Iváncsa Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2014 (XII.1.) önkormányzati rendelete
a hulladékgazdálkodásról szóló 14/2013.(XII.03.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2015. 01. 01- 2015. 01. 01Iváncsa Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2014 (XII.1.) önkormányzati rendelete
a hulladékgazdálkodásról szóló 14/2013.(XII.03.) önkormányzati rendelet módosításáról
2015-01-01-tól 2015-01-02-ig
Iváncsa Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, továbbá a hulladékokról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 35. § -ában és 88. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Iváncsa Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a hulladékgazdálkodásról szóló 14/2013. (XII.03.) önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Rendelet) 3. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
3. § (1) Az ingatlanhasználó köteles a Közszolgáltató által nyújtott közszolgáltatást a biológiailag lebomló hulladék vonatkozásában hetente egy alkalommal - a Közszolgáltató által megjelölt időpontban - igénybe venni és az önkormányzat rendeletében meghatározottak szerint az elvégzett közszolgáltatásért díjat fizetni.
(2) A Közszolgáltató köteles az ingatlanhasználó által e rendeletben meghatározottak szerint a települési hulladék részét képező kötelezően elkülönítetten gyűjtött hulladékainak gyűjtésére és e hulladékok hulladékkezelő létesítményekbe való szállítására.
(3) Az ingatlanhasználó a biológiailag lebomló hulladékot a többi települési hulladéktól elkülönítve a tulajdonát képező gyűjtőedényben gyűjti, és azt a Közszolgáltató részére e rendeletben meghatározottak szerint átadja.
(4) Az ingatlanhasználó a települési hulladék részét képező műanyag, Tetra-Pak, papír, fém és porcelán hulladékokat a rendelkezésére bocsátott sárga fedéllel ellátott hulladékgyűjtő edényekben elkülönítve gyűjti és e hulladékokat a közszolgáltatás keretében a Közszolgáltató részére e rendeletben meghatározottak szerint külön díjazás nélkül átadja.
(5) A (3)–(4) bekezdésekben nem szabályozott egyéb esetekben a természetes személy ingatlanhasználó az általa elkülönítetten gyűjtött hulladékait (fehér és színes üveg, építési és bontási hulladék, állati tetem, valamint elektromos, elektronikai és veszélyes hulladék) hulladékgyűjtő pontra, hulladékgyűjtő udvarba, átvételi helyre vagy hulladékkezelő létesítménybe szállíthatja, és ott a jogosultnak átadhatja, vagy ahulladékgyűjtő szigeteken található gyűjtőedényben elhelyezheti, ha a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat egyébként a Közszolgáltató részére megfizette.
(6) A Közszolgáltató az elszállítást megelőzően ellenőrizheti az ürítésre előkészített elkülönítetten gyűjtött hulladékok gyűjtésére szolgáló gyűjtőedény tartalmát.
(7) Amennyiben az elkülönítetten gyűjtött hulladékok gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényben nem a megfelelő elkülönítetten gyűjtött hulladék került elhelyezésre, akkor a Közszolgáltató az elkülönítetten gyűjtés szabályainak megsértését dokumentálja, és az ingatlanhasználót felszólítja az elkülönítetten gyűjtés szabályainak jövőbeni betartására, valamint a gyűjtőedénybe elhelyezett hulladékot vegyes hulladékként hulladékkezelésre szállítja el.
(8) Amennyiben a Közszolgáltató a (7) bekezdésben foglaltaknak megfelelő felszólítását követően az ingatlantulajdonos egy éven belül újabb alkalommal az elkülönített gyűjtés szabályait sérti oly módon, hogy az elkülönítette gyűjtött hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényben nem a megfelelő hulladékot helyezi el, és ezt a Közszolgáltató észleli, akkor a Közszolgáltató az elkülönített hulladék gyűjtés szabályainak megsértését dokumentálja, és a dokumentumokat egyidejűleg megküldi a jegyző részére, és kezdeményezi a hulladékgazdálkodási bírság kiszabását.
(9) A Közszolgáltató évente egy alkalommal, az ingatlantulajdonossal előre egyeztetett időpontban a háztartásban keletkezett lom elszállítását elvégzi (ún. házhozmenő lomtalanítás). Ezen szolgáltatás biztosítására a Közszolgáltató akkor köteles, ha az ingatlanhasználónak igazoltan nincs a Közszolgáltató felé lejárt díjtartozása.
2. § A Rendelet 5. § -a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
5. § (1) Az ingatlanhasználó kötelezettsége, hogy az ingatlanon keletkező települési hulladékot – különös tekintettel a hatékony hasznosításra, feldolgozásra, illetve a környezetbarát ártalmatlanításra – az elszállításra való átvételig az ingatlanán gyűjtse, illetve azt megfelelő gyűjtőedényben tárolja.
(2) Az ingatlanhasználó köteles a biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényt a hulladék elszállítása céljából a Közszolgáltató által megjelölt időben, minden héten szerdán reggel 6.00 óráig, közterületen, a gyűjtést végző gépjárművel megközelíthető és ürítésre alkalmas helyen elhelyezni. A kihelyezett fedeles gyűjtőedény fedelének - a közterület szennyezésének elkerülése érdekében – lecsukott állapotban kell lenni. A biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedény (konténer) nem akadályozhatja a jármű– és gyalogos forgalmat és elhelyezése egyébként sem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével, vagy mások jó közérzetének megzavarásával.
(3) Az elkülönítetten gyűjtött műanyag, Tetra-Pak, papír, fém és porcelán hulladékokat tartalmazó gyűjtőedények ürítésének minimális gyakorisága havi kettő alkalom a (2) bekezdésben rögzítettek szerint.
(4) A települési hulladék gyűjtése, tárolása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék sem az ingatlanon, sem a közterületen, sem a szállító járműbe való ürítéskor ne szóródjon szét, ne porozzon, vagy egyéb módon környezetterhelést ne idézzen elő.
(5) Szállításból eredő szennyeződés esetén a Közszolgáltató a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződésmentesítéséről, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról köteles gondoskodni.
(6) Ha a gyűjtőedényekben olyan nedves települési hulladékot helyeztek el, amely az edényben összetömörödött vagy befagyott, illetve az edényben lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy emiatt a gyűjtőedényt az előírt módon kiüríteni nem lehet, az ingatlantulajdonos köteles a gyűjtőedényt üríthetővé, illetve használhatóvá tenni.
(7) Nem szabad a gyűjtőedényekben veszélyes hulladékot, vagy egyéb olyan anyagot elhelyezni települési hulladékként, amely veszélyezteti a gyűjtéssel és szállítással foglalkozók vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét.
3. § A Rendelet 6. § -a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
6. § (1) A biológiailag lebomló hulladék és az elkülönítetten gyűjtött hulladékra vonatkozó közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté vált ingatlanhasználót a Közszolgáltató köteles bizonyítható módon írásban tájékoztatni a közszolgáltatás lényeges feltételeiről. A Közszolgáltató a tájékoztatási kötelezettségének a helyben szokásos módon hirdetmény kifüggesztésével, továbbá hivatalos honlapján keresztül tesz eleget.
(2) A biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére szolgáló rendszeresített gyűjtőedények beszerzése, tisztítása, fertőtlenítése, javítása, pótlása az ingatlanhasználó kötelessége.
(3) Az ingatlanhasználó a legkisebb rendszeresített űrtartalmú biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedénynél kisebb űrtartalmú edényt nem használhat, illetve nem állíthat rendszerbe.
(4) A biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedénybe nem helyezhetőek el a szelektív gyűjtéssel érintett alábbi hulladékok:
a) műanyag,
b) Tetra-Pak,
c) papír,
d) fém,
e) porcelán,
f) fehér és színes üveg.
(5) Az ingatlanhasználó gondoskodik a Közszolgáltató tulajdonát képező, az általa birtokba vett elkülönítetten gyűjtött hulladékok gyűjtésére szolgáló gyűjtőedények rendeltetésszerű használatáról, őrzéséről, rendszeres tisztán tartásáról, fertőtlenítéséről, valamint környezetük tisztán tartásáról.
(6) Az elkülönítetten gyűjtött hulladékok gyűjtésére szolgáló gyűjtő edény rendeltetéstől eltérő használata, eltűnése vagy megsemmisülése miatt keletkezett kárért az ingatlanhasználó a polgári jog szabályai szerint felel, a Közszolgáltató a kár észlelését követő 30 napon belül írásban felszólítja az ingatlanhasználót a kár megtérítésére.
(7) A Közszolgáltató az ingatlantulajdonos rendelkezésére bocsátott és rendeltetésszerűen használt elkülönítetten gyűjtött hulladékok gyűjtésére szolgáló edények szükség szerinti javításáról, cseréjéről és esetleges pótlásáról az ingatlanhasználó bejelentése alapján gondoskodik.
4. § Ez a rendelet 2015. január 1. napján lép hatályba és a hatályba lépését követő napon hatályát veszti.
Tatár Szilvia Földi Ilona
polgármester jegyző
A rendeletet a mai napon kihirdettem:
Iváncsa, 2014. december 01.
Földi Ilona
jegyző