Fábiánsebestyén Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2013.(XI.27.) önkormányzati rendelete

Fábiánsebestyén Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 13)2013.(XI.27.) rendelete a közterület rendeltetésétől eltérő célú használatának általános szabályairól

Hatályos: 2013. 11. 28



Fábiánsebestyén Községi Önkormányzat Képviselő-testületének  

13/2013.(XI.27.) rendelete

a közterület rendeltetésétől eltérő célú használatának általános szabályairól


Fábiánsebestyén Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2)

bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 54.§ (5) bekezdésében kapott felhatalmazás, a 2013. július 1 napjától hatályos, a mozgóképekről szóló 2004. évi II. törvény 37.§ (4)-(5) felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:


Általános rendelkezések


1. § (1) A rendelet célja településképi, kereskedelmi, idegenforgalmi, közegészségügyi, köztisztasági valamint közlekedésbiztonsági szempontok figyelembevételével meghatározni a közterület rendeltetésétől eltérő célú használatának szabályait.

(2) E rendelet alkalmazásában:

a) közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló terület, amelyet rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom számára a tulajdonos (használó) által megnyitott és kijelölt részét, továbbá az a magánterület, amelyet azonos feltételekkel bárki használhat. A közterület rendeltetése különösen a közlekedés biztosítása (utak, terek), a pihenő és emlékhelyek kialakítása (parkok, köztéri szobrok stb.) a közművek elhelyezése;

b) mozgóbolt: önjáró vagy gépjárművel vontatott árusító hely;

c) mozgóárusítás: a kereskedő vagy megbízottja olyan eszköz segítségével viszi magával az eladásra kínált árut, amely nem minősül mozgóboltnak;

d) vásár: országos vagy helyi jelleggel rendezett olyan adásvételi lehetőség, ahol az áruk kínálatát kirakodással mutatják be;

e) rendezvény: a külön jogszabályban meghatározott szabályok szerint megtartott békés összejövetel, felvonulás és tüntetés.

f) közvetlen veszély: élet és vagyonbiztonságot közvetlenül fenyegető helyzet, illetve állapot.


A rendelet hatálya


2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Fábiánsebestyén Község Önkormányzat közigazgatási területén

a) a közterületre;

b) minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra.


A közterület rendeltetésétől eltérő célú használata


3. § (1) A közterületet rendeltetésének megfelelő célra - a jogszabályok keretei között - bárki szabadon használhatja.

(2) A közterület rendeltetésszerű használata mások hasonló célú jogait nem csorbíthatja.

(3) Rendeltetésétől eltérő célú a közterület használata, ha a használat a közterület vagy annak meghatározott része mások általi rendeltetésszerű igénybevételét az e rendeletben megfogalmazott módon akadályozza.

4. § (1) A közterület rendeltetésétől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) - ide nem értve az 5. § (1) bekezdésben írt esetet - a tulajdonos engedélye, (a továbbiakban közterület-használati engedély) szükséges.

(2) Közterület-használati engedélyt a Képviselő-testület adja ki a (3) bekezdésben meghatározott esetben e hatáskörének gyakorlását a polgármesterre ruházza át.

(3) A polgármester jogosult a közterület bontási engedély kiadására e rendelet 12. § - 18. § szabályai szerint.

5. § (1) Nem kell közterület használati engedély:

a) az út tartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,

b) ingatlan használójának az ingatan előtti közút szilárd burkolatának széléig terjedő közterületen való parkoláshoz, ide nem értve az üzemképtelen jármű tárolását, mezőgazdasági munkagépek tárolását

c) legfeljebb egy óra időtartamú rendezvényhez, amennyiben a közlekedést nem akadályozza,

d) tüzelőanyag, építési munka végzéséhez szükséges építési anyag legfeljebb 72 óra időtartamú tárolásához,

e) közművek elhelyezéséhez, ha az elhelyezés nem jár közterület szilárd burkolatának felbontásával.

f) a fegyveres erők, a fegyveres testületek, a rendészeti szervek, a mentők, a tűzoltók, továbbá a vízügyi szolgálat műtárgyainak, mobíliáinak alaptevékenységük céljára és idejére történő elhelyezése után,

g) önkormányzati intézmény a közterület használó,

h) a külön rendelet szerint megkötött szerződés alapján a szilárd hulladékgyűjtő edényzet közterületi elhelyezésekor.


 A közterület használati engedély iránti kérelem


6. § (1) A közterület használati engedély iránti kérelem iránti kérelemnek tartalmazni kell:

a) a kérelmező nevét, lakóhelyének, székhelyének címét, adóazonosító számát,

b) a közterület igénybevételének célját és időtartamát,

c) a mezőgazdasági kistermelők és őstermelők esetében az őstermelő igazolvány másolatát, vállalkozó esetén a vállalkozási engedély, cégbírósági végzés másolatát (a folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat másolatát),

d) a közterület nagyságát, helyének és a használat módjának, a napi árusítás időtartamának pontos meghatározását,

e) a szakhatósági hozzájárulás(ok) kivételével a folytatni kívánt tevékenységhez szükséges hatósági engedélyeket,

f) szükség esetén út, járda, esetén a terület helyreállítására vonatkozó megrendelés egy példányának becsatolását vagy a kérelmező azon nyilatkozatát és igazolását, hogy a helyreállítást önerőből és kellő szakértelemmel el tudja látni,

g) amennyiben a közterület igénybevétel a közúti járműforgalmat befolyásolja, M=1:500 méretarányú, szaktervező által készített forgalomtechnikai tervet 2 példányban,

h) rendezvény, vásár esetén a terület takarítására vonatkozó nyilatkozatot,

i) azon berendezési tárgyak felállítása és üzemeltetése esetén, melyeknek időszakos felülvizsgálata szükséges, az utolsó érvényes felülvizsgálati szakvéleményt.

(2) Az engedélyező közterület használati engedély iránti kérelem iránti kérelem esetén 6. § (1) bekezdés f), g), i), pontja szerint becsatolandó mellékletektől eltekinthet.

7. § Közterület használati engedélyt kell kérni különösen:

a) közterületen történő munkavégzéshez,

b) rendezvény megtartásához,

c) mozgóárusításhoz,

d) mozgóboltból történő árusításhoz,


Közterület használati engedély


8. § (1) Közterület használati engedély kérelemre, meghatározott tevékenységre, meghatározott időtartamra - amely nem lehet hosszabb egy évnél - adható ki ha a kérelmező rendelkezik:

a) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirattal,

b) a tevékenység végzéséhez szükséges hatósági engedélyekkel,

c) közút, járda területét érintő közterület használat esetén a kezelő hozzájáruló nyilatkozatával,

(2) Közterületen csak a külön jogszabályban meghatározott termékek árusíthatók.


A közterület használatának módja


9. § (1) Vissza kell vonni a közterület használati engedélyt, ha a közterület használati engedély jogosultja a közterületet nem az engedélyben meghatározott célra, módon és feltételekkel használja

(2) A közterület használójának a közterületet úgy kell használnia, hogy ne zavarja sem a közterület más részeinek, sem a szomszédos ingatlanoknak a rendeltetésszerű használatát. Közterület olyan mértékű használatához, amely a szomszédos ingatlanok használatát két óránál tovább akadályozza, közterület használati engedély nem adható.

(3) A közterület használója köteles a közterületen elhelyezett tárgyakat a használati  időn túl a közterületről eltávolítani, valamint az általa használt közterületet rendben és tisztán tartani.

10. § (1) A közterület használati engedélyhez kötött, de közterület használati engedély nélküli közterület-igénybevétel esetén a használó az Önkormányzat felhívására köteles a használatot megszüntetni, és a közterület eredeti állapotát a saját költségén - minden kártalanítási igény nélkül - helyreállítani. Ennek elmulasztása esetén az Önkormányzat a használó költségére a közterületet helyreállítja.

(2) Abban az esetben, ha a közterület igénybevétel során közvetlen veszély, a közlekedés zavarása áll fenn, az Önkormányzat a közterület igénybevételét azonnali hatállyal, kártalanítás nélkül - megszünteti.

(3) A közterületen közterület használati engedély nélkül elhelyezett tárgyakat, az Önkormányzat elszállítja és 3 hónapos tárolás után értékesíti, ha az (1) bekezdésben foglalt kötelezettségének a kötelezett nem tesz eleget, vagy 8 nap alatt a tulajdonos kiléte nem állapítható meg.

(4) Amennyiben ellenőrzés során megállapítható, hogy a közterület igénybevétele közterület használati engedély nélkül történik, úgy amennyiben e rendeletben foglaltakkal nem ellentétes, a közterület használatára közterület használati engedély adható.

11. § (1) A közterület használatáért a díjat nem kell fizetni.



A közterületek felbontásának és helyreállításának szabályai


12. § (1) Közterületen bontási munkát a polgármester engedélyével lehet végezni a külön jogszabályban foglaltak szerint.

(2) Közterület felbontásához engedélyt új közmű létesítése, közmű rekonstrukciója esetén a beruházó kérelmére lehet kiadni.

(3) Közműjavítás esetén a bontási engedélyt a közmű kezelője is kérelmezheti.


A közterület bontásához szükséges engedély iránti kérelem


13. § (1) Közterület bontási engedély kiadására kérelem alapján kerül sor.

(2) A közterület bontásához szükséges engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell a külön jogszabályban foglaltakon túlmenően

a) a felbontást kérő nevét és címét,

b) az igénybevétel céljának és módjának leírását,

c) az igénybevett közterület jellegét (közút, járda, padka, zöldsáv, parkoló stb.),

d) az elfoglalni kívánt terület pontos nagyságát m2-ben és fontos paramétereit (hosszúság, szélesség, mélység stb.),

e) az igénybevételért és szakszerű helyreállításért felelős személy nevét és címét,

f) az igénybevétel időtartamát.

(3) Amennyiben technológiai okokból a munkavégzés szünetel, úgy a kérelemben ennek okát és időtartamát külön meg kell határozni.

14. § (1) Amennyiben a kérelmező olyan mértékű közterületbontáshoz kér engedélyt, amelynek mértéke vagy egyéb ok miatt szakaszolás indokolt, a polgármester a engedélyt - helyszíni bejárás alapján - szakaszolt közterületbontáshoz adja meg.

(2) Ha a körülmények indokolják, a polgármester az engedélyben a helyreállításra két határidőt állapíthat meg:

a) az ideiglenes helyreállítás határidejét,

b) a végleges helyreállítás határidejét.

(3) A kezelői engedélyben forgalombiztonsági okok miatt előírható a közterület azonnali helyreállítása.

(4) Amennyiben az engedélyben foglaltaktól eltérő nyomvonal igénybevételére vagy határidő módosításra van szükség, úgy a polgármestertől azonnal engedélyt kell kérni.


A közterület bontásához történő engedély


15. § (1) A közterület felbontási engedélynek tartalmaznia kell:

  1. a közterület helyreállítására vonatkozó minőségi követelményeket,
  2. a helyreállítás határidejét,
  3. a helyreállításért felelős személy nevét, címét,
  4. szükség szerint az 50 méterenkénti tömörségi vizsgálat (minimális tömörség T_=95%) igazolásának szükségességét a vonatkozó előírás szerint,
  5. a garanciális, szavatossági elemeket,
  6. a késedelmes helyreállítás esetén felszámolásra kerülő késedelmi díj mértékét,
  7. nem teljesítés esetén az önkormányzat általi közterület-helyreállítás jogát és a helyreállítás költségének azonnali beszedési megbízással, vagy más ezzel egyenértékű pénzügyi garanciával történő érvényesítési lehetőségét.

16. § A közműtulajdonos, illetőleg kezelő vagy üzemeltető által el nem végzett helyreállítási munkákat az Önkormányzat által az engedélyt kérő helyett elvégzett elvégezheti, vagy elvégeztetheti, melynek költségeit a közműtulajdonos, illetőleg kezelő vagy üzemeltető költségére.


A közterület helyreállítása


17. § (1) A felbontott közterületek helyreállításának folyamatos ellenőrzéséről a Polgármesteri Hivatal gondoskodik.

(2) Amennyiben a burkolatbontással járó munkavégzés bármely ok miatt szünetel, úgy a kérelmező köteles azt a Polgármesteri Hivatalnál bejelenteni. Ez esetben a polgármester előírhatja a közterület azonnali helyreállítását.

(3) Ha a munkavégzés technológiai okok miatt határidőre nem fejeződött be, vagy egyéb okból egy hónapnál tovább szünetel, a Polgármesteri Hivatal jogosult a felbontott közterületet a kérelmező költségére helyreállítani.

18. §  A helyreállított közterületet külön műszaki átadás-átvételi eljárás során kell átadni a közterület kezelőjének.


A közterületen történő munkavégzés


19. § (1) A közterületet igénybevevő köteles:

a) a közterület szakszerű helyreállítását elvégezni/elvégeztetni,

b) a közterület bontásával kapcsolatos kezelői engedélyt munkavégzéskor a munka helyszínén tartani,

c) a kivitelezési munkák megkezdését megelőzően 3 munkanappal a Polgármesteri Hivatalt értesíteni,

d) gondoskodni a folyamatos munkavégzésről,

e) a munkahelyet és felvonulási területet tisztán tartani, a felesleges földet, törmeléket, hulladékot és szemetet folyamatosan saját költségén elszállítani,

f) a munka során e növényzet védelméről a kiadott közterület bontási engedélyben meghatározott egyedi előírás szerint gondoskodni,

g) a munkaterületen lévő csapadékvíz elvezetéséről és az eredeti állapot helyreállításáról gondoskodni,

h) a munkálatok elvégzése után a végleges helyreállításig a nyomvonalat biztonságos közlekedésre alkalmas állapotban tartani, a bekövetkező süllyedéseket azonnal kijavítani,

i) a munka befejezése után azonnal gondoskodni az eredeti állapotnak megfelelő forgalmi rend visszaállításáról,

(2) Amennyiben a helyreállított szilárd burkolat a garanciális idő alatt megsüllyed, a kérelmező köteles a burkolatot a megsüllyedt szakaszon teljes szélességben helyreállítani. Ha ezt nem teszi meg, a munkát a Polgármesteri Hivatal jogosult a kérelmező terhére elvégezni, és a helyreállítási költséget kérelmező bankszámlájáról azonnali beszedési megbízással leemelni.


Közterületek filmforgatási célú használata


20. §   Jelen rendeletben foglalt szabályokat a filmforgatási célú közterület-használat esetében az alábbi eltérésekkel, kiegészítő feltételekkel kell alkalmazni.

 (1) A 205/2013. (VI. 14.) Korm. rendelet 1. mellékletében foglaltakon túl a kérelem benyújtásához forgatókönyv, látványterv benyújtása is szükséges, mely részletesen tartalmazza, hogy mit, hogyan, mikor és hol kívánnak a forgatás során a közterületen megvalósítani. Amennyiben a forgatás a közlekedésre nagymértékben kihat, forgalomtechnikai terv becsatolása is szükséges.

(2)  Amennyiben a filmforgatás során jelentős közterület átalakítás várható, kérelmező már a helyszín keresése során köteles a közterület tulajdonost megkeresni és vele előzetes egyeztetést folytatni a közterület-használat helyi feltételeinek (pl. bontási, behajtási engedélyek kiadása, fizető parkoló eltérő használata, súlykorlátozás alóli felmentés engedélyezése stb.) megismerése érdekében, tekintettel arra, hogy a kapcsolódó eljárások szerinti, egyéb díjak megfizetése a közterület-használati díj megfizetése mellett ugyanúgy szükséges.

 (3) A filmforgatás díja a rendelet  1.számú  melléklet díjtáblázata szerinti.

 (4) Díjfizetés alóli mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló (különösen: oktatási, tudományos vagy ismeretterjesztő témájú) filmalkotások esetén állapítható meg.

 (5) Községpolitikai érdekből díjkedvezmény adható, melynek mértéke legfeljebb az (3) bekezdésben hivatkozott táblázat szerinti díj 50%-a lehet.

(6) Lakókörnyezetben 22.00 és 06.00 óra között a kérelmező zajjal járó tevékenységet (különösen: építés, bontás) nem folytathat valamint - éjszakai forgatást igénylő eseteken kívül - nem forgathat.

 (7) A filmforgatás után a használt közterület eredeti állapotát helyre kell állítani. (pormentesítés, víz, homok, sár, egyéb szennyeződések eltávolítása, lámpaleszerelés, különböző köztéri tárgyak elvitele ill. visszahelyezése stb.) Amennyiben nem jön létre az eredeti állapot, az önkormányzat végezteti el a helyreállítási feladatot, egyúttal költségeit a kérelmező felé érvényesíti.

 (8) Rendkívüli természeti esemény bekövetkezése, vagy a forgatást akadályozó, kérelmezőnek fel nem róható körülmény fennállása esetén a forgatás későbbi időpontjának meghatározása a kérelmező igényeinek alapulvételével, a kérelmező részéről történő azonnali - elektronikus és személyes vagy telefonos - jelzést követően, soron kívüli egyeztetésen történik.

 (9) A filmforgatási célú közterület-használattal összefüggő, törvényben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket és a jelen fejezetben foglalt döntési jogköröket a polgármester gyakorolja.



Átmeneti és záró rendelkezések


21. §  (1) E rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Fábiánsebestyén Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2008. (VI.18.) rendelete, és a 15/2012.(X.31.) rendelete hatályát veszti.


Fábiánsebestyén, 2013. november 19.




          Dr. Kós György                                                            Gyurisné Székely Erika

Polgármester                                                                                      jegyző




                                                                                                         

A rendelet kihirdetve:                                                                          Gyurisné Székely Erika

                                                                                                                           jegyző                                                                                                                                                                                                             

Fábiánsebestyén, 2013. november 27.






Fábiánsebestyén Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 

13/2013.(XI.27.)rendelete

a közterület rendeltetésétől eltérő célú használatának általános szabályairól


1. melléklet


             


 Fábiánsebestyén Községi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek filmforgatási célú

használata díjának felső határa a használat célja szerint.




Sorszám:

Közterület minősítése

Forgatási

helyszín

Ft/m2/nap


Technikai

kiszolgálás

Ft/m2/nap

Stáb

parkolás

Ft/m2/nap

1.

Fábiánsebestyén Község

turisztikailag kiemelt

közterületei

300

150

100

2.

Fábiánsebestyén Község

turisztikailag nem kiemelt

közterületei

200

150

100