Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 6/2014. (02. 12.) Kgy. rendelete
A lakáscélú helyi támogatásról
Hatályos: 2014. 02. 12Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 6/2014. (02. 12.) Kgy. rendelete
A lakáscélú helyi támogatásról
2014-02-12-tól
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendeletben foglalt, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. által adott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
1.§.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése új, vagy használt lakásingatlan megszerzéséhez, lakásépítéshez, családi ház építéséhez, ezen ingatlanok bővítéséhez, felújításához, energetikai megtakarítást eredményező korszerűsítéséhez, felújításához, pénzintézetnél fennálló lakáscélú hitel csökkentéséhez, a rászoruló családok részére, a rendelkezésre álló pénzügyi és egyéb források kiegészítésére, pénzbeli támogatást (továbbiakban támogatást) adhat.
1/A.§
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése társasházak homlokzat felújításához vissza nem térítendő és a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatra, visszatérítendő támogatást nyújthat.
2.§.
(1) A támogatás formái:
a) kamatmentes kölcsön,
b) vissza nem térítendő támogatás.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt támogatási formák a Pénzügyi, Gazdasági Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) javaslatára együttesen is alkalmazhatók; ez esetben összegüket a (4) bekezdés c) pont keretén belül mérlegeléssel kell meghatározni.
(3) A pályázó nem első lakásingatlana vásárlásához, építéséhez, felújításához vissza nem térítendő támogatás nem adható.
(4) A támogatás mértéke családonként:
a) kamatmentes kölcsön esetén 400.000,- Ft-ig
b) vissza nem térítendő támogatás esetén 400.000,- Ft-ig;
c) kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes alkalmazása esetén 600.000,- Ft-ig terjedhet.
d) Hódmezővásárhely egyes városrészein műszaki szakvéleménnyel igazolt, talajmechanikai okokból bekövetkezett falrepedéssel érintett ingatlanok tulajdonosai által benyújtott pályázat esetén a kamatmentes kölcsön 500.000,- Ft-ig terjedhet.
(5) A kamatmentes kölcsön visszafizetésének határideje legfeljebb 5 év.
3.§.
(1) A támogatást a Közgyűléshez címzett pályázattal lehet kérni az erre rendszeresített - a R. 1. sz. melléklete szerinti - nyomtatványon.
(2) A pályázathoz csatolni kell a pályázatban szereplő ingatlan 30 napnál nem régebbi záradékú tulajdoni lap másolatát, valamint:
a) építési engedélyhez nem kötött munkáknál a költségvetést;
b) építési engedélyhez kötött munkáknál a költségvetést és az építési engedélyt vagy annak másolatát;
c) lakásingatlan vásárlása esetén az adásvételre vonatkozó előszerződést vagy szerződést;
d) pénzintézettől kapott, az ingatlan megszerzésével kapcsolatos és azt terhelő kölcsöntartozás csökkentése céljából kért támogatás esetén a tartozás, a nem teljesített törlesztés, a törlesztőrészlet szerződés szerinti összegét igazoló okiratokat, szerződéseket, pénzintézeti kimutatásokat.
4.§.
(1) A pályázati kérelmet az nyújthat be, akinek
a) lakóhelye legalább 2 éve, vagy
b) tartózkodási helye legalább 3 éve Hódmezővásárhely közigazgatási területén van; ez alól azonban a Közgyűlés felmentést adhat.
(2) Kamatmentes kölcsönre pályázat akkor adható be, ha a pályázó és a vele együtt lakó (vele együtt költöző) házastársa (élettársa), kiskorú gyermeke, valamint a vele együtt lakó (költöző) más személyek (ide nem értve az albérlőt):
a) egy főre jutó havi átlagos nettó jövedelme a mindenkori minimálbér másfélszeres, gyermekét egyedül nevelő, munkanélküli, illetve egyéb segélyből, járadékból élő személy és nyugdíjas esetében a mindenkori sajátjogú öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeres összegét nem haladja meg és
b) a támogatás célját képező lakásingatlan építéséhez, bővítéséhez, felújításához, korszerűsítéséhez szükséges anyagi fedezeten és a szokásos életvitelt szolgáló javakon kívül 300.000,-Ft értéket meghaladó ingó vagy ingatlan vagyonnal - a pályázatban szereplő kivételével - nem rendelkeznek.
(3) Vissza nem térítendő támogatásra akkor lehet pályázatot benyújtani, ha a pályázó és vele együtt lakó (költöző) házastársa (élettársa), kiskorú gyermeke, valamint a vele együtt lakó (költöző) más személyek (ide nem érve az albérlőt):
a) egy főre jutó havi átlagos nettó jövedelme a mindenkori minimálbért, gyermekét egyedül nevelő, munkanélküli, illetve egyéb segélyből, járadékból élő személy és nyugdíjas esetében a mindenkori sajátjogú öregségi nyugdíj legkisebb összegét nem haladja meg és
b) a támogatás célját képező lakásingatlan építéséhez, bővítéséhez, felújításához, korszerűsítéséhez szükséges anyagi fedezeten és a szokásos életvitelt szolgáló javakon kívül 100.000,- Ft értéket meghaladó ingó és ingatlan vagyonnal - a pályázatban szereplő kivételével - nem rendelkeznek.
c) a család körülményei alapján feltételezhető, hogy a későbbiek során sem lesznek képesek a kölcsön visszatérítésére.
(4) A Pénzügyi, Gazdasági Bizottság javaslatára a Közgyűlés méltányosságból a (2) és a (3) bekezdésben meghatározott vagyoni és jövedelmi határoktól eltérhet.
(5) Nem nyújthat be lakáscélú helyi támogatás iránti pályázati kérelmet az a személy, aki ingyenesen szerzett tulajdont az Észak u. 90-92. szám alatt található lakások vonatkozásában, a tulajdonszerzést követő 10 éven keresztül, csak a külön rendeletben foglaltaknak megfelelően.
(6) A Közgyűlés a támogatási és pályázati feltételek alól felmentést adhat, attól eltérhet.
5.§.
(1) A benyújtott pályázatokra - egyéb feltételek fennállása esetén is - támogatás csak akkor adható, ha
a) a lakásingatlan, amelyre a pályázatot benyújtották, Hódmezővásárhely közigazgatási területén van és
b) a csatolt iratokból (R. 3.§(1) bek.), valamint a pályázó saját erőre (a tervezett beruházás legalább 30%-ával rendelkeznie kell a pályázónak) vonatkozó nyilatkozatából, a benyújtott egyéb iratokból megállapítható, hogy a fedezethiány az esetlegesen adott támogatás összegével megszüntethető (saját erő + hitel + támogatás = összköltség), valamint
c) a pályázatban megjelölt ingatlan a Földhivatal nyilvántartása alapján elkülöníthető és a pályázó vállalja, hogy a támogatás odaítélését követően az Önkormányzat javára szólóan a törlesztés időtartamára, a vonatkozó - mindenkor hatályos - jogszabály szerinti teher kerüljön bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba.
(2) A valamely pénzintézet által követelt, a lakásingatlan megszerzésével, létesítésével, bővítésével, felújításával, korszerűsítésével kapcsolatos tartozás csökkentése céljából - az (1) bekezdésben foglaltak mellett - akkor van lehetőség pályázat benyújtására, ha
a) az igénylő és a vele életvitelszerűen együtt lakók körülményei egyértelműen bizonyítják, hogy a pályázó önhibáján kívül előállt rendkívüli helyzetben legalább egy éven át nem tud fizetési kötelezettségének eleget tenni és
b) a hitel egy részének, esetleg teljes összegének visszafizetése esetén lehetőség mutatkozik az önhibáján kívül fizetésképtelen helyzetbe került család körülményeinek a javulására, illetve feltételezhető, hogy a támogatás nyújtásával a család az elkövetkezőkben eleget tud tenni fizetési kötelezettségeinek.
(3) A támogatással kapcsolatos - jelen rendeletben előírt - feltételek teljesítése alól indokolt esetben méltányosságból a Közgyűlés felmentést adhat.
6.§.
(1) A benyújtott pályázatok alapján a Polgármesteri Hivatal kijelölt irodái – így különösen a Lakosságszolgálati Iroda, a Közgazdasági Iroda, illetve a Városfejlesztési Iroda – 2 fős munkacsoportjai környezettanulmányt készítenek.
(2) A Pénzügyi, Gazdasági Bizottság a pályázat és a mellékelt dokumentumok, valamint a környezettanulmány alapján javaslatot tesz a pályázat elfogadására, annak összegére, formájára, illetve a pályázat elutasítására. A Bizottság a javaslatát a döntés meghozatalára jogosult Közgyűlésnek küldi meg. A Közgyűlés a Bizottságot további adatok beszerzésére kérheti, melyek beszerzését követően a Bizottság haladéktalanul tájékoztatja a Közgyűlést. A Közgyűlés döntéséről a kérelmezők határozat formájában kapnak tájékoztatást, mely határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.
7.§.
(1) A támogatásra irányuló kérelmek elbírálásánál előnyben kell részesíteni:
a) a többgyermekes családokat,
b) a gyermekes (ideértve a gyermek születését vállaló) házasokat,
c) a volt állami gondozottakat,
d) azokat az igénylőket, akinek a városban történő letelepedése - a Közgyűlés döntése szerint - közérdek.
8.§.
(1) A támogatást elnyert pályázók a támogatásról kölcsönszerződést kötnek az Önkormányzattal.
(2) A támogatással kapcsolatos szerződés alapján a támogatott köteles a Járási Földhivatalnál a szükséges intézkedéseket megtenni az Önkormányzatot megillető jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése iránt A támogatás folyósítása kizárólag ezen jogok bejegyzésének igazolását követően történhet meg.
(3) A tartozás teljes kiegyenlítéséig, valamint vissza nem térítendő támogatásnál a R. 5.§ (1) bek. c) pontjában meghatározott ideig az ingatlan önkormányzatot megelőző rangsorban történő megterheléséhez csak különös méltánylást érdemlő esetben akkor lehet hozzájárulni, ha a megterhelés célja pénzintézettől felvett lakás-célú kölcsön folyósítása, és ha a támogatottnak törlesztőrészlet hátraléka nincs, elidegenítéséhez pedig csak akkor lehet hozzájárulni, ha
a) az elidegenítés (adásvételi, vagy előszerződéssel igazolt) célja másik, Hódmezővásárhely közigazgatási területén lévő lakásingatlan megszerzése és a hozzájárulást kérő vállalja, hogy 1./ amennyiben az általa benyújtandó hivatalos értékbecslések vagy ügyvéd illetve közjegyző által készített és ellenjegyzett adásvételi szerződések alapján megállapítható, hogy a másik lakóingatlan forgalmi értéke kisebb a támogatási pályázatban megjelölt lakóingatlan forgalmi értékénél, a kölcsöntartozás fennálló részét, illetve a vissza nem térítendő támogatás összegét egyösszegben köteles megfizetni vagy,
b) a támogatásban részesült és a vele együtt lakó személyek lakhatása az elidegenítést követően más módon biztosítva lesz és ezt a hozzájárulást kérő igazolja, továbbá vállalja, hogy egy összegben megfizeti a kölcsöntartozás fennálló részét, illetve vissza nem térítendő támogatásnál a támogatás teljes összegét.
(4) A támogatást a szerződéskötést követő 6 hónap alatt kell felhasználni a támogatásról szóló döntés és szerződés szerinti jogcímen.
(5) Amennyiben a támogatás nem kerül az (5) bekezdésben foglalt idő alatt felhasználásra, a Közgyűlés a támogatást visszavonja, vagy az érdekelt kérelmére - a Pénzügyi, Gazdasági Bizottság javaslatára - újabb 6 hónapos felhasználási időtartamot engedélyezhet. Ezen határidő ismételten már nem hosszabbítható.
(6) A megvalósítást a támogatott köteles számlákkal igazolni, mely környezettanulmány keretében is ellenőrizhető az Önkormányzat részéről. A támogatott köteles biztosítani az ellenőrzés lefolytatásának feltételeit, így különösen az ingatlanba történő bejutást, a felújítás költségeinek elszámolására vonatkozó számlák megtekintését.
(7) Amennyiben a támogatásban az élettársi/házastársi életközösségben élők közösen részesültek, és életközösségük bármely okból felbomlik, a támogatást az a fél is visszafizetheti, aki ezt külön Önkormányzathoz címzett nyilatkozatban magára vállalja. Ettől függetlenül nem fizetés esetén a különváltan élő kedvezményezettek egyetemes adóstársak maradnak.
9.§.
Amennyiben a 9.§(3) bekezdésében meghatározottak szerint a támogatást elnyert pályázó a támogatás egyösszegű visszafizetésére köteles, a pályázó kérelmére indokolt esetben méltányosságból a Közgyűlés felmentést adhat a támogatás egyösszegű visszafizetése alól és engedélyezheti a támogatás visszafizetésének biztosítékául szolgáló ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogok másik - a támogatást nyert pályázó tulajdonát képező - ingatlanra történő átjegyzését. Ennek feltétele, hogy a másik ingatlan értéke a korábbi ingatlan értékével egyenlő vagy azt meghaladó legyen. Az ingatlan értékét a támogatott adásvételi szerződéssel és/vagy ingatlanforgalmi szakértői véleménnyel igazolhatja.
10.§.
(1) Jogcímmódosítás a támogatásban részesített kérelmére történhet. A kérelemhez csatolni kell a kitöltött adatlapot (R. 3.§(1) bek.) és - értelemszerűen - a R. 3.§(2) bekezdés szerinti mellékleteket.
(2) A jogcímmódosításról - a Pénzügyi, Gazdasági Bizottság javaslatára - a Közgyűlés dönt; illetve a támogatást visszavonja, ha a kérelemből kiderül, hogy a vissza nem térítendő támogatásban részesült személy e Rendelet szerint a támogatásra nem lett volna jogosult.
11.§.
(1) Ha a szerződéskötés során kiderül, hogy a pályázó a Rendelet alapján nem részesülhetett volna támogatásban, az Önkormányzat a szerződéskötést megtagadja és egyidejűleg tájékoztatja a Pénzügyi, Gazdasági Bizottságot. A Bizottság a jelentést kivizsgálja és helytállósága esetén javaslatot tesz a Közgyűlésnek a támogatás visszavonására.
(2) Ha a szerződéskötést követően, a kölcsöntörlesztés ideje alatt, vagy a R. 5.§(1) bek. c) pontjában meghatározott idő alatt kiderül, hogy az igénylő az Önkormányzat félrevezetésével jutott a támogatáshoz, köteles azt a Ptk. szerinti kamattal növelve egyösszegben visszafizetni; a kamatot a szerződéskötéstől kell számítani. A visszafizetésre kötelezést a Pénzügyi, Gazdasági Bizottság vizsgálata előzi meg.
12.§
Önrész biztosítására nyújtandó támogatás feltételei panelprogramban nyertes társasházi lakások tulajdonosai részére
(1) Pályázatot nyújthat be:
a) A lakás tulajdonosa, aki életvitelszerűen a lakásban lakik (más célú hasznosítás, pl. szívességi lakáshasználat, albérlet pályázat nem nyújtható be) és
b) A pályázó háztartásában az 1 főre jutó jövedelem az 50.000 Ft-ot nem haladja meg.
c) Nem pályázhat az, aki korábban már kapott lakáscélú helyi támogatást.
(2) Önkormányzat az önerő 50 %-ra, de maximum 200.000 Ft összegig nyújt támogatást (különös méltányosságból a Testület max. 250.000 Ft-os támogatást javasolhat).
(3) A támogatás minden esetben visszatérítendő. A visszafizetés futamideje 15 év. Ennél rövidebb futamidő a támogatott kérésére megállapítható.
(4) A benyújtott pályázatokat a Lakásügyi Tanácsadó Testület minden esetben a helyszínen vizsgálja ki. A Testület a helyszínen vizsgálja a pályázók életvitelét, pl. gépkocsival rendelkezik-e a család, lakás állapota, felszereltsége, melyet az elbírálás során figyelembe vesznek.
(5) A megítélt támogatás összege a társasház számlájára kerül átutalásra.
(6) A támogatás minden további részletére az általános szabályok vonatkoznak.
13.§
(1) Az energetikai megtakarítást eredményező beruházásokhoz nyújtott visszatérítendő, kamatmentes támogatás elengedésére, törlésére nincs lehetőség.
14.§.
(1) E rendelet alkalmazásában:
a) Fiatal házaspár: az a házaspár, amelyiknél a támogatási szerződés megkötésekor a házastársak egyike sem töltötte be a 35. életévét;
b) lakásingatlan: részben vagy teljesen saját tulajdonú társasházi lakás, családi ház;
c) nettó jövedelem: Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének az önkormányzati segélyről és más szociális ellátásokról szóló 30/2013. (12.11.) Kgy. sz. rendelet szerint számított jövedelem;
d) önhibájából rászorult: az, aki
- életvitele miatt jövedelmét nem a család létfenntartására fordítja;
- lehetősége ellenére folyamatos kereső tevékenységet nem folytat.
(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg hatályát veszti A lakáscélú helyi támogatásról egységes szerkezetben szóló 2/1994. (01.17.) Kgy. sz. rendelet valamennyi rendelkezése.