Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 47/2020. (IX. 11.) önkormányzati rendelete
A városi címek, kitüntetések és elismerések adományozásáról
Hatályos: 2020. 09. 13- 2021. 07. 08Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének 47/2020. (IX.11.) önkormányzati rendelete
A városi címek, kitüntetések és elismerések adományozásáról
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva Hódmezővásárhely városáért folytatott kiemelkedő tevékenység, életmű, illetve a helyi közügyek valamely területén elért kimagasló teljesítmény elismerésére városi címeket, kitüntetéseket és elismeréseket alapít, melyek megnevezésére és adományozásuk rendjének meghatározására a következőket rendeli el:
1. Hódmezővásárhely Városáért Kitüntetések
1. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés) „Hódmezővásárhely díszpolgára” címet adományoz annak a magánszemélynek, aki a város anyagi és szellemi értékeit gyarapította, vagy tevékenységével a város jó hírnevét növelte.
(2) A kitüntetést évente legfeljebb egy személy kaphatja.
2. § (1) A Közgyűlés "Pro Urbe" (A Városért) kitüntetést adományoz annak a természetes és jogi személynek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező közösségnek, aki vagy amely tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult a város anyagi és szellemi értékeinek növeléséhez, vagy a település gazdasági, társadalmi fejlődése, illetve a szellemi élet területén, valamint a lakosság érdekében hosszabb időn át – a Közgyűlés eltérő döntésének hiányában legalább 10 éven keresztül – eredményes tevékenységet végzett.
(2) A kitüntetést évente legfeljebb három személy kaphatja.
3. § (1) A Közgyűlés „Signum Urbis Honorantis” (A Város Megbecsülésének Jele) kitüntetést adományoz, azon személyeknek, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a város anyagi és szellemi javainak gyarapításában, a város kapcsolatainak, jó hírnevének kiterjesztésében és növelésében.
(2) A kitüntetést évente legfeljebb három személy kaphatja.
4. § (1) Az 1.-3. §-ban foglalt díszpolgári cím és a kitüntetések adományozását kezdeményezhetik Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának bizottságai, intézményei, a városban működő egyházak, civil szervezetek, valamint magánszemélyek.
(2) A díszpolgári cím és kitüntetések átadása minden évben a március 15-i ünnepséghez kapcsolódva, díszközgyűlés keretében történik.
(3) A díszpolgári címhez és a kitüntetésekhez a Közgyűlés művészi kivitelű, egyoldalas, bronzplakettet, valamint díszoklevelet adományoz.
(4) A díszoklevél tartalmazza:
2. Az Őszi Tárlaton kiállító alkotók elismerése
5. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város fődíja és a Tornyai-plakett (a továbbiakban: Tornyai-plakett) olyan alkotónak adományozható, aki a Vásárhelyi Őszi Tárlat keretében több alkalommal, magas színvonalon állított ki, valamint az elismerés adományozásának évében kiemelkedően színvonalas pályamunkát nyújtott be a tárlatra.
(2) A Tornyai-plakett azonos alkotónak egynél több alkalommal nem adományozható.
(3) A Tornyai-plakett posztumusz is adományozható, amennyiben az alkotó művei posztumusz kiállításra kerültek az adományozás évében a Vásárhelyi Őszi Tárlaton.
(4) A Tornyai-plakettel járó pénzjutalom nettó összege a mindenkori garantált bérminimum bruttó összegének nyolcszorosa százezer forintra felfelé kerekítve.
(5) Az az alkotó, aki Tornyai-plakett elismerésben részesült jogosult az elismerés adományozását követő évben a Vásárhelyi Őszi Tárlat válogató és díjzsűrijében tagként részt venni, és a Tornyai János Múzeumban kamarakiállítást rendezni.
6. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Életműdíja (a továbbiakban: Életműdíj) olyan alkotónak adományozható, aki korábban Tornyai-plakett elismerésben részesült, szakmai-művészeti szempontból jelentős életművel rendelkezik, a Vásárhelyi Őszi Tárlat keretében rendszeresen kiállít, valamint az elismerés adományozásának évében kiemelkedően színvonalas pályamunkát nyújtott be a tárlatra.
(2) Az Életműdíjjal járó pénzjutalom nettó összege a mindenkori garantált bérminimum bruttó összegének hatszorosa százezer forintra felfelé kerekítve.
7. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Endre Béla mesterdíja (a továbbiakban: Endre Béla mesterdíj) olyan alkotónak adományozható, aki szakmai-művészeti szempontból jelentős életművel rendelkezik, valamint a Vásárhelyi Őszi Tárlaton az elismerés adományozásának évében kiemelkedően színvonalas pályamunkát nyújtott be a tárlatra.
(2) Az Endre Béla mesterdíjjal járó pénzjutalom nettó összege a mindenkori garantált bérminimum bruttó összegének háromszorosa százezer forintra felfelé kerekítve.
8. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Galyasi Miklós nívódíja (a továbbiakban: Galyasi Miklós nívódíj) olyan fiatal alkotónak adományozható, aki a Vásárhelyi Őszi Tárlaton az elismerés adományozásának évében kiemelkedően színvonalas pályamunkát nyújtott be a tárlatra.
(2) A Galyasi Miklós nívódíjjal járó pénzjutalom nettó összege a mindenkori garantált bérminimum bruttó összegének háromszorosa százezer forintra felfelé kerekítve.
9. § (1) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Fiatal Festők Nívódíja (a továbbiakban: Fiatal Festők Nívódíja) olyan alkotónak adományozható, aki valamely felsőoktatási intézmény festő szakának végzős hallgatója, valamint a Vásárhelyi Őszi Tárlaton az elismerés adományozásának évében kiemelkedően színvonalas pályamunkát nyújtott be a tárlatra.
(2) A Fiatal Festők Nívódíjával járó pénzjutalom nettó összege a mindenkori garantált bérminimum bruttó összegének kétszerese százezer forintra felfelé kerekítve.
10. § (1) Az 5-9. § szerinti elismerések adományozására művészi és szakmai szempontok figyelembevételével a díjzsűri tesz javaslatot. A díjzsűri tagjai közé Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata egy tagot delegálhat.
(2) Az elismerések olyan alkotóknak adományozhatóak, akiknek alkotását vagy alkotásait a válogató zsűri az adományozás évében a Vásárhelyi Őszi Tárlaton a kiállítandó művek közé választotta.
11. § (1) Az 5-9. § szerinti elismerések ünnepélyes átadására évente egy alkalommal, a Vásárhelyi Őszi Tárlat keretében kerül sor.
(2) Az elismerésekhez a Közgyűlés a város pecsétjével ellátott, polgármester és jegyző által aláírt díszoklevelet, valamint pénzjutalmat adományoz.
12. § (2) A Magyar Művészeti Akadémia és Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése által létrehozott Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíj elismerés fenntartásáról Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése évente dönt.
3. Hódmezővásárhely művészetéért adható elismerés
13. § (1) A Közgyűlés a Bessenyei-díj hagyományait követve, annak eljárási szabályait alkalmazva „Vásárhelyi Művészeti” díjat adományozhat olyan személyeknek, közösségeknek, akik a magyar kultúra fejlesztésében és terjesztésében, a magyar nyelv ápolásában, a magyar nemzet és nyelv fennmaradásáért folytatott munkában, harcban kimagasló teljesítményt nyújtanak/nyújtottak, és ily módon Bessenyei Ferenc szellemiségében tevékenykednek, az ő munkáját folytatják. A díj az amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, instrumentális zene, kórus, néptánc, vers- és prózamondás kategóriákban kiemelkedő teljesítményt nyújtó magánszemély, csoport részére adományozható.
(2) A díjazottakra javaslatot minden év november 1. napjáig lehet tenni.
(3) A díj évente két kategóriában kerül kiosztásra: egy személy és egy csoport.
(4) A beérkezett javaslatokat a Bíráló Bizottság bírálja el és tesz javaslatot a díjazottak személyére. A Bíráló Bizottság tagjainak névsorát jelen rendelet 1. sz. függeléke tartalmazza.
(5) A díjak átadására minden évben a Magyar Kultúra Napjához (január 22.) kapcsolódó ünnepség keretében kerül sor.
(6) A kitüntetett az elismerés jeleként bronzplakettet, és a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(7) A kitüntetéshez a Közgyűlés legfeljebb 1.500.000, - Ft összegű pénzjutalmat biztosíthat.
4. Hódmezővásárhely közösségének szolgálatáért adható elismerések
14. § (1) A Közgyűlés „Hódmezővásárhely Szociális Ügyének Szolgálatáért” kitüntetést adományozhat azoknak a személyeknek, akik
a) személyes gondoskodást nyújtó alap-és/vagy szakosított ellátás területen,
b) legalább 15 éven keresztül kiemelkedő eredményességgel dolgoztak, és
c) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város területén legalább 5 éves szakmai működéssel rendelkeznek.
(2) A kitüntetésre javaslatot a kitüntetendő személy munkáltatója tehet, minden év szeptember 25. napjáig.
(3) A kitüntetést évente legfeljebb három személy kaphatja.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A kitüntetések átadása minden évben november hónapban a Szociális Munka Napjához kapcsolódó ünnepség keretei között történik.
(6) A kitüntetésekhez a Közgyűlés a mindenkori minimálbér 85%-nak megfelelő pénzjutalmat biztosít.
15. § (1) A Közgyűlés „Hódmezővásárhely Egészségügyéért” kitüntetés adományozhat annak az egészségügyben tartósan kiemelkedő eredményességgel Hódmezővásárhelyen dolgozó személynek, aki:
a) a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhelyi Tagintézményében foglalkoztatott egészségügyi dolgozó
b) Hódmezővásárhely közigazgatási területén a város egészségügyi alapellátást biztosító háziorvos, házi gyermekorvos, fogorvos, asszisztens, védőnő, iskolaorvos
és Hódmezővásárhely egészségügyében legalább 25 évet szolgált, erkölcsi tisztességgel, emberi megbecsüléssel rendelkezik és a szakmájában kimagasló teljesítményt ért el.
(2) A kitüntetés nyugdíjba vonulás, szakmai, családi okokból való eltávozás alkalmából, egész életmű elismeréseként is adható.
(3) Kimagasló teljesítménynek számít különösen:
a) az egyszeri jelentős eredmény (pl.: tudományos felfedezés, vizsgálati módszer kidolgozása, önfeláldozó tevékenység)
b) a hódmezővásárhelyi egészségügyért elért kimagasló fejlesztés, vezetés, vagy országos elismerés.
(4) A kitüntetésre javaslatot a Szociális és Egészségügyi Bizottság tehet minden év május 31. napjáig.
(5) A kitüntetést évente legfeljebb három személy kaphatja.
(6) A kitüntetett az elismerés jeleként bronzplakettet, és a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(7) A művész által tervezett és kivitelezett bronzplakett 12 cm átmérőjű alkotás. Egyik lapján az egészségügyet szimbolizáló dombormű, felül félkörben a HÓDMEZŐVÁSÁRHELY EGÉSZSÉGÜGYÉÉRT felirat, a másik lapjára a kitüntetett nevét, beosztását és a kitüntetés dátumát kell belevésni. A bronzplakettet díszdobozban kell elhelyezni.
(8) A kitüntetés átadása a Semmelweis-nap (július 1.) alkalmából rendezett ünnepség keretében történik.
16. § (1) A Közgyűlés "Hódmezővásárhely Közművelődéséért" kitüntetés adományozhat azoknak a közművelődési illetőleg kulturális intézményben dolgozóknak, akik legalább 15 éven keresztül kiemelkedő eredményességgel dolgoztak és Hódmezővásárhely területén legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkeznek.
(2) A kitüntetésre a javaslatot minden év november 30-ig lehet benyújtani.
(3) A kitüntetést évente legfeljebb egy személy kaphatja.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A kitüntetés átadása a Magyar Kultúra Napjához (január 22.) kapcsolódó ünnepség keretében történik.
(6) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
17. § (1) A Közgyűlés "Hódmezővásárhely Közszolgálatáért" kitüntetés adományozhat azoknak a nyugdíjas köztisztviselőknek, kormánytisztviselőknek, közszolgálati dolgozóknak, akik legalább 30 éven keresztül a köz szolgálatában álltak, és szakterületükön tartósan kimagasló teljesítményt nyújtottak.
(2) A kitüntetésre a javaslatot minden év május 31-ig írásban kell eljuttatni a polgármesternek.
(3) A kitüntetést évente legfeljebb egy személy kaphatja.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A kitüntetés átadása a Köztisztviselők Napjához (július 1.) kapcsolódva történik.
(6) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
18. § (1) A Közgyűlés „Év Mentőse” kitüntetést adományozhat az Országos Mentőszolgálat Hódmezővásárhelyi Mentőállomásának állományába tartozó mentősök részére, a betegellátás érdekében kifejtett kiemelkedő és példamutató munka elismerésére.
(2) A Közgyűlés kétévente (minden páros évszámú évben) egy kitüntetést adományoz, mely a március 15. alkalmából rendezett ünnepségen, vagy a kitüntetés adományozásáról szóló döntés meghozatalát követő közgyűlési ülésen kerül átadásra.
(3) A kitüntetésre méltónak tartott mentős személyére indoklással ellátott javaslatot a Hódmezővásárhelyi Mentőállomás vezetője tesz a kitüntetés átadásának évében legkésőbb január 31. napjáig a polgármester részére.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
19. § (1) A Közgyűlés „Év Rendőre” kitüntetést adományozhat a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság állományába tartozó rendőrök részére, a város közbiztonsága érdekében kifejtett kiemelkedő és példamutató munka elismerésére.
(2) A Közgyűlés évente egy kitüntetést adományoz, mely a március 15. alkalmából rendezett ünnepségen, vagy a kitüntetés adományozásáról szóló döntés meghozatalát követő közgyűlési ülésen kerül átadásra.
(3) A kitüntetésre méltónak tartott rendőr személyére indoklással ellátott javaslatot a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság vezetője tesz minden év január 31. napjáig a polgármester részére.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
20. § (1) A Közgyűlés „Év Tűzoltója” kitüntetést adományozhat a Hódmezővásárhelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság állományába tartozó tűzoltók részére, a tűzoltás, kárelhárítás, tűzmegelőzés területén kifejtett kiemelkedő és példamutató munka elismerésére.
(2) A Közgyűlés kétévente (minden páratlan évszámú évben) egy kitüntetést adományoz, mely a március 15. alkalmából rendezett ünnepségen, vagy a kitüntetés adományozásáról szóló döntés meghozatalát követő közgyűlési ülésen kerül átadásra.
(3) A kitüntetésre méltónak tartott tűzoltó személyére indoklással ellátott javaslatot a Hódmezővásárhelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnok tesz a kitüntetés átadásának évében január 31. napjáig a polgármester részére.
(4) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(5) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
5. Hódmezővásárhely nevelés- és oktatásügyéért adható elismerések
21. § (1) A Közgyűlés „Pedagógus Életműdíj” kitüntetést adományozhat azon nyugdíjas pedagógusoknak, Hódmezővásárhelyhez kötődő személyeknek, akik a nevelő-oktató munkában legalább 30 éven keresztül tartósan kiemelkedő pedagógusi-oktatói-nevelői tevékenységet végeztek.
(2) Évente legfeljebb egy díj adományozható.
22. § (1) A Közgyűlés "Hódmezővásárhely Nevelés- és Oktatásügyének Szolgálatáért" kitüntetést adományozhat azoknak a dajkáknak, pedagógiai munkát segítőknek, akik legalább 25 éven keresztül kiemelkedő eredményességgel tevékenykedtek.
(2) Évente legfeljebb egy díj adományozható.
23. § (1) A Közgyűlés „Hódmezővásárhely Ifjú Tehetsége” díjat adományozhat azon tanulóknak, csapatoknak, akik országos és nemzetközi versenyeken kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, a szellemi gyarapodás területén kiváló példát mutattak, hozzájárulva ezzel Hódmezővásárhely város jó hírnevének öregbítéséhez.
(2) A kitüntetésre az érintett oktatási intézmény igazgatója tehet javaslatot.
(3) Évente legfeljebb három díj adományozható.
24. § (1) A 21-23. §-ban foglalt díjazottakra javaslatot minden évben a tanítási év utolsó napjáig lehet tenni.
(2) A beérkezett javaslatok elbírálása után a díjazottak személyére az Oktatási-, Kulturális-, Sport és Nemzetiségi Bizottság tesz javaslatot a Közgyűlés részére.
(3) A kitüntetett az elismerés jeleként a polgármester által aláírt oklevelet kap.
(4) A kitüntetések átadása a tanévzárást követően, ünnepélyes keretek között történik.
(5) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom/tárgyjutalom biztosításáról.
6. Hódmezővásárhely Sportjáért adható elismerések
25. § (1) A Közgyűlés „Jó tanuló, jó sportoló” díjat adományozhat a város sportéletében kiemelkedő eredményt elérő, kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkező általános vagy középiskolai tanuló részére, aki hódmezővásárhelyi bejelentett lakóhellyel rendelkezik vagy hódmezővásárhelyi székhelyű sportegyesületben igazolt sportoló, továbbá a díj odaítélését megelőző tanév végén, vagy a tárgyévi tanév félévének végén általános iskolában legalább jeles (4,5) középiskolában legalább jó (4,0) átlagú tanulmányi eredményt ért el, és területi, országos vagy nemzetközi sportversenyen kiemelkedően szerepelt.
(2) A díjazottakra javaslatot a tanuló oktatási intézményének igazgatója vagy a sportegyesület vezetője tehet. A javaslaton fel kell tüntetni a díjra javasolt tanuló elért sporteredményeit, valamint előző tanév végi vagy a tárgyév félévi tanulmányi eredményeit is.
(3) A díj 3 kategóriában: alsó tagozatos, felső tagozatos, középiskolás (ezeken belül fiú és lány kategóriában) osztható ki.
(4) Mindegyik kategóriában 6-6 tanuló részesülhet a díjban.
26. § (1) A Közgyűlés „Az év sportolója” díjat olyan személyeknek adományozhat, akik hódmezővásárhelyi bejelentett lakóhellyel rendelkeznek, bármely hódmezővásárhelyi székhelyű sportegyesületben igazolt sportolóként működnek közre, és területi, országos, vagy nemzetközi sportversenyen kiemelkedően szerepeltek.
(2) A díj 3 kategóriában: „az év sportolója”, „az év szenior sportolója”, „az év utánpótlás-korú (18 év alatti) sportolója” (ezeken belül női/leány és férfi/fiú kategóriában) osztható ki.
(3) Mindegyik kategóriában 3-3 díj adható ki.
27. § (1) A Közgyűlés „Az év csapata” díjat adományozhat hódmezővásárhelyi székhelyű sportegyesület olyan csapatának, akik területi, országos, vagy nemzetközi sportversenyen kiemelkedően szerepeltek.
(2) Évente egy férfi és egy női csapat részesülhet elismerésben.
28. § (1) A Közgyűlés „Az év testnevelője” díjat adományozhat bármely hódmezővásárhelyi oktatási intézményben kiemelkedő tevékenységet végző testnevelő tanárként foglalkoztatott személynek.
(2) Évente legfeljebb 1 díj adományozható.
(3) A díjazottra az érintett oktatási intézmény igazgatója tehet javaslatot.
29. § (1) A Közgyűlés „Az év edzője” díjat adományozhat azon hódmezővásárhelyi székhelyű sportegyesületben edzőként tevékenykedő személyeknek, akik tevékenységük során kiemelkedő eredményeket értek el.
(2) Évente legfeljebb 1 díj adományozható.
30. § (1) A 25.-29. §-ban foglalt díjazottakra javaslatot minden év január 31. napjáig lehet tenni.
(2) A beérkezett javaslatok elbírálása után a díjazottak személyére, illetve az „Akikre büszkék vagyunk” táblán történő feltüntetésre az Oktatási-, Kulturális-, Sport és Nemzetiségi Bizottság tesz javaslatot a Közgyűlés részére.
(3) A díjak átadása minden évben február hónapban történik.
(4) A díjazottak oklevélben és sportszerutalványban részesülnek.
7. Egyéb elismerések
31. § (1) A Közgyűlés "Hódmezővásárhely tiszteletbeli polgára" címet adományoz Magyarország határain kívül élő magyarok részére.
(2) A tiszteletbeli polgár címet írásban, vagy elektronikus úton benyújtott kérelem alapján, a Közgyűlés adományozza.
(3) A tiszteletbeli polgár cím adományozását a város lakosai is – az (1) bekezdésben meghatározott módon – kezdeményezhetik.
(4) A tiszteletbeli polgár cím adományozására a javaslatot, a polgármester terjeszti - a kérelem beérkezését követően ülésező – Közgyűlés elé.
(5) A Közgyűlés ülésén a polgármester ismerteti a tiszteletbeli polgár címben részesülő személy(ek) nevét, valamint a tiszteletbeli polgár cím adományozását tanúsító oklevél tartalmát.
(6) Elhunyt személy részére történő adományozás esetén a tiszteletbeli polgár cím adományozásáról szóló díszoklevelet a tiszteletbeli polgár házastársának, vagy örökösének kell megküldeni.
(7) A díszoklevél tartalmazza:
32. § (1) A Közgyűlés „Az Év Vásárhelyi Vállalkozása” elismerést adományozhat olyan egyéni vagy társas vállalkozás részére, amely legalább egy év lezárt gazdasági évvel rendelkezik és székhelye vagy telephelye Hódmezővásárhelyen található, vagy olyan munkát végzett amely a város gazdasági, kulturális, közművelődési, fejlődését segíti, helyi civil közösségek működését kiemelten támogatja, a város fejlesztési és intézmény működtetési feladatainak ellátásához jelentős mértékben hozzájárult, foglalkoztatáspolitikájával tevékenyen segítette a helyi munkanélküliség csökkentését, foglalkoztatás fenntartását, illetőleg a gazdasági életben egyéb módon a város jó hírnevét öregbítette.
(2) Nem adományozható elismerés olyan vállalkozás részére, amelynek vezető tisztségviselőjét a bíróság a közügyek gyakorlásától jogerősen eltiltotta, illetve aki bűncselekményt követett el. További kizáró ok, ha a vállalkozásnak lejárt adótartozása van, csőd-, végelszámolás vagy felszámolási eljárás alatt áll.
(3) Az elismerésre javaslatot október 15. napjáig lehet tenni a polgármesternél.
(4) Évente legfeljebb egy vállalkozás részére adható elismerés.
(5) Az elismerés átadására a Vállalkozók Napjára tekintettel a decemberi Közgyűlésen kerül sor.
33. § (1) A Közgyűlés „Civis Honoratus/Honorata” (Megbecsült polgár) kitüntetést adományozhat annak, aki
a) a közösség, a vagyon védelme érdekében történt fellépése során veszélyt hárított el, károkozást akadályozott meg vagy kárenyhítést hajtott végre,
b) tetteivel hozzájárult Hódmezővásárhely összetartozás-tudatának erősítéséhez a helyi lakosság számára kiemelten fontos jó ügy szolgálatával,
c) ellenszolgáltatás nélkül, önkéntesen ajánlja fel közreműködését, segítségét másoknak,
d) hozzájárult a város érdekeinek, anyagi javainak megóvásához, megvédéséhez,
e) a lakosság széles körében erkölcsileg elismerésre okot adó magatartást tanúsított.
(2) A Közgyűlés eseti döntést hozhat a kitüntetéshez pénzjutalom biztosításáról.
8. Közös szabályok
34. § (1) A kitüntetésekre javaslatot tenni jelen rendelet 1. sz. melléklete szerinti adatlapon lehet jelen rendeletben foglaltak szerint. A javaslatnak tartalmaznia kell a kitüntetésekre felterjesztett nevét, lakcímét, valamint az elismerni kívánt tevékenység ismertetését. A javaslatot elektronikusan, vagy postai úton kell eljuttatni a polgármesternek.
(2) Javaslatot – amennyiben jelen rendelet másként nem rendelkezik – bármely természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tehet.
(3) A javaslatokat a polgármester részére kell benyújtani, aki azokat – döntés céljából a Közgyűlés elé terjeszti.
(4) A Közgyűlés az előterjesztett javaslatokról zárt ülésen, egyszerű szótöbbséggel dönt.
35. § (1) A kitüntetéseket a polgármester, akadályoztatása esetén az alpolgármester vagy a polgármester által megbízott személy adja át.
(2) A kitüntetésekkel járó pénzjutalom az általános szabályok szerint adóköteles
36. § (1) Az elismerések adományozásával kapcsolatos költségek Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatát terhelik.
(2) A polgármester munkáját segítő iroda:
a) ellátja valamennyi kitüntetéssel kapcsolatos adminisztratív feladatot
b) gondoskodik a kitüntetések átadásának médiában való közzétételéről
c) gondoskodik a kitüntetettek névsorának és az odaítélés indoklásának a helyben szokásos módon történő közzétételéről
d) nyilvántartás vezet a kitüntetésekről
37. § (1) A kitüntetést a Közgyűlés visszavonhatja attól,
a) akit a bíróság jogerős ítéletével bűncselekmény elkövetése miatt elítélt,
b) akit a bíróság jogerős ítéletével közügyek gyakorlásától eltiltott,
c) akit fegyelmi büntetésként a munkahelyéről elbocsátottak,
d) aki magatartásával a kitüntetésre méltatlanná vált.
(2) A visszavonásról szóló javaslatot a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé, amely arról zárt ülésen, egyszerű szótöbbséggel határoz.
(3) A visszavonásról szóló határozatot az érintett részére meg kell küldeni, illetve a visszavonás tényét a nyilvántartáson át kell vezetni.
(4) A kitüntetéshez járó plakettet és oklevelet az érintett köteles visszaszolgáltatni, azonban az elismerés visszavonása a pénzjutalmat nem érinti.
38. § (1) Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2)1
1. melléklet
1. függelék
A 38. § (2) bekezdése a jogalkotásról szóló CXXX. törvény 12. §-a alapján hatályát vesztette 2020. 09.13-án.