Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 6/2021. (V.13.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról és a Szociálpolitikai Kerekasztalról

Hatályos: 2021. 05. 14

Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 6/2021. (V. 13.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról és a Szociálpolitikai Kerekasztalról

Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzati Képviselő-testületének hatáskörében eljáró Nagyvenyim Nagyközség Polgármestere a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, a 26. §-ában, a 32. § (1) bekezdés b) pontjában, a 32. § (3) bekezdésében, a 48. § (4) bekezdésében, 58/B. § (2) bekezdésében, 92. § (1) bekezdés a) pontjában, 115. § (3) bekezdésében, a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában, és a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a pontjában kapott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. FEJEZET Általános rendelkezések

1. Értelmező rendelkezések

1. § E rendelet alkalmazásában:

  • a) az egyes ellátási formáknál használt fogalmakat a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.). 4. §-a szerint kell értelmezni,
  • b) lakóhely: a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nytv.) szerinti fogalom,
  • c) tartózkodási hely: az Nytv. szerinti fogalom,
  • d) elemi kár: a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 70. pontja szerinti fogalom,
  • e) lakás: a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) értelmező rendelkezése szerinti fogalom,
  • f) nem lakás céljára szolgáló helyiség: az Ltv. értelmező rendelkezése szerinti fogalom,

2. A hatáskör gyakorlásának szabályai

2. § A pénzben és természetben nyújtott szociális ellátásokra és egyéb támogatásokra való jogosultság megállapításáról és megszüntetéséről

  • a) a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Polgármester dönt:
    • aa) a rendelet 9. §-a szerinti rendkívüli települési támogatás
    • ab) a rendelet 10. §-a szerinti köztemetés visszafizetésének elrendelése
  • b) a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben az Egészségügyi, Szociális és Humán-erőforrás Bizottság dönt:
    • ba) a rendelet 6. §-a szerinti települési támogatások,
    • bb) a rendelet IV. fejezete szerinti egyéb támogatások ügyében.

3. Általános eljárási szabályok

3. § (1) A települési támogatás megállapítása iránti kérelem az 1. mellékletben meghatározott formanyomtatvány kitöltésével, az azon feltüntetett dokumentumok csatolása mellett postai úton, vagy személyesen a 2. §-ban meghatározott döntést hozónál terjeszthető elő 2421 Nagyvenyim, Fő u. 43. alatt.

(2) Amennyiben a települési támogatás megállapítására vonatkozó igény nem az (1) bekezdésben foglaltak szerinti formanyomtatványon kerül benyújtásra, úgy a kérelem előterjesztése napjának az írásban előterjesztett igény benyújtásának igazolt napját kell tekinteni, feltéve, hogy a formanyomtatványon történő utólagos bejelentés a hiánypótlásnak megfelelően megtörténik.

(3) A települési támogatásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon – az azon szabályozott formában és módon – a feltüntetett dokumentumok csatolásán túlmenően írásban köteles saját és családja vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozni.

(4) A jövedelemvizsgálat során Szoctv. 4. § (1) bekezdését, valamint a Szoctv. 10. §-át megfelelően kell alkalmazni.

(5) Az eljárások során a Szoctv. 5. §-16. §-ban meghatározott eljárási szabályokat kell alkalmazni

4. § (1) A települési támogatás folyósítása:

  • a) a kérelmező lakcímére,
  • b) a kérelmező bankszámlájára,
  • c) az érintett szolgáltató számlájára

történő utalással történik.

(2) A települési támogatások folyósítására a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése szerint kerül sor. A rendkívüli települési támogatás esetében lehetőség van a hóközi folyósításra is.

(3) A szociális ellátásra való jogosultságról szóló határozatban a családsegítés alapszolgáltatást igénybe vevő kérelmező részére előírható, hogy a kérelmező a családgondozóval együtt veheti fel a támogatást, és annak elköltése esetén köteles a családgondozóval együttműködni.

(4) A rendkívüli települési támogatás a 14. § (3) bekezdése szerinti esetben természetben nyújtott ellátásként is megállapítható.

(5) A szociális ellátások kifizetésének módjáról, természetben nyújtott ellátás esetén annak átadásáról az azt megállapító határozatban kell rendelkezni.

5. § (1) Az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy e rendelet megsértésével nyújtott szociális ellátás megtérítésének elrendelése esetét követően a 9. § (2) bekezdése szerinti létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet fennállása esetén a megtérítés összegét kérelemre méltányosságból az ellátást megállapító

  • a) elengedheti,
  • b) csökkentheti,
  • c) részletekben történő visszafizetést engedélyezhet.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kérelmet a megtérítés elrendeléséről rendelkező döntés közlésétől számított tizenöt napon belül, amennyiben a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet később következik be, annak bekövetkezésétől számított 15 napon belül lehet előterjeszteni.

II. FEJEZET Pénzbeli és természetbeni szociális ellátások

4. A települési támogatás

6. § Települési támogatás:

  • a) a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez,
  • b) a gyógyszerkiadások viseléséhez

való hozzájárulás.

7. § (1) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez települési támogatásként közüzemi díj támogatás állapítható meg a kérelemben megjelölt szolgáltatóhoz történő utalással.

(2) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás annak a kérelmezőnek állapítható meg, aki vagyonnal nem rendelkezik és akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén a 200%-át.

(3) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás összege havonta maximum 5.000 Ft, valamennyi közműszolgáltatásra együttesen.

(4) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás családonként egy fő részére állapítható meg a kérelem benyújtása hónapjának első napjától a 12. hónap végéig, de legfeljebb a lakáshoz kapcsolódó jogviszony időtartamára.

(5) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás iránti kérelem kötelező melléklete a kérelem benyújtását megelőző 6 havi közüzemi számla másolata.

8. § (1) Települési támogatásként gyógyszerkiadások viseléséhez való hozzájárulás állapítható meg annak a Szoctv. 49. §-50. §-ában szabályozott közgyógyellátásra nem jogosult kérelmezőnek, aki vagyonnal nem rendelkezik és akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 250 %-át, egyedülálló esetében 280 %-át és havi rendszeres gyógyszerkiadás meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 25 %-át

(2) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás a kérelem benyújtásától számított maximum egy éves időtartamra állapítható meg oly módon, hogy a támogatás éves összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át.

(3) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás iránti kérelem kötelező melléklete az Szoctv. 50/A. § (3) bekezdésben meghatározott tartalommal kiállított háziorvosi igazolás.

(4) Amennyiben a kérelmező az Szoctv. 50. § (1) vagy (2) bekezdése alapján jogosult közgyógyellátásra, az (1) bekezdés szerinti települési támogatásra való jogosultság nem állapítható meg.

5. Rendkívüli települési támogatás

9. § (1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak Szoctv. 45. § (4) bekezdése szerinti helyzetben, vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetben lévő kérelmezőnek, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, egyedülálló esetén a 250%-át nem haladja meg, és önmaga, vagy családja létfenntartásáról vagyona hasznosítása, vagy megtakarítása felhasználása útján gondoskodni nem tud.

(2) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek kell tekinteni, ha a kérelmező

  • a) 20 napot meghaladóan kórházi ápolásra szorul,
  • b) 90 napot meghaladóan aktív biztosítási jogviszonyú táppénzes állományban van,
  • c) sérelmére elkövetett bűncselekményből anyagi kára keletkezett,
  • d) nyugdíj vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 3. § (1) bekezdése szerint részére folyósított ellátás kifizetése a jogosultság megállapításának elhúzódása miatt késik.

(3) A rendkívüli települési támogatás legkisebb adható összege 1.000 Ft-nál kevesebb nem lehet.

(4) A kérelmezőnek nyilatkoznia kell a kérelem indokául szolgáló tényről, rendkívüli körülményről, az őt ért anyagi veszteségről, jövedelem–kiesésről, és azokat okiratokkal igazolnia kell.

6. Köztemetés

10. § (1) A Szoctv. 48. §-a szerinti köztemetés elrendelése esetén a 3. § a), aa) alpontja szerint a Polgármester a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 20. §-a szerinti eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti határozat közlését követő 15 napon belül kérelemre a Polgármester részletfizetést engedélyezhet az eltemettetésre kötelezett személy részére, ha az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedülálló esetén 250 %-át.

(3) Az (1) bekezdés szerinti határozat közlését követő 15 napon belül kérelemre a Polgármester egészben mentesítheti a megtérítési kötelezettség alól azt az eltemettetésre köteles személyt, aki jövedelemmel nem rendelkezik.

III. FEJEZET A személyes gondoskodás keretében biztosított szociális alapszolgáltatások

11. § Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata a szociálisan rászoruló személyek részére a személyes gondoskodás keretében a következő szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:

  • a) étkeztetés,
  • b) családsegítés.

12. § (1) A szociális étkeztetés keretében Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata napi egyszeri meleg étkeztetést (ebéd) biztosít elvitel formájában annak a kérelmezőnek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén a 200%-át.

(2) A szociális étkeztetést az önkormányzat külön megállapodás alapján népkonyha szolgáltatási formában biztosítja.

(3) A szociális étkeztetés alapszolgáltatás igénybevétele önkéntes és térítésmentes.

13. § (1) Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata a szociálisan rászoruló személyek részére a személyes gondoskodás keretében a családsegítés szociális alapszolgáltatást a Szoctv. 64. §-ban foglaltak szerint biztosítja a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat útján.

(2) A családsegítés alapszolgáltatás igénybevétele önkéntes és térítésmentes.

IV. FEJEZET Egyéb támogatások

7. Karácsonyi Edenred ajándék utalvány

14. § (1) Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzati Képviselő-testülete évente, hivatalból, a költségvetésről szóló rendeletében előirányzott keret erejéig maximum 5.000 forint értékű Edenred ajándék utalványban részesítheti azon Nagyvenyim nagyközség közigazgatási területén állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen is ott tartózkodó, a döntés meghozatalának éve előtti év december 31-ig 69. életévét betöltött idős személyt, aki részére a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ellátást folyósít, amennyiben ellátásának havi összege nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének tízszeresét.

(2) Az utalványt a jogosultak részére évente december 1-20. közötti időszakban kell átadni.

(3) A tárgyévet követő év január 31. napjáig át nem vett Edenred ajándék utalvány jelen rendelet 12. §-a szerinti rendkívüli települési támogatásra használható fel.

8. Karácsonyi ajándékcsomag

15. § (1) Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzati Képviselő-testülete évente, hivatalból, jövedelemvizsgálat nélkül, a költségvetésről szóló rendeletében előirányzott keret erejéig maximum 5.000 Ft értékű élelmiszerekből összeállított ajándékcsomagban részesítheti a szociális szempontból rászoruló Nagyvenyim nagyközség közigazgatási területén állandó lakóhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen is ott tartózkodó gyermekek családját.

(2) Szociális szempontból rászoruló gyermek családja az:

  • a) amelyet a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat ellátásában részesít, vagy vele kapcsolatban áll,
  • b) amely rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül,
  • c) amely a helyi és országos közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy
  • d) amely jelen rendelet szerinti ellátásokra jogosult.

(3) A döntés meghozatala során a természetbeni juttatás megállapításánál előnyben kell részesíteni azokat a családokat, ahol:

  • a) a család valamelyik tagja munkanélküli,
  • b) a szülő egyedülálló szülőként neveli gyermekét,
  • c) a család 3 vagy annál több gyermeket nevel.

(4) A döntés meghozatalához javaslatot tehet:

  • a) a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozója,
  • b) a Nagyvenyimi Polgármesteri Hivatal igazgatási ügyintézője,
  • c) a körzeti védőnő,
  • d) az oktatást, nevelést végző intézmények vezetője.

(5) Az ajándékcsomagot a jogosultak részére évente december 1-20. közötti időszakban kell átadni.

V. FEJEZET Szociálpolitikai Kerekasztal

16. § (1) Nagyvenyim Nagyközég Önkormányzata az Szoctv. 58/B § (2) bekezdése alapján Szociálpolitikai Kerekasztalt hoz létre a helyi szociálpolitikai feladatok ellátásának elősegítésére, a szociális szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére, az aktív korúak ellátására jogosultak jövőbeni helyzetének tervezése, értékelése céljából.

(2) A Szociálpolitikai Kerekasztal az (1) bekezdésben meghatározott feladatkörében megvizsgálja

  • a) az egyes ellátotti csoportok helyzetének változásait a szociális szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok időarányos teljesítésével,
  • b) a szociális szolgáltatástervezési koncepció végrehajtása érdekében elfogadott döntések megvalósulását, valamint
  • c) a szociális szolgáltatástervezési koncepcióban kitűzött és elért eredményeket.

(3) A Szociálpolitikai Kerekasztal az elnök útján javaslattal élhet a Képviselő-testület felé az ellátások költséghatékonyabb biztosítását eredményező intézkedések megtétele érdekében.

(4) A Szociálpolitikai Kerekasztal a szociális szolgáltatástervezési koncepció tartalmának két évenkénti felülvizsgálata érdekében előzetes egyeztetési, véleményeztetési eljárást folytat le.

17. § (1) A Szociálpolitikai Kerekasztal szavazati joggal rendelkező tagjai:

  • a) az Egészségügyi, Szociális és Humán-erőforrás Bizottság elnöke,
  • b) Polgármesteri Hivatal igazgatási ügyintézője,
  • c) Nagyvenyimi Kossuth Lajos Általános Iskola igazgatója által kijelölt gyermekvédelmi feladatokat ellátó pedagógus,
  • d) Nagyvenyimi Nefelejcs Óvoda vezetője által kijelölt gyermekvédelmi feladatokat ellátó óvodapedagógus,
  • e) Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat családgondozói,
  • f) Körzeti védőnők.

(2) A Szociálpolitikai Kerekasztal munkájába be lehet vonni:

  • a) Nagyvenyim nagyközség polgármesterét,
  • b) Nagyvenyim nagyközség alpolgármesterét,
  • c) a Képviselő-testület Pénzügyi, Fejlesztési, Összeférhetetlenségi és Vagyonnyilatkozati Bizottságának elnökét,
  • d) Nagyvenyim nagyközség jegyzőjét,
  • e) rendőrség körzeti megbízottját,
  • f) az alapfokú oktatási intézmények szülői munkaközösségének vezetőit,
  • g) szociális intézményeket működtető fenntartók képviselőit.

18. § (1) A Szociálpolitikai Kerekasztal tagjai közül választja meg elnökét.

(2) A Szociálpolitikai Kerekasztal szükség szerint tartja ülését. Az ülést az elnök hívja össze és vezeti.

(3) A Szociálpolitikai Kerekasztal üléséről jegyzőkönyv készül.

(4) Szociálpolitikai Kerekasztal tagjai határozati formában döntenek.

(5) A Szociálpolitikai Kerekasztal akkor határozatképes, ha a tagok közül legalább 4 jelen van. Az érvényes határozathoz a megjelent és szavazásban résztvevők egyszerű szótöbbsége szükséges.

(6) A Szociálpolitikai Kerekasztal a végzett tevékenységéről évente beszámol a Képviselő-testületnek.

(7) A Szociálpolitikai Kerekasztal ülései nyilvánosak.

VI. FEJEZET Záró rendelkezések

19. § Hatályát veszti a pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról és a Szociálpolitikai Kerekasztalról szóló 18/2019. (XI.20.) önkormányzati rendelet.

20. § Ez a rendelet 2021. május 14-én lép hatályba.

1. melléklet

a 6/2021. (V.13.) önkormányzati rendelethez

K É R E L E M

települési támogatás megállapításához

1) Települési támogatás iránti kérelmet:

  • a) lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások
  • b) gyógyszerkiadások

enyhítése céljából nyújtom be. *

2.) Rendkívüli települési támogatás megállapítása iránt nyújtom be.*

Név: ..............................................................................................................................................

Születési név: ...............................................................................................................................

Születési hely, idő: .......................................................................................................................

Anyja neve: ..................................................................................................................................

TAJ száma: …………………………………………………

Állampolgársága*: magyar

bevándorlási, letelepedési engedéllyel rendelkező

hontalan, menekültként vagy oltalmazottként elismert

Státuszt elismerő határozat száma: …………./20………………………..

Családi állapota*: egyedülálló/ családban él

Lakóhely címe: .............................................................................................................................

Tartózkodási helye: ......................................................................................................................

Levelezési címe: ...........................................................................................................................

Kijelentem, hogy életvitelszerűen lakóhelyemen/tartózkodási helyemen élek*.

1.) A kérelmezővel egy háztartásban élő közeli hozzátartozók száma: …………….fő.

2.) Az 1.) pontban szereplő közeli hozzátartozók:


Név

Születési hely, idő

Anyja neve

TAJ száma

Rokoni fok

a)

b)

c)

d)

e)

f)

g)

*a megfelelő rész aláhúzandó

3.) Az települési támogatás igénylésének indoka:

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

4.) Jövedelmi adatok

A jövedelmek típusai

Kérelmező
jövedelme

A 2. pont a)-g) szerinti hozzátartozók jövedelmi adatai

a/

b/

c/

d/

e/

f/

g/

1. Munkaviszonyból és más foglalkoztatási jogviszonyból
származó, ebből közfoglalkoztatásból származó jövedelem

2. Társas és egyéni vállalkozásból, őstermelői, szellemi és más önálló tevékenységből származó

3. Táppénz, gyermekgondozási támogatások (GYES, GYED, GYET, családi pótlék, gyermektartásdíj stb.

4. Nyugellátás és egyéb nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások

5. Önkormányzat, járási hivatal által folyósított ellátások

6. Egyéb jövedelem

7. Összes jövedelem

Egy főre jutó havi nettó jövedelem (ügyintéző tölti ki) ……………………….Ft/hó.

5.Tudomásul veszem, hogy a kérelemben közölt jövedelmi adatok valódiságát a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. §-ának (7) bekezdése alapján a szociális hatáskört gyakorló szerv – a NAV hatáskörrel és illetékességgel rendelkező igazgatósága útján ellenőrizheti.

Hozzájárulok a kérelemben szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárás során történő felhasználásához.

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek.

Tudomásul veszem, hogy valótlan adatközlés esetén a támogatás megszüntetésre kerül, a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett támogatást folyósító szerv kamattal megemelt összegben visszaköveteli.

Alulírottak hozzájárulunk ahhoz, hogy a kérelemben feltüntetett adatainkat a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 18. §-a szerinti nyilvántartásban kezeljék, és azokat a kérelem alapján lefolytatott szociális igazgatási eljárásban felhasználják.

Nagyvenyim, …………. év ………………………. hó …….. nap

…………………………………… …………………………………..

nagykorú hozzátartozó aláírása a kérelmező vagy törvényes képviselő

aláírása

Vagyonnyilatkozat

I. A kérelmező és a vele együtt élő közeli hozzátartozójának vagyona

A. Ingatlanok

1. Lakástulajdon és lakótelek-tulajdon:

- címe: ........................................ város/község ........................... út/utca .......... hsz.,

- alapterülete: ........... m2,

- tulajdoni hányad: ...........................,

- a szerzés ideje: ................ év.

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlanra vonatkozóan bejegyzett terhek, korlátolt dologi jogok, vagyoni értékű jogok vagy feljegyzett tények: ............................................................ (pl. haszonélvezet, használati jogok).

1. Üdülőtulajdon és üdülőtelek-tulajdon:

- címe: ........................................ város/község ........................... út/utca ............. hsz.,

- alapterülete: ........... m2,

- tulajdoni hányad: ...........................,

- a szerzés ideje: ................ év.

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlanra vonatkozóan bejegyzett terhek, korlátolt dologi jogok, vagyoni értékű jogok vagy feljegyzett tények: ............................................................ (pl. haszonélvezet, használati jogok).

2. Egyéb, nem lakás céljára szolgáló épület- vagy épületrész-tulajdon (vagy állandó használat):

- megnevezése .................................... (pl. zártkerti építmény, műhely, üzlet, műterem, rendelő, garázs),

- címe: ........................................... város/község ......................... út/utca ............. hsz.,

- alapterülete: ........... m2,

- tulajdoni hányad: ...........................,

- a szerzés ideje: ................ év.

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlanra vonatkozóan bejegyzett terhek, korlátolt dologi jogok, vagyoni értékű jogok vagy feljegyzett tények: ............................................................ (pl. haszonélvezet, használati jogok).

3. Termőföldtulajdon (vagy állandó használat):

- megnevezése: ......................................................................................................................

- címe: ........................................... város/község ....................... út/utca ............ hsz., (pontos cím hiányában: ...................... helyrajzi szám),

- alapterülete: ........... m2,

- tulajdoni hányad: ...........................,

- a szerzés ideje: ................ év.

Becsült forgalmi érték:* .......................................... Ft

Az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlanra vonatkozóan bejegyzett terhek, korlátolt dologi jogok, vagyoni értékű jogok vagy feljegyzett tények: …………………................................ (pl. haszonélvezet, jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom, használati jogok, szolgalom).

B. Egyéb vagyontárgyak

Gépjármű adatai:

  • a) személygépkocsi: ................................................................ típus .................. rendszám

a szerzés ideje, valamint a gyártás éve: ...............................................................................

Becsült forgalmi érték:** .......................................... Ft

Gépjárműre bejegyzett terhek, gépjárművet terhelő vagyoni értékű jogok: .................................................................. (pl. elidegenítési és terhelési tilalom, bejegyzett üzemben tartói jog).

A gépjárművet mozgáskorlátozottságra tekintettel tartják fenn: igen/nem /a megfelelő aláhúzandó/.

b) tehergépjármű, autóbusz, motorkerékpár, vízi- vagy egyéb jármű:

................................................................................................. típus .................. rendszám

a szerzés ideje, valamint a gyártás éve: ..............................................................................

Becsült forgalmi érték:** .......................................... Ft

Gépjárműre bejegyzett terhek, gépjárművet terhelő vagyoni értékű jogok: ................................................................... (pl. elidegenítési és terhelési tilalom, bejegyzett üzemben tartói jog).

1. Felelősségem tudatában kijelentem /a megfelelő aláhúzandó, és a b) pont szerinti esetben kitöltendő/, hogy

a) fizetési számlával nem rendelkezem vagy

b) az alábbi fizetési számlával rendelkezem (valamennyi megjelölendő):

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: .............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: ..............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: ..............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

2. Felelősségem tudatában kijelentem [a megfelelő aláhúzandó, és a b) pont szerinti esetben kitöltendő], hogy a velem együttélő közeli hozzátartozóm

a) fizetési számlával nem rendelkezik vagy

b) az alábbi fizetési számlával rendelkezik (valamennyi megjelölendő):

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: .............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: ..............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

- Pénzforgalmi szolgáltató neve: ..............................................................................................

fizetési számla száma: ..............................................................................................................

fizetési számlán kezelt összeg ..................................................................................................

3. Tudomásul veszem, hogy az ellátásra való jogosultság feltételeinek megállapítása érdekében a hatóság a fentiekben megjelölt pénzforgalmi szolgáltató felé megkereséssel élhet a fizetési számlán kezelt összeg tekintetében.

4. Kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Hozzájárulok a nyilatkozatban szereplő adatoknak a szociális igazgatási eljárásban történő felhasználásához, kezeléséhez.

Kelt: .......... év .............................. hó ............ nap

................................................

aláírás

Megjegyzés:

Ha a kérelmező vagy vele együtt élő közeli hozzátartozója bármely vagyontárgyból egynél többel rendelkezik, a vagyonnyilatkozat megfelelő pontját a vagyontárgyak számával egyezően kell kitölteni. Ha a vagyonnyilatkozatban feltüntetett vagyon nem Magyarország területén van, a forgalmi értéket a vagyon helye szerinti állam hivatalos pénznemében is fel kell tüntetni.

* Becsült forgalmi értékként az ingatlannak a településen szokásos forgalmi értékét kell feltüntetni.

** Becsült forgalmi értékként a gépjármű kora és állapota szerinti értéket kell feltüntetni.

Tájékoztató a kérelem kitöltéséhez

I. Személyi adatok

Egyedülálló az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van.

Család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt élő, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége.

Közeli hozzátartozónak számít:

a) a házastárs, az élettárs,

b) a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),

c) korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek)

d) a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, a szülő házastársa vagy élettársa, valamint a c) vagy c) alpontban meghatározott feltételeknek megfelelő testvér

Háztartás: az egy lakásban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyek közössége.

II. Jövedelmi adatok, vagyoni adatok:

A kérelmező a kérelemben saját, valamint a vele együtt élő családjtagjainak adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a jövedelmi adatokra vonatkozó bizonyítékot, igazolást a kérelem benyújtásával egyidejűleg becsatolni szükséges. A családtagok jövedelmét külön-külön kell feltüntetni

Jövedelem:

Az elismert költségekkel és a befizetési kötelezettséggel csökkentett

a) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szjatv.) szerint meghatározott, belföldről vagy külföldről származó - megszerzett - vagyoni érték (bevétel), ideértve a Szjatv. 1. számú melléklete szerinti adómentes bevételt, és

b) azon bevétel, amely után az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény, a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény vagy az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény szerint adót, illetve hozzájárulást kell fizetni.

Elismert költségnek minősül a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költség, valamint a fizetett tartásdíj. Ha a magánszemély az egyszerűsített vállalkozói adó vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapjául szolgáló bevételt szerez, a bevétel csökkenthető a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint elismert költségnek minősülő igazolt kiadásokkal, ennek hiányában a bevétel 40%-ával. Ha a mezőgazdasági őstermelő adóévi őstermelésből származó bevétele nem több a kistermelés értékhatáránál (illetve ha részére támogatást folyósítottak, annak a folyósított támogatással növelt összegénél), akkor a bevétel csökkenthető az igazolt költségekkel, továbbá a bevétel 40%-ának megfelelő összeggel, vagy a bevétel 85%-ának, illetőleg állattenyésztés esetén 94%-ának megfelelő összeggel.

Befizetési kötelezettségnek minősül a személyi jövedelemadó, a magánszemélyt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, a társadalombiztosítási járulék, a nyugdíjjárulék és az egészségügyi szolgáltatási járulék.

Vagyon: az a hasznosítható ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, továbbá pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt - jövedelemként figyelembe nem vett - összeg, amelynek

a) külön-külön számított forgalmi értéke, illetve összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a harmincszorosát, vagy

b) együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a nyolcvanszorosát

meghaladja, azzal, hogy a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik, az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű.

III. Mellékletek:

Csatolandó mellékletek:

1. A feltüntetett jövedelmek igazolására:

a) a munkabérről, munkáltató által fizetett táppénzről és más foglalkoztatási jogviszonyból, közfoglalkoztatásból származó jövedelemről a munkáltató által a kérelem benyújtását megelőző havi összegről szóló kiállított jövedelemigazolás

b) vállalkozó vagy őstermelő esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelemről a Nemzeti Adó és Vámhivatal igazolása és a tárgyévben elért jövedelemről nyilatkozat,

c) járási hivatal által folyósított ellátások esetében a Járási Hivatal megállapító határozata

d) nyugdíj, nyugdíjszerű rendszeres pénzellátás és árvaellátás esetén tárgyévi ellátást igazoló összesítő,

e) a gyermekgondozási támogatások esetében a kérelem benyújtását megelőző havi összegről szóló szelvény vagy bankszámlakivonat,

f) a gyermektartásdíj esetén a kérelem benyújtását megelőző havi postai feladóvevény vagy bankszámlakivonat vagy az összeg átadásáról szóló és büntetőjogi felelősség tudatában tett nyilatkozat,

g) a házasság felbontását, gyermekelhelyezést megállapító bírósági végzés, vagy a gyermekelhelyezésről és gyermektartásdíjról szóló szülői egyezségről kiállított irat,

h) állam által megelőlegezett gyermektartásdíj esetén a Járási Hivatal Járási határozata,

i) ösztöndíj és egyéb juttatások esetén az oktatási intézmény által kiállított igazolás,

j) nem havi rendszerességgel szerzett jövedelem esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett egyhavi átlagról szóló nyilatkozat

k) amennyiben a kérelmező, vagy vele együtt élő családtagja rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, úgy az erről szóló nyilatkozat, és a Járási Hivatal igazolása arról, hogy regisztrált álláskereső de ellátásban nem részesül,

l) egyéb jövedelmek esetén a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozat.

2. 14 évnél idősebb gyermek tanulói jogviszonyának igazolása.

3. lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez benyújtott kérelem esetén: a kérelem benyújtását megelőző 6 havi közüzemi számlák másolata.

4. gyógyszerkiadások támogatása esetén: a Szoctv. 50/A. § (3) bekezdésben meghatározott tartalommal kiállított háziorvosi igazolást.

5. rendkívüli települési támogatás iránt benyújtott kérelem esetén: minden olyan okirat (pl. kórházi zárójelentés, orvosi igazolás, hatósági határozat stb.), amely igazolja a létfenntartási gondot, illetve létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetet.