Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (II. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

a 2023. évi költségvetéséről és annak végrehajtási szabályairól

Hatályos: 2023. 02. 23

Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (II. 22.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.02.23.
a 2023. évi költségvetéséről és annak végrehajtási szabályairól
Végső előterjesztői indokolás
Nagyvenyim Nagyközség Önkormányzatának 2023. évi költségvetési javaslatát, az elkészített költségvetési rendelet-tervezetet az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 24. § -a szerint a polgármester február 15-éig, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek.
A költségvetés előterjesztésekor az alábbi mérlegeket, kimutatásokat kell, szöveges indoklással együtt bemutatni:
1. a helyi önkormányzat költségvetési mérlegét közgazdasági tagolásban, előirányzat-felhasználási tervét,
2. a több éves kihatással járó döntések számszerűsítését évenkénti bontásban és összesítve,
3. a közvetett támogatásokat, így különösen adóelengedéseket, adókedvezményeket tartalmazó kimutatást.
4. a költségvetési évet követő három év tervezett bevételi előirányzatainak és kiadási előirányzatainak keretszámait főbb csoportokban.
Az Áht 25. § (1) bekezdése szerint, ha a költségvetési rendeletet a képviselő-testület a költségvetési évben legkésőbb március 15-ig nem fogadta el, az átmeneti gazdálkodásról rendeletet kell alkotni, mely felhatalmazást ad, hogy a helyi önkormányzat és költségvetési szervei a bevételeiket beszedhessék, kiadásaikat teljesítsék.
Az önkormányzat gazdálkodásáról a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 111. §-a az alábbiak szerint rendelkezik:
111. § (1) A helyi önkormányzat költségvetése az államháztartás része. Az önkormányzati alrendszer költségvetése a központi költségvetéstől elkülönül, ahhoz központi költségvetési támogatásokkal kapcsolódik.
(2) A helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése. Ebből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait.
(3) A (2) bekezdés szerinti feladatok ellátásának forrásait és kiadásait a helyi önkormányzat egységes költségvetési rendelete elkülönítetten tartalmazza.
(4) A költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető.
(5) Az állami költségvetési tervezés önkormányzatokat érintő feladatait az államháztartásért felelős miniszter és a helyi önkormányzatokért felelős miniszter végzi.
Az önkormányzat a költségvetését költségvetési rendeletben állapítja meg.
A helyi önkormányzat költségvetési rendeletének tartalmáról az Áht., valamint az államháztartási törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr) rendelkezik.
A költségvetés tervezése során eleget tettünk az Ávr. 27. § (1) bekezdésében foglalt azon előírásának, hogy a jegyző a költségvetési rendelet-tervezetet a költségvetési szervek vezetőivel egyezteti, annak eredményét írásban rögzíti, majd a rendelet-tervezetet és az egyeztetés eredményét a polgármester a szervezeti és működési szabályzatban foglaltak szerint a képviselő-testület bizottságai elé terjeszti.
Az önkormányzat 2023. évi költségvetésének tervezete
Az önkormányzat és intézményei tervezett bevétele 1.641.740.191 Ft, tervezett kiadása 1.641.740.191 Ft.
Az önkormányzat 2023. évi tervezett költségvetési és finanszírozási bevételei
A) Támogatások államháztartáson belülről
A költségvetési törvény 2. számú melléklete tartalmazza az önkormányzatok általános működésének és ágazati feladatainak támogatását. E szerint az önkormányzatot az alábbi támogatások illetik meg:
1. A települési önkormányzatok működésének általános támogatása
1. A központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzati hivatal működési kiadásaihoz a következők szerint:
A támogatás meghatározása az elismert hivatali létszám alapján a személyi és dologi kiadások elismert átlagos költségei figyelembevételével történik. Az elismert hivatali létszám 11,85 fő, a személyi és dologi kiadások elismert átlagos költsége 5 537 000 Ft/fő, e jogcímen mindösszesen 65.613.450 Ft illeti meg az önkormányzatot.
2. A települési önkormányzatok településüzemeltetési feladataik ellátásához az alábbi jogcímek alapján részesülnek támogatásban:
a) A zöldterület-gazdálkodással kapcsolatos feladatok ellátásának támogatása
A támogatás a települési önkormányzatokat a zöldterületek, és az azokhoz kapcsolódó építmények kialakításához és fenntartásához kapcsolódóan a belterület nagysága alapján illeti meg, 26.000 forint/hektár mértékben, mindösszesen 6.440.200 Ft
b) Közvilágítás fenntartásának támogatása
A támogatás az önkormányzatokat a településen történő közvilágítás biztosításához kapcsolódóan illeti meg. A támogatás meghatározása a településen kiépített kisfeszültségű hálózat kilométerben meghatározott hossza alapján történik, a 2021. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Közvilágítás” kormányzati funkció alapján településkategóriánként számított átlagos, egy kilométerre jutó nettó működési kiadások figyelembevételével. A támogatás összege 12.093.500 Ft
c) Köztemető fenntartással kapcsolatos feladatok támogatása
A támogatás az önkormányzatot a köztemető fenntartásával kapcsolatos feladataihoz kapcsolódóan illeti meg, a 2021. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Köztemető-fenntartás, és -működtetés” kormányzati funkció településkategóriánként számított egy négyzetméterre eső nettó működési kiadások figyelembevételével, e jogcímen 1.661.835 Ft támogatás illeti meg.
d) Közutak fenntartásának támogatása
A támogatás az önkormányzatot a közutak fenntartásával kapcsolatos feladataihoz kapcsolódóan illeti meg, a 2021. évi országosan összesített önkormányzati beszámolóban szereplő „Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése, fenntartása” és „Parkoló, garázs üzemeltetése, fenntartása” kormányzati funkciók alapján településkategóriánként számított nettó működési kiadások figyelembevételével, e jogcímen 7.095.445 Ft támogatás illeti meg.
1. Egyéb önkormányzati feladatok támogatása
A központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzatok számára az Mötv. 13. §-ában meghatározott egyes – a fentiekben nem nevesített - kötelező feladatok ellátásához. Az önkormányzatot e jogcímen 11.995.200 Ft illeti meg.
1. Lakott külterülettel kapcsolatos feladatok támogatása
A központi költségvetés támogatást biztosít a lakott külterülettel rendelkező önkormányzatoknak a 2022. január 1-jei külterületi lakosok száma alapján. Önkormányzatunk e jogcímen 306.000 Ft támogatásban részesül.
1. Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ártalmatlanítása
A támogatás fajlagos összege 100 forint/m3. A támogatás az összegyűjtött és a hatóságilag kijelölt lerakóhelyeken igazoltan elhelyezett, nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz mennyisége (m3) után illeti meg azon települési önkormányzatokat, amelyek
1. a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény alapján szervezett közszolgáltatás ellátásáról közszolgáltatóval kötött, hatályos szerződés útján,
2. a környezet és a vízbázisok védelme érdekében a közműves csatornahálózattal el nem látott településrészein keletkezett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtéséről ártalmatlanítás céljából gondoskodnak. Az összeg a fajlagos lakossági ráfordítások (díjak) csökkentéséhez járul hozzá.
Ezen a jogcímen kapott támogatás összege 57.000 Ft, mely becsült összeg, tényleges adat 2023 évi normatíva elszámoláskor kerül elszámolásra, alapja a ténylegesen elszállított szennyvíz mennyisége.
1. Polgármesteri illetményhez és költségtérítéshez nyújtott támogatás
A 3.610.011 Ft összegű támogatás a polgármesteri illetmény és költségtérítés, valamint az ezekhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetésére használható fel.
A fentiek alapján a helyi önkormányzatok működésének általános támogatása jogcímen 2023 évben az előirányzat 108.872.641 Ft.
II. A települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása
1. Az óvodában foglalkoztatott pedagógusok átlagbéralapú támogatása
A támogatás az önkormányzatot az általa fenntartott óvodákban foglalkoztatott pedagógus létszám után illeti meg. E jogcímen 51.993.840 Ft illeti meg az önkormányzatot (fajlagos összeg: 5.262.900 Ft/fő, 9,6 fővel számolva, és további 1.470.000 Ft kiegészítés)
1. Óvodaműködtetési támogatás
A támogatás a települési önkormányzatot az óvoda működésével és feladatellátásával összefüggő kiadásaihoz kapcsolódóan illeti meg az általa fenntartott óvodában nevelt gyermeklétszám után. A létszám meghatározásakor minden gyermeket egy főként kell figyelembe venni. E jogcímen 13.780.000 Ft illeti meg az önkormányzatot (fajlagos összeg: 130.000 Ft/fő, 106 fővel számolva.).
1. Kiegészítő támogatás a pedagógusok és a pedagógus szakképzettséggel rendelkező segítők minősítéséből adódó többletkiadásokhoz
A minősítést elnyert pedagógusok fenntartónkénti adatai alapján 1.543.377 Ft támogatás illeti meg az önkormányzatot. (fajlagos összeg: 467.690 Ft/fő, 3,3 fővel számolva.). A 2023. január 1. nappal Pedagógus II. kategóriába átsorolt, 2022. évben minősített óvodapedagógusok támogatását a 2023. májusi felmérésben lesz lehetőség szerepeltetni.
1. Az óvodában foglalkoztatott pedagógusok nevelőmunkáját közvetlenül segítők átlagbéralapú támogatása. A pedagógusok nevelőmunkáját segítő munkakörben foglalkoztatotti létszám alapján 23.268.000 Ft támogatás illeti meg az önkormányzatot. (fajlagos összeg: 3.878.000 Ft/fő, 6 fővel számolva.)
A fentiek alapján a helyi önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása jogcímen 2023 évben az előirányzat 90.585.217 Ft.
III. A települési önkormányzatok szociális, gyermekjóléti és gyermekétkeztetési feladatainak támogatása
1) A települési önkormányzatok szociális és gyermekjóléti feladatainak egyéb támogatása
A támogatás a 35.000 forint egy lakosra jutó adóerő-képességet meg nem haladó önkormányzatokat illeti meg. A támogatás számított összegét az alábbi tényezők befolyásolják:
a.) 30%-ban a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényben (a továbbiakban: Gyvt.) rendelkezése szerinti pénzbeli támogatásban részesülők 2021. évi létszáma,
b.) 30%-ban az aktív korúak ellátásában részesülök 2021. évi átlagos száma,
c.) 10%-ban a 18-59 éves korcsoportba tartozó, személyi jövedelemadót nem fizetők számának a 2021. évi adóbevallások összesítése alapján számított 18-59 éves korcsoporton belüli lakosságszámon belüli részaránya,
d.) 30%-ban a településen élő 60 év feletti lakosok száma,
E jogcímen az önkormányzatot 12.420.371 Ft támogatás illeti meg.
2) Család- és gyermekjóléti szolgálat
A központi költségvetés a számított szakmai létszám alapján támogatást biztosít a család- és gyermekjóléti szolgálatot biztosító önkormányzatok részére, a személyi és dologi kiadások elismert átlagos költségei figyelembevételével, 5.128.940 Ft összegben.
1. Tanyagondnoki szolgáltatás támogatása
A támogatásra az az önkormányzat jogosult, amely tanyagondnoki szolgáltatást tart fenn, az ellátást biztosító szolgálat száma alapján illeti meg, 5.142.300 Ft összegben.
1. Bölcsőde támogatása
Az önkormányzatot kötött felhasználású támogatás illeti meg az általa fenntartott bölcsőde kiadásaihoz. Támogatás jár a szakmai dolgozók béréhez, valamint az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetéséhez, továbbá a központi költségvetés támogatást biztosít az önkormányzatnak az általuk biztosított bölcsődei feladattal összefüggésben felmerülő kiadásokhoz a személyi térítési díjból származó elvárt bevételek figyelembevételével. A támogatás összege 38.798.500 Ft.
1. Intézményi gyermekétkeztetés támogatása
Az önkormányzatokat kötött felhasználású támogatás illeti meg az általuk a bölcsődében, mini bölcsődében, a fogyatékos személyek nappali intézményében elhelyezett gyermekek számára biztosított, továbbá az óvodai, iskolai, kollégiumi és externátusi gyermekétkeztetés egyes kiadásaihoz. A támogatás igénylésének feltétele, hogy az önkormányzat saját fenntartásában lévő költségvetési szerv útján, társult feladatellátás esetén a társulás által fenntartott költségvetési szerv útján, vagy gazdasági társaságtól, egyéni vállalkozótól, központi költségvetési szervtől vagy nemzetiségi önkormányzattól vásárolt szolgáltatással biztosítsa az étkeztetést. A finanszírozás a dolgozók átlagbérének és közterheinek támogatásához, valamint a gyermekétkeztetés üzemeltetési támogatásához járul hozzá. E jogcímen 46.032.666 Ft illeti meg az önkormányzatot.
IV. A települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása
Települési önkormányzatok nyilvános könyvtári és közművelődési feladatainak támogatása. A támogatás a települési önkormányzatot lakosságszám alapján illeti meg a nyilvános könyvtári és közművelődési feladatainak ellátásához mindösszesen 9.480.492 Ft összegben.
Települési önkormányzatok kulturális feladatainak bérjellegű támogatása. A kulturális feladatokat ellátó intézményekben foglalkoztatottak bérjellegű kiadásainak támogatását szolgálja 2.708.233 Ft összegben.
V. A 2022. évi normatíva elszámolásból származó támogatás
A 2022. évi normatíva elszámolás soron 2022. évre vonatkozóan, de 2023. évben 507.260 Ft támogatás illeti meg az önkormányzatot.
VI. Egyéb működési célú támogatások bevételei államháztartáson belülről
1) NEAK-tól átvett pénzeszköz
Védőnői szolgálat feladatainak ellátására 8.000.000 Ft áll rendelkezésre NEAK forrásból, mely összeg 6 hónap támogatási összeget tartalmaz, mivel a védőnők a egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2022. évi LXXIII. törvény szerint az állam az egészségügyi alapellátás körében - a települési önkormányzattal együttműködésben - gondoskodik a védőnői ellátásról. Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott védőnő és a védőnői ellátás körében foglalkoztatott személy tekintetében a munkáltatói jogokat 2023. július 1-től az az irányító vármegyei intézmény gyakorolja, amely területileg illetékes az érintett védőnői körzet tekintetében. Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott védőnő jogviszonyát a munkáltatói jogutódlás nem érinti, azt folyamatosnak kell tekinteni.
2) Közfoglalkoztatottak finanszírozása
A közfoglalkoztatottak finanszírozása jogcímen 6.300.000 Ft bevételt irányoztunk elő, a tavalyi tény adatokat figyelembe véve. Közfoglalkoztatás jogcímen a bér jellegű kiadások 7.486.460 Ft összegben kerültek megtervezésre.
VII. Felhalmozási célú támogatások bevételei államháztartáson belülről
TOP_PLUSZ-1.1.1-Önkormányzati tulajdonban lévő iparterület kialakítása
A hatályba lépett támogatási szerződés alapján 199.000.000 Ft került megtervezésre.
TOP_PLUSZ-1.2.3-Belterületi utak felújítása
A hatályba lépett támogatási szerződés alapján 72.999.999 Ft került megtervezésre.
TOP_PLUSZ-1.2.1-Élhető települések
A hatályba lépett támogatási szerződés alapján 599.902.990 Ft került megtervezésre.
TOP_PLUSZ-2.1.1-Óvoda energetikai felújítása
A folyamatban lévő, aláírás alatt álló támogatási szerződés alapján 59.999.929 Ft került megtervezésre.
VP6-7.2.1-7.4.1.2-16 pályázat – Mélykút Nagyvenyim összekötő út
2023 évben 81.315.384 Ft még ki nem utalt támogatási összeg lett betervezve. A pályázat megvalósításra került, elszámolása folyamatban van.
B) Közhatalmi bevételek
A 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet az államháztartás számviteléről előírja, hogy az önkormányzati bevételeket milyen tagoltságban kell megtervezni. Így a közhatalmi bevételek között kell kimutatni a jövedelemadókat; a szociális hozzájárulási adókat és járulékokat; a bérhez és foglalkoztatáshoz kapcsolódó adókat; a vagyoni típusú adókat; a termékek és szolgáltatások adóit; valamint az egyéb közhatalmi bevételeket.
A fenti jogcímek közül önkormányzatunk költségvetésébe a termékek és szolgáltatások adói soron 100.000-000 Ft iparűzési adó bevételt terveztünk, az előző évek tény adatai alapján.
Egyéb közhatalmi bevételként igazgatási szolgáltatási díjakat, egyéb bírságot, talajterhelési díjat valamint késedelmi és önellenőrzési pótlék bevételt terveztünk 1.443.500 Ft összegben.
C) Működési bevételek
56.752.359 Ft összegben a működési bevételek soron kerültek megtervezésre az alábbiak:
Szolgáltatások ellenértéke: 37.456.970 Ft
Tartalmazza a bérbeadásból származó bérleti díj bevételeinket, könyvtárhasználati díjakat, rendezvény belépők bevételeit, EKG, vérvétel díját.
Tartalmazza továbbá a kiadási oldalon megtervezésre került szociális ágazati összevont pótlék szociális hozzájárulási adóval növelt összegét; a májusban igénylésre kerülő, 2023. évtől Pedagógus II. kategóriába sorolt minősített pedagógusok után járó kiegészítő támogatást a pedagógusok minősítéséből adódó többletkiadásokhoz; a 2023. évi garantált béremelkedés hatásai ellentételezésének finanszírozására fordítható tervezett támogatási összeget a 2022. évi tény adatot alapul véve.
Közvetített szolgáltatások ellenértéke: 658.646 Ft
Tartalmazza az SOS készülék továbbszámlázott összegét, Roma Nemzetiségi Önkormányzatnak továbbszámlázott belső ellenőrzés díját és a háziorvosi ügyelet részére továbbszámlázott közüzemi díjak összegét.
Tulajdonosi bevételek: 5.219.724 Ft.
A Mezőföldvíz Kft. üzemelteti az önkormányzat víz- és szennyvíz rendszerét. Az üzemeltetési díj bevételt az önkormányzat kizárólag a víz- és szennyvíz rendszer karbantartására, felújítására költheti. Az egymással szemben fennálló követelések, kötelezettségek kiegyenlítését a felek kompenzáció útján rendezik. A bevételi oldalon tervezett 5.219.724 Ft megegyezik a 2022. év végén fennálló még ki nem egyenlített kötelezettség jellegű számlák összegével. Összességében az önkormányzat 2022. év végén fennálló Mezőföldvíz Kft-vel szemben fennálló követelése meghaladja a kötelezettségét.
Ellátási díjak: 9.050.000 Ft, az előző évek teljesítési adatai alapján meghatározott gyermekétkeztetés térítési díjából származó bevételeink becsült összege és a bölcsőde gondozási díj bevétel becsült összege.
Kiszámlázott általános forgalmi adó: 3.960.723 Ft, mely a fenti tételek során kiszámlázott általános forgalmi adó.
Egyéb működési bevételek: 406.296 Ft, amely a háziorvosok részére szerződés alapján áthárított dologi kiadásokhoz való hozzájárulás összegét tartalmazza.
D) Finanszírozási bevételek
A finanszírozási bevételek 136.349.410 Ft összegben kerültek megtervezésre. Az összeg a 2022. évi maradvány igénybevételét tartalmazza az önkormányzatot, hivatalt és az intézményeket érintően a 2022. évi számviteli zárlat adatai alapján. A maradvány összegét az államháztartási számviteli alapelvek sajátosságaként kötelező 2023. évben bevételként elszámolni, és ezzel párhuzamosan előirányzatot adni neki. A maradvány megállapított összege – a 2022. évi zárlati teendők és a 2023. évi költségvetés elkészítésének feladata párhuzamossága okán – változhat, mely módosítás a 2022. évi zárszámadás elfogadásával együtt kerül beépítésre a 2023. évi költségvetésbe.
A 2022. évi maradvány összege a 2022. december 31. napi záró pénzkészlet, módosítva az adott- és kapott előlegek, túlfizetések egyenlegével, azaz a ténylegesen felhasználható pénzkészlet összegét tartalmazza.
Az önkormányzat 2023. évi tervezett költségvetési kiadásai
A) Személyi juttatások és járulékok
A személyi juttatások a működési költségvetési kiadások legnagyobb tételét jelentik. 2023. évre a minimálbér és a garantált bérminimum 14%-os emelkedést mutat. A szociális hozzájárulási adó mértéke változatlan, 13%.
A közalkalmazotti bértábla az előző évhez képest nem változott, a költségvetési törvényben meghatározott köztisztviselői illetményalap 2008. év óta változatlanul 38.650 Ft.
Az önkormányzat köztisztviselőinek, közalkalmazottainak, valamint a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó dolgozók személyi juttatásai a jogszabályi előírásoknak megfelelően kerültek megtervezésre, figyelembe véve a soros lépéseket, a jogszabályokban előírt kötelező illetmény emeléseket. 2023. márciusától a köztisztviselők személyi illetménye korrigálásra került a 2023. év költségvetésben, igazodva a közszféra más munkavállalói illetményéhez, a garantált bérminimumhoz.
A polgármester illetményét és költségtérítését, az alpolgármester tisztelet díját és költségtérítését a 2011. évi CLXXXIX. törvény alapján és az elfogadott önkormányzati határozatokban foglaltaknak megfelelően terveztük.
A képviselői tiszteletdíjakat a 15/2019. (X.30.) önkormányzati rendeletben foglaltaknak megfelelően tartalmazza a költségvetési tervezet.
A köztisztviselőkről szóló törvény 2010. évtől bevezette a cafeteria rendszert. A cafeteria juttatás éves összege a költségvetés tervezetében a jogszabályi mértékkel megegyezően került megtervezésre, bruttó 315.000 Ft/fő összegben. A polgármester éves cafetéria összegét is tartalmazza az előirányzat.
A közalkalmazottak és Munka törvénykönyve hatálya alá tartozók részére 15.000 Ft/hó/fő összegű béren kívüli juttatás került megtervezésre.
A költségvetési törvényben meghatározott bankszámla hozzájárulás (1.000 Ft/fő/hó) megtervezésre került a köztisztviselők és polgármester részére a személyi kiadások között.
Személyi juttatások tétele tartalmaz jutalom keretet a polgármester, minimális összegben köztisztviselők részére. A közalkalmazottak és munka törvénykönyve hatály alá tartozók esetében az éves cafetéria összege került megemelésre.
A személyi juttatások között van kimutatva a munkába járás jogszabály alapján adott költségtérítése az előző évi tény adatok, illetve a munkába járás címén adható költségtérítés egyes szabályainak veszélyhelyzetben történő alkalmazásáról szóló 16/2023. (I. 27.) Korm. rendelet előírásai alapján.
Foglalkoztatottak személy juttatásai között van kimutatva továbbá a közfoglalkoztatotti bér becsült összege.
Külső személyi juttatások között kerültek kimutatásra a megbízási díjak, tervezett alkalmi munkások, reprezentáció és üzleti ajándék összege, a polgármestert megillető illetmények, cafetéria, bankszámla-hozzájárulás összege és a képviselők részére megállapított tiszteletdíjak, költségtérítés összege.
Önkormányzati szinten a személyi juttatások tervezett előirányzata 310.631.469 Ft, melynek járulékvonzata 41.963.086 Ft.
B) Dologi kiadások
A dologi kiadások tervezését a 2022. évi teljesítési adatok alapján, valamint az érvényben lévő szolgáltatási és készletbeszerzési szerződéseinkben vállaltak szerint végeztük el.
Készletbeszerzések - papír, írószer, toner, saját konyhával ellátott étkeztetés alapanyag beszerzése, munkaruha, tisztítószer, higiéniás anyagok, óvodai játékok, vizuális eszközök beszerzése, helyi újság, zöldterület kezelés anyagbeszerzése, készletként elszámolt számítástechnikai eszközök beszerzése, folyóirat beszerzése, stb.
Kommunikációs szolgáltatások - telefon, internet, számítástechnikai karbantartások, szoftverfrissítések.
Szolgáltatási kiadások – közüzemi díjak, bérleti díjak, üzemorvos díja, szemétszállítás, bankköltség, rendezvények fellépőinek díja, igénybe vett szakmai szolgáltatások, vásárolt élelmezés, ingatlan és gépkarbantartás, továbbképzések díja, utak karbantartása, közvetített szolgáltatások, vérszállítás, szociális célú tűzifaszállítás, hótolás, továbbképzés, nem közművel összegyűjtött szennyvízszállítás, közbeszerzés díja, elnyert pályázatot érintő pályázati tételek, eb menhelyre szállítása, stb.
Különféle befizetések és egyéb dologi kiadások rovaton a fentiek előzetesen felszámított áfa előirányzata; a hitelkamat, a különféle jogdíjak, hatósági díjak kerültek megtervezésre.
Önkormányzati szinten a dologi kiadások tervezett előirányzata 334.031.539 Ft.
C) Ellátottak pénzbeli juttatásai
A pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokról szóló 6/2021 (V.13.) önkormányzati rendelet szerint a települési támogatás keretében gondoskodik az önkormányzat.
A költségvetés tervezésénél a 2022. évi teljesítési adatokat, valamint a tapasztalati számokat is figyelembe véve az egyéb nem intézményi ellátások soron 900.000 Ft került tervezésre, a szokásosan decemberben megállapított idősek utalványa illetve rászoruló gyermekek részére juttatott csomagok tervezett beszerzési értéke 1.400.000 Ft összegben.
D) Egyéb működési célú kiadások
Ezen a soron van tervezve:
a civil szervezetek támogatása 1 500 000 Ft összegben,
a különféle önkormányzati szervezeti tagsággal járó díjak 1.650.000 Ft összegben,
a 2023 évben utalandó Bursa Hungarica juttatás összege 600.000 Ft összegben,
a Bartók Kamaraszínház „Ezüst zsöllye” támogatás 200.000 Ft összegben, és
szerződés alapján a fogorvosi ügyelet, temető üzemeltetés és háziorvosi ügyeleti ellátás díja 12.411.320 Ft összegben.
E) Beruházások, felújítások, egyéb felhalmozási kiadások
A 2022. évi költségvetésben beruházási és felújítási kiadásként 911.294.331 Ft került megtervezésre, melynek részletezését a költségvetési rendelet 8. számú melléklete tartalmazza.
F) Belföldi finanszírozás kiadásai
Hiteltörlesztés jogcímen 12 500 000 Ft összeg került tervezésre.
Az államháztartáson belüli megelőlegezések soron található a 2022. év decemberében kiutalt 0. havi önkormányzati finanszírozás visszafizetési kötelezettsége 12.658.446 Ft összegben.