Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2015. (II.25.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2015. 03. 01- 2015. 04. 29

Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. §-ában, 62. § (2) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában, 134/E. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések


1. §             A rendelet célja, hogy a polgárok szociális biztonságának megteremtése, megőrzése érdekében a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, igénybevételének helyi szabályait meghatározza.


2. §   (1)     A rendelet hatálya kiterjed a Bodajkon lakcímmel rendelkező magyar állampolgárokra.

         (2)     A rendelet hatálya kiterjed továbbá a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott személyekre.


3. §  (1)      A szociális ellátás iránti kérelmet a Bodajki Polgármesteri Hivatalban (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) az e rendelet mellékletében meghatározott nyomtatványon kell benyújtani.

         (2)     A kérelem elbírálását megelőzően a döntés előkészítője az igénylő szociális helyzetéről tájékozódik. Ennek érdekében:

                  a)   Becsatoltatja az igénylő és családja rendszeres jövedelméről szóló igazolásokat, az egyéb jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat és mindazon bizonyítékokat, amelyeket a rendelet az egyes ellátásoknál előír, továbbá amelyek az ügy elbírálásához elengedhetetlenül szükségesek.

b) Szükség esetén környezettanulmányt készít az igénylőnél a Lila Akác Gondozó Ház Szociális Szolgáltató Központ (továbbiakban: Szociális Szolgáltató Központ) családgondozójának bevonásával.

    (3)     Ha az igénylő vagy családja jövedelme kizárólag vagy túlnyomórészt vállalkozási tevékenységből származik, és kétség merül fel a jövedelmére, vagyonára vonatkozó nyilatkozat valódiságát illetően, a Polgármesteri Hivatal megkéri a Nemzeti Adó- és Vámhivatal igazolását a jövedelemadó alapjának tárgyában.

(4)  A jövedelem számításánál a Szoctv. 10. §-ának megfelelő rendelkezéseit kell  alkalmazni.

(5)     A támogatásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles a döntéshozót tájékoztatni.

(6)     A települési támogatás (5) bekezdésben meghatározott kötelezettségek és a támogatásra való jogosultság ellenőrzésére a jegyző jogosult, melynek eredményéről és a (8) bekezdése szerinti visszafizetési kötelezettséggel kapcsolatos javaslatról a döntéshozót tájékoztatja.

(7)     Az (5) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettség megszegése, a támogatás jogtalan igénybevétele esetén a döntésre jogosult megszünteti a támogatást.

(8)     A képviselő-testület az e rendelet rendelkezéseinek megsértésével vagy a szükséges feltételek hiányában nyújtott támogatás összegének, természetbeni támogatás esetén annak pénzbeli egyenértékének a visszafizetését rendelheti el.


4. §           Az egyszeri pénzbeli támogatást a jogosult részére az azt megállapító határozat jogerőre emelkedését követő 8 napon belül postai úton, vagy az általa megjelölt pénzintézeti számlára történő átutalással kell kifizetni, kivéve a 11. § (1) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott támogatásokat. A havi rendszerességgel nyújtott pénzbeli ellátások összegét a határozat jogerőre emelkedését követően a Polgármesteri Hivatal havonta utólag, a tárgyhót követő hónap 5. napjáig átutalja, vagy postai úton kifizeti a jogosult részére.


5. §  (1)   Az e rendeletben megállapított támogatások megállapításáról Bodajk Város Önkormányzat Képviselő-testülete által átruházott hatáskörében a Humánügyi Bizottság és a polgármester dönt.

          (2)   A Humánügyi Bizottság és a polgármester által hozott döntés ellen a képviselő-testülethez lehet fellebbezni. A fellebbezést a Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani, amely tájékoztatja a döntéshozót, s amely a fellebbezést elbírálásra a képviselő-testület soron következő ülése elé terjeszti.

2. Települési támogatás


6. §           A képviselő-testület az e rendeletben meghatározottak szerint települési támogatást nyújt

                 a) lakásfenntartásra nyújtott települési támogatás,

                 b) ápolásra nyújtott települési támogatás,

                 c) gyógyszerkiadásokhoz nyújtott települési támogatás,

                 d) babaérkezési települési támogatás,

                 e) rendkívüli települési támogatás

                 formájában.


Lakásfenntartásra nyújtott települési támogatás


7. §     (1)   A lakásfenntartásra nyújtott települési támogatás (a továbbiakban: lakásfenntartási támogatás) a szociálisan rászorult háztartások részére, a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaikhoz nyújtott támogatás. Rendszeres kiadások különösen: villany-, víz-, gázfogyasztáshoz, csatornahasználathoz és szemétszállításhoz kapcsolódó díjak.

           (2)   A kérelmet az 1. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, melyhez csatolni kell a 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározottakon kívül a

a) lakás nagyságát igazoló iratot és a

b) közüzemi számlákat egy évre visszamenőleg, vagy a birtokba vétel kezdőnapjától.

           (3)   A lakásfenntartási támogatást a kérelem benyújtása hónapjának 1. napjával kell megállapítani legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időtartamra.

(4)     A lakásfenntartási támogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Humánügyi Bizottság dönt.

(5)     Lakásfenntartás támogatásra jogosult az a személy,

a) akinek a háztartásában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át,

b) aki nem rendelkezik vagyonnal,

c) akivel közös háztartásában élő személyek közül senki nem rendelkezik vagyonnal,

c) aki a (6) bekezdésben meghatározott lakásnagyságot meg nem haladó nagyságú lakásban lakik.

(6)     A lakásfenntartási támogatáshoz való jogosultsághoz elismert lakás nagysága az érintett háztartásban együtt lakók számától függően:

         - 1-4 személy esetén 70 m2

         - 5 személy esetén 80 m2

            - 6 személy esetén 90 m2

            - 7 személy esetén 100 m2

         - 8 vagy annál több személy esetén 110 m2.

(7)     A lakásfenntartási támogatás havi összege a háztartásban egy főre jutó jövedelem figyelembevételével

                 a) 0-45.000 Ft-ig 5.000 Ft,

                 b) 45.001-60.000 Ft-ig 4.000 Ft,

                 c) 60.001-71.250 Ft-ig 3.000 Ft.

          (8)   A lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

           (9)   Nem jogosult lakásfenntartási támogatásra az, akinek a 2015. február 28. napjáig hatályos Szoctv. rendelkezései szerint megállapított lakásfenntartási támogatásra való jogosultsága fennáll, és a jogosultsági időszak még nem telt le.

           (10) A lakásfenntartási célú települési támogatásra való jogosultságot meg kell szüntetni a bejelentés vagy tudomásszerzés hónapjának utolsó napjával, ha a jogosult meghal vagy elköltözik Bodajk város illetékességi területéről vagy az illetékességi területen belül másik lakásba költözik.



Ápolásra nyújtott települési támogatás


8. §    (1)     Az ápolásra nyújtott települési támogatás (a továbbiakban: ápolási támogatás) a tartósan beteg, gondozásra szoruló személy otthoni ápolását végző, 18. életévét betöltött hozzátartozó (a továbbiakban: ápoló) részére nyújtott támogatás.

          (2)     Tartósan beteg az a személy, aki előreláthatólag 3 hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolásra, gondozásra szorul.

         (3)     A kérelmet a 2. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, melyhez csatolni kell a 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározottakon kívül a háziorvos igazolását arról, hogy az ápolt személy tartós gondozásra szorul.

         (4)     Az ápolási támogatást a kérelem benyújtása hónapjának 1. napjával kell megállapítani legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időtartamra.

(5)     Az ápolási támogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Humánügyi Bizottság dönt.

(6)     Ápolási támogatásra jogosult az (1) bekezdés szerinti személy, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, egyedülálló esetén annak 150 %-át.

(7)     Az ápolási támogatás havi összege 22.800 Ft.

(8)     Ápolási támogatás az ápoló számára egyidejűleg csak egy személy ellátása után állapítható meg.

(9)     Ápolási támogatás egy személy ápolása után csak egy ápoló számára állapítható meg.

                  (10)   Nem jogosult ápolási támogatásra az ápolt hozzátartozója, ha:

a) az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban részesül,

b) az ápoló rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási támogatás összegét,

c) az ápoló szakiskola, középiskola, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója, keresőtevékenységet folytat és munkaideje - az otthon történő munkavégzés kivételével - a napi 4 órát meghaladja,

        d) az ápoló és az ápolt személy eltartási szerződést kötött,

        e) az ápoló a járási hivatal által folyósított ápolási díjra jogosult.

        (11)  Az ápolási támogatásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha:

         a) az ápolt személy meghal,

         b) az ápolt személy állapota az állandó ápolást már nem teszi szükségessé,

         c) az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti.

(12)   Az ápolási kötelezettség nem teljesítésének minősül, ha az ápoló nem gondoskodik az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről, az ellátott és lakókörnyezete megfelelő higiénés körülményének biztosításáról, az esetleges vészhelyzetek kialakulásának megelőzéséről.

(13)   Az ápolt személy halála esetén az ápolási támogatás folyósítását a halál időpontját követő hónap kezdő napját megelőző napjával, a (11) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott esetekben a bejelentés vagy a tudomásszerzés hónapjának utolsó napjával kell megszüntetni.



Gyógyszerkiadásokhoz nyújtott települési támogatás


9. §  (1)     Gyógyszerkiadásokhoz nyújtott települési támogatás (a továbbiakban: gyógyszertámogatás) a rászoruló személy részére egészségi állapota megőrzéséhez, visszaállításához kapcsolódó kiadások csökkentését elősegítő támogatás.

         (2)     A kérelmet a 3. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, melyhez csatolni kell a 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározottakon kívül a havi rendszeres gyógyító ellátásokról, gyógyszerekről, gyógyászati segédeszközökről kiállított háziorvosi igazolás, a gyógyszertári igazoló számla.

         (3)     A gyógyszertámogatást a kérelem benyújtása hónapjának 1. napjával kell megállapítani legfeljebb a tárgyév december 31. napjáig terjedő időtartamra.

(4)     A gyógyszertámogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörében a Humánügyi Bizottság dönt.

         (5)     Gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg:

                  a) az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át,

      b) egyedül élő, vagy gyermekét egyedül nevelő szülő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át,

                  c) továbbá ha a havi rendszeres gyógyító ellátások, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át meghaladja.

(6)     A gyógyszertámogatás havi összege az igazolt gyógyító ellátás, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz költsége, de legfeljebb 5.000 Ft.

         (7)     Nem jogosult a gyógyszertámogatásra az a személy, aki a Szoctv. 50. § (1)-(2) bekezdése szerint jogosult közgyógyellátásra, továbbá az, akinek a 2015. február 28. napjáig hatályos Szoctv. rendelkezései szerint megállapított méltányossági közgyógyellátásra való jogosultsága fennáll, és a jogosultsági időszak még nem telt le.



Babaérkezési települési támogatás


10. § (1)     Babaérkezési települési támogatásra (a továbbiakban: babaérkezési támogatás) jogosult az az újszülött, akinek az édesanyja a gyermek születésekor életvitelszerűen Bodajkon lakik.

         (2)     A kérelmet a 4. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, melyhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát.

         (3)     A babaérkezési támogatás egyszeri összege 10.000 Ft, melyet a gyermek törvényes képviselőjének a határozat jogerőre emelkedését követően postai úton, vagy az általa megjelölt pénzintézeti számlára történő átutalással kell kifizetni.

(4)     A babaérkezési támogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörében a polgármester dönt.

         (5)     Ikerszülés esetén a babaérkezési támogatás egyszeri összege 60.000 Ft újszülöttenként.



 Rendkívüli települési támogatás


11. § (1)     A képviselő-testület a Szoctv. 45. § (3) bekezdése szerinti rendkívüli települési támogatást nyújt

  1. eseti jellegű támogatás,
  2. temetési támogatás,
  3. temetési kölcsön formájában.

          (2)   Rendkívüli települési támogatást elsősorban a Szoctv. 45. § (4) bekezdésében meghatározott személyek részére kell nyújtani.


12. § (1)     A képviselő-testület eseti jellegű támogatást nyújt a létfenntartást veszélyeztető élethelyzetbe került személy vagy család számára.

(2)    Létfenntartást veszélyeztető élethelyzet különösen a betegség, állás elvesztése, bűncselekmény, elemi kár, válsághelyzetben lévő anya részére gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások, vagy a gyermek hátrányos helyzete.

                  (3)    A kérelmet az 5. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani.

          (4)   Egy személy vagy család egy naptári évben kettő alkalommal részesíthető eseti jellegű támogatásban.

(5)     Az eseti jellegű támogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörében a Humánügyi Bizottság dönt.

(6)     Eseti jellegű támogatás az (1)-(2) bekezdésben meghatározott feltételek valamelyikének fennállása esetén nyújtható annak

a) akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, egyedül élő esetén 150 %-át,

b) akinek a családjában kiskorú, illetve nappali tagozaton tanulmányokat folytató gyermeket nevelnek, a családban az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül álló esetén 250-%-át.

                  (7)     Eseti jellegű támogatás nyújtható pénzbeli vagy természetbeni támogatásként.

(8)     Az eseti jellegű támogatás legmagasabb összege 10.000 Ft, elemi kár esetén a támogatás nem haladhatja meg a 150.000 Ft összeget.

(9)     Az eseti jellegű támogatást a döntést követő 10 napon belül kell kifizetni a döntésben meghatározottak szerint.



13. § (1)     Temetési támogatás az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez történő hozzájárulás.

          (2)    A kérelmet a 6. melléklet szerinti nyomtatványon kell benyújtani a haláleset napját követő 30 napon belül, melyhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát és az eredeti temetkezési számlákat.

(3)     A temetési támogatás összege 12.000 Ft.

         (4)     Temetési támogatás nem állapítható meg annak a kérelmezőnek, ahol a családban az egy főre jutó jövedelem meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

(5)     A temetési támogatásról a képviselő-testület által átruházott hatáskörében a Humánügyi Bizottság dönt.


14. § (1)     A Bodajkon lakóhellyel rendelkező elhunyt személy eltemettetésének költségeihez kamatmentes, visszatérítendő támogatás nyújtható temetési kölcsön formájában, ha az eltemettetésre köteles hozzátartozó az eltemettetésről más módon nem tud gondoskodni.

          (2)    A kérelmet a 7. melléklet szerinti nyomtatványon lehet benyújtani, melyhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(3)     A temetési kölcsönről a képviselő-testület által átruházott hatáskörében a polgármester dönt.

         (4)     A temetési kölcsön mértéke nem haladhatja a 120.000 Ft-ot.

         (5)     A támogatásban részesített, eltemettetésre köteles hozzátartozó a támogatás összegét legfeljebb 12 havi egyenlő részletben köteles visszafizetni az önkormányzat részére. A visszafizetés kezdete a támogatás igénylését követő hónap.

         (6)     Az eltemettetésre köteles hozzátartozóval a visszafizetés feltételeiről írásban kell megállapodni. A megállapodás tartalmazza

a) a szerződő felek adatait,

b) a temetési kölcsön összegét, a visszafizetés módját és idejét,

c) a visszafizetésre kötelezett vállalását a visszafizetés teljesítésére,

d) a megállapodás megszegésének következményeit,

e) jegyzői ellenjegyzést,

f) a szerződő felek aláírását.

         (7)     A támogatást a temetkezési szolgáltató részére számla ellenében kell kifizetni.

         (8)     A hitelezett temetéskor a ravatalozó bérleti díjának kifizetésétől el kell tekinteni.

         (9)     Az önkormányzat a temetési kölcsön összegét hagyatéki teherként az illetékes közjegyzőnek bejelenti.

 3. Köztemetés


15. § (1)     Köztemetésként a helyben szokásos legolcsóbb temetés rendelhető meg.

(2)     Ha a köztemetéssel eltemetett személynek van olyan ingatlanvagyona, amelyből a temetés költsége fedezhető, az önkormányzat a köztemetés költségét hagyatéki teherként az illetékes közjegyzőnek bejelenti.

 (3)    A köztemetésről a képviselő-testület átruházott hatáskörében a polgármester dönt.

4. Szociális szolgáltatások


16. §          A Szoctv. 58/B. § (2) bekezdésében meghatározott szociálpolitikai kerekasztal tagjai: a jegyző, a Polgármesteri Hivatal szociális ügyekkel foglalkozó ügyintézője, a Szociális Szolgáltató Központ vezetője, a védőnői szolgálat védőnői, a háziorvosok, a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona vezetője, a Karitász helyi vezetője, a helyi köznevelési intézmények vezetői, valamint a Humánügyi Bizottság elnöke.



Étkeztetés


17. § (1)     A képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester a szociálisan rászorultak részére étkeztetést biztosít.

 (2)     Szociálisan rászoruló személy, aki:

a) 65 év feletti egyedül élő,

  b) 65 év feletti, házastársi vagy élettársi kapcsolatban él, melyben egyikük betöltötte a 70. életévet,

  c) korhatárra tekintet nélkül orvosi igazolással igazolja, hogy egészségi állapota miatt önellátó képességgel    nem rendelkezik,

d) részére 50% vagy azt meghaladó munkaképesség csökkenést állapítottak meg,

e) pszichiátriai beteg,

f) szenvedélybeteg,

g) gyermekét egyedül nevelő szülő,

h) hajléktalan.

    (3)     Az étkeztetés napi térítési díja megállapításának alapja a kérelmező családjának 1 főre jutó havi nettó jövedelme 25 %-ának 20-ad része. Amennyiben a fenti összeg meghaladja a képviselő-testület által megállapított összeget, úgy a jogosult a képviselő-testület által meghatározott összeget fizeti.

   (4)     A jogosult által fizetendő térítési díjat a tárgyhónapot megelőző hónap 25. napjáig a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvány konyháján a jogosultnak kell megfizetnie.






Házi segítségnyújtás


18. §          A házi segítségnyújtás feladatait Bodajkon a Szociális Szolgáltató Központ látja el a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvány által kötött ellátási szerződés alapján.



 Családsegítés


19. §          A családsegítés feladatait Bodajkon a Szociális Szolgáltató Központ látja el a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvány által kötött ellátási szerződés alapján.

 5. Az ellátások biztosítása


20. §          Az étkeztetést, házi segítségnyújtást, a családsegítést, a nappali ellátást az önkormányzat a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvánnyal megkötött ellátási szerződés alapján biztosítja.

 6. Térítési díj


21. § (1)     A személyes gondoskodás körébe tartozó ellátások térítési díját (intézményi térítési díj) a képviselő-testület évente 2 alkalommal - január 31-ig, illetve augusztus 31-ig - az intézményvezetők javaslatát figyelembe véve állapíthatja meg.

    (2)     Az intézményi térítési díj alapján személyi térítési díj fizetésére a jogosult a felülvizsgálatot követő hó első napjától köteles.

    (3)     A jogosult által fizetendő személyi térítési díj összegét az önkormányzat az (1) bekezdésben meghatározott mértékre kiegészíti.

    (4)     A Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvány között létrejött ellátási szerződés alapján a szolgáltatást (házi segítségnyújtás, nappali ellátás) igénybe vevők által fizetett térítési díjakat Bodajk Város Önkormányzatával egyetértve a Lila Akác Idősek Háza és Ápoló Otthona Alapítvány állapítja meg és szedi be.

7. Szociális célú tüzelősegély


22. § (1)     A települési önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag vásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásáról szóló 46/2014. (IX. 25.) BM rendelet (a továbbiakban: BM rendelet) alapján megpályázott és Bodajk város számára jóváhagyott 39 m3, azaz 390 q tűzifa mennyiségi keret erejéig a Humánügyi Bizottság a hozzá benyújtott kérelemre átmeneti szociális segélyt természetben nyújtott szociális ellátásként, legfeljebb 693.420 Ft értékben, kizárólag tüzelő segély formájában, háztartásonként legfeljebb 5 m3 erejéig, tűzifa juttatásként állapíthat meg.

(2)     Tüzelő segélyre jogosult, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át.

(3)     A kizárólag tüzelő segély iránti, 8. melléklet szerinti kérelemhez jövedelemigazolást nem kell csatolni, helyette a kérelmező nyilatkozik a (2) bekezdésben foglaltakról.

(4)     Tüzelő segélyre jogosultság megállapításánál előnyt élvez, aki a BM rendelet 2. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelel.

(5)     Ez a § és a 8. melléklet 2015. április 1. napján hatályát veszti.

8. Vegyes rendelkezések


23. § (1)     A rendeletben szereplő ellátások igénybevételének feltétele, hogy a kérelmező minden tőle telhetőt megtegyen annak érdekében, hogy szociális problémái megoldódjanak.

    (2)     A 7. § (5) bekezdés b) pontja szerinti vagyon vonatkozásában a Szoctv. 4. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltak az irányadóak.

    (3)     Nem nyújtható a jelen rendelet 6. § a)-d) pontjaiban meghatározott települési támogatás annak a személynek, aki az önkormányzatnak, szerveinek, intézményeinek tartozik (adó, lakbér, kamatmentes kölcsön stb.).

9. Záró rendelkezések


24. §    (1)     Ez a rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.

 (2)     Hatályát veszti a szociális ellátásokról szóló 21/2008. (X. 30.) önkormányzati rendelet.




                       Wurczinger Lóránt                                              Nagy Csilla

                             polgármester                                                         jegyző



A rendeletet a mai napon kihirdettem.

Bodajk, 2015. február 25.

                                                                                                     Nagy Csilla

                                                                                                          jegyző