Beloiannisz Község Önkormányzatának 5/2008 (IV.30.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

Hatályos: 2013. 08. 02- 2016. 12. 30

Beloiannisz Község Önkormányzat Képviselőtestülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi sajátosságokra tekintettel a közterületek használatára és a közterület-használat engedélyezésére az alábbi rendeletet alkotja:




Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja azon helyi szabályok megállapítása, amelyek községképi, községrendezési, környezetvédelmi, ellátási, közlekedésbiztonsági szempontok figyelembevételével határozzák meg a közterület használatot, a zöldfelületek használatát, a hirdető berendezések elhelyezését.


2. § (1) A rendelet hatálya Beloiannisz község közigazgatási területén található közterületekre és azok használóira terjed ki.

(2) A közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos elsőfokú önkormányzati hatósági hatásköröket Beloiannisz Község Polgármestere (a továbbiakban: engedélyező) gyakorolja.

(3) 1 A Képviselő-testület a filmforgatás célú közterület-használatra vonatkozó hatósági szerződés, és a 8/A § (1) és (3) bekezdése szerinti döntéssel kapcsolatos hatáskörét átruházza a polgármesterre.


A közterület-használat engedélyezése

3. § (1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) engedély szükséges.

(2) 2 Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:

a) a közterületbe nyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet, hirdető berendezés (fényreklám), továbbá cég-és címtábla elhelyezéséhez,

b) árusító és egyéb fülke (pl. gyümölcs, virág, könyv, hírlap, dohány árusítására szolgáló bódé, pavilon) elhelyezésére,

c) a közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos állomáshely, fedett várakozóhelyiség elhelyezésére,

  1. az egyes létesítményekhez a közút területén kívül szükséges gépjármű-várakozóhelyek céljára,

e) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére,

f) alkalmi árusításra, javító-szolgáltató tevékenységre,

g) kiállítás, sport-és kulturális rendezvények, továbbá mutatványos tevékenység céljára,

h) vendéglátó ipari előkert céljára,

i) üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására,

j) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi tárolására vonatkozóan.


(3) Nem kell közterület-használati engedély:
a) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
b) a közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához,
c) a közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút, járda területének elfoglalásához,
d) üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdető berendezés (fényreklám), cég-és címtábla elhelyezéséhez, ha az a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlik be.
e)3 kiemelt önkormányzati rendezvényen a vendéglátó üzletek előtti legfeljebb 20 m2-es terület elfoglalására (ideiglenes vendéglátó ipari előkert) az adott ünnep napján 8.00 órától 24.00 óráig. A 20 m2-nél nagyobb terület elfoglalása esetén, a 20 m2-en felüli terület tekintetében m2-enként a 3. számú melléklet e) pontjában megjelölt díjat kell megfizetni.
(4) Nem adható közterület-használati engedély:
a) bűzös, tűz-és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, erotikus termékek bemutatására és értékesítésére, továbbá szeszesital (kimért és palackozott) forgalmazására, kivéve a vendéglátó ipari egységek közterületen ideiglenesen kialakított kerthelyiségeit,
b) a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések és anyagok elhelyezésére,
c) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, vontató munkagép, pótkocsi, 12 főnél nagyobb befogadóképességű autóbusz közúton, közterületen való tárolására, kivéve a táblával kijelölt közterületeket,
d) a lakosság nyugalmát erősen zavaró vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

Az engedély iránti kérelem

4. § (1) A közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja. A kérelem mintát e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(2) Ha a közterület használata építési (létesítési) engedélyhez kötött épület vagy más építmény elhelyezése céljából szükséges, az engedélyt az építtetőnek kell kérnie.

(3) Ha a közterület ideiglenes jellegű használata építési munka végzésével kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék, stb. elhelyezése céljából szükséges, az engedélyt a kivitelezőnek kell kérnie.

(4) A közterület-használati engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a) az engedélyt kérő nevét és állandó lakhelyének illetve telephelyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát vagy azt, hogy a közterületet állandó jelleggel kívánja használni,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását,

d) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat (pl. vállalkozói, működési engedély) egy másolati példányát,

e) zöldterület, közpark használata esetén a terület helyreállítására vonatkozó nyilatkozat egy példányát,

f) árusítás esetén, amennyiben az árusítást végző személy nem azonos a kérelmezővel, annak nevét és címét.

(5) Az engedély iránti kérelemhez az engedélyező hatóság felhívására be kell mutatni a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okiratot.

Az engedély megadása

5. § (1) Az engedélynek tartalmaznia kell:

a) az engedélyes nevét és állandó lakóhelyének illetve telephelyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát, vagy azt, hogy az engedély milyen feltétel bekövetkeztéig érvényes, illetőleg, hogy állandó jellegű,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,

d) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,

e) az engedély megszüntetése vagy visszavonása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,

f) közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetén a díj mértékét és fizetésének módját.

(2) A közterület-használat - a (3) bekezdés szerinti esetben – csak az építési munka végzésének tartamára engedélyezhető.

(3) Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset-és egészségvédelmi rendszabályokban előírt módon történhet.

(4) Az engedély megadása vagy megtagadása ügyében hozott határozatot közölni kell:

a) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságokkal,

b) élelmiszer árusítás esetében az állami közegészségügyi felügyelővel.

A közterület-használat egyéb szabályai

6. § (1) A közterület-használati engedély jogosultja (a továbbiakban: engedélyes) köteles az igénybevett területet és környezetét tisztán tartani, a keletkezett hulladék elszállításáról az engedélyben foglaltaknak megfelelően gondoskodni.

(2) Az engedélyes köteles a közterület-használati engedélyt, valamint a tevékenység folytatásához szükséges engedélyeket (vállalkozói, magánkereskedői igazolvány, működési engedély, díjfizetésről szóló bizonylat stb.) magánál tartani és azokat az engedélyező hatóságok vagy a rendőrség ellenőrzése esetén kérésre felmutatni.

7. § (1) A közterületen szeszesital fogyasztása tilos.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tilalom nem vonatkozik:

a) az engedélyezett alkalmi rendezvények idejére ideiglenesen kitelepülő árusítóhelyek közvetlen környékére,

b) vendéglátó ipari előkertekre,

c) minden év december 31-én 20.00 órától minden év január 1-jén 06.00 óráig.

8. § (1) A közterület-használat a (2) bekezdésben meghatározott esetek kivételével csak határozott időre engedélyezhető. A határozott időre szóló közterület-használat legrövidebb időtartama 1 nap, leghosszabb időtartama 5 év.


(2)4 Határozatlan időre engedélyezhető közterület-használatok: építési (létesítési) engedélyhez kötött épület vagy más építmény elhelyezése.


(3) A közterület-használati engedély érvényét veszti, ha a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye megszűnik.

(4) A meghatározott időre szóló engedély érvénye az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt 15 nappal benyújtott kérelmére meghosszabbítható. Az engedély szüneteltetésére nincs lehetőség.

Szerkesz

8/A. § 5 (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú

közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait a 8/A.-8/C. §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használat a hatvan napot nem haladhatja meg.

(3) A filmforgatás célú közterület-használat naponta 7 és 21 óra közötti időtartamra vonatkozhat.

(4) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek fel nem róható esemény, így különösen közmű üzemzavara elhárításának szükségessége, vagy helyre nem hozható károsodással fenyegető helyzet (a továbbiakban együtt: kárral fenyegető helyzet) esetén önkormányzati döntés alapján az engedélyes a közterület, vagy annak a kárral fenyegetett helyzettel érintett része igénybevételét a döntés kézbesítésétől számított legkésőbb három órán belül megszünteti.

(5) A kárral fenyegető helyzet elhárítását követően legkésőbb három napon belül a közterület-használatot biztosítani kell.

(6) Rendkívüli természeti esemény esetén az (1) bekezdés szabályait kell alkalmazni.

(7) A filmforgatási célú közterület-használat igénybevételére a rendkívüli természeti esemény megszűnését, vagy, ha a rendkívüli természeti esemény a természetes, vagy épített környezetet érintően olyan következményekkel járt, amely alól a település közigazgatási területét, vagy egy részét mentesíteni kell, a mentesítés befejezését követően legkésőbb 30 napon belül a közterület-használatot biztosítani kell.


8/B. § (1) Kizárólag stáb-parkolás vagy technikai kiszolgálás céljából történő közterület-használathoz az e rendelet szerinti közterület-használati engedély szükséges.

(2) A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

(3) Ha az Mgtv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati szerződés van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.


8/C. § Mentes a díj fizetés alól a mozgóképről szóló törvény szerinti közérdekű célokat szolgáló film forgatása, ha forgatás időtartama nem haladja meg a 15 napot, filmművészeti állami felsőoktatási képzés keretében készülő film forgatása esetén a harminc napot.




A közterület-használati díj

9. § (1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatáért díjat kell fizetni.

(2) A díjfizetési kötelezettség megállapítása során:

a) a létesítmény által elfoglalt közterület nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használatához szükséges csatlakozó terület mértékét kell figyelembe venni,

b) reklámtábla elhelyezése esetén a reklámfelület nagysága a mérvadó,

c) minden megkezdett nap, hónap, m2 egésznek számít.

(3) Az engedélyes a közterület-használati díjat minden esetben fél évre előre, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül, a későbbiekben pedig minden félév első hónapjának 15. napjáig köteles megfizetni. Alkalmi árusítás esetén a közterület-használati díjat az árusítás megkezdése előtt meg kell fizetni.

(4) 6 Az (1) bekezdésben meghatározott rendeltetéstől eltérő közterület használatnak a díját az alábbiak szerint kell megállapítani:

  1. a közterületbe tíz centiméteren túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyősszerkezet, hirdető berendezés (fényreklám), cím-és cégtábla esetében a díj ötven forint havonta, megkezdett négyzetméterenként,

  2. árusító és egyéb fülke esetében a díj százötven forint havonta, megkezdett négyzetméterenként,

  3. egyes létesítményekhez a közút területén kívül szükséges gépjármű várakozóhelyek esetében a díj ezer forint évente, gépkocsinként,

  4. építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék esetében ötven forint havonta, megkezdett négyzetméterenként,

  5. alkalmi árusítás esetében, amennyiben a közterületen elfoglalt terület kisebb, mint tíz négyzetméter, úgy a díj ezerötszáz forint naponta, e terület nagyságot meghaladó használat esetén minden megkezdett négyzetméter után a díj százötven forint naponta,

  6. kiállítás, sport- és kulturális rendezvények esetén a díj tizenöt forint naponta, négyzetméterenként,

  7. cirkusz és mutatványos tevékenység esetében a díj ötven forint naponta, négyzetméterenként,

  8. vendéglátó-ipari előkert esetében a díj ötven forint havonta, négyzetméterenként,

  9. az e rendelet 14. §-ában meghatározott kiemelt önkormányzati rendezvény napján:

    1. az e) pontban meghatározott közterület-használat díja öt négyzetmétert meg nem haladó nagyságú terület esetén kétezer-ötszáz forint naponta, öt négyzetméternél nagyobb, de tíz négyzetméternél kisebb terület esetében ötezer forint naponta, tíz négyzetméternél nagyobb, de húsz négyzetméternél kisebb terület esetén tízezer forint naponta, a húsz négyzetméternél nagyobb terület esetében a díj négyzetméterenként ötszáz forint naponta,

    2. kiállítás, sport- és kulturális rendezvények esetén a díj harminc forint naponta, négyzetméterenként,

    3. cirkusz és mutatványos tevékenység esetében a díj ötven forint naponta, négyzetméterenként,

    4. helyi vendéglátó üzlet előkertjének húsz négyzetméteren felüli terület foglalása háromszáz forint naponta, négyzetméterenként.





j) 7 Önkormányzat tulajdonában álló közterületek filmforgatási célú használatának díjai a használat célja szerint a község közigazgatási területén


ja) forgatási helyszín 500,- Ft / m2 / nap

jb) technikai kiszolgálás 200,- Ft / m2 / nap

jc) stáb parkolás 200,- Ft / m2 / nap


(5)8 A közterület-használati díjat a (4) bekezdésben meghatározott díjtételek alapján az engedélyező állapítja meg.


(6) A közterület-használati díjat a közterület-használati engedélyben megjelölt önkormányzati bankszámlára illetőleg a Polgármesteri Hivatal pénztárába kell befizetni.

10. § Nem kell közterület-használati díjat fizetni a közműveknek (elektromos, gáz, víz-és csatornázási művek) valamint a köztisztasági szervezeteknek a feladatuk ellátását szolgáló létesítmények elhelyezése után.

A közterület-használat megszüntetése és az engedély megvonása



11. § (1) Az engedélyező – a közterület-használati engedély bevonására történő figyelmeztetés mellett határidő kitűzésével - felszólítja a szabálytalanság megszüntetésére azt az engedélyest, aki:

a) a közterületen elhelyezett árusítóhely folyamatos tisztántartásáról, fenntartásáról nem gondoskodik,

b) az engedélyezettnél nagyobb területet foglal el,

c) az engedélytől eltérő terméket árul,

d) a számára engedélyezett közterület használatot másnak átengedi,

e) a közterület-használati díjat határidőig nem fizeti meg.

(2) Ha az engedélyes a megadott határidőn belül kötelezettségének nem tesz eleget, tőle a közterület-használati engedélyt haladéktalanul vissza kell vonni.

(3) Meg kell vonni az engedélyt, ha az engedélyes a közterületet nem az engedélyezett célra és módon használja.

(4) Ha az engedélyes a közterület használatát meg kívánja szüntetni, köteles az engedély visszavonását kezdeményezni az eljáró hatóságnál.

(5) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes a saját költségén köteles az eredeti állapotot - minden kártalanítási igény nélkül - helyreállítani.

(6) Ha a közterület-használat a (1) vagy (2) bekezdésben említett módon szűnik meg, a már esedékessé vált és befizetett közterület-használati díjat visszakövetelni nem lehet.

Az üzemképtelen járművek közterületen történő tárolása



12. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:

a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan jármű.

(2) Közterületen üzemképtelen jármű közterület-használati engedély nélkül nem tárolható, az üzembentartó vagy tulajdonos (a továbbiakban: üzembentartó) az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles a közterületről 30 napon belül eltávolítani.

13. § (1) Üzemképtelen jármű közterület-használati engedélyét az üzemben tartónak kell megkérni.

(2) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület-használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

Értelmező rendelkezés



14. §9 E rendelet alkalmazása szempontjából:

9 Módosította a 7/2011. (VIII.2.) önkormányzati rendelet 5.§-a, hatályos 2011. augusztus 2. napjától

Közterület:10 az ingatlan nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet a közúti közlekedés céljára szolgáló utak, járdák, terek stb. kivételével.

10 Módosította a 11/2011 (XI.30.) önkormányzati rendelet 1.§-a, hatályos 2011. december 1. napjától

Kiemelt önkormányzati rendezvény: Minden olyan rendezvény, amelyet a képviselő-testület határozatában kiemelt rendezvénynek minősít, továbbá március 15-i, húsvéti, május 1-jei, augusztus 20-i és december 31-i rendezvények, ünnepek.

Vegyes és záró rendelkezések



15. §11 (1) E rendelet közterület-használatra vonatkozó szabályainak betartására vonatkozó ellenőrzésére az engedélyező és a Polgármesteri Hivatal helyszíni bírságolási joggal felruházott dolgozója jogosult.

11 Módosította a 3/2012. ( VI.26.) önkormányzati rendelet 3.§-a, hatályos 2012. június 27. napjától

16. §12 (1) Tiltott, közösségellenes magatartásnak minősül:

  1. az e rendelet 3. § (2) bekezdésének a) – j) pontjaiban meghatározott célra engedély nélkül használni a közterületet,

  2. a 3. § (4) bekezdés a) – c) pontjaiban meghatározott módon és célra igénybe venni a közterületet.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt tiltott, közösségellenes magatartás elkövetőjével szemben húszezer forintig terjedő helyszíni bírság, illetve ötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki.

(3) A közigazgatási bírsággal kapcsolatos eljárás lefolytatása és a bírság kiszabása a jegyző hatáskörébe tartozik.

12 Módosította a 3/2012 (VI.26.) önkormányzati rendelet 4.§-a, hatályos 2012. június 27. napjától 

17. § Ez a rendelet 2008. május 15. napján lép hatályba, hatályba lépésével egyidejűleg a közterületek használatáról szóló 17/2003. (XII.17.) számú rendelet, továbbá az azt módosító 25/2004. (XII.1.) számú rendelet, és a 16/2005. (XI.30.) számú rendelet hatályát veszti.

Beloiannisz, 2008. április 23.

Rizojanisz Kosztasz                                               dr. Bedő István Zoltán

                                                                      polgármester s.k.                                                      jegyző s.k.