolásától függetlenül az önkormányzat tulajdonában lévő 1.000.000,- és 3.000.000,-Ft egyedi bruttó nyilvántartási értékhatár közötti ingó vagyon elidegenítésének és selejtezésének engedélyezéséről döntés;

b)    döntés az önkormányzati törzsvagyont képező ingatlanon jelentősebb átalakítással járó beruházás megvalósíthatóságáról.


(4) A Képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatáskörök:

a) [2] mezőgazdasági rendeltetésű földterületek bérbeadása;

b) egyéb vagyon eszközök (gépek, járművek, ingó vagyontárgyak) bérbeadása;

c) [3] az önkormányzati tulajdonban lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek eseti, vagy hat  

   hónapot meg nem haladó határozott időtartamra történő bérbeadása;

d) az önkormányzati vagyont érintő hatósági eljárásban a tulajdonost megillető nyilatkozattételi jog, a közigazgatási és bírósági eljárásban az ügyfél jogának gyakorlása;

e) egyéb tulajdonosi jognyilatkozatok közül az Önkormányzat javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom, jelzálogjog törléséhez - amennyiben ennek jogszabályi feltételei fennállnak - hozzájárulás adása;

f) az átmenetileg szabad pénzeszköz ideiglenes – egy évnél nem hosszabb – lekötésére vonatkozó döntés - amennyiben az éves költségvetésről szóló rendelet ettől eltérően nem rendelkezik – meghozatala;

g) a vagyon besorolásától függetlenül az Önkormányzat tulajdonában lévő 1.000.000,-Ft egyedi bruttó nyilvántartási értékhatár alatti ingó vagyontárgyak elidegenítéséről és selejtezéséről dönt;

h) az értékvesztés, valamint a terven felüli értékcsökkenés elszámolásának engedélyezése;

i) a Képviselő-testület által e Rendelet 5.§ (3) bekezdésében foglaltaknak megfelelően az értékesítésre kijelölt belterületi építési telkek értékesítése.


6/A.§ [4]A 6.§ (2) bekezdés ga) pontja szerinti követelésről történő lemondással kapcsolatos eljárás:


(1) A Polgármesteri Hivatal közgazdasági csoportja a követelések felülvizsgálatát évente egyszer elvégzi.


(2) Az (1) bekezdésben szabályozott felülvizsgálatot követően a követelésekről való lemondásról a képviselőtestület a tárgyévi decemberi ülésén dönt.


(3) Az önkormányzat abban az esetben mondhat le részben vagy egészben a 6. § (2) bekezdés ga) pontjában meghatározott pénzügyi követelésről, amennyiben készfizető kezességvállalásból eredően teljesített és a kötelezettség adós általi megfizetése nem valószínűsíthető.


(4) A (3) bekezdésekben szereplő követeléseket az Önkormányzat könyveiből tárgyév december 31-i fordulónappal kell kivezetni.


(5) A követelésekről történő lemondás során a képviselőtestület alaposan mérlegeli a kötelezett (adós) pénzügyi helyzetét, személyi körülményeit, teljesítési készségét és képességét, a lemondás esetleges előnyeit, hátrányait és a végrehajtási eljárás várható költségeit.


6/B.§ [5]A 6. § (2) bekezdés gb) pontja szerinti követelések elengedésével kapcsolatos eljárás:


(1) A Polgármesteri Hivatal közgazdasági csoportja a tárgyévi költségvetési törvényben megállapított kis összegű követelés értékhatárát meg nem haladó követelések felülvizsgálatát évente egyszer elvégzi.

(2) Az (1) bekezdésben szabályozott felülvizsgálatot követően a követelések elengedéséről a képviselőtestület a tárgyévi decemberi ülésén dönt.


(3) Az önkormányzat a következő esetekben engedheti el részben vagy egészben a 6. § (2) bekezdés gb) pontjában meghatározott pénzügyi követelést:

a) ha a fizetési meghagyásos eljárással, vagy a végrehajtással kapcsolatos költségek nem állnak arányban a követelés várhatóan behajtható összegével, így a követelés csak veszteséggel, vagy aránytalanul nagy költségráfordítással érvényesíthető,

b) ha az adós nem lelhető fel, mivel a megadott címen nem található, valamint a felkutatása

dokumentáltan nem járt eredménnyel,

c) ha az adós meghalt,

d) ha a követelés a hatályos jogszabályok alapján elévült.


(4) Az elengedett követeléseket az Önkormányzat könyveiből tárgyév december 31-i fordulónappal kell kivezetni.


(5) A követelések elengedése során a képviselőtestület alaposan mérlegeli a kötelezett (adós) pénzügyi helyzetét, személyi körülményeit, teljesítési készségét és képességét, az elengedés esetleges előnyeit, hátrányait és a végrehajtási eljárás várható költségeit.


7.§ Az Önkormányzat vagyona a Polgármesteri Hivatal útján a jogszabályi előírásoknak megfelelően kerül nyilvántartásra az ingatlanvagyon-kataszter és a számviteli nyilvántartás előírásszerű vezetésével, melyek biztosítják a jogszabályoknak megfelelő tárgyévi vagyonkimutatás elkészítésének alapját.


8.§ (1) Az Önkormányzat 10 millió forint feletti bruttó nyilvántartási értékű vagyonát hasznosítani – ha törvény kivételt nem tesz – csak nyilvános versenytárgyalás útján az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányosságával lehet.


(2) Az (1) bekezdésben foglaltak alapján történő értékesítésből származó bevétel a Képviselő-testület eltérő döntését kivéve csak fejlesztési célra használható fel.


9.§ (1) Gazdasági társaságban az Önkormányzatot a polgármester képviseli, aki a tagképviseleti meghatalmazásra vonatkozó szabályok szerint jogosult a képviselettel a Képviselő-testület bármely tagját, a Polgármesteri Hivatal vezetőjét, vagy az önkormányzat bármely szervének vezetőjét megbízni.


(2) Az Önkormányzat által alapított gazdasági társaságok helyzetéről, a tulajdonosi jogok gyakorlásáról a polgármester évente köteles beszámolni a Képviselő-testületnek.


10.§ (1) A Képviselő-testület a nemzeti vagyonának meghatározott körére vonatkozóan a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő módon és tartalommal vagyonkezelői jogot létesíthet.


(2) A vagyonkezelői jog létesítésének részletes feltételeit a Képviselő-testület a vagyonkezelési szerződés elfogadásával határozza meg, melynek tartalmaznia kell:

a) a vagyonkezelési jog gyakorlásának terjedelmét, mértékét és esetleges korlátait;

b) a közfeladat ellátása érdekében a vagyonkezelésbe adott vagyonelemeknek a tételes jegyzékét – az érték megjelölésével, valamint az önkormányzati vagyonnal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítésének módját és formáját;

c) az ellenőrzéssel kapcsolatos eljárást;

d) a vagyonkezeléssel kapcsolatos éves beszámolási kötelezettség módját, tartalmát;

e) az elkülönített nyilvántartási kötelezettség követelményeit;

f) felmondási feltételeket, a szerződés megszűnésének eseteit;

g) a vagyon megterhelésével kapcsolatos tiltást;

h) a szükséges feltételek igazolásának módját.


11. § (1) Az Önkormányzat szervei számára az alapfeladat ellátásához szükséges és elégséges mértékben a vagyoni elemek használati jogát biztosítja, melynél fogva használóként jogosultak és kötelesek a rendeltetésszerű használatra, működtetésre, fenntartásra, a vagyoni elemekhez fűződő közterhek viselésére, a jogszabályi előírásoknak megfelelő nyilvántartás vezetésére. A vagyonelemek használója köteles az Önkormányzat vagyonát elvárható gondossággal megőrizni és gyarapítani.


(2) Az (1) bekezdésben biztosított használati jogot a Képviselő-testület visszavonhatja, ha azok egyéb módon történő hasznosítása az önkormányzati célok megvalósítását hatékonyabban szolgálják.


(3)[6] Az Önkormányzat tulajdonában lévő nem lakás céljára szolgáló helyiségek, mezőgazdasági rendeltetésű földterületek és egyéb vagyon eszközök szabad kapacitás terhére történő bérbeadásának bérleti díját a Képviselő-testület külön határozatban állapítja meg.


Az Önkormányzat vagyonához kapcsolódó egyéb rendelkezések


12. § (1) Az Önkormányzat tulajdonában lévő személygépkocsit hivatalos célú útja alkalmával a polgármester és a jegyző, valamint az általuk megjelölt személy - a 4. sz. mellékletben lévő nyomtatvány kiállítását követően - vezetheti a közúti közlekedésre vonatkozó szabályok szerint. A polgármester és a jegyző részére a 5. sz. mellékletben lévő engedélyt kell kiállítani. Az utazásról menetlevelet kell vezetni, melyet az engedélyező aláírásával, pecsétjével kell ellátni. Az elszámolás szabályozása a polgármester feladata.


(2) A tehergépkocsit és a mezőgazdasági munkagépet (vontató) az (1) bekezdésben lévő szabályok értelemszerű alkalmazásával lehet igénybe venni. A hasznosítás egyéb módjáról (pld.: bérbeadás) a polgármester gondoskodhat.


Záró rendelkezések


13. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.


(2) Hatályát veszti az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 4/2008.(II.13.) Kt. Ör számú, valamint az azt módosító 15/2010.(XII.15.) ör. számú önkormányzati rendelete.



Röszke, 2013. június 12.



            Borbásné Márki Márta sk.                                                    Dr. Schmidt József sk.

                  polgármester                                                                            jegyző


A rendelet kihirdetve: 2013. június 12.

                                                                                                          Dr. Schmidt József sk.

                                                                                                                      jegyző


1.sz melléklet a 9/2013.(VI.12.) ör. számú rendelethez[7] [8] [9]



Forgalomképtelen vagyontárgyak

(külön file-ban)


2.sz melléklet a 9/2013.(VI.12.) ör. számú rendelethez[10] [11] [12]


Korlátozottan forgalomképes vagyontárgyak

(külön file-ban)


3.sz melléklet a 9/2013.(VI.12.) ör. számú rendelethez[13] [14] [15]


Törzsvagyonon kívüli egyéb vagyon, üzleti vagyon

(külön file-ban)


4.sz melléklet 9/2013.(VI.12.) ör. számú rendelethez[16]


Röszke Község Önkormányzata Polgármesterétől/Röszkei Polgármesteri Hivatal Jegyzőjétől





Engedély személygépkocsi (tehergépkocsi, vontató) hivatalos célú használatára, vezetésére



Engedélyezem, hogy a ………………….……. frsz-ú (hatósági jelzésű) személygépkocsit, tehergépkocsit, vontatót …………………………...… (név) / …………………….szül., an.: ………………………………………./ hivatalos célból használja, vezesse.


Az engedély határozatlan / határozott időre szól. (határozott idő esetén a dátum megjelölése: ………. év …………….. hó ……. nap …….. óra)


P. h.


                                                                                          …………………………………

                                                                                                                                            aláírás




5.sz melléklet a 9/2013.(VI.12.) ör. számú rendelethez[17]


Röszke Község

Önkormányzata

Képviselő-testülete



Engedély személygépkocsi hivatalos célú használatára, vezetésére



……………………………………. (szül.: ………………….. an.:…………….) polgármester/ jegyző a 9/2013. (VI.12.) önkormányzati rendelet alapján jogosult a ……………….. frsz-ú személygépkocsi hivatalos célú használatára, vezetésére.


Az engedély visszavonásig érvényes.



Röszke, ……………………………….



                                                                                            ………………………………………..

                                                                                                                     aláírás


[1]

Beiktatta a 18/2013. (XII.18) önkormányzati rendelet 1. §-a, hatályos 2013. december 18-tól.

[2]

​Módosította a 19/2014. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 1. §-a, hatályos 2014. december 18-tól.

[3]

Módosította a 19/2014. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 2. §-a, hatályos 2014. december 18-tól.

[4]

Beiktatta a 18/2013. (XII. 18.) önkormányzati rendelet 2. §-a, hatályos 2013. december 18-tól.

[5]

Beiktatta a 18/2013. (XII. 18.) önkormányzati rendelet 3. §-a, hatályos 2013. december 18-tól.

[6]

Módosította a 19/2014. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 3. §-a, hatályos 2014. december 18-tól.


[13]

Módosította a 12/2015. (VI. 23.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése, hatályos 2015. június 23-tól.

[14]

Módosította a 12/2018. (XI. 28.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése, hatályos 2018. november 29-től.

[15]

Módosította az 5/2021. (II. 23.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése, hatályos 2021. február 24-től.

[16]

Módosította a 12/2015. (VI. 23.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése, hatályos 2015. június 23-tól.

[17]

Módosította a 12/2018. (XI. 28.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése, hatályos 2018. november 29-től.

[18]

Módosította az 5/2021. (II. 23.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése, hatályos 2021. február 24-től.

[19]

Módosította a 19/2014. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése, hatályos 2014. december 18-tól.

[20]

Módosította a 19/2014. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 4. § (2) bekezdése, hatályos 2014. december 18-tól.