Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2008. (X.1.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról

Hatályos: 2014. 09. 13- 2015. 05. 28

Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 54. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésére - a közterületek használatáról a következő rendeletet alkotja:

 

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed Bodajk város közigazgatási területén belül az önkormányzat tulajdonában, kezelésében levő, az ingatlan-nyilvántartásban közterületként (pl. közút, járda, tér, park) nyilvántartott belterületi földrészletekre, továbbá a belterületi földrészletek közhasználatra átadott részére (a továbbiakban együtt: közterület).

(2) A rendelet szabályai minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a város területén tartózkodnak és tevékenykednek.

 

2. §

A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően - állaguk sérelme nélkül és az általános magatartási szabályok betartásával - mindenki ingyenesen használhatja.


3. §


(1) A közterületek rendeltetéstől eltérő használatához közterület használati engedély szükséges.




(2) Közterület használati engedélyt kell beszerezni:

a) a közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, hirdető berendezés, cég- és címtábla elhelyezésére;

b) mobil elárusító fülke, pavilon ideiglenes elhelyezésére;

c) szobor, emlékmű és köztárgy elhelyezésére;

d) önálló hirdető berendezés, figyelmeztető és tájékoztató tábla elhelyezésére;

e) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére;

f) mozgóbolti tevékenység;

g) kiállítás, alkalmi vásár céljára;

h) üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására;

i) teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi, autóbusz tárolására;

 

j)filmforgatás.

 

 

4. §

Nem kell közterület használati engedély:

a) a közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút, járda területének elfoglalásához;

b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezéséhez;

c) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett postai távközlési kábelek, további közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy az a közlekedést nem akadályozza.

 

5. §

(1) A közterület használati engedély iránti kérelmet a 3. § (2) bekezdés a)-i) pontjai szerinti használathoz az 1. melléklet szerinti tartalommal kell benyújtani. Az engedély megadása a polgármester hatáskörébe tartozik. Az eljárásra az önkormányzati hatósági ügyre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

 

 

(2) A közterület használati engedély megadható:

a) ideiglenes jelleggel, meghatározott idő elteltéig,

b) a megállapított feltétel bekövetkeztéig, illetőleg

c) visszavonásig.

(3) A határozott időre szóló közterület használat legrövidebb időtartama 1 nap, mely kérelemre többször meghosszabbítható.

(4) Ha az engedély érvényét veszti, az engedélyes saját költségén köteles az eredeti állapotot - kártalanítási igény nélkül - helyreállítani.

 

5/A. §

(1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mktv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmalkotás célú közterület használattal összefüggő, Mktv.-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

(3)  Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.

(4)  A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg a 60 napot.

(5) Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó filmforgatási célú közterület-használat nem hagyható jóvá. A közterület-használat naponta 7 és 21 óra közötti időtartamra vonatkozhat.

(6) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek fel nem róható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használatot olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

(7) Turisztikailag kiemelt terület a tófürdő területe.

 

 

6. §

(1) Nem adható közterület használati engedély:

a) tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására;

b) a lakosság nyugalmát erősen zavaró vagy a közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

(2) Csak az illetékes szakhatóság előzetes hozzájárulásával adható közterület használati engedély:

a) közlekedési területre,

b) műemléki vagy egyéb szempontból védett területre.

 

7. §

(1) Amennyiben a közterületen folytatni kívánt tevékenységet (ide értve az önálló hirdető berendezések, figyelmeztető és tájékoztató táblák elhelyezését is) jogszabály valamely hatóság vagy más szerv engedélyéhez, hozzájárulásához köti, a közterület használati engedély csak az engedély, hozzájárulás megléte esetén adható ki.

(2) Az engedélyes köteles az igénybe vett területet és környezetét tisztán tartani, gondozni.


8. §


      (1) Az engedélyes a közterület használatáért díjat köteles fizetni, melynek összegét, megfizetése határidejét és módját a határozatban kell közölni.


     (1a)  A közterület használati díjak:

                 a)  A közterületbe 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, portál, kirakatszekrény,      üzleti védőtető, előtető, ernyőszerkezet, hirdető berendezés, fényreklám, cég és          címtábla esetén, a tényleges felületre vonatkozóan 500 Ft/m2/év;

                   b)  Önálló hirdető berendezés, figyelmeztető és tájékoztató tábla esetén: 1.000 Ft/m2/hó;;

              c)  Teher- és áruszállításra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép,    pótkocsi, autóbusz tárolása, üzemképtelen jármű tárolása esetén 10.000 Ft/hó;

                   d) Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezés esetén 500 Ft/m2/hó;

                   e) Mobil elárusító fülke, pavilon, mozgóbolti tevékenység esetén: 2.000 Ft/nap;

                   f)Kiállítás, alkalmi vásár, rendezvény esetén, a nem bevételes kulturális rendezvény kivételével 500 Ft/m2/nap;

                  g)  Mezőgazdasági őstermelőknek kijelölt Bodajk, Petőfi Sándor utca 39. szám        melletti területen legfeljebb négy óra időtartamra és legfeljebb 2 m2 területre 0 Ft.


(2) Az engedélyes a határozat alapján a közterület használati díjat a közterület tényleges használatára, illetőleg a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.


(3) A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a létesítmény alapterületét és a használathoz szükséges csatlakozó terület mértékét a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) szerint kell figyelembe venni. Cég-, cím- és hirdetőtábla, hirdető berendezés, transzparens elhelyezése esetén annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.


 

9. §

A polgármester a közterület használati díj fizetése alól mentességet adhat az önkormányzat által anyagilag vagy a szervezésben való közreműködéssel támogatott rendezvény esetében.

10. §

Az engedélyt vissza kell vonni, ha az engedélyes a közterületet az engedélytől eltérő célra, vagy módon használja, vagy a közterület használati díjat a megadott határidőre nem fizeti be. Ezekre az engedélyest a határozatban figyelmeztetni kell.

11. §

(1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:

a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező azon jármű, amely egyébként közúti    forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

b) a baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) a műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan jármű.

(2) Közterületen üzemképtelen jármű közterület használati engedély nélkül nem tárolható, azt az üzembentartó vagy tulajdonos (a továbbiakban: üzembentartó) saját költségén köteles a közterületről 30 napon belül eltávolítani.

12. §

(1) Üzemképtelen jármű közterület használati engedélyét az üzembentartónak kell megkérni.

(2) Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület használati engedély az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben (KRESZ) meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

13. §

(1) A közterület használat szabályszerűségének ellenőrzéséről a polgármester gondoskodik.

(2) A közterület engedély nélküli vagy attól eltérő használata esetén a polgármester a használót határidő kitűzésével felhívja a használat megszüntetésére, és a közterület - saját költségén, kártalanítási igény nélkül történő - eredeti állapotának helyreállítására.

15. §

(1) Ez a rendelet 2008. október 1-jén lép hatályba.

1. melléklet

Közterület használati engedély kérelem tartalma

1. A kérelmező neve, személyi igazolvány száma.

2. Állandó lakhely, székhely címe.

3. Közterület-használat célja, időtartama.

4. A közterület-használat

a) helye (telepítési helyszínrajz),

b) módja, mértéke (m2-ben),

c) az elhelyezni kívánt berendezési tárgy (jármű) műszaki leírása (anyaga, rögzítés módja, forgalmi rendszáma, típusa, megengedett legnagyobb összsúly stb.).

5. A közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat száma.

6. Dátum, kérelmező aláírása.