Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 19/2015. (IX.15.) önkormányzati rendelete
A taxiállomások létesítéséről, igénybevételének és használatának rendjéről
Hatályos: 2020. 03. 03- 2023. 03. 31Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 19/2015. (IX.15.) önkormányzati rendelete
A taxiállomások létesítéséről, igénybevételének és használatának rendjéről
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a.) pontjában kapott eredeti jogalkotási hatáskörében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 18. pontban meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 12. §. (3) bekezdése és a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) kormányrendelet rendelkezéseinek megfelelően a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén belüli közterületekre és a közforgalom elől el nem zárt magánterületekre terjed ki.
2. § A rendelet hatálya alá tartozó taxiállomásokat kizárólag taxi szolgáltatás végzésére jogosult jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság és egyéni vállalkozó (a továbbiakban együtt: vállalkozó) az általa üzemeltetett taxi-személygépkocsival csak a taxiállomások használatára jogosító engedély birtokában használhatja.
3. § E rendelet alkalmazásában: Taxiállomás (közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos állomáshely): a közterületnek, a közútnak útburkolati jelekkel és táblával kijelölt része, amely a taxi szolgáltatást végző - jogszabályban meghatározott kialakítású és felszereltségű - személygépkocsik utas-felvételi céllal, utasok ki- és beszállására és a gépjárművek ilyen jellegű várakozására szolgál.
A személytaxival végzett személyszállítási tevékenység folytatásának feltételei
4. §1 (1) Hódmezővásárhely közigazgatási területén személytaxival végzett személyszállítási tevékenység kizárólag taxiállomás-használati engedély birtokában végezhető. A taxiállomás-használati engedély kiváltásának feltétele az éves taxiállomás-használati díj megfizetése, valamint a rendeletben meghatározott személytaxi külső megjelenésére vonatkozó követelmények teljesítése.
(2) Személytaxival személyszállítási szolgáltatást kizárólag olyan járművel lehet végezni, amelyen – a külön jogszabályban előírt tartalmú tájékoztató feliraton kívül – az e rendelet 2. mellékletében meghatározott módon, formátumban és tartalommal a személytaxi szolgáltató által alkalmazott árak, valamint a panaszok megtételének lehetőségei is feltüntetésre kerülnek.
(3) A személytaxi üzemeltetője köteles biztosítani, hogy az általa üzemeltetett jármű külső és belső megjelenése esztétikus és tiszta legyen, továbbá megfeleljen az e rendelet 2. mellékletében meghatározott követelményeknek.
(4) Amennyiben a hőmérséklet tartósan +7 Co alá csökken a taxi szolgáltatást teljesíteni kizárólag téli típusú gumiabronccsal felszerelt személytaxival lehet.
(5) Személytaxiban dohányozni tilos és erről a figyelemfelhívást a járműben ki kell helyezni.
(6) A jogszabályi előírásoknak megfelelő reklám kizárólag a 2. mellékletben szereplő módon helyezhető el a személytaxin.
(7) Személytaxi szolgáltatást végezni csak valamennyi vonatkozó jogszabály együttes megtartása mellett lehetséges. Nem végezhet személytaxi szolgáltatást a vállalkozás, vagy az a személytaxija, amelyre vonatkozóan a tevékenység végzésre irányadó jogszabályok valamely rendelkezését nem, vagy csak részben teljesíti.
A taxiállomás létesítése, fenntartása, megszüntetése
5. § (1) Az Önkormányzat közterületén taxiállomás létesítése, fenntartása és megszüntetése Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának, mint a közterület tulajdonosának hatáskörébe tartozik, figyelembe véve a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) javaslatát.
(2) Taxiállomás helyének kijelölését a Bizottságnál kell kezdeményezni, kijelölését bárki kezdeményezheti.
(3) A taxiállomás létrehozására irányuló kérelem elbírálása során figyelembe kell venni az adott területre vonatkozó részletes rendezési tervet, Helyi Építési Szabályzatot, a forgalomszabályozási, a városképi, műemlékvédelmi, közegészségügyi és köztisztasági előírásokat, kereskedelmi és turisztikai szempontokat, valamint érvényesíteni kell a más jogszabályokban foglalt előírásokat is.
(4) Bérkocsik, taxik, üzleti tevékenységük gyakorlása céljából kijelölt várakozóhelyek a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
6. § (1) A Bizottság fontos közérdekből, javítási munkálatok elvégzése okán, vagy balesetveszélyes helyzet elhárítása céljából a taxiállomás-használatának szünetelésére tehet javaslatot.
A taxiállomás-igénybevételének engedélyezése
7. § (1) A város területén a taxi állomáshely igénybevétele bérleti szerződés alapján vehető igénybe. A bérleti díj mértékét e rendelet tartalmazza.
(2) Kizárólagos használat igénybevétele versenytárgyalás útján bírálható el, ez esetben a bérleti díj legkisebb mértéke nem lehet kevesebb a rendeletben meghatározott bérleti díj mértékénél.
(3) A bérleti szerződést az önkormányzat, mint bérbeadó nevében a polgármester köti meg.
A taxiállomás használatáért fizetendő díj
8. §2 (1) Az Önkormányzat területén taxi szolgáltatás céljára kijelölt állomáshelyek használatához taxiállomás-használati díjat kell fizetni. A díj mértéke: 1000,- + Áfa Ft/gépjármű/hó. (Minden megkezdett hónap egész hónapnak számít.)
(2) A taxiállomás használatáért fizetendő éves díjat a tárgyévet megelőző év december 15 napjáig az Önkormányzat illetkes csoportja postai úton megküldi a nyílvántartásában szereplő taxi szolgáltatást végző vállalkozóknak. A vállalkozóknak mindenév december 31 napjáig eleget kell tenni jövő évi díj fizetési kötelezettségüknek. Az éves díjat a vállakozóknak egy összegben kell megfizetnie. Amennyiben nyilvántartásban nem szereplő szolgáltató kíván személytaxival végzett személyszállítási tevékenységet végezni, tevékenységének megkezdését megelőzően köteles kezdeményezni az Önkormányzat illetékes csoportjánál nyilvántartásba vételét és a tárgy évre vonatkozó díjat időarányosan megfizetni. Amennyiben a tárgyév vége előtt megszünteti a taxi szolgáltatást a taxi szolgáltatást végző vállalkozó, a vállalkozó kérelmére a taxiállomás-használati díj időarányosan visszajár. A díj megfizetésének elmaradása esetén a taxi szolgáltatást végző vállalkozó nem végezhet taxi szolgáltatást Hódmezővásárhely közigazgatási területén.
A taxiállomások használatának rendje
9. § (1) A taxi-személygépkocsit üzemeltető vállalkozónak csak olyan taxi-személyigépkocsija tartózkodhat a taxiállomáson, amely érvényes taxiállomás-használati engedéllyel rendelkezik.
(2) A taxiállomásokon a taxi-személygépkocsik kizárólag zárt sorban, érkezési sorrendben, világító szabadjelzővel várakozhatnak.
(3) A taxiállomás használata során az engedéllyel rendelkezőnek a taxiállomás kisajátítása céljából egyéb megkülönböztetést alkalmazni nem lehet, tilos továbbá a taxiállomásra szabályosan érkező taxi-személygépkocsinak a taxiállomás használatában való akadályozása. Ez alól kivétel a kizárólagos használattal igénybe vett várakozóhely.
(4) A taxiállomáson várakozó taxi-személygépkocsit a jármű vezetője nem hagyhatja el.
(5) Az utasokat a várakozó taxi-személygépkocsik érkezési sorrendjében kell elszállítani, kivéve, ha az utas nem a sorrendben első, hanem a hátrább álló taxi-személygépkocsit választja. Ez utóbbi esetben az ott várakozó többi taxi vezetője köteles az utassal közlekedő taxinak az állomás elhagyását elősegíteni.
A taxiállomás jogellenes használatának jogkövetkezménye
10. §3 (1) E rendeletben meghatározott szabályok betartásának ellenőrzésére az Önkormányzat közterület-felügyelője jogosult.
(2) A taxi szolgáltatást végző személyek a következő iratokat kell a taxi gépjárműben magánál tartania: taxiállomás-használati díj befizetését igazoló csekk eredeti példánya, taxiállomás használati szerződés egy példánya. Az önkormányzat közterület-felügyelője ezen iratokat az ellenőrzés során elkérheti, vizsgálhatja.
(3) Aki a taxiállomások használatára vonatkozó előírásokat megszegi, attól a taxiállomás-használati engedélyt az engedély kiadója megvonhatja. Akitől az engedélyt megvonták, attól a megvonást követően - a taxiállomások használatára vonatkozó előírások megszegésének súlyától függő mérlegeléssel - három hónaptól egy évig terjedő időtartamig új engedély kiadása megtagadható.
(4) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben, a szerződéssel kapcsolatos vitás esetekben a Ptk., valamint a magyar jog megfelelő rendelkezései az irányadók.
Záró rendelkezés
11. § (1) Jelen rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, mellyel egyidejűleg a taxiállomások létesítéséről, igénybevételének és használatának rendjéről szóló 19/2012. (04.10.) számú önkormányzati rendelet hatályát veszti.
(2) Jelen rendelet 2. számú mellékletében rögzített követelményeket a személytaxi külső megjelenésére vonatkozóan 2016. 01. 01.-től kell alkalmazni.
1. melléklet
1. Kossuth tér (buszöböl) 8 db
2. kizárólagos használattal: Kórház Zrínyi utca felöli oldalán, a Véradó állomás előtt 6 db
3. Andrássy út 8-10. előtt 4 db
2. melléklet4
1. Hódmezővásárhely közigazgatási területére kiadott taxiengedéllyel rendelkező személytaxi műszerfalán és a jobb és bal hátsó ablakán jól látható módon tarifa- tájékoztató táblázatot kell feltüntetni.
2. A műszerfalon elhelyezett tarifa tájékoztató táblázattal együtt fel kell tüntetni a szolgáltatással kapcsolatos panaszbejelentés lehetőségéről szóló tájékoztatást. A tarifatáblázata tartalmazza a panaszbejelentés lehetséges címzettjeit (az intézmény nevének és címének feltüntetésével):
1. Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata
2. Csongrád Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőség,
3. A bal első ajtón alkalmazni szükséges a Hódmezőváros Megyei Jogú Városa által kiadandó „Minősített hódmezővásárhelyi taxi” feliratú matricát 250x80 mm-es felületen átlátszó fólia kivitelben fekete félkövér betűkkel.
1. Felhasznált színek:
2. Az autó alapszíne:
3. Felhasznált betűkészlet:
4. Taxi pepita sáv:
5. Megjelenítendő elemek színei:
6. Kötelező elemek:
7. Opcionális elemek
Kiegészítette az (1) bekezdéssel és a bekezdéseket újra számozta a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 11/2016. (II.5.) önkormányzati rendeletének 1. §-a.
A 8. § (2) bekezdésének a szövegét a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 11/2016. (II.5.) önkormányzati rendeletének 2. §-a állapította meg.
Kiegészítette a (2) bekezdéssel és a szakasz ezt követő bekezdéseit újra számozta a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 21/2016. (V.11.) önkormányzati rendeletének 4. §-a.
A 2. melléklet szövegét megállapította Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 11/2020. (III.2.) önkormányzati rendeletének 1. §-a. Hatályos 2020. 03.03-tól.