Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 16/2014. (VI. 18.) önkormányzati rendelete
A vagyonkezelés szabályairól
Hatályos: 2014. 06. 18- 2014. 06. 18Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 16/2014. (VI. 18.) önkormányzati rendelete
A vagyonkezelés szabályairól
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 109. § (4) bekezdésében és 143. § (4) bekezdés i) pontjában kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. A rendelet célja és hatálya
1. § A rendelet célja, hogy meghatározza Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) vagyonkezelésének szabályait.
2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed: az önkormányzat tulajdonában lévő, illetve tulajdonába kerülő vagyonra.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya:
a) a kisebbségi önkormányzatok (helyi kisebbségi önkormányzatok, és kisebbségi települési önkormányzatok) vagyonjuttatására
b) az önkormányzat költségvetési szerveinek – beleértve a Polgármesteri Hivatalt is – működési célú pénzeszköz átvételére irányuló döntéseire
c) az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérbeadására, elidegenítésére.
II. Vagyon fogalma
3. § A jelen rendelet hatálya az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodásról szóló 10/2007.(02.12.) Kgy. sz. rendelet 2. §‐ban meghatározott vagyonra terjed ki.
III. A vagyonkezelés szabályai
4. § Az önkormányzati közfeladatok feltételeinek hatékony biztosítása, a vagyon állagának és értékének megőrzése, védelme továbbá értékének növelése érdekében az Önkormányzat vagyonán a közgyűlés az Mötv. 109. §-ában, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (a továbbiakban: Nvtv.) 6. §-ában és 11. §-ában foglaltak érvényesülése mellett vagyonkezelői jogot létesíthet.
5. § A vagyonkezelésbe átadott vagyon a közfeladat ellátását biztosítja, így a vagyonkezelésbe adható vagyoni kör az átadni kívánt önkormányzati közfeladatokhoz igazodik.
6. § Vagyonkezelési szerződés útján létesíthető vagyonkezelői jog az Nvtv.-ben foglalt kivételtől eltekintve.
IV. A vagyonkezelés fogalma
7. § A vagyonkezelőt megillető jogok és kötelezettségek tekintetében az Nvtv. 11. § (8)-(9) bekezdéseiben foglaltak az irányadóak.
8. § Vagyonkezelői jogot az önkormányzati közfeladat átadásához kapcsolva, a közfeladatot szabályozó külön törvényben meghatározott feltételek és eljárási rend, pályázati rend szerint, ilyen hiányában – az Nvtv 11. § (5) bekezdés szerinti kijelölés esetét kivéve – a nyilvános pályázat útján, ellenérték fejében lehet megszerezni és gyakorolni. A közgyűlés egyedi döntése alapján a versenyezetés mellőzhető.
9. § Fő szabályként a vagyonkezelői jog nyilvános pályázat útján, ellenérték fejében szerezhető meg. A pályázat kiírása előtt az önkormányzat köteles vagyonértékelést végeztetni. Az önkormányzat ajánlati dokumentációt készít, amely tartalmazza a részletes szerződési feltételeket, a közfeladat-ellátással összefüggő követelményeket és a megfelelő ajánlattételhez szükséges határidőt (pályázati kiírás). A pályázati kiírást az önkormányzat honlapján vagy legalább egy országos napilapban és a helyben szokásos módon egyidejűleg kell közzétenni. A pályázat tartalmát a közgyűlés hagyja jóvá és a pályázat elbírálásáról a közgyűlés dönt az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód biztosítása mellett. A vagyonkezelői jogot a közgyűlés valós értéken- a közfeladat ellátásának garanciáit is figyelembe véve- a legelőnyösebb ajánlattevő részére ruházhatja át. A védett természeti területek és értékek, az erdők, véderdők, a műemlékingatlanok, védetté nyilvánított kulturális javak, valamint történeti (régészeti) emlékek tekintetében az Mötv 109. § (5) bekezdésében meghatározott hozzájárulás szükséges vagyonkezelői jog létesítéséhez.
10. § A vagyonkezelői jog megszerzésének feltétele, hogy a vagyonkezelő a feladatellátással összefüggő jogokat, kötelezettségeket átvegye.
11. § Ingatlanra vonatkozó vagyonkezelői jog megszerzéséhez az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés is szükséges. A vagyonkezelői jog jogosultja köteles gondoskodni az őt megillető vagyonkezelői jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyeztetéséről.
12. § A pályázati kiírás és a vonatkozó jogszabályi előírások megsértésével kötött szerződés semmis.
V. A vagyonkezelési szerződés részletes szabályai
13. § A vagyonkezelési szerződés kötelező tartalmi elemeit az Mötv. 109. §-a, az Nvtv. 11. §-a valamint az önkormányzati közfeladatot szabályozó külön törvény és jelen rendelet határozza meg.
14. § A vagyonkezelési szerződésnek - figyelemmel az önkormányzati közfeladatra és az ahhoz kapcsolódó önkormányzati vagyon sajátos jellegére - tartalmazni kell:
VI. A vagyonkezelő jogai, kötelezettségei
15. § (1) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyonnal rendeltetésszerűen, az általában elvárható gondossággal köteles gazdálkodni. Az e kötelezettsége megszegésével okozott kárért a polgári jog általános szabályai szerint tartozik felelősséggel, de a szerződésben a felek ennél szigorúbb szabályokat is megállapíthatnak. A használó jogainak és kötelezettségeinek gyakorlásáért a vagyonkezelő sajátjaként felel.
(2) A vagyonkezelő köteles évente egyszer a tárgyévet követő év február 15-éig a vagyonkezelésébe adott ingatlanvagyon tárgyévi változásairól az Önkormányzat ingatlanvagyon-kataszter vezetésével megbízott szervezeti egységnek a megfelelő bizonylatokat, dokumentumokat átadni.
(3) Amennyiben a vagyonkezelésbe átadott vagyon, illetve annak meghatározott eleme bármely okból alkalmatlanná válik a vagyonkezelő által vállalt közfeladat ellátására, illetve a feladat ellátására való szükségessége megszűnik, a vagyonkezelő köteles a polgármestert 8 napon belül értesíteni.
(4) A vagyonkezelésből való kivonásról, a szerződés módosításáról a közgyűlés dönt.
(5) A vagyonkezelő rendkívüli felmondás esetén köteles a kezelt vagyon azonnali birtokba adására, oly módon, hogy szükség esetén biztosítsa az Önkormányzat részére a közfeladat folyamatos ellátásához a saját személyi és tárgyi infrastruktúráját.
(6) A kezelt vagyon pótlására, bővítésére, felújítására való jogokat – kötelezettségeket a felek megállapodása határozza meg.
(7) A vagyonkezelő köteles az Önkormányzat által a vagyonkezelésbe átadott vagyonra az Önkormányzat által meghatározott biztosítási kategóriákra biztosítási szerződést kötni és az ellenértéket megfizetni.
(8) A vagyonkezelő köteles valamennyi közérdekű adatszolgáltatásra (statisztikai jelentés, stb.), melyet vagy közvetlenül, vagy az Önkormányzat rendelkezésére bocsátásával tesz meg. (9) A vagyonkezelői szerződésnek tartalmaznia kell a számviteli adatszolgáltatás tartalmát, formáját és határidejét.
(10) A vagyonkezelőt terhelő Mötv. 109. § (6) bekezdése szerinti kötelezettség, illetve a tartalék elszámolásának és felhasználásának rendjét, részletes tartalmát a vagyonkezelési szerződésben kell meghatározni. Ha a vagyonkezelő olyan közfeladatot lát el, amely után bevételének több mint fele az államháztartás valamely alrendszeréből származik, a közgyűlés a vagyonkezelési szerződésben részletezett feltételekkel elengedheti a bevételekben meg nem térülő elszámolt értékcsökkenésnek megfelelő összeg erejéig a kezelt vagyonnal összefüggő hosszú lejáratú kötelezettségét. Ez esetben a kötelezettség a bevételekben megtérülő értékcsökkenés összegéig áll fenn. A kötelezettség teljesítését évente, a tényleges bevétel-adatok alapján kell vizsgálni.
(11) A vagyonkezelő köteles a vagyonkezelésébe vett vagyon után elszámolt és a bevételekben megtérülő értékcsökkenés összegének felhasználásáról évente elszámolni
VII. A vagyonkezelésbe átadott vagyon birtokba adására – vételére vonatkozó szabályok
16. § (1) A birtokba adás előtt:
a) az önkormányzatnak rendeznie kell az ingatlanra fennálló közterheket és az általa létesített jogviszonyból származó és esedékes kifizetéseket, vagy teljesítéseket,
b) a folyamatban lévő befejezetlen beruházások kivételével el kell végeznie a megkezdett, de még be nem fejezett, őt terhelő feladatokat,
c) vagyonleltárt kell készítenie.
(2) A birtokba adási- és vételi eljárás során jegyzőkönyvet kell felvenni, melyet az Önkormányzat ingatlanvagyon-kataszter vezetésével megbízott szervezeti egység részére 15 napon belül meg kell küldeni.
VIII. A vagyonkezelési feladatokhoz kapcsolódóan szükségessé váló engedélyeztetési eljárás szabályai
17. § (1) A vagyonkezelőnek a tulajdonostól hozzájárulást kell beszereznie a vagyonkezelési tevékenység körében felmerülő bármely hatósági engedélyhez kötött tevékenységhez.
(2) A tulajdonosi hozzájárulást a polgármester jogosult megadni.
(3) Nem terjed ki a tulajdonosi hozzájárulás beszerzésének kötelezettsége az azonnali veszélyelhárítást szolgáló, de egyébként hozzájáruláshoz kötött tevékenységre. Az így elvégzett tevékenységet és annak indoklását a tulajdonosnak 15 napon belül jelenteni kell.
(4) A vagyonkezelő tulajdonosi hozzájárulás nélkül adhat be kérelmet elvi hatósági engedély, szakhatósági hozzájárulás, állásfoglalás iránt.
IX. A kezelt vagyon nyilvántartása
18. § (1) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyon eszközeiről olyan elkülönített nyilvántartást köteles vezetni, amely tételesen tartalmazza azok könyv szerinti bruttó és nettó értékét, az elszámolt értékcsökkenés összegét, az azokban bekövetkezett változásokat.
(2) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyon használatából, működtetéséből származó bevételei, illetve közvetlen költségei és ráfordításai nyilvántartása tekintetében az Mötv. 109. § (7) bekezdésében meghatározottak szerint köteles eljárni.
(3) A vagyonkezelő a vagyonkezelésébe vett vagyon eszközei után elszámolt és elkülönítetten nyilvántartott értékcsökkenésnek megfelelő összeget a 15. § (11) bekezdés figyelembevételével, a vagyonkezelési szerződés szerint, a vagyonkezelésébe vett vagyon pótlására, bővítésére, a kezelt vagyon felújítására fordítja.
X. A vagyonkezelői jog megszűnése
19. § (1) A vagyonkezelési szerződés megszűnik:
a) a szerződésben megállapított idő elteltével,
b) a szerződésben meghatározott körülmény bekövetkeztével,
c) a vagyonkezelésbe adott vagyontárgy megsemmisülésével vagy az Önkormányzat tulajdonából való kikerülésével az adott vagyontárgyra vonatkozóan, vagy
d) a vagyonkezelő jogutód nélküli megszűnésével (természetes személy halálával).
(2) A vagyonkezelési szerződés közös megegyezéssel, írásban, bármely esetben és időpontban megszüntethető.
(3) A felek a határozatlan időre kötött vagyonkezelési szerződést írásban felmondással is megszüntethetik (rendes felmondás). Amennyiben a felek ettől eltérően nem állapodtak meg, a felmondási idő kilencven nap. A felmondási idő alatt a feleknek el kell számolniuk egymással.
(4) A vagyonkezelési szerződés rendkívüli felmondásának eseteit az Mötv. 109. § (10) bekezdése határozza meg.
(5) A vagyonkezelő a vagyonkezelői jog megszűnésekor köteles a vagyonkezelésébe vett vagyonnak a kezelésbe adása időpontjában fennálló állapotához (értékéhez) viszonyított különbözetével (csökkenésével vagy növekedésével) a vagyonkezelési szerződés szerint elszámolni. A vagyonkezelő a kezeléséből kivont vagyon Önkormányzat részére való birtokba adására köteles, azt nem tagadhatja meg, feltételhez nem kötheti.
(6) A vagyonkezelői jog megszűnése nem veszélyeztetheti a kötelező önkormányzati feladat folyamatos ellátását.
XI. A vagyonkezelés ellenőrzése
20. § (1) A vagyonkezelői jogot, a vagyonkezelési szerződésben meghatározott jogok, kötelezettségek teljesítését az Önkormányzat a polgármester útján évente ellenőrzi.
(2) A közgyűlés azonnali intézkedését nem igénylő esetekben a polgármester köteles a közgyűlést évente tájékoztatni az ellenőrzés eredményéről.
XII. Záró rendelkezések
21. § (1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
(2) A rendelet kihirdetésének napján hatályát veszti A vagyonkezelés szabályairól szóló 15/2008. (04.05.) Kgy. rendelet valamint a 9/2006. (02.06.) Kgy. rendelet.